Er is maar één weg om uit het moeras te geraken. Een visioen werd werkelijkheid. De vrijheid van de arbeider. Wreedheid en vernielzucht bij republikeinse treepen. Oost-lndonesië en West-Borneo afgewezen. De dijk in de Coenhaven te Amsterdam doorgebroken. ÜDe vtoeJk deJi PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND daad. Een millioenenvolk moet van de ondergang gered worden. Discusie over Griekse grens incidenten in de Veiligheids raad. Öp i/as-te- frcand. Veiligheidsraad verwerpt Belgisch verzoek. Djokja wil een volksstemming. Voor-lndië geen Brits-lndië meer. Maar de onlusten duren voort. V. S. scheiden Italië een milliard dollar kwijt. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vbrst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tvl 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Tcrneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 721 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 16 AUG. 1947 HoofdredacteurR. ZUIDEM.A Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUlZENGA, Middelburg, Ds J. KABELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Foortvliet. Op- en endergang ran Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.25 u., onder 20.02 u. Maan op 6.16 u., onder 21.01 u. Hoogwater te Vlissingen, Zondag 17 Augustus: 2.10 u. 2.43 m., 14.28 u. 2.41 m. Mr van Kleffens stond sterk, toen hij in de vergadering-van de Veiligheidsraad - schrijven van Soekarno van 15 Juli j.l. aan de Amerikaanse regering citeerde, waarin verklaard wordt, dat de republikeinse regering erkent, dat Nederland tijdens de over gangsperiode de souvereinlteit en het t eindelijk gezag In Indië zal behouden. Terecht voegde hij hieraan toe, dat men niet behouden kan wat met niet eerder heeft bezeten. Inderdaad een klemmend argu ment. Er is echter ook Iets anders. Het '»it, dat door de Neder- 'andse regering officieel ls erkend, dat de republiek het gezag ln In- flë uitoefent. Deze erkenning was in strijd met de werkelijkheid. De republiek had en heeft geen gezag. Immers, toen het ging over de terreur van het republikeinse le ger en het optreden van de ram- pokkende benden, die leven en bezittingen van deIndische be volking bedreigen, verklaarde de republikeinse regering, dat dit tegen haar wil was, maar dat zij niet de macht had daaraan een einde te maken. En toen de regering zich ge noodzaakt zag tot politionele maatregelen over te gaan, ver klaarde zij bij monde van minis ter Beel, dat het vaststaat, dat de tegenwoordige regering van de republiek economische afbraak en plundering, monetaire verzwa ring en wetteloosheid niet kan tegengaan en allerminst ln staat mag worden geacht om in haar gebied veiligheid en recht te ver zekeren en anderzijds weigert om met ons samen te werken, de voorwaarden hiertoe te schep pen". Alles volkomen juist. Geen gezag. Ook niet de facto. Maar daartegenover staat Ling- Llnggadjatl. De Linggadjati-overeenkomst ondertekent door Dr van Mook en de Commissie-Generaal zegt ln Artikel 2:- De Nederlandse Rege ring erkent de Regering van de Republiek Indonesia als de facto uitoefenend gezag over Java, Su matra en Madoera". Een dwaze bepaling, die geheel past in de politiek van Schermer hom, die met meer fantasie wilde regeren, maar d'e volkomen ln Strijd is met de feiten. Intussen draagt zij de handte kening van de vertegenwoordi gers der Nederlandse regering. En dat kan zelf. door Mr van Kleffens niet ongedaan worden gemaakt. Dat is de vloek van de boze daad. Het droeve gevolg van een heil loze politiek. Prgf. Gerbrandy „Er is slechts één mogelijkheid om uit al de verwikkelingen van Ned.