Vlaggenparades, saluutschoten, juichende menigten en toasten in Voor-Indië. Republikeinse benden maken bet land onveilig. Egypte eist terngtrekkiog Britse troepen vtfdr l September. Botsingen tussen Joden en Arabieren. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Boodschap van H.M. de Koningin aan Holland-Michigan. Soekarno heeft een democratische bevlieging. Boodschap van Republiek aan Veiligheidsraad. Zal Rusland Egypte steunen? Een gebeurtenis, die nog nimmer in de wereldgeschiedenis voorkwam. Gaat Frankrijk een progressieve politiek in Vietnam voeren? Buitenlands Overzicht Het fraaie zomerweer houdt aan. Nieuw stadium in Europa's herstel. MBO» Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, TeL 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 72» Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 15 AUG. 1947 Hoofdredacteur: B. ZCIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HOZEN GA. Middelburg, Da J. KARELSE te Goe», Ds B. SLOFS TRA te Missingen en Ds W. VBOEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en endergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.24 u., onder 20.04 u. Maan op 4.44 u., onder 20.41 u. Nieuwe Maan 12.12 Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 16 Augustus: 1.19 u. 2.2 m., 13.43 u. 2.27 m. Ter gelegenheid van de over handiging van het •geschenk van de Nederlandse regering aan „The Netherlands Museum van Holland-Michigan heeft, bij ver hindering van Mr van Kleffens, de plaatsvervanger van de Nederl. ambassadeur In Amerika, Jhr O. Reuchlin, een felicitatie- boodschap van H. M. de Koningin aan Holland-Michigan voorgele zen. In deze boodschap zegt H. M., dat Zij e» Haar volk met oprech te vreugde wensen deel te nemen aan de feesten van een gemeen schap, die honderd jaar geleden werd gesticht door de moed. de wilskracht en het geloof van een kleine groep Hollandse mannen en vrouwen en die nu als een bloeiende Amerikaanse stad met trots en ere de naam „Holland" draagt. „De uitnodiging om het eeuw feest in Holland bij te wonen, die Ik ontving door bemiddeling van een van de vooraanstaande leden van Nederlands-Amerikaanse fa milies heeft Mij diep getroffen en Ik betreur het ten zeerste, dat zeer belangrijke dingen Mij ver hinderen deze aan te nemen. Ik heb Mijn ambassadeur verzocht Mijn gevoelens aan u over te brengen in een speciale felicita tie-boodschap. Het zijn gevoelens van diep ontzag voor de nauwge zette en moedige arbeid, aan op bouw en vooruitgang der bescha ving, die uw voorvaderen en uzelf gewrocht hebben gedurende deze historische eeuw. Gevoelens van dank jegens de Goddelijke voor zienigheid, die over ai die man nen en vrouwen, van wie vele hun oude vaderland hadden verlaten, onder behoeftige en ellendige om standigheden, waakte, en diè al les zo ten goede leidde, gevoelens ven een diepgevoelde gemeen schap met u op deze herdenkings dag van uw ontstaan als Ameri kaanse stad. Dat ook aan uw kant de gevoe lens van gemeenschap met het land uwer voorvaderen diep en sterk zijn, werd op treffende wij ze bevestigd, toen in Mei 1940 de vijand Nederland binnenviel en 't was de stad Holland, die, terwijl zij juist voorbereidingen aan het treffen was voor haar jaarlijkse feest, het eerste initiatief nam tot hulpverlening, hetgeen spoedig in de gehele Ver. Staten werd over genomen door de grote organisa ties wier weldadige zorgen aan ons 'and altijd In herinnering zul len blijven. Smartelijk hebben Mijn land en Mijn volk gedurende vijf lange jaren geleden onder de meedo genloze bezetting, maar in de wilskracht en de Inspanning waarmede direct na de bevrijding de wederopbouw door het Neder landse volk is aangepakt, herken ik dezelfde geest, waarin uw voorvaderen een eeuw geleden zulk een kolossaal