Nederland heeft een goede naam op de Amerikaanse markt. Omzetbelasting. Ritthem komt er weer boven op. Onze prijzen zijn echter te hoog. Algemene vergunning tot belening van effecten. i Nederland heeft een goede naam bij de verschillende Amerikaanse firma's.. Het opschrift ..Made ln Holland" betekent voor hen uit stekende kwaliteit. De naam Nederland heeft zelfs een zo goede klank, dat Amerikaanse fabrikanten van producten, die niets met ons land hebben uit te staan, het handelsmerk „Dutch" of „Old Dutch" gebruiken, om door die naam vertrouwen te wekken. Deze maand wordt in New York een nieuw warenhuis geopend. Ter gelegenheid van deze gebeurtenis zal deze zaak met behulp van de Nederlandse Kamer van Koophandel een stand Inrichten van uitsluitend Nederlandse producten. Alweer een bewijs, van het vertrouwen in onze goederen. Te hoge prijzen. Nederland zal zelden zjjn kracht kunnen zoeken in massa producten. Op pryzen kunnen we onmogelijk concurreren. Alleen kwaliteitsproducten kunnen ©en goede br f nlandse markt ver werven. Ook in Amerika geeft men graag iets meer voor een goed product. Dit wil echter niet zeg gen, dat de Amerikaan klakkeloos iedere prijs betaalt. N~ de oorlog is er in Neder land maar al te veel de gedachte: die rijke Amerikanen stikken toch in de dollars. Laat ze maar wat meer betalen. Het gevolg hiervan is, dat de Amerikanen klagen over te hoge prijzen van de Ne derlandse producten en niet ko pen. Ik zag bij Altman een enorm warenhuis van goede standing op Fifth Avenue, een aardige expo sitie van werkelyk fraai zilver werk-vervaardigd in Nederland. De afdelingschef was enthousiast over dit moois. „Ze zouden er in gapts gesneden koek", zei hij, „als de prijzen maar iets lager waren. Het is te duur vergeleken bij zilverwerk uit andere landen". Een glasfabriek heeft de pry zen van baar producten verlaagd, en volgens de heren van de Ned. Kamer van Koophandel, zouden andere exporteurs dit voorbeeld moeten volgen. De afrekeningen over 1946 van verschillende Ned. bedrijven geven dividend uitke ringen van 7 en te zien. Hier van kan iets geofferd worden ten gunste veen betere afzet in Amerika. Een enthousiast promotor van Nederlandse kunstnijverheids- prcnjpcten is de firma A. J. van Dugteren ln in 57e Straat. Zij bezorgde me ge loof ik, de grootste verrassing in New York. We stegen ln een lift naar de recht trots op alles, en wij voelden ook een zekere trots, om dat dit allemaal ln Nederland ge maakt w°»s. De Nederlandse kunstnijverheid kan heel wat presteren. „Men wil liet wel kopen", zegt de heer van Dugteren, „alleen moeten de pry zen even zakken". Goed uitgevoerd werk, eenvou dig en modern, vindt zijn weg wel in Amerika» Onze goederen in Ame- kaanse etalages. Wanneer je langs de winkels loopt ln de straten van New York zie je alweer bekende verpakkin gen. Nederlandse cacao, chocola de, biscuits, glaswerk. Bij een Ne derlandse Importeur geurden kis ten Nederlandse cacao me tegen. Er komt schot in. Volgens de heren van de Kamer van Koophandel exporteert ons land weer kaas, cacaoproducten, haring, glaswerk, linoleum, za den, bloembollen, zilverwerk, aardewerk, bier, tafelzuren, jam en vruchtensappen enz. naar Amerika. Ik informeerde ook naar de mogelijkheden van ex port van stamboekvee. Helaas zijn de Amerikanen doodsbang voor mond- en klauwzeer, zodat ons vee nog weinig kans maakt Ame rikaans te worden. Voor kaas is er een prachtige kans. De Amerikanen verorberen nu 76 meer kaas -'-n in *1939. Ge durende de oorlog aten ze Zuid- Amerikaanse kaas en Wisconsin kaas. De Europese landen en ook ons land, hebben de kans de markt te herwinnen. Het is even wel hoog tyd om met goede kwa liteit kaas tegen een schappelijke prijs in Amerika te verschynen en de oyde plaats weer in te ne men, misschien - "fs wei op een grotere schaal, want de Neder landse kaasimport in de V.S. be droe in 1939 nog geen 2 van de totale kaasconsumptie. Hier moeten we als de kippen by zijn. In de handel zegt men nu een maal niet: „Na U". We 1 en de heer Bestebreur- tje verder maar met rust gelaten want hij was vreselijk druk bezet met het verzamelen van rappor ten omtrent de handel tussen In- dië en de V.S. Amerika