Het vuren nog niet gestaakt in Indië. Woeste terreur tegen de Chinezen. Tekort aan arbeids krachten in Textiel industrie. De export van groente naar Duitsland. REH&*» BzlangAijlle Cening, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In drie dagen om de wereld. Beroep van Attlee op Britse bevolking. wcïenieut Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- *tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 3S, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Met begrijpelijke voldoening heeft minister Lieftinck Vrijdag' voor de radio gesproken over de door de Herstelbank aan ons land toegestane lening van 195 milli- oen dollar of 516 mlllioen gulden. Hieruit blijkt, dat Nederland nog credlet heeft in het buiten land. Dat er nog vertrouwen is in onze kunde, onze kracht en vol harding. Wij hebben nu weer even de handen ruim. Maar en dat is het onaan gename b\j deze transactie nu zijn wij ook met deze enorme lening, die zware lasten legt op ons volk nog volstrekt niet uit de moeilijkheden. Immers, naar Min. Lieftinck indertijd in zijn deviezennota berekende, geeft onze handels balans een tekort aan van 900 mlllioen gulden. Daaruit volgt, dat na deze lening onze rekening met het buitenland nog een tekort ver toont van pl'm. 400 mlllioen gulden. -» Dat zijn beangstigende cijfers. Het stemt tot voldoening, dat we kunnen lenen, ook al brengt dit voor de toekomst opnieuw zware lasten. Maar van niet minder belang ls nu eens concreet te horen, welke mogelijkheden de regering ziet en welke maatregelen zij dient te nemen om deze tekorten te doen verdwijnen. Anders bestaat het gevaar, dat we al leningen sluitende, ten slotte toch in armoede weg zinken. ZEEUWSCH DAGBLAD Tewerkstelling buiten landse arbeiders. De Twentse textielindustrie heeft nog steeds te kampen met een groot tekort aan personeel. Op alle mogelijke manieren heb ben deze fabrieken reeds ge tracht personeel aan te werven, doch de resultaten acht men niet evenredig aan de moeite, die men er zich bij de aanwerving voor geeft De productie in genoemde tex tielfabrieken heeft door dit be langrijke tekort aan personeel ernstig te lijden. Er zijn textiel fabrieken, waar machines stop gezet moeten worden, omdat er geen arbeiders en arbeidsters te krijgen zijn. Er zijn bedrijven, waar momen teel de personeelsbezetting 30 tot 40 pCt minder is dan voor de oorlog. In de omgeving kan men prac- tisch geen personeel meer aan werven. Verschillende fabrieken zijn er dan ook reeds toe over gegaan filialen te stichten in het Noord-Oostelijk deel van Over ijssel, alsmede in de Zuid-Oost hoek van Drente, waar nog vol doende arbeidskrachten beschik baar zijn voor de textielnijver heid. Deze z.g.n. spreiding schijnt goede resultaten op te leveren, temeer daar het ook economisch voordelen biedt. Momenteel moe ten b.v. duizenden guldens be steed worden voor het vervoer van arbeidskrachten uit de om geving naar de fabrieken te Al melo, Hengelo en Enschedé. De directies van de verschil lende textielfabrieken in Twente stellen alles in het werk om hun fabrieken zo goed mogelijk te bevolken. Daarbij heeft men bij zonder belangstelling voor de ..displaced persons" in Duitsland. Zoals bekend, zijn deze ver plaatste personen, voor het groot ste deel ondergebracht in kampen, voornamelijk in verschillende zo nes van Duitsland. Onder hen bevinden zich uitstekende vak mensen. Nederlandse commissies, samen gesteld oa. uit ambtenaren van het Rijksarbeidsbureau en van de Gew. Arbeidsbureaux, w.o. uit Twente, zullen binnenkort een bezoek brengen aan deze kampen, teneinde een selectie uit te voe ren voor de 8000 van deze vader landlozen, die in Nederland in