Is olie een benijdenswaardige rijkdom? Saboterende N. S. B.ers. Fartij-fanatisme in Sowjet-Rusland. Toegangswegen tot Amsterdam ,Gij zult niet begeren en steSen. Bitiers schoonouders binnenkort voor 't gerecht Er was geen sprake van discipline of eenheid bij de republikeinen. Een kapitein van de T. R. I. vertelt. „Het Sanatorium" op Texel. De steenkoolproduhtie in het Ruhrgebied. Tiid"' 5 13 Ieder, die niet van getallen houdt, sla dit over, hoewel het jammer is van de tijd, die ik heb besteed om de aantallen Barrels om te rekenen in Liters. De wereldvraag naar olie en natuurlijk gas bedraagt per dag 1.235.843.400 liter. De wereldvoorziening bedraagt per dag 1.198 557.900 liter olie en 62.232.600 liter gas. Totaal 1.260.790.500 liter. We kunnen dus rondkomen en nog wat overhouden ook. De V.S. vraagt 63.13% van de wereldproductie en produceert zelf 63.94 Europa is lang niet zo veeleisend. Het aantal auto's in ons werelddeel is dan ook veel kleiner. Dat s maar goed ook, want Europa vraagt 17.2 van de wereldproductie en het pro duceert zelf slechts 7.94 Wij komen dus aanmerkelijk tekort. Tijdens en na de oorlog was dat goed voelbaar. Gelukkig herbergt de wereld ook plaatsen, waar de productie de vraag overtreft. De laatste veertig jaar produ ceerden de V.S. vrijwel constant 64 van de wereldproductie. In de U.S.A. werd in 1946 755.108.013 liter olie per dag naar de oppervlakte gebracht. Texas, de grootste van Ame- rika's olie-producerende staten, nam hiervan 31.38 voor haar rekening, 't Oost-Texas-olieveld, dat ik bezocht, produceert alleen 7 1 %"van de olieproductie in ge-1 heel Texas. Het totaal aantal olieproduce rende bronnen m de V.S. be draagt volgens de jongste gege vens 424.286, met een gemiddel-1 de diepte van 1081 meter. De gemiddelde productie per bron per dag is 1781 liter. De bron-1 nen op ons Schonebekerveld brachten in 1946 gemiddeld per j bron per dag 1480 liter olie naar I boven. j Het is evenwel de vraag of j ieder land wel zo bijster ver-1 heugd dient te zijn over het be zit van dergelijke bodemschat ten. Het bezit van olielagen geeft dikwijls aanleiding tot jaloerse blikken en het tiende gebod „Gij zult niet begeren", wordt in de wereldpolitiek niet zo bar zuiver in acht genomen; het achtste evenmin. Rusland's olievelden. De olieproductie in de U.S.S.R. wordt voor 1945 geschat op 64.885.000 liter per dag. Rusland laat allicht geen ge tallen los, maar de oliemensen weten vrij veel van elkander af en de Amerikanen achten hun schatting niet zo ver bezijden de waarheid. Volgens het lopende Vijf-Ja- veld zal voortaan bewerkt wor-1 den in de Oekraïne. De pijplei- j ding van Ploesti naar de raffi- j naderijen in Odessa is al gereed. De plannen voor pijpleidingen van de andere olievelden in de I Balkan naar Odessa wachten op j uitvoering. Twee andere belang rijke olielanden, Irak en Iran, I liggen ook al verleidelijk dicht bij de U.S.S.R. Eind 1936 produceerden deze beide staten 81.885.000 liter olie per dag; een belangrijk hogere productie dan die van geheel Rusland. Hoewel de winning van olie dikwijls grote rijkdommen mee brengt, staan daartegenover ook weer zulke grote zorgen, dat wij in Nederland misschien bejer af zijn met ons handjevol bronnen op 't Schonebekerveld, dan de Balkan en de Aziatische landen binnen de Russische invloeds sfeer met hun ontzaglijke olie velden. Tenslotte nog enkele gegevens over de oliewinning in Ned.-In- dië. Het is interessant de pro ductiecijfers van de afgelopen zes jaren achtereenvolgens af te drukken: Jaaropbrengst. 1941 10.138.936.000 liter 1942 1.404.000.000 liter 1943 3.120.000.000 liter 1944 6.240.000.000 liter 1945 3.120.000.000 liter 1946 geschat op 1.609.160.000 liter De cijfers spreken voor zich zelf. Rekening moet worden gehou den met de mogelijkheid van een tijdelijke daling van de pro ductie door een te intensieve ex- plitatie van de niet vernielde bronnen door de Japanners tij dens de oorlog. De toekomstverwachtingen voor de opbrengst van de olie velden op Borneo, Java, Ceram er, Sumatra luiden zeer gunstig. Het zal wel enige tijd vergen voor de Indische raffinaderijen weer op volle toeren kunnen draaien. Verscnillende raffina