-Indië vandaan te raken, nJ. door kort en duidelijk, niet alleen met het woord, maar ook met de daad, in binnen- en buitenland te tonen, dat Nederland heeft het. oppergezag in Nederlands-Indië, dat al het prateu over een Repu- briek Indonesië dwaasheid is, dat wij onze verantwoordelijkheid nooit kunnen dragen, indien wij de millioenen-bevolking niet verlossen van het noodlot dat haar bedreigt". Zo sprak prof. inr P. S. Gerbrandy in een radio-redé. VOOR ZONi: \G Na de val van Duinkerken in 1940, toen „de vijand ons de bajonet op de keel had" (Chur chill" werd in Engeland een noodwet aangenomen, die a w de regering grote bevoegdheden gaf op economisch gebied. Alle hulpbronnen van het land moes ten worden aangewend, om het land in staat van verdediging te brengen, zoo snel mogelijk. Nu is een dergelijke wet door de socialistische regering voor gesteld en door de Labourmeer- derheid in het Lagerhuis aan vaard. Deze wet geeft aan de En gelse regering, die in de prac- tijk niet anders is dan een com missie uit de partij, die de meerderheid heeft, een grote macht over de arbeiders. Het gaat in wezen om een conscrip tie van de werknemers. De re gering j kan de arbeiders over plaatsen naar andere bedrij ven en naar andere streken van het land. Een arbeider, die werk heeft, dat hem vreugde geeft, kan 's avonds, als hij thuis komt, een brief vinden, dat hij is overgeplaatst. Wat dit bete kent voor vele gezinnen, is dui delijk. Het zijn dezelfde bezwa ren, die aan een mobilisatie zijn verbonden. Op welken grond kan een ar beider worden overgeplaatst? Dat is in de wet zo vaag mo gelijk omschreven. Het moet zjjn in het belang van de ge meenschap. Het algemene be lang, het belang der gemeen schap, le salut public, het is al tijd dezelfde term. Maar de ge meenschap heeft in dit ver band maar één adres en dat is de staat. Dat betekent practisch de ambtenaar. Wat nu in Engeland gebeurt, zegt „Fr. Dagbl.", dat moet men niet uit het oog verliezen, past in socialistische theorieën. Dat is uit allerlei oude en nieuwe geschriften aan te tonen. Het wordt een acuut gevaar, zodra de geleide economie de staat de macht in handen geeft over de productiemiddelen. Dan be geert hij ook de volledige macht over de arbeiders. Dan wordt de arbeider een horige van de staat, zoals hij in de middeleeuwen een horige was van de grondbezitter. Nu bijna twee jaar lang heeft men door woord en daad 't étgen land en het buitenland ln den waan gebracht, dat er was een fatsoenlijke, werkelijke 'Republiek waarmee samenwerking staat kundig zowel als economisch mo gelijk was. Eindelijk, op 20 Juli 1947, heeft minister-president Beel aan Ne derlanders en niet-Nederlanders meegedeeld, dat men te maken had met een republiek, die onwil lig en onmachtig was om staat kundig en economisch enige orde tot stand te brengen. Maar het is onmogelijk gebleken in enkele da gen en weken de wereld te over tuigen, dat er gedurende al deze maanden nimmer een echte staat en een behoorlijke orde van zaken op Java en Sumatra heeft be staan, dan alleen daar, waar het rechtmatige Nederlandse gezag zich kon doen gelden. Uit het moeras. Thans staat men voor de ramp zalige gevolgen. Wij zijn in een internationaal moeras terecht ge komen, waaruit het kabjjiet-Beel zich mi móet trachten uit te wer ken. Djt is nog steeds mogelijk, indien elke beslissing wordt ge fundeerd op de waarheid omtrent do werkelijke verhoudingen en toestanden op het grondwettelijk recht van het Koninkrijk, We moeten helaas constateren dat de bekering slechts een halve ls geweest en dat halve maatre gelen dreigen een nog groter cha os te scheppen dan die welke hel de kabinetten ons reeds hebben gebracht. Maar één weg. Zo zal het tweede kwaad erger zijn dan het eerste. Voorwaar, er is maar één weg om uit het moe ras te geraken: nationaal zowel als internationaal onze verant woordelijkheid aanvaarden, deze verantwoordelijkheid aan de be volking van Indië tonen door haar vrijheid, veiligheid, orde en een begin van welvaart te herge- Aanvallen van rondtrekkende benden. Het officiële Nederlandse com munique van gisteren meldt: Geïsoleerde gewapende republi keinse troepen hebben op Java en Sumatra gebieden bezet, wel ke nog steeds onrustig