pionierswerk hebben volbracht". Twee vliegongelukken. Woensdag Is op 15 km. afstand van Bon iFrankrijk) een vlieg tuig van de dienst Biarilz-Cannes neergestort. De piloot en twee passagiers kwamen om het leven. Bij de landing is een vliegtuig van de Roemeens-Russische luchtvaartmaatschappij (T. A. R. F.), dat de dienst van Constantza naar Boekarest onderhield, ver ongelukt. Er zijn drie doden en vijf ernstig gewonden. Prins-regent Karei nit de Congo terug. Op het vliegveld Meisbroek bij Brussel is Woensdag Prins-regent Karei teruggekeerd van het be zoek, dat hij, vergezeld van de minister van koloniën, aan de Belgische Congo heeft gebracht. Hij werd verwelkomd door Ko ninginmoeder Elizabeth, de leden der regering, de voorzitters van Kamer en Senaat, het corps di plomatique, waarin Nederland vertegenwoordigd was door de zaakgelastigde, dr H. R. v. Hou ten en de militaire attaché, ge neraal G. J. Sas, alsmede door andere autoriteiten. Afdelingen van de luchtmacht brachten de Prins de eerbewijzen. Op een persconferentie in Leo- poldstad heeft de Belgische mi nister van koloniën, Wigny, ver klaard bewondering te hebben voor hetgeen enige tienduizenden Belgen in enige tientallen jaren in de Congo tot stand hebben ge bracht. Het economische leven van de Congo is geheel op uit voer gericht, doch men moet ook een binnenlands economisch leven stimuleren en van 14 millioen in heemsen producenten en consu menten maken. Nota van Marshall aan Molotof over Korea. Marshall heeft in een nota aan Molotof verklaard, dat „de vruchtloze discussies", die op 20 Mei te Seoel tussen de leden van de Russisch-Amerikaanse com missie voor de vestiging van een regering voor geheel Korea zijn begonnen, niet langer tot uitstel van de kwestie aanleiding mo gen geven. In de nota wordt de wens van de Amerikaanse rege ring uitgedrukt, dat de commis sie op 21 Augustus rapport zal uitbrengen over haar besprekin- °'3da(ie beide regeringen zich direct kunnen beraden over verdere stappen ter vestiging van een onafhankelijk en ver- 21u *V?rea' dat zÜn plaats in de v, N .zal kunnen innemen. Het officiële Nederlandse legercommuniqué van Donderdag meldt: In verschillende streken op Sumatra werd politieel optreden tegen gewapende groepen, welke het land onveiEg bleven maken. Op Java werden voortgezette beschietingen met automatische wapenen en mortieren alsmede pogingen tot infiltratie aan het westelijk front bij Soerabaja en in de sector van Mailing gecon stateerd. In de omgeving van de laatstgenoemde plaats werd veel last ondervonden van sluipschutters. Op Noord-Sumatra zijn in republikeins gebied Pankalan- brandan en bijbehorende olie-opslagplaatsen in brand gestoken. In het Noord-Westen van Tand Jongpoera vond een botsing plaats tussen een patrouille en benden, welke naar republikeins gebied werden verdreven. Op Zuid-Sumatra werd een aanval van circa 300 man op onze bezetting te Kajoeagoeng met succes afgeslagen. De Nederlandse verhezen op 13 Augustus bedroegen 8 gewonden. Een nagekomen bericht meldt, dat op het Westelijk en Ooste lijk front van Semarang twee inbreuken op de staking der vij andelijkheden werden geconsta teerd. Benden beschoten een Nederlandse patrouille met auto matische wapenen. Het vuur werd beantwoord en de benden werden verdreven. Nader wordt nog gemeld: De wedana van Soesoekan werd door republikeinse benden ont voerd. In Toegoe en Leles zijn de Chinese wijken in de as gelegd. In de nacht van 8 Augustus werd op Tasikmalaja een aan val zonder succes gedaan. Op Sumatra is in Brastagi een mas sagraf met de Ejken vair 18 ge- fusileerden ontdekt. Elders in het dorp werden nog 40 lijken gevonden, vermoedelijk van Am- bonnezen. Een lagere vorst uit de Karo Bataklanden ontsnapte uit Ling- ga tijdens een executie