Het vuren is nog steeds niet gestaakt. Engeland gaat de buikriem vaster aansnoeren. «eer Moordpartijen op grote schaal op Sumatra. Zetel der Republikeinse regering naar Sumatra. Modern houtbedrijf op Zuid-Borneo. De slag om Groot-Brittannië is begonnen. Geen Indonesische, doch Republikeinse kwestie. Op voedsel moet per maand 120 millioen gld. bespaard worden. Ondanks Russisch veto hlijft Commissie voor de Balkan gehandhaafd. Zwitserland en het plan-Marshall PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Duitsers werden beschermd. De republiek heeft behalve gebied ook prestige verloren, Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZeeauAie Mcuiqen. Naar aanleiding van het po gen om de bootverbinding op Engeland te verplaatsen van Vlissingen naar Hoek van Hol land, schrijft het „Friesch Dag blad" o.m. het volgende: „Het schijnt, dat de Commis sarissen der Maatschappij in Holland wonen. Zij vinden, dat de,Zeeland beter met de Engel se maatschappij kan concurre ren, met de nachtboten Harwich- Hoek van Holland, als de Hoek ook voor de Nederlandse Maat schappij het uitgangspunt wordt. Dat neemt niet weg, dat dit voor Zeeland een harde klap be tekent. En de Zeeuwen protes teren. Zij hebben gelijk. Hier hebben wij te maken met een algemeen verschijnsel. Van jaar tot jaar wordt het bedrijfs leven meer geconcentreerd in het gebied tussen de Zaan en Hoek van Holland, Utrecht en IJmuiden. De rest, op enkele centra als Twente na, heeft wei nig kansen op groei en uitbrei ding. Dit is een betreurenswaar dig verschijnsel. Het wordt niet verholpen door pogingen om min of meer kunstmatig, van boven af, in de randprovinciën wat nieuwe industrie te .planten. De buitengewesten moeten zelf, zo krachtig mogelijk, hun be staan trachten te handhaven. Zij hebben recht op goede verbin dingen met het hart van het land. Maar verder moeten zij het zelf doen. Zodra de onder nemingen in die gewesten van uit Holland worden gefinancierd en gedirigeerd, gaat het gemak de mens dienen, en probeert men de zaak dichter bij huis te ha len. In de tijd der Kepubliek was Holland politiek en econo misch oppermachtig. De oude tijden keren terug." Het hier getekende gevaar is niet denkbeeldig. Daarom is het nodig, dat de grote trom wordt geroerd, dat Zeeland meer van zich doet spreken. Wij denken hierbij niet al leen aan de bootverbinding op Engeland. Het doet ons altijd goed, wan neer met betrekking tot onze provincie herinnerd wordt, aan de oude spreuk: „Luctor et Emergo". Dat streelt ons gevoel. Maar zal voor Zeeland de vroegere welvaart terug kerén en zal onze provincie de plaats krijgen en de invloed waarop zij recht heeft, dan zal er ook inderdaad geworsteld moeten worden. Ook in die zin, dat het Zeeuwse land en zijn voortbrengselen meer naar bui ten bekend worden. Het verdient toejuiching, dat energieke pogingen worden ge daan om het onderwijs te verbe teren, het verkeer uit te brei den, de industrie op hoger peil te brengen, de belangen van land- en tuinbouw te bevorde ren en op deze wijze de alge mene teruggang te stuiten. Maar daarnaast zal ook meer naar buiten bekend moeten wor den wat hier in Zeeland wordt gewrocht. Wij denken hierbij o.m. aan de tuinbouw, waarvan het nog veel te weinig bekend is, dat hij 3jlk een geweldige vlucht heeft genomen en voor heel ons va derland van zo enorme bete kenis is. Als wij voor Zeeland vragen een eigen plaats en dat is in deze tijden van cen tralisatie inderdaad nodig dan moet daarbij ook geen ogen blik worden vergeten, dat wij hebben een eigen taak. De a.s. conferentie voor handel en werk gelegenheid in Havana. Max Suetens, de directeur-ge neraal vopr de buitenlandse han del van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken en presi dent van de voorbereidende com missie voor internationale confe rentie voor handel en werkgele genheid heeft verklaard, dat tij dens de conferentie, welke waar schijnlijk op 21 November in Ha