Republikeinse benden gebruikten dumdumkogels. VÖ|W§F PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Seen- Indonesiërs betoogden tegen de Republiek. Sjahrir vertegenwoordigt Indonesië niet, zegt Oost-Java. De Republiek kent geen „OosMndonesië". Zal Nederland 3.084.240 dollar moeten betalen? Gani mocht niet mee Onlusten in de Pendsiaaii. Wat gebeurde er met gijzelaars en geinter- neerden in lndië? Krijgen de V.S. meer invloed in 't Ruhrgebied? Wwidt het heuó vu-eeA. ati vJiojex^eA Concentratie van Bul gaarse troepen aan de Griekse grens. Joden in Suriname. Buitenlands Overzicht Zware wolken trekken ziGh koven Europa samen. w ad". Uitgave Stichting „Zeeuwsch Da' Hoofdkantoor: Goes, L Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 717 Abonnementsprijs 8.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 12 AUG. 1947 Hoofdredacteur: R. ZDIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. De Chinese bevolking in Indië wordt door de republikeinen op vreselijke wijge geterroriseerd. Talloze Chinezen zijn daarvan reeds het slachtoffer geworden. Mannen, vrouwen en kinderen werden op gruwelijke wijze ver moord, terwijl hun bezittingen werden geroofd of verbrand. En daarbij komt nog, dat duizende Chinezen naar onbekende plaat sen werden weggevoerd. De Chinese consul-generaal te Batavia, Tsjiang Tsja Toeng, heeft naar A.P. meldt, medege deeld, dat hij geen antwoord van de Republiek heeft gekre gen 'op zijn radio-verzoek aan de Republikeinse regering om te worden ingelicht omtrent de ver blijfplaats van duizenden Chi nezen, die met geweld zijn ge- evacueerd. Volgens Tsjiang zijn alleen op Java ten minste 500 Chinezen door de Republikeinen opzette lijk gedood tijdens de jongste politiële actie. De schade aan Chinese eigendommen toege bracht, bedraagt honderden mil- lioenen guldens. Voor de republikeinse regering is dit een lastige geschiedenis, omdat deze moordpartijen ook in het buitenland de aandacht beginnen te trekken en de Chi nese regering hieromtrent eisen begint te stellen. Naar aanleiding daarvan heeft Sjarifoeddin thans verklaard, dat de republikeinse regering, met de ongemotiveerde handelin gen tegen de Chinese bevolking niet alleen niet accoord gaat, doch deze ook veroordeeld. Zijn groep wenst juist de veiligheid van personen en have van de buitenlanders in de republiek te garanderen. Dat dit echter niet geschiedt is een gevolg van het feit, dat hier onverantwoordelijke ele menten aan het werk zijn, die naar haar niet luisteren. Die onverantwoordelijke ele menten blijken dan echter over al aanwezig te zijn, en een voor naam deel van het republikeinse leger uit te maken. De terreur op de Chinezen is toch niet be perkt tot een enkele plaats, maar ,n alle plaatsen van betekenis waar de Nederlanders verschij nen. Wanneer we de woorden van Sjarifoeddin als goede munt aannemen, dan volgt daaruit, dat de republiek haar eigen troe pen niet in de hand heeft. Dat haar gezag, zelfs in haar eigen leger niet wordt erkend. Dat het onverantwoordelijke elementen zijn die in de repu bliek de leiding hebben. En zo is er geen andere con clusie mogelijk, dat het alleen reeds daarom dringend noodza kelijk, is, dat de Nederlanders orde op zaken stellen en dat zij 'doen, wat de republiek zegt niet te kunnen doen. Razzia op Duitse profiteurs. Honderden Duitse „baronnen van de zwarte markt", die luier den in de zonneschijn en een lu xueus leventje leidden in het „pa rasieten-paradijs" aan de kust van de Noordzee en Oostzee in Sleeswijk-Holsteln, hebben over haast hun koffers moeten pak ken tengevolge van een grote schoonmaak-actie door Britse en Duitse politie. De razzia werd on dernomen op klachten van de re gering van Sleeswijk-Holsteln. Achthonderd polltie-mannen en douaniers namen er aan deel. Men trof in de restaurants en hotels massa's duur geklede