De republiek „Indonesia" is slechts een program, geen werkelijkheid. Russisch veto maakt oplossing van de Balkan-kwestie onmogelijk. vöMêr Engeland kwam beloften aan Joodse gemeenschap niet na. De V. S. zullen niet aarzelen met elk beschikbaar middel Griekenland te helpen. De Raad zal Sjahrir c.s. horen. Engeland, Frankrijk en België aan onze zijde. Toenemende agressie en infiltratie op Oost-Ja v Een compromis tussen Nederland en Indië? De commiiRisten zijn schuldig aan toestand in Griekenland. Het grootste internationale valse munters complot van de moderne tyd ontdekt. Doodstraf tegen Petkow geëist. Granaten ontploften boven Duits vliegveld. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Republikeinse benden op meerdere plaatsen in actie. Het kwaad moet worden uitgeroeid. Duizenden valse dollarbiljetten in omloop. Reorganisatie van Sowjet- bestuur in Duitsland? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Indië, zo lazen wij in een van onze bladen, schreeuwt om werkkrachten. Ondernemingsgebieden, enige malen groter dan Nederland, die in vroeger jaren voor honder den miliioenen guldens op de wereldmarkt plachten te bren gen, zijn thans door onze troe pen gezuiverd. Het zal echter een harde taak zijn, weer op te bou wen, wat er in vele jaren is ver waarloosd en vernield en wat er in enkele weken van dolle waanzin is verloren gegaan. Om nog niet te spreken van alles wat er voor een appel en een ei is verkocht naar Malakka ter versterking van de economie de zer Britse kolonie. Over tientallen ondernemin gen zijn nu reeds berichten bin nengekomen, desniettemin is het onmogelijk, zich een juist oordeel over de toestand en de toekomst te vormen. Het zal immers enige tijd vorderen voordat de uitgebreide rappor ten, die alleen een juiste in druk kunnen geven, zullen bin nenvloeien. En wie moeten die rapporten opmaken? Daarvoor zijn goed onderlegde krachten nodig. In cultuurkringen is men daarom ook van mening, dat thans het eerste probleem is, dat van het personeel, en niet al leen personeel voor al die grote bedrijven, die op wederopbouw wajliten, maar ook overheids personeel, zonder hetwelk geen veiligheid mogelijk is. En zon der veiligheid kan niemand vruchtbaar werk doen. Er is een ontstellend gevaar, dat er achter onze troepen een lacune ontstaat. Een lacune in overheidsdiensten en werkers. Wat er thans met razende snel heid geschiedt, geeft generlei indruk van alles wat er gedaan moet worden en van de grote nood aan werkers, die er heerst. Er moet snel in voorzien wor den, wil er geen chaos ontstaan. Waar zijn ze gebleven, die dui zenden werkers, aan wie Neder land zijn welvaart voor een zeer groot deel dankte. Duizenden hunner zijn in gevangenschap gestorven, tienduizenden zijn te ruggevloeid, van wie velen zijn gebroken. Anderen weer dienen met het geweer in de hand het leger. Behalve oude ervaren krach ten, moeten daarom nieuwe werkers worden uitgezonden. Indië roept! Moge die roep worden ver staan. De opmerking is gemaakt, dat wij in Indië veel hebben tot stand gebracht, maar ook veel verzuimd. Daarbij werd ook hieraan ge dacht, dat velen die naar Indië trokken en die daar beschouwd werden als representanten van het Nederlandse volk, van Christel ij k Nederland, daar vaak zijn opgetreden op een wijze die weinig geschikt was om het vertrouwen van de bevolking te winnen en die al een zeer slechte indruk gaf van de betekenis van het Christen dom. Voor onze jonge mensen ligt hier een schone taak. N:-->n in die zin, dat er in rspectieven zijn die hier j worden, maar ook in deze zin, dat er ook nu nog wat groots verricht kan wor den in Indië. Indië roept. Jan Cordaat: voorl ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 719 Abonnementsprijs 8.