vana zal worden geopend, 6 pun ten aan de orde zullen komen, t.w.: 1. de economische ontwikke ling van de achterlijke landen; 2. de strijd tegen de werkeloos heid; 3. de handelspolitiek; 4. de beperking van .de handel door kartels e.d.; 5. de overeenkomsten inzake landbouwproducten; 6. de vaststelling van de statuten van de internationale deviezenorgani- satie. Sumatra's Oostkust en de republiek. Het comité, vertegenwoordigen de de Daerah Istimewa Soemate- ra Timoer (Sumatra's Oostkust) oeeft in een telegram de aan dacht van de regering er op ge vestigd, dat zij geen onderhande lingen over dit gebied met de republiek erkent, indien niet voor afgaand overleg is gepleegd met de vertegenwoordiging der bevol king. Pools beroep op Amerika. P&Ien heeft de V.S. verzocht terug te komen op het besluit om Polen af te voeren van de lijst van Europese landen, die ge zamenlijk een bedrag van 350 :nillioen dollar zullen ontvangen. De Poolse ambassadeur in de V.S. leeft op een persconferentie ver jaard, dat, hoewel de voedsel- oestand in Polen na de ophef- ing van de U.N.R.R.A. verbeterd tot Juli van het volgend jaar 00.000 ton graan zal moeten vorden ingevoerd. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 714 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 8 AUG. 1947 I Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.12 u., onder 20.18 u. Maan op 23.06 u., onder 13.26 u. Laatste Kwart. 21.22 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Het Nederlandse actiecommuniqué van gisteren meldt: In de sector van Grissee bjj Soerabaja werd een Nederlandse vrachtauto heschoten. Op enkele plaatsen ten Westen van Soerabaja werden Enkele Nederlandse patrouilles onder vuur genomen. In hetzelfde gebied werd de post Randegankoelon met „brandflessen" bestookt en met mortieren en mitrailleurs beschoten. Midden-Sumatra: Ten Noorden van l'adang werd een Nederland se patrouille beschoten met automatische wapens. Onze verliezen sedert 4 Augustus middernacht bedragen: vier gesneuveld, één vermist en 17 gewond. moord. Hetzelfde lot overkwam een Roemeen. Drie Nederlandse dames wer den per auto weggevoerd en ver moord. Uit onderzoeken is gebleken, dat door het „Volksfront" gru welijke moorden zijn gepleegd te Kelawi. Bij Soeroegadang zijn on geveer 200 graven van vermoorde personen van allerlei landaard ge vonden, die verdacht werden van sympathieke gevoelens voor Nica. Uit verklaringen is geble ken, dat verschillende slachtof fers, waaronder vrouwen, door het Volksfront zijn gevierendeeld. Het onderzoek wordt voortgezet, aldus het communiqué. Het Nederlandse legercummu- niqué meldt, dat bij Indaroeng op Sumatra's Westkust de volgende woorden op een huis werden aan getroffen: „Hier wonen Duitsers, zij mogen niet worden lastig ge vallen. Dat beveelt de Kepala (hoofd) van de republiek". Het swastikateken was op het huls aanwezig en daarnaast waren op verzoek van de T.R.I. tevens re publikeinse tekens aangebracht. De T.R.I. bleef dag en nacht in de buurt van het huis om dit te be waken. In tegenstelling tot de bescher ming van de Duitsers werden een vader, een moeder en een zoon van een Zwitserse familie ver- De Indonesische regering heeft in antwoord op het Ame rikaanse aanbod om bemidde ling te verlenen in het geschil met de Nederlanders Amerika verzocht om zijn Invloed aan te wenden bij Nederland en de Veiligheidsraad om te beslui ten, onmiddellijk een Interna tionale arbitragecommissie naar Indonesië te zenden. De republiek verzoekt de Amerikaanse regering een vertegenwoordiger naar 'Djok- ja te zenden, zodat zij volledi ger ingelicht kan worden over het officiële Indonesische standpunt, en vraagt per ra dio van zijn vermoedelijke tijd van aankomst verwittigd te worden. Dr Sjoerifoeddin, minister-president der Indonesische republiek, heeft bekend gemaakt, dat de voorbereidingen gereed zijn om de wettelijke autoriteit van de republiek ten alle tijde over te brengen