wil zo langzamerhand wel eens wat rub ber, olie en andere producten uit de Indische archipel zien. TINY MULDER. Wie zal dat betalen? Ontevreden middenstanders. De door het Kamerlid Van den Heuvel tot de ministers- van Eco nomische Zaken en van Financiën gerichte vragen omtrent de door berekening van de per 1 Juli ver hoogde omzetbelasting houden een ernstig bezwaar in tegen het regeringsbeleid op dit punt. Ook de Middenstandorganisaties heb ben in een onlangs aan Minister Lieftinck gericht schrijven van hun ontstemming doen blijken en daarin hun grieven uitvoerig ge motiveerd. Aangezien het hier gaat om een materie, welke niet alleen voor onze middenstanders doch in even showroom van de firma vangrote mate voor de consumenten Dugteren. De deuren gingen open van belang is, menen wij, aldus de N. L. Crt., goed te doen voor de actie, welke de middenstanders voeren, in breder kring belang en daar fonkelde 'iet prachtig glaswerk voor onze ogen. En er was nog meer. Fraai zilverwerk van Jan ,v>ers, aardewerk en potten. Het was een verademing na al die volgepropte warenhuizen, een artistieke uitstalling van stuk voor stuk prachtige artikelen te kunnen bewonderen. De heer an Dugteren was met stelling te vragen. De middenstand, zich op het standpunt stellende dat de omzet belasting als een consumentenbe lasting moet worden beschouwd, waarvan de heffing voornamelijk om belasting technische redenen bij de bron in casu het be drijfsleven geschiedt, consta teert hier een afwijking van de door Minister Lieftinck in een in Maart j.l. aan de middenstand ge richt schrijven uitgestippelde ge dragslijn, volgens welke de ver hoging der- omzetbelasting zou moeten gorden verwerkt in een wijziging der bestaande prijzen. Of, om het met andere woorden te zeggen, waarom wordt thans aan vele verkopers van de onder de verhoging vallende artikelen niet zoals in het Nederlandse be drijfsleven usance was geworden toegestaan, deze verhoging op de consument of te wentelen. Het is duiaenjït, dat men mer raakt aan het hart der kwestie, nl. de spanning tussen lonen en prijzen. De Regering, die een der de loon ronde, niet zonder reden, een gevaar acht met het oog op onze export en anderzyds de be- drijfsvrede niet wil verstoren door in het binnenland factoren in te schakelen, welke de ondernemers die in veel sterker mate moeten reserveren dan vóór de oorlog het geval was, in de wielen zouden rijden, staat hier voor een dilem ma. Voor de consument zou verho ging der prijzen betekenen een nog grotere spanning, waardoor hij voor zijn verhoogd inkomen nog weer minder zou kunnen ko pen dan thans het geval is. Onze huismoeders, die dagelijks voor de vraag staan, hoe de eindjes aan elkaar te knopen, weten maar al te goed wat dat zou betekenen. Anderzyds zal ieder het als on billijk aanvoelen, dat als de over heid streeft naar vermeerdering van haar inkomsten de lasten, die daardoor moeten worden gedra gen, niet zoveel mogelijk door het gehele volk op de schouders wor den genomen. Men gevoelt dat de kern der huidige moeilijkheden ligt op het gebied van lonen en prijzen. Wel ke moeilykheden binnen het ka der van dat vraagstuk in feite nog groter omvang zullen aanne men, Indien binnen afzienbare tijd ook het subsidie op het levens middelenpakket, dat jaarlijks honderden millioen guldens vergt, in de prijzen zal moeten worden verwerkt. Men zal daarom naar onze me ning goed doen, deze kwestie te zien ln het licht van het geheel en niet zoals hier het geval ls eenzijdig een regeling te tref fen, waarvan de bona fide zaken mensen de dupe zijn. Onze mid denstanders zien het belang er van in, de huidige spanningen niet onnodig te verzwaren. Daar om te meer en hier citeren wij uit ^t schrijven van de midden standsorganisaties „zou, in dien de Overheid van mening zou zgn, dat de verhoging niet kan worden gemist, nagegaan kunnen worden, of het prijspeil zodanig verlaagd kan worden, dat bedoel de heffing wel door de verbrui ker kan worden opgebracht". Inderdaad zou ln dit laatste ge val „een verlaging van het prijs peil resp. van de winstmarges, daar waar zulks verantwoord is, de voorkeur verdienen boven een zonder meer afwentelen op het bedrijfsleven