het arbeidsproces zullen worden in geschakeld. Ook Twente krijgt een contingent van deze arbeids krachten, voornamelijk voor de textielindustrie en voorts een aantal mannelijke krachten voor 3e JAARGANG No. 716 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA MAANDAG 11 AUG. 1947 Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUÏZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Gruwelen van rampokkende benden. Nieuwe bestands schendingen. Nederlandse legercommu Uit Batavia werd Zaterdag ge meld: Bij normale patrouillegang is op verschillende plaatsen het be gin van terreur door rampok- kers de kop ingedrukt, terwijl wapens en munitie werden buit gemaakt en vernietigd. Een poging tot infiltratie ten Noorden van Tanggerang is met succes afgeslagen. Aan het oos telijke front bij Semarang legde de TRI een mortiervuur op onze post Goeboeg. Het vuur werd door de Nederlandse artillerie beantwoord. Bij Soerabaja deed een republikeinse groep weder om een aanval op een post te Randigankoelon, ditmaal met 200 man. De aanval werd afgeslagen waarbij de tegenpartij enige ver liezen leed. Dorpshoofd vermoord. Een officieel bericht uit Bata via meldt, dat de Loeran (dorps hoofd) van Kenoengdjati (Mid- den-Java ten Noorden van Poer- woredjo) wegens hulpverlening aan de Chinese bevolking, op 'n gruwelijke wijze werd vermoord. Nieuwe explosies, gaten in we gen, boomversperringen en branden op ondernemingen, in het bijzonder in de omgeving van Salatiga worden gemeld. De republikeinse troepen voer den 80 gevangenen uit de ge vangenis van Pekalongan op Midden-Java evenals 2000 Chi nezen af. Deze werden echter door de Nederlandse troepen ge red. Uit het gebied van Tandjoeng- poera op Noord Sumatra wordt gemeld, dat de republikeinen bij het terugtrekken al de voedings middelen, sieraden en het geld der bevolking medenamen. De beide paleizen van de Sultan zijn afgebrand. Verzoek van Sjarifoeddin aan Veiligheidsraad. Gisteravond heeft Sjarifoeddin via de radio de Veiligheidsraad verzocht toe te staan, dat Sjah- rir, Agoes Salim en nog aan te wijzen vertegenwoordigers, die uit Indonesië zullen arriveren, in de Veiligheidsraad de nodige inlichtingen geven. Resoluties van het K.N.I.P. Zaterdagavond heeft het werk comité van het K.N.I.P. de vol gende resoluties aangenomen: a. Wij onderschrijven de aan vaarding van het besluit van de Veiligheidsraad door de regering. b. De oplossing van de Nederl. agressie door arbitrage. c. De eis van de Republiek be treffende het terugtrekken van de Nederl. troepen achter de demarcatielijnen van October. De minister-president kondig de tevens aan, dat Sjahrir en Agoes Salim volledig mandaat hebben om de Republiek overal te vertegenwoordigen. Republikeins communique. Een door de republikeinen gis teravond uitgegeven communique meldt, volgens Agence France Presse, dat de Nederlanders na hevige gevechten een drietal plaatsen bezet hebben, waaronder Kedoengdjati ten Zuiden van Se marang. Het communique zegt verder, dat de Nederlanders ge poogd hebben een vliegveld op 10 kilometer afstand van Malang te veroveren zonder dat zij daar in geslaagd zijn. De Amerikaanse consul- generaal Foote naar Djokja. Walter Foote, de Amerik. con sul-generaal te Batavia, heeft gisteravond voor radio Batavia aangekondigd, dat hij heden om 7 uur in een Amerikaans vlieg tuig naar Djokja zal vertrekken. Op Walter Foote's verzoek om te Djokja te mogen landen, heeft Sjarifoeddin geantwoord: dat hij met genoegen zijn bezoek zou ontvangen. Het nique van gisteren meldt: „Wederom hebben zich enkele nieuwe bestandschendingen voor gedaan. De voornaamste hiervan zijn: onze posten te Banjoemas en Poerbalingga