naar Boekittinggi, 96 K.M. ten Noord-Oosten van Padang op Su matra, waar vice-president Dr Mohamad Hatta zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Aan deze bekendmaking is een republikeins bericht voorafgegaan over een Nederlandse opmars van Grombong, ongeveer 112 kilo meter ten Westen van Djokja, naar Karanganjar, dat meer naar het Oosten op de weg naar Djokja ligt. Australië biedt arbitrage aan. De Australische regering heeft aangeboden samen met de V.S. arbitrage te verlenen in het Ne derlands-Indonesische geschil. Het aanbod werd in een officiële ra diouitzending van radio Austra lië aan Djogja overgebracht. De Franse prijspolitiek. Het Franse kabinet heeft de de overeenkomst tussen de Werk- geversbond en het Algemeen Vak verbond afgekeurd met het oog op het inflatiegevaar. Volgens de overeenkomst zouden de lonen met 11 procent worden verhoogd. Wat de prijzen betreft heeft het kabinet zich uitgesproken tegen een algemene herziening daarvan, Het handhaaft echter zijn besluit in de naaste toekomst de prijzen van bepaalde goederen, waarvan de productie niet langer lonend is, te herzien. Het besluit van de Franse re gering wordt zowel door het werkgevers als door het vakver bond sterk gecritiseerd. Beide bonden zullen afzonderlijk en on derling bun houding bepalen. „Bezit niet het fundament van een staat", aldus een Chinees blad. Het te Batavia verschijnend# Chinese blad „Sin Po" brengt Ne derland hulde voor de prompte wijze, waarop gevolg werd ge geven aan het beroep, door de Veiligheidsraad gedaan, „waar door is gebleken dat deze niet langer geneigd is zich te bekom meren om juridische kwesties en er slechts op uit is bloedvergieten te verhinderen", en dit ofschoon men aan Nederlandse zijde ervan overtuigd is dat daardoor de Ne derlandse souvereiniteit over In donesië geschonden wordt. Het Chinese blad is er van overtuigd, dat Nederland door deze houding de sympathie aller landen gewonnen heeft. „De Nederlanders hebben ove rigens reden tot tevredenheid over de resultaten van hun poli tionele actie", aldus het blad, „want de beveiligde streken zijn de welvarendste en uitgestrekt genoeg voor de plannen voor op richting der Verenigde Staten van Indonesië, desnoods zonder de republiek, welke, behalve ge bieden, ook prestige verloren heeft door haar wijze van oorlog voeren". Indertijd heeft het Chinese blad „Sumatra Sin Po" bericht, dat te Kaban Djahe 60 Chinezen in hun huizen werden opgesloten en door de Lasjkars levend ver brand, weshalve het blad met het oog op de beëindiging van dergelijke „barbarous actions" er op aandringt, dat de Chinese de legatie in de Veiligheidsraad aan de delegaties van- Australië en India de volgende vraag zal voor leggen: „Waarom wensen de In donesiërs onafhankelijkheid als zij niet in staat zijn zich te gedra gen als een beschaafd volk en de onderdanen van andere landen te respecteren en beschermen gelijk andere besehaafde naties?" Indien de republiek niet het fundament van een staat bezit, kunnen wij haar niet als onaf hankelijk erkennen. Het blad meent daarom, dat de Chinese regering moet weigeren Sjahrir in Nanking te ontvangen. Grote vernielingen voorkomen. Demak, 26 km ten Noord- Oosten van Semarang is Maan dag door de Nederlandse troepen bezet. Om grote vernielingen te voorkomen zijn de laatste kilo meters in looppas afgelegd, waar mede inderdaad het bedoelde re sultaat werd bereikt. Alle bruggen waren reeds on dermijnd, doch de republikeinen hadden geen tijd de ladingen te ontsteken. Demak is grotendeels gespaard gebleven, doch de Chi nese wijk is afgebrand en de Chi nezen zijn weggevoerd. De in heemse bevolking, die aanvanke lijk was weggevlucht, keert lang zamerhand terug. Marshall over bemiddeling. Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat de V.S. bereid zijn een bemiddelings commissie naar Indonesië te zen den, indien beide partijen daar mee hun instemming hebben be toond. Op de vraag, of het waar is, dat Admiraal Leahy de leiding van deze commissie zou hebben, zeide Marshall, dat dit de eerste keer was, dat hij hiervan hoorde. Verder deelde Marshall op een desbetreffende vraag mede, dat er geen voorwaarden aan het aanbod zijn verbonden. „Wij bie den aan te bemiddelen". Op de vraag, of de t.a.v. In donesië gevolgde politiek een precedent vormt voor andere on rustige gebieden, antwoordde Marshall, „Ik kan geen poging doen deze vraag te beantwoorden. Ik kan niet zeggen, dat wij van plan zijn alle. geschillen bij te leggen". Ons handelsverdrag met Italië. De ondervakgroep import van groenten en fruit heeft in ver band met de komende onderhan delingen inzake het handelsver drag met Italië nogmaals de aan dacht van de bevoegde autoritei ten gevestigd op het belang van de groente-import uit Italië in de periode van half November tot eind Maart. De ondervakgroep heeft dit gedaan met het oog op de in die periode hier te lande heersende schaarste aan groenten welke het vorige jaar tot exhor- bitant hoge groentenprijzen leid de met alle daaruit voortvloei ende moeilijkheden. Alle personeel van W.F.A. ontslagen? Volgens een bericht van het A. F. P. zou de leiding van de World Friendship Association besloten hebben al het personeel van de organisatie te ontslaan. Zoals be kend, organiseerde de W.F.A. de vacantie-uitwisseling voor kinde ren van verschillende nationali teiten. De laatste tijd is echter melding gemaakt van vele moei lijkheden bij de uitvoering van deze vacantie-uitwisseling. Kinde ren werden uitgewisseld zonder dat er voor hen onderdak gereed was gemaakt. Prinses Irene vol bewondering voor de haar geschonken taart ter ere van haar verjaardag. Van grote economische en financiële betekenis. Over de plannen tot vestiging van een groot houtbedrijf op de Zuidkust van Borneo verneemt Aneta de volgende bijzonderheden: De onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van de ge stichte N.V. tot exploitatie van bossen en het vestigen van hout bedrijven in Borneo (waarin zullen participeren het Ned.-Indische gouvernement en de N.V. Vloerenfabriek Zaandam) enerzijds en de Groot-Dajakraad anderzijds hadden een gunstig verloop. De tussen partijen te sluiten overeenkomst werd door de Groot-Dajak raad eenjtemmig goedgekeurd. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 9 Augustus: 6.29 u. 1.70 m., 18.45 u. 1.56 m. Onze correspondent te Batavia seint ons, dat het nog niet zeker is, dat Hamtd, hoofd van de staat West-Borneo, zijn voorgenomen reis naar Amerika zal kunnen volbrengen. Hij hoopt hiertoe in staat te zijn, teneinde Amerika de juiste inlichtingen te kunnen geven en duidelijk te maken, dat ten on rechte gesproken wordt van een Indonesische kwestie daar het in werkelijkheid een republikeinse i kwestie is, die met het streven van weldenkende Indonesiërs niets uitstaande heeft. Hij ziet de militaire acties als een zegen voor de bevolking. Gisteren, zo meldt hij verder, deden rondzwervende T.R.I.-troe pen een aanval op Rengasdinklok ten N. van Krawang waar de Chi nese gemeenschap reeds bijeen was .gedreven en op het punt stond afgeslacht te worden. Aan tijdig gewaarschuwde Ne derlandse troepen gelukte het de republikeinen met gevoelige ver liezen terug te slaan en de Chi nezen te bevrijden. Ook uit andere plaatsen worden republikeinse aanvallen gemeld. De belangrijkste punten van deze overeenkomst zijn: Groot- Dajak verleent aan de nieuwe N.V. met uitsluiting van ieder andere vergunning tot exploitatie van timmerhout in alle bossen van de onderafdeling Samplt. De ze exploitatie is aan bepaalde voorwaarden verbonden, onder andere ten doel hebbende door ge- eigende verjongingsmaatregelen het voortbestaan van het bos veilig te stellen. Groot-Dajak zal in het Bruyn- zeel-Dajak-bedrijf kunnen deelne men tot een maximum van 30 van het aandeelkapitaal. Bevor derd zal worden dat een door de Groot-Dajakraad aan te wijzen persoon tot