rovinti mm BüteüS LAATSTE BERICHTEN. Tweede helft 1948 reeds Walcherse boeren naar de Noord-Oostpolder 1 Zeeuwse actie voor luchtverkeer met Zeeland. Aan het einde van een Dins dagmiddag in het Schuttershof te Middelburg gehouden verga dering ter bespreking van de vraagstukken der verbindingen van en naar Zeeland, meer in het bijzonder betreffende het verkeer door de lucht, werd een motie aangenomen, waarin door de aanwezigen als hun overtui ging werd uitgesproken, dat een zo excentrisch gelegen provincie een snelle verbinding door de lucht met overig Nederland voor een krachtige opleving van het economische leven en speciaal voor 't herwinnen van haar door de oorlog verloren gegane wel vaart ten zeerste van node heeft en er bij de regering op aange drongen wordt, dat dusdanige maatregelen worden genomen, dat zulks in de kortst mogelijke tijd tot verwezenlijking komt. Deze motie is ter kennis ge bracht van de Minister-president van de Minister van Verkeer en Waterstaat en van de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Zij werd ondertekend door ver tegenwoordigers van de gemeen tebesturen van Middelburg, Goes en Vlissingen, van de Vereniging van Plattelandsburgemeesters op Walcheren, de Kamer van Koop handel, de Stichting Herstel Zee land 1935, de Stichting Nieuw Walcheren, de Ver. ter Beharti ging van de Belangen van W. Z, Vlaanderen, het Departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, de N. V. Kon. Mij. „De Schelde", de S. V. V. te Vlissingen, de N.V. Haven van Vlissingen, de Zeeuwse Ver. voor Luchtvaart, de Prov. WV, de VW.'s van Middelburg en Vlissingen, de Z.L.M., de Stich ting v. d. Landb. in Zeeland, de Coop. Veilingsver. Walcheren, de Prov. Comm. v. Veilingen in Zee land en de Bond van Groenten- exporteurs. De vergadering, waarin be doelde motie werd aangenomen, was uitgeschreven door de Stich ting Nieuw Walcheren. Niet Zuid- maar Westdorpe. Niet Zuiddorpe (zoals wij ln ons artikel over de Noodwet Ouderdomsvoorziening van Dins dag ji meldden), maar Westdor pe behoort tot de vierde klasse in de gemeentelijke Indeling vol gens deze wet. Denk aan de waterput. In verband met de brand in de noodboerderij aan de Veerse- weg te Middelburg, verzoekt de brandweercommandant er nog eens op te wijzen van hoe groot belang een waterput bij een boer derij is. In deze tijd, nu alle sloten volkomen uitgedroogd zijn, kan de brandweer in vele geval len nog ingrijpen, indien een wa terput van minimaal zes meter diepte aanwezig is. De meeste landbouwers op Walcheren schij nen hier niet veel voor te voe lentot dat zij zelf de dupe van deze nalatigheid worden. MIDDELBURG. Burcht der Stilte. Een aangrijpend filmwerk, voortreffelijk gespeeld en mees terlijk geregisseerd, is „Le Cita del du Silence" (De Burcht der Stilte). Wellicht hebben sommige be zoekers bij het begin de ver zuchting geslaakt: alweer een verzetsfilm, doch het zal hun ver gaan zijn als ons: met steeds groeiende aandacht en stijgende ontroering zullen zij de film ge volgd hebben, die doet zien, wat waarachtige liefde vermag en tot welk geestelijk verzet de naar zijn vrijheid dorstende mens in staat is. Wij zijn dankbaar, dat de CFA. in deze Middelburgse kermisweek dagen van onbezonnen jolijt te gen een pikzwarte achtergrond, door het vertonen van deze film ons herinnerde aan de hogere levenswaarden. VLISSINGEN. Lijk geborgen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is door de Vlissingse brandweer nog een derde en daarmede het laatste lijk van de Fair Play geborgen. Het lijk dat aanvankelijk onvindbaar was, bleek onder de stookplaats vast te zitten, waaronder het met veel moeite "-vandaan werd gehaald. Vandaar is het naar de Noor derbegraafplaats overgebracht, waar het met de beide reeds Maandag gevonden lijken ter aarde zal worden besteld. OOSTKAPELLE. Gemeenteraad. Donderdag jj. vergaderde de raad. Als opvolger van dhr D. Coppoolse werd beëdigd dhr