derijen, o.a. die van de B. P. M. te Balik Papan, werden door de eigen employé's vernietigd bij de nadering van de Japanners. T. M. De getallen zijn ontleend aan de World Oil Atlas 1947, Uitg. Houston, Texas, U.S.A. Zij waren geen felle nazi's en stuurden Hitier een brief op „poten". Binnenkort zullen de schoon ouders van Hitier te München voor het gerecht moeten verschij nen om zich voor hun politieke verleden te verantwoorden. De familie Braun heeft eens betere renplan van Moskou, dient de i dagen gekend dan op het ogen- olieproductie van de Russische j blik. De oude heer Braun, die de zoon-van-een-dag resulteerde niet velden in 1950 tot 111.883.000 li- j zeventig jaren nadert, is na de in invloedrijke posten in de partij. Eva Braun reeds in 1933 zoiets als een officiële bevestiging kreeg i doordat zij tot 's Führers „haus- dame" werd benoemd, werd de oude heer Braun eerst in 1937 lid van de nazi-partij. Zijn familiaire verhouding tot de latere schoon- ter te worden opgevoerd. j val van zijn schoonzoon afgedaald Rusland heeft van Polen de i tot hulparbeider in een meubel olievelden in Oost-Gallicië „over- makerij. De Beierse openbare aan genomen". Deze velden produ ceerden in 1939 397 millioen li ter olie. De opbrengst van de Roe meense olievelden bedroeg in 1946 meer dan 5.000 millioen li ter. Het olieveld van Ploesti is wel het belangrijkste. De olie van dit klager heeft hem namelijk in de groep der politiek belaste perso nen Ingedeeld, wat de verplich ting tot handenarbetd met zich brengt. Grote politieke figuren zijn Fritz Braun en zrjn vrouw even wel niet geweest. Ofschoon de „vriendschap" van Hitler met Militaire prominenten raken op de achtergrond. Talrijke tekenen in de bifinen- en buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie wijzen er op, dat de „patriotische propaganda", welke gedurende en ook nog' na de oorlog in Moskou de hoofdrol speelde, de laatste tijd vervangen is door die van „trouw aan de communistische partij". Er is in dit opzicht een groeiend fanatisme in Rusland merkbaar. Dit is wel een van de meest interessante hoofdpunten dat aan een artikel in het Zweedse blad „Svenska Dagbladet" ten grond slag ligt; onder het pseudoniem „Cancellarius" verbergt zich een vooraanstaand diplomaat van de een of andere democra tische grote mogendheid, die jarenlang de belangen van zijn land in Moskou heeft vertegenwoordigd. Het Russische volk wordt tel- I schieten, evenals Dakanzow, ter- kens weer voor ogen gehouden, wijl Maiski naar Brits-Indië dat de Sowjet-staat eenzaam werd overgeplaatst. Dekanazow heeft te strijden voor het be- was de laatste in het groepje staan tegen een vijandige kapi- plaatsvervangend minister van talistische wereld. De legerlei- 1 buitenlandse zaken, die een goed ders, die vroeger vaak evenals contact onderhield met zijn bui- belangrijke politici zoals Molo-tenlandse vrienden. Met uitzon- tov, Berig en Mikojan, in de1 dering van Wyschinski, die een pers werden geroemd en wier j van de meest vooraanstaande beeltenissen men schier overal kon aantreffen, zijn langzaam aan op de achtergrond geraakt. Toen men de decoraties aan bracht voor het jongste Mei feest in Moskou, waren er tal loze portretten van Stalin en an dere prominente partij-persoon lijkheden, maar een afbeelding van een der veldheren ontbrak. Het „Politieke Bureau". In het „Politieke Bureau", het belangrijkste regeringsorgaan. medewerkers van Molotov is, zijn alle plaatsvervangende mi nisters van buitenl. zaken nieuwe figuren, zonder de een of an dere persoonlijke relatie met buitenlandse diplomaten. Contra Socialisme. Wel zeer verrassend, aldus de onbekende schrijver in Svenska Hij bracht het niet verder dan blokleider van^de N.S.V. en para deerde enkele maanden mee In de gelederen der S.A., wat zelfs ln Hitiers gloriedagen nu juist niet als een hoge onderscheiding werd opgevat. Mevrouw Braun is zelfs nooit lid van de partij geweest. Desondanks is zij door de open bare aanklager gebrandmerkt als een „aktivistln". Officieel luidt de politieke aanklacht tegen de bejaarde echtelieden, dat zij ken nis hebben gedragen van de ver houding van hun dochter met Hitier, doch hier niets tegen