Gewapende benden bedrijven onmenselijke wreedheden. Vandaag begint de zesde Wereldjamboree. yÖM(fF Vooral de Chinezen moeten het ontgelden. Bjj Moisson is 'n wereldstad ontstaan. Britse oppositie stemde tegen de Regering. Voedseltekorten in grootste gedeelten van Europa en Azië blijven voortduren. Ontwikkeling van Afrika de enige oplossing voor de eoonomische wereldproblemen? ©e lo-epiny deA üju&iheid. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Republikeins wanbeheer op Madoera. Het w&frcd i/oh J&zus besttit. Depressie in het Belgische economische leven. De lening van de wereldbank. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Gedurende de jaren van de Duitse bezetting heeft de com missie „Kerk en Samenleving" een sectie van de Herv. Raad voor de Inw. Zending gewerkt aan de opstelling van een rap port over de verhouding van de Kerk tot de samenleving. In dit het vorig jaar openbaar gemaakte rapport, wordt een poging gedaan aan te geven wat de Kerk bij het licht van Gods Woord naar de kant van de sa menleving heeft te zeggen. Verschillende belangrijke on derwerpen worden hier behan deld op een wijze, die enkele uitzonderingen daargelaten bij de overgrote meerderheid van de Protestantse Christenen instemming zal vinden. Hier worden telkens weer opmerkin gen gemaakt, die waard zijn te worden gelezen en ter harte ge nomen. Van betekenis is al dadelijk wat hier gezegd wordt over de roeping der Overheid. „Het eerste wat opnieuw in onze dagen van de Overheid zal moeten worden geweten, is, dat zij een instrument Gods is. God heeft de Overheid ingesteld tot bewaring der mensheid om Hem te dienen, door beteugeling der menselijke driften. Wanneer er geen Overheid zou zijn, zou de menselijke samenleving door on beheerste krachten in een chaos worden gestort, waarin alleen het recht van de sterkste geldt. Daarom heeft de Overheid als eerste plicht de zwakke te be schermen tegen de sterke en de goede tegen de boze. Daarom draagt zij, naar de woorden van Romeinen 13, het zwaard niet tevergeefs. Daarom moet zij recht en vergelding uitoefenen, opdat er orde en vrijheid op aarde heersen." Gulden woorden, niet in de laatste plaats met het oog op het Indische vraagstuk. Daar in Indië zijn we wor den er elke dag opnieuw aan herinnerd onbeheerste krach ten aan het werk, waardoor de samenleving in een chaos wordt gestort. Het is de roeping van de Over heid als instrument Gods daar tegen op te treden. Het is haar taak, óók in Indië, de zwakke te beschermen tegen de sterke, de goede tegen de boze. Daartoe heeft God haar het zwaard ge geven. Het blijft te betreuren, dat onze regering dat niet heeft in gezien. Dat zij, inplaats van het recht te herstellen en de orde te handhaven, het recht van de op roermakers die naar de macht grepen heeft erkend, dat zij om met de regering van Oost- Indonesië te spreken met ver waarlozing van de belangen der Indische bevolking, de republiek heeft gesteund. Terecht vervolgt het rapport dan ook, dat de gedachte, dat de Overheid haar gezag aan God ontleent, zich ook tegen de Overheid zelve keert. „Het houdt in, dat zij nimmer zichzelf tot nut kan zijn, niet naar willekeur uit de volmacht van haar eigen wezen kan han delen, maar gebonden is aan de bestemming, welke God haar heeft toegedachtIn overeen stemming hiermede zegt Paulus niet zonder bedoeling, dat de Overheid Gods dienaresse is, U ten goede. De Staat moet een weldaad voor zijn onderdanen zijn en wordt hieraan gemeten, zodat de Staten-Generaal der Nederlan den in 1581 bij de afzwering van Philips II met recht konden be togen: „dat de ondersaten niet en zijn van Gode geschapen tot behoef van den Prince, maar den Prince om d' ondersaten wille". Daarom ook schrijft Pau lus, dat de Overheid het zwaard „niet