en onvei lig zijn. Wreedheid en verniel zucht kenmerken hun optreden. Bij voortduring van deze han delingen moet noodzakelijk tegen deze benden worden opgetreden. Ten Noorden van Poerwokerto op Midden-Java is een Neder landse patrouille met mortieren en mitrailleurs beschoten. In dit gebied is een Europees politieman vermoord. Banjoemas is door benden, bestaande uit ongeveer 10 man, aangevallen. Ten zuiden van Salatiga is een onzer pa trouilles hevig onder vuur geno men met mortieren en mitrail leurs. Ten Zuidwesten van Sala tiga reed een carrier op een mijn. De tegenpartij, waarmede wij in contact kwamen, was 20 man sterk en werd met gevoelige ver liezen verdreven. In het gebied rondom Pekalongan, in de omge ving van Bandar, zijn circa 40 Chinezen bevrijd. Rondom Ma- lang en aan het westelijk front van Soerabaja, hebben eveneens talrijke beschietingen van Neder landse patrouilles plaats gevon den. Op Noord-Sumatra in bet ge bied van Medan zijn 20 Chinezen bevrijd. Bij Padang is een Neder landse patrouille in de oostelijke sector beschoten. Op Zuid-Suma- tra is Kajoeagoeng wederom aangevallen door republikeinse troepen, welke 60 man sterk wa ren. De aanval is met succes afgeslagen. Bij de voortzetting der discus sie over de Griekse grensinciden ten in de Veiligheidsraad heeft Gromyko stelling genomen tegen de conclusie der V.S. omtrent de ze incidenten. De V.S. stellen Al banië, Bulgarije en Joego-Slavië aansprakelijk en verzoeken de Veiligheidsraad de Incidenten als een bedreiging van de vrede op te vatten. Gromyko daarentegen stelde de Grieks» regering aansprakelijk en was de mening toegedaan, dat do Veiligheidsraad eisen aan de Griekse regering moet stellen. Gromyko wees ook de resolu ties van Columbia en Australië af. Op de Verklaring van de V.S., dat zij eventueel (bij toepassing van het veto-recht door de Sow- jet-Unie) de zaak voor de Alge- mene Vergadering der V.N. zou den brengen, ging Gromyko niet in. Slechts zinspeelde hjj op „niet ter zake doende dreigementen" van de V.S. Nader wordt gemeld, dat de Veiligheidsraad de discussie tot Dinsdag heeft opgeschort. Een veertigtal bewakers van het concentratiekamp Ausch witz, onder wie Maric Mandel, ^oevloek van het vrouwenkamp Hrzezenka", zullen in October voor een volksgerecht te Krakau terecht «taan. Overval op gevangenis der Nazi's te Spandau. Drie Amerikaanse soldaten, die bewakingsdiensten verrichten in de gevangenis van Spandau, waar de beruchtste Duitse oorlogsmis dadigers zitten opgesloten, wer den plotseling overvallen door een bende van naar schatting vijftig Duitsers gedaan. Twee der solda ten wisten tijdig te ontkomen, doch de derde werd bewusteloos geslagen en vervolgens in een na- bijzijnd meer geworpen. Hij kon échter worden gered en naar een hospitaal worden overgebracht. De tot dusver ontvangen be richten over de Nederlandse ver liezen melden: 6 gesneuvelden, 14 gewonden. Chinezen vragen maatrege len tegen barbaarse acti viteiten. Een ander officieel communi que zegt, dat op Woensdag door vertegenwoordigers van 50 Chi nese verenigingen in Medan een vergadering is gehouden, waarbij besloten is een telegram naar de Veiligheidsraad te zenden om de Veiligheidsraad te verzoeken doeltreffende maatregelen te ne men tegen „de barbaarse activi- teiteii in geheel Indonesia jegens onschuldige neutrale Chinezen begaap. Op de vergadering werd tevens besloten Tsjang Kai Sjek te vra gen bij de Nederlandse regering een verzoek in te dienen om de Chinezen in Indonesië van wa pens te voorzien voor zelfverde diging. Audenauer tegen^ nationalisatie. Dr Audenauer, de voorzitter van de Christelijk Democrati sche Unie in de Britse zone van Duitsland, heeft Donderdag bij de opening van het eerste par tijcongres te Recklinghausen verklaard, dat zijn partij de mij nen en basisindustriën van het Ruhrgebied niet onder domina- tie van het privé-kapitaal wenst te zien, doch dat zij ook gekant is