provinti^/w Veiligheidsraad wijst Phiiippijns verzoek af. Nederlands-Belgische douane-overeenkomst. SfÜDEBAK Garage I. WILLEBOER Krachtig pleidooi van Mr v. Kleffens. Oost-lndonesië contra de Republiek. Zeven millioen gulden voor woningherstel op Walcheren tot Augustus 1947. De Republiek in alie opzichten in gebreke gebleven. De- feu-gd </ci>ï% J-awiig-fe H&le-H&eci4%(te& Genoegzaam aantal Walcherse boeren willen naar de Noord- Oostpolder. Donderdagavond is in de Vel- ligsheldsraad de bespreking van de Indonesische kwestie voortge zet. Allereerst werd het Philip- pijnse verzoek, de besprekingen van de Indonesische kwestie te mogen bijwonen, behandeld. Hiertegen hebben België en Groot-Brlttannië zich verzet, doch de Australische afgevaardigde, William Hodgson, bepleitte krachtig, dat de Philippijnen een vitaal belang hadden bij het Indo nesisch geschil en de verwarring in het Pacific-gebled, welke daar van het gevolg is. Het Philippijnse verzoek werd landse inmenging, tn het bijzon der de formatie van internatio nale brigades en boycotmaatrege len, een zodanig gevolg heeft, dat zij op internationaal gebied re percussies teweeg brengt. De O.-ï. regering is daarom van mening, dat een spoedige op los* '~v.' van het conflict noodza kelijk binnen Indonesië zelf moet worden gevonden. Z\j dringt er by de N ederlandse regering op aan ook de Veiligheidsraad van haar standpunt in kennis te stel len". echter met ze9 stemmen vóór ver- De prijs Van Levertraan» worpen. Er waren vijf onthoudin- gen, zodat de nodige meerderheid van zeven stemmen niet werd be reikt. De Voor-Indische gedelegeerde Sen, deed een beroep op de Vei ligheidsraad om een bevel uit te vaardigen, dat zowel de Indonesi sche als de Nederlandse strijd krachten zich zouden terugtrek ken op de stellingen welke zij voor het uitbreken der vijande- lijkheden innamen, aangezien de Indonesiërs ernstig in het nadeel zouden zijn bij de onderhandelin gen. Mr van Kleffens ontkende ten sterkste, dat de kwestie van de gemeenschappelijke politie macht het struikelblok was ge weest. Hij herhaalde, dat de redenen voor de Nederlandse militaire ac tie waren: het vastbonden van gijzelaars; het staken van de le vensmiddelentoevoer, waardoor hongersnood ontstond; meer dan duizend bestandsschendingende onmacht van de Indonesische re gering om ongeregelde elementen In bedwang te houden. Mr van Kleffens verklaarde vervolgens, dat als gevolg van de Indonesische blokkade 13 der inwoners van Madoera van hon ger was omgekomen en dat 27 van honger ongeneeslglt ziek was: „Wy konden dat niet lan ger tolereren**. Regering van Oost-lndonesië tegen de republiek. Nader wordt gemeld, dat Mr van Kleffens de Veiligheidsraad een dringende boodschap van Nadjamoeddln heeft doorgegeven waarin deze verklaart, dat Oost- lndonesië verbaasd is over het verzoek van Australië en India aan de Veiligheidsraad om te In terveniëren in de Indonesische kwestie. Oost-lndonesië, aldus de bood schap, beschouwt deze stappen als een miskenning van het essen tiële karakter van het conflict en tevens als een zich mengen in de interne zaken van Indonesië, waardoor de wereldvrede zou kunnen worden bedreigd. Oost-lndonesië betuigt door middel van zijn premier zijn in stemming met het besluit van de Ned. regering om een politiële actie te beginnen tegen elemen ten van de republiek, die de uit voering van Linggadjati verhin deren. Dus wordt de Oost-Indonesische regering, zo gaat de boodschap verder, voor een aanzienlijk lan ge periode verhinderd in de uit voering van haar taak door de in breuk op de vrede veroorzaakt door de republiek. Zij erkent, dat de Nederlandse actie, welke ten doel heeft die omstandigheden te scheppen welke de uitvoering van Linggadjati. dat in het oog van De „Johan de Witt" naar West-Indië. Het s.s. „Johan de Witt" van de Stoomvaart Mij „Nederland" zal 29 Augustus een extra reis