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 14 AUG. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.22 u., 20.06 u. Maan op 3.14 u., 20.14 u. onder onder Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HU1ZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 15 Augustus: 0.28 u. 2.00 m., 12.52 u. 2.08 m. Mr van Kleffens tot de Veiligheidsraad Mr van Kleffens maakte tijdens de discussie in de Veiligheidsraad van Dinsdagavond groot be zwaar tegen de toelating van vertegenwoordigers der republiek tot de besprekingen, op grond van het feit, dat de republiek geen souvereine staat was. Sjahrir en zijn raadslieden waren in de zitting aanwezig. Ter illustratie van zijn betoog, dat de republiek geen staat kon worden genoemd, heeft Mr van Kleffens aanhaling gedaan van een schrijven van Soekarno aan de Amerikaanse regering 10 Juli, waarin wordt verklaard: „De Indonesische regering erkent, dat Nederland tijdens de overgangspe riode de souvereinlteit en het uiteindelijk gezag in Indonesië zal behouden". „Men kan niet behouden, aldus Mr van Kleffens, wat men eerder niet bezeten heeft. Zelfs indien de republiek Linggadjati ver werpt, dan moet Nederland nog geacht worden het gezag te be zitten". Hij voegde hieraan toe, dat de souvereiniteit van een land vol gens het internationale recht ge baseerd is op verschillende ele mentaire voorwaarden: le. Gezag van de regering; (door gebrek aan gezag is de rep. niet in staat haar verplichtingen na te komen). 2e. Een welomschreven territo rium (de Indonesische republiek toont expansionistische tenden ties; zij streeft naar het gezag over de gehele archipel. De naam „Republiek Indonesia" is een program. De bevolking van bepaalde gebieden heeft blyk ge geven het gezag van de rep. niet te erkennen. 3e. De onderdanen van een sou vereine staat mogen niet tegelij kertijd onderdanen, van een an dere staat zijn (de meerderheid van de bewoners van de republiek weten zeer goed, dat zij ook ban den hebben met het Koninkrijk der Nederlanden). De verdragen, welke de repu bliek met andere staten gesloten had, bewezen nog zeer weinig. „Dit zyn nog slechts zuiver ju ridische kwesties, zo besloot Mr van Kleffens, doch ik zal nog ruimschoots gelegenheid hebben over de menselijke zijde van dit probleem te spreken". Enige tijd voor de verklaring van Van Kleffens, dat Nederland slechts het feitelijk gezag maar niet dat de jure van de republiek erkende, had de Sowjet-afgevaar- digde Gromyko het verzoek van de republiek ondersteund. Het was verwonderlijk, zo zeide Gro myko, dat de republiek nog niet door een enigszins aanzienlijk aantal regeringen was erkend. Mr van Kleffens betoogde, dat indien de republiek tot de bespre king van de kwestie zou worden toegelaten, dit een precedent was voor de toelating van elite staat, die zichzelf als zodanig had op^fe- worpen. De Britse afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, verklaarde, dat Groot-Brittannië de souverei niteit van de republiek niet er kende en daarom haar toelating tot de besprekingen niet kon steunen. Ook Columbia en België wei gerden het republikeinse verzoek te ondersteunen. De Amerikaanse afgevaardigde Herschel Johnson verklaarde, dat de V.S. de toelating van de repu bliek tot do Veiligheidsraad on- Het Nederlandse leger-actiecom- munique van Woensdag meldt: In Oost-Java werd toene mende agressie en infiltratie ge constateerd in het gebied rond om Malang. De post in Batoe ondervond hinder van sluipschut ters, terwijl enige patrouilles in deze sector werden beschoten. Op het westelijk front van Soe- rabaia vonden eveneens enige beschietingen van