{jnnrinttogawisr Een en ander over het Middenstandsexamen. LAATSTE BERICHTEN. Toodse arbeiderspartij arbeid in de uraniummijnen had- j D den reeds duizenden bewoners tot Wil eind Brits mandaat. illegale uitwijking naar de wes- Te Jeru-alem ls op een confe- telijke zone gebracht, rentie van de Joodse arbeiders partij „Hapai" eeu resolutie aan genomen, waarin verzocht wordt om beëindiging van het Brits mandaat over Palestina. Dit ls de eerste keer, dat deze partij, waarvan de leiders talrijke sleu telposities in de Zionistische be weging Innemen, zo beslist hét eind van het mandaat eisen. Aan de andere kant heeft de conferen tie haar goedkeuring gehecht aan de antlmilltairistische maatrege len, waartoe het Joods bureau en de Nationale Raad hebben beslo ten. Amerikaanse K. van K. tegen contröle wereld oliebronnen. De Anierikaanse Kamer van Koophandel heeft In een brief aan Marshal verklaard, gekant te zijn tegen de vorming van een ge- zagsapparaat der V. N. ter con trole van de oliebronnen der we reld. Marshall wordt dringend verzocht om de economische en sociale Raad der V. N. van de houding der Kamer op de hoogtt te stellen, wanneer een dergelijk voorstel door de Raad wordt over wogen. „Rijkseenheid" protesteert bij Veilig heidsraad. „Rijkseenheid" heeft volgens A.N.P. telegrafisch bij de Veilig heidsraad geprotesteerd tegen de houding van de Raad, daar deze niet beheerst wordt door de be langen van tientallen millioenen medeburgers in Indonesië. Met verontwaardiging constateert „Rijkseenheid" dat de Raad in strijd met zijn statuten zich mengt in interne zaken van het Koninkrijk. De Raad ondermijnd de grondslagen van het handvest der V.N., aldus besluit Rijkseen heid". Het geval Thuransky. Het Hongaarse nieuwsagent schap meldt, dat Hongarije ge antwoord heeft op de tweede Amerikaanse nota betreffende Stephen Thuransky, een Ameri kaans burger, die op 1 Augustus Djinnah president der constituerende vergadering. De constituerende vergadering van Pakistan heeft Mohamed Ali Djinnah. die als gouverneur- generaal zal optreden, eenstem mig tot president van de con stituerende vergadering benoemd. Havenstaking te Zaandam. Te Zaandam hebben Zaterdag morgen de havenarbeiders het werk neergelegd. Een geschil over de tarieven voor de lossing van de Canadese houtboot „Marchcape" was de aanleiding hiertoe. Hoewel de lossers van de „Win- sum" en ..Llnge" bulten het con flict stonden, verklaarden zij zich solidair met hun collega's van de „Marchcape" en legden eveneens het werk neer. De onderhandelin gen hebben nog niet tot een op lossing geleld. Zweefvlieger verongelukt. Op het vliegveld Twente is de 19-jarige Enschedese zweefvlie ger Pieters, kort na de start met zijn toestel neergestort op de startbaan, vanwaar het met een Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Willemstad, B. F. C. de Groot te Brieïle. Aangenomen naar Zelhem (vac. ds O. Huistra), J. Wiersma te Augustinusg en (2e pred.pl.), P, Hakkesteegt, hulppred. aldaar. Geref. Kerken. Aangenomen naar Leek, J. W. van Tol te Sliedrecht. Bedankt voor Westerlee, J. Hoekstra te Pieterburen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Musselka- auto de lucht in werd getrokken. naal_2e Exloërmond, P. v. Het zweefvliegtuig viel ongeveer Gurp cand te Den Haag. van een hoogte van 40 meter steil naar beneden, waarbij Pie ters vrijwel op slag werd gedood. Een zekere mate van ontwikkeling noodzakelijk. Het is aldus de „Nederl." een afgezaagd gezegde, dat zo tegen en ook nog in de zomer de ene helft van Nederland door de andere helft wordt geëxamineerd. Sedert een paar dagen help ik 'n handje mee, om te onderzoeken, of de mlddenstandsjeugd braaf heeft gestudeerd en deswege het soms felbegeerde diploma heeft verdiend. De mlddenstandsjeugddat dacht u maar. Ogenschijnlijk is spanning. Gevolg: zenuwachtige candldaten, die niet zeker zijn van zichzelf. Anderen hebben er blijkbaar zo goed als niets aan gedaan. Het gaat immers „maar" om het mid denstandsdiploma 7 Daarin ver gissen zij zich terdege, want het is heus niet zo eenvoudig om aan de exameneisen te voldoen. Er ls soms wel eens spotten derwijze opgemerkt, dat we voort Bedankt voor Pernis en Smil- de, P. van Gurp, cand. te Den Haag. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Leerdam, J. Jon- geleen te Noordeloos. Onderwijs. De heer W. A. Bos te Middelburg slaagde voor het Staatsexamen A (Gymn.) te Amersfoort. Dhr J. de Muijnck Abrz. te Borssele, behaalde te Utrecht 't diploma mr timmerman van de Vereniging voor veredeling van het ambacht. -Dhr G. Smit te Lewedorp aan alleen geleerden onder de slaagde te Amsterdam voor het uavut u iiiaat. vjguuoviiyunjn. t-v- t»"1 dat middenstandsexamen wel zeermiddenstanders zulen aantrefflen. Diploma A (onder Kijkstoe- - Tl*. „AAW. 11 In ..nil A AMnni* Ann - r». A L 4- ffA^ml AWOOVM O O ll O >1 tl A n speciaal voor de middenstand ln gesteld, maar denk niet, lezer, dat het allemaal zoons en doch ters van middenstanders zijn die daaraan deelnemen. In de eerste twee dagen heb ik zestien candl daten aan mijn tafeltje gehad: drie vrouwelijke en dertien man nelijke. Daar waren bij: 1 siga- Ik neem dit ln volle ernst aan: zicht gediplomeerd schoenher- maar al te zeer wreken zich nog steller), de jaren 1930 en later, toen iede re werkloze het kon bestaan zich een eigen bedrijfje aan te meten. Het gebrek aan ervaring toen komt dikwijls nu aan het licht, nu de vraagstukken zich op ang stige wijze vermenigvuldigd heb- renwlnkelier, 1 melkbezorger, 2 ben en het koopman-zijn zo na melkslijters, 1 grondhandelaar, 1 modelmaker, 1 metaaldraaier, 1 Te 's-Gravenhage slaagde voor de akte N.Y. (Electrbtech- niek) de heer G. Schermers, leraar aan de Ambachtsschool te Middelburg. Te Utrecht slaagde voor het slagers vakdiploma incl. Mid- betonvlechter, 3 kantoorbedien den, 1 '--TV-ditieehef, 1 controleur brj de binnenscheepvaart, 1 me taalslijper en 2 zonder beroep. Verscheidene hunner zijn hele maal niet van plan, een midden standszaak te beginnen of daar in een werkkring te zoeken, maar studeren uit verschillende over- na zijn arrestatie door de Hon- wegingen: men wilde wel wat le- gaarse politie in een auto van ren, aanvulling van algemene de Amerikaanse legatie, die rraarontwikkeling, voor de aardigheid Wenen reed, ontvluchtte. Thu ransky werd gearresteerd wegens „anti-democratische uitlatingen". In 't Hongaarse antwoord wordt gezegd, dat volgens de wet ter bescherming van de slaat geen onderdaan van een vreemde mogendheid het recht heeft om de president van de Hongaarse republiek te belasteren. Sowjet-Unie werft arbeiders voor uranium mijnen in het Ertsgebergte. De Sowjet-Russische autoritei ten in Duitsland trachten nog 20.000 man te werven voor de arbeid in de uraniummijnen in het Erstgebergte (Zuid-Oost- Duitsland), aldus meldt het met Amerikaanse licentie te Frank fort verschijnende blad „Neue Zeitung". De arbeidsbureaux in alle sta ten van de Sowjet-Russische be zettingszone hebben in geheime orders van het Sowjet-Russische militair bestuur opdracht gekre gen om arbeiders te leveren. Alle rhannen tussen 16 en 45 jaar vallen onder verplichte te werkstelling. Men verwacht in welingelichte kringen, aldus het b'ad, dat het bevel een nieuwe vlucht van de bevolking uit de oostelijke zone ten gevolge zal hebben. Vorige oproepen voor omdat het niet zo moeilijk leek, enzovoort. Twee van de drie meis jes waren nog bij moeder thuis; een hunner had blijkbaar een oog je op een middenstanderszoon, wat trouwens in debeste fami lies voorkomt. Van deze zestien zijn er drie afgewezen: een kantoorbediende, een melkbezorger en een metaal draaier. De kantoorbediende was al een heel slechte candidaat: hij had zich blijkbaar in 't geheel niet voorbereid en kon op bijna geen enkele vraag antwoord ge ven. Van bovengenoemde zestien candldaten behaalde de contro leur bij de binnenscheepvaart de hoogste cijfers, namelijk drie ne gens, op de voet gevolgd door een jongedame zonder beroep met 8, 9, 8 en de betonvlechter met 9, 7, 8. Het eerstgenoemde cijfer is voor bedrijfsleer, het tweede voor handelskennis, het derde voor rechts- en wetskennts. Op de eerste dag waren van de 87 geëxamineerde candldaten er 20 afgewezen. Over het algemeen is mijn indruk, dat velen zich uit stekend hebben voorbereid, maar gefopt zijn door