De republiek weigert Amerikaanse goede diensten zonder internationale arbitrage-commissie. De republiek dringt nogmaals op arbitrage-commissie aan. Nederland beschuldigd door mede plichtigen van Japan. Staat Frankrijk voor een regerings crisis ÜAvtAteti&ncL. Trekt Amerika het aanbod ln 't Kan u-eAÈeMJtt. Zelfstandigheids-actie op Sumatra. Het grootste gedeelte van ons land drie zonder brood. Rondtrekkende benden richtten veel schade aan. Vpf autonome eenheden in Frans Voor-Indië? Het Reichswald brandt. Klffl&ffZENGIN# Chinezen dringen aan op Chinees1 veto. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In „In de Waagschaal" geeft Ds H. A. C. Hildering een be schouwing over Oslo en Indone sië. Hij betreurt het dat de Kerk bij de aanvang der vijandelijkhe den niet het klare woord wist te spreken, ln tegenstelling met de wereldconferentie van Chrlsten- jeugd Oslo waar onze land genoot Visser 't Ho-ft sprak van „de zware schuldenlast, die op mijn land rust voor de verschrik kelijke gebeurtenissen, die op het ogenblik dat wij hier bijeen ko men plaats vinden." Hij ziet hier overeenstemming tussen Oslo en sommige zen dingskringen, wat z.i. daaruit te verklaren is, dat hier afstand genomen wordt van het natio nale, dat men de zelfverlooche ning ook concreet weet toe te passen op eigen bloed en bodem, op eigen vaderland en dat men in dienst van het imperium Jesu Christi durft getuigen, als 't moot ook tegen het imperium waar men krachtens bloed en bodem toe behoort. En dan vervolgt hij: „Hoe zou het Nederlandse volk, onder de voet gelopen in de ja ren der bezetting hebben kunnen horen naar Duitse predikers?" „Deutsch Christentum" was voor hen heidendom en geen evangelie. Hoe zouden wij in de gevangenschap ons hart hebben kunnen openen voor de bood schap van een Japanse heilver- kondiger, wetend dat voor hem Dai Nippon identiek was met de goddelijke heilstaat van het Oos ten. Hoe moet de zending dan nu het woord vinden voor Indone sië, als het geweld onzer troepen in Zuid-Celebes, op Java en Su matra de bodem met bloed ge drenkt heeft? Is er een Hol lands Christendom, dat verbin ding legt tussen het heil in Chris tus en het heil van Nederland voor Indonesië? Er is maar één weg voor de Nederlandse zending tot de pre diking in Indonesië van het heil dat uit Christus' Rijk voortkomt, en dat is de weg van de schuld belijdenis voor het onheil, dat uit het Rijk der Nederlanden over Indonesië is gebracht." Dat klinkt alles heel dierbaar, maar goed beschouwd is het toch eigenlijk ontstellend, hoe bier de zaken door elkaar worden ge haald. Hier worden de brutale en door niets gerechtvaardigde aanvallen van Duitsland op Nederland en van Japan op Indië zo maar even op een lijn gesteld, met het ver vuilen van haar Overheidstaak door de Nederlandse regering. Het is toch wel droevig als op deze wijze ons volk wordt voor gelicht. Wanneer Ds Hildering begon nen was zich met de stand van zaken in Indië op de hoogte te stellen en kennis te nemen van wat in het bekende rapport aan de synode der Ned. Herv. Kerk omtrent de roeping der Overheid wordt gezegd, dan zou hrj deze verwarring stichtende beschou wingen zeker ln de pen hebben gehouden. Ds Hildering vraagt een schuldbelijdenis van de Kerk, maar hij zou beter doen schuld te belijden over zijn dwaze be weringen en zijn aanranding van het gezag 'er Overheid, door haar met inbrekers en overweldigers ln één adem te noemen. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 722 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 18 AUG. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEG1NDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.28 u., onder 19.58 u. Maan op 9.09 u„ onder 21.32 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 19 Augustus: 3.47 u. 2.46 m„ 16.01 u. 2.33 m. Zaterdag heeft de Amerikaanse consul-generaal te Batavia, Walter Foote, een officieel bezoek ge bracht aan Dr A. K. Gani en het Amerikaanse aanbod van „goede diensten" teneinde een beeindi- ging van het Nederl.-Indonesische conflict te bevorderen herhaald. Volgens Reuter is regering der V.S. voornemens haar aanbod van goede diensten in te trekken, indien de republiek blyft volhouden, dat dit alleen aanvaardbaar is, indien het bij internationale arbitrage aansluit. tement, aldus A.F.P., er op gewe zen, dat de Indonesische autori teiten „ongetwijfeld als gevolg van een misverstand" het Ameri kaanse aanbod nog niet in over weging hadden genomen, doch dat dit aanbod zou worden inge trokken, indien de republiek het niet op korte termijn aanvaardde. Er was een tijd, dat in de „nieuwe wereld" de „waarheid over Indië gezegd werd. Dat was, toen kapt. Hazelhoff Roe- lofsma directeur was van de Ned. Voorlichtingsdienst in Ca nada. Er was ook een tijd, dat in de „nieuwe \vereld" de „waar heid over Indië" verzwegen werd. Dat was in de periode, na het ontslag van kapt. Ha zelhoff Roelofsma, welk ontslag kennelijk onder pressie van de P. v. d. A. gegeven werd. Maar, 't kan verkeren! Van daag de dag doet de Ned. Re gering bij monde van mr. v. Kleffens alle mogelijke moeite om de wereld ervan te overtui gen, dat de „waarheid over In dië inderdaad de „waarheid over Indië" was. Maar de wereld schijnt het niet meer te künnen of te willen geloven. Zij heeft ook het volste recht te twijfe len aan die waarheid, welke eerst door dezelfde Nederlandse regering een leugen werd ge roemd, al kwam ze dan niet openlijk tot zulk een uitspraak. We verkeren momenteel in een bijna hopeloze situatie. De wereld twijfelt aan onze goede bedoelingen. Een groot aantal landen beschuldigen ons zelfs van „fascistische onderdruk king". En wie draagt de schuld? Wat is de oorzaak van deze ho peloze situatie? De P. v. d. A. doet op 't ogen blik alle mogelijke moeite om zich een houding te geven. Maar één ding is zeker: ze heeft met haar gedraai in velen onder haar leden het wantrou wen in de partij gezaaid. Het is deze partij gegaan als de man, die rustig toeliet, dat z'n vrouw door bandieten werd verkracht en zijn kinheren wer den vermoord en deze bandie ten trachtte te sussen met vriendelijke woorden, omdat hjj hen niet te lijf wilde gaan, van wege z'n „menslievende" denk beelden. We weten nu heel zeker, dat we in ons land een P. v. d. A. Volgens de verklaring van het State Departement heeft Walter Foote Dr Gani meegedeeld, dat de V.S. slechts het plan hebben de beide partijen voor het berei ken van overeenstemming tot el kaar te brengen en geen deelna me van andere staten aan deze „goede diensten" overwegen. Voorts heeft het State Depar- De republiek viert tweejarig bestaan. De republikeinse regering heeft Zondag geant woord op het herhaalde Amerikaanse aanbod van goede diensten. Nogmaals dringt zij er op aan, dat zo spoedig mogelijk een internationale commissie tot arbitrage naar Indonesië zal worden gezonden. Zij herhaalt in haar antwoord haar verzoek aan de Amerikaanse regering goede diensten te verlenen bestaande in het uitoefenen van invloed op de Nederlandse regering en de Veiligheidsraad om in te stemmen met arbitrage. De republikeinse regering ver klaart in haar antwoord verder, dat het haar niet mogelijk is op haar vroeger genomen besluit te rug te komen, omdat de Austra lische resolutie, welke een inter nationale commissie voorstelt, reeds by de Veiligheidsraad in be handeling is. Hangende de beslissing van de Veiligheidsraad wenst te republi keinse regering opnieuw haar wens uit te spreken, dat het de V.S. van Amerika moge gegeven zijn een