VLIDO VLIEGENVANGER Iroviniigj#»® V//W Met „Jongeas van Jan de Wit" op convooi naar Praag. VANGT VLIJTIG VLIEGEN Zuup tot (fö-ci De Nederlandse export naar Amerika. Vast en zeker/ Garage I. WILLEBOER s'3, 'n Erdal-productdus goed (Speciale reportage.) (Slot.) vrijamg neppen ae Tsjechen korte metten gemaakt met deze lieden, door ze naar hgn land terug te zenden. Inmiddels zijn nog niet alle daardoor open ge komen plaatsen opnieuw bezet. Een rit van enige uren brengt ons in Stoifcro, waar ons de eerste warme maaltijd sinds Door regen en wind, over we overnachten, is heel schil- Dinsdag (het is inmiddels Vrij- sneeuw en ijs, tot aan de assen derachtig. dag geworden) wordt voorge in het water, maar ze klaren Weer zijn we heel vroeg uit zet. Er is geen tijd om het het. Er mag eens een klap- de veren. Weer klimmen de schilderachtige plaatsje te bekij- bandje komen, maar dan zit er Macks berg op, berg af door ken, want het is nog een paar met een half uurtje zwoegen het mooie Beierse land. Do uur rijden naar Praag. Uren, weer een nieuwe op. j Duitse grenscontrole levert wei- die verstrijken, zonder dat je Nijmegen-Keulen-Frankfurt- I nig moeilijkheden en weer een er erg in hebt, want ook hier Neurenberg-Praag. Langs de mooie stempel op. De Amerika- is het landschap sprookjesach tig mooi. Als we omstreeks vier uur in spoorlijn gemeten is dat eennen zijn ook vlot, maar willen slordige 950 K.M., maar met met alle geweld onze gods- alle omwegen, die een auto dienst weten. En geven natuur- de middag de laatste heuvel af- noodgedwongen moet maken, lijk een stempel. 1 rollen en Praag binnenrijden, worden het er op de kiiome- Maar de Tsjechische douane blijkt, dat de gouden stad wei- is lastig, precies, haast pietlut-nig van de oorlog heeft gele- tig. Zelfs de al verzegelde wa-|den. Weliswaar zijn er een aan- gens krijgen een tweede zegel tal gebouwen verwoest (waar- en mijn kleine camera wordt onder een gedeelte van het met veel wantrouwen bekeken, j prachtige raadhuis), maar in Och, de ergerlijke spionnage vergelijking met de verwoestin- door de Duitsers vóór de oorlog gen die we op de weg hierheen heeft deze mensen natuurlijkhebben aanschouwt, mag dit wantrouwig gemaakt. I nauwelijks naam hebben. Weer krijgen we een heel Rustig laveren de chauffeurs mooi stempel en dan rijden we i de zware wagens door het eindelijk Tsjecho-Slowakije bin- drukke stadsverkeer. De ver- nen. Ook hier aanvankelijk nog keersagenten kennen hen, en veel puin in de dorpjes, die her haasten zich, de bakbeesten zo en der in het prachtige berg- snel mogelijk te laten passeren, land liggen. Ze zijn maarAls we het Denisovo nadrazi schaars bevolkt, want dit is het bereiken (het voorlopige eind- gebied waar de Sudeten-Duit- doel van de reis) hebben we sers woonden, wier zogenaamde een dikke duizend kilometers terteller een kleine 1100. Elf honderd kilometers, dwars door een leeggebloed land, door drie bezettingszones met ladingen, zó kostbaar, dat je je als leeK afvraagt, of er eigenlijk geen gewapend geleide nodig zou zijn. Maar Piet en Gerrit, Jan en Hein brengen ze letjesnaar Denisovo nadrazi, Zizkov, of welk ander station in Pfaag zo moeten zijn. En als het nodig blijkt, trekken ze nog enige honderden kilometers verder, naar Bratislava (dat vroeger Presburg heette) aan de Hon gaarse of Bohumin aan de Poolse grens. Maar denk nu vooral niet, dat het martelaren zijn. Of branie kerels, die naast hun schoenen lopen van gewichtigheid. Och nee, het zijn eenvoudige jon gens, die zonder ophef hun plicht doen, omdat ze, bewust of onbewust, beseffen dat het dit het is, dat ons land er weer bovenop moet helpen: werken zonder praten, plicht doen, zon der daar ophef over te maken. De jongens van de ATO en de mannen van.de douane in Beek kennen elkaar bij naam en toenaam. Maar denk niet, dat de koffertjes van Chris en Joop, Kees en Karei minder aandachtig worden nagekeken dan het mijne. En ook de wa gens worden