de inzinking na het schriftelijk gedeelte. Zij kun nen zich dan niet voldoende op hun studie concentreren 'en krij gen, soms tot hun verbazing, een "uitnodiging om alsnog persoon lijk te komen. Dan ls Leiden in last, men grijpt naar zijn boeken en gaat studeren onder hoóg- drukkelijk als eis moet worden denstandsdiploma dhr L. Koole gesteld. van Kamperland. Of dan al die candidaten en in hi t „zonder geslaagden on der hen, een sieraad voor de mid denstand zullen worden Geens zins, maar de middenstand heeft Binnen afzienbare tijd zuilen geweldige „vliegende monsters", die honderd passagiers kunnen nu tenminste de zekerheid, dat in vervoeren, de vliegtijd tussen Au- de toekomst iedereen, die zich in strallë en Engeland tot 24 uren zijn rijen wil scharen, een zekere terugbrengen, aldus de Britse mi- mate van ontwikkeling heeft. nister van burgerlijke'luchtvaart. Officiële verklaring van de Nederlandse regering. Noodgedwongen ging de Nederlandse regering op 21 Juli over tot het politioneel gebruik van militaire middelen ter bestrijding van onhoudbare toestanden op Java en Sumatra. Nu eensdeels ten gevolge van deze militair-politionele actie de toestand is gewijzigd, al zjjn de moeilijkheden slechts ten dele opgelost en nu andersdeels op uitnodiging van de Veiligheidsraad wederzijds het bevel tot staking der vijandelijkheden is gegeven, acht de Nederlandse regering het ogenblik gekomen om het vol gende te verklaren. delspolitieke eenheid van Indone sië, alle eveneens onder meer ge noemde regering ressorterend, door haar dienen te worden ge vormd. 4. De totstandkoming ener in terim-regering zal geenszins de stap vertragen naar een blijvende oplossing. De Nederl. regering is voorne mens op de kortst mogelijke ter mijn vertegenwoordigers der verschillende deelstaten en bevol kingsgroepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen te roepen. 5. Bij de Ned. regering leeft de overtuiging, dat de andere staten en staatsleden alsmede de verschillende minderheden onder de bevolking van Indonesië met haar denkbeelden en voorstellen instemmen en onmiddellijk aan de uitvoering daarvan zullen wil len deelnemen. Zij koestert de hoop, dat de goede diensten, door de V. S. aangeboden, hiertoe belangrijk zullen bijdragen. De nieuwe staatkundige con structie is een zaak, waarbij naast Nederland en de republiek ook de andere deelstaten en be volkingsgroepen betrokken zijn, en is een onderwerp, dat uiter aard reeds bij de totstandkoming van Linggadjati van arbitrage uitgesloten werd. Opnieuw ziet de Nederlandse regering zich thans gesteld voor de vraag hoe zij met vreedzame middelen haar doel In Indonesië kan bereiken. Dit doel is bekend. Het is geenszins d terugkeer tot eniger lei koloniale verhouding. Het is geen ander, dan het om bouwen van het oude Neder- landsch-Indië tot een nieuw Indo nesië, een souvereine, democrati sche en federale staat, zelfstan dig lid van de V.N. en met Ne derland, Suriname en Curasao verenigd ln een reële Unie. 2. Vóór alles ls het nodig het verder herstel van rust en orde, onmisbaar voor de veiligheid van persoon en goed, voor de verzeke ring van de fundamentele mense lijke rechten en vrijheden, voor economische wederopbouw, voor Indonesië's deelneming in de we reldhuishouding. De Nederlandse regering her haalt haar bereidheid haar troe-v pensterkte te verminderen, zodra een deugdelyk politie-apparaat de handhaving van orde en rust zal vermogen te waarborgen. 3. Om iedere mogelijke twijfel om werkelijk een souvereine, de mocratische en federale staat in Indonesië tot stand te brengen, de pas af te snijden, heeft de Nederl. regering aangeboden aanstonds hangende de voorbereiding van deze staat, gedurende een nood zakelijke overgangsperiode een Indonesische federale Interim-re gering te vormen, waarin verte genwoordigers van de verschillen de deelstaten, alsook van de nog onvoldoende vertegenwoordigde minderheden onder de bevolking, met de lt. gouverneu. ener aal zouden samenwerken. Zo spoedig mogelijk zullen ook ae reeds eerder voorgestelde fede rale organen, waarborgend de voedselvoorziening alsmede de economische, monetaire en han- DE