vrouwen aan en verrastte vele ge zelschappen midden in overdadige eetpartijen en drinkgelagen. In de vele luxe auto's van de hotelgas ten en bij hun bagage vond men grote partijen artikelen van de zwarte markt. Een groot aantal personen is gearresteerd, o.a. de eigenaars van twee hotels. Het Nederlandse legercommuniqué van Maandag meldt, dat het bestuur van de „Fersatoean Rakjat Djawatimoer" (Volksvereni ging op Oost-,lava onder voorzitterschap van Soekardjo, de luite nant-gouverneur-generaal een telegram heeft gezonden, waarin namens het volk van Oost-Java geprotesteerd wordt tegen de afvaardiging van Sjahrir door de republikeinse regering als ver tegenwoordiger van geheel Indonesië by de Veiligheidsraad. Het bestuur verklaarde zich accoord met de Nederlandse poli tionele maatregelen, welke voor millioenen bevrijding betekenen. De Fersatoean wenst in geen geval de terugkeer van het republi keins gezag en verlangt de uitvoering van Linggadjati. Het bestuur verzocht de landvoogd het protest door te zenden naar de Veilig heidsraad. Zaterdagmiddag is te Bindjai bij Medan een betoging gehouden voor de vorming van een vrije staat Sumatra's Oostkust ais onderdeel van de Indonesische federatie binnen het kader van Linggadjati. Meer dan duizend personen van verschillende landaard, waaronder Batakkers, namen hieraan deel. De treinverbinding Medan Bindjaistabat is thans uitgebreid tot Tandjong-Poera. Op vele we gen in de omgeving van Tand jong Balai op Noord-Sumatra zijn door de Laskjars opnieuw bomversperringen aangebracht. Een Nederlandse patrouille by Palembang stelde opnieuw vast, dat republikeinse benden dum dumkogels gebruikten. De spin- nerq en wevery te Goenoenga- goeng by Lahat zyn in goede staat aangetroffen. Het toezicht van het bedryt is door de Re- comba overgenomen. De voorraad bestond uit 20 ton ruwe katoen. Verder wordt gemeld, dat in de omgeving van Garoet en Leles op West-Java veel is ver nield, zoals bruggen,;*waaronder een spoorbrug. In de sector van Malang moesten enkele benden nabij de zuidrand van de stad en bij Kebon-Agoeng worden ver dreven. Op Madoera werd Pame- kassan door de T.R.I. met zware mitrailleurs beschoten. Op Zuid- Sumatra, ten westen van Lahat, werd een bende, welke bezig was een brug af te breken, door onze troepen verjaagd. Op 10 Augustus bedroegen de Nederlandse verliezen 2 gewon den. i Nederland annuleerde Linggadjati. Sjahrir heeft te New-York ver klaart, dat de z.g. staten Oost- Indonesië en West-Borneo door de republiek niet worden er kend, daar zij door de Neder landse regering niet eens in ken nis was gesteld van de oprich ting daarvan en omdat deze Buitenlands bezit in de republiek. De republikeinse regering heeft aangekondigd, dat eigenaren van buitenlands bezit, dat vernietigd is, verloren gegaan of vernield, door militaire actie of door toe doen van onverantwoordelijke ele menten, hun eigendommen her steld zullen krijgen of een schade- staten" niet berusten op de wil vergoeding zullen ontvangen, van het volk, doch regeringen hadden, welke door de Neder landers waren benoemd. Een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade te Was hington heeft deze verklaring bestempeld als „niet in overeen stemming met cie feiten". 55 af gevaardigden van het voorlopig parlement van Oost-Indonesië, zo zeide hij, zijn vrij en langs democratische weg gekozen, slechts 15 zijn aangewezen door dr van Mook. Daarentegen, aldus de woord voerder, zijn er in de republiek nimmer parlementsverkiezingen gehouden. De tegenwoordige is door Soekarno benoemd. Zij is Teneinde iedere achterdocht in eigen land of in het buitenland te voorkomen, wenst de republi keinse regering te verklaren, dat alle republikeinse burgers en vreemdelingen, waarby inbegre pen de Chinezen in republikeins gebied, onder de bescherming staan van de republikeinse wet, zonder onderscheid van ras. De onverwachte reis van Walter Foote. Onze correspondent te Bata via seint: Naar wij vernemen zou de ge heel onverwachte reis van Wal ter Foo.te naar D jok ja in verband staan met: Iste de bezorgdheid volstrekt niet de uitdrukking in Amerika omtrent baldadige Algemene mobilisatie der communisten in Mandsjoerije. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten van de Chinese regering hebben de communisten in Mandsjoerije een algemeen mobi lisatiebevel uitgevaardigd. Alle valide personen van beiderlei kunne tussen 15 en 40 jaar oud zyn opgeroepen. Men beschouwt dit als een te genzet op de jongste voorstellen van de Chinese regering om in China algehele mobilisatie af te kondigen. De gouverneurs van de provincies Hope, Jehol en Tsjahar en de burgemeester van Peking en Tientsin zyn in het hoofdkwar tier van Tsjang Kal Sjek te Pe king bijeengekomen om te bespre ken op welke wijze het militaire en politieke bestuur in Noord- China volgens de in het mobilisa tiebevel van de regering vervatte els versterkt kan worden. Nieuwe Voor-Indische staten treden toe tot het dominion India. Radio New Delhi maakt bekend dat weer enkele Voor-Indische staten, onder welke Mysore, Kol- hapur en de Kalhapur-staten- groep, zich by het dominion India hebben aangesloten. Mysore, een van de grootste staten van Voor-Indië, telt meer dan 7 millioen inwoners, Kolha- pur meer dan 1 millioen, terwijl de statengroep Kolhapur gevormd wordt door 17 staten, waarvan de bevolkingsgetallen der steden tussen 2000 en 150.000 liggen. van de wil van de meerderheid der republikeinse bevolking. Linggadjati geannuleerd. Naar aanleiding van een ver klaring van Sjahrir voor de pers te New York, waarin hy ver klaarde, dat de Nederlanders door hun militaire actie de overeen komst van Linggadjati geschon den hebben, heeft de republikense vice-premler Dr Gani als zijn me ning weergegeven, dat deze over eenkomst niet alleen geschonden, maar ook „geannuleerd" is door de Nederlanders. Als bewjjs haalde hy aan de no ta, welke hem op 20 Juli 's avonds werd overhandigd en waarin de Nederlandse regering verklaarde: „De Nederlandse re gering beschouwt zich niet langer meer gebonden aan de overeen komst van Linggadjati". Sjarifoeddin tot de Veiligheidsraad. In zyn verzoek tot de Veilig heidsraad, Zondagnacht via de radio uitgesproken, heeft Sjari foeddin erop gewezen, dat het In donesische geschil van vitaal be lang is voor meer dan 60 mll lloen Indonesiërs en dat de repu blikeinse regering meent, dat geen juiste besluiten kunnen wor den genomen, Indien niet beide partijen volledige inlichtingen verschaffen. Sjarifoeddin baseer de hierop zyn verzoek tot toela ting van republikeinse vertegen woordigers in de Veiligheidsraad. De republikeinse regering, zo zeide hy, heeft Sjahrir en Agoes Saliin gemachtigd om de repu bliek te vertegenwoordigen en volledig verslag uit te brengen van de toestand ln Indonesië. De republikeinse regering verzoekt ten slotte drie andere vertegen woordigers uit Indonesië ter aan vulling toe te laten. Walter Foote naar Djokpa. Zondagmorgen is de Ameri kaanse vertegenwoordiger, Wal ter Foote van Batavia naar Djok- ja vertrokken. Hq was vergezeld van captain Macc Allum, verbindingsofficier van de Amerikaanse marine. De „Nieuwsgier" schrijft naar aanleiding van dit bezoek, onder meer: „wy veronderstellen, dat Foote ln Djokja het begrip van ..goede diensten" nader gaat toe lichten. Over dit begrip bestond in republikeinse kringen blijkbaar een zo groot misverstand, dat men het aanbod van goede diensten beschouwde als een mo gelijkheid om Amerika te bewe gen bij de Veiligheidsraad arbi trage te bepleite»". vernielingen door de republikei nen, waardoor productie en ex port voor lange tijd onmogelijk worden gemaakt; 2e de tegen Chinezen gepleegde wandaden. Nederlandse