Wordt Engeland door een regeringscrisis bedreigd Sjahrir thans geheel achter Soekarno. Fel verzet van de oppositie in het Lagerhuis. Engeland maakte van Egypte een voor- spoedige onafhankelijke staat. Grote verwoestingen in Indië. Langdurige debatten in het Lagerhuis. Hjj heeft kleur hekend. Totaal en met alle consequenties. De republiek zal verzoek aan Veiligheids raad niet wijzigen. Wantrouwen de voornaamste oorzaak van de huidige problemen. Breuk tusschen Griekenland en Rnsland? Nieuw Brits-Amerikaans economisch plan AAPjühatyz afaeAU&fren. jjtatruneA. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ontevredenheid van Labourleden. Egypte was volkomen vrij om te handelen. De V.N< zijn thans voldoende toegerust. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad"-; Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ïtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissïngen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte NoordstraAt 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In verband met de behandeling van de Indische kwestie door de Veiligheidsraad heeft de rege ring een verklaring gepubliceerd in het vorig nummer onder laatste berichten nog in hoofd zaak opgenomen, waarin zij haar standpunt nogeens duidelijk uiteenzet. Het be kste in deze ver klaring is, dat arbitrage tussen Nederland en de republiek met beslistheid wordt afgewezen. Na er op gewezen te hebben dat dank zij het saboterend op treden van de republiek, noodge dwongen moest worden overge gaan tot het politieel gebruik van militaire middelen ter bestrijding van de onhoudbare toestanden op Java en Sumatra, wordt er nog eens met nadruk aan herinnerd, dat terugkeer tot enigerlei kolo niale verhouding volstrekt niet in de bedoeling ligt. Het doel van de regering is geen ander, dan het ombouwen van het oude Nederlandsch-Indië tot een nieuw Indonesië, een sou- vereine, democratische en fede rale staat, zelfstandig lid der Verenigde Naties en met JHeder- land, Suriname en Curasao ver enigd In een reële Unie. Het is dus nog steeds hetzelfde doel dat belichaamd werd in de overeen komst van Linggadjati. Verder wordt tegenover alle deelstaten en bevolkingsgroepen in Indië het vroeger gedane aan bod om gedurende een noodzake lijke overgangsperiode een Indo nesische federale interim-regering te vormen, waarin vertegenwoor digers van verschillende deelsta ten, alsook van de nog onvoldoen de vertegenwoordigde minderhe den onder de bevolking met de Lit. Gouverneur-Generaal zouden samenwerken, herhaald. Het ligt in de bedoeling dat deze interim-regering voorlopig ook het beheer zal voeren over de ge bieden, die in de afgelopen weken werden bezet en dat het te vor men politie-apparaat voor de handhaving van orde en rust aan haar ondergeschikt zal worden gemaakt. Voorts is de regering voorne mens, op de kortst mogelijke ter mijn vertegenwoordigers der ver schillende deelstaten en bevol kingsgroepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen te roepen ten einde over de definitieve inrich ting van het ijjeuwe Indonesische staatsbestel te beraadslagen. Waar de bevolking van enig ge biedsdeel hot vertangen hiertoe te kennen geeft, zal zij langs demo- cratiS6he weg zich kunnen uit spreken over haar plaats in het nienwe staatsbestel volgens be ginselen in de artt. 3 en 4 van Linggadjati neergelegd. Bij de Nederlandse regering leeft de overtuiging, dat de an dere staten en staatsdelen alsme de de verschillende minderheden onder de bevolking van Indone sië met haar denkbeelden en voor stellen Instemmen en onmiddellijk aan de uitvoering daarvan zullen willen deelnemen. Op de repu bliek doet zij een ernstig beroep ook haar medewerking daartoe te verlenen. Zij koestert de hoop, dat de goede diensten, door de Verenigde Staten aangeboden, hiertoe be langrijk zullen bijdragen. Uit de omstandigheid, dat het gaat om de hervorming van het Indonesisch staatsbestel der halve niet om de beslechting van enig geschil vloeit voort, dat