grondig onder zocht (de lading is verzegeld, maar zo'n Mack zit vol verbor gen hoekjes) voor de slagboom omhoog gaat. Dan ligt Duits land (of wat daar nog van over is) voor ons open. Dat is te zeggen: een paar honderd meter. Daar verspert een nieuwe slagboom de weg. Nu heet het frontier control, wat hetzelfde is als grenscontrole, met dit verschil, dat er nu een stuk of wat sjofele Duitsers in onze koffers graaien, terwijl enige Engelse officieren ver veeld toekijken. Het maakt je even kregel, zo'n Duitser in je spulletjes te zien grabbelen. Maar de kruiperige onderdanig heid, waarmee ze zowel him Engelse superieuren als ons be jegenen, alsmede de begerige blikken die ze op onze sigaret ten werpen, vergoeden veel. Wéér een mooi stempeltje in onze passen en dan kan de reis werkelijk beginnen. De zon schijnt en de vrucht bomen bloeien. Het landschap is zo vredig. Toch was het in deze streek, dat twee jaar gele den de geallieerde legers zich opmaakten voor de laatste stormloop naar het hart van Duitsland. Tussen het graan liggen de resten van uitgebran de tanks. Langs de wegen staan beblakerde resten van huizen. Resten, brokken, fragmenten, sherven. Heel dit land, dat zo gelukkig en 'welvarend kon zijn, bestaat uit resten en scherven. Beck, Gogh, Krefeld, Neuss: puin, gruis, scherven, met Keu len als overtreffende trap. Met lege, onverschillige blikken, kij ken de bewoners van deze puin hopen (waar leven die mensen eigenlijk?) onze machtig ron kende wagens na. Wie Keulen de overtreffende tiap noemt, heeft Frankfort niet gezien. En toch lopen ook hier mensen tussen de bouw vallen, die er in de avond on heilspellend dreigend uitzien. Brommend zoeken de Macks hun weg door deze steenwoes tijn. Als we een smalle zijstraat indraaien, blijkt daar zowaar een hotelletje te staan, dat op raadselachtige wijze aan de al gemene vernietiging is ontko men. Trouwens, op de meest on verwachte plaatsen zie je nog lichtjes gloeien in het puin. Maar wat moet het leven troos teloos zijn tussen deze bouw vallen! Voorbij Neurenberg wordt het landschap nog bekoorlijker en we passeren dorpjes, die zo onwerkelijk mooi zijn, dat je je afvraagt, of je wellicht in een filmdorp verzeild bent geraakt. Hersbruck is er een van en ook Sulzbach-Rosenberg, waar door CARLA BERGENTHAL. 4) o— De huismoeder deed haar zelf open. Een ogenblik keken de vrouwen elkaar aan, dan voelde Verena zich aan de han den naar binnen getrokken. De deur viel achter haar in 't slot, zeker en vast, ze was in 't ge sticht. „Ik ben juffrouw Huber, de vrouw van de direc teur, en heet u hgjtelijk wel kom bij ons. Ik hoop, dat u zich hier spoedig thuis voelt." Verena luisterde met een licht wantrouwen naar die vriendelijke stem. Zelfs bij 't zien van dat vredige heldere gezicht onder 't eenvoudig zwartkanten mutsje bleef ze koud en gesloten. Ze was hele maal niet van plan zich door vriendelijkheid uit haar huisje te laten lokken. Daarom ant woordde ze kort: „Dank u. Wilt u me mijn kamer wijzen?" Naast elkaar gingen ze de trappen op, door lange brede gangen met hoge bobgramen, langs diepe nissen en hoeken. Verena kromp huiverend in elkaar. Van alle kanten kwam haar een vochtige duffe kilte tegen. Zelfs de lampjes, die mishandeling werd gebruikt als voorwendsel, om het gehele land te bezetten. Dat was in 1938. Na de be- langs voor een deel nog maar nauwelijks begaanbare wegen, over bergen door dalen, achter de rug. Onze exporten in het algemeen niet bevredigend. Enkele suggesties ter verbetering. Ter verbetering van de Neder landse exporten naar Amerika heeft de voorzitter van de Ne derlandse Kamer van Koophan del te New York de heer A. D. Bestebreurtje, bij de Nederland se autoriteiten het nemen van 'n tweetal maatregelen bepleit. Vooreerst heeft hij voorgesteld een percentage van de dollarop brengst der Nederlandse expor ten ter vrije beschikking van de exporteurs te stellen. Voorts be pleitte hij de oprichting1 van een