tegen de nationalisatievoor- stellen van het Britse bestuur. Hij deed een beroep op de 50 aanwezige gedelegeerden om te streven naar eenheid van Duitsland en hij zeide een de mocratische federale Duitse staat te wensen. ven, af te rekenen met de Repu bliek, dat Japanse maaksel, dat nooit op één ogenblik de waar achtige kenmerken van een res pectabelen staat heeft vertoond en de groobte sta-in-de-weg is gebleken te zijn voor de vrijheid der afzonderlijke bevolkingsgroe pen. Laten wij onzen Amerikaansen vrienden, die onsbun goede dien sten hebben aangeboden, de gele genheid geven zich ter plaatse door hun allerbeste waarnemers ervan de overtuigen, dat afreke nen met de Republiek op recht ge grond en door bittere noodzake lijkheid ls ingegeven. Prof. Gerbrandy hoopte ten slotte, dat de lult-gouv.-gen. Van Mook, die ln alle mogelijke twij felachtige handelingen steeds het kabinet heeft „besprongen", thans, nu het een goeden, nood- zakelijken, een door recht en wet opgelegde plicht betreft, nJ. de waarachtige bescherming van de Indische volken, niet zou terug schrikken en afwachten wat de heren Beel en Jonkman hem, niet uitsluitend op grond van hun zelfstandig ministerieel oordeel, maar op gezag van de politieke partijen, veroorloven. „Want de noodzaak van hande len, die dr Van Mook móet ken nen, kennen ook ai zijn medewer kers, ook de legercommandant, die noodzaak keilt heel Batavia, ai onze officieren, soldaten, die kent heel het lijdende volk van Nederlands-Indië, dat voor het laatst tot ons schreeuwt om hulp en uitkomst. Die kreet verstaan en daar naar handelen, betekent opkla ring in Indië, opklaring in Neder land, opklaring in een groot deel van de wereld. Landgenoten, dit is de laatste ure voor ons en voor Nederlands- Indië samen. God Almachtig ver- We moeten in de bewogen heid van onze tijd op onze benen blijven staan. We moe ten vaste grond onder onze voeten hebben. God is die vaste grond. God is ons een toevlucht. Wij weten dat boven menselijke gedachten uit Gods gedachten over deze wereld gaan. En dat Hij Zijn gedachten uitvoert, dwars door de verdwazing van onze gedachten heen. Dat geeft ons rust en vertrouwen. Wij kunnen ondanks alles toch geloof honden in deze we reld omdat het uiteindelijk Gods wereld is. Hoe erg wij de zaak ook verknoeien, we weten: door alles heen komt Gods plan tot uitvoering. En Hij zal het alles maken dat ge u verwonderen moet. Daarom- weet ik ook, dat mijn leven en als God dat van mij vraagt mijn ster ven niet zinloos is. Ên daar uit put ik kracht om op de plaats van het karwei, waar Hij mij gesteld heeft, rustig te blijven staan en er een voudig en toegewijd mijn plicht te doen. Dit geeft een sterk en rus tig en moedig hart. Dan zien d'e mensen aan ons, dat God een realiteit is, waarop een metis overeind kan blijven staan, ook als alles verglijdt en wegzakt en onder gaat. God ts ons een toevlucht. Psalm J/f> 2. Dan zijn we voor onze omge ving een reservoir en bron van kracht en rust. Blijf met «ie gedachten niet in de beroering en on rust dezer wereld, noch in uw eigen zorgen en tobberij en vastzitten. Er is nog iets meer in deze wereld dan oor- Laten we het daar dan op log en geruchten van oorlog. God is er ook nog. houden. Alles kan wegzinken maar het Kruis van Christus staat. Daar is God ook voor ons een toevlucht geworden. In Zijn handen stellen we met groot vertrouwen ons en onzer kinderen levenslot. De Veiligheidsraad over Indië. Nadat generaal Carlos Romulo, de vertegenwoordiger der Philip- pijnen, tot de besprekingen was toegelaten kwam het Belgische verzoek betreffende de vertegen- lichte en sterfte allen, die in de- j woordigers van Oost-lndonesië zen verantwoordelijkheid dragen" en West-Bor^ -^ in stemming. Ze zo besloot prof. Gerbrandy. I werden afgewezen. Gisterochtend heeft de voormalige onderkoning van Voor-lndië, Mountbatten, ln handen van Sir Harilai Kania, de president van de hoge raad