onze patrouil les plaats. Onze post bij Rande- gankoelon werd met handgrana ten bestookt en op Zuid-Sumatra stootte een patrouille ten Z.O. van Batoeradja op een bende, die het vuur opende. De bende werd verdreven en in de richting van republikeins gebied achtervolgd. Onze verliezen op 12 Augustus bedroegen: 1 gesneuveld, 16 ge wonden. Verder wordt nog gemeld, dat by de Nederlandse posten in Koe- ala, 45 km. ten Westen van Me- dan, zich vele Laskjars hebben gemeld. De meesten verklaarden, dat zij gedwongen waren om dienst te nemen. Ais reden voor hun overgave voerden zjj aan, dat zij niet als medeschuldigen beschouwd wil den worden aan de, vooral door de Pemoedas, tegen de eigen volksgenoten zowel als tegen de Chinezen en de Indiërs bedreven schanddaden. Op midden-Bali werden 16 ter roristen gevangen genomen, waaronder 3 leden van de ver- zetbeweging in de afdeling Ta- banan. Terreur tegen de Chinezen. De vereniging van de Chinese Juristen te Batavia heeft aan de Chinese delegatie van de Vei ligheidsraad een telegram ge- •tabrd, waarbij zij o.m. ver- klaarte In plaats van te werken voor de werkelijke vrijheid oefent de z.g. republiek Indonesia een terreur uit, speciaal tegen de Chinese bevolking, welke veel moeilijker te verdragen is dan de Japanse bezetting. Na de wreed heden te hebben opgesomd, waar aan de Chinese bevolking weer bloot stond, doet de vereniging een beroep op de Chinese dele gatie om stappen te ondernemen tot het doen uitstellen van de behandeling der Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, totdat een vertegenwoordiger van de Chinese gemeenschap zal zijn aangekomen. Voorts wordt een beroep gedaan op de delegatie om iedere vorm van arbitrage tegen te gaan. daar het hier een interne kwestie betreft. De bewaking der Duitse grens. Op grond van een besluit van de geallieerde bestuursraad te Berlijn zal de controle aan de Duitse grenzen niet langer wor den uitgeoefend door de gealli eerde militaire autoriteiten. In de Britse zone is thans een ci viele dienst verantwoordelijk voor de controle. Op bepaalde punten aan de Belgisch-Duitse grens be rust de bewaking in handen van Belgisch personeel onder leiding van de Britse civiele dienst. Astronomische expeditie naar Afrika. De door de Leidse sterrenwacht georganiseerde astronomische ex peditie naar Kenya in Afrika, onder leiding van Dr G. van Herk zal deze maand vertrekken. Dr van Herk vertelde, dat hij verwacht in Februari met de sterrenkundige waarneming te kunnen beginnen. dersteunen, ofschoon de V.S. dit niet beschouwde- als een indirec te erkenning van de souvereinl teit van de republiek. Amerika behoudt zich zijn standpunt in deze kwestie voor. De Veiligheidsraad heeft ten slotte tot toelating van de Indo nesische afgevaardigden besloten met acht stemmen voor en drie tegen. Tegen stemden Groot-Brit- tannië, België en Frankrijk. Van Kleffens maakte bezwaren, dat Sjahrir ambassadeur zou worden genoemd en behield voor de vertegenwoordigers van Oost- Indonesië en We=t-Borneo het recht voor eveneens gehoord te worden. De zitting werd vervolgens ver daagd tot Donderdag 20 uur. De republikeinse delegatie. De republikeinse delegatie bij de Veiligheidsraad zal bestaan uit de volgende personen: Soetan Sjahrir, Hadji Agoes £alim, Tam- I boe, Soedjatmoko en Dr Soemltro J Djojohadikoesoemo. Voorlopig geen lucht post naar Indië. In verband met de omstan digheid, dat de K.L.M. niet langer te Colombo kan landen, wordt de luchtpostdienst naar. Indië voorlopig gestaakt, zo deelt de persdienst van de P. T. T. ons mede. Onderhande lingen zijn gaande, waarvan het resultaat dient te worden afgewacht. Inmiddels zoeken de posterijen naar een oplos