Nederlandse import-agentuur in de V. St. Aan een redacteur van het A. N. P. deelde1 de heer Bestebreur tje na een 14-daags bezoek aan ons land mee, dat onze exporten naar Amerika in het algemeen niet zo bevredigend zijn. Die ex porten bedragen slechts 3 tot 4 van de Amerikaanse importen. Daarbij bevinden zich on der onze exporten naar Amerika nog een aantal z.g. traditionele export-artikelen, zoals bloembol len, kaas. bier, chocolade enz., zo dat wellicht slechts ongeveer 21/, pet. overblijft voor de overige fa- bricaten en handelsartikelen. Naar zijn mening Is er nog te weinig gedaan om blijvende mark ten te scheppëa. Al heeft hij tot zijn vreugde kunnen vaststellen, dat er op an dere gebieden grote vooruitgang geboekt is b.v. ten aanzien van herstelwerkzaamheden, opruimin gen in de verwoeste gebieden, verkeer enz., op het terrein van onze export zal nog veel ge daan moeten en '-urmen worden. Ten aanzien van zqn voorstel om aan de exporteurs de vrije beschikking te laten van b.v. 10 pet. van de dollaropbrengst, merkte hij op, dat zulks de ex port zou stimuleren. Zelfs al zou die vrije beschikking aan beper kende bepalingen onderhevig ge maakt worden, dan zou naar zijn mening toch nog veel gewonnen zijn. Hij gaf als zijn indruk, dat tal van autoriteiten voor dit denkbeeld gewi nnen zijn; het is op het ogenblik in ernstige over weging. KLEINE KADE^ 1, GOES, Agent der Studebaker voor Zuid- en Noord-Beveland. (Ingez. Med.) hier en daar brandden, waren niet in staat 't eigenaardig som bere, dat haar bedrukte, te ver drijven. Met moeite hield zij de huismoeder bij, die rustig en rechtop met lichte, zekere pas naast haar liep. Een jaar of 50 zal ze wel zijn, dus 15 jaar jonger dan ik en zorg en verdriet hebben haar ook nog niet gebogen zoals mij." Zo dacht ze onderwijl vol bit terheid. Ze knikte slechts, toen de huismoeder verschillende deuren aanwees en zeide: „Hier is de eetzaal, hier de kapel, waar we 's morgens en 's avonds een kleine godsdienstoefening houden. Juist toen u belde kwamen we er vandaan. Daar is de ziekenzaal en daar de naaikamer. En door die deur kom je op de grote slaapzaal van de gestichtsvrouwtjes." Nog een klein trapje, dat naar de toren leidde en dan waren ze er. Glimlachend wees de huismoeder naar de deur, waar een groot wit papier hing, ingelijst in een geweldige krans van voorjaarsbloemen en waar op in van ver zichtbare onre gelmatige letters geschreven stond: „Wentel u weg op de Here, en [vertrouw op Hem, Hij zal het maken." „Het welkom van de gestichtsvrouwtjes." Ook zijn tweede voorstel de Instelling' van een Nederlandse import-agentuur In de V. S. zal z.l. de Nederlandse export zeer kunnen stimuleren. De Ned. Kamer van Koophandel geeft uiteraard reeds volop medewer king, maar zij is een „non profit" organisatie en beweegt zich na tuurlijk niet op het terrein van de verwezenlijking van contracten. Het Is echter nuttig, dat het kleine draadje van het eerste contact, dat door de Kamer en anderen met medewerking van de Amerikaanse importeurs ls ge legd, wordt gehandhaafd en ver der wordt uitgesponnen. Naar zijn mening kan een agentuur als door hem voorgesteld, met deel nemers uit een zo wijd mogelijke kring van het Nederlandse be drijfsleven, zulks 't best ter hand nemen. Export van eieren. Dit jaar reeds 90 millioen eieren uitgevoerd. De Nederlandse Pluimvee Fede ratie heeft bekend gemaakt, dat de kippenstapel, die in 1945 circa 3 millioen diere- telde, is uitge groeid tot een grootte van 7% millioen dieren. Werden in 1933 per dag 4 mil lioen eieren geëxporteerd, in 1946 bedroeg dit aantal 10 millioen per jaar, terwijl de totalê uitvoer van 1 Januari tot 1 Augustus '47 circa 90 millioen eieren bedroeg. Bovendien zijn op het ogenblik 60 millioen eieren in de koel huizen opgeslagen. Dat gaat de goede kant op. Als men echter bedenkt, dat in 1938 ruim 1300 millioen eieren werden uitgevoerd, dan ls het duidelijk dat we er nog niet zgn! Ook