KINDERVERLAMMING IN ENGELAND. De Londense ziekenhuizen is verzocht er rekening mee te hou den, dat het aantal gevallen van kinderverlamming .nog zal toene men. Het Britse ministerie van ge zondheid heeft meegedeeld, dat in de week van 27 Juli tot 2 Augus tus 448 gevallen van kinderver lamming zijn waargenomen, het hoogste cijfer, dat tot dusver is geregistreerd. „Wakhertje en de Weerwolf". Met een oplegger van de Stoomtram Walcheren arriveerde gisterenmiddag in Vlissingen het Wassenaar's Jeugdtoneel, dat vandaag in Middelburg, Donder dag in Goes en Zaterdag in Vlis singen, gelijk eerder is geschied ln diverse andere plaatsen van ons land, w.o. Rotterdam en Den Haag, opvoeringen zal geven van het nationale sprookje „Walcher- tje en de Weerwolf", ten bate van de Bomenactie van de Stich ting „Nieuw Walcheren", ge schreven door Jan Bresser en muzikaal geïllustreerd door Els de Groot. Het gezelschap, in to taal omvattende 60 personen, is ten dele ingekwartierd bij par ticulieren en voor het overige ondergebracht in de Zeevaart school. De voorzitter van de Stichting „Nieuw-Walcheren" heette het gezelschap hartelijk welkom op Zeeuwse bodem, dankte allen voor hun belangeloze medewer king aan de zaak van Walche ren, wenste hun een prettige week toe met veel mooi weer en vooral ook volle zalen. Spontaan antwoordden de kinderen hierop met „Het lied van de jonge boom", dat straks eveneens onze Walcherse schoolkinderen ter ere van de Plantdag 4 November zullen gaan instuderen en dat tevens de apothese van de ope rette „Walchertje en de Weer wolf" vormt. Frov. Jongens Werk Comm. „Zee land" van het Ned. Jong. Verb. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes de P.J.W.C. „Zeeland" on der voorzitterschap van dhr M. Schouten te Krabbendijke. zomerdroogte, dus slechte bloe- menstand, waardoor de risico's te groot worden. YERSEKE. De verzending van mosselen naar het buitenland is, dank zij het koelere, weer, toegenomen. De week van 1116 Augustus zal echter niet druk zijn, daar de feest- en kermisdagen in Antwer pen niet erg bevorderlijk zijn voor grote afzet. De verzending van oesters, die meestal 15 Augustus begint, zal waarschijnlijk dit jaar later aanvangen, daar de Bedrijfschap voor Visserijproducten de prijs nog niet heeft vast gesteld. Het is te hopen dat dit spoedig moge gebeuren. Gedenk te sterven. Vrijdag is door een landarbei der op het land het ontzielde lichaam van den 74-jarigen M. van der Maas gevonden, dat daar reeds meer dan 24 uur had ge legen. De overledene was door een hartverlamming getroffen. Zaterdagmorgen werd de 76- jarige C. van Overbeeke bij het binnentreden van een scheer- salon onwel en overleed. Ook bij hem had een hartverlamming een einde aan zijn leven gemaakt. HOEDEKENSKERKE. Vrijdag maakten ook hier de ouden van dagen een rondrit in luxe wagens door Walcheren. De oudjes hebben veel gezien en ge noten. ZOUTELANDE. „Internationaal" strandfeest. Het is ln de vacantte-tijd druk in Zoutelande. Lach, gezang en uitbundige jool wedijveren met el kaar en zorgen voor onuitwisbare en prettige herinneringen aan een zomer aan zee. Maar Zaterdag jl. Men hoopt 12 en 13 Sept. weer I was het wei.' héél druk in het een weekend te Kapeile te hou- j kleine plaatsje aan de Schelde den, waar de jongensleiders weer i kust. Vlaggen wapperden langs de nodige voorlichting voor hun de zee. In het dorp werd het stil, werk zullen ontvangen. In de a.s. maar-op het strand was meer le- winter hoopt men te Zierikzee, ven dan ooit. Goes en Terneuzen lelderscursus- sen te geven uitgaande van het N.J.V. Als afgevaardigde voor de ring O.-Z.