heb ben ondernomen en er ln tegen deel zeer trots op zijn gegaan dat Eva tot maitrese werd verheven Een brief op poten. Reeds voordat zij voor het po lttieke hekje zijn verschenen heb, ben de Brauns verklapt hoe zij zich zullen gaan verdedigen. Hun verdediger de Münchener advo caat Gritschneder, die reeds een reputatie heeft verworven door de stormlopen, die hij op de zuive- ringswetten heeft ondernomen, zal trachten te bewijzen, dat Eva's ouders altijd tegen de ver houding zijn geweest. Zij zouden namelijk eens aan de Fiihrer een brief op poten hebben gestuurd, waarin zij eisten, dat de verhou ding eindelijk maar eens in een fatsoenlijk huwelijk moest worden Kunst ito 't koet. Nederland heeft een jeugdor kest. Het is als het ware uit de lucht komen vallen: Begin Juli was er nog niets en thans spelen 65 meer dan enthousiaste jonge mensen onder de leiding van Hein Jordans de Londense symphonie van Haydn, Roemeense dansen van Bartok en ander meesterwer ken op een wijze, die de niets ver- Dagbladet, is wel het besluit van de communistische partij-leiding moedende toehoorder, die arge- om een campagne tegen de so- l°os eens naar Nederlands nieuwe cialisten-leiders in Duitsland te 1 jeugdorkest is komen luisteren, zal men thans geen enkele of- beginnen. Het is duidelijk, dat i ongelovig deze uitvoeringen doet ficier aantreffen, ondanks de het Kremlin de tactiek van sa- aanhoren. Men behoeft slechts prachtige houding van het Rode menwerking met de socialisti-1 onze eerste dirigent van het con- Leger in de afgelopen oorlog. sche partijen of met de groepen Weliswaar telt het „Politieke die Moskou als „zijn rechter- Bureau" onder zijn leden de vleugel" kenschetst, heeft laten vermaarde maarschalk Woro- varen en zich nu toelegt op hun schilow, maar diens naam als vernietiging. Een in Juni ge- actief officier is van secundaire schreven artikel van de „Praw- betekenis. Hij bekleedde geen da", dat naderhand door radio- j het resultaat van zeven dagen on- hoofdambt gedurende de oorlog Moskou in verscheidene talen vermoeid werken is verbluffend" cergebouworkest, Eduard van Beinum, in de arm te nemen om I de waarheid van deze woorden bevestigend te krijgen: „Het is werkelijk enorm. Ik heb het or kest nu na mijn reis gehoord en en gold meer als een der in-werd uitgezonden, laat hierover tieme vrienden van Stalin. Hij geen enkele twijfel bestaan. On bestuurde diens auto tijdens de der de socialistische leiders, die kritieke dagen, toen de politieke het doel van dergelijke aanval- zuivering werd ingezet en Stalin len waren, bevinden zich bijv. de 1 jongste 16 en de oudste 29 jaar nog alleen vertrouwde op een radicale professor Lascy in Gr.- ls. een unicum zal brengen. ir, i Zaterdag ls het orkest naar Praag vertrokken, naar het jeugdfestival waar Nederland met dit jeugdorkest, waarvan de groepje van zijn beste „kame- Brittannië, de Fransman Leon raden". Lid van het „Politiek Blum, de Brouckère in België, Bureau" is eveneens de minister Scharf en Pollak in Oostenrijk, van Oorlog, Bulganin, maar hij Schumacher in Duitsland, Sara- is evenmin ais generaal-majoor gat in Italië, Martin Trammael Schdanow actief officier, of- ir Noorwegen en de Denen de schoon hij een hoge militaire ti- 1 z.g.n. „Jünger Staunings". tel voert. Wat heden ten dage in Rus- De hele propaganda-machine- land gebeurt, zo besluit „Can- rie was om kort te gaan, gecon- eellarius" zijn interessante arti- centreerd op „trouw aan de par- kei, is het streven om de herin tij" en heeft niet veel meer voor nering aan de samenwerking de oorlogshelden over. Geregeld van de Grote Drie tijdens de worden artikelen gepubliceerd in oorlog uit te wissen, en het op- de Sowjet-pers, waarin steedsdringen van een communisti- maar weer op de zgn. partij-dis- sche fanatisme, dat zich onder cipline wordt gehamerd en dekking van pan-slavische waarin telkens weer tot uitingideeën op mars bevindt tegen komt welk een grote verant- een wolken-donkere toekomst, woordelijkheid rust op de schou-i ders, van elke rechtschapen j Bolsjewist. Diplomatieke zuivering. Dergelijke symptomen kan men ook bespeuren in de houding van de Sowjet-Unie tegenover de rest van de