uiteindelijke en defini tieve oplossing van het Neder lands-Indonesisch geschil te vin den. Het Indonesische volk en de Indonesische regering spreekt de hoop uit, dat i-ij or 'm de toekomst altijd op moge rekenen, dat de V.S. hun morele invloed zullen gebruiken, opdat vrede en wel vaart in Indonesië zullen terug keren". Benoeming vertegenwoordigers republiek. Volgend Antara heeft een woordvoerder van de republiek verklaard, dat het in de bedoeling ligt officiële vertegenwoordigers van de republiek te benoemen in de Unie van Voor-Indië, Pakistan en in die bij de Arabische Liga aangesloten landen, welke de re publiek Indonesië reeds hebben erkend, zoals Egypte, de Libanon en Syrië. Gelukwens van Gani en Tamzli aan Sjarifoeddin. Gani en Tamzil hebben Sjari foeddin een telegram doen toeko men, waarin zij hem meedelen, dat het hun goed gaat. Tevens brengen zij hierin hun gelukwen sen over met het tweejarig be staan van de republiek, mede na mens de bevolking van Batavia en de republikeinse ambtenaren. groepje gewapende terroristen het electrische licht uitgescha keld. Er werd een poging tot brandstichting gedaan, welke mislukte. Inmiddels werd door een gloed aan de Oostelijke hemel ontdekt dat 8 K.M. ten Oosten van Singaradja de kampong Pe- tandakan in brand stond. Terroristen hadden niet alleen deze kampong in brand gestoken, doch ook een aantal Itampongbe- woners aangevallen. Het aantal doden is reeds tot vier gestegen, terwijl er enkele gewonden zijn. Terroristen poogden tevens brand te stichten op het vliegveld bui ten Singaradja. Later op de avond vielen zij in een hinderlaag van een Neder landse patrouille, waarbij twee terroristen werden neergeschoten, verscheidene werden gewond en wapens in beslag genomen. Soedirmart spreekt het volk moed in. Ter gelegenheid van de twee de verjaardag van de procla matie der Republiek Indonesia heeft de opperbevelhebber der republikeinse troepen, gene raal Soedirman, een dagorder tot de troepen en het volk van Indonesië gericht, waarin hij o.m. verklaart: „Zolang in onze harten de vrijheid leeft, zal de vijand ons niet vernieti gen, hoe groot ook zijn kracht, zijn modernisme en oorlogspo tentieel zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat de frontstrijders steeds bezield zijn van een geest, welke hen in staat stelt aan alle beproevingen het hoofd te bieden. Als God het wil, is de zege ons, want het volk van Indonesië strijdt voor een heilige zaak en ter verde diging van recht en rechtvaar digheid". Peelbrand. In de grote Peel nabij Neder - weert heeft een brand gewoed, welke tengevolge van de droog te en de wind langzaam maar zeker had doorgewerkt en aan zienlijke afmetingen dreigde aan te nemen. De brandweer en arbeiders uit de omtrek heb ben direct ingegrepen. Men slaagde er in verder onheil te voorkomen. De „Sloterdijk" met 600 repatriërenden aangekomen. Met 600 repatriërenden aan boord, is Zondagmiddag de „Sloterdijk" aan de Lloydkade te Rotterdam gearriveerd. Te vens keerden met dit schip 40 leden van de koninklijke land macht naar het vaderland terug. De ontvangst was even harte lijk als gewoonlijk. Met de aankomst van de „Sloterdijk" vierde de stichting „Nederland helpt Indië" in Rot terdam als 't ware een gouden jubileum. Het was n.l. het 50ste grote repatriëringssehip, waar bij de stichting namens het Ne derlandse volk voor een harte lijk welkom zorgde. Lucius Clay, de militaire gou verneur van de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland, heeft order gegeven alle personen, die illegaal uit de Sowjetrussische zone in Beieren zijn binnengeko men, terug te zenden. Het trans port van de ongeveer achtdui zend betrokken personen is reeds begonnen. Vlammend protest tegen Veiligheidsraad. De bakkers