sing om de correspondentie zo spoedig mogelijk in Indië te krijgen. Dè Franse Nationale Vergade ring heeft eenstemmig het wets ontwerp betreffende de samen stelling en verkiezing van de ver gadering der Franse Unie (de Franse overzeese gebiedsdelen) goedgekeurd. Voor beide partyen van belang zegt Amerikaans blad. De „New York Herald Tri bune geeft als zijn mening te kennen, dat Walter Foote een uitstekend argument zal kun nen laten gelden, wanneer hjj het Amerikaanse aanbod van goede diensten zal aanwenden om het conflict tussen de Ne derlanders en de Indonesische republiek op te lossen. Dit ar gument Is, dat het bereiken van een compromis, hetzij jioor arbitrage of een andere vreed- zam» methode, in het belang is van beide partijen. „Voor Nederland is het be lang van een redelijk compro mis duidelijk", schrijft het blad verder, waarbij het de nadruk legt op de vitale economische waarde van Indië voor Neder land en op de mening dat de Nederlanders zich zonder een compromis slechts door middel van geweld op Java en Suma tra kunnen handhaven. Het blad betwijfelt te dien opzich te of de Nederlanders vermo gen zullen hebben om een langdurige strijd vol te hou den. Voor de Indonesiërs, aldus het blad, is het belang van een compromis minder duidelijk „en enigszins moeilijker voor een tegenstander van het kolo niale imperialisme te aanvaar den". Maar dit belang is er daarom niet minder reëel om. Integendeel, het blad is van mening, dat de leiders der In donesische republiek niet in staat zijn voor Java en Suma tra voorwaarden voor welva rendheid en rust te scheppen zonder de samenwerking met Nederland, een samenwerking, die bovendien een geleidelijke overgang naar een zelfrege ring zou meebrengen. Franse civiele dienst wordt ingekrompen. De Franse Nationale Vergade ring heeft Dinsdagavond het wetsvoorstel tot vermindering van het aantal ambtenaren in civiele dienst met 409 tegen 184 stemmen goedgekeurd. Het Fran se ambtenarencorps omvat onge veer 2 millioen personen. Volgens de nieuwe wet zal dit aantal met 300.000 verminderd worden. De communisten stemden tegen. Inter-Amerikaanse conferentie. Namens de Braziliaanse rege ring heeft de Pan-Amerikaanse Unie uitnodigingen verzonden voor de Inter-Amerikaanse con ferentie voor de vrede en veilig heid van de Amerikaanse landen, welke op 15 Augustus in de om geving van Rio de Janeiro zal bijeenkomen. Op de agenda komt slechts een onderwerp voor: De opstelling van een overeenkomst teneinde vaste vorm te geven aan de principes welke werden vastge legd in het verdrag van Chapul- tepec, hetwelk in Maart 1945 te Mexico City werd getekend. De taak van de conferentie te Rio is ïiU, de beginselen van het verdrag van Chapultepec opnieuw vast te leggen in overeenstem ming met da beginselen van het Handvest der V. N. Twee stalen longen voor België. De Belgische bond voor de be strijding van kinderverlamming heeft van de „National Founda tion" te New-York, twee stalen longen ten geschenke gekregen. Recht en orde zullen worden hersteld. Op verzoek van de oppositie is in het Britse Lagerhuis de kwestie Palestina ter sprake gekomen. De conservatief Mackeson vond, dat het Huis niet op reces kon gaan zonder de onzekere positie, waarin vele Britten in Palestina zich bevinden, besproken te hebben. Hij vond het tijd worden, dat de gematigde Joden in Palestina hun betuigingen van deelneming in daden omzetten, ofschoon zij hiervan waarschijnlijk door vrees worden weerhouden. Intussen zijn door verzetshan- delingen in totaal 79 Britse mili tairen gedood- en 180 gewond. Politie en burgers meegerekend komt men tot ongeveer 400 doden en gewonden onder de Engelsen. Voor een deel is de regering