wereld. Leidende ambtenaren op het Ministerie van Oorlog, die in nauw contact met diverse buitenlanders ston den en die er in slaagden nauwe betrekkingen aan te knopen met leden van het Corps Diplomati que in Moskou, zijn de laatste Gewapende overval op Joods café door Arabieren. Arabieren in militaire unifor men hebben een Joods café te Hawaii met handgranaten en automatische wapens bestormd. Vier Joden werden gedood en zeven gewond. De Arabieren zouden herhaaldelijk bezwaar gemaakt hebben tegen rumoer uit het café na zonsondergang. tijd verwijderd. Litwinow moest De toestand van de twee gewon- zijn ambt kort geleden latende Joden zou ernstig zijn. Het ligt in de bedoeling het orkest ook na het festival in tact te houden. Het kan een zeer goe de school worden voor orkestmu sici, waaruit de orkestleiders kun nen putten. Het orkest moet als het ware een springplank worden om in verschillende orkesten te komen. De bekende thans 72-jarlge Duitse schrijver Thomas Mann, thans Amerikaans staatsburger, die via Tsjecho-Slowakije uit Duitsland naar Amerika uitweek toen Hitier aan de macht kwam, is uit Zurich op Schiphol aange komen. Op Schiphol deelde Thomas Mann onder meer mede, dat zijn onlangs voltooide boek „Dr Faus- tus", waarin hij de geschiedenis van een modern musicus be schrijft, niet alleen in het Engels, maar binnenkort ook in het Ne derlands zal worden vertaald. Te 's Gravenhage ls opgericht een contactgroep van muziekre censenten, die zieh voorstelt als zodanig door haar journalistiek en publtstlsche werkzaamheid het muziekleven te bevorderen. Het secretariaat van de „Contact groep Haagse muziekrecensenten" ls gevestigd Parkstraat 32, Tel. 183910. veranderd. Succes hadden zij daar natuurlijk niet mee gehad. Zelfs geen famlllèhelbel was er uit voortgekomen. Want brieven van deze aard werden door Hitiers hofkringen onderschept vooraleer zij de Fiihrer in een van zijn woe debuien konden doen ontsteken. Mag men vader Braun geloven, dan heeft de blonde Eva steeds als een soort bliksemafleider bij dergelijke aanvallen moeten fun geren. Dan moest zij voor het open raam gaan zitten ei} als Hit ler een paar uren zwijgend naar haar gekeken had, kwam hij tot rede. Overigens heeft Eva volgens haar vader nooit enige politieke Invloed uitgeoefend, noch ten goede, noch ten kwade, Zij zou zich in het geheel niet geïnteres seerd hebben voor enige politieke zaak. Braun beweert voorts, dat hij nooit enig voordeel heeft genoten van zijn hoge familierelatie. De oudelul waren wel dikwijls te gast in Hitiers woning, doch zij hebben nooit deel gehad aan de vorste lijke giften, waarmee Hitler in de laatste dagen van zijn regiem zo kwistig was. Een gouden horloge en een zilveren schaal zouden de enige geschenken zijn, die de schoonouders ooit ontvangen heb ben. Verbetering dringend noodzakelijk. De toegangswegen tot de stad Amsterdam zijn in onvoldoende toestand, aldus de K.N.A.C. De wegen zijn te smal en de bestra ting is zeer onvoldoende. Nu het autoverkeer steeds drukker wordt en de vrachtwagens veel meer dan voor de oorlog van en naar de buitenwegen rijden is een ver betering dringend noodzakelijk. Naar de K.N.A.C. mededeelt is de stand van zaken voor de toegangs wegen volgens het gemeentebe stuur van Amsterdam aldus: De Hemweg: het trace van de Hemweg zal worden verlegd, de weg zal tevens breder worden. De werkzaamheden, die mede ver band houden met het uitvoeren van werken in het Westelijk ha vengebied, zullen binnenkort een aanvang nemen. De Hoofdweg: van de bestaan de brug over de Eramusgracht tot de Haarlemmerweg krijgt de Hoofdweg zoals is opgenomen ln het uitbreidingsplan „Bos en Lommer" een nieuw en breder trace dat op de Haarlemmerweg zal worden aangesloten. Hiermede zal binnenkort een aanvang wor- Bij de overhaaste terugtocht de jongens schoongemaakt en be- van de T.R.I. en onderhorige af delingen uit Tj. Morawa,, werd een kapitein van de T.R.I. zo ge wond, dat hij bleef liggen. Vol gens zijn zeggen is hij gevallen en dan moet dit een behoorlijke smak zijn geweest, want de dok ter, die met de Hollandse troepen meereed, constateerde een dij- beebreuk. Op een baar liggend, schuw glimlachend, vonden wij