de oplossing wel door goede diensten kan worden bevorderd, niet door arbitrage tussen Nederland en de Republiek, kan worden uitge maakt. De nieuwe staatkundige constructie is immers een zaak, waarbij naast Nederland en de Republiek ook de andere deelsta ten en bevolkingsgroepen betrok ken zijn, en is een onderwerp, dat uiteraard reeds by de totstandko ming van Linggadjati van arbi trage uitgesloten werd. Zoals gezegd, het belangrijkste in deze verklaring schijnt ons, dat arbitrage tussen Nederland en de republiek met beslistheid wordt afgewezen. Het gaat hier om een interne kwestie. Daarbij mogen goede diensten" tot op zekere hoogte aanvaard baar zijn, van arbitrage valt hier niet te spreken. De „republiek" zal moeten be grijpen dat zij niet is een andere mogendheid, maar dat zij als deel van het geheel op een lijp staat met de andere deelstaten en dat zij ook de bevolkingsgroepen, die van haar dictatuur niet gediend zijn als volledig gelijkberechtigd zal hebben te erkennen. ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag en Zondag a.s. zullen te Vlissingen de z.g. „Commando- dagen" worden gehouden, die ten doel hebben, door op die dagen te organiseren sportwedstrijden e.d. gelden in te zamelen voor de op richting van een monument ter nagedachtenis van de voor en tij- denk de bevrijding gevallenen. Ten zeerste spijt het ons, dat het comité voor dit doel ook de Zondag wil gebruiken en dat zelfs tjjdens de officiële godsdienstoefe ningen wedstrijden en filmvoor stellingen worden georganiseerd. De consequentie hiervan is, dat een belangrijke bevolkingsgroep van medewerking is uitgesloten. Wjj behoeven toph niet uiteen te zetten, waarom op de dag die zeer in 't bijzonder aan de dienst van God is gewijd, dergelijke wed strijden enz, niet kunnen worden 3e JAARGANG No. 718 Abonnementsprijs S.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m- Rubriek Kabouters 5 cent per wooi\. WOENSDAG 13 AUG. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.20 u., onder 20.08 u. Maan op 1.52 u., onder 19.36 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr AV. F. E.- BARON v. d. FELTZ, JVUddelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEYVEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 14 Augustus: 11.52 u.1.90 m., u. m. Volgens de politieke commentator van de News Chronicle zou Attlee, dc Britse premier, voor gesteld hebben om af te treden. Op aandrang van Hugh Dalton, de minister van Financiën, en Herbert Morrison, Lord-president of the Council, zou hij echtér aangebleven zijn. De hou ding van deze beide laatsten zou volgens de commenUitor ongetwijfeld zijn beïnvloed door hun afkeer om eventueel het leiderschap van Ernest Bevin in het gereconstrueerde kabinet te moeten aanvaarden. De uiterst linksen in de labourpartjj hellen naar de mening van de commentator meer en meer over naar de gedachte om de minister van Gezondheid, Aneurin Bevan, als premier voor te dragen. Vrienden van Bevan zouden dit echter ontkend hebben. Krappe overwinning voor Labour-regering Fraser Wlghton weet omtrent de j Maandag gehouden bijeenkomst j van de parlementsfractle der La- bourpartij nader te melden, dat de regering haar voorstel tot het i uitstellen van een beslissing over natloftaltseren van de ijzer- en staanindustrie met een zeer klei- ne meerderheid, namelijk met 81 tegen 77 stemmen, er door gekre- gen heeft. De yzen- en staalindustrie zal thans onder regeringscontrolc gèsteld worden. De aandelen zul- j len echter in particuliere handen blijven, in afwachting van natio- j nalisering is de toekomst. De voorzitter van de minister- raad, Herbert Morrison, zou krachtig "op uitstel van nationa- 1 lisering hebben aangedrongen, j omdat het thans ten uitvoer bren- j gen ervan de door de regering verhoopte productie in gevaar zou kunnen brengen. Over het wetsontwerp aan gaande voorziening en diensten, dat beoogt de regering de macht te geven vérstrekkende maatre gelen te treffen tot bedwinging van de