van „feo- dalen". Hij kreeg een houw m de nek en viel in een ravijn, doch wist kruipend een afstand van 2 km naar een Nederlandse post af te leggen en is thans in het ziekenhuis te Medan over gebracht. Zijn jongere broer is onder zijn ogen vermoord. Ih de omtrek van Brastagi zwerven 30 Japannezen en 60 Indiërs rond. Deze laatsten zijn uit het Brits-Indische leger ge deserteerd. In de nabijheid van Riboe Dolok zijn 60 Chinezen vermoord, die doortocht aan een Nederlandse colonne verleenden. De republikeinse regering "heeft gehad. De wijze waarop de repu- zich in een boodschap tot de Veiligheidsraad gericht, waarin zij uitdrukking geeft aan haar voldoening over het door de Vei- ligheidsraad genomen besluit de republiek toe te staan zijn stand punt uiteen te zetten, hetgeen volkomen in overeenstemming- is met de gevoelens van millioenen personen in het Republikeinse territoir en in andere gebieden van de Indonesische archipeL Echter, zo vervolgt het bericht, maakt de regering er bezwaar tegen, dat nieuwe staten werden gecreëerd, voordat een democra tische regeling tot uitvoering was gebracht. Alsof <le republiek op demo cratische wjjze tot stand kwam. „De regering", zo gaat de bood schap voort, „is van oordeel, dat deze, door de Nederlanders ge schapen staten, niet het vertrou wen hebben van de bevolking, dat onder deze besture» ressor teert. Er wordt dan ook als bij. voor baat gewaarschuwd tegen- het toelaten van vertegenwoordigers van die staten. Critlek op de Veilig heidsraad. Het „Algemeen Indisch Dag blad" schrijft in eeif hoofdartikel, dat het bekend is, .dat de Veilig heidsraad voorlopig nog niet in staat is een constructieve oplos sing te vinden, zolang Rusland op misdadige wijza. het vetorecht hanteert. Het blad meent dat de wereld niet gebaad is bij een or ganisatie van de .V. N., indien deze haar heil zoekt in gooche laarslisten. Brits-Indiërs op Sumatra» Worden door de republiëk „als niet meer daif beesten" behandeld. Vertegenwoordigers van de In dische gemeenschap op Sumatra hebben een petitie gezonden aan Pandit Nehroe, waarin uitvoerig de bedroevende omstandigheden worden uiteengezet, waarin de Indiërs sedert 1946 leven. Onder meer wordt gezegd, dat de Indiërs, 15 tot 20 duizend in aantal, veel te verduren hebben gehad van de Japannezen en vol vreugde de bevrijding verwel komden, doch dat de Indonesi sche onafhankelijkheidsbeweging inplaats van normale verhoudin gen anarchie tot resultaat heeft blikeinen vreemdeEngen behande len, toont aan, dat zij dezen als niet meer dan beesten beschou wen. De petitie besluit met te zeg gen dat onder de gegeven om standigheden de republikeinen weliswaar een beroep doen op Nehroe, om internationale steun te verkrijgen, doch dat de In diërs menen, dat de republikeinse radio een verkeerde voorstelling heeft gegeven en dat de buiten landers een verkeerde indruk hebben gekregen van de repu- bhek. De ondertekenaars vragen ten slotte een commissie naar Indië te zenden voor het instel len van een onpartijdig onder zoek. H.K.H. Prinses Juliana bracht een bezoek aan de Marine Ten toonstelling in de dierentuin te Den Haag. H.K.H. bij het verlaten der tentoonstelling. Egyptische premier Nokrasji Pasja heeft Woensdagavond de Veiligheidsraad verzocht op- f dracht te geven tot het terugtrekken van Britse troepen uit Egypte, en wel vóór 1 September. Dit is de eerste keer, dat in deze kwestie een termijn is genoemd. In de Veiligheidsraad is de ondoelmatig despotisme aan en discussie over de klacht van slaverij, een karakteristieke Egypte voortgezet. Sir Alexan- eigenschap van het nazisme, der Cadogan. de Britse afge- Thans bestaan deze dingen niet vaardigde, verklaarde, dat de meer en heerst er orde en recht. Egyptische premier, Nokrasji Op grond