hem, ter wijl de dokter hem een morfine- injectie toediende. Een grote, zwaar gebouwde man met dik krullend haar, voormalig heerser bij de T.R.I., want hij was, vol gens zijn verhaal, dat hij hortend en Stotend vertelde, Kapitein Zainhamid, Bataljonscommandant bij het Vde Regiment van de eer ste Divisie X. Bovendien was hij Chef-staf van de frontseetor ge naamd: Medan area. Later trof ik deze kapitein weer aan, toen hij naar het zie kenhuis was gebracht. Hier werd hij ondervraagd door den inlich tingenofficier van het onderdeel dat deze sector had bezet. Op zijn buik liggend eu af en toe even krimpend van pijn, beantwoordde Zainhamid alle vragen van deze officier en als hij soms een ant woord niet goed of niet direct wist, bleek het, dat de inlichtin genofficier zijn naam. waard was, en dat de inlichtingendienst voor treffelijk heeft gewerkt. De bezetting rondom Titji Mo rawa was 1000 man geweest, zo vertelde Zainhamid. Hieronder waren 400 leden van de TJFLI. De Republiek kent ook de dienst plicht, want verschillende van deze T.R.I.soldaten waren dienst plichtigen. Het totale Oostfront zou bestaan uit twee Regimenten en deze Regimenten waren het, die rondom Medan waren samen getrokken. Ondervraagd over de samen werking tussen de T.R.I. en de andere strijdorganisaties, vertel de de kapitein, dat deze samen werking veel te wensen overliet. Eigenlijk was er helemaal geen contact en hij moest erkennen, dat op strijdorganisaties bulten T.R.I.-verband, niet was te reke nen. Wel waren deze organisaties bereid tegen de Nederlanders te vechten en dit deden ze zelfs met veel enthousiasme. In het gevecht kon men dus op deze heren reke nen. Dit was ln ieder geval zeer belangrijk en wat deze organisa ties verder deden, kon ook de kapitein niet vertellen, want weer moest hij erkennen, dat deze on derdelen niet te controleren wa ren. Viel er weinig te vechten, dan kwam het wel eens voor, dat men maar elkander ging bekam pen. Het is dus duidelijk, dat ér geen sprake was van discipline of mi litaire eenheid en dit verklaart het feit, dat, toen de Nederlan ders met hun politionele acties begonnen, de tegenstander niet in staat was om een behoorlijk front te vormen. In wanordelijke toestand trok ken de strijdgroepen, rovend, brandstichtend en moordend te rug en in dit verband gezien, zul len zij het ook nimmer tot een treffen laten komen, zolang zij dit zelf kunnen voorkomen, want dan is hun bestaan van roven en plunderen afgelopen. De inlichtingendienst van de Republikeinen was vrij goed ge organiseerd, getuige het feit, dat Siantar reeds 24 uur van te voren de komende gebeurtenissen wist door te geven aan de geregelde troepen die tegenover het Neder landse politteleger lagen. Dit ver klaart het feit, dat Zainhamid reeds op Zondagavond is begon nen met de evacuatie van bepaal de objecten en personen. Op een vraag, waarom de Re publikeinen dan al. die mensen hadden afgevoerd, terwijl een te rugtrekkend, ongeorganiseerd le ger al handen vol werk heeft om de eigen leden te onderhouden, vertelde de kapitein, dat hij op dracht had om deze mensen weg te voeren. Het bevel van de com mandanten ls ons heilig, verze kerde Zainhamid. Om twaalf uur trok de bezet ting van Tj. Morawa terug en slechts een sabotage-ploeg bleef achter om de verschillende ge bouwen, waarin militairen gele gerd waren geweest, in brand te steken. Gedeeltelijk ls dit dan ook gelukt, doch door het snelle op treden van de Nederlanders werd een vernietiging op grote schaal voorkomen. Bij de binnenkomst ln Tj. Morawa werden hulzen aange troffen, waar de vloeren en wan den met petroleum en benzine waren natgeworpen en waar een begin van brand was ontstaan. Deze brandjes waren onmiddellijk geblust en de meest bewoonbare gebouwen werden al direct door trokken. De in bezitneming van de gebouwen ging bij de jongens even snel als het oprukken, want toen de commandant later een kwartier zocht waren alle gebou wen al bezet en had hij eerst niet eens een plaatsje, waar hij zijn hoofd-kwartier kon vestigen. Na tuurlijk vond hij spoedig een op lossing en in het veld is men gauw tevreden. Het grote ziekenhuis-complex hadden de Republikeinen onge moeid