van een door de consument op te brengen belas ting". Men noemt de 'middenstand dikwijls de ruggegraat van onze maatschappij; hy is dat o.i. inder daad. De overheid dient voor de Tien nieuwe woningen nagenoeg gereed. Grote bezwaren tegen vliegveld. Er komen volkstuinen. Met grote energie is Ritthem zondere van deze huizen is, dat aan het werk gegaan, toen hetze alle verschillende gevels heb- water uit het dorp was verdwe-1 ben, die wonderwel in dit dorpje nen. Vijftig procent van het aan- passen. De architect ir H. Klokke tal huizen was verwoest, het overblijvende deel ernstig be schadigd. Dat was toen een zware tijd: men wist eigenlijk j dorpskarakter. Het heeft wel1 van Souburg. is er zeer goed in geslaagd deze woningen, waarin landarbeiders komen, aan te passen aan het installatie of aansluiting op die Toekomstplannen. Hoe hard er is gewerkt in deze gemeente, blijkt ook uit iets an ders. Februari 1946 kwam hst dorp droog en in December van dat jaar werd het uitbreidings plan, dat gebaseerd is op de ko mende herverkaveling, reeds door de raad goedgekeurd. Een geheel nieuwe wijk is ontworpen ten westen van de tegenwoor dige kom. In deze wijk en ook in de straat, die (weer geheel in overeenstemming met het dorpskarakter) voor de 10 nieuiye huizen zal worden aan gelegd, zullen direct riolerings- buizen worden aangebracht, hoe wel de gemeente nog geen rio lering bezit. Het is de bedoe ling reeds het volgende jaar met de lozing van het afvalwater rechtstreeks op zee te beginnen, waartoe een pompinstallatie aan de zeedijk zal worden ge bouwd. Dit is de goedkoopste op lossing, veel goedkoper dan dc bcuw van een eigen zuiverings niet, waar te beginnen. Maar wie in deze zomer door de dorps straat van dit. rustige, sfeervolle dorpje dicht achter de zeedijk loopt, waaruit de lindebomen, eens Ritthems trots, zijn ver dwenen, ziet, dat op een. enkele uitzondering na alle huizen de finitief zijn hersteld en weer bewoond. Dank zij de snelle en zakelijke aanpak door een twee tal Ritthemse aannemers en de rayonopzichter heeft Ritthem de periode van noodherstel niet gekend; men deed het hier in eens goed! Ruim 500 bewoners zijn terug; ze waren over niet minder dan 22 gemeenten ver spreid. Twintig procent der be volking vertoeft nog elders. Nieuwe woningen. Wanneer men de Souburgse straatweg afkomt, ontdekt men aan zijn linkerhand viak bij het dorp een tiental gloednieuwe woningen, evenwijdig aan de dorpsstraat gebouwd. Het Dij- Teeup tot fyod door CARLA BERGENTHAL. 3) o— Vandaag was 't heerlijk hel der voorjaarsweer. In 't gesticht heerste een zeldzame eensge zindheid. Er sidderde een blij verwachten. Want iets, dat de arme vrouwtjes nog nooit be leefd hadden en hun een sprookje leek, zou nu werke lijkheid worden: vandaag zou een nieuwe komen, die haar eigen meubelen, een eigen ka mertje had en die alles wat ze at en nodig had zelf betalen kon. Een kamertje, helemaal voor haar alleen, waarin ze doen en laten kon wat ze wilde. De vrouwtjes zaten met gevouwen handen en keken elkaar aan, vol verlangen en verbazing. Een eigen kamertje! Dat was toch hun vurigste wens een bed, waar niemand anders in mocht slapen, een kast met alleen de eigen, kle ren, een canapé om een mid dagdutje op te doen, en geld, eigen geld om een vers broodje voor de koffie te kopen, of wat snuif of een stukje goudgeel ge bak. En zij, die dat alles bezat, zou vandaag nog komen, zou bij hun in 't gesticht blijven? Het was haast niet te geloven. veel moeite gekost om de Dienst van de Volkshuisvesting tot het t. Nu we het toch over plannen geven van toestemming te bewe- j «e»oen: Ritthem heeft ernstige gen, omdat deze wijze van bou- bezwaren tegen aanleg van een wen duurder is, maar tenslotte vliegveld in Welzmge, waarmede werd de vergunning toch ver- ze fr H.A. goede kleigrond leend. Deze woningwetwoningen verloren gaat. Drie kapitale (die t.z.t. aan particulieren zul-1 boerderijen moeten worden af- len worden overgedragen) zijn gebroken, egalisatie en drainage thans gereed op het schilder- zu"eu onnoemelijk veel kosten werk na; de verfpositie is bui-1 bovendien ligt het vliegveld tengewoon slecht en het is wel )'au a?S 'ï1 .?en uithoek van