J. de Kam, die door de voorzitter welkom werd geheten. In behandeling kwam vervol gens het aangaan van een ge meenschappelijke regeling voor het oprichten en instandhouden van een school voor buitenge woon L.O., uitgaande van de ver. voor Chr. buitengewoon L.O. te Middelburg. De voorz. gaf een uitvoerige toelichting en gaf de raad in overweging het voorstel aan te nemen. Dhr Paardekoo- per, die als wethouder bij een be spreking in Middelburg was te genwoordig geweest, lichtte en kele punten nog nader tóe. De heren De Roo en Wondergem achtten de regeling van groot belang. Dhr de Roo vroeg wat er gebeurt als de gemeente niet mee wil doen. De voorz. deelde mede, dat dan de kosten van het schoolbezoek aanmerke lijk hoger zullen worden. Weth. Maljaars merkte op, dat de kos ten van de oprichting van de school niet definitief zijn. Hij had gaarne gezien, dat over vast staande cijfers kon worden be schikt, omdat nu de kans be staat, dat de kosten hoger zul len zijn. De voorz. acht dit mo gelijk doch niet waarschijnlijk. Verwacht mag worden dat het bestuur met behoorlijk gefun deerde cijfers naar voren is ge komen. De regeling werd ten slotte zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de Stichting Nieuw Walcheren een subsidie toe te kennen van f25 en tevens een eenmalige bijdrage van f 25 als blijk van erkentelijkheid voor de door de Stichting gedane werk zaamheden ten behoeve van de beplanting in Oostkapelle. Een verzoek van het gemeentebe stuur van Kortgene tot adhaesie- l betuiging aan een adres tot het toekennen van een opbouwtoe- lage aan de burgemeesters werd voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer Roelse de aandacht op de slechte toestand van het rijwiel pad langs de Nieuwe weg. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Voorts vroeg de heer Roelse bij het gevaarlijke strand bij de Hamster een waarschuwingsbord te doen plaatsen. Ook dit zal ge schieden. De heer Wondergem vroeg naar het afsluiten van de weg bij Roodkapje en Boschhoek, De voorz. antwoordde, dat het hier een weg betreft welke tij dens de oorlog door militairen op particulier terrein is aangelegd, zodat de eigenaar gerechtigd is deze af te sluiten. De oude zand weg door de duinen zal nu weer in gebruik moeten worden geno men. Met de burgemeester van Vrouwenpolder zal de zaak wor den besproken. Op een vraag van de heer Wondergem naar de elec- trifieatie van de straatverlichting deelde de voorz. mede, dat geen palen beschikbaar zijn, zodat af gewacht dient te worden. Ten slotte vroeg de heer Wondergem of er een kampeerverbod be- j staat, hetwelk door de voorz. werd bevestigd. B. en W. zullen trachten een geschikt terrein voor kamperen ter beschikking te krijgen, zodat dan voor 1948 een oplossing is gevonden. De heer De Kam dankte de voorz. voor zijn woorden van welkom. Hij hoopt dat hij op aangename wijze met de andere leden zal FÏONAANWIJZING TABAK. Het C.D.K. deelt mede, dat ge durende het tijdvak van 10 t.m. 23 Augustus 1947 de bonnen „tabak J-31" van de tabakskaart elk recht geven op 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bon „tabak j-35" van de ge combineerde kaart is eveneens aangewezen voor het kopen van 2 rantsoenen sigaretten of kerf tabak. Bon „tabak J-32" van de ta bakskaart is alet aangewezen. NATUURKAAS OF SMEER KAAS. Met ingang van de volgende distributieperiode (17 Lm. 30 Augustus) kan de consument des gewenst op de aangewezen kaas bon inplaats van per rantsoen van 10 gram natuurkaas, 125 gr. gesmolten (korstloze en/of smeer kaas, met uitzondering van bui tenlandse kaas) betrekken. ALBANESE TROEPENCONCENTRATIES AAN DE GRIEKSE GRENS? Persberichten uit Jannina in het Noorden van Eprius, maken vol gens het Griekse persbureau mel ding van ongewone concentraties van Albanese troepen aan de Grleks-Albanese grens. De grens wordt versterkt en allerlei oor logsmateriaal aangevoerd. NATIONAAL MONUMENT OP DE DAM. Gistermiddag