maken en wel naar Curacao waar het schip ongeveer 12 September wordt verwacht. Het zal- eind September weer in Amsterdam terugkeren en zal dan 11 Octo ber weer vertrekken voor een reis op de normale route Amster dam -Batavia. De „Tabinta" naar Montreal. Het m.s. „Tabinta" van de Stoomvaart Mij „Nederland" zal 5 September van Rotterdam naar Montreal vertrekken met Neder landse emigranten voor Canada aan boord. Het betreft hier Ne derlandse boeren die in Canada een nieuw bestaan hopen te vin den. Nog 800 zwaar beschadigde panden wachten op herstel. Definitief herstel aan de gang. De prijs, waarvoor levertraan uit Noorwegen wordt geïmpor teerd, is sinds het vorig jaar aan merkelijk gestegen. Dientengevol ge moesten ook hogere verbrui- kersprjjzen worden vastgesteld, die met ingang van 17 Juli 1947 gelden. De prijs is nu f2.90 per liter. De fles daarbij niet inbe grepen. De „Tarakan" naar Nederland. Het m.s. „Tarakan", dat te Cheribon de eeerste lading van 1100 ton Indische producten aan boord heeft genomen, zal op 3 September via Djeddah naar Amsterdam vertrekken. Het schip zal eerst in Birma pelgrims aan boord nemen en die naar Djeddah vervoeren. Merkwaardige verklaringen van Oost-Indonesische minister. Regeringspolitiek door een man van de P. v. d. A. bestreden. De heer M. Hamelink ml-het onderzoek moet er toch op nister van Financiën van de staatgewezen worden, dat de diepste Oost-lndonesië had een onderhoud oorzaak slechts gelegen ban zijn met een redacteur van „Het Vrije ïn de Republikeinse pogingen om Volk". ook na Linggadjati gewapende Bij het lezen van het verslag benden te doen infiltreren en ter- trekt het de aandacht, hoe deze man van de Partij van de Arbeid op precies hetzelfde standpunt blijkt te staan als de oppositie. Wij laten hier enkele gedeelten volgen. De heer Hamelink verwonderde er zich over, dat de economische en sociale raad der Verenigde Naties gemeend heeft de Repu bliek te moeten uitnodigen tot deelneming aan de conferentie van Havanna. Afgezien van de souvereiniteitsvraag zou de Repu bliek dus gezien worden als fac tor in de wereldhandel en dit acht te hij voor het ogenblik zeker niet juist. Sinds de capitulatie van Japan, aldus de heer Hamelink, heeft de Republiek aan de wereldhandel niet deelgenomen, tenzij door een intense en ongecontroleerde smokkelhandel, vooral van Suma tra uit. Ook wat van de ruilverhouding bekend is, Is weinig opwekkend. Als factor in de wereldhandel blijkt de Republiek te verwaarlo zen te zijn, in tegenstelling tot de Malinogebieden. Nog voor daar troepen waren aangekomen, heeft de bevolking er de revolntie afgewezen en ver- tronwd op de door Nederland toe gezegde staatkundige hervormin gen. Die zijn er gekomen en thans voltrekt zich daar op evolution- naire wijze, doch in revolutionnair tempo, de verwezenlijking van het vrijheidsideaal. Hierdoor is een spoedig herstel van de vernietig de economie van Oost-lndonesië dat van de oorlog veel meer te lijden heeft gehad dan Java of Sumatra mogelijk gebleken. Oost-lndonesië heeft aan de wereld kunnen leveren wat zij na het beëindigen van de oorlog reur uit te oefenen. Terugkomende op de uitnodi ging aan de Republiek voor de conferentie van Havanna noemde de minister die op zichzelf on juist, op de gronden die reeds door Mr van Kleffens In de Vei ligheidsraad naar voren zijn ge bracht. Maar indien er, afgezien hiervan, van een uitnodiging sprake is, zouden Oost-lndonesië en Borneo in de eerste plaats in aanmerking moeten komen! Zij hebben hun plicht jegens de we reld gedaan en er wordt daar een situatie aangetroffen, waaraan menig iand, dat thans aan inter nationale conferenties deelneemt, een voorbeeld zal kunnen nemen en waar beide staten trots op zijn. Wat Oost-lndonesië wil en waarvoor het tezamen met West- Borneo op vreedzame wijze wil strijden, dat is: de vrije en souve- reine Verenigde