gelaten, doch er waren slechts een dertigtal zieken ach ter gebleven. Kapitein Zainhamid vertelde dat er 1000 zieken in het hospitaal hadden gelegen. „Ja, het moeten er duizend zijn ge weest, want het ziekenhuis lag propvol". Van de mantri, die reeds 28 jaar achtereenvolgens in het zie kenhuis heeft gewerkt, hoorden wij later, dat het aantal 150 ad. 170 was. Het ziekenhuis-complex werd in zeer goede staat aangetroffen en ook het instrumentarium was goed onderhouden. Geneesmidde len waren er echter te weinig, doch wat er was, was in goede staat. Afdelingen, zoals laborato rium, oparatiekamers e.d. waren zeer goed onderhouden. Kapitein Zainhamid vertelde, dat hij de ziekenhuizen ongemoeid moest laten, doch verder de tac tiek van de verschroeide aarde moest toepassen. Nadat hem een veldfles met koele limonade en wat eten was verstrekt, vertelde hij dat hij, in de z.g. Technische commissie had gezeten, die ter oplossing van be paalde problemen te Medan bijeen was gekomen. Hij kende den Terr, commandant Kolonel P. Scholten goed, evenals de Kapt. Klooster, die tot voor zijn vertrek naar Nederland, vertegenwoordi ger voor de Dienst voor Leger- contacten te Medan was geweest. „Wij zullen het af moeten leg gen tegen de Nederlanders", al dus Zainhamid. „Maar ik geloof niet in de goede bedoelingen van de Nederlanders. Zij zullen hier wederom een koloniale toestand scheppen. Al zullen wij verliezen, wij zjjn verplicht om door te vech ten en zuilen dit doen". den gemaakt. De Sloterweg: voor het gedeel te tussen de Rijksweg naar 's-Gravenhage en de stadsbebou- wing is begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden aan de nieuwe weg, die voorzien zal wor den van twee gescheiden rijbanen. Aan weerszijden worden rijwiel paden en voetpaden aangebracht. AmsterdamUtrecht: de bouw van de brug over de Amstel voor de Rijnstraat zal enige jaren du ren, gedurende welke tijd het rija de nieuwe weg \an de hoofdstad naar utrecht zal uitvoeren. Weg naar 't Gooi: over verbe tering van deze weg wordt tussen het rjjk en de gemeente Amster dam overleg gepleegd. In afwach ting van de definitieve aanleg zal in de bestaande toestand enige verbetering worden gebracht door nabij de Hartveldsebrug een ver beterde wegindeling en bestrating aan te brengen. De Leeuwarderweg: deze toe gang tot Amsterdam hangt sa men met de bouw van de tunnel onder het IJ, die tot gunstiger tijden zal moeten worden uitge steld. Nog 25 pet der schippers analfabeet. Tijdens een lezing op een der instructievaartuigen van 't Kon. Onderwijsfonds schatte drs. C. van Eden, hoofd van de culturele statistiek van het C.B.S., het an- affabetlsme bij de schippersbevol- klng op ongeveer 25 pet., dat is het ontwikkelingspeil dat de rest van het Ned. volk een eeuw ge leden bereikt had. Van het aan tal schooltijden kwam 46 pet. voor rekening van het Prot. Chr. onderwijs. T.R.C.-bestrijdiiig'. Dr D. Bergsma, de directeur van het Chr. sanatorium „Sonne- vanck" te Harderwijk, heeft de zer dagen enkele cijfers ver strekt- omtrent de t.b.c.-bestrij ding. Deze gevreesde ziekte grijpt nog altijd fel om zich heen. Het sterftecijfer dat voor 1940 tot 4'/2 was gedaald en dat geduren de de oorlog tot 9'i opliep, kan nu weer op ruim 6 worden ge steld. De strijd tegen de t.b.c. moet dus met kracht worden voortgezet. Ons land telt 30 sanatoria voor volwassenen met ruim 5200 [ra- tienten, 6 voor kinderen met 600 bedden, 3 speciale sanatoria, waar been- en gewrichlstubercu- lose worden verzorgd en verder nog 16 nood-sanatoria met sa men 1900 bedden. Van deze sanatoria bieden slechts drie van Christelijke rich ting plaats aan 800 bedden. Het is dan ook noodzakelijk, dat op de duur minstens één Christelijk sanatorium wordt bij gebouwd. Wij hopen van harte dat het daartoe komen zal. Maar wij voegen er aan toe de wens, dat dan met de behoeften van de zuidelijke provinciën, speciaal met die van Zeeland rekening zal worden gehouden. De grote afstand van een der gelijke inrichting geeft èn voor de patiënten en voor de familie leden grote bezwaren. Er wordt veel over de her bouw, de opbouw en de uitbouw van Zeeland gesproken. En dat is goed. Er zijn nog allerlei pers pectieven. Maar de zorg voor hen dia lijden, moet tevens onze volle aandacht hebben. Een speciale verslaggever van „Het Vrije Volk" vertelt merk waardige dingen van de wijze waarop oud-S.S.'ers, gedetineerd in fort Erfprins, zich op Texel, waar ze te werk gesteld zijn, ge dragen. Zelf noemden ze hun verblijf daar het "- „sanatorium". En, aldus de correspondent, niet ten, onrechte. De oud-S.S.