de thee wordt duurder. Aangezien de importprijzen van de thee sterk omhooggelo pen zijn, zal naar het „Vrije Volk" ook de consumentenprijs verhoogd moeten worden. In afwachting van een wijziging van de Prijzenbeschikking voor thee is de kleinhandelsprijs vastgesteld op 54 cent per ons voor de laagste kwaliteit en 74 cent per ons voor de hoogste kwaliteit, zo blijkt uit een cir culaire' van de vakgroep krui deniers. Naar gelang van de kwaliteit van de thee kunnen de prijzen tussen beide bedra gen variëren. Op het ogenblik mogen volgens de officiële be schikking prijzen berekend worden van 38 tot 50 cent. Op 18 Augustus a.s. zou de prijsverhoging ingaan voor de kruideniers en op 12 Septem ber voor de verbruikers. In een huis te Vojkovice (Tsje cho-Slowakije) zijn 900 Latijnse en Engelse boeken gevonden, waarvan het oudste van 1566 is. Verena staarde er naar, lang en onbeweeglijk. Onuitspreke lijke bitterheid en smart trok ken haar mondhoeken omlaag. En dan, dan ging ze er met sid derend uitgestrekte handen op af en, voor de verschrikte huis moeder het verhinderen kon, had ze krans en spreuk om laag gehaald. „Dat niet, o dat niet", stamelde ze. „Kan ik nu in mijn kamer?" Zonder antwoord af te wach ten opende ze de deur en stond al binnen. Verwonderd keek ze om zich heen. Maar dat was haar kamertje uit de Poort- steeg. Daar in de erker bij het raam haar bed en nachtkastje. Tegen de rechtermuur de ca napé met de ronde gepolitoerde notenhouten tafel er voor; aan de andere kant stonden de grote linnenkast en het oude kastje met de gedraaide poten en daar boven de zware boekenplank, waar de boeken van haar zoon op moesten komen. Als thuis. Haast alles als thuis in de Poortsteeg. Verena stond maar te kijken. Door 't open raam kwam zwaar en zoet de serin gengeur, klonk zacht gesjilp. Dan ging ze zitten in een stoel bij het raam, ze voelde zich op eens zo moe. 't Grijze hoofd hield ze diep gebogen om de hete tranen, die ze schreide ruet te laten zien. Bonnen voor fietsbanden. Het C.D.K. deelt mede, dat van 16 Aug. t.m. 30 September a.s. op de boanen C 27 en C 28 van de inschrijvingsbewijzen voor vervanging van fietsban den BI 607 respectievelijk BI 608 een toeristenband verkrijgbaar is. Voor het kopen van een bin nenband is gedurende dit tijd vak geldig bon D 39 van het inschrijvingsbewijs voor vervan ging van fietsbanden BI 606. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen be trokken worden. Inwisseling te gen een bandenbon bij de dis- tributiedienst is niet nodig. Brandstoffen centrale verwarming woningen. Voor woningen, waar wel een centrale verwarming doch geen schoorsteenaansluiting aan wezig is kan een toeslag vaste brandstof en huisbrandolie worden verstrekt. Het daartoe nodige formulier dient bij het betrokken toewij zingskantoor van het Rijksko- lenbureau te worden aange vraagd en vóór 1 September a.s. te zijn ingezonden. (Ingez. Med.) Rechtstreekse telefoon verbinding met Engeland. Belangrijke schakel in het Europese verkeer. Leraar-raadslid. Te Nijmegen was de heer L. G J. Bol, leraar aan een bijz. kweekschool, niet toegelaten als raadslid, uit overweging, dat een leraar aan een bijz. kweek school voor de wet moet wor den beschouwd als onderwijzer bij het L.O. In hoger beroep heeft de Kroon dit besluit vernietigd uit overweging, dat uit de artt. 1 en 3 der L.O.-wet duidelijk volgt, dat slechts het aan kin deren overeenkomstig haar voor schriften gegeven onderwijs als L.O. moet worden beschouwd. Parafine alleen in apotheken. Teneinde het misbruik van pa- raflne-olie als grondstof voor sur rogaat-sla-olie en mayonnaise of als bakolie voor vis e.d. tegen te gaan -vestigt de keuringsdienst de aandacht op een nieuwe bepaling die verbiedt, dat „blanke en kunstmatig gekleurde olie" wordt ■verkocht aan drogisten of aan ondernemingen, die ln hoofd- of nevenbedrijf levensmiddelen ver vaardigen of verhandelen. Deze bepaling houdt dus ln, dat paraf- fine-olle