zeer te betreuren, dat nu nog beland, zo luiden de bezwaren, voor onbepaalde tijd gewacht De begraafplaats heeft zeer moet worden met het ingebruik- geleden van de inundatie. De nemen. ijzeren grafpaaltjes waren zo In de gemeente Ritthem zijn1 geroest, dat de nummers niet 30 noodboerderijen met stallen meer te lezen waren. Helaas wa- gebouwd. Met de bouw van een j ren ook de registers van de bur- definitieve boerderij wordt de-gerlijke stand weggespoeld, zo- zer dagen een begin gemaakt, dat men niet meer weet, wie op Reeds zijn er 20 plannen tot her- een bepaalde plaats ligt begra- bouw van verwoeste panden in- ven. Voor de begraafplaats is gediend en al zal er dit jaar van1 een nieuw plan ontworpen, bouw wel niet veel meer komen, Van de herbeplanting hier zo- het bewijst, dat de Ritthemse be- wel als op andere plaatsen van volking niet stil zit en zich door de troosteloze omgeving niet laat ontmoedigen. Zo iets was nog nooit gebeurd. En die oude vrouw had een zoon, die dokter was, een echte dokter, zoals die uit de stad, die bij hun kwam ais ze ziek waren. Dat alles leek hun een wonder, als uit een sprookje. Maar 't moest wel waar zijn, want de meubels, mooi glan zende meubels en veel kisten en dozen stonden al boven in '1 torenkamertje, waarvan het raam juist boven de grote se ringenboom was, die zo heerlijk rook. De gestiehtsvrouwtjes hadden een kleur van verwachting en nieuwsgierigheid, en om de tijd tot de nieuwe zou komen wat te verkorten, werd de grote ge beurtenis van alle kanten be keken. Ofschoon 't al tegen de avond ging, stonden of zaten ze nog allemaal onder de linde bij de fontein en keken telkens weer omhoog naar 't open raam waar ze net een puntje van een meubelstuk bewonderen konden. „Nu is Lotte tenminste niet meer alleen in de toren en krijgt ze gezelschap." Allen keken om hoog naar een klein tralieven ster, recht boven dat van de nieuwe, waar een bleek gezicht dicht tegen de ijzeren staven aangedrukt, naar wijde verten scheen te staren. „Wat zal die nieuwe wel zeg gen, als ze daar boven zich dag het dorp zal dit jaar, door de hoge zoutconcentratie, wel niets komen. en nacht liefdesliederen hoort zingen?" „Zou ze trots Zijn, of zouden we haar wel eens mogen opzoe ken in haar kamertje? Mis schien geeft ze ons ook wel eens wat en mogen we op de canapé zitten." Zo was 't een gepraat zonder eind. De opgewonden gestichts vrouwtjes vonden, dat ze tegen de nieuwe beslist mevrouw moesten zeggen, want haar zoon was toch een echte dokter. Ook besloten ze eenstemmig haar bij haar intrede in 't gesticht op bijzondere wijze te begroeten, dan kon mevrouw meteen zien, dat de gestichtsvrouwtjes fat soen en manieren kenden. Bloemenhanna, die haar naam daaraan te danken had, dat ze alles wat bloem heette plukte om er kransen en bouquetien van te maken, wilde natuurlijk meteen een grote welkomst- krans aan de deur hangen. Ook Frieda, altijd „Vredesapostel" genoemd, omdat ze steeds de preken van Gerok en 't N. Tes tament in haar schortzak had, om bij iedere gelegenheid een passende tekst voor te lezen, zocht al ijverig naar een tekst, die de grote gebeurtenis waar dig was. De „kookvrouw", de „millionaire" en de „maan zieke" smeedden ook al grote plahnen. Maar „boze Suze" riep er honend tussen door; „Maak Wegverbetering. Geruime tijd geleden is aan Ged. Staten voorgesteld de weg naar Souburg, die tot de kom van die gemeente in beheer bij de gemeente Ritthem is en waar van het gedeelte vlak voor Sou burg buitengewoon slecht is, voor gezamenlijke rekening van provincie en gemeenten te leer stellen en het weggedeelte van Souburg tot aan de Ritthemse grens aan Souburg over te dra gen. De beslissing hierover zal niet eerder kunnen genomen worden dan na de tostandko- ming van de Herverkavelings- wet, waarop trouwens meer dingen, die dringend voorzie ning behoeven, moeten wachten. Torenhaantje was schietschijf. Toren en kerk zijn er goed af gekomen. Wel hadden de Duit- schers het haantje van de toren als schietschijf gebruikt en de klok weggehaald, doch het haantje blinkt weer in de zon en de klok hangt weer in een nieuwe klokkestoel, waarvan het eikenhout uit het buitenland moest worden aangevoerd. Bijna