van de Unie van Voor-lndië, de eed als gouverneur-gene raal der Unie afgelegd. Later nam Mountbatten de eed af van de nieuwe kabinetsminis ters der Unie. In de raadskamer verklaarde de nieuwe gouverneur- generaal: „Ik vraag u mij te beschouwen als een der uwen, die de belangen van de Unie geheel is toegedaan". Voorts zeide Mount batten, dat hij voornemens is om volgend jaar April zijn ontslag ln te dienen, daar hij van gevoelens is, dat de Unie vrij moet zijn om desgewenste een van haar eigen mensen als gouverneur- generaal te hebben. De Veiligheidsraad heeft Donderdagavond een Belgisch verzoek om vertegenwoordigers van Oost- lndonesië en West-Borneo eveneens aan de bespre kingen over Indonesië te laten deelnemen, met 4 stemmen vóór (Engeland, V. S., Frankrijk en België) en 7 onthoudingen verworpen. De Sowjet-vertegenwoordiger verzette zich er tegen, omdat naar zijn mening deze afgevaardigden geen vrije gebieden vertegenwoordigen. Toen Donderdagavond in de bijeenkomst van de Veiligheidsraad de behandeling der Indische kwestie werd hervat, nam Sjahrir met de Nederlandse en de andere Indonesische vertegenwoordigers plaats aan de conferentietafel. Begonnen werd met het verzoek van de Philippijnen om aan de besprekingen over Indonesië te mogen deelnemen. Dit verzoek werd met algemene stemmen (9) aangenomen. Alleen de Sow jet- Unie en Polen onthielden zich van stemming. Sjahrir spreekt. Geen hervatting Brits- Russische handels besprekingen? Volgens de Washingtonse cor respondent van de Daily Worker, het Britse Communistische blad, zou de regering der V.S. de Brit se regering hebben doen weten, dat een hervatting van de han delsbesprekingen met de Sowjet- Unie de V.S. „zouden ergeren". De correspondent weet er „vol gens berichten afkomstig van hoogst betrouwbare kringen" aan toe té voegen, dat Bevin en Dal ton, belden deze Amerikaanse „Instructie" hebben aanvaard en dat in anti-Sowjet-kringen te Washington beweerd wordt, dat zij beiden erin toegestemd heb ben, ai hun invloed aan te wen den om het bereiken van een overeenkomst te verhinderen. Rusland beschuldigt Griekenland. Het officiële Russische nieuws bureau heeft verklaard, dat per soneel van de Sowjet-Russische ambassade en andere Sowjet-ln- stellingen in Griekenland door de Griekse autoriteiten is gearres teerd en gefolterd. Het persbureau voegde hieraan toe, dat de Sowjet-zaakgelastig- de ln Griekenland in opdracht van z(jn regering bij de Griekse regering heeft geprotesteerd en v'erklaard, dat „dergelijke daden onverenigbaar zijn met het on derhouden van diplomatieke be trekkingen tussen Griekenland en de Sowjet-Unie. Te Zogno bij Bergamo (Italië) zijn Donderdagavond twee elec- trische treinen op elkaar gelopen. Vier personen werden gedood en 70 gewond, waarvan verscheide ne ernstig. Dr Radjendra Prasad, de voor zitter van de Constituerende Ver gadering, zeide in zijn antwoord op Mountbattens rede, dat het tijdperk der Engelse overheersing van Voor-lndië is geëindigd en dat de betrekkingen met Enge land voortaan zulten rusten op basis van gelijkheid, wederzijdse welwillendheid en wederzijds voor deel. Mn'. a Gandhi, de 77-jarige veteraan van de Voor-Indische vrijheidsstrijd, zal ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag 24 uur vasten. Een boodschap van Nehroe. In een boodschap aan de 300 millioen „burgers van een groot land, dat op het punt staat stout moedig voorwaarts te gaan", juichte Pandit Nehroe „de door het lot bestemde dag" toe. „Wrj groeten de volken der wereld en beloven plechtig met hen samen te werken ter bevordering van de vrede en de democratie". „De beginselen van de onaf hankelijke Unie van Voor-lndië", aldus Nehroe, „zullen de gewone man, de boeren en arbeiders van de Unie, vrijheid geven en hun in staat stellen zich een behoorlijk bestaan te verwerven." Wij zullen hard moeten werken. Niemand van ons zal kunnen rus ten voordat wij onze belofte vol