-Vl. "werd benoemd dhr P. Meeuwsen te Sluiskil, terwijl de commissie met een Ud uit Tholen, dhr J. v. Elsacker, werd uitge breid. Smokkelaarster gearresteerd. Een dame, wilde met de boot van Perkpolder naar Kruinlngen oversteken. Daar zij zich nogal opvallend gedroeg, trok zij de aandacht van een kommies, die het zaakje niet vertrouwde en er het zijne van wilde hebben. Toen de boot bijna aan was, zeide hij haar, dat ze zich ter be schikking moest houden, daar hij haar wilde laten visiteren. De dame voelde daar zeker niets voor en trachtte de boot bij aan komst te verlaten. De ambtenaar haalde haar echter in en dwong haar onder verzet de boot op te gaan. Een aantal „heren" be moeiden zich met het geval en trachtten de dame te ontzetten. Het werd zo erg, dat de kapitein moest optreden en de heren liet verwijderen. Bij visitatie bleek, datmevrouw een behoorlijk aan tal nylons clandestien vervoerde, zodat de ambtenaar het wel bij het rechte eind had. KLOETINGE. Bloemententoonstelling gaat niet door. Het bestuur en de commissie der Ver. van Oudleerlingen te i nogmaals terdege in beweging. Kloetinge hebben besloten de De feestvreugde werd voor velen bloemententoonstelling, welke injammergenoeg iets getemperd. September gehouden zou worden I toen bleek, dat één van de gecos- nïet te laten doorgaan. tunieerde voetballers een lichte De oorzaak hiervan is te grote hersenschudding had opgelopen. Op initiatief van enige badgas ten uit Goes en Waalwijk was een comité gevormd, dat een strand feest organiseerde. Op het eerste strand werd een „fortenwedstrijd" gehouden: 4 prijzen werden uitgereikt aan hen, wier zandburcht het langst stand hield tegen de Opkomende vloed. Op het derde strand werden zandflguren geboetseerd, waarbij „Zonnebaden" van mej. Jobse en „Kasteel" van Ineke Smits in de beide leeftijdsklassen de le prijs, en „Indlë-Holland" van mej. Francke en „Narcis" van Mina Proost de 2e prijs ontvingen vol gens de beslissing van de jury bestaande uit mevr. Meerdink en de heren Ferwerda en Melse. Op het 2e strand was het een gezellige drukte. Hier werden kinderspelen gehouden. Verschil lende leeftijdsgroepen wedijverden met elkaar om de eerste plaats Ernst bij de kinderen, pret bij de ouderen, die toezagen en tot door zetten aanspoorden. Ongeveer 240 kinderen namen aan deze spelen deel. Een honderdtal prijzen zorg den voor de beloning van de moei te. Een der hoogtepunten van het feest, waaraan zelfs Belgen en Engelsen deelnamen, was een gymnastlek-demonstratie, door de dames Le Maire. De oudere meis jes speelden handbal om een taart. De gecostumeerde voetbal wedstrijd, gespeeld door de oude re jongens en zij, die zich nog jong voelen bracht de lachspieren Desondanks heerste er de ge hele dag een opgewekte stem mlng onder de grote massa. De organisatoren hadden eer van hun werk en velen nemen een prettige herinnering mee aan een „internationaal" strandfeest in Zoutelande. SOUBURG. Een goedgeslaagd Zwemfeest. Door het Walcherse Comité Vacantie 1947 waren destijds plannen gemaakt om ook aan hen die hun vacantie niet elders kunnen doorbrengen ook ont spanning te geven. Deze plan nen bestonden in het organise ren van een zwemfeest. Contact werd gezocht met de Souburgse zwemveren. „Luctor et Emergo". Vrijdag 8 Aug. had het feest plaats, begunstigd door prachtig weer. De heer M. v. d. Putte, lid van het Walcherense Vacantie- comité, opende het feest 's mor gens met een korte speech. Na dit kort openingswoord werden aim deelneemsters en deelne mers gelegenheid gegeven zich met elkaar in het zilte nat te meten. Dames 100. M. Schoolslag: W. Wagenaar (Vlissingen) 1 min. 50.2 sec.; N. Passenier (Sou burg) 1 min. 50.3 sec. Heren 100 M. Schoolslag: Jo- han Blomrpert (S.) 1 min. 49.4 sec.; Johan Dhont (S.) 1 min. 51 sec. Heren 100 M. vrije slag: C. Wagenaar (VI.) 1 min. 18.2 sec.; J Keulemans (S.) 1 min. 29 sec.; J. Blommert (S.) 1 min. 39.2 sec. Dames 100 M. rugslag: N. Pas senier (S.) 2 min. 6.1 sec.; M. Horsman (S.) 2 min. 24 sec. Heren 100 M. rugslag: R. Gilde (S.) 2 min. 6.4 sec.; J. Keule mans (S.) 2 min, 13 sec. Dames 1000 M. vrije slag: W. Wagenaar (VI.) 22 min. 28.5 sec.; N. Passenier (S.) 23 min. 43 sec. Heren 1000 M. vrije slag; C. A Wagenaar (VI.) 16 min. 36.1 sec.; J. Keulemans (S.) 23 min. 26.3 sec.; J. Passenier (S.) 24 min. 29.8 sec. Meisjes (P—9 jaar 25 M. vrije slag: G. Haccau (VI.) 29.1 sec.; E. jonk (VI.) 34 sec.; R. Visser (VI.) 34.4 sec. Jongens 69 jaar 25 M. vrije slag: H. Schinkel (VI.) 35.2 sec.; F. Meijers (VI.) 36.2 sec.; J. So- mers (VI.) 38 sep. Meisjes 1013 jaar 50 M. schoolslag: R. Mille (VI.) 54.2 sec.; A. Wispelaere (S.) 55.1 sec.; X. Haccau (VI.) 56.1 sec. Jongens 1013 jaar 50 M. schoolslag: K. Paauwe (S.) 57.2 sec.; T. Izebout (S.) 62.4 sec.; T. de Looff (S.) 63.3 sec. Meisjes 1415 jaar 100 M. schoolslag; Cath. Wisse (S.) 1 min. 44 sec.; .M. Joosse (S.1 min. 50.2 sec.; L. Minderhout 1 min. 51.5 sec. Jongens 1415 jaar 100 M. schoolslag: R. Sissing (VI.) 1 min. 46 sec.; J. v. d. Grijp (S.) 1 min56.3 sec.; P. Willeboordse (S.) 2 min. 11 sec. Meisjes 1013 jaar 50 M. vrije slag: L. Besuijen (S.) 57 sec.; S. v. d. Woestijne (S.) 58 sec.; E. Bosselaar (S.) 59 sec. Jongens 1013 jaar 50 M. vrije slag; Chr.. Verbeek (VI.) 40.3 sec.; J. Oranje (S.) 52.5 sec.; R. Balmakers (S.) 61 sec. Meisjes 14—15 jaar 100 M. vrije slag: Cath. Wisse (S.) 1 min. 44.9 sec.; D. Koets (S.) 1 min. 45 sec.; J. de Jong (VI.) 1 min. 46 sec. Jongens 1415 jaar 100 M. vrije slag: R. Gilde (S.) 1 min. 33.2 sec.; J. Passenier (S.) 1 min. 39.4 sec.; R. Sissing (VI.) 1 min. 45 sec. Na deze wedstrijd werd onder leiding van dhr Bode, oud-bad meester der zwemver. door een 9-tal meisjes, leden van Luctor, een mooi nummer figuurzwem- men uitgevoerd, wat met be langstelling door de vele toe schouwers, die zich aan beide zijden van het kanaal hadden verzameld werd gadegeslagen en met applaus begroet. De heer M. v. d. Putte bedankte namens het bestuur van het Walche- rens Comité Vacantie 1947 en alle toeschouwers, de medewer king aan het zwemfeest en ging over tot het uitreiken van de prijzen, die, dank zij de mede werking van de Souburgse win keliersveren. „NEMIDSO" en de Chr. Boeren- en Tuindersbond aan alle deelneemsters en deel nemers worden geschonken, domburg. B. en W. hebben de Commis sie van onderzoek Noodwet Ouderdomsvoorziening als volgt samengesteld; Jhr Ir. H. L. 3oo- gaert, voorzitter; W. Brand, Jac. de Visser Lz., C. Minderhoud Jz., W. Bos, L. Schoe, L. Dourleyn. Secretaris is de heer B. Goed- bloed. Ringrijderg. Zaterdag werd te Domburg een rlngrijderij gehouden, een ver maak iïi de eerste plaats voor de deelnemers en tevens voor de tal rijke toeschouwers, onder wie ve le, die ln hun woonplaats zo'n volksspel nooit zien. Jammer, dat deze keer over de vreugde van de kalme, sportieve wedstrijd een paar schaduwen trokken doordat een der rijders tengevolge van een beweging van zijn paard met zijn lans een toeschouwer aan het hoofd verwondde. Op een ander ogenblik viel een vierjarig knaap je van het ros waarop men het wel wat onvoorzichtig had ge plaatst en lcretg een trap oj)"het onderbeen, waardoor een vlees wond veroorzaakt werd, die ver voer naar het ziekenhuis nodig maakte. Gereden 29 beurten: L. Dour- leijn 21 r.; J. Provoost 19 r.; L. L. de Voogd. 19 r.; A. Provoost 19; W. de Voogd 18; P. Geldof 18; J. Brand 18; G. v. Eijzeren 17; J. Vreeke 17; Jan Maas 16; G. J. Passenier 15; W. Provoost 14; L. Roelse 14; Joh. Maas 12; A. Wis se 10; Jac. Geldof 10; J. v. d. Ha- ge 9; L. Provoost 9; J. Corré 9; A. Brouwer 9; G. de Pagter 9; P. de Pagter 9; C. Minderhoud 8; J. Wisse 7; Abr. Provoost 7; A. Trieller 7; W. Brand 6; K. Hul- bregtse 6; C. Vreeke 6; J. Pas senier 6; J. Rtemens 6; G. Pro voost 5; J. v. d. Meule 4; Pol lepel: L. de Voogd. Hoogste serie 10 r.: G. J. Pas senier. Rondrijden; 2e pr. J. v. d. Hage, 3e pr. J. Maas. Bekers: F. K. J. Heringa, P. Geldof met 5 r. na kamp, met Adr. Provoost. L. Jl v. Voorthuysen: Adr. Pro voost 5 r. na kamp met P. Geldof. Amstelbrouwerij: J. Brand 4 r. Vollenhove-brouwerij: J. Wisse 4 r. na kamp met L. de Voogd. Extra prijzen: van G. Tichelaar winnaar L. Doudleijn; id. winnaar G. J. Passenier; van J. Trlmpe Burger winnaar W. Provoost; Jan Provoost; van G. Tichelaar winnaar W. de Voogd; idem win naar G. van Eijzeren; van gemeente Domburg winnaar P. de Pagter; van Jhr Ir. H. L. Boo- gaert winnaar Adr. Provoost; winnaar A. Trielier; van A. de Kam, winnaar G. de Pagter. NW- EN ST. JOOi" \ND. Ringrijderg gehuwde ringrijders. Begunstigd door mooi weder hebben de gehuwde ringrijders in deze gemeente de traditionele ring gereden. In een sportieve strijd hebben Zaterdag j.l. van 7 tot 18 uur 17 rijders elkaar be- kampt en werden de navolgende resultaten bereikt. De wisselbe ker werd dit jaar gewonnen door P. Baas Jzn. en de pollepel door P. Jeras. De eerste over prijs werd gewonnen door W. Janse en de 2de overprijs door A. Joosse. Er werden 35 beurten gereden en de uitslag hiervan was als volgt: 1. C. Stroo, 15 ringen; 2. C. Baas, 13 r.; 3. C. A. Polderdijk 13 r.; 4 P. Pleijte, 13 r.5. L. de Voogd, 13 r.; 6. P. Baas, 12 r.; 7. J. de Jonge. 