tevergeefs" draagt, d.w.z. niet zonder een bepaalde bedoe ling als handhaafster van het recht, als wreekster tot straf degene die kwaad doet." Handhaafster van het recht! Als dus de Overheid, zoals thans in Indië, tenslotte naar het zwaard grijpt dan is dat niet het ontketenen van een oorlog, maar het voldoen aan haar god delijke opdracht, „de ondersa ten ten goede". Dat dit door velen niet wordt ingezien is een gevolg hiervan, dat het gezag van de Overheid wordt miskend. „Wij weten in onze dagen en nu citeren wij weer het rap port wat een misleide pu blieke opinie is en hoe het volk dikwijls, als een kudde zonder herder, onbekend is met wat tot zijn bestwil dient, laat staan, wat Gods wil voor de samenle ving inhoudt." Daarom blijft het nodig vooral nu! Overheid en volk beide te roepen tot de orde van Gods heerschappij. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 715 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per ra.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 9 AEG. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.14 u., onder 20.16 u. Maan op 23.28 u., onder 14.48 u. Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JAC'Q. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEETZ, Middelburg, Dr K. HEIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 10 Augustus: 7.17 u. 1.59 m., 19.37 u. 1.50 m. Onze verliezen sinds 4 Aug.: 11 doden, 27 gewonden, 1 vermiste. BRjkens het Nederlandse legercommuniqué wordt overal een Intensieve patroulllegang onder houden. Op verschillende plaatsen moest tegen gewapende benden opgetreden worden. Deze benden houden zich voornamelijk bezig met roof en vernielingen, met mishandeling en moord, voorname lijk op leden van de Chinese bevolkingsgroep, waarbjj onmenselijke wreedheden worden bedreven. Ten Z.W. van Madjalengka en Koeningan konden 600 Chinezen worden gered. Zevenhonderd Chinezen, door do T.RX weggevoerd, konden worden bevrijd en naar Soempiah teruggebracht. VOOR DE ZONDAG Onze post te Randegankoelon ten Westen van Soerabaja jverd wederom vanuit het bezette ge bied met mortieren en mitralleurs beschoten. Luchtverkenningen hebben uit gewezen, dat op de olievelden van Tjepoe branden woeden, die ech ter tot dusverre geen ernstige omvang hebben aangenomen. Sedert het in werking treden van de order tot staking van de vijandelijkheden zjjn de verliezen aan onze zijde: elf gesneuvelden, 27 gewonden en' één vermiste. De republikeinse onder-gouver neur van Noord-Sumatra te Sian- tar, die aanvankelijk toestemming had gekregen in Siantar te ver blijven, moest naar Medan ge bracht worden wegens ongewens te activiteit. Dit geschiedde even eens met de republikeinse procu reur-generaal voor Sumatra, Mo ra, aangezien gebleken is, dat hij bij de T.R.I. de rang van luite nant-kolonel bekleedde en als auditeurmilitair optrad. Van Midden-Sumatra wordt ge meld, dat het treinverkeer tus sen Loeboekboeaja en Padang spoedig zal worden hervat. Zoals reeds is gemeld, is Aziz Chan, de burgemeester van Pa dang, door de T.R.I. vermoord. Hakim, de nieuwe burgemeester van Padang, deelde mede, dat hij, na zijn terugkeer uit Batavia de gemeente-administratie in chao tische toestand heeft aangetrof fen. Uit de stukken bleek, dat zijn republikeinse voorganger zijn po sitie heeft uitgebuit, om zich on dermeer te verrijken door het op kopen van Sawahgronden. Op Zuid-Sumatra zijn kolen mijnen van Boekit Asem in volie actie. Republikeins wanbeheer. Aneta's speciale correspondent op Madoera bericht, dat zijn eer ste indruk is dat grote verwaar lozing heerst op liet eiland. In de kampongs werden verschillende lijken aangetroffen van uitgehon gerde Madoerezen. In enkele hui zen woonden nog enige door hon ger uitgeputte en meestal zieke bewoners. De