heeft de ge meenteraad van Amsterdam be sloten het midden-Damterrein (dat ingericht is als plantsoentje) te bestemmen voor een aldaar op ,T1Cj*en nationaal monument, dat „de gedachte aan de strijd van het Nederlandse volk gedu rende de bezettingsjaren" uit zal dragen. HET AMERIKAANSE AANBOD. De Amerikaanse consul-gene raal, Walter Fote, heeft het Ame rikaanse aanbod van goede dien sten officieel via radio Batavia, aan de republikeinse regering te Djogja medegedeeld. NADJAMOEDDIN NAAK AMERIKA. Aneta verneemt uit Makasar, dat de minister-president van Oost-Indonesië, Nadjamoeddin, Zaterdag vla Batavia naar Ame rika zal vertrekken. MINISTERRAAD EN COMM.- GENERAAL. Naaf het A.N.P. verneemt, heb ben de leden van de commissie- generaal in de gisteren gehouden ministerraad rapport uitgebracht omtrent de ontwikkeling van de laatste weken. Naar wij nader vernemen is hiermee het overleg van de regering met de commis sie-generaal nog niet afgesloten. SPAANSE REGERING IN BAL LINGSCHAP AFGETREDEN. De Spaanse republikeinse rege ring in ballingschap is afgetre den. De regeringscrisis is inge luid door het uittreden van de communisten. De algemene vergadering van de Spaanse socialistische partij ln ballingschap kwam onlangs tot de conclusie, dat de regering niet „doelmatig" was. Zij zou moeten worden vervangen door een li chaam,. waarin alle anti-Franco- groepen behalve de communisten waren vertegenwoordigd. kunnen samenwerken. De heer De Roo betuigde zijn spijt dat het electriciteitswerk in het ge meentehuis niet aan een ingeze tene is gegund. De voorz. wees er op, dat de andere inschrijving lager was. Daarna sluiting. ST. LAURENS. Tijdens het hevig onweder Maandagavond boven deze ge meente, sloeg de bliksem in het torentje van het gemeentehuls". Er ontstond geen brand. De ma teriële schade beperkt zich tot het torendak en de electrlsche ge leidingen in het gebouw. De commissie van onderzoek voor de Noodwet ouderdomsvoor ziening bestaat hier uit de heren: J. W. v. 't Hoff, voorzitter-, S. Francke, secretaris; K. Wouterse, S. -onse en P. Walraven, leden. ARNEMUIDEN. De leerlingen der laagste klas sen der Openbare School, maak ten per autobus een uitstapje naar Cadzand met leiders en leid sters. Allen keerden welvoldaan huiswaarts. OOSTKAPELLE. De Commissie voor de uitvoe ring Noodwet Ouderdomsvoorzie ning is samengesteld uit de heren F. G. Sprenger, A. W. Louws, Z. Maljaars, F. C. de Roo, C. Won dergem, terwijl de heer A. J. de Broekert voorlopig als secretaris zal fungeren. OVEZANDE. Hier werd bericht ontvangen dat soldaat L. Boonman is opge nomen in het ziekenhuis te Me- dan ln verband met een lichte schotwonde in zijn linker dijbeen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Christ. Lagere School in deze gemeente is benoemd, de heer Koldijk te Leeuwarden. Verbetering wegen. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen is van het Bu reau voor de Wederopbouw ver gunning ontvangen tot verbete ring van de weg Ovezande 's-Heerenhoek. NISSE. In de Commissie van Onder zoek Noodwet Ouderdomsvoorzie ning zijn benoemd Burgemeester J. D Jansen, voorzitter; H. Moer man; Cor Huige; W. L, J. Hart- hoorn; M. Nieuwenhuise. Met het secretariaat is belast de heer C. de Ruiter. Al deze heren hebben ook zitting in de Commissie voor het Consumentenerediet. WEMELDINGE. Dinsdagavond werden ten over staan van Notaris J. C. Kram de oppervruchten in diverse boom gaarden publiek verkocht. Kopers waren: perc. 1. De boomgaard „De Afbraak". Koper D. Jeremlasse, voor f'770. Perc. 2. De boomgaard aan de Zandweg. Koper J. de Schipper Cz. voor f 225. Perc. 3. De boomgaard achter de Kerk. Niet verkocht. Perc. 4. De boomgaard aan het Paardeweegje. Koper Joh. Slabbe- koorn te Yerseke voor f150. Perc. 5. De boomgaard „de Nis- se". Koper Joh. Slabbekoom te Yerseke voor f 605. Perc. 6. De boomgaard „Hil- demisse hoek". Koper N. Evers- dijk te Kapelie voor f1960. Perc. 