waarnemers te Batavia beschouwen Foote's reis al een laatste poging over de republiek tot rede te brengen. Het geval „Martin Behrman" heeft een „staart". James Ryan, de directeur van de rederij Isbrandtsen, heeft in een schrijven aan Marshall ver zocht, dat het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken onmiddellijke betaling van Ne derland zal eisen van 3.084.240 dollar, zulks als schadevergoe ding voor het gebeurde met de „Martin Behrman". Ryan verklaart voorts in dit schrijven, dat hij zijn eis tot schadevergoeding tot een ptuit van arbitrage zal maken, indien het ministerie van buitenlandse zaken er niet in slaagt de ver langde betaling te verkrijgen. Walter Foote is gistermor gen per vliegtuig naar Djok ja vertrokken. Hij was ver gezeld van een correspon dent van een Amerikaans persbureau, hetgeen in repu blikeinse kringen enige ver bazing heeft verwekt. Gani had namelijk de Amerikaanse consul-generaal verzocht hem een plaats te willen geven in zijn vliegtuig. Foote zou hem geweigerd hebben, ver klarende, dat hij geen plaat sen beschikbaar had en dat geen journalist met hem mee mocht gaan. Na deze wei gering uitte Gani tegenover de pers zijn spijt, dat „het Amerikaanse aanbod van goede diensten zich niet zo ver uitstrekte, dat de repu blikeinse vice-president met het vliegtuig van Foote naar Djokja kon gaan", alhoewel hij voldoende plaats had voor een journalist. De immigranten van de „Exodus 1947". De Britse schepen, die 12 da gen geleden met 4500 Joodse landverhuizers uit Palestina te Port de Boue zijn aangekomen, zullen hedenmorgen naar Gi braltar vertrekken. Over de uit eindelijke bestemming der sche pen werd niet gerept. Overeenkomst Engeland-Hongarije. Officieel is medegedeeld, dat te Londen een Engels-Hongaarse overeenkomst is getekend, welke ten doel heeft de handel in voe dingsmiddelen tussen beide lan den tot ontwikkeling te brengen. De overeenkomst wordt onmid dellijk van kracht en is geldig voor de duur van drie jaar. Onder deze overeenkomst zul len grot,ere hoeveelheden bacon, eieren ep reuzel naar Engeland worden gezonden, alsmede zon- nebloemzaadolie, erwten, bonen, wijn, fruitpulp, gevogelte, vers fruit en groenten. 138 Moslems en 2 Sikhs zijn gedood tijdens onlusten in een aantal dorpen. De Mohamme daanse bevolking van drie dor pen zou nagenoeg uitgemoord zijn. In de buitenwijken van Amritsa» hebben gevechten tus sen Moslems en Sikhs plaats ge had, waarbij van granaten en machinegeweren gebruik is ge maakt. De overheid greep ge wapenderhand in, waarbij zes sikhs werden gedood en dertig gewond. De Poolse regering heeft 400 paarden uit Nederland aangekocht, welke bestemd zijn voor de landbouw in Polen. Voor het vertrek der paarden naar hun nieuwe vaderland worden zij eerst te Rot terdam gekeurd. Nederlandse vrouwen vragen opheldering. De „Gemeenschappelijke actie van Nederlandse vrouwen" heeft zich ten vervolge op een audiëntie bij de minister-president met het volgende schrijven tot Dr Beel gewend: „Ondergetekenden veroorloven zich de aandacht van uwe excel lentie te vragen voor de volgende punten: 1. Het lot der gyzelaars. Met klem verzoeken wij u, te willen bevorderen, dat deze Neder landse onderdanen, die zuchten onder een ondragelijk juk en reik halzend uitzien naar hun bevrijding, van de zijde der regering die aandacht en daadwerkelijke hulp verkrijgen, waarop zij en hun familieleden in Nederland recht hebben. 2. Het lot der geïnterneerden. Op 16 Mei j.l. werd ons door de minister van Overzeese Ge biedsdelen medegedeeld, dat op 1 Mei nog circa 1800 geïnterneer den zich in gevangenschap bevonden en dat deze nog in de loop van de maand Mei bevrijd zouden zijn. De Nederlands-Indische evacuatiedienst publiceerde echter in Juni, dat zich toen nog duizenden mensen in gevangenschap bevonden. Ook in uwe radiorede, waarin u de politionele actie aankondigde zei u, dat „nog duizenden mensen gevangen zitten". Aangezien door een en ander in brede kringen ongerustheid is ontstaan mogen wij u dringend verzoeken thans de juiste stand van het evacuatie-vraagstuk bekend te willen maken. 