kuststrook bij Ka- mal lag bezaaid met bobytraps en landmijnen, die de Nederlandse opmars zeer vertraagden. Het republikeinse antwoord. Het dagblad „De Nieuwsgier" schrijft in een hoofdartikel onder meer: „Afgezien van de vraag hoe de Amerikaanse reactie zal zijn op het antwoord van Djokja op het aanbod van goede diensten kan met zekerheid worden vast gesteld, dat de gedaclitengang van Djokja voor Nederland on aanvaardbaar ls. Deze gedachtengang is een con sequentie van de door Djokja af gekondigde „souverelniteit" wel ke uit de aard der zaak slechts betekenis kan krijgen, wanneer deze door anderen wordt aan vaard. Wat dit betreft vindt Djokja niet alleen Nederland te genover zich maar ook Oost-Indo- nesië dat een verbreking van de Indonesische eenheid evenmin kan dulden als de gedachte aan een toekomst waarin Djokja zich rechten voor het gehele gebied van de archipel zal aanmeten. «Mi De sleepboot „Fair Play II" welke ongeveer een maand gele den voor Vlissingen kantelde, en waarbij een deel van de be manning omkwam, is boven water gehaald en wordt naar de haven van Vlissingen gesleept. A.N.P. Doch werd met 148 stemmen verslagen. Bij de beëindiging van het tweedaags debat in heï*Dritse Lager huis over de Britse economische toestand heeft de oppositie tegen de regering gestemd om haar ongenoegen uit te drukken over hetgeen volgens haar de ontoereikendheid van de Britse regerings plannen moet heten. De oppositie werd met 318 tegen 170 stem men verslagen, hetgeen een meerderheid van 148 stemmen voor de regering betekende. Gandh Schacht tekent beroep aan. De voormalige Minister van Financiën van Adolf Hitler, Hjal- mar Schacht, heeft bij het zui veringshof van Wuertemberg- Baden vernietiging aangevraagd van het tegen hem uitgesproken vonnis van acht jaar werkkamp Een van de adviseurs van het hof, Hans Wedipeyer, zou name lijk relf nazi zijn. De wederopbouw van Indië. Begin September zal de „Johan de Witt" met werkers voor de wederopbouw voor Indië uit Am sterdam vertrekken. De „Johan van Oldebarneveldt" vertrekt 26 Augustus uit Amster dam. Een deel van de passagiers- accomodatie van dit schip is eveneens voor werkers ingeruimd. i wil in Pakistan leven. De 78-jarige Voor-Indische Hindoeleider Ghandi heeft ver klaard, dat hij de rest van zijn leven in „Pakistan" een der twee dominions van Voor-Indië, waarvan de bevolking overwe gend Mohammedaans is zal doorbrengen. Geheime documenten in Joodse handen. Volgens een bericht uit Jeruza lem van de Daily Express zouden zeer geheime regeringsdocumen ten en Britse militaire archieven zijn aangetroffen in bezit van Jo den in Palestina. De politie heeft de zaak in onderzoek. Groep Stern kondigt gewelddaden aan. De Joodse verzetsgroep Stern heeft aangekondigd, dat zij ge durende het seizoen, dat voor En geland bestemde citroenen naar Haifa en Jaffa vervoerd worden, onophoudelijk aanslagen op de spoorwegen zal plegen. De komende besprekin gen te Washington. Sir William Strang, politiek adviseur van de Britse vertegen woordigers in de geallieerde be stuursraad voor Duitsland, is met een staf van deskundigen naar Washington vertrokken, waar Dinsdag met de Amerikanen be sprekingen zullen worden ge voerd over de steenkoolproduc tie in het Ruhrgebied. Van bevoegde zijde te Londen wordt bevestigd, dat Amerika zich nog niet accoord heeft ver klaard met de Britse voorstellen betreffende een uitgebreider agenda. Engeland staat op het standpunt, dat de industriële en economische toekomst van de Britse zone van Duitsland, Enge land zelf en geheel West-Europa betrokken zijn bij het probleem, dat tot het houden van een con ferentie heeft geleid, n.l. de steenkolen van het Ruhrgebied. Er is dan ook goede reden om aan te nemen, dat de Britse de legatie Dinsdag