-ers en andere de linquenten regelen ze^f de werk zaamheden en trekken zich van de bewakers weinig of niets aan. Op Texel, waar de gevangenen enige tijd bij boeren tewerk ge steld waren, hebben ze de stout ste stukjes uitgehaald. Bij één boer staakten ze, omdat er geen koffie was; water drinken acht ten zij beneden hun stand. En waarom zouden ze werken bij een boer van wie ze uitsluitend brood te eten kregen, terwijl anderen hen verwenden met varkensvlees, bier en sigaretten? Neen, voor hun gezondheid leek het de oud- S.S.-ers trouwens beter na een halve dag werk 's middags wat aan het strand te gaan zonneba den. Én daar hadden de bewa kers zich letterlijk en figuur lijk maar bij neer te leggen.... Op de vrachtboot „Voorwaarts" waarmede de gedetineerden naar Texel vervoerd werden, stalen zij regelmatig grote hoeveelheden garnalen; de bewakers zagen nooit iets. Toen de heren een keer met de passagiersboot meevoe ren, verspreidden zij zich over 't hele schip en enkelen hadden zelfs de brutaliteit in de eerste De laatste dagen een belangrijke stijging. De Berlijnse correspondent van cents. De aangekochte artikelen het A.N.P. meldt: Voor het eerst zullen worden verdeeld volgens sedert vier maanden geleden de een nieuw puntensysteem, waar- eerste grote crisis ln het Ruhrge- j bij de productie van de afzonder bied optrad heeft de dagelijkse j lijke mijnen en de Individuele kolenproductie de 230.000 ton prestaties der mijnwerkers de ba weer overschreden dank zij de sis van de verdeling vormen, vrij aanzienlijke productiestijging die de laatste dagen is opgetre den. In de laatste week ls de pro ductie opgelopen met 6000 ton en zij bedroeg Woensdag 231.000 ton. Het is niet duidelijk, welke reden er bestaat voor de vrij plotselinge stijging, nadat de productie vier weken vrijwel stationair was ge bleven. Vermoedelijk zal de sta bilisatie van de voedselvoorzie- Weer een rupsenplaag op Walcheren? De Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst schrijft ons: Momenteel worden op Walche ren verschillende bietenvelden ernstig aangetast door vreterij van verschillende rupsen. Daar de mogelijkheid niet is ning door de record-aanvoeren uit uitgesloten, dat deze plaatselijke Amerika ln Juni en Juli, de voor naamste factor zijn. Opmerkelijk is evenwel, dat de stijging heeft Ingezet, nadat de Brits-Amerikaanse autoriteiten 26 Juli een nieuwe regeling heb ben aangekondigd, volgens welke de deviezenopbrengst van de ko- lenexport ten dele zal worden be schikbaar gesteld voor de invoer van extra voeding en gebruiks voorwerpen voor mijnwerkers. Met deze maatregelen hebben de leiders der mijnindustrie de zelfde wegen Ingeslagen, die reeds een half jaar geleden door Neder landse onderhandelaars in de eer ste handelsbesprekingen met de belde zönes werden gewezen. Toen ls van Nederlandse zijde het voorstel gedaan om kosteloos aan bepaalde mijnen groenten te leve ren op voorwaarde, dat de daar door ontstane productieverhoging aan Nederland ten goede zou ko men. De autoriteiten der beide zönes zijn toen niet op deze voor stellen ingegaan en hebben ge tracht de mijnproductie te doen stijgen door de mijnwerkers pre mies te verstrekken, die geheel ten koste van de beperkte voor raden voor de gehele Duitse be volking kwamen. Thans ls een plan bekend ge- i Du kabelverbinding Engeland- maakt, volgens hetwelk een j Nederland zal over enkele we- nieuw systeem van aanmoediging ken met een nieuw type onder - vreterijen zich zullen uitbreiden tot een rupsenplaag zoals het vorige jaar, raden wij de land bouwers het volgende aan: le. goed op te letten of in hun gewas vreterij voorkomt, welke meestal aan de randen der vel den begint; 2e. zodra vreterij optreedt één van de volgende bespuitingen toe te passen: 0.5 pet. loodarsenaat plus uitvloeier a 800 1. per ha.; 0.5 pet. ealeiumarsenaat plus 1 pet. kalk plus uitvloeier a 800 1. per ha.; 0.1 pet. parijsgroen plus 1 pet. kalk plus uitvloeier a 800 1. per ha. Deze middelen zijn zware maaggiften, zodat dus de nodige voorzichtigheid moet worden be tracht. In geen geval mogen deze middelen worden aangewend op gewassen, welke binnen 4 a 6 weken ppgevoederd worden en zelfs dan moet het er eerst flink op geregend hebben. Ofschoon het duurder uitkomt kan ook gespoten worden met contactgiften als Gesorot of an der D.D.T.