van de bepalingen Pasja, schijnt te denken, dat 19e van het handvest moet de eis eeuws imperialisme en fascisme van Egypte worden afgewezen, hetzelfde is. Het verdrag van 1936 is geldig Toen de Engelsen in Egypte en,v0™t Sevaar voor de kwamen, troffen zij daar een vel enzij Egypte zelf Vannacht heeft het Britse ministerie voor Voor-Indië opgehouden te bestaan. „De regering van Koning George VI zal in de geschiedenis ge boekstaafd worden als de periode waarin de vrijwillige machts overdracht in Voor-Indië, dat met recht de schitterendste parel van het Britse Keizerrijk werd genoemd, tot stand kwam. Een dergelijke vrijwillige en algehele overdracht van de macht en het bewind is in de wereldgeschiedenis nog niet voorgekomen", aldus Mohammed All Djinna. gouverneur van Pakistan, in z'n toespraak bij het uitbrengen van een toast op Koning George VI van Groot- B rit tannic. Lord Mountbatten heeft op de laatste dag dat hij onder-koning van Brits-Indië was, aan de voor avond van de onafhankelijkheids- minion Pakistan op het punt staat zijn plaats in te nemen in noemde het een afscheid onder vrienden, die geleerd hebben el kaar hoog te achten. Djinnah, gekleed In Oosters ge waad, dankte de Koning uit naam van Pakistan. Hij verzocht Mountbatten de Koning de ver zekering van goodwill en vriend schap over te brengen. Voorts dankte hij voor de ont vangst van betuigingen van vriendschap van andere mogend- een gevaar schept door zijnver- 11 plichtingen niet na te komen. Over de rol van Egypte in de laatste wereldoorlog zeide Sir Alexander, dat het naar zijn mening het verdrag van 1936 en niet Egypte's loyaliteit tegen over de geallieerde zaak was, dat in de eerste plaats tot de geallieerde overwinning in het Midden-Oosten heeft bijgedra gen. Cadogan verklaarde, dat de geallieerden tijdens de oorlog stappen bij de Egyptische ko ning hebben moeten doen in verband met de houding van bepaalde zeer hooggeplaatste Egyptische functionarissen, die met de asmogendheden sympa thiseerden en de geallieerden actief tegenwerkten. Hij wilde dit wel met bewijzen staven. Cadogan kwam vervolgens tot de kern van de zaak. De ar tikelen 8 en 11 van het verdrag van 1936 gaven voflfedig ant- heden: Amerika, Egypte. Frank- fi woord op de eisen van Egypte, rijk, Syrië en de buurstaat Nepal. - Dit had Nokrasji zelfs niet ge- De onderkoning reeds langs een poogd te bestrijden. Voorts had het Britse gemenebest. Door uw 'jnichende menigte terug naar het Cadogan naar hij meende dui- onafhankelijkheid te verwerven verklaring, een boodschap van de door middel van overleg, hebt gij Koning ean de constituerende vergadering van Pakistan voor gelezen. De Koning verzekerde Pakistan ervan, dat het „gemenebest Pa kistan niet zal verzaken bij het hooghouden der democratische beginselen". Hij vervolgde: „Ik zend u mijn groeten en welgemeende wensen ter gelegenheid van de grote ge beurtenis, waarbij het nieuwe do- Onderhandelingen met regering van Vietnam worden waarschijnlijk direct hervat, Bollaert voorgoed een voorbeeld aan alle vrijheids- j lievende volken der wereld ge- steld. Ik ben ervan overtuigd dat het staatsmanschap en de geest van samenwerking. die tiS de historische ontwikkeling geleld hefctfen die gij nu viert, in de toe- j teruggeroepen? nieuwe „handvest" dat Bol laert op 15 Augustus te Hanoi zou afkondigen, door telegrafi sche instructies uit Parijs werd geannuleerd. Dit handvest voor zag in „volledige binnenlandse autonomie" voor Vietnam, met Franse „leiding" ten aanzien van de buitenlandse, diploma tieke en financiële politiek. Welingelichte kringen te Sai gon verklaren, dat het onwaar schijnlijk is, dat Emille Bol-1 laert, Frans hoge commissaris in Indo-China, die naar Parijs is vertrokken voor de tweede maal in twee