in Amsterdam, Rotterdam en andere delen van het land staken. De samenwerkende bakkers-j wordt, dat slechts enkele bak- patroonsorganisaties en coöpe- kers, die samen 7 pet. van de ratieve bakkerijen te Amster-1 broodproductie vertegenwoordi- dam zijn Zaterdagavond bijeen gen, niettegenstaande dit besluit geweest in Beievue te Amster- brood zullen afleveren. dam om de situatie te bespre ken, die ontstaan is na het be sluit van minister Mansholt niet te zullen terugkomen op zijn be slissing van vier weken gele den, waarbij de subsidie op het meel met f 1.70 per 100 .kg. te verhogen, neerkomende op 1 ct. per brood, zonder dat deze ver hoging mag gorden doorbere kend aan de consument. Besloten is voorlopig Maan dag, Dinsdag en Woensdag in Amsterdam geen brood aan het publiek af te leveren. Verwacht Een Nederlands gezin op beestachtige wijze vermoord. Zelfstandigheidsactie Sumatra's Oostkust. op Op 12 Augustus vond te Loe- boekpakam een grootse betoging, plaats ten gunste van de onaf hankelijkheidsbeweging op Suma tra's Oostkust. Ook te Pematang Siantar neemt de belangstelling voor deze beweging toe, evenals onder >de Toba-Bataks. De bevolking van Toba is zeer teleurgesteld omdat de Neder landse politionele actie is stopge zet; zy klaagt over het uitoefenen van terreur door uitgeweken ben den. Onrust op Bali. Van Bali worden verscheidene incidenten gemeld. ,In de hoofd stad Singaradja is op het erf vah het Hotel een granaat gegooid zonder dat schade werd aange richt. Een kwartier later werd door de Mandoer van de electrische centrale ond™ dwang van een Handelsbesprekingen tussen Nederland en Joegoslavië. Van 1 t.m. 14 Augustus is de gemengde commissie voorzien bij het handelsaccoord tussen Ne derland en Joegoslavië, te Bel grado bijeen geweest. Tijdens de besprekingen werden de moge lijkheden onder ogen gezien in zake Nederlandse leveranties van scheepsbouwmateriaal aan Joe goslavië. Tevens besprak men de daarmee samenhangende beta lingskwesties. Aan het einde der besprekingen werd een protocol opgesteld, dat ter goedkeuring aan de wederzijdse regeringen zal worden voorgelegd. hebben met „menslievende idea len". Maar we weten ook, dat die partij, terwille van haar pres tige de moed heeft zo nu en dan de waarheid te verzwijgen. AD INTERIM. Het Nederlandse actie-com muniqué van Zondag luidt als volgt: „In het algemeen vonden in de randgebieden brandstich tingen plaats en intimidatie van bevolkingsgroepen terwijl po gingen in het werk werden ge steld om opnieuw versperringen op te werpen en onze gebieden met subversieve elementen te infiltreren. Ten zuiden en zuid westen van Poerwakerto wer den onze patrouilles beschoten, waarbij de tegenpartij gebruik maakte van automatische wa penen. Deze benden weden met gevoelige verliezen verdre ven, terwijl een aantal kwaad willigen gevangen werd geno men. Rondom Poerbolinggo en Gombong hadden botsingen piaats van onze patrouilles met de republikeinen. De T.N.I. leed hierbij enige verliezen. Ten zuidoosten van Banjoemas wer den concentraties van T.N.I - groepjes met gevoelige verlie zen uit eikaar geslagen. Bij Soe- mowono ten westen van Amba- rawa werd tijdens een politio nele actie in het grensgebied he vige weerstand ondervonden. Tenslotte werd de T.N.I. door artilleriebeschieting verdreven. Aan beide kanten werden hier bij verliezen geleden. Op de rijweg van Salatiga naar Ko- meng werden zware branden waargenomen. Oost-Java: Rondzwervende benden van de T.N.I. leden op Oost-Java gevoelige verliezen toen krachtig moest worden op getreden. Ten zuiden van Djem- ber heeft de bevolking 22 ram- pokkers uitgeleverd, onder wie ale leider van de Masjoemi. In de sector van Malang warén wederom sluipschutters actief. Op Madoera werden «nze