ledig nagekomen zijn en voordat wij alle volken van de. Unie groot gemaakt hebben. Ieder van ons, tot welke gods dienst hü ook behoort, heeft ge lijke rechten en verplichtingen". Nehroe noemde Gandhi „de ar chitect van onze vrijheid" en ver volgde: „Niet alleen wij, maar ook de komende generaties zui den deze grote zoon van Voor- lndië altijd gedenken. Hij die zo groot is in zijn geloof, zijn kracht en zijn heldhaftige nederigheid. Een nieuwe hoop is gewekt, 'n visioen, dat wij reeds lang voor ogen gehad hebben, wordt wer kelijkheid. Moge de ster nimmer onder gaan en deze hoop nooit verloo chend worden". Onrust duurt voort. Inmiddels duren de onlusten in de hoofdstad van Pendsjaab, verkeer te sluiten. Lohare, nog voort. In de afgelo pen 24 uur zijn zestig personen gedood en honderd gewond, zodat het totaal aantal doden tot 117 en dat der gewonden tot 163 is gestegen. Volgens in Bombay ontvangen berichten zijn de bran den in de stad niet meer te con troleren. Twee militairebrigades zijn reeds in Lahore aangekomen ter assistentie van de politie, terwijl een dorde brigade zich onderweg bevindt. Ook uit het religieuze centrum der Sikhs, Amritsar, worden nieuwe onlusten en enkele geval len van brandstichting gemeld. Er wordt geen feest gevierd in de Pakistan-provincie de Pend- sjaab. Grote gedeelten van de hoofdstad Lahore stonden giste ren in brand en 153 personen vonden sinds gisteren den dool als gevolg van vechtpartijen tus sen Sikhs, Hindoes en Moham medanen. Een menigte Hindoe's gooide gisteren de ruiten in van een huis, waar Gandhi vertoefde. Gisteren laaide de burgerstrijd in de Voor-Indische stad Lahore opnieuw op, waarbij een vijftig tal personen door messteken dodelijk werd getroffen, terwijl twaalf personen werden gewond. Vervolgens kreeg Sjahrir het woord. Hij verklaarde o.m.: „Ge tuige de feiten, blijken de Neder landers nooit en te nimmer op recht een vreedzame regeling met de republiek te liebben gewenst. Alle Nederlandse actie politiek militair en economisch was niets anders dan voorbereiding tot agressieve actie tegen de deel genoot van de overeenkomst van Linggadjati". Sjahrir verzocht den raad het bevel te geven tot volledige te rugtrekking der Nederlandse troe pen uit alle republikeinse gebie den en onmiddellijke benoeming van een commissie der V.N. om ter plaatse supervisie uit te oefe nen op de naleving van het ver zoek van den Raad om het vuren te staken. De commissie z-,u even eens moeten besluiten, welke maatregelen moeten worden ge nomen om recht en o: Je te ga randeren en vergeldingsacties te voorkmoen, wanneer de Neder landse troepen terug trekken. De commissie zou arbitrage moeten verlenen ln alle punten van ge- scnil tussen Nederland en Indo nesië." Komt Sjahrir met een voorstel? De republikeinse regering heeft in een voor radio Djokjs voorgelezen boodschap een be roep op de Veiligheidsraad ge- l daan, om het geschil met de Nederlanders op te lossen door het uitschrijven van een plebis ciet onder de bevolking van In donesië. Men verwacht, dat Sjahrir, die zelf heeft deelgenomen aan deze besprekingen voor zij* vertrek naar de Ver. Staten, m de Veiligheidsraad een verzoek tot het houden van een plebis ciet zal doen. In deze radioboodschap werd o.m. gezegd: „De republiek wenst er de aandacht op te ves tigen, dat ofschoon in verschil lende delen van Indonesië het Nederlandse bezettingsleger er in slaagt het Nederlandse be wind op te richten of te hand haven, de overwegende gevoe lens van ontvredenheid, zelfs van gewapenden opstand, bewij zen, dat de bevolking van dez* gebieden verlangt volledig be vrijd te worden van een bewind, dat haar is opgelegd met kracht van wapenen," De republiek zal „ten hevig ste" protesteren, zo werd ver der gezegd, tegen toelating van vertegenwoordigers van Oost- lndonesië en West-Borneo m de Veiligheidsraad. „Het is in strijd met de aard van 't Nederlands- Indonesisch geschil, wanneer