commissaris der N.V. wordt benoemd. Nu deze overeenkomst is tot stand gekomen zal met grote voortvarendheid aan de opbouw van het hoofdbedrijf, de grote houtzagerij, worden begonnen. Personeel en materialen zullen reeds in September aanstaande op Sampit aankomen. De onderhandelingen over de stichting van het eerste nevenbe- drijf, een cellulose fabriek zijn reeds in een gevorderd stadium gekomen. In het hoofdbedrijf, de houtzagerij zal ongeveer f 6 mil- lioen worden geïnvesteerd. De za gerij zal een capaciteit hebben van rond 120.000 M3. bezaagd hout per jaar waarvoor rond 240.000 M3. ruw hout per jaar uit het bos naar de zagerij zal moe ten worden vervoerd. De N.V. zal deze bosexploitatie zelf ter hand nemen. Gedurende 5 jaar zal de N.V. 20.000 M3. bezaagd hout leveren aan de wederopbouw- dlenst. De vestiging van een dergelijk houtbedrijf met nevenbedrijf is Het Amerikaanse standpunt inzake Roemenië. De Amerikaanse regering is nog steeds „ernstig bezorgd" over het onderdrukken van de burger lijke vrijheden in Roemenië en heeft het Roemeense antwoord op haar protestnota als onbevre digend afgewezen. Roemenië heeft geantwoord, dat het Amerikaan se aanbevelingen niet in overwe ging kan nemen, daar zij een in menging in de binnenlandse po litiek betekenen. Met een storm van toejuichingen van de zijde der regerings- aanhangers werd Attlee verwelkomd, toen hij opstond om zijn „crisls"-verklaring over de Britse economische toestand ln het Lagerhuis af te leggen. Attlee zeide, dat hij niet direct zou ant woorden op de „nogal uitbundige rede" van Maandag van Chur chill. Er waren echter in die rede ongelukkigerwijs enkele opmer kingen gemaakt, die Groot-Brittannië schade zouden kunnen be rokkenen, hetgeen niet in de bedoeling van Churchill gelegen had. Hij ontkende, dat de Britse regering de Amerikaanse lening „verspild" zou hebben. Het langzame herstel van Europa en de grote verplichtingen in het buitenland hadden Groot-Brittannië's herstel tegengewerkt, aldus Attlee. openbare kapitaalsinvesteringen. Het bouwprogramma zou uitge breid moeten worden, waarbij in de eerste plaats prioriteit ver leend zou worden aan het bouwen van huizen voor arbeiders in essentiële bedrijven. Verder deelde Attlee mede, dat de regering voornemens was de overgemaakte gelden voor buiten landse films te beperken tot maximaal 20 van de winst op die films, de toewijzing voor ben zine voor particulieren met een derde te verminderen en extra toewijzingen (zoals voor dokters) met 10 De toewijzing van ben zine voor commerciële voertuigen zou eveneens met 10 vermin derd worden. Deze beperkingen zouden begin October van kracht worden. Wat do invoer van levensmid delen betrof, zeide Attlee, dat deze met 120 millioen pond ster ling per inaand beperkt zou wor den. De aankopen moesten tot de hoogst nodige levensmiddelen be perkt blijven. De regering zou alles in het werk stellen om do levensmiddelenrantsoenen te handhaven. Indiep deze echter zouden moeten verlaagd, zou een zodanige regeling getroffen wor den, dat voor zware arbeid ho gere rantsoenen beschikbaar ge steld zouden worden. Er zou strenger toezicht ge houden worden op particuliere en Er zouden maatregelen geno men worden tegen zwarthande laars. De voornaamste oorzaken van de huidige economische posi tie van Groot-Brittannië waren volgens Attlee gelegen buiten het bereik van welke regering dan ook. De regering had zonder twij fel, evenais andere regeringen, enkele fouten gemaakt. Een con servatieve regering zou ook fou ten gemaakt hebben. Er was geen sprake van een coalitie-regering.