economische moeilijkhe den in Groot-Brittannië is in het Lagerhuis heftig gedebatteerd. De leider van de oppositie, Churchill, diende het voornaam ste amendement van zijn groep in, strekkende tot verwijdering van de bepalingen uit het wets ontwerp, welke de regering in staat stellen de werkers over de verschillende bedrijfstakken te verdelen. Churchill verzette zich hevig tegen dit gedeelte van de wet. Naar zijn mening handelden Attlee en Morrison onder druk van buiten. Churchill verdedigde het recht van bestaan van privé-eigen- dom. Tenslotte beschuldigde hij de regering van het gebruik van Hitleriaanse taal, hoewel hij zich haastte er aan toe te voegen, dat zijn politieke tegenstanders „respectabele lieden" zijn. Morrison antwoordt. Morrison weerlegde Churchill. Churchill, aldus Morrison, houdt er van andere mensen Hitier te noemen, maar hij is zelf een „in teressant geval voor de psycho logie". Toen, hij zelf eerste mi nister was, meende hij de meest uitgebreide bevoegdheden voor zich te moeten opeisen, maar als een ander vérstrekkende be voegdheden nodig oordeelde, was het een Hitier. De oppositie verdedigt zich door te zeggen, dat Churchill de bevoegdheden in oorlogstijd had, maar hij (Morrison) sluit zich aan bij de mening van het vak verenigingscongres en beroept zich op het recht om de arbeid te organiseren. Na vijf uur discussiëren werd het amendement van de opposi tie verworpen met 278 tegen 136 stemmen. „Labour-rebellen". Twee prominente leden der labour-partij ontpopten zich in dit stadium van het debat als tegenstanders van de regerings plannen, David Grenfell, voormalig minister van het mijnwezen, diende een amendement in, be palende, dat eerst overleg zou moeten worden gepleegd lussen de aangewezen vertegenwoordi gers van de industrie, de plaat selijke autoriteiten en leden van het parlement voor dc betrokken gebieden, alvorens enige over dracht van industriën zou plaats hebben. Het amendement, dat gesteund werd door de conser vatieven, werd met een grote meerderheid verworpen. Kapitein Blackburn vond de houding van de woordvoerder der regering, Sir Hartley Shaw- cross. „totalitair" en achtte hem „absoluut onwaardig, om zijn huidige positie te bekleden". Het wetsontwerp werd ten slotte met 178 tegen 63 stemmen aanvaard. Volgens het Joodse agentschap zjjn Maandag drie kinderen ge boren aan boord van de drie Brit se schepen met Joodse landver huizers buiten de haven van Port de Bouc. Reeds eerder waren er twee kinderen geboren. Men ver onderstelt, dat de zuigelingen nu Britse onderdanen zrjn, daar zij aan boord va# Britse schepen ge boren zijn. aanvaard. Dit is geen bekrompen heid of een enghartige opvatting van Zondagsheiliging maar het is een principieel verschil in levens beschouwing. Argumenten als zou er voor de deelnemende clubs geen andere gelegenheid bestaan dan op Zon dag te spelen zijn in dit geval niet doorslaggevend. De vaste wil om aan het totstand komen van het monument mede te werken met de gehele bevolking, daarbij rekening houdende met de gods dienstige overtuiging van ande ren, had dit bezwaar zeker doen verdwijnen. Het ls trouwens de vraag of we inderdaad de gevallenen eren door een monument te stichten waarvan de gelden op deze wijze moeten worden bijeengebracht. Als waarlijk de behoefte leeft om hen, die voor en tijdens de bevrijding hun leven offerden te eren en hun nagedachtenis leven dig te houden, dan kan daarbij het rumoer van voetbal- en boks wedstrijden achterwege blijven. Maar hoe het ook zij, het blijft te betreuren, dat bij deze z.g. „Commando-dagen" een deel van de bevolking en juist dat deel, dat bij het verzetswerk mee in het eerste gelid stond, bjj voor baat wordt uitgesloten. De spoorweg Palestina-Egypte I is ten Zuiden van Gaza door ver- j zetslieden opgeblazen. j Een derde der Labourleden van hqt Britse parlement is nog ontevreden over de plan nen der regering om de econo mische crisis te bestrijden. Maandagavond werd verno men, dat 150 of meer leden, die