8. Het lot van Nederlandse vrouwen en zelfs kinderen, die in het binnenland, met name vooral Tasikraalaja, in gedwongen con cubinaat met Indonesiërs leven. Tijdens de politionele actie hebben wij met grote spanning het verloop gevolgd, dankbaar dat nu eindelijk de mogelijkheid kwam onze gijzelaars en geïnterneerlen te bevrijden en vooral ook een einde te maken aan het beschamende en mensonterende feit, dat Nederlandse vrouwen en kinderen in gedwongen concubinaat leven, dus blanke slavinnen zijn. Nu de politionele actie gestaakt is en wij noch van bevrijding onzer gyzelaars en geïnterneerden noch van die onzer arme ge martelde zusters in grote getale gehoord hebben, wenden wij ons tot uwe excellentie' in bange twijfel en met kommer in het hart, met de vraag in naam van Christus, wat voor deze mensen is gedaan. Aan Mr van Kleffens werd het volgende telegram gezonden: „Nu de politionele actie gestaakt is, wenden de grote Neder landse vrouwen-organisaties verenigd in gemeenschappelijke actie zich zeer bewogen en ten diepste geschokt, tot u met het dringend verzoek het lot van gijzelaars, geïnterneerden, vrouwen en kinderen in gedwongen concubinaat levend, moord op landgenoten en rijks genoten, levend verbranden van Chinezen, in de Veiligheidsraad met klem namens ons naar voren te brengen." Een afschrift van dit telegram werd toegezonden aan mevrouw Roosevelt. Socialisatie-plannen zullen waarschijnlijk uitgesteld worden. Men verwacht te Washington, dat de Brits-Amerikaanse bespre kingen over de Duitse productie, welke vandaag beginnen, zullen uitlopen op een compromis-formule, welke het plan tot socialisatie van de steenkoolmijnen in het Ruhrgebied voor onbepaalde tijd zal uitstellen, al zal het misschien in beginsel gehandhaafd blijven. Waarnemers te Washington verbazen zich over de ongelijke sterkte van de beide delegaties. De Amerikaanse delegatie is sa mengesteld uit een functionnaris van het kabinet en 2 toegevoegde ministers, die allen de bevoegd heid zullen hebben tot onderhan delen en tot het nemen van po litieke beslissingen. De Britse groep daarentegen is samenge steld uit hooggeplaatste ambte naren, die slechts een beperkte bevoegdheid tot handelen zullen hebben. Men acht het zeker, dat de Amerikanen een sterke vertegenwoordiging zullen krijgen in het voorlopige bestuurssysteem dat waarschijnlijk zal worden in gevoerd, en dat de mogeiykheid zal worden geopend voor het doen toevloeien van Amerikaans geld en het - aden van Amerikaanse deskundigen naar de steenkool velden, welke ten achter blijven in productie. In vertrouwelijke besprekingen met functionnarissen van de Brit se ambassade heeft het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken reeds duideiyk ge maakt, dat het drie verwante vraagstukken grondig wil onder zoeken in deze conferentie: De rantsoenen, de behuizing en het vervoer, doch de finantiële zijde niet aan wil roeren. Tegen het einde van deze maand wordt te Rotterdam het vrachtschip „Gadsen" uit Mon treal verwacht, met twaalf voor Nederland bestemde locomotieven en drie aken. Z.-W. Afrika bij de Unie? H. T. Andrews, de Zuid-Afri- kaanse gezant te Washington, heeft de organisatie der V. V. per brief meegedeeld, dat Zuid- Afrika Z.W.-Afrika niet onder beheer zal plaatsen, doch het hui dige mandaat zal handhaven. .Volgens het schrijven heeft een overweldigende meerderheid, alle rassen en stammen in Z.W.