Staten van Indo nesië verbonden met Nederland. In de Unie onder de Kroon, een federatie, waarin aan alle vol keren gelijke rechten en kansen zullen worden geboden. Zo er sa menwerking .zal zijn tussen Ne derland en Oost-lndonesië, zal dit zrjmiit vrije wil, die de toekom stige staatkundige banden tussen Nederland en de Verenigde Sta ten van Indonesië werkelijk kracht en wezenlijke inhoud zal geven". Vorige week hebben wij in dit blad mededeling gedaan van het bouwplan voor Zeeland, dat voor 1947 betrekking heeft op circa 4200 panden. Voor het eiland Walcheren is dit aantal iets minder dan 1800. Dit alles heeft echter betrekking op de (iaat ons hopen nabije) toe komst. Wat is er dit jaar al gebeurd en hoe is de stand van zaken op het ogenblik? Aan wie zou men voor Walcheren de?e vragen be ter kunnen voorleggen dan aan ir J. Gerber, Hoofd van het Streekbureau Walcheren? Uit hetgeen wij van hem te horen kregen, bleek ons duide lijk, dat het geleidelijk aan in de goede richting gaat, al is het eindstation (hoe zou dat ook kunnen) nog bij lange na niet bereikt. Wanneer men spreekt over herstel en wederopbouw van huizen, dan mag men daarbij niet uit het oog verliezen, dat van het jaar 1947 practisch een kwart moet worden uitgescha keld door de strenge winter, die de werkzaamheden stopzette. Herstel het wachtwoord. Herstel was het wachtwoord, dat wel in het bijzonder voor Walcheren, waar duizenden hui zen van het water hebben gele den, moest gelden. Begin 1947 kwam men goeddeels gereed met herstel der „lichte" gevallen (schade beneden f 3000). Voor vele huizen betekende dit, dat slechts voorlopige voorzieningen tot bewoonbaarheid waren ge troffen. Met het definitieve her stel werd daarna begonnen en dit wordt thans nog voortgezet. 11000 lichte schadegevallen zijn vanaf November 1945 tot heden behandeld. Door het Streekbu reau werden rond 13000 herstel- verklaringen aan Den Haag in gezonden. (Hieronder zijn ook verklaringen voor gedeelten van huizen begrepen, daar soms meer dan één aannemer aan een pand weckte). Met deze getallen staat het Streekbureau Walche ren aan de top van alle 52 Streekbureaux in het land. Betaling aan de aannemers. Er zijn tot heden voorts 75000 rekeningen van aannemers ver werkt, betrekking hebbend zo wel op lichte- als op ernstige schadegevallen. Wanneer het in een bepaald geval met uitbeta ling van geld aan een aannemer door het Streekbureau niet vlot loopt, komt dat bijna altijd, doordat 'er iets met de rekenin gen niet in orde is. Zo komt het nogal eens voor, dat de eigenaar van een pand opdracht geeft aan een aannemer zonder zich eerst omtrent het financierings- schema door het Streekbureau te hebben doeïl voorlichten. Na dat het werk dan is uitgevoerd, blijkt vaak, dat de financiële opzet onjuist is geweest en het gevolg is, dat de aannemer op betaling moet wachten. Ook ge beurt het meer dan eens, dat de eigenaren hun rekeningen bij -r j li. i I un-niuigcn »au vxxi wuu5 de Oost-Indonesische regering vroeg: voedingsmiddelen, vooral ook voor de toekomst het leidend principe van de Indonesische po litiek moet blrjven mogelijk ma ken. gewettigd en onvermijdelijk Is. De boodschap vestigt er de aandacht op, dat de Indonesische republiek een van de staten der toekomstige Verenigde Staten van Indonesië is en bij gevolg niet als souverein kan worden be schouwd. Dientengevolge moet de Ne derlandse actie gezien worden als een maatre^l van binnenlandse aard, welke herstel van o^de en rust ten doel heeft. De O.