pa trouilles herhaaldelijk bescho ten. Op Zuid-Sumatra werd hin der ondervonden van sluip schutters in de omgeving van Kajoeagoeng. Te Mandar op Zuid-Celebes meldden zich 7 terroristen. Op 16 Augustus be droegen onze verliezen 3 ge sneuvelden en 12 gewonden. Aanvullend wordt nog het vol gende gemeld: Voordat de Nederlandse troe pen Lamah Abang bereikten zijn aldaar de Nederlander Oudentaai met twee zoons en een dochter door de republikei nen op beestachtige wijze ver moord. Op 23 Juli hebben de repu blikeinen voor hun aftocht uit Madjalengka de gevangenis opengesteld, zodat thans 80 on gure elementen in de stad rond zwerven. De republikeinse regering dreigt met doodstraf. De republikeinse regering te Djogja heeft de doodstraf be volen voor ieder, die schuldig bevonden wordt aan roof op Chinese eigendommen geduren de de Nederlands-republikeinse gevechten. De republikeinse regering heeft verder o.m. gelast om de Chinezen, die in bewaringskam- pen waren ondergebracht, on middellijk in vrijheid te stellen. Voorts moeten huizen van Chi nezen, welke „tijdens de Neder landse inval werdén verwoest" opgebouwd worden. De geheime zender van de Ha- gana, de Joodse ondergrondse verdedigingsorganisatie, heeft de in ballingschap levende Moefti van Jeruzalem, ervan beschul digd, de bloedige twisten tussen Joden en Arabieren, die in de af gelopen dagen 29 doden en 78 gewonden hebben geëist, aan gestookt te hebben. Van de drie grote Amsterdam se coöperaties zal alleen „De Sa menwerking" niet aan dit be sluit gevolg geven. Dit geschiedt echter slechts, omdat een sta king van dit bedrijf statutair niet mogelijk is. „De Samen werking" stelt zich op hetzelfde standpunt als de overige bedrij ven, dat voor deze prijs niet ge bakken kan worden, Medegedeeld werd, dat ook in de provincies Utrecht, Overijsel, Noord-Brabant en Zuid-Lim burg en de Achterhoek op ge noemde drie dagen dezelfde ac tie zal worden gevoerd evenals in Rotterdam. Wij vernemen nader, dat de bakkers Dinsdag ter bespre king van de situatie wederom bijeen zullen komen. Men stelt zich voor in het huidige conflict door middel van arbitrage tot een oplossing te komen. Intussen zal de bevoorrading van de ziekenhuizen en gevan genissen niet stagneren. Zo spoedig mogelijk zal aan de Franse Nationale Vergadering een voorstel worden voorgelegd tot radicale hervormingen in Frans-Voor-Indië, waardoor de vijf Franse nederzettingen aldaar practisch volledige autonomie zul len verkrijgen. Zij zullen in fe deratie verbonden worden. Noorderlicht waargenomen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is op het vliegveld Beek het noorderlicht duidelijk waargenomen. Zal de volgende motie van vertrouwen niet worden aangenomen? Ramadier contra zijn partijgenoten. Men acht het niet uitgesloten, dat de regering Ramadier ern stig gevaar loopt, daar uit een officieuze stemming op het con gres is gebleken, dat Ramadier niet de meerderheid der leden van zijn partij achter zich heeft. Deze officieuze stemming moet echter, zo vermoedt men, een zodanige officiële stemming aan gaande de partijpolitiek met zich brengen, dat Ramadier de door het congres genomen besluiten uitvoerend in botsing zal kom.en met de meer conservatieve radicalen en M.R.P.