-Afri ka omvattend, zich uitgesproken voor inlgving bij de Zuid-Afri kaanse Unie. Dit ontheft de Unie van de verplichtingtot nakoming van de resolutie van de V. N. en laat haar geen andere keus dan het gebied te blijven besturen in de geest van het bestaande man daat. De assemblee van de V.N. heeft op 14 Dec. 1946 de eis van Zuid- Afrika tot inlijving van Z.W.-A- frlka afgewezen en bepaald, dat het gebied onder Internationaal beheer zal komen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.10 u., onder 20.10 u. Maan op0.48 u„ onder 18.43 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 13 Augustus: 10.45 u. 1.69 m„ 23.25 u. 1.78 m. Zoals bekend, brachten onze troepen in Indië een 500 a 600 Chinezen te Lawang in veilig heid'. De Lawangse bevolking, aldus bericht een onzer Indische correspondenten, bleek enigs zins angstig. De reden daarvan was, dat de mensen zich afvroe gen: zullen de Nederlanders wel te Lawang blijven? De verzeke ring, dat dit het geval zou zijn, werd maar nauwelijks aanvaard. De mensen waren angstig voor represailles van de zijde der re publikeinen. Dit is stellig een kwestie, die de grootste aandacht vraagt en, gelukkig, ook grote aandacht heeft. Er moet afdoende blijken, dat Nederland in staat is zijn vrienden te beschermen. Op een daarna gehouden ver gadering, aldus onze correspon dent, gingen bijna al do vragen van het publiek over de veilig heid in de toekomst. Een waar dig dessahoofd vertolkte aan onze correspondent zijn verlangen naar vrijwaring voor terreur, ge dwongen oefeningen op Japanse wijze, willekeurige heffingen êtc. De algemene vraag was: „wordt het nu heus weer als vroeger?" Aan ons de taak deze vraag afdoende te beantwoorden in be vestigende zin. (Maasbode.) Volgens een woordvoerder van de Griekse generale staf concentreren Bulgaarse troepen zich langs de Griekse grens. Hij voegde er echter aan toe, dat hij geen „verrassingsactie" tegen Griekenland verwacht. De woordvoerder gaf toe, dat de toestand in Thraeië slechter was geworden, maar verklaarde, dat de geregelde strijdkrachten met succes de gebeurtenissen het hoofd bieden. Hy deelde mee, dat de noordelijke grenzen van Griekenland gesloten zullen wor den. Er zijn plannen, een groot aan tal Joden uit Oost-Europa over te brengen naar Suriname. Reeds werden uitvoerige besprekingen gevoerd met „the Freeland Lea gue for Jewish Territorial Colo nization". Dit lichaam zal de kos ten der immigratie dragen en de leiding op zich neinen. Om twee redenen is dit plan toe te juichen. Vooréerst om de Joden, die nu toch eindelijk, no zooveel diende, rust mogen vin den. Maar ook om Suriname, dat land zonder mensen, dat alleen tot bloei kan komen, als er nieu we toestroming van bevolking komt. Toch, aldus Fr. Dagblad, moet onze Regering oppassen. Deze Joden uit Oost-Europa zullen ooit Nederlanders worden. Zelfs geen Surinamers. Zij zullen Joden blijven en zich nationaal één voelen, niet met ons, maar met hun broeders in Palestina. Een assimilatieproces als in Ne derland, waar verre weg de mees te Joden zich voor 100 Neder landers voelen, kan men in Suri name niet verwachten. De Joden ln Palestina roeren zich geducht. Er bevinden zich onder hen elementen, die voor de gruwelijkste terreur niet terug deinzen. Zij hangen gijzelaars op. En zij hebben hun relaties ver buiten Palestina. Wanneer de Joden naar Suri name gaan, uitstekend! Maar wy moeten waarborgen hebben, dqt er geen elementen onder gevon den worden, die eens geestes zyn met de terroristen in Palestina. En het zal de taak der Regering zijn, ook in de toekomst alle on- zonde en ondergrondse activiteit te beletten. Acht zij zich daartoe niet in staat of ziet zy de nood zaak daarvan niet in, dan kunnen we er beter niet mee beginnen. Europa staat voor zyn eco nomische ondergang. Er dreigt een crisis, die ons werelddeel in de afgrond zal storten. De eerste symptomen zyn reeds waarneembaar. In Engeland worden alle krachten gemobi liseerd om te redden, wat nog te redden is. Dit