een beslissing hadden wil len forceren ten aanzien van de nationalisatie van de ijzer en staalindustrie en de om vang van de gewapende macht nog met tevreden zijn na de geheime vergadering van de parlementaire fractie, tijdens welke Attlee en zijn voor naamste ministers openhartige critiekv hebben moeten verdu ren. Men gelooft, dat de woord voerders der regering meer tijd voor beide kwesties heb ben gevraagd en tevens heb ben verzocht de regering niet in verlegenheid te brengen door aan te 'dringen op het ne men van vroegtijdige beslissin gen. Ervaren waarnemers voor spellen thans, dat enige ver anderingen in het kabinet on vermijdelijk zijn om de partij tegemoet te komen. De „houd- Hnks"-groep der partij treft maatregelen om tijdens het parlementaire reces als com missie actief te blijven toe zien. De Britse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Sir Alexander Cadogan, heeft Maandag geantwoord op de verklaring, die de Egyptische premier, Nokrasji Pasja, de vorige week heeft afge legd over het Britse optreden in Egypte en de Soedan. Hij zeide, dat de verklaring van de premier de indruk wilde vestigen van zuiver zelfzuchtig imperialisme van Engeland. Door toedoen der Engelsen is Egypte echter een voorspoedige onafhan kelijke staat geworden. ..Egypte is -ten koste van het leven van vele duizenden Britse soldaten gespaard gebleven voor de bezetting door de nazi's." Het bestuur van Egypte en de Soedan is in' 1821 door verove ring tot stand gekomen en heeft bij de Soedanezen de bitterste haat achtergelaten. De massa van het Soedanese volk wenst geen^unie met Egypte. Ten aanzien van Nokrasji's verklaring, dat.Egypte niet als een vrije party het verdrag van 1936 ondertekende, verklaarde Cadogan, dat, indien men ernstig meent, dat een verdrag ongeldig is door de aanwezigheid van troepen van de ene party in het gebied van de andere, bijna elk vredesverdrag, dat ooit is geslo ten, ongeldig is. Egypte werd nooit gedwongen een verdrag te sluiten. Op de verklaring, dat Egypte aan de Britse economie is gebon den, antwoordde Cadogan, dat de commerciële en financiële vrijheid van Egypte door geen enkel woord in het verdrag wordt beperkt. Het Egyptisch standpunt. Nokrasji Pasja zeide (verwij zend naar Cadogan's antwoord van de vorige week), dat hij ver wonderd was geweest, in de Vei ligheidsraad, het hart der V.N., zulk een onbeteugelde verdedi gingsrede voor het negentiende eeuwse imperialisme te horen. Nokrasji verklaarde, dat, in dien er geen Britse bezetting was geweest, de moderne evolutie van Egypte onbelemmerd door gang zou.hebben gevonden. Zon der de „Britse leiding" zou dit op bevredigender wijze zijn ge schied en zeker met minder kos ten. Egypte heeft tijdens de oorlog loyaal steun verleend aan de zaak der democraten. Na bijna vyftig jaar Brits be stuur is het onderwijs in de Soe dan meer veronachtzaamd dan in Egypte na twintig jaar bezet ting. De kwestie der betrekkin gen tussen Egypte en de Soedan is een interne aangelegenheid, waarin niet za! worden onder handeld met een indringer. Nokrasji verklaarde, dat er vier feiten zjjn, die de raad in overweging moet nemen: 1. dat er een geschil bestaat; 2. dat Egypte zijn best heeft gedaan het geschil door onderhandelin gen te regelen; 3. dat voorzetting van het geschil de internationale vrede naar alle waarschijnlijkheid in gevaar brengt; 4. de stabili teit in het midden-Oosten slechts mogelijk is door terugtrekking der Britse troepen en beëindiging van het Britse bestuur in de Soe dan. Nakrasjl sprak vóór Cadogan. 