ln het vervolg slechts door de apotheek verkocht mag worden. Met deze maatregel hoopt de keuringsdienst een einde te hebben gemaakt aan de ver koop ln levensmlddelenbedrijven van ondeugdelijke spijsolie, die in sommige gevallen voor gebrui kers nadelige gevolgen had. Het is heden 25 jaar geleden, dat de telefoonkabel Domburg- Aldeburgh in gebruik werd gesteld. Daarmede was de rechtstreekse telefoonverbin ding tussen Nederland en En geland een feit geworden. Voor dien bestond er weliswaar te lefonisch verkeer tussen belde landen, doch dit geschiedde via Frankrijk. Deze eerste kabel verwerkte 150 gesprekken per dag. De jubilerende kabel is thans een van de vijf telefoonkabels, die Nederland en Engeland ver banden. Een van deze vijf is momenteel gestoord en één is in de oorlog vernietigd. Zoals gezegd verwerkte de eerste kabel 150 gesprekken per dag. In 1938 was het aan tal gesprekken over de vijf ka bels opgelopen tot 1000 per dag. Tijdens de bezetting van ons land heeft dat telefoonverkeer uiteraard stilgestaan, cjoeh thans bedraagt het aantal gesprekken al weer 800 per dag. In de loop van de volgende maand zal een nieuwe kabel gelegd worden. Het zal moge lijk zijn over deze kabel 84 ge sprekken tegelijk te doen hou den, zulks door een geheel nieuw constructiesysteem. Dinsdag zal begonnen worden met de aanleg van de landkabel van het versterkerstation te Domburg naar het strand. De kwaliteit van het telefoonver keer zal door de nieuwe kabel aanmerkelijk stijgen. Men verzekert, dat er dan geen merkbaar verschil zal zijn tussen het gewoon intercommu naal gesprek en een telefoonge sprek met Engeland. Door de gunstige ligging van Nederland vormt deze telefoon verbinding een belangrijke scha kel in het Europese verkeer. Extra textieltoewijzing bij demobilisatie. Naar wij vernemen komen dienstplichtigen beneden de rang van adjudant-onderofficier, c.q. vaandrig of kornet, voor zover zij tenminste maanden werkelij ke dienst verricht hebben, bij groot-verlof in aanmerking voor een extra-textieltoewijzing. Benoemingen bij de W aterschappen. Benoemd tot: gezworene van het waterschap Willem Hendriks en Klein Klel- drecht, A. J. J. Maenhout te Cllnge; gezworene van het calamlteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte, J. de Bruijne te Cadzand; gezworene van de Groot Cam- bronpolder, E. F. Volleman te Stoppeldijk; dijkgraaf van de Burghpolder, J. C. Burm te Hengstdijk (Vogel waarde) gezworene van de Stoppeldijk- polder, P. J. Verbist te Bosch- kapelle (Vogelwaarde) lid van de drjkraad voor de wa terkering van de calm, polders Hoofdplaat en Thomaes, J. Die- leman-Dees te Schoondijke, voor de waterkering van het calaml teuze waterschap Oud en Jong Breskens, A. J. Cambier te Bres- kens, en voor de waterkering van het calam. waterschap Tienhon derd en Zwarte, D. A. Risseeuw Jz. te Zuidzande, allen als verte genwoordigers van het water schap Het Vrije van Sluis; leden van de Dijkraad voor de waterkering van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte, als vertegenwoordigers van dat waterschap R. van de Luijster, J. Dees en A. A. de Bruijne, allen te Cadzand. Zondagsdienst doktoren. Te Goes wordt de doktoren- dienst Zondag waargenomen door dokter Snoek; te Driewegen, Nieuwdorp en 's-Heerenhoek dok ter Glderblom, tel. K 1196—327; te Heinkenszand, 's-H. Arends- kerke en Wolphaartsdijk dokter Vos K 1198—231. Apotheken. In de week van 16 Aug. tot 23 Aug. zijn voor avond- en nacht recepten geopend de volgende apotheken Middelburg: van der .Harst. Vlissingen: v. Staveren, Folmer. Goes: La Porte. VLISSINGEN. Apotheek heropend. In een adverentie ln dit blad woedt bekend gemaakt, dat de apotheek van Ockenburg aan de Singel a.s. Maandag heropend wordt. Dit moderne pand, dat slechts enige jaren voor de oorlog was gesticht, had door de beschieting en de inundatie schrikbarend ge leden. De thans gerestaureerde apotheek, zal in dit weer geheel bewoond nieuw stadsgedeelte in een grote behoefte voorzien. De verbouwing geschiedde door de firma Letzer, met schilderwerk door firma de Landmeter te Vlis singen. Vacantie-ontspanning. In deze vacantiemaand brengt de buurtveren. „Goed Wonen" aan haar leden met hun gezinnen een aangename afwisseling. Voor de jongeren werd een Vierdaagse georganiseerdresp. werd 7V&. 