hiervoor verantwoordelijk, daar beloften aan de Joodse gemeen schap niet zijn nagekomen. De regering heeft te lang gewacht met de regeling van de kwestie. Attlee heeft een grote vergis sing begaan, aldus Mackeson, toen hij besloot Joden in Pales tina toe te laten opdat zij een meerderheid zouden gaan vor men. Het wordt tijd, dat de regering de wereld en de Joden vertelt waar zfj aan toe zijn. Spr. geloof de, dat het nodig was economi sche pressie op de Joodse ge meenschap uit te oefenen om haar aldus tot medewerking te dwingen, zolang de V. N. nog geen bepaalde aanbeveling heb ben gedaan. Creech Jones, de minister van Nederlandse soldalen tijdens een zuiveringsactie in de stad Malang op Oost-Java. De voorzitter van de subcommissie van de Veiligheidsraad, welke was benoemd om een compromis te vinden ten aanzien van de toekomstige actie der V. N. op de Balkan, heeft aan de raad medegedeeld, dat men in het geheel geen oplossing heeft kunnen bereiken. De V. S. lieten de raad later weten, dat de V. S. gereed waren om andere maatregelen te nemen om Griekenland „te bescher men", indien actie van de Ra.ad door het veto van de Sowjet- Unie zou worden verijdeld. Als enige sprak Dinsdag tij dens de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad de Amerikaanse af gevaardigde Herschel Johnson. Deze beschuldigde de commu nisten er kortweg van verant woordelijk te zijn voor de moei lijkheden van Griekenland. Hij verklaarde, dat Griekenlands noordelijke buren agressieve handelingen verrichten en dat de V. S. bereid zijn met elk ander lid der V. N. maatregelen te nemen om Griekenland zijn onafhankelijkheid te helpen be waren. „Het is duidelijk, dat er niet langer enige hoop bestaat om een compromisoplossing in deze volledige impasse te bereiken." „Wij moeten niet langer een dreigend veto trachten te be zweren en de tijd is gekomen om onze eerlijke mening te kennen te geven." Indien de Veiligheids raad faalt door het uitspreken van het veto, moet het probleem aan de Algemene Vergadering worden voorgelegd. Johnson kwam toen tot zijn duidelijke waarschuwing van mogelijke Amerikaanse actie buiten de Veiligheidsraad. „Het wordt al te duidelijk, dat het veto wordt gebruikt ter verde diging van agressies door Joego slavië, Albanië en Bulgarije. Wü wensen het zeer duidelijk te maken, dat wq niet zullen aarzelen elk beschikbaar middel binnen het kader van het hand vest der V.N. te gebruiken om de internationale vrede te bewa ren en Griekenland van elke be scherming te voorzien, welke het in de toekomst maar nodig zal hebben. Johnson vervolgde: „Het voortdurend in gebreke blijven van de Veiligheidsraad om door het veto van de Sowjet-Unie aangelegenheid, kan naar de me ning der Amerikaanse regering geen individuële of collectieve actie van de staten, die bereid zijn te handelen, zolang dit in overeenstemming met de alge mene doelstellingen en principes van de V.N. geschiedt, verhin deren." De V. S. zijn bereid, aan elke aanbeveling van de Algemene Vergadering ter oplossing van dit probleem gevolg te geven. Griekse guerillastrijders, waar door een bedreiging van de vrede ontstaat. De resolutie doet een beroep op de drie Balkan- landen de steunverlening te staken en geeft de commissie der V.N. instructie een waakzaam oog op de gebeurtenissen te' houden. Donderdag zal de raad de de batten over de Griekse kwestie voortzetten. Beschieting van Griekse troepen? Naar het Griekse ministerie van voorlichting mededeelt, heeft een Joego-Slavische grens post op geregelde Griekse troe pen, die nabij Tavoelari guerilla strijders achtervolgden, het vuur geopend. Maandag zou een Bul gaarse grenspost eveneens op Griekse troepen gevuurd