-I. re dering maakt ernstige bezwaren tegen de slappen van de Austra- vetten (coprsi) en rubber. De copra is o.m. terechtgeko men in Nederland en voorziet voor een groot deel in de behoefte aan margarine en zeep van het Nederlandse volk. Daarnaast zijn belangrijke andere producten ver scheept. Ons, Nederlanders en Indonesi ërs beiden, zo zeide hij, vervult een gevoel van trots wanneer wij, beladen schepen in Oost-Indone sische havens zien komen en gaan. Borneo heeft zijn bqdrage aan de wereldvoorziening vooral geleverd in de vorm van rubber. De copra-productie in Oost-ln donesië, die weer 60 procent van Behandeling in de Belgische Senaat. lische reg ring. in zoverre hier- de vooroorlogse bedraagt, is mo- door de Indruk wordt gevestigd, j gelyk gebleken omdat in deze ge- dat de republiek een souvereine t bieden or**« heerste, omdat Ne- staat is. Zij is verbaasd, dat de derland daar reliefgoederen kon regering van Voor-Indië het goed brengen en omdat er tussen Oost- heeft geacht te interveniëren, Indonesiërs en Nederlanders een daar immers een hersfel van or- goede samenwerking bestond, de en rust in een van de samen- stellende delen van Indonesië Gebeurtenissen als in Zuid-Ce- nooit een bedreiging van de we- lebes hebben plaats gevonden zijn reldvrec!c kan zrjn Aenzij buiten- diep te betreuren, maar hangende FEUILLETON door NEL VERSCHOORv. d. VLIS. 49) o Jannigje maakt haar huisje klaar. In het midden van de ene kamer, die dat huisje heeft, komt een ronde tafel te staan met zes stoelen daaromheen; het zeil er onder blinkt en kraakt van nieuwheid en properheid. Het plaatsje onder het keu kenraam wordt schoongeschrobd, Joris legt de klinkers vast, het schuurtje krijgt een nieuwe deur. Hij schildert ook een bord: „J. Klinkspoor, Schilder." Grote letters met krullen en draaien, naar de eis van deze tijd. Het bord komt boven het poortje van de steeg te hangen. Door die steeg heeft men toe gang tot de werkplaats van de baas. Die baas is Joris Klinkspoor. De avond voor de trouwdag ligt Jannigje in bed en slaapt niet. Haar hart vloeit over van geluk. Ze ligt met een hand on der het hoofd en wil voor geen geld van de wereld iets van deze nacht missen, de laatste nacht in „De Rozenhaag". Het is haar of ze de hele nacht door danken moet. Ze kijkt naar de jurk. die aan de wand hangt, een zwarte jurk met lange kanten aan de mou wen. Ze kijkt naar de hoed, die op het kastje ligt, een zwarte hoed met rode rozen. Is dat al lemaal voor haar? De volgende morgen komt ze de trap af, een beetje onwennig in de zwartzijden jurk. Ze draagt de hoed met de rode rozen behoedzaam in haar handen. In de keuken staat ze tussen de tafel en het aanrecht in en weet niet wat te doen tot het tien uur zal zijn. Joukje heeft het zwaar van morgen. Zij moet in deze dagen leren zich te bukken voor de gang van het leven. Het is haar Tijdens de voortgezette behan deling der Nederlands-Belgische douane-overeenkomst verklaar de de heer van Zeeland (K.V.P.), dat de nieuwe tarieven meer vrijheid vertonen dan de vroe gere. Hij onderwierp de gevol gen der afschaffing van de douanerechten voor sommige Belgische industriën aan een on derzoek en merkte op, dat men zich dikwijls aan overdrijving schuldig maakte. Spr. zeide niet bevreesd te zijn voor de uitbrei ding der Nederlandse industrie. Op landbouwgebied kunnen moeilijkheden rijzen, doch het betreft hier slechts een over gangsstadium. Belanghebbenden zal de tijd en de gelegenheid gegeven moeten worden zich aan te passen aan de veranderde om standigheden. Ieder der beide landen is vrij maatregelen te treffen in verband met een mo gelijke daling der prijzen en de overstroming van de markt. De heer van Zeeland, die oor deelde, dat de overeenkomst moet worden goedgekeurd, daar het de enige weg is naar grotere welvaart, wees er vervolgens op, dat geen enkel land in het huidige tijdperk economische voorspoed kan verkrijgen door zich af te zonderen. Men moet nieuwe wegen be wandelen, die leiden tot een sa menwerking der Europese lan den en tot een betere verstand houding in de wereld. De toena dering van Nederland en België is een etappe naar de vorming van een Westers blok. België zou zijn welvaart niet kunnen handhaven in een Europa waar ellende heerst. aan te zien, dat dit niet mee valt, maar ze doet ontegenzeg gelijk haar" best. „Ga toch even zitten", zegt ze zenuwachtig, „je staat daar zo." „Ja" zegt Jannigje, maar blijft staan. Joukje haat op dit moment het dienstgoed, dat zo lange tijd haar grote trots is geweest. Ze is dankbaar als mevrouw Van Overveen haar belt, maar als ze terugkomt kijkt ze meesmuilend j naar Jannigje. „Of je even binnenkomt." „Ikke?" zegt Jannigje ont- hutst. Haar verschrikt gezicht geeft [Joukje de zekerheid terug.