30 minuten voor de raad de be sprekingen begon was de zaal reeds geheel bezet. De discussies werden tot Woensdagavond ver daagd. Godsdienstvrijheid in Joego-Slavië? Vertegenwoordigers van Ame rikaanse kerken, die twee weken in Joego-Slavië vertoefd hebben op uitnodiging van de Joego-Sla- vische regering, hebben tijdens een persconferentie te Belgrado o.m. verklaard, ervan overtuigd te zijn, dat de in Joego-Slavië veroordeelde geestelijken niet wegens hun religieuze overtui gingen, doch alleen wegens mis daden bedreven tegen het volk veroordeeld waren. Tenslotte ver- klaardejj zij: „Wij wensen zonder voorbehoud te verklaren, dat he den in Joego-Slavië vrijheid van godsdienst en eerbiediging van alle godsdiensten en hun instel lingen bestaan". De Britse legerclubs te Singa pore zijn gesloten voor officieren en manschappen van de K.L.M. en de K.N.I.L.M., uitgezonderd militairen, die belast zijn met de registratie van oorlogsmisdaden. Van de republikeinse autoritei ten is Dr Soetan Sjahrir steeds de meest aannemelijke geweest als onderhandelaar. Steeds heeft men van Nederlandse zijde Sjah rir voorgesteld als een man met eigen mening, die niet zo maar zonder meer achter de heren in Djokja aandraafde. Wanneer Soekarno, Soedirman, Soetomo en zovele anderen afwijzend stonden tegenover Nederlandse voorstel len of maatregelen, was Sjahrir bereid te onderhandelen en de kwestie nader te bezien. Het odium van collaboratie met de Japanners dat op zovele republi- Chinezen gaan zichzelf beschermen. De „Saboepri", de bond van ondernemingsarbeiders, deelt mede, dat als gevolg van de politiek der verschroeide aarde in het Malangse rqeds dertig rubber-, koffie- en thee-ondernemingen in as zijn gelegd, alsmede vijf suiker-, jute- en gaplekfabrieken en een rijstpellerij. Het Hoofdbestuur van de „Saboepri" verklaarde, dat deze politiek zal worden voortgezet, indien de Nederlanders voortgaan met aanvallen. Geen enkele onderneming of i de republikeinse regering goede fabriek zal dan worden gespaard. Ook Britse, Amerikaanse, Franse. Belgische, Chinese én zelfs Indo nesische ondernemingen niet. De verklaring besloot met de mede deling dat reeds 20.000 ton kof fie onbruikbaar zijn gemaakt, 10.000 ton kina vernietigd en 30.000 ton rubber verbrand De terreur tegen de Chinezen. Het Chinese dagblad „Sin Po" verklaart, dat onmiddellijk na staken van het vuren ongeregel de benden in het Krawangse in filtreerden om brandstichting en moorden voortte zetten. De Chinese bevolking is ten zeerste verontrust door de vermindering van de Nederlandse troepen sterkte aldaar. Het blad voegt daaraan toe: „Wij waarderen ten zeerste de strenge discipline welke onder de Nederlanders heerst, doch wij vrezen dat hun manier om de orde te handhaven slechts ge vaar voor onze levens en bezit tingen kan betekenen". Het blad ziet als enige weg voor de Chinezen hun eenheid te bewaren en zich met de-aanwe zige middelen te wapenen, naar voorbeeld van het Chinese secu- rity-corps te Medan niet tegen de republiek, doch voor de be scherming van Chinese levens en bezittingen tegen kwaadwilligen. Wapens in eigen handen zijn veel meer waard, dan rekenen op de hulp van anderen. Het blad be sluit, met nogmaals schande te roepen over de wandaden in naam der republiek bedreven. Nader wordt uit Djokja ge meld, dat een woordvoerder van de Chinese vereniging Chung Hua via de radio heeft verklaard, dat in samenwerking met andere sociale organisaties zowel als met Taptoe van Britse troepen in Berlijn. Vier geallieerde opperbevelheb- bersc en twintigduizend toeschou wers zagen Maandagavond een indrukwekkende demonstratie van de Britse traditie in de vorm van een massale taptoe, die door Britse strijdkrachten in Duits land was georganiseerd. Het machtige schouwspel vond plaats op hetzelfde Meiveld, waar Hit- Ier en Mussolini in hun glorie dagen het bondgenootschap der As-mogendheden proclameerden. De taptoe zal deze week te Berlijn dagelijks worden herhaald en door honderdduizend Duitsers worden bijgewoond, tezelfdertijd is ook te Dortmund, een taptoe georganiseerd. resultaten zijn tereikt voor de bescherming van de levens en eigendommen van de Chinese be volking binnen republikeins ge bied. Schadevergoeding door de republiek. Volgens het republikeins pers bureau Antara heeft de republi keinse regering medegedeeld, dat alle geredde buitenlandse bezit tingen behalve de Nederland se - welke door de vijandelijk