12 r.; 8. A. Joosse, 12 r.; 9. J. Knuijt, 12 r.; 10 P. Baas Jzn 11 r.; 11. W. Janse, 10 r.; 12. P. Adriaanse, 9 ringen; 13. I. van Waarde, 9 ringen; 14. A. Jeras 8 r.; 15. A. de Nood, 8 r.; 16. P. Jeras, 8 r.; 17. A. Westveer, 7 r. GRTJPSKERKE. In de commissie van onderzoek voor de toepassing van de Nood wet Ouderdomsvoorziening, wer den benoemd de heren: H. U. Bouwman, voorzitter; J. Jakob- sen Jzn.. secretaris; A. Franeke, A. Geschiere JHz., J. A. Sander- se, P. Schoe, leden. POORTVLIET. Onze Oudste dorpsgenote He lena KoppenholGrijs, hoopt op 13 Aug. a.s. haar 94ste geboorte dag te herdenken. Wij laten hier onder haar nakomelingen volgen, dat Wel de moeite waard is. Zij heeft 10 kinderen groot gebracht, die oo kallen gehuwd zijn. Eén dochter en één schoonzoon zijn overleden, zodat er nog 18 kin deren en behuwdkinderen over zijn. Zij heeft 100 kleinkinderen en 120 achterkleinkinderen. De oude dame is over 2 kinderen bet-overgrootmoeder. Haar ge zondheidstoestand is nog altijd goed, maar zij is helaas blind. ZIERIKZEE. Waterschap Schouwen. Bij de gehouden verkiezing voor een hoofdingeland voor het Waterschap Schouwen, ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer J. der Weduwen, wegens diens benoeming tot heemraad, zijn 129 stemmen uitgebracht waar van verkregen de heren: B. Th, de Vrieze 45, P. Ringelberg 25, N. L. de Oude 24, P. G. Boot 17, L. J. H. Koopman 12, Joh. v. d. Bijl 3, D. van der Wekken 2 en W, Cashoek J.Lzn. 1 stem, zodat niemand volstrekte meerderheid van stemmen heeft gekregen en een herstemming moet worden I gehouden tussen de heren B. Th. de Vrieze en P. Ringelberg, op 28 Aug. a.s. Benoemingen. Bij K.B. is benoemd tot dijk graaf van het waterschap Augus ta dhr J. B. G. Hazen te Ber gen op Zoom. Verhoging van de broodprijs. De aangekondigde verlaging van de subsidie op patentbloem bloem met f 6.80 per 100 kg. zal om distributie en technische rede nen niet zoals oorspronkelijk werd gemeld op 1 Augustus maar op 18 Augustus Ingaan. In dé gemeenten waarvoor per 6 Augustus ingegane verhoging van de broodprijs^ met 1 cent geldt, heeft deze verhoging be trekking zowel op maximum als op de minimumprijs voor alle soorten brood, uitgezonderd die van verpakt en verduurzaamd roggebrood. Dodelijk vliegongeval. Gistermiddag om 12 uur is op de vliegbasis Woensdrecht bij het maken van een oefenvlucht de korporaal L. A, J. Dirken dode lijk verongelukt. Naar de oorzaak van het on geval werd onmiddellijk een on derzoek ingesteld. De korporaal Dirken was de enige Inzittende. Het toestel van het type Tlgermoth is volkomen uitgebrand. Telegrammen van „Nationaal Reveil". „Nationaal Reveil" heeft zich telegrafisch tot de minister-pre sident gewend teneinde aan te dringen op een vasthouden aan de laatste regeringsverklaring. Verzocht wordt geen onderhan delingen te openen, voordat alle gijzelaars en politieke gevange nen door de republiek in vrij heid zijn gesteld en dan nog uitsluitend met een represen tatieve vertegenwoordiging van de diverse bevolkingsgroepen. Tenslotte wordt aangedrongen op afwijzing van Australische inmenging en op handhaving van het standpunt, dat de V.N. onbevoegd zijn het binnenlands geschil in behandeling te nemen. Aan de Veiligheidsraad is een telegrafische boodschap gezon den, waarin het interne karak ter der aangelegenheid wordt onderstreept en waarin gepro testeerd wordt tegen eventuele toelating in de Veiligheidsraad van republikeinse vertegenwoor- woordigers. In een derde telegram, gericht tot mr v. Kleffens, spreekt Na tionaal Reveil zijn waardering uit voor de wijze, waarom mr van Kleffens de Nederlandse zaak heeft verdedigd. De Australische minister van Immigratie heeft te Londen ver klaard, dat Australië 1200 ver plaatste personen, „hoofdzakelijk van Baltische oorsprong", uit Duitsland zal opnemen. Hij voeg de er aan toe, dat 