maanden naar i Frankrijk teruggeroepen zalFranse regering heeft ge- terugkeren. weigerd em een delegatie van t het wereldverbond van vakver- Naar verluidt vraagt de lin- enigingen in contact te laten kervleugel van de Franse socia- komen met het Vietnamese vak verbond. De delegatie zou het soeiale en vakverenigingsleven listische partij het voeren van een progressieve politiek in Indo-China en hervatting van directe onderhandelingen met Ho Tsji Minh, president van de regering van Vietnam. Van betrouwbare zijde wordt thans ook vernomen, dat het W ereldconf erentie persvrijheid. De economische en sociale raad van de V. N. heeft een Sowjef-Russisch voorstel, om de republiek van Buiten-Mongolië uit 9e nodigen voor de wereld conferentie over vrijheid van voorlichting en pers, verworpen. Besloten werd slechts aan leden van de V- N. volledig stemrecht toe te kennen. Dertien niet-leden zullen als waarnemers worden uitgenodigd, namelijk Albanië, Oostenrijk, Bulgarije. Eire, Fin land, Hongarije, Italië, Pakistan. Portugal, Roemenië. Zwitserland, Transjordanië en Yemen. De Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douane unie. De Belgische senaat heeft het wetsontwerp betreffende de Ne- derlands-Belgïsche-Luxemburgse douane-unie met 93 tegen 14 st. goedgekeurd. 21 leden onthielden zich van stemming. Churchill spreekt Zaterdag. Door de B.B.C. is medegedeeld, dat Churchill zijn radiorede Za terdag zal uitspreken om 21.15 uur Ned. tijd en niet, zoals ge meld, Zondag. Zwitserland treedt uit Intern. Studentenunie- In aansluiting op de onlangs te Praag gehouden bestuursvergade ring van de internationale stu dentenunie heeft het Verbond van Zwitserse studenten besloten, niet langer met die Unie samen te werken. „Tegen de verwach tingen van Zwitserland in, heeft de internationale studenten-unie zich langzamerhand tot een werktuig van een eenzijdige po litieke richting ontwikkeld, het geen met het principe van neu- traEteit en het streven naar cul turele en wetenschappelijke uit wisseling niet langer verenig baar schijnt". gouvernementsgebouw. 1 delijk aangetoond, dat het ver- drag geldig is en niet in strijd Geen kolonies meer. met <-je jetter of de geest van. Te middernacht zijn te Londen het handvest der V.N. in het ministerie voor Brits-Indië j de laatste belangrijke stukken ge- discussie, tekend, die de overdracht der Bij de discussie bleek Polen macht van Groot-Brittannië aan de Egyptische eis tot terugtrek- komst de waarbors? zullen bliiven I de twee nieuwe dominions. de king van de Britse troepen uit komst de waarborg zullen blijven Unie Vooflndië en Pakistan. Egypte en de Soedan te onder- van uw geluk en voorspoed. I - - Terwijl de onderkoning de boodschap in de overvolle zaal voorlas: vierde de hoofdstad van het nieuwe dominion zijn onaf hankelijkheid. met vlaggenpara des, saluutschoten en met alle kleurenpracht van een Indische feestdag. tot een voldongen -feit maakten, i steunen. hebben bestudeerd. „Wij scheiden als vrienden". In een toespraak die Lord Mountbatten zelf tot de vergade ring richte zeide hij: Morgen zul len twee nieu\*^ onafhankelijke staten hun Intrede in het Britse gemenebest doen. Geen jonge na ties, maar erfgenamen van oude en trotse beschavingen. Naties, wier leiders reeds over de gehele weceld bekend zijn en geacht worden". Mountbatten pries de goede verstandhouding met Vohammed Ali Djinnah en noe«ide het we derzijdse vertrouwen een goed voorteken voor de toekomstige betrekkingen. Verder dankte hij allen die geholpen hebben een vreedzame oplossing te vinden. Tenslotte nam hij namens de Britse regering afscheid. Hij Het Britse ministerie voor Voor-Polen achtte de aanwezigheid, Indië heeft opgehouden te be staan. De verbindingen met In dia zullen voortaan ©nderhohden worden via „Commonwealth Re lation Office", het Britse verbin dingsapparaat met de 4 andere dominion staten. Uitgaansverbod in Jaffa afgekondigd. Vijfduizend Arabieren en Jo- Woensdagavond zijn alle stal den in enige buurten van Jaffa letjes van een Arabische markt mogen tussen zonsondergang en te Jaffa door brand verloren zonsopgang hun huizen niet T"'~ „.