alle herstelkosten heeft Monu mentenzorg voor zijn rekening genomen. Het verenigingsleven in Rit them heeft zich van de oorlogs slagen hersteld. De muziekver eniging was alles kwijt. Dank zij een gift van f 900 van .Volks herstel en f 400 van het Prins Bernhardfonds is men weer op gang gekomen. Na de bevrijding is een zangvereniging opgericht. Plannen zijn uitgewerkt om tot stichting van volkstuinen over te gaan. Men hoopt met 1 Ja nuari a.s. te kunnen beginnen met een oppervlakte van ca. 40 A. achter de begraafplaats. Begonnen wij dit „dorpsarti kel" in majeur, wij kunnen ook zo eindigen, want Ritthem is één van de weinige niet-noodlijden- de gemeenten. Over 1945 was er een overschot van ong. f3000 en ook 1946 zal een batig slot te zien geven. neiangen van ne mioaenstana een open oog' te hebben en door haar maatregelen die ruggegraat niet te verzwakken door het merg er uit te halen- Tenslotte maar dat tussen haakjes de middenstand zelf dient een open oog te hebben voor zijn eigen belangen. Wij kunnen er ons slechts over verheugen dat ook de Chr. Middenstandsorgani saties zich hoe langer hoe meer ln de strijd gaan werpen. Helaas zijn nog teveel christelijke mid denstanders niet of verkeerd ge organiseerd. Rechtszaken. ze maar 'thof, domoren! Die mevrouw kijkt jullie niet eens aan. Ik ken dat hoogmoedige soort wel." „Geloof haar maar niet", riep de „waarzegster" bezwarend, „die mevrouw brengt ons geluk. Vannacht was er een grote gele kring om de maan en dat bete kent altijd iets goeds." En 't betekende werkelijk iets goeds voor de ruziemakende vrouwtjes, dat net op 't kritieke moment de huismoeder kwam. Op haar kalme en vriendelijke manier was ze er al gauw ach ter waar 't schortte. Glim lachend zei ze, en haar vrien delijke blauwe ogen gingen van de een naar de ander. Het is erg lief van jullie, dat je die een zame vrouw bij haar aankomst een plezier wilt doen, maar al les wat jullie in de zin hebt gaat heus niet. We laten het bij de krans en de spreuk, en ter wijl onze „Vredesapostel" en „Bloemenhanna" 't klaar ma ken, mogen de anderen mij hel pen om het kamertje van juffr Haller "in te richten, 't Zal haar zeker goed doen, als ze van avond als ze komt haar nestje in orde vindt." De oude grijze kinderen' wa ren alweer gelukkig en tevre den, alleen „boze Suze" bromde nog wat in zichzelf. „Bloemen 1 hanna" wenkte al met haar ar- j men en handen naar de tuin- BIJZ. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 12 Aug. 1947. Wegens het ln strijd met het Deviezenbeslult medevoeren van geldsbedragen werden veroor deeld: C. de Cock, te Aardenburg 10-5 -f- verb.; J. A. Kools te Cad- zand tot 20-10 -)- verb.; J. A. van Gemberghe te Koewacht tot 25-10 -C verb.; P. A. van Daalen te Graauw tot 20-10 -|- verb.; E. V. M. Kramers te Hulst tot 10-5 -(- verb, en teruggave f 25 en verb, verkl. andere f 25 D.H. C. Hartog te St. Maartensdijk tot 30-15 verb. 10-5. Het 19-jarige febrleksmelsje Ja. v. Belzen uit Arnemulden heeft op 28 Mei 1947 te Middelburg haar werkzaamheden op de N.V. Vltrite Fabriek beëindigd zonder verkregen toestemming. 20-10. G. J. van Campenhout te St. Jansteen, heeft op 13 April 1947 onder St. Jansteen een paard ver voerd binnen de grensstrook zon der in het bezit te zrjn van de daarvoor op dat paard betrekking hebbende documenten. Ultspr. 5 mnd. en aftr. en verb. De 21-jarlge paardenhandelaar F. van Hoeve te Goes trachtte op 13 April 1947 vanuit België in Nederland frauduleus in te voe ren 24 kg tabak. Doordat hij door de Belgische douanen werd aan gehouden kon hij zijn plan niet ten uitvoer brengen. Wegens po ging tot verboden Invoer werd hij veroordeeld tot 2 jaar jeugd- gev. De 42-jarige fabrikant H. C.. Loze te Brussel, thans gedeti neerd, had bij de Gebr. de Vries te Aalsmeer een zeiljacht laten bouwen, waarvan de kosten be droegen f 38000.L. had echter maar een uitvoervergunning voor een jacht ter waarde van f 17500. Op 27 Juni 1947 heeft hij getracht te Hansweert dit jacht uit te voe ren, hiertoe toonde hij een uit voervergunning waarin als fac- tuurwaarde was vermeld f 17500, omdat dit bedrag moest overeen stemmen met de verleende Devie- zenvergunning. Het bedrag van f 17500 was officieel vla de De- viezenbank overgemaakt van België naar Holland. De ontbre kende som van f 21000.had verdachte in 2 keer Holland bin nengesmokkeld. Bovendien had hij nog f 10.000 binnengesmokkeld om mogelijke hogere kosten te voldoen. Wegens poging tot uit voer van het jacht op valse pa pieren en het invoeren van f 31.000 in strijd met het Devie zenbeslult werd verdachte ver oordeeld tot 2 mnd, aftr. verb, verkl. schip en f 10.000 en f 765. P. J. van der D. te Eindhoven had zich te verantwoorden we gens het op 4 Juli 1947 in O.