zijn met mortie ren beschoten. Ten Oosten van Gombong werd onze meest voor uitgeschoven post met automati sche wapenen bestookt. Het vuur werd 'door ons beantwoord. Bij normale patrouillegang rondom Salatiga zijn onze pa trouilles beschoten door sluip schutters, terwijl op enkele plaat sen mortiervuur werd ontvangen. In de Hoeloe Soengai op Borneo liep een patrouille in een hin derlaag. De bende werd met enige verliezen onzerzijds ver dréven. Bij Bolombangkeng op Zuid-Celebes werd contact ver kregen met een bende, waarvan drie terroristen werden gedood en twee gevangen genomen, ön- der hen bevond zich de voor naamste bendeleider uit dit ge bied. Onze verliezen sedert 5 Aug. bedragen 18 gesneuvelden, 43 ge wonden en 1 vermiste. Protest bij Veiligheids raad, Soeria Kartalegawa, voorzitter van de „Pasoendan", heeft tele grafisch bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de vereen zelviging van de republiek met de gehele Archipel, alsmede tegen het afvaardigen van Sjahrir naar de Veiligheidsraad. Hij betreurt de inmenging van de Veiligheidsraad in een inter ne Nederlandse aangelegenheid en verklaart zich accoord met de Nederlandse politionele maatre gelen. Hij is verder overtuigd, dat de militaire maatregelen moeten worden uitgebreid tot Djokja en Solo en beschouwt de resolutie van de Veiligheidsraad als een ernstige hindeipaal voor de veiligheid in de Archipel. Captain William Odom heeft met zijn Reynolds Bombshell In Iets minder dan drie dagen een vlucht om de wereld ge maakt. Dit is juist de helft van de tijd, die Willy Post ln 1933 voor een soortgelijke vlucht nodig had. Odom was bijzonder moe. Tussen Alaska en Alberta is hij ln de lucht ln slaap geval len en heeft gedurende een uur en veertig minuten op zijn automatische piloot gevlogen. Bon voor fietsband aangewezen. t C.D.K. deelt mede, dat GehrpV aan werlfnlayen 10 Augustus t.m. 30 Sep- 33n wecKgiazen Augustus vertrekt het schip weer naar Batavia, alwaar het op 4 September wordt verwacht. Het van tember a.s. op de bon C 26 van het bewijs van inschrijving voor fietsbanden BI 606 voor vervan ging van fietsbanden een toer- buitenband wordt beschikbaar gesteld. Deze band kan rechtstreeks op bon C 26 worden gekocht. Men behoeft deze bon dus niet bij de distributiedienst in te wisselen tegen een banden bon. Ramadicr stelt vertrouwenskwestie. Paul Ramadler, de Franse eer ste minister, heeft Zaterdag avond in de nationale vergade ring de vertrouwenskwestie ge steld, na een verhit tweedaags debat over voorgestelde wijzigin gen ln de wet op de gemeente raadsverkiezingen, In overeen stemming met de grondwettelijke bepalingen zal de Kamer zich over 48 uur, dus vandaag uit spreken. Het regeringsvoorstel, naar aanleiding waarvan Rama dler de vertrouwenskwestie heeft gesteld, voorziet ln verkiezingen volgens evenredige vertegenwoor diging in gemeenten van meer dan 9000 Inwoners, terwijl in ge meenten met een kleiner inwo nertal de candidaten bij eenvou dige meerderheid worden geko zen. Het is over de kwestie van de tweede stemming in kleinere gemeenten, dat de Assemblee zich verdeelde. vereniging te Batavia heeft zich m een radiorede gericht tot Chi de metaalnijverheid. De vrouwen na, tot de Chinezen over de ge- zijn hoofdzakelijk afkomstig uit hele wereld en lot de voorzitter de Baltische landen. en de staf der Verenigde Naties. Met deze arbeidskrachten hoopt Hij zette daarin uiteen, dat de men het personeelstekort ln degruwelen tegen de bevolking Terugtrekking van het Nederlandse leger zou nieuwe moorden betekenen. De voorzitter van de Chinese migen gekleed waren in de uni form van hun leger. Twentse textielfabrieken zins op te heffen. emgs- vaak