zal voorstellen een en ander op de agenda te plaatsen. De Engelse minister van Finan ciën, Dalton, opende de tweede dag van de debatten over de eco nomische positie van Engeland in het Lagerhuis met de verklaring, dat de Amerikaanse lening de haastig geïmproviseerd en onvol doende". De regering was volgens hem onvoorbereid en zonder een vast omlijnd plan, terechtgeko men in een crisis, die zij niet had voorzien. Hij had het gevoel, dat moeilijkheden waartegenover En- men slefthts ten dele een beeld ge- geland zich thans geplaatst ziet, een jaar heeft uitgesteld. Nadat hij uitvoerig de financi ële moeilijkheden besproken had, verklaarde hij, dat bepaalde fis cale veranderingen noodzakelijk zouden kunnen zijn en dat het nieuwe programma de inflatie- druk zodanig zou kunnen doen toenemen, dat een interim-budget n<rt)dzakeiijk zou worden. Dalton maakte duideljjk, dat de door Attlee gedane aankondiging slechts de eerste stap is. Verdere stappen zullen waarschijnlijk noodzakelijk zijn. Stemmen der oppositie. De vorige minister van Finan ciën Anderson, zeide, dat Attlee's verklaring onvolledig en teleur stellend was. Hij verweet de re gering, de toestand verergerd te hebben. De door de regering ge nomen sociale maatregelen waren op zichzelf hoogst gewenst, maar gezien de economische toestand niet gewettigd. Hij gaf tenslotte te kennen, dat de oppositie niet geloofde, dat de taak, waarvoor de regering zich geplaatst zag, een onmogelijke was. Clement Davies, leider der Libe rale partij, beschuldigde de rege ring van het gemis van een voor uitziende blik. Ook voor hem was de rede van Attlee een teleurstel ling geweest. Eden, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, kenschetste de door de regering beoogde maatregelen als „ondoordacht, Opstandelingen omsingelen Asuncion. Van de Argentijns-Paraguese grens komen berichten, dat de opstandelingen na Donderdag een ultimatum aan president Morini- go gesteld hebben, thans de hoofdstad Asuncion omsingelen. De regeringstroepen bieden weer stand, doch naar verluidt, heeft men de indruk, dat Asuncion zeer spoedig zal vallen. De voedseliaiporten in Duitsland. In Juli werden in de Engelse zone voedingsmiddelen ingevoerd ter waarde van 7.750.000 pond sterling, welk bedrag geheel voor rekening van Engeland kwam. De import van broodgraan, bloem en andere voedingsmiddelen in de Engels-Amerikaanse zóne had een waarde van 62 millioen dol lar en bedroeg 490.000 ton. Dit is een stijging van 15 in vergelij king met het gemiddelde van de eerste 6 maanden van dit jaar. krëgen had van de duidige eco nomische positie. De dienaars antwoordden: Kooit gesproken gelijk deze mens. heeft een mens alzó Joh. 7 1,6. Velen zijn vooringenomen tegen Jezus van Nazareth. Opvoeding en omgeving, on aangename ervaring met de kerk zijn meestentijds de oorzaken van hun zienswijze. Zij kunnen het ook niet la ten om Jezus en de kerk te bestrijden. Maar dan gebeurt somtijds wat met hen wat zich ook voordeed bij de dienaars deiOverpriesters en Farize- ers, die uitgezonden waren om Jezus te grijpen, dat zij onder de indruk van Zijn woord komen en dat hun scherpe tong en pen zwijgt. En in de bewondering, die zich van hen heeft meester gemaakt, roepen ook zij uit: „Nooit heeft een mens alzó gesproken gelijk deze mens". Hun opdrachtgevers hebben geen sAcces. Een dergelijke houding behoeft daarom nog geen geloof te veronderstellen. Hoewel een onwillekeurige bewondering voor Jezus' woord aan de dag wordt ge legd, kunnen de sprekers niet anders bedoeld hebben dan met sterke bewoordingen kracht voor hun waardering voor Jezus bij te zetten. Dat is nog geen geloof. Al spre ken deze mensen de waar heid, zij grijpen boven zich zelf uit. De ware zelfkennis ontbreekt. Zij houden zich liever