- „Vandaag zijn wij gewikkeld in een slag om Groot-Brittannië, die niet door enkelen kan worden ge wonnen. Dit vereist de gezamen lijke inspanning van de gehele natie. Ik ben vol vertrouwen, dat de natie dit zal willen doen, zo dat wij nogmaals zullen overwin nen", zo besloot Attlee zijn rede. Drastische bezuiniging. Hierna maakte Attlee de maat regelen bekend, die de regering dacht te nemen om de economi sche toestand het hoofd te bieden. Een van de belangrijkste dingen was, de binnenlandse hulpbronnen verder te ontwikkelen. De produc tie van niet direct benodigde ar- voor Groot-Dajak van zeer grote betekenis. Zulks moge blijken uit enkele cijfers, die op de huidige prijs- en loonverhoudingen zijn gebaseerd en alleen op de zagerij betrekking hebben. Aan de plaatselijke bevolking zal ten goede komen gedurende de bouw aan arbeidslonen f 600.000. De bosexploitatie zal jaarlijks f 3.000.000 aan arbeids lonen vergen en het zagerijbedrjjf f 1.000.000, terwijl in het aan- plaetbedrijf jaarlijks f 100.000 zal worden verloond. Aan de Dewan Dajaak komt ten goede f 1.000.000 cijns per jaar, f 600.000 belasting over arbeidslonen en voorts een aandeel in de winst. Het beeld van ïpit zal ver anderen. Op de rivieren zal grote bedrijvigheid heersen van hout vlotten en rivier- en sleepboten. In Sampit zullen naast de fabrie ken komen een school, hospitaal, kantoren, radio-station, soos, werkvolknederzettingen, groen- tentuinen, boomgaard, boerderij en ambachtsschool. Op initiatief van het boswezen, werden hier met steun van het Ned.-Indische gouvernement indu striële deskundigen en grondstof- fenbezitters samengebracht. Ver wacht mag worden dat deze nieuw gevormde belangengemeen schap in belangrijke mate zal bij dragen tot de economische ont wikkeling van het gebied van vestiging. Trouwens er is meer belangstelling voor de vestiging van houtverwerkende bedrijven op de Zuid- en Oostkust van Bor neo. Als anderen het voorbeeld dat Sampit biedt, gaan volgen zal zulks een algemene houtindu striële ontwikkeling van gans Borneo betekenen. tikelen moet stopgezet worden. In de tweede plaats moet de to tale productie zodanig opgevoerd worden, dat Groot-Brittannië in de kortst mogelijke tjjd op eigen benen kan staan. Ten derde moet voortgegaan worden met plannen ter uitbreiding van de productie in de koloniën van het keizer rijk". De minimum-productie van steenkool voor de volgende zes maanden was vastgesteld op 4 millioen ton dlepgedolven steen kolen per week en voor de <jag- bouw zoveel als maar mogelijk was. Verder zou het vracht- en passagiersvervoer per trein be perkt worden ten gunste van het vervoer van kolen. Wat de land bouw betrof, zou voor een waar de van 100 millioen pond sterling aan levensmiddelen moeten wor den geproduceerd tegen 1951/52 20 meer dan de huidige pro ductie. Het beoogde exportcijfer voor dit jaar kon niet worden be reikt. Het cijfer voor 1948 zou 140 zijn vergeleken met 1938 en tegen medio 1948 opgevoerd moeten worden tot 160 tegen het eind van dat jaar. „Dit zal", zo zeide Attlee, „enige opoffering van individuele vrijheid met zich meebrengen voor werkgevers en werknemers. Wij zullen zekere controlemaatregelen moeten nemen". Vervolgens sprak Attlee over voorstellen tot beperking van uit gaven. Momenteel had Groot- Brittannië ongeveer 500.000 man nen en vrouwen in dienst bij de strijdkrachten overzee. De regering verwachtte tegen I het eind van December 1947 133.000 militairen, die overzee dienst deden, uit het leger geno men te hebben. Tegen eind Maart 1948 zou het totaal aantal afge- zwaaiden meer dan 200.000 moe ten bedragen. Bovendien bestonden er plan nen om voor het eind van dit jaar 34.000 man troepen, dië niet tot het Verenigd Koninkrijk behoor den, naar huis te sturen. De to tale sterkte van de gewapende den" Nadat de Veiligheidsraad het geschil tussen Egypte en Enge land onder de loupe had geno men, werd voor de zoveelste maal de kwestie der Balkanlanden be sproken. Een Pools voorstel om de Bal kanlanden hun problemen op vre delievende wijze onderling te la ten oplossen, is in de Veiligheids raad verworpen. Alleen Polen en de Sowjet-Unie stemden voor. De voorzitter besloot, dat de Commissie van Onderzoek, niet tegenstaande het Russische veto, zal worden gehandhaafd. Met 10 tegen 0 stemmen en