„„a. hun verlaten in verband met botsin gen, welke tussen Arabieren en Joden hebben plaats gehad. Sedert het begin van de bot singen tussen Jaden en Arabie ren te Jaffa en te Tel Aviv zijn tot dusver 3 Arabieren en 7 Joden gedood en 12 Arabieren en 26 Joden gewond. De onge regeldheden begonnen Zondag avond toen Arabieren en Joods café in Tel Aviv met vuurwa pens bestookten. Volgens be richten uit Arabische bron heb ben Arabieren vier Joden, die in het hezit van wapens waren, te Jaffa overmeesterd en hen aan de politie overgeleverd. gegaan. De schade wordt op f 20.000 geraamd. Volgens de politie is de brand door 50 Joodse jongelieden ge sticht. De Dgoen Zwai Leoemi heeft Woensdagavond te Tel Aviv een verklaring gepubliceerd, waar in beweerd wordt, dat Britse agenten en Britse wapenen in het spel zijn bjj de botsingen tussen Arabieren en Joden ge durende de afgelopen dagen. Voorts wordt verklaard, dat „Groot-Brittannië nog steeds onze voornaamste vijand is". De V. S. hebben in de Vei-; grote bezorgdheid. Br zal ge- ligheidsraad, wat bettreft de kozen moeten worden. West- Griekse kwestie, geen ondub- Europa deinst terug voor een belzinnige taal gesproken. De j totalitair staatssocialismemaar oplossing van deze kwestie is evenzeer het kapitalisme van wordt onmogelijk gemaakt door I Amerika ontgroeid. De politiek een dreigend Sow jet-Russisch veto. De V. S. hebben, bij mon- de van Herschel Johnson te kennen gegeven, dat ze er niet voor zullen terug deinzen alle mogelijke middelen binnen het kader van het handvest der V. N. te gebruiken om Grieken land te beschermen tegen het communisme. In Griekenland zelf verwacht men een breuk met Rusland, Joego-Slavië, Al banië en Bulgarije. Dat zou dan het voorspel zijn voor het vor men van een communistische Griekse tegenregering, welke onmiddellijk door Rusland en zijn satellieten zou worden er kend. Het gevolg hiervan zal zeker zijn, dat Rusland en Ame rika scherper dan ooit tegen over elkaar zullen staan. Voor Europa is dit een reden tot der V. S. mag dan idealistisch getind zijn, zekere commerciële tendenzen zijn niet te ontken nen. Hoe scherper Rusland en Amerika tegenover elkaar ko men te staan en het Balkan conflict dreigt indedaad tot een ernstige verscherping te zullen leiden - des te meer komt West-Europa voor de keus tus sen beiden te staan. Die keus zal leiden tot ernstige binnen landse moeilijkheden. Ook christelijk Europa heeft te kie zen. De absolute afwijzing van de religie door het communis me, of de langzame geestelijke verdoving van het moderne Amerika met zijn vernielende culturele uitingen. Het gevaar dreigt! We moeten ons daarvan tijdig rekenschap geven. Een bede om versterking van ons geloof stijge uit onze harten omhoog tot God. Hij is het im mers, Die de draden van het wereldbestuur in hinden heeft. En Hij koerst met een steeds sneller wordend tempo aan ap de dag van Zijn glorie. Laten wij goed beseffen, dat wij niet in deze wereld leven om wijs begeerte of stelsels te weerleg gen, maar om van de genade te getuigen. De steeds dichter wor dende duisternis in deze wereld doe ons bezinnen op onze verhouding ten opzichte van God en onze naaste, opdat wij met een blq gemoed kunne-n bidden: ,J£om, Heer Jezus! Ja, kom gauw!" Geen verandering voor Zondag. Het weer is deze zoxier wel buitengewoon fraai. Vooral voor al diegenen, die naar een zonnige vacantie hebben ver