op de vlakte dan dat zij kleur bekennen. Die dat wel doen erkennen het gezag en de geest van het Woord van Jezus. En zij leren zichzelf kennen als on gehoorzaam aan God. Dat wordt hun de'dood. Maar de Koning der Liefde, die aan het hout des Kruises de con sequenties van Zijn woord had aanvaard, prijzen zij ook als Overwinnaar van dien dood. Hij geeft hun het Le ven weer, want Hij herstelt de gemeenschap met God, Zijn hemelse Vader. Op Zijn gezag en met Zijn Liefde is het hun een vreugde om ook anderen voor Hem te win nen en tot Gods Vaderhart te brengen. En daarin be staat dé levenskunst van de Christen in de concrete situ atie van het leven. Zo brengt het Woord van Jezus' tegenstanders en voorstanders, neutralen en lauwen, telkens weer in de beslissing vóór of tégen God. En die vóór Hem gekozen hebben, bidden: ,Jk geloof Heer, kom mijn ongelovig heid te hulp", want, „nooit heeft een mens alzó gespro ken gelijk deze mens". Dat ons Heer, de troost dier leer gene twijfeling ontrove: sterk ons'in 't gelove! 's-H.-N. W. C. L. Vanaf vandaag tot 18 Augustus zal in de omgeving van het Franse plaatsje Moisson, 70 kilometer ten Noordwesten van Parijs de zesde Wereldjamboree wortfen gehouden. Tegen de tijd, dat van avond de schemering zal vallen over de bossen en velden langs de Seine, arriveren op het 1850 ha. grote Jamboreeterrein de esta- fettelopers, die vanaf Vogelenzang een brandende fakkel komen brengen, welke is ontstoken aan een brandend stuk hout, een overblijfsel van het laatste Jamboree-kampvuur van 1937 in Vogelenzang. Enige getallen.Lichtenstein 35, Luxemburg 400, De Franse Jamboree-organisa-1 Mexico Nederland 650 Nica- tie heeft 20.000 buitenlandse pad vinders uit 50 verschillende lan den uitgenodigd en 10.000 Franse jongens zuilen ln de gelegenheid worden gesteld de Jamboree ge heel mee te maken; doorlopend zullen er omstreeks 42.000 pad vinders te Moisson kamperen. Om de dorstigen te lessen, zul len 9 flessen nodig zijn, zo groot als de Eiffel toren; verder heeft men voor de „ravitaillering" be slag gelegd op 2000 schapen, 2000 varkens, 2000 runderen; 88.000 potten jam. Ingedeeld naar hun godsdienst zullen er zijn: 20.000 katholieken, 15.000 protestanten, 3000 „neutralen", 1000 Moham medanen, 500 Joden, 500 ortho doxen en 300 gelovigen uit het Verre Oosten. T ii heel de wereld komen de deelnemers aan deze zesde wereldjamboree. Argentinië 35, Armenië 140, België 2000, Brazilië 35, Chili 35, China 19, Columbia 35, Costa Ri ca 35, Cuba 35, Denemarken 700, Egypte 35, Engels-Indië 200, Equador 35, Finland 100, Grie kenland 35, Groot-Brittannië 8000 Guatemala 35, Haiti 35, Hongarije 500, Irak 12, Iran 35, Italië 500, Met uitzondering van Oost-Europa worden tekorten nog groter. Het overzicht dat door de F. A. O. is samengesteld voor de Conferentie welke op 12 Augustus te Geneve zal worden geopend, voorspelt, dat de voedseltekorten in het grootste gedeelte van Europa en Azië in de komende 12 maanden zullen voortduren of zelfs nog erger zullen, worden. Het voedselpakket in West en Centraal Europa zal in het ko mende* jaar nog kleiner zijn, ter wijl het in Azië klein zal blijven, tenzij de importen toenemen. Europa, Noord-Afrika en Azië zullen ongeveer 36 millioen ton graan moeten importeren, terwijl het beschikbare exportsurplus slechts 32 millioen ton bedraagt. Ondanks het enigszins grotere aanbod van bepaalde andere voe dingsmiddelen, zoals aardappe len, suiker en vetten, blijft de toestand ernstig. De graanoogst op het noorde lijk halfrond zal waarschijnlijk kleiner zijn dan het vorige jaar, met uitzondering van Rusland en Oost-Europa. Op het zuidelijk halfrond zul len de graan- en rijstoogsten waarschijnlijk groter zijn dan het vorige jaar. Het wereldaanbod „De Nieuwe Gids" meent