groepen, welke andere delen van Indonesië buiten de repu bliek vertegenwoordigen, wordt toegestaan de zijde der Neder landers in het geschil te kiezen als tegenstanders van de repu bliek. Deze staten vertegen woordigen niet de bevolking van deze gebieden." De Wereldconferentie over vrijheid van voorlichting zal 23 Maart 1948 te Genève worden gehouden. De economische en sociale raad der V. N. is nog niet gereed met het opstellen van de agenda. De regering van de Ver. Staten heeft Donderdagavond Italië on geveer een milliard dollar van de oorlogsschuld kwijtgescholden en vorig jaar begonnen een ongeveer OAA w.of aw lowcn nom oon Td Ino1- Werk van maanden in één nacht vernield. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is gisternacht een djjk doorgebroken in de Coenhaven aan het Noordzeekanaal bij Am sterdam. Tengevolge waarvan hete na een arbeid van maanden drooggelegde gedeelte van de Coenhaven thans weer onder water staat. De Coenhaven werd bij de be vrijding deerlijk gehavend door de Duitsers achtergelaten. Diverse steigers en aanlegkaden waren ondermijnd en ingenieurs achtten het noodzakelijk het grootste ge deelte van de haven droog te ma len, wilde men ln staat zijn deze te repareren. Juist nu men erin geslaagd was de haven droog te malen is de tijdelijk gelegde dijk doorgebroken, waardoor het met grote kracht naar binnen stro mende water de arbeid van maan den hec't vernield. Nader wordt gemeld, dat het afgedamde gedeelte der Coenha ven niet volkomen drooggelegd was, maar dat men het peil van het water door bemaling 3 meter had verlaagd ter inspectie en eventuele reparatie van de kaden. Schuin door de toegang Coenhaven is de gemeente der het voor een waarde van ongeveer 60 millioen aan geblokkeerd Itali aans bezit aan Amerika vrijgege ven. Bovendien zjjn aan Italië 23 schepen overgedragen met het doel „verschillende bezwarende clausules van het vredesverdrag met dat land te verlichten". Duits-Oostenrijkse grens door Fransen gesloten. In verband met de kinder- verlammingsepidemie in de Franse zone van Oostenrijk heeft het Franse militaire be stuur te Wenen besloten de grens tussen de Franse zones van Oostenrijk en Duitsland voor het militaire en burger- 300 meter lange dam aan te leg gen, tijdens de strenge winter maanden stond het werk stil. Daarna werden de werkzaamhe den aan de dam voltooid en begon door bemaling met de verlaging van het waterpeil ten einde de funderingen der steigers, die inte- genstelling tot de kaden ln de Rotterdamse haven vrjj hoog zijn, te kunnen Inspecteren. Bij de aansluitingsplaats van de afdamming aan de bestaande grote kademuur is nu gisternacht door een lekkage van de dam- wand z.g. „achterloopsheid" ont staan, waard""- het water uit het Noordzeekanaal aanvankelijk ln geringe hoeveelheden in de af gedamde Coenhaven stroomde. Daar de wakers juist op dat mo ment aan bet schaften waren, ontdekte men het onheil eerst toen het al te laat was. Langza merhand brokkelde de kruin van de dijk af en kreeg het water vifl toegang. Uiterlijk was er gistermorgen ln de Coenhaven weinig veran derd. Hier en daar slechts drijven stukken van de weggeslagen dam. Na opmeting is gebleken, dat 53 meter van de dam ls wegge slagen. Het Noordzee-kanaal- water heeft zich hierdoor weer verspreid over het 35 hectaren grote deel der haven, waarvan men het waterpeil in de afgelo pen drie weken met bijna 4 meter had teruggebracht. Verscheidene delen van de haven, die slechts een diepgang van 4 meter had den, waren dientengevolge geheel droog komen te staan. 50 arbeiders hebben, met uit zondering van de wintermaanden, bijna een jaar gewerkt aan da voltooiing van de dam. Op 15 Augustus is het nieuwe geld in Roemenië in omloop ge bracht. DE BILT Weersverwachting dagavond: ZEGT: tot Zater» Overdag zonnig, droog wet* met opnieuw iets hogere temp^ raturen en matige Oostelijk* wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1