-Z.- Vlaanderen in ontvangst nemen van 1080 paar kousen, zonder af gifte van bonnen of vergunnin gen. Verd. werd veroordeeld tot 6 weken aftr. en verb, verkl. De afdeling effeetenregistrafie van de Raad voor het Rechtsher stel verleent hiermede een alge mene vergunning voor het in pand geven en nemen van effec ten, mits: a. de te verpanden effecten zjjn aangemeld overeenkomstig art. 44 van het besluit herstel rechts verkeer, voorzover zij aan de ver plichting daartoe waren onder worpen; b. het inleveringskantoor geen reden heeft om aan te nemen, dat de tegenwoordige bezitter der te verpanden effecten niet als eige naar zal worden erkend, en voorts c. tussen pandgever en pandne- mer wordt overeengekomen, dat het pandrecht slechts geldig zal zijn voorzover bij de effecten-re gistratie de pandgever zal blijken tot het in pand geven van het ef fect gerechtigd te zijn geweest; en bepaalt, dat de algemene vergunning tot belening van ef fecten d.d. 1 October 1945, zoals aangevuld ln de mededeling der afdeling no. 21, met ingang van heden buiten werking treedt. man, die in de buurt aan 'tgra- van was, want 't was haar streng verboden om zonder zijn weten bloemen te plukken. Ook de „Vredesapostel" liep al met 't geopend testamentje in de zuilengang en mompelde half luid bijbelteksten. De andere vrouwtjes volgden vrolijk pratend hun huismoeder over trappen en gangen naar 't torenkamertje, waar ze met liefde bij 't inrichten hielpen. De torenklok sloeg juist acht toen Verena Haller voor de hoge stoep van 't gesticht stond. Ze was op 't kerkhof bij ~'t graf i"an haar man geweest en had daar veel oude herinneringen opgehaald en haar tijd ver- droomd. Een beetje schuw en angstig keek ze op naar de ge weldige eiken deur waar ach ter ze de rest van haar leven slijten zou. Aarzelend liet ze de zware koperen klopper op het hout vallen, 't Geluid van de doffe slag plantte zich in 'thuis voort over de brede trappen, door de lange gewelfde gan gen, klonk als een echo uit ieder hoekje en iedere nis, en ver kondigde zo aan 'thele huis, dat Verena Haller, de eenzame en verlatene voor de deur stond en binnengelaten wenste te worden. (Wordt vervolgd.) n:iri inium r.ti vuiw CTK DE PRIJZEN MIDDELBURG. Strozaken voor de Rechter. De eerste zaak diende tegen de Maatschappij de „Wilhelmlifapol- der". Bovengenoemde maatschap pij had duizenden kilo's stro aan de Fa. R. te Wemeldinge en T. te Goes verkocht voor prjjzen die van f 6 tot f 10 boven de maxi mum prijzen regeling stonden. De verdachte in deze, de dir. der Maatschappij Dhr M. bekent deze feiten. Hij betoogt echter dat deze prijzen niet door hen aan' de stro handelaren gevraagd werden doch dat deze hem genoemde prijs boden. Hij zelf had ln de zomer van '46 stro gekocht voor 18 a 20 gld. per 100 kg. Alle voer voor de beesten ls duur. Vroeger werden de prjjzen geregeld naar de markt ln Rotterdam. De waarde bepaling was vroeger zo, dat erw tenstro ongeveer het dubbele koste van gerste- of tarwestro. De regering bepaalt echter voor het laatste een prijs van f 22 en voor het eerste een van rond f 90. Hier klopt iets niet. Verder waren de kosten van het vervoer ln ver band met het barre jaargetijde ook hoger dan normaal. Hij be toogde verder dat alleen aan er kende handelaren werd geleverd, terwijl er nog legio opkopers bij hem geweest waren die nog meer boden, doch waaraan hij nimmer heeft verkocht. De verdediger Mr Adrlaanse memoreerde dat niemand zich in deze zaken wat aantrok yan de prijsbeheerslng daar iedere han delaar deze prijzen betaalde en men zoiets gewoon beschouwde. De regering heeft maatregelen in deze getroffen die haar helaas