10, 12 en 15 K.M. ge lopen. Door 16 kinderen werden deze tochten volbracht, die hier voor een herinnertngsspeldje ont vingen. De ouderen maakten een tocht per autobus naar Domburg. Voor de a.s. weken staat nog heel wat op het program. Begin volgende week arriveert uit Den Haag het gezelschap Vol verbazing had de huis moeder naar haar nieuwe gast gekeken; toen ging ze behoed zaam naar de deur en sloot die zacht achter zich, als om een ernstige zieke niet te storen. De versmade spreuk met de krans droeg ze voor zich uit en kwam zo in de slaapzaal der oudjes. Daar waren ze zich juist aan 't uitkleden, waarbij de komst van de nieuwe natuurlijk weer druk besproken werd. Opeens werd 't doodstil toen ze de huis moeder met de spreuk en de krans zagen komen en tande loze monden bleven van ver bazing half open. „Kinderen", zei de huismoe der vriendelijk en kwam bij hun zitten, „die mevrouw van jullie is lang niet zo gelukkig en te benijden als jullie dach ten. Ze kan het de lieve God maar niet vergeven, dat Hij haar zoon weggenomen heelt en daarom wil ze van die tekst niets weten. We moeten maar veel geduld met haar hebben en lief voor haar zijn, dat ze weer blij en gelukkig wordt." Begerig hadden de oudjes ge luisterd. „Bloemenhanna" nam zonder een woord de krans en legde hem in haar waskom. En nadat de huismoeder met een vriendelijk goedenacht was weg gegaan, zaten de vrouwtjes nog lang in hun ondergoed, hua staartjes op de rug bij elkaar en bepraatten 't ongelooflijke. „Daar zie je nu weer, dat geld alleen niet gelukkig maakt", riep de millionaire, „kijk maar naar mij, ik ben zo arm als een kerkrat en kon millioenen heb ben als „Ja, als de rijke Muller je niet met 't kleine schaap had laten zitten en een ander ge nomen had, onderbrak boze Suze haar, „we kennen dat ver haal al lang. Maar heb ik 'tniet dadelijk gezegd, dat die me vrouw niks met ons te maken wil hebben, dat ze veel te trots en hoogmoedig is?" Triomfe rend keek ze om zich heen, haar kleine oogjes fonkelden boos aardig en vol leedverbaak. Men had haar beter „arme Suze" kunnen noemen. Van jongsaan onder vreemden, v ene plaats naar de ander. .uurd, meer werk dan eten, en zelden of nooit een vriendelijk woord. Zo was ze in haar ouderdom hard en gevoelloos geworden. Van niemand verwachtte ze meer iets goeds. „Dwaalt niet, God laat zich niet bespotten", begon de vre desapostel te preken met 't Tes tament al in haar hand. (Wordt vervolgd.) „Kindervreugd", bestaande uit plm. 25 kinderen, onder leiding van de heer de Wit, die op 20, 22 en 25 Aug. kindervoorstellingen zullen geven. Vanzelfsprekend zullen deze Hagenaartjes wier leeftijd vari eert van 4 tot 14 jaar ln hun vrije tijd volop van zee en strand mo gen genieten. De Vlissingse brandweer besproeid voetbalveld. De laatste avonden wordt door de Vllss. brandweer het sportter rein aan het vliegveld, waarop kort geleden nieuwe graszoden zijn gelegd nat gehouden. Dit heeft tot gevolg gehad dat het gras weer heerlijk groen wordt, zodat de dezer dagen te houden sportwedstrijden op een groene grasmat kunnen worden gespeeld. GOES. Aan het strand te Katwijk aan Zee had een jongeman zich dezer dagen te ver ln zee gewaagd. Toen hij' op het punt stond te ver drinken, snelde onze stadgenoot de agent van politie v. d. P., die zijn vaeantle te Katwijk door bracht. ter hulp. Hrj wist, door dat hij de zwemkunst uitstekend machtig was, de in nood verke rende jongeman te redden. ZIEZIKZEE. Onder leiding van de heren J. P. Brouwer en J. A. Bienefelt maakten Dinsdag een 40-tal ouden van dagen an anderen een autorit naar Wassenaar