in een opmerkelijk artikel te moeten constateren, dat in het Belgische economische leven duidelijker een verflauwing tot uiting komt. En kele maanden geleden deden zich, aldus het blad, de eerste aarze lingen bij de stijging der groot- handelsprijzen voor en dit ver schijnsel duurt voort. Ook op de arbeidsmarkt wordt de aarzeling voelbaar. Sedert Sep tember 1946 valt een neiging naar toeneming der werkloosheid waar te nemen. Ongetwijfeld wordt dit veroorzaakt door de vergroting van de tijdellijke werkloosheid. Maar, aldus het blad, iedereen weet, dat een crisis zich juist in deze vorm aankondigt. Het blad trekt, zij het voorzich tig, de conclusie, dat de malaise op het gebied der verbruiksgoe- deren vrq algemeen dreigt te worden. van suiker zal slechts iets gro ter zijn dan het vorige jaar, daar de verwachte vermindering van oogst van Cuba, de toeneming van de productie in Europa, Rus land en de Philippijnen voor het grootste gedeelte teniet zal doen. De langzame, doch gestadige ver betering van de vetten en oliën- positie zal waarschijnlijk voort gaan. De productie van vlees en melk zal slechts in geringe mate toenemen. Op het zuidelijk half rond wordt een grotere produc tie verwacht. ragua 35, Noorwegen 500, Oos tenrijk 200, Peru 35, Philippijnen 35, Polen 500, Portugal 35, Rep. Domica 35, Salvador 35, Syrië 35, Tsjecho-Slowakije 600, Venezuela 35, Ver. Staten 1500, IJsland 35, Zuid-Afrika 100, Zweden 300, Zwitserland 1000. Een eigen dagblad. Tijdens de gehele duur van de Jamboree en een paar dagen er voor en erna za! er een speciaal Jamboree-dagblad verschijnen en wel de „Jamboree-France". Voor het overbrengen van het laatste nieuws zal men gebruik kunnen maken van telefoonverbindingen, euto's en zo nodig zelfs een vlieg tuig. Men rekent erop, dat „Jam boree France" een dagelijkse op lage zal hebben van 50 J 60 dui zend exemplaren. De Jamboree-stad. In Jamboree-stad ls de grote markt het centrale punt, waar men o.m. zal aantreffen twee res taurants, fotowinkels, boekwin kels, postzegelstalletjes, een bank en een reisbureau. Op en kele kleinere marktpleinen zullen diverse zaken door verkenners worden gedreven; wij noemen b.v. taveernes, een scout-shop, kruide nierswinkels, winkels voor schrijf behoeften en banketwinkels. Natuurlijk kan in Jamboree- stad, met z'n tienduizenden inwo ners, de politie niet ontbreken; deze z.g. Veiligheidspolitie zal ge vormd worden door leiders en voortrekkers, die op zich hebben genomen diverse politiediensten te vervullen; er zijn 3 secties ge vormd, algemene politie, ver- keerspolu'o en rivierpolitie, die tezamen ongeveer 500 man op eisen. Een van de schilderachtige nieuwigheden op de zesde Wereld jamboree is de grote Boulevard, waarop de sub-kampen uitkomen, en waarlangs over een groot deel van zijn lengte de „technische ateliers" zullen staan, kleine de monstraties-stands waarin de meest opwindende activiteiten te zien zullen zijn. De schouwspelen. De vorige Jamboree's gaven in hun programma een grote plaats aan schouwspelen van allerlei slag; ieder contingent placht in de arena een nationale en folklo ristische demonstratie te geven. Wordt Maatschappij tot ontwikkeling van Afrika opgericht? Een woordvoerder van de Britse delegatie bij de conferentie van de internationale raad vpor Christelijk leiderschap te Zurich heeft te Londen verklaard, dat de enige gezonde oplossing van de eco nomische wereldproblemen gelegen is in de ontwikkeling van het Afrikaanse continent. Hij zeide, dat zijn delegatie zou aandringen op de stichting van een „maatschappij voor de ontwikkeling van Afrika", met een kapitaal van ten minste vijf millioen pond Sterling. Een voorstel hiertoe zou worden ge daan op de conferentie de raad. Volgens de woordvoerder be hoorden