echter boven het hoofd gegroeid zijn. De tuchtrechter veroordeelde de Maatschappij tot een geldboete van f 750. De tweede zaak was die tegen de strohandelaar G. J. T. uit Goes. Deze stond terecht vanwege het betalen van te hoge prijzen aan de verbouwers. Dhr T. ver klaarde, dat wanneer hij zich aan de richtlijnen van de regering had gehouden hij zou moeten sluiten. Daar alle andere strohandelaren ook boven de prijzen gingen ls hij meegegaan. Dhr T. trachtte door middel van zijn verdediger aan vaardbaar te maken, dat, al had hij ook tegen hogere prijzen inge kocht, hij zich niet aan prijsop drijving schuldig gemaakt zou- hebben door steeds nog minder op zijn transacties te verdienen dan de toegestane winstmarge van f 2.75 per 1000 kg. De tuchtrech ter echter toonde aan dat T. op verschillende partijen een over winst had gemaakt van 50 tot 70 boven de toegestane winstmar ge. ongeacht zijn duurdere aanko pen. De verdediger, Mr Dirven, schoof heel deze kwestie af op de regering daar deze een ware cha os in deze geschiedenis had ge schapen T. werd veroordeeld tot een boete van f750. De volgende zaken betroffen verbouwers Van stro die dit tegen te hoge prijzen aan de erkende strohandelaren hadden geleverd en verkocht. Allen werden veroor deeld naar de „te veel winst", die zij hadden behaald. P. K., Wolfaartsdijk f 30; A. K„ Wolfaartsdijk f60; P. N., Wolfaartsdijk f100; P. B. Wol faartsdijk f15; J. M. K„ Wol faartsdijk f 80. Bij verstek werden nog veroor deeld: J. N„ 's-H. Arendskerke f 110 boete; P. J. K. 's-H. Arends kerke; f135; A. G. v. D., Wol faartsdijk f190; W. M. v. L„ Wol faartsdijk f 45. 'TRIBUNAAL TE GOES. Voor het Tribunaal te Goes werden Woensdagmorgen 5 za ken behandeld. De eerste vier verzetszaken betroffen J. Evert- se, agent in mosselen enz. te Yer- seke. die N.S.B.-er is geweest en voor wie mr F. W. Adrlaanse speciaal vroeg vrijstelling van ontzetting rechten, opdat hij weer aan het werk zal kunnen komen; C. Llndenbergh en M. A. Linden- bergh. uit Yerseke, die zeer kort lid zijn geweest, doch belde reeds geruimen tijd geïnterneerd waren. Voor beide bepleitte Dirven het hierbij te laten; H. Blom, oester kweker uit Yerseke, die zich wel opgaf als lid der beweging, maar dit op de wens van zijn vrouw weer introk en van een Duitser gedaan kreeg, dat zijn boot niet gevorderd werd, voor wie mr. Dirven ook intrekken van de ver beurdverklaring vroeg. Tenslotte ls nog voortgezet de zaak tegen J. C. van Sprundel uit Yerseke, die van 1-935 lid was der N.S.B. en nog meer op zijn kerf stok had. De verdediger, mr Krop man, betoogde, dat v. S. niet de schrijver is van een stuk in „De Zeeuwse Stroom"; dat heeft Mar- tlen Beversluis voor hem gedaan. Een verzoek van pleiter, om v. S. direct in vrijheid te stellen werd door het Tribunaal niet ingewil ligd. Uitspraak in alle zaken 20 Aug. Uitspraak Tribunaal te Goes. In de zitting van Woensdag doed de eerste kamer van het tri bunaal te Goes uitspraak ln de volgende zaken: A. den Engelsman, caféhouder te Axel, die door de tweede ka mer veroordeeld was tot 1 jaar interneering, hoorde nu 170 da gen Opleggen met de bepaling, dat hij zich onder toezicht moest stellen. Nog %erd hij verplicht te arbeiden in de landbouw; ontzet ting rechten. J. A. Schieman, winkelier te Axel, hoorde zijn straf verminde ren van 8 tot 4 jaar internering en ontzetting rechten. J. den Hollander, landbouwer te Waterlandkerkje, die aanvan kelijk tot 2% jaar was veroor deeld, hoorde dit nu verminderen tot een half jaar en zulks voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. In plaats van f5000, werd nu f 1000 verbeurd verklaard en ont zetting rechten. Tegen K. H. de Koeijer, land bouwer te Terneuzen, werd de straf van 1jaar gehandhaafd, maar de verbeurd verklaring van meubels en dergelijke vervalt. Ook hier bleef ontzetting rechten gehandhaafd. vim Alleenheerser. Iemand die reeds op 23 Oc tober 1945 een aankoopverginv- ning voor een auto aanvroeg, kreeg dezer dagen, dus bijaa. twee jaar later, een circulaire, waarin hem werd meegedeeld, dat op zijn aanvrage afwijzend was beschikt. Deze circulaire bevatte o.a. de volgende mededeling: „Het heeft geen zin U hier omtrent, hetzij