heden schade hebben geleden, zullen worden vergoed. Te New-York heeft Sjahrir een soortgelijke verklaring afge legd. Op de vraag waar zij de millioenen hiervoor nodig van daan zou moeten halen, bleef hij het antwoord schuldig. Extremisten in actie. Nederlanders en Britten plotseling aangevallen. Gedurende ongeveer 2 uur heb ben een Nederlands beheerder, zijn assistent en 4 leden van het Britse consulaat met pistolen en tommyguns tegen een gewapende bende van Indonesische extremis ten gevochten, temidden van weelderige planten en bloemen op de helling van het emplace ment van Tjiboda, ongeveer 100 km. van Batavia. Hetemplacement maakt deel uit van de botanische tuinen van Buitenzorg. Op een bepaald mo ment van de strijd naderden de extremisten tot op ongeveer 20 meter afstand van de kleine groep, waaronder ook verschei dene Indonesiërs waren. Het ge zelschap werd door een Neder landse officier en een soldaat ontdekt, toen zij aan het pa trouilleren waren. Enige uren later werden de verdedigers, ge ëscorteerd door Nederlandse sol daten naar een militaire post ge bracht, waar zij de nacht door brachten. Een Indonesiër werd gedurende de schermutselingen gedood. keinse autoriteiten drukte, lag niet op Sjahrir. Zo was hij in de gegeven omstandigheden de ge wenste man. Het verschil tussen zijn opvat tingen en de republikeinse machthebbers werd nog eens on derstreept, toen hij de laatste Nederlandse voorstellen aan vaardde en Djokja ze botweg af wees. Het resultaat was, dat Sjahrir moest aftreden. Was Sjahrir aangebleven, het zou nooit tot politiële actie gekomen zijn, zei men. Nu de operaties zijn gestaakt, was er dus voor Sjahrir weer 'n kans. De recente uitlatingen van Sjahrir te New York halen ech ter een duidelijke streep door ai deze terecht of ten onrechte ge koesterde verwachtingen. Sjahrir heeft onomwonden getoond het voor 100 pet. met de republiek eens te zijn. Hij heeft zich vol komen achter Sjarifoeddin ge steld. Hij heeft Linggadjati even eens losgelaten. Hij weigert, pre cies als de anderen de autonomie van de staten van West-Borneo en Oost-Indonesië te erkennen. Hij doet even hard mee aan het uiten van beschuldigingen aan het adres van Nederland. Hij noemt de actie op Java en Su matra grondiger dan de Japanse Invasie en verklaart, dat de po litiële actie haar oorsprong vindt in de weigering van de Neder landers hun verplichtingen na te kamen. Tusschen Sjahrir en Djokja is geen verschil meer. Hü moge de gewenste man ge weest zijn als onderhandelaar, na zijn verklaringen ta New-York is hij het zeker niet meer. De epi sode Sjahrir als onderhandelaar heeft hij, na het ons voorkomt, zelf afgesloten. Nevv-York laat ons weer zien de Sjahrir van de brochure „Onze strijd" en zelfs geprononceerder, feller. Sjahrir heeft kleur hekend en hij heeft de kleur van de republiek geko zen. Totaal en met alle conse quenties. Volgens Antara hebben In donesische republikeinen, in antwoord op het Amerikaanse aanbod tot bemiddeling de re gering der V.S. medegedeeld, dat zij niet van plan zijn hun verzoek aan de Veiligheids raad voor Internationale arbi trage te wijzigen. De republikeinen zelden voorts, dat zij de aanvaarding van het aanbod van Australië om deel te nemen aan de be middeling van de Veiligheids raad, niet zouden annuleren. Op 14 Aug. zullen de 24 voor malige leden van de Algemene Bestuursraad van de I.G. Farben voor een Amerikaanse militaire rechtbank verschijnen. Trygve Lie rapporteert. Maandag is het jaarlijkse rap port van Trygve Lie, secretaris generaal der V.N. aan de Ange- mene Vergadering gepublieeert. gebruik van haar militaire macht niet meer op de voorgrond stel len, zullen de millioenen mensen, die onze besprekingen gadeslaan Lie verklaart hierin, dat geen en- werkelijk geloven, dat deze orga- kele verantwoordelijke staatsman, van welk land ook een nieuwe oorlog kan overwegen. Indien de betrokken naties bij haar pogin gen om de voornaamste proble- I men der wereld op te lossen het In