zijn gepleegd door Indone siërs in het uniform van het In donesische leger. Als mensen en als Aziatisch volk gaan de Chi nezen accoord, dat het Indonesi sche volk eens zijn vrijheid her krijgt, maar dit beteken: niet, Op vragen van het Tweede dat de republiek Java en Suma- Kamerlid, de heer Schooneberg 1 2?.de Potentiële rechten van het I nmoon t.rtll. -n_a Middenstandsexamen en dienstplicht. in verband met het oproepen van dienstplichtige deelnemers aan het middenstandsexamen alge mene handelskennis tussen het schriftelijk en het mondeling ge deelte van dit examen, heeft de minister van Economische zaken geantwoord, dat de in militaire flienst geroepen candidaten, naar gebleken is, van hun onmiddel lijke commandanten verlof krij gen om het aangewezen tijd stip aan he mondelinge examen deel te nemen, Chinese volk als volk van Azia tisch ras vergeren moet. Bovendien moeten de Chine zen, behorend tot de pioniers van de Verenigde Naties, een behandeling krijgen, die in over eenstemming is met het doel der Verenigde Naües. Sedert de capitulatie van Ja pan zijn de Chinezen in Indone sië herhaaldelijk vermoord, ge plunderd. geminacht en op alle mogelijke manieren uitgezogen door Indonesiërs, van wie som- Verder werd. gezegd, dat de Indonesische republiek herhaal delijk blijk heeft gegeven on machtig te zijn eigen leger en volk in toom te houden, zelfs zo, dat op het ogenblik eigen dommen en levens van Chine zen gevaar lopen. Een telegram van met deze rede overeenstem mende inhoud is gezonden aan de Chinese vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, dr Lin, met het verzoek dit aan de Vei ligheidsraad voor te leggen. Omtrent deze rede meldt Reu ter nog, dat hierin een beroep op de Verenigde Naties werd ge daan om in naam van menselijk heid en recht als eerste taak bij de oplossing van het conflict in Indonesië de Chinese bevolking in bescherming te nemen. A.F.P. bericht, dat volgens de spreker, terugtrekking van het Nederlandse leger op de oude demarcatielijnen nieuwe moor den op Chinezen tot gevolg zou hebben. Dc 11 -mogendheden- conferentie over het Japanse vredesverdrag. Naar een woordvoerder van het Britse departement van bui tenlandse zaken mededeelde, heeft de Amerikaanse regering voorgesteld om de 11-mogend- hedenconferentie over het voor bereiden van het Japanse vredes verdrag in September te Was hington te houden. Franse installaties te Lobau weggevoerd. Uit Franse bron wordt verno men, dat, toen de Sowjet-Unie de vorige week de olie-raffinade rijen te Lobau bezette, zij Franse installaties in beslag genomen en naar Roemenië vervoerd zou hebben. Na een Frans protest zou men het vervoer naar Roe menië gestaakt hebben. Men hoopt in Frankrijk, dat het ma teriaal, dat door de Duitsers naar Oostenrijk vervoerd was, spoedig weer teruggegeven wordt. Broodprijs in Frankrijk verhoogd. Het brood zal in Frankrijk met ingang van vandaag ruim tweemaal zo duur worden. Voor Parijs komt de prijs van 11/2 franc op 24 francs per kg. Voor het platteland op 27 francs en voor de provinciesteden op 28 francs. Dit nieuws heeft vooral bezorgdheid gewekt onder het armere volksdeel De Brits-Russische handelsbesprekingen. Naar van bevoegde zijde te Londen vernomen wordt, heeft zowel de Britse als de Russische regering stappen gedaan om de handelsbesprekingen tussen de beide landen, die onlangs zijn doodgelopen, të hervatten. Geen officiële Britse waarnemer bij het, proces tegen Petkof. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft verklaard, dat de Sowjet-Russische autoriteiten in Bulgarije het Brits verzoek om een officiële waarnemer voor het proces tegen de Bulgaarse oppo sitieleider Petkof te mogen af vaardigen, van de hand gewezen hebben. Montgomery naar Frankrijk. Veldmaarschalk Lord Montgo mery, chef van de generale staf van het Britse rijk, zal op uit nodiging van Coste Floret, de Franse minister van Oorlog, en met medewerking van de Britse regering, van 27 tot 30 Augustus een bezoek aan Frankrijk bren gen. Montgomery zal het oplei dingsinstituut van het Franse leger inspecteren. Treinongeluk in Engeland. Zes passagiers zijn om het le ven gekomen en ongeveer 50 werden gewond toen de Londen- Leeds expres in de buurt van Doncaster op het achterstuk van een andere trein reed, die even eens op weg was naar Leeds. De locomotief en de eerste drie wa gens van de expres ontspoorden, terwijl de laatste vier wagens van de andere trein totaal wer den vernield. Beide treinen wa ren overvol. Volgens de laatste berichten zijn er 17 doden. Permanente zetel der V. N. De secretaris-generaal van de V. N. heeft een rapport over de permanente zetel van de V. N. gepubliceerd, dat aan de plenaire vergadering ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Het ontwerp omvat twee grote gebouwen en de kosten bedragen bijna 85 mil- lioen dollar. In een der gebou wen zullen vergaderzalen onder gebracht worden voor de 70 de legaties. Het andere, een wolken krabber zal maximaal 500 em- ployé's kunnen herbergen. Het rapport voorziet in de bouw van de permanente zetel in drie ver schillende stadia. De „Oranje" in Amsterdam. Precies 19 dagen nadat het uit Tandjong Priok is vertrokken, is Zaterdagmiddag het vlaggeschip van de Mij. „Nederland", de „Oranje" in de hoofdstad terug gekeerd. Daarmede heeft kapi tein Bakker de opmerkelijke prestatie geleverd een volle dag op het vastgestelde reisschema in te lopen. Onmiddellijk na de aankomst van het schip werd een aanvang gemaakt met de debar- kering van de ruim 800 repatri- erenden en de 100 passagiers. De „Oranje" zal slechts 6 da gen in Amsterdam blijven. Op 15 Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Korthals in verband met het tekort aan weckglazen, heeft de minister van Economische zaken geant woord, dat het hem bekend is, dat in handelskringen de be hoefte aan weckglazen op 4 mil- lioen stuks wordt geschat, ter wijl de productie door de bin nenlandse industrie althans in enigszins belangrijke mate bin nen korte tijd niet is te ver wachten. De minister betwijfelt of be schikbaarstelling van weckglazen bij inachtneming door de gebrui kers van energie- en suikerrant soenering, het wecken van groen ten en fruit zal kunnen bevor deren. Hij vraagt zich bovendien af of 4 millioen glazen, waarin 5000 ton groenten en fruit kan wor den geweckt, bij een totale pro ductie van ca. 1 millioen ton per jaar een noemenswaardige bij drage kunnen leveren tot ver mindering van de groentenver- nietiging, temeer daar een deel van deze glazen zou terecht ko men bij hen, die voor eigen ge bruik groenten en fruit tslen. De minister acht het niet ver antwoord de invoer van weck glazen onder de huidige omstan digheden te bevorderen. Nog- geen overeenstemming. Het heeft er de vorige week naar uitgezien, dat de zo lang verwachte export van Neder landse groenten ten behoeve van de Duitse bevolking eindelijk ter hand genomen zou worden. Het bedrijfschap van groen ten deelde de ongeveer honderd groentenveilingen zelfs mede, dat met een vrij geregelde ex port van bonen, komkommers, tomaten, andijvie, peen en een gering kwantum sla rekening gehouden kon worden. Ter elfder ure hebben zich evenwel nog moeilijkheden voorgedaan. In het bijzonder hebben de betalingsvoorwaar den een punt van overweging uit gemaakt. De Nederlandse onderhande laars poogden vastgelegd te