een onthouding werd besloten een speciale subcommissie te vormen ter formulering van een compro misvoorstel. Deze subcommissie moet Maandag rapport uitbren gen. De Australische afgevaardigde Hodgson, verzocht de raad te verklaren dat de Griekse grens incidenten op grond van artikel 7 van het Handvest een bedrei ging voor de vrede vormen en voorts de vier Balkanlanden be vel te geven alle provocaties te staken. Gromyko, achtte het Australi sehe voorstel onaanvaardbaar. Hij wilde de Griekse afgevaar digde verhinderen het woord te nemen, waarop hij door de voor zitter werd terechtgewezen. Dendramis Griek) verklaarde vervolgens, dat het ieder duide lijk was, waarom de Sowjet-Unie en haar satellieten zich verzetten tegen een nieuwe commissie van onderzoek. Hij verzocht de raad spoedig practische maatregelen te nemen tegen „de agressieve Bal kanlanden". Nadat de Joego-Slavische ver tegenwoordiger de Griekse ver klaring dat de Balkankwestie een bedreiging voor de vrede vormt, krachtig had tegengesproken, werd de vergadering verdaagd. strijdmacht, die oorspronkelijk tegen Maart van 1948 1.087.000 man had moeten omvatten, zou dan tot 1.007.000 man terug ge bracht zijn. Harde woorden van de oppositie. Voor Attlee met zijn rede be gon en mededeling deed van de maatregelen, die de regering wenste te nemen, had hij harde woorden te slikken van de zijde van de oppositie. Stanley b.v. zeide, dat Groot- Brittannië niet rustig maar eeuwig van de bedeling kon le ven en permanent een jaargeld van de V. S. kon trekken. Dit zou de massa van het volk niet goed keuren. De Amerikaanse lening zou vol gens schatting voor vier jaar toe reikend geweest moeten zijn, doch binnen een jaar was men bezig haar uit te putten. De re gering had dat, zo zeide Stanley, kunnen voorkomen. Hij beschul digde de minister van financiën, Dalton, er van, gedurende de laat ste twee jaar de Inflatie ln de hand gewerkt te hebben, die een ontwrichting van de Britse eco nomie tot gevolg gehad had. Onder toejuichingen zeide hjj voorts: „Wij zullen, welke maat regelen ook, die de regering zich voorstelt te nemen voor de red ding van Groot-Brittannië, onder steunen. Wij zjjn besloten niets te doen om het socialisme te red den, doch wij zijn bereid alles te doen om Groot-Brittannië te red- De Zwitserse regering heeft medegedeeld, dat de Zwitserse de legatie ter Parijse conferentie over het plan-Marshall het ant woord op de vragenlijsten aan het comité voor Europese samen werking heeft doen toekomen. Zwitserland is bereid om, on der het door de Zwitserse rege ring gemaakte voorbehoud van 9 Juli, zoveel mogelijk samen te werken bij de wederopbouw van Europa. Zwitserland behoudt zich voor geen overeenkomsten aan te gaan, die in strijd zouden zijn met zijn traditionele neutraliteit. Resoluties van de conferentie, die de Zwitserse economie zouden raken, zullen niet zonder eigen goeddunken als op Zwitserland van toepassing beschouwd wor den. Voorts behoudt Zwitserland zich het recht voor, handelsover eenkomsten met Europese staten die niet aan de conferentie deel nemen, te handhaven of eventu eel met dergelijke staten nieuwe overeenkomsten te sluiten. Sowjets nemen fabrieken in beslag. Naar verluidt zouden de Sow- jetrussische autoriteiten in Oos tenrijk in de loop van de laatste dagen een aantal fabrieken van secundair belang in beslag geno men hebben als „Duitse activa". Guerillastrijders veroordeeld. Van de onlangs in Macedonië gevangen genomen guerillastrij ders zijn er door krijgsraden te Koziana en Seres 48 ter dood veroordeeld. Drie vrouwen kregen levenslang. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, Vrijdagavond geldig tot Aanvankelijk nog enkele ver spreide buien. Overdag afnemen de bewolking met perioden van zonneschijn en overwegend droog weer. Verdere stijging van tem peratuur. Geleidelijk verder af nemende wind tussen West en# Noord.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1