en om streken. Begunstigd door prachtig zo merweer ving des morgens om half zes de afrit aan. Na ln Bre da ontbeten te hebben,- werd vla R'dam-Den Haag naar het be stemde doel gereden, waar enige uren werden besteed met een be zoek aan de Diergaarde en bos sen. Ook Scheveningen werd met een bezoek vereerd, waarna de terugreis werd aanvaard. Dank baar en voldaan voor al het ge- notene arriveerden ze plm. 10 uur weer in eigen plaats. De geste van de Diaconie der Geref. Kerk, die deze tocht aan bood, werd door allen zeer op prijs gesteld. POORTVLIET. Nader vernemen wij dat de oudste inwoonster van ons dorp gelukkig niet blind is. Wel is ze slecht van gezicht. B' 1MSSE Op de plaats waar eerlang de Kerk van de Geref. Gemeente zal verrijzen, worden thans grondbo ringen verricht, om te onderzoe ken óf de bodem stevig genoeg ls, om de bouw van een kerk te kunnen verdragen. Een en ander wijst er op, dat men daar niet stil zit. Het zal in de ware zin van het woord 'n verademing zijn wanneer iedere kerkelijke rich ting weer over een eigen kerkge bouw zal beschikken. Zes dien sten per Zondag in een gebouw ls niet bepaald Ideaal, wat na tuurlijk - afdoet aan het feit. dat de getroffen kerkeraden gro ten dank verschuldigd zijn aan de kerkeraad van de Geref. Gem. voor het beschikbaar stellen van het kerkgebouw. Bij het schoonmaken van een sloot, achter de woning van de heer C. J. Giljam alhier stuitte men op een granaat, die gelukkig zonder ongelukken op het droge kon worden gebracht, waarna de Mijnopruimingsdienst voor het verdere transport zal zorgen. Het vermoeden, dat nog niet alle z.g. blindgangers gevonden zijn wordt door deze nieuwe vondst wees bevestigd; voorzich tigheid blijft geboden, ook wan neer de bodemstructuur 't straks weer toelaat diep te ploegen. Wegens het bedanken van de heer G. Verheij als marktmees ter, is als zodanig tijdelijk be noemd de heer M. Moerland. Donderdagmorgen keerde de Bru 7 in de haven terug met een schare enthousiaste padvindsters, die allen teleurgesteld waren dat de zo schitterend verlopen tournée was afgelopen en dat het gewone dagelijkse werk weer wachtte. Gevaarlijke schelpenziekte. Reeds weken aaneen is de temperatuur van het water uiterst gunstig voor de oester- broedval en in de genomen wa termonsters worden nog steeds oesterlarven geconstateerd, in zo grote mate, dat het uitzetten van collecteurs nog steeds de moeite loont. En toch zal van het dit jaar in zo rijke mate gevallen oes- terbroed onnoemelijk veel ver loren gaan en bestaat de kans, dat alleen het broed dat thans nog vallen moet, het z.g. late broed, terecht komt. Zoals de landbouwer klaagt over te warm weer, waardoor de producten niet, doch de ver schillende schadelijke insecten soorten wel gedijen, zo is het ook in de visserijwereld. Dooi de grote warmte, waardoor het water constant een hogere tem peratuur heeft dan normaal krijgen ook verschillende para sieten een kans. En de wereld der oesterkwe kers wordt thans zeer ernstig verontrust over de schelpen ziekte, waarmee men een 15-tal jaren geleden zo tot zijn nadeel kennis maakte. De sehelpenziekte is er weer en wel in zo ernstige mate, dat op sommige plaatsen ,in het z.g. „bakkengoed" een aantas ting van 100 pet. werd aange troffen. Het bakkengoed zijn de jonge oestertjes, die vorig jaar op de pannen zijn gevallen, daarvan te zijner tijd zijn afge stoken en nu op zeeften in de oesterputten liggen te wachten tot zjj zo ver gegroeid zijn, dat zij op de oesterpercelen kunnen worden uitgezaaid. Het gevaar voor schelpen ziekte bestaat wanneer het wa- Breunesse. Voor de Raad van State ls deze week behandeld het beroep van majoor Breunesse tegen diens niet vrijwillig ontslag uit de milltatre dienst. Majoor Breunesse de bekende leider van de Vierdaagse was van 15 Juli 1940 tot Augustus 1941 commandant van de Opbouw- dienst later Arbeidsdienst. Aanvankelijk werd ln 194-1 door een commissie bestaande uit hoge officieren