- j „Ja, mevrouw wil je even groeten. Wees netjes en beleefd en zeg niet te veel, je bent niet gewend met zulke mensen te praten) Ga nu maar, mevrouw is in de voorkamer." Jannigje loopt de lange mar meren gang door. Ze is na de schoonmaak nooit meer in deze kamer geweest. Is dit dezelfde gang als anders? Is het waar, dat ze hier morgen niet meer is? Ze zucht diep als ze voor de deur staat en klopt zachtjes aan. „Ja?" Mevrouw Van Overveen zit voor het raam en glimlacht als Jannigje bedremmeld bij de deur blijft staan. Technische opleiding voor officieren. Voor beroepsofficieren der Ko ninklijke landmacht, die daartoe aanleg bezitten, zal de gelegen heid worden opengesteld tot het verkrijgen van de ingenieurs graad aan de Technische Hoge school te Delft. De Minister van Oorlog zal jaarlijks het aantal der daarvoor in aanmerking komende officie ren vaststellen. Deze officieren zullen dan voor een tijdvak van drie en een half jaar te Delft worden geplaatst en van alle diensten worden vrijgesteld. „Kom wat dichter bij me, Jan nigje, ik kan moeilijk opstaan, ik heb erg veel last van rheuma- tiek de laatste dagen. Jannigje loopt wat schutterig naar het raam. Evenals die eerste maal in dit huis voelt ze zich hinderlijk lang en onbehol pen. Mevrouw Van Overveen steekt haar een hand toe: „Je bent een best meisje geweest Jannigje, trouw en ijverig. Ik ben blij dat je zo'n goeie man krijgt. Klinkspoor is een beste jongen." Jannigje wordt rood en trots van vreugde, haar onbeholpen heid neemt de vlucht. „Ja mevrouw", zegt ze. „Kijk es daar bij het raam, Jannigje, dat is voor jou, laat je man het morgen maar komen halen." Opnieuw worden onbeholpen heid en schuchterheid de baas over haar. „Ikkedat? Voor mij?" Ze blijft op een kleine afstand van het geschenk en streelt het met de ogen. Een theetafeltje van bamboehout met een blauw servies er op. Ze veegt plotseling langs haar ogen, draait zich om en steekt nog eens haar hand uit: „Maar dat is veel te mooi voor mij, 1 dank u wel." (Slot volgt.) het Streekbureau vergeten in te dienen. Hoge bedragen. Tot Augustus 1947 is er voor dit jaar met het lichte herstei- werk een bedrag van rond VA millioen gulden gemoeid ge weest; het zware herstel vroeg een bedrag van circa 4 mil lioen gulden en ongeveer 2 mil lioen gulden was nodig voor on derhoud en vernieuwing. Hoe wel getracht wordt, de uitgaven voor onderhoud en vernieuwing zoveel mogelijk te beperken, is daaraan vaak niet te ontkomen doordat een groot aantal oude panden hersteld moet worden, die onmogelijk in de oude toe stand kunnen worden terugge bracht. Momenteel moeten nog ongeveer 800 zwaar beschadigde pagden op Walcheren worden hersteld. Een volgend maal iets over de herbouw. Consumentencrediet voor bijzondere gevallen. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat degenen, die een consumentencrediet hebben aan gevraagd, toen daartoe tussen 1' Mei en 7 Juni j.l. voor bijzóndere gevallen nogmaals de gelegen heid werd gegeven, indien hun dit crediet wordt toegekend, in de bestaande regeling zullen wor den „ingepast". Dit brengt met zich mede, dat zij per persoon een voorschot zullen ontvangen van f75.