de V. S., het Britse ge menebest, de Scandinavische lan den, Zwitserland, Nederland, België, Frankrijk, Luxemburg, Italië, Portugal en Spanje aan deze maatschappij deel te ne men. De voornaamste taak van de maatschappij zou moeten be staan in het aanleggen van spoorwegen, kanalen en vlieg velden, het exploiteren van goudvelden en steenkqlenmij- nen, het bouwen van stéden, het Groot-Brittannië. ontwikkelen van de landbouw en het in exploitatie brengen van verlaten gebieden. Het be nodigde kapitaal zou gedeeltelijk bijeen gebracht moeten worden door de deelnemende landen en anderdeels door particuliere in vesteringen. De conferentie, welke geleid zal worden door de gouverneur van de Zwitserse bank, A. Hirs, zal door vertegenwoordigers van een 15-tal landen worden bijge woond. De pogingen om tot een over eenstemming te komen tussen de twee voornaamste politieke groe pen in de Soed/an zijn op niets uitgelopen. De ene groep is voor aansluiting bij Egypte en de an dere voor volledige onafhankelijk heid, zowel van Egypte als van Jamboree. Het woord Jamboree ls af komstig uit de Indiaanse taal; de Indianen gebruikten het om er een grote bijeenkomst mee aan te duiden. Baden Powell gaf de eerste interna tionale padvindersbrjeenkomst van 1920 in Londen de naam „Jamboree". Aan het slot van deze eer ste Jamboree sprak de wereld- jeugdleider: „Ais het jullie wens ls, laten we dan hier van daan gaan met het ernstige besluit om de kameraadschap te bevorderen door de over heel de wereld verspreide geest van broederschap. Zodat wij ertoe mogen bijdragen om de vrede, het geluk en de goe de wil onder de mensen te be vorderen. Broeders verkenners, antwoordt mij, willen jullie je hierbij aansluiten?" Uit 8000 monden klonk een donderend „ja!" Tijdens deze Jamboree zal met die traditie niet worden gebroken. Veertien dagen lang zal zo de padvindersgedachte leven ln de harten van de tienduizenden broe ders uit heel de wereld en zullen vriendschapsbanden gelegd wor den, die nog lang, nadat de ten- tenstad bij Moisson weer ln het geruis van het dagelijkse leven zal zijn opgenomen, zuilen blijven bestaan. Naar het A. F. P. verneemt, heeft de Wereldbank bepaald, dat de toegestane lening van 195 millioen dollar niet in Indië mag worden aangewend, noch voor militaire uitgaven mag worden gebruikt. De Wereldbank heeft het doel van de lening als volgt omschreven: „Zij mafe uitsluitend worden gebruikt voor het hei-stel van de Nederlandse productie middelen, daar het herstel hier van aanzienlijk zal bijdragen tot het herstel van Europa als ge heel. Postverbinding met Ned. Indië niet verbroken Naar de K.L.M.-persdienst me dedeelt, is de K.L.M. er ondanks de huidige moeilijkheden in ge slaagd de onstane achterstand in de postverzending naar Batavia geheel in te halen. Ook voor de naaste toekomst zijn maatregelen genomen om de postverbinding met Ned. Indië zonder al te veel stagnatie te onderhouden. Prinses Hermine overleden. De Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, dat Prinses Hermine, de weduwe van wijlen Keizer Wilhelm, Donderdagna middag plotseling is overleden in de leeftijd van 59 jaren, te Frank fort aan de Oder. Moskou protesteert te Athene. De Sowjetrussische zaakgelas tigde te Athene heeft aan het Griekse ministerie van buiten landse zaken zijn afkeuring te kennen gegeven over een „aantal daden van Griekse autoriteiten, gekenschetst als niet in overeen stemming met de huidige diplo matieke betrekkingen tussen de beide landen". Drie personen zijn gedood en vier gewond bij een aardbeving in de Algerijnse stad Constan- tine. DE BILT ZEGT: Weersverwachting Zaterdagavond. geldig tot Overdag vrij zonnig, droog weer. Geleidelijk hogere tempera turen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1