beslist dat Breunesse zich onvaderlandslievend had ge dragen. De procureur fiscaal Mr Zaayer kwam echter tot een te genovergestelde conclusie en ont sloeg hem van alle rechtsvervol ging. Dit verhinderde evenwel niet dat minister Flevez hem ge dwongen eervol ontslag bezorgde. Mr Kortenhorst hield een vurig pleidooi om duidelijk te maken, dat Breunesse al was hij dan op enkele punten gederailleerd, zich toch door vaderlandslievende re denen had laten leiden. Dit is mogelijk. Maar reeds ln 1941 had iedereen het door, dat de Arbeidsdienst n Duitse in stelling was met Duitse metho den, voor goede Nederlanders on aanvaardbaar. Men - over 't blijven in de Arbeidsdienst allerlei motieven noemen zoals men dat ook ge daan heeft van de journalisten die zich - inschakelen in het Persgilde, maarde gewone man denkt er het zijne van. ter een temperatuur krijgt van 19 graden of meer. Dit was voor het eerst het geval begin Juli, nu van midden Juli af al con stant een hogere warmtegraad te bereiken, dat betekent dus constant om zich heen grijpen en doorzetten van de schelpen ziekte. COLIJNSPLAAT. Door de langdurige droogte ls hier veel gebrek aan drinkwater. Men merkt weer goed, dat men op een eiland zit waar geen wa terleiding is. Gelukkig wordt ln deze nood voorzien doordat men met vrachtauto's leidingwater op Z.-Beveland haalt en deze hier voor 10 cent per emmer aan de man brengt. Zo is het deze zomer een gewoon verschijnsel mannen en vrouwen met emmers te zien lopen. HAAMSTEDE. Gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde de raad onder voorzitterschap van de burgem. Jhr Roëll. Aan de orde kwam een schrij ven van de N.V. R.T.M. inzake vervoer op Schouwen en Dui- veland. Na brede bespreking werd op voorstel van dhr Sla ger besloten de R.T.M. te ver zoeken gedurende de zomer maanden bussen rechtstreeks van Zijpe naar de Westhoek te laten lopen, zulks ter bespoedi ging van de reis. Ook het veer Zijpe—Anna Ja- coba Polder werd breed bespro ken. Besloten werd een schrijven van het gemeentebestuur van Kortgene inzake opbouwtoe- lage burgemeester, op voorstel van B. en W. voor kennisge ving aan te nemen. Op voorstel van Ged. Stalen werd besloten tot intrekking verordening op het beheer wo ningbedrijf. Een nieuwe verordening op de keuring van waren weid z.h.s. goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. tot wijziging geldlening brand weermateriaal werd eveneens aangenomen. Besloten werd, dat een 2de ambtenaar ter secretarie aange steld zal worden. Het voorstel herstel havenbe schoeiing ontlokte een drukke discussie. Gezien het feit, dat er ook in 1947 niets meer aan gedaan kan worden zal in de a.s. winter de aanbesteding moeten plaats vinden wil het werk het volgend voorjaar aan kunnen vangen. De behandeling van het streekplan zal enige vertraging ondervinden nu heel het eiland in één plan samengevat moet worden. Een aparte zitting over dit punt stelde de voorz. in t vooruitzicht. Op voorstel van B. en W. zal dit jaar weer een heffing plaat-, vinden ingevolge de Woonfo- ronsenbelasting. Een tweetal rapporten inzake de slechte toestand der O.L. school en de woning van het hoofd dier school werden be handeld. Eerlang zal een nieuw schoolgebouw verrijzen. Naar de woning zal een onderzoek wor den ingesteld. Op voorstel van B. en W. wer den enkele wijzigingen aange bracht in het besluit inzake de onteigening van gronden nodig voor het bouwplan 1948. De aanleg van een sportpark werd gezien het feit, dat er geen enkele sportvereniging in deze gemeente is verschoven naar 1948. Daarna sluiting. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Augustinusga, L. Hylaridus te Paesens; te De Krim C. van der Leeden te Hien -' te Oude- en Nieuwe We tering, F. de Graaff, cand. te Scheveningen; te Rotterdam, G. van Veldhuizen, pers-pred. in alg. dienst. Aangenomen naar Biervliet, H. C. P. M. Wiebosch te Am sterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2