heb ben, waarbij 1 Grieks officier en 1 soldaat zouden zijn gedood. Verder 'wordt van Griekse zijde Johnson legde vervolgens een I gemeld, dat guerillastrijders vijf nieuwe Amerikaanse resolutie I dorpen om Lamia en Thessalië voor, waarin de raad wordt ver zocht Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije schuldig te bevinden aan steunverlening aan de des nachts overvallen en huizen geplunderd hebben, terwijl en kele dorpelingen werden ont voerd. „Hitier werkt nog, nadat hij gestorven is". Door de oplettendheid van een kassier van de Bank of Engeland, die een kleine afwijking ontdekte in een vals bankbiljet van vijf pond sterling een vinger aan de hand van de Britse maagd was namelijk iets te lang heeft men aanwijzing gekregen van het be staan van, naar men aanneemt, het omvangrijke internationale valsemunterscomplot van de mo derne tijd. Scotland Yard werkt thans samen met twee agenten van het Amerikaanse federale re cherche-bureau ter onderzoek op het vasteland van Europa in ver band met het in omloop zijn van duizenden valse Amerikaanse dol larbiljetten en Britse banknoten. Men neemt aan, dat de valse biljetten destijds op order van de doelmatig op te treden in deze Gestapo zjjn vervaardigd om als invasiegeld te dienen. Honderden van de beste vaklieden ter wereld zouden In een „luxe-concentratie kamp" aan dit object gewerkt hebben. Thans zouden de valse biljetten door vacantiegangers in Enge land worden binnengebracht. Uit documenten, welke zich in han den van Scotland Yard te Londen en de Surete Nationale te Parijs bevinden, blijkt, dat al degenen, die aan de vervaardiging der bil jetten hebben gewerkt, door de nazi's omgebracht zouden zijn, wanneer de Amerikaanse troepen het kamp niet bij verrassing ge nomen hadden. Tweede helft September ronde tafelconferentie. Ter nadere uitwerking van de beginselen, aangekondigd in de Koninklijke rede van Dec. 1942, en in aansluiting op het staat kundig programma als vervat in de overeenkomst van Llnggadjati heeft de Nederlandse regering besloten omstreeks de tweede helft van September van dit jaar èen ronde tafel conferentie bijeen te roepen van vertegenwoordi gers van Suriname, de Nederland se Antillen en Nederland, tenein de gezamenlijk overleg te plegen over de verhouding in het nieu we staatsbestel tussen deze staatsdelen in Amerika en Neder land in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een gemeenschappelijk secretariaat Ingesteld. Tegen Petkov, de leider van de Bulgaarse boerenpartij, is onder beschuldiging van het voorberei den van een gewapende opstand de doodstraf geëist. De openbare aanklager be schuldigde Petkov van het aan zetten van zijn volgelingen tot misdaad en van pogingen om bui tenlandse interventie uit te lok ken. De misdaden waartoe Pet kov zijn volgelingen zou hebben aangezet waren volgens de aan klager o.m. bomaanslagen, brand stichting en sabotage van het economische twaeje.renplan der regering. Bom bij spoorlijn in Oostenrijk. Door het ontploffen van een bom, welke vlak bij de spoorlijn gelegd was in de buurt van Mall- nitz bij de Grosz Glockner, is een trein met Britse verlofgangers voor Engeland ontspoord. Ver schillende Britse soldaten liepen hiérbij verwondingen op. De bom werd vermoedelijk door Joodse verzetslieden gelegd. koloniën, zeide het te betreuren, dat het Joods bureau niet actief met de Britten samenwerkt. De toestand is ernstig ea uiterst moeilijk, doch de Brittea zullen alles doen wat in de hui dige omstandigheden nodig wordt geoordeeld om het kwaad nit ta roeien en orde en recht te her stellen. De hoge commissaris heeft thans ruime bevoegdheden ter bescherming van mensenlevens en eigendom. Creech