400.000 perso nen van de Britse eilanden en enkele duizenden uit Europa naar Australië willen emigreren. Het Sowjet-Russische militair bestuur van Duitsland is van plan drie schepen van de Hamburg- Amerlka-lijn, die voor de Balti sche kust gezonken zijn, te lich ten. De schepen zullen bij de Sow- jet-handelsvloot gevoegd worden. In een voorstad n Rome zijn een twintigtal personen gewond bij een vechtpartij op een verga dering van oudstrijders. Aan het stille strand te Sche- veningen verdronk Zaterdagmid dag de 10-jarige H. v. Eijk uit 's-Gravenhage. Tijdens het spelen met een vriendje gleed hij van een golfbreker af. Te Jeruzalem heeft de politie een bankroof van Joodse verzets lieden verijdeld. Een der aange houdenen was in het bezit van een phosphorgranaat. De Beier Dr Hartmann is tot directeur gekozen van het depar tement van Financiën der En gels-Amerikaanse zóne in Duits land. De Joden op Cyprus. Een woordvoerder van de Pale stijnse regering heeft meegedeeld dat de Britse marine „uit mens lievende overwegingen" de 895 Joodse wezen, die mogen immi greren, van Cyprus naar Haifa zal brengen. Daarna zullen ech ter voor de wettige immigratie geen Britse schepen meer ter be schikking worden gesteld, zulks in verband met de aanslag van Juli j.l. op het Britse veerschip „Empire Lifeguard". Het Joods Bureau zal voortaan vpör het ver voer van Cyprus naar Palestina zorg dragen. «Bfff SCHEEPVAARTBERICHTEN. 9 Aug.: Te Vlissingen aange komen: sleepboot Zwarte Zee met sleep Elantsfontein van Gdynia; m.s. Cateli van Antwer pen. Van Vlissingen vertrokken: slpbt. Zwarte Zee naar Maas sluis. Gepass. naar Antwerpen: m.s. Nijenburgh van Cean; m.s. Ridderkerk van Rotterdam. Gepass. van Antwerpen: m.s. Algarve van Oporto; m.s. An- thonie Leeuwenhoek naar Bas- ram; m.s. Loppersum naar Rot terdam; m.s. Bernina naar Odense. 10 Aug.: Te Vlissingen aange komen: m.s. Deni van Ipswich; m.s. Wea van Gefle; m.s. Zwa luw van Antwerpen. Van Vlis singen vertrokken: m.s. Jacoba naar Ipswich; m.s. Cateli naar Strqod; m.s. Zwaluw naar Lon den. Gepass. naar Antwerpen: m.s. Arkeldijk van Havanna; m.s. Bill S van Amsterdam; m.s. An- dijk van Londen; m.s. Abbekerk van Lissabon; m.s. Depa van Londen; m.s. Zeeland van Lon den; m.s. Sambre en Njord van Rotterdam. Gepass. van Antwer pen; m.s. Kaap Falga naar Mal- mö; m.s. Glashaven naar Go thenburg; m.s. Waterland naar Amsterdam; m.s. Arak naar Ca diz; m.s. Euterpe naar Oporto; m.s. Oranjefontein naar Amster dam; m.s. Libra naar Middles brough; ms. Oranje naar Rot terdam; m.s. Rapid naar Parijs; m.s. Prins Maurits naar Rotter dam; m.s. Alen naar Santoz; m.s. Wim naar Londen. 11 Aug.; Van Vlissingen ver trokken: m.s. Wea naar Brussel. Gepass. naar Antwerpen: m.s. Prins Alexander van Montreal; m.s. Twin van Gefle; m.s. Ma- raat V van Londen m.s. Marie van Par. NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabi, Buenos AiresRotter dam, pass. 10/8 St. Vincent. Kota Gede, RotterdamBata via, 8/8 te Singapore. Noordam, Rotterdam—New- York, pass. 10/8 12 uur Lizard. Sloterdijk, BataviaRotter dam, 1/8 1 uur Gibraltar gepass. Volendam, RotterdamJava, 10/8 van Port Said. BORSSELE. Postduiven. De Postduivenveren. De Schel- devliegers alhier hield Zaterdag I een wedylucht met jonge duiven j vanuit Seignies. De uitslag was als volgt: 1, 8 C. Bouwens; 2, 7,1 12 C. de Kijger; 3, 4, 9, 10 J. Duijnkerke; 5 N. Meulenberg; 6, 11 P. Nieuwenhuize. Wat brengt da radio? De collecte van de Bond van Buurtverenigingen te Goes, ge houden op 9 Augustus, heeft op gebracht f 307,55. Woensdag 13 Augustus. HILVERSUM I, 301,5 M.: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Eerst een lied; 8.30 Vrolijke klanken; 9.00 Jonge zieken; 9.30 Kamermuziek; 10.30 Morgen dienst, Lt. Kol. J. C. Bekker, (L. d. H.); 11.45 Uit het land van de Kozakken; 12.15 Zang en spel; 1.00 Nieuws; 1.15 Mandolinata; 2.00 Concert; 2.30 Bloemen; 2.20 Concert; 4.30 Zingende jeugd; 4.45 Voor jongens en meisjes; 5.35 Hollandla-sextet; 5.50 Orgel; 7.00 Nieuws; 7.15 Tuinbouw; 8.00 Nieuws; 8.15 Concert; 9.50 Schu bert; 20.30 Nieuws; 11.00 Avond concert

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3