-middel ter sterkte van 1 pet. liefst met uitvloeier a 800 1. per ha. klasse kajuit te gaan zitten. Een flinke vent, die ze er uit hsalde, en Inderdaad, de bewakers lukte het niet. Bij het vervoer met de vrachtauto's op Texel naar do werkobjecten deden zieh herhaal delijk Incidenten voor. De gedeti neerden weigerden te staan en gingen slechts met zoveel man in een wagen als er zitplaatsen beschikbaar warén, terwijl met dezelfde auto's regelmatig meer dan het dubbele aantal „D.U.W." arbeiders werden vervoerd. De politieke gevangenen sabo teerden hun werk op alle moge lijke manieren, vooral wanneer een bepaalde boer naar hun smaak niet royaal genoeg was met pap en sigaretten. Zo poot ten zij een keer op de akker van boer De Lugt, die alleen maar droog brood verstrekte, alle bie ten ondersteboven. De bewakers, die met het toezicht belast wa ren, hadden niets in de gaten. De prestaties waren gemiddeld min der dan de helft van die der ge wone arbeiders. Een plaatselijk functionaris van de Heidemaat schappij toonde zich over deze gang van zaken uiterst ontevre den. „Voor straf" prikten de ge detineerden zijn fietsbanden door, van de daders geen spoor. De be wakers kunnen dergelijke „onbe nulligheden" tenslotte ook niet zien, als zij met een paar S.S.-ers lopen te praten, terwijl de anderen ln groepjes op een paar honderd meter afstand vol gen. Er is overigens niets wat hen dwingt anders te doen, want geen S.S.-er ls zo dwaas een ontvluch tingspoging te doen. Waar im mers zouden zij 't ooit beter kunnen krijgen dan in 't „Sana torium" Volgens de kampleiding zijn de ze mededelingen sterk overdre ven. De grote fout zou volgens haar liggen bij de slechte organi satie van het vervoer enz. door de Heidemaatschappij en het bu reau Oogstvoorzienlng. De com mandant noemde de prestaties, op enkele uitzonderingen na, uit stekend. De Texelse boeren denken er echter anders, over. Zij hebben genoeg van de sa boterende en luierende S.S.-ers en geven er de voorkeur aan de oogst met vrije arbeidskrachten binnen te halen. Twee mannen zijn in een rub berbootje ln zes uur en twintig minuten het kanaal van Calais naar Dover overgestoken. zal werken. Bjj de huidige pro ductle zal voor extra Importen beschikbaar zijn 18 dollarcents zeese kabel die door Britse Re search instellingen is gekeurd vernieuwd worden. De kabel per ton export. Bij stijgende pro- verbinding met België zal in de ductle zal dit bedrag regelmatig j loop van het volgend jaar ver- verhoogd worden tot 31 dollar- nieuwd worden. Verduistering op grote schaal. De voormalige directeur van de Opsporingsdienst vijandelijk vermogen, C.L.M.N., werd op Schiphol gearresteerd. Hij zou niet minder dan honderdzestig- duizend gulden verduisterd heb ben, meldt de Volkskrant. M. schreef valse kwitanties uit, die hij ten eigen bate inde. Deze kwitanties waren bedoeld als bewijsmateriaal van z.g. „tip gelden" (10 pet. van de waarde uitgekeerd), die echter tot boven genoemd bedrag eenvoudig door M. niet werden betaald. Verwacht wordt, dat tijdens het uitgebreid onderzoek nog meerdere arrestaties zullen vol gen. Bezuiniging bij de politie. Het apparaat wordt ingekrompen. In verband met noodzakelijke drastische bezuinigingsmaatrege len heeft de regering besloten het personeel van de gemeente-poli- tie met ongeveer een derde te verminderen, aldus bericht „De Zo blijft er werk aan de win kel. Eert werden overal op last van de hogere instanties tegen de zin van de burgemeesters, de politiecorpsen uitgebreid. En nu wordt dan weer een drastische inkrimping gelast. Een verstandig beleid is an ders.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2