-leden (Ka tholieken) in zijn regering. De Raad treedt het recht met voeten. De verslaggever van de ..Soir" by de Veiligheidsraad schryft, dat de Raad in zijn vergadering van Donderdag een zeer gevaar lijk precedent heeft geschapen door voor het eerst de vertegen woordiger te horen van een „zo genaamde staat, die geen enkele qualificatie van souvereine staat bezit." Hij vervolgt: „Vergeefs hebben de gedelegeerden van België en Frankrijk getracht hun collega's de beginselen van het internati onale recht te doen begrijpen. De antikoloniale demagogie heeft de overwinning behaald tot grote vreugde van Gromyko, die zich eens te meer gereed maakt om in troebel water te vissen. Voor het besluit van de Veilig heidsraad, wel de* Indonesische republiek te horen maar niet Oost-Indonesië en West-Borneo, geeft de verslaggever de volgen de verklaring: „De beide laatst genoemde sta ten, die morgen deel zullen uit maken van de V.S. van Indone sië, op dezelfde voet als de repu bliek, hebben in de ogen van de meerderheid van de Raad, de ern stige vergissing begaan, hun on afhankelijkheid te verwerven door een accoord met Nederland in plaats van hun toevlucht te nemen tot moordaanslagen op de Nederlandse bevolking, tot mar teling van gijzelaars, schending van het bestand e.d." „Men onderging, aldus de ver slaggever, werkelijk een gevoel van Schaamte bij dit tafereel: Nederland, slachtoffer van Hitier, voor de Raad beschuldigd door de medeplichtigen van Japan". In zijn verslag van de verga dering zegt deze journalist van de „Soir": „De rede van v. Klef fens was in ieder opzicht opmer kelijk. Zijn korte maar soliede uiteen zetting had onmiddellijk een ein de aan het debat moeten maken. Indien de leden van de Raad zich ook maar enigszins zouden bekommeren om rechtvaardig heid en waarheid". Een vlammend protest. Wy kunnen de zienswijze van de verslaggever van de „Soir" ten volle onderschrijven. Het is thans gebleken, dat de Veilig heidsraad de beginselen van recht en rechtvaardigheid met voeten treedt en dat politiek eigenbe- Sabotage in 't spel? Het Duitse Reichswald langs de Noord-Limburgse grens staat momenteel over een grote af stand in brand. Een felle vuur zee laait op en tot op grote af stand zijn donkere rookzuilen waar te nemen. Nadat reeds enkele branden in de afgelopen week werden gesig naleerd, is Zaterdagmiddag, na beëindiging van de werkzaamhe den der Nederlandse firma's, die hier het mijnhout vandaan halen, deze brand ontstaan, die zich over een oppervlakte van 700 a 1000 ha ontwikkelt. Ten Noord- Oosten van Siebengewald en ten Zuiden van Groesbeek brandt het Reichswald langs de grenskant over een lengte van circa 15 km. De brandhaard moet ontstaan zijn ten Westen van Matterborn in de dennenbossen onder Kleef. De felle Oostenwind wakkert het vuur aan, dat tengevolge van de grote droogte gretig voedsel vindt. Hoewel Duitse instanties ande re oorzaken voor deze branden aangeven, gelooft men van Ne derlandse zjjde, dat hier sabota ge in het spel is. Men voert in dit verband als motief aan dat na de grote bosbrand van 1922 het Reichswald zelden brandde. Nadat echter in 1945 het hout hier aangewezen is voor Neder landse mijnen, zijn er elk jaar flinke branden ontstaan. Dit zou hem nopen de kwestie van vertrouwen in de volksverte genwoordiging te stellen en men gelooft, dat de meerderheid des Assemblee bij deze gelegenheid niet haar goedkeuring zou hech ten aan de links gerichte Socia listische politiek, die het congres der Socialistische partij blijkt voor te staan. Een resolutie welke inhield, dat het congres zich achter de poli tiek der regering schaart, ver wierf bij de officieuze stemming slechts 1332 stemmen, terwijl een oppositionele resolutie 2041 stem men kreeg. Mollet verlangt: meer staats- contrno in economische aange legenheden, een vooruitstreven der koloniaal bestuur en onmid dellijke vrede in Indo-China, be perking van de militaire credie- tcn, reorganisatie van de party, zodat Socialistische ministers meer gebondeh zijn aan de door het partijbestuur te bepalen richt lijnen en tenslotte: weigering om met de Communisten samen te werken. Al deze punten uitgezonderd de afwijzende houding ten opzichte van de Communisten impliceren een linkser politiek dan de rege