- instede van f 100. Voor h enzal hierdoor de afbe taling van het crediet lopen over een termijn van lii jaar en der halve gelijktijdig eindigen met de afbetaling van het crediet door hen, die dit reeds het vorig jaar hebben aangevraagd en in Febr. van dit jaar het voorschot ont vingen. Hoeveel radio-luisteraars telt Nederland? Het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus j.l. 858.907 tegen 835.545 op 1 Juli. Het aantal aansluitingen op het Rijksradio- distributienet bedroeg op 1 Juli j.l. 481.854 tegen 480.842 op 1 Juni. Zeeland wenst de „Zeeland" terug. Zoals bekend is in de jongste raadsvergadering van Vlissingen de mogelijke definitieve vestiging van de Stoomvaart Mij „Zee land" te Hoek van Holland be sproken. Er werd toen een motie aangenomen, waarin een beroep werd gedaan op de regering om haar invloed aan te wenden ten einde de „Zeeland" in het alge meen belang van deze provincie terug te doen keren naar Vlis singen, de stad, waar zij ook voor de oorlog gevestigd was. Tal van instellingen en vereni gingen hebben thans door middel van requesten aan verschillende ministers, die ook ter kennis ge bracht zijn van de beide Kamers der Staten Generaal, uiting ge geven aan hun overtuiging, dat de „Zeeland" inderdaad naar Vlissingen behoort terug te keren. In deze adressen wordt met tal van argumenten gepleit voor de terugkéer van de „Zeeland". Er wordt gewezen op de betekenis van een dagelijkse scheepvaart verbinding met Engeland voor het vreemdelingenverkeer, voor de bestaande bedrijven, voor een mogelijke industrialisatie in de toekomst. Voorts wordt met klem naar voren gebracht, dat Zeeland hier geen gunst vraagt, doch er slechts krachtig op aandringt, dat het terugkrijgt, wat .het ook voor de oorlog bezat. Zeeland stelt zich op het standpunt, dat de bil lijkheid en de rechtvaardigheid gebieden, deze provincie niet te beroven van een belangrijk be zit als de Stoomvaart Mij „Zee land" in een periode, waarin voor dit gewest de moeilijkheden gro ter zijn dan ooit. Zondagsdienst artsen. Goes: Dr Bruynzeel, tel. 2375; Driewegen, Nieuwdorp en 's-Hee- renhoek: Dr Gelderblom, tel. 327; Heinkenszand, 's-Heer Arends- kerke en Wolfaartsdijk: Dr Vos, tel. 231; Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Philips- land: Dr L. D. A. Looysen te Tholen en Dr Vermet te Nieuw- Vossemeer. Apotheken. Middelburg: van de Harst; Vlis singen: Qckenburg, Walstraat; Goes: La Porte. Benoemingen. Ged. Staten v. Zeeland hebben met ingang van 1 Mei 1947 be noemd tot opzichters bij de Pro vinciale Waterstaat de heren I. C. Wieland te Terneuzen; J. H. H. Wiertsema te Goes; M. Pas- senier te Domburg; J. A. de Nooijer te Vlissingen; C. J. de Regt te Hulst en J. Markussen te Vlissingen, en met ingang van 1 September 1947 tot technisch ambtenaar de heer J. A. Salomé te Biervliet. Ged. Staten v. Zeeland heb ben op zijn verzoek met ingang van 1 September 1947 eervol ont slag verleend aan de heer A. P. de Groote, bureelambtenaar 2e klasse bij de Provinciale Water staat. Van bevoegde zijde verne men wjj: bp een door het be stuur van de Stichting van Gedupeerde Grondgebruikers op Walcheren ingesteld onder zoek is gebleken, dat een ge noegzaam aantal boeren (mits dc voorwaarden aanneembaar zijn), zich vrijwillig zullen op geven tot verplaatsing naar de Noord-Oost-Polder, zodat bjj aanneming van de Herverka- velingswet Walcheren, welke tevens de' sanering beoogt, voor dwingende maatregelen geen vrees behoeft te bestaan. De „Koningin Wilhelmina" moet in reparatie. ,De op de lijn Kruiningen-Perk- polder varende ferryboot „Konin gin Wilhelmina" zal, naar wij ver nemen, begin volgende week enige dagen uit de vaart moeten wor den genomen voor het herstel van aan de koelwaterinstallatie opgelopen schade. Gedurende de tijd, dat dit vaartuig in het Schel- dedok zal liggen, wordt de dienst waargenomen door de pont „Dordrecht". Men hoopt de „Ko ningin Wilhelmina" weer zo spoe dig mogelijk in de vaart te bren gen, daar het drukke verkeer slechts met veel moeite door de „Dordrecht" zal kunnen worden verwerkt. I-Iet vervoer gedurende de laat