schriftelijk, te lefonisch, dan wel door een persoonlijk bezoek, tot mij te wenden. Tenslotte wijs ik U er op, dat de beslissing ten aanzien van Uw aanvraag uitslui tend in mijn handen is gelegd. De mij ten dienste staande adviseurs kunnen hier in geen Verandering brengen. Ik verzoek U dan ook met na druk in Uw eigen belang even tueel bekende leden der Ad viescommissie ten aanzien van deze kwestie niet lastig te val len." Dat is nogal kras. Hoger beroep is voltrekt uit gesloten. Adviseurs mogen niet lastig worden gevallen, want T» ija- heer beslist alleen. En dan die toevoeging: „i n Uw eigen belang". Is dat een soort bedreiging? De stok achter de deur? Waag het niet, want anders Een oud wijsgeer heeft eens gezegd, dat het nog wel moge lijk is een dictator te verdrij ven, maar dat de dictatuur blijft. Men krijgt de indruk, dat hij gelijk «had. Steun voor de N.S.B. uit Indië. In 1937—'39 in totaal f 153.390. De minister van Justitie heeft ten vervolge op de beantwoor ding van vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Donker, be treffende de herkomst van de propagandagelden der N.S.B. o.m. geantwoord, dat de jaarlijkse steun der Indische N.S.B. aan de Nederlandse volgens nadere, thans door tussenkomst Van de minister van Overzeese gebieds delen ontvangen gegevens heel wat minder blijkt te hebben be dragen dan het in -de vergadering op 20 Nov. 1946 door de minister onder de grootste reserve genoem de bedrag van een half millioen. De hoofdbron van inkomsten! van de Indische N.S.B. bestond uit de vaste contributies van le den en donateurs, alsmede uit de meestal heimelijk geïnde bedra gen van sympathiseerenden. Daarnaast werden op allerlei wijzen gelden verzameld voor het „strijd- en verkiezingsfonds" (S. en V. fonds) en wel door collec ten op vergaderingen, uitgifte van gezinsbusjes en steunboekjes en toezending van verjaardagslijsten. Bovendien werden voor speciale doeleinden nog allerlei inzamelin gen gehouden. Hoezeer de financiële steun van Indië aan de Nederlandse leiding ter harte ging, blijkt wel uit het feit, dat Mussert persoonlijk aan het gewestelijk kwartier te Ban doeng en in 1938 aan dat te Me- dan, verantwoording over de fi nanciële en regelmatige overma king de»* bedragen vorderde. De naar Nederland gezonden geldsbedragen liepen van 1937 af te zamen met het ledental terug. Zij bedroegen in 1937 in totaal f89.382.49. In 1938 en 1939 resp. f40.510 en f23.408. Het '-^moeden bestaat, dat er naast deze bedragen nog door particulieren sommen werden ge schonken. Hieromtrent zijn ech ter geen gegevens verkregen. Ontslag van onderwijzers uit de militaire dienst. Naar wij vernemen, is de mo gelijkheid voor zich in militaire dienst bevindende onderwijzers om weer naar het onderwijs te rug te keren uitgebreid. Thans komt n.l. een aantal onderwijzers, geboren in 1918, 1919 en 1920 in aanmerking voor groot verlof of, indien zij een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan, voor ontslag of groot verlof in aanmerking. Voor hen gelden dezelfde voorwaarden als voor de vorige categorie, n.l. de onder-officieren van 30 jaar en ouder en de korporaals en solda ten van 27 jaar en ouder. Houdt Nederlandse Regering rapporten achter? In een telegram aan de „New York Times" verklaart „Natio naal Reveil" te 's-Gravenhage. dat de Nederlandse Regering de publicatie verhindert van rap porten, van de Regerings-Voor- lichtingsdienst te Batavia inzake republikeinse bestialiteiten, be gaan op aanwijzing der commu nisten. Het raadt het blad aan, van de Ned.-Ambassade te New York de bewijzen dier feiten te eisen, terwijl het tevens aajibiedt, deze desnoods zelf te verschaf fen. Spaarbankboekjes vervalst. Een HlUegomse hulsmoeder met twee kinderen trachtte aan haar geldnood paal en perk te stellen door spaarbankboekjes te vervalschen, zodat zij veel meer geld kon opnemen dan haar te goed bedroeg. Zij lichtte de Rijks postspaarbank voor ongeveer f 5000 op, totdat zij op het post kantoor te Vogelenzang tegen de lamp liep. De vervalsingen wa ren -er primitief en opvallend^ zodat het te verwonderen valt, dat zij niet- eerder werden ont dekt.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2