krij gen, dat de betalingen in een „comfortable currency" zullen geschieden, welke voor hen in de huidige situatie de Ameri kaanse, Britse of Nederlandse valuta betekent. Voorts werd van Nederlandse zijde voorge steld de groentenexport via com pensatieleveranties te verreke nen. Anderzijds werd gestreefd de betaling te verrichten in een naar Nederlandse opvattingen „uncomfortable» currency", het toekomstige Duitse betaalmiddel, hetgeen zou neerkomen op een uitgestelde Markenrekening. Ten slotte zouden de Neder landers met de Amerikaanse en Britse bezettingsautoriteiten overeengekomen zijn de groen tenexport via compensatieleve ranties te verrekenen. Pontje omgeslagen. Zondagmiddag is vermoede lijk door overbelasting op het Wilhelminakanaal nabij Oirschot een pontje omgeslagen. Bij dit ongeval zijn twee personen, de heren J. van der Ven en K. Soethout, beiden uit Oirschot, verdronken, terwijl een derde persoon, de heer B. v. d. Ven, een broer van eerstgenoemde, even eens afkomstig uit Oirschot, nog in levensgevaar verkeert. Coöperatief melken. In de provincie Groningen wor den momenteel proeven genomen met coöperatief melken. Daartoe is een jeep uitgerust met 6 Sur ge Melotte melkmachines. Drie personen gaan hiermede elke morgen en avond bij vier of vijf veehouders melken. Aan de jeep is een installatie gebouwd, waar mee men de koeien kan vastma ken. De motor van het voertuig doet tevens dienst om de melk machines aan te drijven. Men iioopt hiermede 80 a 90 koeien per keer te kunnen melken. Gift van „Nederland helpt Indië". Het dagelijks bestuur van de Sichting „Nederland helpt Indië" heeft f 100.000 beschikbaar ge steld ter leniging van de eerste nood onder de inlandse bevolking in Indië. De Stichting deelt daarbij me de, dat dit bedrag moet worden uitgekeerd aan diegenen in In dië, die door de extremisten en de T.R.I. tijdens de politionele actie zijn uitgeplunderd of mis handeld. Hieronder rekent het bestuur tevens die ingezetenen van Chinese stam, „die het mik punt zijn geweest van terreur". Afvaardiging van de Staat Indonesia naar New York. De regering van de staat In donesia Timoer heeft besloten naar New-York af te vaardigen: president Soekawati, min.-presi Nadjamoeddin en de minister van binnenlandse zaken Anak Agoeng. Het gezelschap zou he denochtend per vliegtuig van Kemajoran naar New-York ver trekken. Het gezelschap wordt gecom pleteerd door enig administratief personeel van de verschillende vertegenwoordigers. Toen Sjarifoeddin op een pers conferentie gevraagd werd, of de reis naar New-York van Soeka wati, Hamid n en andere Mali- no-leiders de republikeinse zaak in gevaar zou brqngen, antwoord de hij: Zij voeren hun eigen po litiek'niet uit, maar werken on der Nederlands toezicht. De Britse premier, Attlee, heeft een radiorede gehouden, waarin hij een beroep deed op het Britse volk om behulpzaam te zijn bij de uitvoering van het regerings plan, dat Engeland door de eco nomische moeilijkheden moet heen helpen. Attlee zei, dat hij zeker van de overwinning was, gezien de natuurlijke hulpbronnen en de bekwaamheid en ijver van het volk. Wij staan voor een situatie, verklaarde Attlee, die behoort tot de ernstigste, waarmee wij ln de loop van een lange geschiedenis te maken hebben gehad. Het is zaak om de uitgaven naar het buitenland ln te krim pen, de voedselvoortbrenging ln eigen land te vergroten, het nut tig effect van het vervoer zo groot mogelijk te maken en meer voor de export te produceren Attlee eindigde met de verzeke ring, dat Groot-Brittannië niet mocht drijven op de hulp van het Gemenebest, noch op die van ,onze vrienden in Amerika". Donderdag verscheen op de veemarkt te