ste weken is buitengewoon in tensief, vooral tussen Vlissingen en Breskens, waar duizenden Bel gen, die ven bezoek aan Walche ren brengen, moeten worden over gezet, meestal met hun grote autobussen. Het zou wat dit laat ste betreft zeker aanbeveling ver dienen, wanneer een deel van deze autocars in Berskens bleef staan. Vooral nu de „Dordrecht" op deze lijn in de volgende weken geen extra diensten meer kan va-' ren en men ook voor het auto vervoer uitsluitend aangewezen is op de „Prins Willem I" en de „Oosterschblde", die een veel ge ringere laadcapaciteit bezitten, wordt verwacht, dat vele auto's wel eens een „boot over" zullen moeten blijven. Vast en zeker/ KLEINE KADE 1, GOES, Agent der Studebaker voor Zuid- en Noord-Beveland. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. Maandagavond komen hier een 20-tal Amerikanen, die een bezoek aan Walcheren brengen. Zij komen van de Jeugdconferen- tie uit Oslo. Dinsdagmorgen zal een bezoek worden gebracht aan Westkapelle, waarna de maaltijd in Middelburg gebruikt wordt. Voor de middag staat een be zoek aan Vlissingen op het pro gramma. Woensdagmorgen gaat de reis verder, daar ook België en Frank rijk nog bezocht zullen worden. Het team zal worden ontvan gen en rondgeleid door de clas- sicale Jeugdraad der Herv. Kerk. GOES. Naar de Mont Blanc. Op 18 Juli trokken een groep leerlingen van de H.B.S., onder leiding van de heren H. J. Kers ten en H. Fonck, naar Chamo- nise-Mont Blanc. Na eerst een dag in Parijs te hebben doorge bracht, gingen ze verder naar 't gebied met z'n eeuwige sneeuw en gletschers. In de eerste week van hun verblijf in Chamonïse worden de Mont Buet en de Ag- nille du JVfoine, resp. 3100 en 3400 m. beklommen. Deze tochten waren slechts be doeld als training voor de Mont Blanc, hoewel 3400 m. voor een laaglander toch "een respectabele hoogte is. De Mont Blanc is 4807 M. hoog en deze tocht is zeker niet zon der gevaar. Toch is ze bestegen, hoewel niet allen mee konden, daar er onvoldoende stijgijzers aanwezig waren. Zeven van de 13 jongelui hebben de tocht volbracht, voor waar een mooie prestatie. Een en ander werd op de film vastgelegd, terwijl ook vele foto's werden genomen. Woensdag vertrokken weer een gröep Zeeuwse jongelui, voor het grootste deel meisjes, naar Cha- monise. SOUBURG. Openbare verkoping. Woensdagmiddag werd alhier ten overstaan van de notarissen Batten en Hamelijnck de volgen de percelen openbaar verkocht: 1. Het koffiehuis „Dorpzïcht" op het Oranjeplein. Koper de heer B. Verbeem te Souburg voor f 60.700. 2. Het huis en erf aan de Braamstraat. Koper de heer P. J. Boone te Souburg voor f 600. 3. Het huis en erf aan de Braamstraat. Koper de heer J. Poelman, Souburg, voor f 665. Nadat perceel 1 en 2 afzonder lijk waren geveild werden ze daarna in massa verkocht voor f 1340. Koper de heer- J. Poel man, Souburg. 4. Perceel grond gelegen tus sen Vrijburgstr. en N. Vl.weg. Koper de heer P. J. Boone, Sou burg, voor f 350. 5. Perceel tuingrond gelegen tussen Vrijburgstr. en N. Vl.weg. Koper de heer Kerkhove, Sou burg, voor f 310. Wat meer tempo i Aan de Rijkspostspaarbank te Amsterdam zo wordt gemeld zijn door een tijdelijke kracht belangrijke malversaties ge pleegd. Dit zou verband houden met het feit, dat de Rijkspostspaar bank belangrijk achter Is met haar werk, met het gevolg dat de controle de ongeregeldheden niet tijdig kon achterhalen. Een vreemde, beter gezegd een onaangename indruk maakt dit bericht. Dat er dadelijk na de bevrijding een achterstand was is verklaar baar. Maar we zijn nu meer dan twee jaren verder en nu mocht tocli zeker verwacht worden, dat brj een dergelijke belangrijke in stelling, waaraan grote bedragen zijn toevertrouwd de achterstand zou zijn Ingehaald. Wanneer er bij particuliere spaarbanken een zodanige ach terstand was, dat daardoor een behoorlijke controle niet mogelijk was, dan