de Scheveningse Haven heeft onze Marine duikdemonstraties gegeven. De mrjnenoprulmdienst wilde hiermede een beeld geven van de moeilijkheden, die verbonden zijn aan het vrij maken van havens en wateren, waarin zich mijnen en andere explosieven be vinden. Het welingelichte Griekse re-naburige landen de eerste stap geringsblad Estia bevestigt, datnaar de vorming van een „vrije een breuk tussen Griekenland en de Sowjet-Unie waarschijn lijk is na de protesten, de vorige week door de Sowjet zaakgelas tigde bij de Griekse regering in gediend. De Griekse autoriteiten zouden volgens de zaakgelas tigde „onvriendschappelijke da den" hebben verricht, die „niet in overeenstemming waren met de diplomatieke betrekkingea tussen beide landen". Het blad voegt hieraan, onder aanhaling van gezaghebbende kringen, toe, dat eenzelfde daad van Joegoslavië wordt verwacht. Politieke kringen te Athene zijn van mening, dat de verbre king der diplomatieke betrek kingen tussen Griekenland en de Griekse regering" betekent. Deze regering zou door de guerilla- strijders worden gevormd en naar men vermoedt onmiddel lijk door Joegoslavië, Bulgarije, Albanië en de Sowjet-Unie wor den erkend. voor Duitsland beoogt export te stimuleren. Ter stimulering van de produc tie in Duitsland heeft het Brits- Amerikaanse militaire bestuur een plan bekend gemaakt, waar bij 10 pet. van de opbrengst aan buitenlandse valuta, verkregen uit de verkoop van Duitse goe deren, ten goede komt aan een fonds voor Duitse exporteurs en arbeiders in export-industrieën. Het plan beoogt het Duitse ex port-program te stimuleren en Duitsland in staat te stellen bij te dragen tot het economisch herstel van Europa. Voorts ligt het in de bedoeling, dat Duitse exporteurs de helft van de gel den van het fonds kunnen ge- j bruiken voor de invoer van grond- Bulgaarse tegenspraak. Het Bulgaarse nieuwsbureau heeft officieel het bericht van het Griekse nieuwsbureau, dat j stoffen en machine-onderdelen en een grote groep querillastrijders i ter bestrijding van de onkosten, hij de rivier de Strymon in Oost- verbonden aan de vestiging van Macedonië' Bulgarije was binnen getrokken, tegengesproken. Tevens sprak het bureau het bericht tegen, dat Bulgarije troe pen van het Bulgaars-Joegosla- vischgrensgebied naar de Griekse grens had gedirigeerd, verkoopagentschappen in het buitenland. De andere helft der gelden zou ten goede komen aan de arbeiders, wanneer de details van het plan door de Duitse uitvoerende economische raad zouden zijn uitgewerkt. nisatie hun onmiskenbaar verlan gen naar vrede zal vervullen, al dus Lie. De toestand, waarin de wereld verkeert, is niet verbeterd in het jaar, dat op 30 Juni j.l. ein digt. Er kan niet genoeg gewe zen worden op het falen der mo gendheden om de voornaamste vredesverdragen op te stellen. De nasleep van de oorlog kan niet langer als de voornaamste oor zaak voor de economische pro blemen, waarvoor de wereld zich geplaatst ziet, worden beschouwd. Deze komen voor een groot <ICel voort "uit de fundamentele poli tieke toestand, welke zrjn-invloed doet gelden op alle andere activi teit. Het is thans mogelijk te zeg gen, dat de V.N., met medewer king van de regeringen, voldoen de zijn toegerust om de verant woordelijkheid voor het behande len van de verschillende proble men op zich te nemen. Er zijn reeds voorlichtingscen tra der V.N. opgericht te Londen, Washington, Kopenhagen, Genève Parijs, New Delhi, Sjanghai en Rio de Janeiro, terwijl voor het eind van 1947 centra zullen wor den geopend te Cairo, Moskou, Praag, Warschau en Mexico City. Het werk der V.N. zal in de toe komst meer worden gedecentrali seerd, mede met het oog op de moeilijkheid der regeringen om dollars te verschaffen voor het in stand houden van haar delegaties in de V.S. De toegestane begro ting voor 1947 zal naar verwach ting met millioen dollar worden overtroffen. De uitgaven voor 1948 worden geraamd op. 39.403.792 dollar.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1