Jones zeide verder, sprekende over de maatregelen die eventueel genomen kunnen worden, dat zelfs de algehele terzijdestelling van het burger lijk bestuur een kwestie is, die niet te spoedig in overweging kan worden genomen. Engeland kan macht genoeg ontplooien om aan elke situatie het hoofd te bieden. De autori teiten in Palestina genieten het volledige vertrouwen en kunnen op alle steun rekenen van de re gering te Londen. De burgerlijke autoriteiten hebben geen enkele actie verhinderd, die de militaire autoriteiten nodig hebben ge oordeeld. Onder applaus zeide de minis ter, dat de Palestijnse kwestie niet kan worden opgelost zolang de status en de toekomstige re gering van Palestina niet vast staan. Majoor Beasmish (cons.) ver klaarde te hebben vernomen, dat de verzetslieden ergens in Noord- Kaukasie onder Russische leiding politiek en militair worden ge schoold. Hij wilde de namen van zijn zegslieden niet noemen met het oog op het grote gevaar dat zq lopen. Vanwaar komen ze? Op de vooravond van aankomst van de Britse minister van oor log, Bellenger, zijn boven het vliegveld Gatow, de Britse lucht haven bij Berlijn, vier granaten ontploft. Uit gevonden scherven heeft men kunnen opmaken, dat een der granaten van 12.2 centimeter kaliber was. Een der granaten ontplofte boven het hoofdgebouw van het vliegveld. De andere drie kwamen in de omgeving neer. De granaten ontploften kort na aankomst op Gatow van luit.- generaai Sir Richard Mccrery, opperbevelhebber van het Britse leger aan de Rijn. Enkele uren tevoren was een vliegtuig gearri veerd met de leden van de sub commissie voor Palestina van de V. N., die uit Wenen kwamen. Naar de Berlynse correspon- dent van de News Chronicle meldt, „is een reorganisatie met alle tekenen van een kleine doch betekenisvolle zuivering in de hogere bestuursregionen van de Russische zone van Duitsland aan de gang." Volgens de correspondent zou- den de adjudanten van de Sow* jet-Russische opperbevelhebber* generaal Sokolovsky, zijn voor naamste politieke adviseur, Sem* jonof, zijn voornaamste plaats* vervanger, generaal Koerotstsjin, en zijn stafchef, kol.-generacd Dratwin, van hun functies onthe ven en naar Moskou ontboden zijn. Verwacht wordt, dat de „reor ganisatie" zich zal uitstrekken tot de militaire gewestelijke gouverneurs van de Sowjet-zone,, die by maarschalk Beria, de Sow* jet-minister van binnenlandse zaken, in ongenade gevallen zyu^ omdat zij er niet in geslaagd zyn liet communisme in Duitsland populair te maken. na de oorlog het werk, in ver- Churchil zal radiorede houden. Churchil zal Zondag te 21.15 uur in het programma van de schillende groepen, op eigen ge- Home Servic(f ee* radio-rede uit spreken. Deze rede zal een ant- Thans blijkt, dat een van Hitiers valsemunters aantal mis- legenheid hebben voortgezet in de Europese hoofdsteden. De jongste stroom van valse biljetten in Engeland schijnt af komstig te zijn uit Nederland, België en Frankrijk. Naar voor zichtige schatting zou voor twee honderdduizend a driehonderddui zend pond sterling aan valse Brit se bankbiljetten in omloop zijn. De V.S. hebben tot nu toe reeds een verlies van meer dan vijf honderdduizend pond sterling aan valse dollarbiljetten moeten boe ken. Het grootste gedeelte van die valse dollarbiljetten is ont vangen door Amerikaanse toerls- dadige elementen vit vele landen ten en landverhuizers. woord vormen op de radiorede van Attlee over de crisis. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Donder dagavond Overdag zonnig en droog weer met Iets, hogere temperatuur. Ma tige, geleidelijk Iets meer naar het Oosten "draaiende wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1