zou dat, en terecht! zwaar worden aangerekend. Daar is echter van achterstand geen sprake, evenmin als bij de gewone banken, waar in verband met de geldsanering toch ook zo een en ander te doen ls geweest. Wat meer tempo, schijnt hier niet overbodig. Felicitatie - telegrammen voor 31 Augustus. Nu weer felicitatie-telegram men verzonden kunnen worden aan H. M. de Koningin en de le den van het Koninklijk Huis, wordt de aandacht op het vol gende gevestigd. Degenen, die van plan zijn hun gelukwensen aan H. M. de Koningin ter ge legenheid van haar verjaardag telegrafisch aan te bieden, die nen deze telegrammen tijdig, doch liefst voor 30 Augustus te bezorgen. De aflevering zal op 1 September geschieden. Malversaties bij de Rijkspostspaarbank. Bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam zijn vrij omvangrijke malversaties ontdekt, waardoor terugbetalingen op boekjes, aan gevraagd na ultimo December '45 niet eerder kunnen geschieden dan nadat het bewuste boekje ten hoofdkantore is gecontroleerd. Daar de Rijkspostspaarbank belangrijk achter is met haar werkzaamheden, kon de controle de onregelmatigheden niet tijdig achterhalen, hetgeen een than3 ontslagen tijdelijke kracht de ge legenheid gaf zich door middel van een machtigingsstempel gel den van derden toe te eigenen. De nog niet te schatten schade werd relatief gering genoemd. Geref. Vereniging voor drankbestrijding. Donderdag werd te Groningen de 44ste algem. verg. gehouden van de Geref. vereniging voor drankbestrijding, onder leiding van Ds J. van Herksen van Er- melo. Ds van Herksen gaf een kort overzicht van de kernconferentie te Baarn, waar gediscussieerd werd over de vraag: Moet de eis van onthouding toegepast worden op alle Gereformeerde belijders? Hij deelde mede, dat men ter conferentie om tot een oplossing te komen besloten had, een com missie samen te stellen die het beginsel opnieuw zal toetsen naar Schrift en Belijdenis. 's Middags refereerde de heer J. Wind te Utrecht, over: Een roemloos einde of een nieuw be gin? Spr. was van mening, dat de vereniging een roemloos ein de nabij is. Zij is verouderd en houdt zich meer met de leer bezig dan met het leven. Met klem drong hij er op aan niet alleen te studeren maar de hand aan de ploeg te slaan. Ds van Dijk te Groningen werd tot lid van het moderamen her kozen. ,"-Ds W. L. Kprfker van Barne- veld sprak het slotwoord. Truman zal einde Augustus of begin volgende maand een drie daags bezoek aan Brazilië bren gen. COLIJNSPLAAT. Tot bibliothecaris bij de lees bibliotheek van de Ned. Herv. Gemeente alhier is in de plaats van dhr C. Hoogerheide benoemd dhr J. H. de Fouw. Waarvan de boer eerst nog droomde is ook hier werkelijkheid geworden. Maaien en dorsen te gelijk, het was te zien bij de land bouwer Chr. Kloosterman waar Donderdag de nieuwe machine in een blok gerst werd te werk ge steld. Het- ging prachtig en zal in de toekomst ook hier veel werk uit handen nemen. BRIHNISSE. De spelingen der natuur geven soms aanleiding tot wonderlijke dingen. De heer Jac. Deurloo al hier toonde ons een ei van zeer eigenaardige afmeting en vorm. Precies in het midden liep sy- meterisch een gleuf, alsof de twee helften op elkaar waren geschroefd. Aan de heer J. C. van Rhee, alhier, werd vergunning ver leend tot het inrichten van een eieetrische maalderij. Dat betekent tevens, dat de oude vertrouwde molen aan het eind van de straat, die daaraan zijn naam ontleende voorlopig nog niet zal terugkeren. Wel wordt de mogelijkheid daarvan onderzocht, doch èn kosten èn materiaal beletten de eerste ja ren de plannen om althans een van de twee verdwenen molens te doen herrijzen, uit te voeren. ST. PHILIPS!,AND. De Protestantse frontzorgver- eniging heeft een inzameling ge houden voor de verzorging van» haar militairen in Indië. De op brengst was f 297,25.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2