langd. Nadat midden vorige week een kleine depressie met veel regen over ons land was ge trokken, breidde zich opnieuw langzaam een hogedrukgebled over de Britse eilanden in de richting van Scandinavië uit, waardoor het zonnige weer te rugkeerde en de temperaturen geleidelijk weer hoger werden. Het centrum van dit hoge- drukgebiêd bevlpdt zich nu over de Noordzee en trekt maar heel langzaam verder ln Oostelijke richting. De stabiliteit van dit maxi mum is zeer groot en daar de lucht tevens droog is, komen er over uitgestrekte gebieden bijna nergens meer wolken voor. Op de oceaan blijft de depressieactiviteit gering en de storingen trekken op zo grote afstand van het vaste land van Europa voorbij, dat verwacht kan worden dat de huidige periode van droog weer met weinig wolken en veel zonneschijn nog wel min stens tot en met Zondag zal voortduren. De temperaturen zullen in de volgende dagen geleideer nog hoger worden en zelfs bij deze hogere maximumtempe raturen kan tengevolge van de grote droogte van de 'acht nog vrijwel nergens onweer ont staan. Pas tegen Zondag wordt de kan3 op enkele verspreide onweersbuien wat groter. Voor al diegenen, die naar droog zonnig weer verlangen ziet het er dus nog gunstig uit. Min der gunstig is deze weersont wikkeling echter voor al die genen in de land- en tuinbouw eh fruitteelt, die nu reeds dringend behoefte hebben aan een flinke regenval ln verband met de verdere ontwikkeling van de gewassen. Gedurende enige dagen zjjn te Brussel handelsbesprekingen tus sen België en Oostenrijk gevoerd, die ln beginsel tot overeenstem ming hebben geleld. Buitengewone Ministerraad. Gisteren is de ministerraad ln extra zitting bijeen geko men. Aan het overleg werd ook deelgenomen door dfe Commissie-Generaal. van Britse troepen in Egypte in. strijd mei het handvest en vond, dat de Veiligheidsraad het recht heeft verwijdering van die troepen te eisen. Bij de on dertekening van het verdrag zou Egypte niet vrij zijn ge weest. Het debat werd verdaagd tot j volgende week Woensdag. Gro- myko zal dan het woord voeren. Wat zal Rusland doen? Ervaren waarnemers zien in de rede van de Poolse afge vaardigde op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad over het Britsch-Egyptische geschil een duidelijke aanwijzing voor het- geen Gromyko a.s. Woensdag zal zeggen. Terwijl de Egypti sche delegatie zich uiteraard verheugd over de Poolse steun wat betreft het terugtrekken van de Britse troepen, tast zjj e«i vele andere delegaties volko men in het duister wat betreft het. Poolsehe en waarschijnlijk ook het Russische standpunt ten aanzien van de toekomst van de Soedan. Parijse conferentie maakte goede vorderingen. Herve Alphand, rapporteur gen. van de Europese commis sie voor economische samenwer king, heeft meegedeeld, dat de coördinatie van de antwoorden, die zijn uitgezonden naar de le den-regeringen van de commissie voltooid is. De commissie van samenwer king deelde hij mede, dat het stadium, waarin de maatregelen tot het herstel van Europa met elkalar in overeenstemming zéS- len worden gebracht, een aan vang zou nemen. De rapporten over de antwoor den, die door de technische com missie zijn opgesteld, zullen alle tegen het weekend moeten zijn samengesteld. De centrale groep van de con ferentie heeft de eerste drie hoofdstukken van het memoran dum, bestemd voor de Ameri kaanse autoriteiten, gereed ge maakt. Deze behelzen: de preabule, de historische feiten en de doelstel lingen der conferentie. De hoofd stukken zullen spoedig aan de uitvoerende commissie voorgelegd worden. DE BILT Weersverwachting Vrijdagavond. ZEGT: geldig tot Overdag zonnig, droog weer. Opnieuw iets hogere temperatu ren. Matige Oostelijke wind. 0

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1