ring thans volgt. De commissie voor het opstel len van de resolutie aangaande de partij-politiek is gekozen in over eenstemming met de hierboven gemelde uitslag. Grote overstromingen op Ceylon. Ceylon wordt geteisterd door de ergste overstromingen, die sinds mensenheugenis zijn voor gekomen. Bruggen en spoorlijnen worden weggevaagd en wegen onbegaanbaar gemaakt. In de laaggelegen voorsteden van Co lombo moesten duizenden hun huizen verlaten, doordat de rivier de Kelani haar dijken doorbrak. Een voorstad van Kandy, waar 600 gezinnen woonden, werd vol komen verwoest. Het peil der ri vieren stijgt nog steeds, zodat nog meer rampen gevreesd worden. Demilitarisatie en democratisering van Japan. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Dr Evatt, die de vorige wéék van een be zoek aan Japan is Canberra is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de ontwapening en democra tisering van Japan meer succes had opgeleverd dan men over het algemeen wel dacht. lang en politiek vooroordeel de richtsnoeren zjjn voor de vast stelling van haar standpunt in zake de Indonesische kwestie. De Veiligheidsraad heeft niet willen inzien, dat de behandeling van deze zaak niet tot haar compe tentie behoort. Zij heeft daarmee ons land een nimmer goed te maken onrecht aangedaan en ons voor het forum van de gehele wereld te schande gemaakt. Daar om protesteren wij ten sterkste tegen deze handelwijze van de Raad en geven de Ned. regering in overweging, ondanks alles het recht te handhaven. Kome, wat komt. Chinees veto f Onze Indië-redacteur meldt ons dat bij de Chinezen in Indië be vreemding heeft gewekt, dat Chi na zich van stemming heeft ont houden met betrekking tot het Belgische voorstel. Zij willen nog maals met de meeste druk ba de Chinese gedelegeerden te La ke Succes aandringen op wijzi ging voor zijn houding. Slechts een Chinees' veto kan ergere dingen voorkomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tuil (toez.), D. Louwerse, em.-pred. te Arnhem; te Terneuzen, J. A. Dankbaar te Maassluis. Aangenomen naar Streefkerk, S. Julius te Driesum (Fr.). Bedankt voor Hardegarijp, B. Nijholt te Eindhoven; voor Das sen, W. Vroegindeweij te Poort vliet. Geref. Kerken. Tweetal te Zaandam (vac.- der te Ommen en J. Nawjjn te Avereest. Aangenomen naar Ottoland, J. v. d. Berg, cand. te Rotter dam, die bedankte voor Lewe- dorp en voor Gent (B.). Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Nijkerk, H. Scholten, cand. te Zuidhorn. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Nieuwe Pekela, A. C. Noort, cand. te Apeldoorn, die bedankte voor Almelo, Arnhem, Baarn, Bos koop, Elburg, Franeker, Opper does en Soestdijk. DE "UI ZEGT: Weersverwachting geldig tot Maandagavond. Zonnig, droog weer met ln de namiddag hoge temperaturen. Matige, Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind. Nagek. Advertenties. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, ARNOUT WILLEMSE, in de ouderdom van 67 jaar en 4 maanden. Uit aller naam: M. WILLEMSE— JANSE. Aagtekerke, 16 Augustus 1947. Heden werd plotse ling van mij wegge nomen mijn lieve zorg zame Vader I WILLEBOER, in de ouderdom van 50 jaar. Uit aller naam: ADRI WILLEBOER. Goes, 16 Augustus, Kleine Kade 1. De begrafenis zal plaats hebben op Dins dag 19 Augustus 1947 om 2 uur, op de Alge mene Begraafplaats te Goes. Liefst geen bezoek. Heden overleed tot onze diepe droefheid mijn innig geliefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoe der NEELTJE LOUWS— WOUTERS. in de ouderdom van 68 jaar. De Heere sterke ons in dit zwaar verlies. L. LOUWS. A. W. LOUWS. L. LOUWSKOOLE. A. LOUWS. W. P. LOUWS— MARINISSEN. en Kleinkinderen. St. Laurens. 16 Augustus 1947.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1