land is er er ger aan toe, dan ooit te voren. In België is een verflauwing in het economische leven dui delijk merkbaar. Sinds het ein de van het vorige jaar spreekt men over een typische daling der verkoopcijfers in de luxe handel. In bijkans aZle indu strie-bedrijven hebben zich ver schijnselen van verruiming der arbeidsmarkt voorgedaan. Symptomen van een komen de crisis zijn niet meer te loo chenen., In Frankrijk stelt de rege ring ieder ogenblik de vertrou wenskwestie en werkt dag en nacht om de „Lonen en prijzen politiek" vast te houden. Over Duitsland behoeven we niet eens te schrijven. Alle moeite om van dit gebied een economi sche eenheid te maken is tot nu toe vruchteloos geweest. En wat betreft ons gehele wereld deel dreigen alle pogingen om tot een oplossing te komen tot falen gedoemd te zijn, omdat, onder de pressie van Rusland, de Oost-Europese staten zich niet willen aansluiten bij de overige landen om te komen tot een doeltreffende uitvoering van het „plan-Marshall". Voor een groot deel leeft Europa thans op leningen van Ameri ka. Het gehele herstel hangt van deze ïeningèn af. Er is een schijnwelvaart door ontstaan, die zand in onze ogen strooit, Amerika is hierdoor in staat gesteld uit te voeren. Maar Europa gaat aan deze leningen te gronde. Het is niet meer dan een kleine pleister op een grote wonde. Amerika kan niet eeuwig door blijven gaan met het geven van leningen. En wanneer de stroom pan credieten wordt stopgezet, is Europa verloren. De enige mogelijkheid om Europa van een economische ondergang te redden is onder linge samenwerking. Niet door een paar landen. Nee, geheel Europa moet zich aaneenslui ten. Doet zij dit niet, dan gaat het ten gronde. Dan is de strijd verloren. Wij, Europeanen, zijn dood arm. In de ogen van Amerikaanse zakenleden zijn we niets anders dan bedelaars, die met negotie langs de deuren leuren. Laat een ieder daarvan over tuigd zijn. Hoge verwachtingen mogen we niet meer hebben, Economische krachten voltrek ken zich dikwijls buiten het be wustzijn van de mensen om. We staan eerder voor de naakte feiten, dan we zouden hebben kunnen vermoeden. Dat we ons instellen op een radicale verso bering van onze levensstan daard kan helemaal geen kwaad en bewaart ons voor grote te leurstellingen. De Gaulle waarschuwt het Franse volk. De Franse generaal de Gaulle heeft te Alencon in Normandië een politieke redevoering gehou den, waarin hij waarschuwde tegen „zware wolken, die zich boven Oost-Europa samentrek ken". Hij adviseerde de Fransen gezamenlijk een poging te doen Frankrijks eenheid, welvaart, veiligheid en macht le herstel len. De staat moet hierbij de leiding hebben. De Gaulle herdacht verder de wapenfeiten van de tweede pantserdivisie der vrije Franse strijdkrachten, die deel hebben genomen aan de invasie in Nor mandië. Voordat hij zich naar Alen con begaf, werd generaal de Gaulle in de steden Laval en Mayenne ontvangen. Te Laval sprak bij vanaf het balkon van het stadhuis. Hij zeide o.m., dat Frankrijk zijn recht om te leven en zijn toekomst slechts heroveren kon door een gemeenschappelijke in spanning met ter zijde stelling van particuliere belangen. De partijen moesten in de eerste plaats denken aan het herstel van Frankrijk. Hij had vertrouwen in de kracht van het Franse volk, dat alleen nog moest worden ver enigd om de moeilijkheden te kunnen overwinnen. De juwelen der Hohenzollern. De stiefzoon van de vroegere Wilhelm II, Prins Ferdinand von Schoeiaeh- Carolath, heeft ver klaard, dat de familiejuwelen der Hohenzollerns onlangs naar Ber lijn zijn gebracht en zich thans veilig onder Amerikaanse hoede bevinden. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond: Overdag droog en zonnig met weinig verandering van tempe ratuur. Matige wind uit Noor delijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1