Zutphen een land bouwer uit Almen met een nuch ter kalf, dat door moeder natuur met twee bekken, twee tongen en drie ogen ter wereld was ge bracht. Hoewel het dier een ge zonde indruk maakte, is het naar het slachthuis gebracht, waar het werd afgemaakt. Op 24 Augustus zullen op het strand te Ostende proeven geno men worden met het verzenden van poststukken per raket. Walter Feldhausen, voormalig Duits politie-functionaris en concentratiekampcommandant zal Spoedig te Lodz terecht staan wegens het „veroorzaken van de dood van millioenen mensen" Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, heeft het Oostenrijkse centrale be stuur bekend gemaakt, dat er thans in Oostenrijk 693 geval len -van kinderverlamming zijn geconstateerd. De commissie der V. N. voor Palestina is Vrijdag in Duitsland aangekomen, waar zij bespre kingen zal voeren met de leiders der 11.000 Joodse verplaatste personen in het damp Bergen- Belsen. De drie laatste Duitse krijgs gevangenen in de V. S. zijn Don derdag naar hun land terugge zonden, waarmee de repatrië ring van de 450.453 Italiaanse en Duitse krijgsgevangenen in de V. S. is voltooid. Het Albanese kabinet heeft besloten tot algemene mobilisa tie van arbeidskrachten voor de wederopbouw van het land. Iedereen kan thans tot werken worden verplicht. In Engeland zijn de afgelopen week 448 gevallen van kinder verlamming geconstateerd. Bij Lomza in Noord-Polen zijn twee hoge Poolse plaatselijke autoriteiten door een groep ver zetslieden gedood. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, zijn thans ook in de districten Neu- stadt en Kusel gevallen van kin derverlamming gemeld. De hoofdredacteur van het in de Hebreeuwse taal verschijnen de revisionistische Palestijnse dagblad „Hamasjkif' (waarne mers) is door de Palestijnse po litie gearresteerd. Even voor Tel Aviv is de Cairo-Haifa express op door verzetslieden gelegde mijnen ge lopen. De locomotief en twee wagens ontspoorden en de ma chinist, een Jood, kwam om het leven. 753 personen, die onlangs bij de massa-arrestaties te Athene zijn gevangen genomen, zijn thans door de Griekse regering van het verbanningseiland Icaria naar het vasteland terug ge bracht. Gedurende de maand Juli zijn 600 schepen de haven van Ant werpen binnen gelopen tegen 470 in Juli 1946. Meer dan 100 schepen werden door de haven staking verhinderd Antwerpen aan te doen. Te Bazel zijn tengevolge van het op elkaar botsen van 4 auto's 3 personen gedood en 6 gewond. In een bioscoop in de volkswijk van Prenestine (Italië) ontstond paniek, toen de film in brand vloog. Een vrouw werd gedood en een 50-tal personen gewond. Zondag is een eerste groep van indertijd uit Ruslafld geëmi greerde personen uit Sjanghai naar de Sowjet-Unie terug gekeerd. Zaterdag is te Luik de ten toonstelling der technisch-weten- schappelijke nijverheidscontrole geopend. Deze tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de vereniging van ingenieurs, die te Luik promoveerden. De trein van Cairo naar Haifa is Zaterdag bij Haifa ten gevol ge van een electrisch tot ontplof fing gebrachte mijn, ontspoord. Enkele wagons vervoerden mili tairen, doch er waren geen slacht offers. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.17 n., onder 20.12 u. Maan op 0.40 u., onder 17.34 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 12 Augustus: 9.29 u. 1.55 m., 22.05 u. 1.56 m. Amerika zou Marine bases in ruil voor leningen verlangen. Het Sowjet-blad „Prawda" schrijft, dat de Verenigde Staten van Italië en Frankrijk marine bases in Livorno en Bizerta heb ben verlangd in ruil voor Ame rikaanse- leningen. De Ameri kaanse regering zou dit zelfs als voorwaarde, waarvan zij niet wenst af te wijken, hebben ge steld. In zijn commentaar zegt de „Prawda", dat de Amerikanen thans de leningen gebruiken om hun expansie-mogelijkheden te vergroten. Op de spoorlijn tussen Delhi en Bathinda heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor twee wa gons van een speciale trein, die personeel van de regering van Pakistan van Delhi naar Ka- rattsjl bracht, uit de rails liepen. Vier passagiers werden gedood en 20 gewond. Het Ministerie van Marine der V.S. zal zes kanonneerboten, ge bouwd in 19441945, aan Grie kenland leveren, voor patrouille- ringsdiensten langs de kust. A* VLISSINGEN. Omstreeks half zes Zaterdag middag is de „Elandsfontein" van de V.N.S. te 's-Gravenhage de haven binnengesleept door de sleepboot „Zwarte Zee". De Elandsfontein" kwam, zoals men zich zal herinneren, vaij Duits land. Het schip zal op de werf van de Koninklijke Mij „De Schelde" worden hersteld. Zierikzee ontving deelnemers aan de vacantiecursus Kon. Onder wijsfonds. Vertragingen bij de brug van Vlake en de sluizen bij "Wemel- dinge waren oorzaak, dat de deelnemers aan de 23e vacantie cursus van het Kon. Onderwijs fonds voor de Scheepvaart eerst om half negen Vrijdagavond in Zierikzee arriveerden. Het late uur maakte de ontvangst ln Zie rikzee niet minder hartelijk. Tal rijke inwoners stonden de schepen op te wachten aan de haven, waar de leraren van de binnenvaart- visserijschool ter begroeting aan wezig waren. In het stadhuis sprak de wnd. burgemeester, mi C. J. B. du Croo, zijn waardering uit voor dit bezoek aan het ge teisterde Zeeland. In het grote leger der werkers in Nederland nemen de binnenschippers een be langrijke plaats ln en zij spelen in ons economische leven een rol, die meer en meer erkenning vindt. Later begaf j»et gemeente bestuur zich met zijn gasten naar „Concordia", waar de propagan da-film „Onze volkskracht in de scheepvaart" werd vertoond. Za terdagmorgen vroeg werd de terugtocht naar Rotterdam aan vaard. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Loosdrecht, A. L. van der Smit te Waspik; te Suawoude, N. Luyendijk te Hoek van Holland. Geref. Kerken. Beroepen te Krimpen a. d. Lek, H. Moolhuizen te Aarlan- derveen; te Koudekerke, P. War- menhoven te Reeuwijk; te Gent, J. v. d. Berg, cand. te Rotter dam. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Langerak en bedankt voor Nijkerk, Zoe- termeer-Pijnacker, Tiel-Zaltbom- mel, Middelburg, Terneuzen, Goes en Zuidbroek, H. Amelink Jr., cand. te De Bilt (U.). Protestants interkerkelijk thuisfront. Een dezer dagen is tot stand gekomen het protestants Inter kerkelijk thuisfront (P.I.T.) Dit is een organisatie van de Prot. Kerken ln Nederland enerzijds welke samenwerkten in het uit de bezettingstijd bekende inter kerkelijk overleg en van aller lei organisaties, bonden en ver enigingen, die werken op Prot, terrein anderzijds. Het P.I.T. stelt zich ten doel de zorg voor de militairen en hun achtergebleven betrekkingen. Om de arbeid van het Prote stants interkerkelijk thuisfront mogelijk te maken, ls door alle samenwerkende Protestantse ker ken besloten om op Zondag 31 Augustus a.s. een collecte te hou den, teneinde de hoge kosten, aan deze organisatie verbonden, te dekken. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig Maandagavond. Zonnig, droog en weer. Matige, tijdelijke vrij krachtige wind tussen Noord en Oost. vrrj warm Met ingang van Donderdag 14 Augustus a.s. zal het K.N.M.I. te De Bilt uitzendingen van weer berichten in de vroege ochtend uren verzorgen over de zender Hilversum IX (415.5 M.). Deze uitzendingen zullen plaats vinden om 5.45 en 6.45 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1