7. De boomgaard achter „Vrede-Best". Koper J. de Schip per Cz. voor f 350. Perc. 8. De boomgaard „Wit kamp". Koper Waverijn te Kapel- Ie voor f 4410. HEINKENSZAND. Een uitstapje. Het was zeker een goede ge dachte van het gemeentebestuur om met de ouden van dagen dezer gemeente een reis door Walche ren te maken. Maandagmiddag om 1 uur stonden hiervoor 3 grote autobus sen gereed. Ze stroomden spoedig vol en toen ging de tocht begin nen. In Veere werd een half uur ge stopt om even de oude monumen tale gebouwen te bezichtigen, daarna werd over de nieuwe dijk die gelegd ls met de droogmaking van Walcheren en bekend door het gat bij Veere naar Vrouwe polder gereden. In Domburg werd de reis onderbroken en konden de oudjes genieten van een kopje thee met een gebakje; na een uur werd de reis voortgezet naar Westkapëlle. Iedereen was onder de indruk van wat daar is gebeurd. Van hier uit ging het naar Vlissin gen, waar in een hotel op de bou levard weer thee werd gebruikt met een taartje. Toen was het weer hoog tijd om naar huls te rijden. Precies om 8 uur werd de grens van onze gemeente bereikt, waar het muziekgezelschap stond op gesteld om de oudjes te verwel komen en met volle muziek werd de intocht in ons dorp gedaan tot aan het gemeentehuis. Na een afscheidswoord van de Burge meester werd deze mooie tocht geëindigd. Zeer voldaan keerden allen naar huls. THOLEN. Zangavond. Onder goede belangstelling had Zaterdagavond j.l. op de welde van dhr Moeilker de door de Chr. Zangvereniging „Sursum Corda" georganiseerde zangavond plaats. Alle zangverenigingen uit het Eiland Tholen waren vertegen woordigd, terwijl ook een ver eniging van „Vrederust" uit Ber gen op Zoom aanwezig was. De verschillende nummers werden keurig gezongen. Als laatste trad op „Sursum Corda" van hier, met een vijftal mooie nummers. Tot slot zong men gezamenlijk het „Avondlied". Het was een mooie en goe<4 geslaagde zangavond, waarbij veel genoten werd door de aanwezigen. RENESSE. Ruiterfeest. In aansluiting op de traditie der voor-oorlogse tijden, toen ieder jaar door V.V.V.-Renesse een Zomerfeest werd gehouden, zal er dit jaar op Zaterdag 9 Augustus een groot Ruiterfeest worden georganiseerd. De volgen de drie Ruiterveren. zullen hier aan hun medewerking verlenen: De Landelijke Rijvereen. „De Vliet- rulters" te Krulnlngen; „De Schouwse Ruiters" en de R.V. „Westelijk Schouwen". Diverse sprlngnummers en at tractienummers, Tally-Ho enz. zullen worden uitgevoerd op een gunstig gelegen terrein aan de z.g. Oude Moolweg, dicht achter de duinen en gemakkelijk te be reiken. POORTVLIET. Het droge jaar heeft zijn In vloed op de vruchten zeer doen gelden. Daar de aardappels te vroeg afsterven, ls het beschot gering, evenals het graan, dat slechts 8-12 mud per gemet geeft. Een groot verschil dit jaar bij 1945, toen er landbouwers waren, die ruim 30 mudden gerst per ge- met dorstten en dat was het eer ste „zoute jaar". Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Hattem, H. van Gosliga te Appelscha; te Voort huizen, L. Schipper te Schoonre- wberd. Bedankt voor Goënga en voor Kerk-Avezaath, J, A. Visser te Lathumvoor Leek-Midwolde, J. A. v. d. Meiden te Noord- broek. Toegelaten tot de evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk ds J. Homan, pred. der Belgische Chr. Zendingskerk te Antwerpen. Geref. Kerken. Beroepen te Borger, G. Haaksma Jr. te Zijldijk; te Slootdorp, S. G. Bloem te Hoog kerk; te Nieuw-Lekkerland, A. Schouten te Den Dolder. Aangenomen naar Lopik, S. J. de Boer te Balk en Wyckel. Bedankt voor Borssele-Drie- wegen, J. W. Eggink te Apel doorn; voor Putten, A. J. v. Dijk te Koudum; voor Schettens, S. J. de Boer te Balk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Musselkanaal- Tweede Exloërmond, P. van Gurp, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Vollenho- ven-Cadoelen, P. Wulffraat te Kantens. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Opperdoes, A. C. Noort, cand. te Apeldoorn. Bedankt voor O.-Beijerland, K. G. v. Smeden te Groningen. Afscheid Ds N. Visser. Zondag 3 Augustus nam Ds N. Visser ln de middagdienst af scheid van de Ned. Herv. gemeen te te Serooskerke. Hij had als tekst gekozen 1 Cor. 15 vers 57: Maar Gode zij dank, die ons de overwinning gegeven heeft door onze Here Jezus Christus. Na de predikatie richtte Ds Visser zich tot B, en W. der ge meente, tot de Kerkeraad, de Kerkvoogdij, dhr Broerse als koster en organist, dhr Gideonse als klokluider, verder nog tot de Jongelings- en Meisjesverenigin gen, tot de Kring van Jonge Lid maten en tenslotte tot Ds Vale- ton, die tijdens de vacature als Consulent zal optreden. De vertrekkende predikant werd toegesproken door Burge meester P. Dregmans, dhr W. C. Allaart als President-Kerkvoogd, Ds Valeton te Vrouwepolder na mens de Ring. Ouderling J, Mui- zelaar, die verzocht Psalm 121 vers 4 te zingen. Geref. Zendingsbond. De jaarvergadering van de Geref. Zendingsbond zal 17 Sept. a.s. in het Dienstgebouw van de Ned. Herv. Gem. te Utrecht on der presidium van ds K. J. v. d. Berg, Ned. Herv. predikant te Garderen, gehouden worden, In de morgenvergadering komt o.m. aan de orde de verkiezing van drie leden van het hoofdbe stuur wegens periodieke aftre ding van de predikanten ds F. Kijftenbelt te Rotterdam, ds S. v. Dorp te Zeist en ds K. J. v. d. Berg. Laatstgenoemde stelt zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats zijn gecandideerd de predikanten ds K. v. d. Pol van Ede en ds K. H. v. Wingerden van Delft. In de middagvergade ring spreekt zendeling J. v. Dijk, met verlof. Onderwijs. Voor het examen Duits M.O. A is geslaagd de heer M. Polderman, onderwijzer aan de Chr. Ulo-school te Goes. Te Gent (B.) slaagden voor het lager diploma voor piano de dames Janny Schipper en Rie Burger te Goes. Voor het mid delbaar mej. Rie Schipper te Goes en mej. Cora van Arenthals te Kortgene. Te Breda slaagden de vol gende dames; Voor coupeuse: M. Roelse te Domburg. Voor costumière: E. Theune, J. Hen- drikse, A. van Rooyen, A. de Pagter, A. Roelse, G. Louwerse, allen te Westkapelle en L. Dek ker, P. Wisse, J. Maljaars te Aagtekerke. Zij waren allen leerlingen van mej. N. Kamp man. Geen der cursisten is af gewezen. Tweede Kamer. In de vacature-Palar (P. v. d. A.) was benoemd verklaard, tot lid der Tweede Kamer de heer S. L. Mansholt. Aangezien deze verklaard heeft die benoeming niet aan te nemen, is de heer N. Stufkens te De Bilt benoemd verklaard. De heer Stufkens is thans lid der Eerste Kamer. Rijke haringvangst. Zaterdag en Maandag werden in Umuiden na-oorlogse records gevestigd. Op deze twee dagen bedroeg de totale aanvoer van vis liefst 18.000 kisten of 900 ton haring. Zeven trawlers zorgden te zamen reeds voor 550 ton. On danks deze kolossale aanvoer en de warmte konden maximum-prij zen worden gemaakt. En dat men in IJmulden weer volkomen op dreef is, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat men de vangst op elk der beide dagen volledig kon los sen, verpakken en verzenden! Geen fraude bij eindexamens. Op vragen van het Eerste Ka merlid, de heer Algra betreffende het artikel van dr Höppener in „De Tijd" getiteld Eindexamen- praktijken" heeft de minister van Onderwijs o.m. geantwoord, dat rapporten, aanwijzingen of gege vens hieromtrent noch hem zelf, noch voor zover hem be kend een zijner ambtsvoorgangers gedurende de laatste 20 jaren be reikt. Hem is niet gebleken, dat de ernstige beschuldigingen, in ge noemd artikel geuit, een feitelijke grond bezitten. Bij geen enkel examen is frau de door wettelijke bepalingen of reglementen geheel te voorkomen. Het strekt echter tot eer van het Nederlandse onderwijs, dat derge lijke praktijken in dit land tot de hoge uitzonderingen blijken te behoren, zulks niet ln het minst door de algemene minachting, die zij opwekken en door het ernstig nadeel, dat hieruit voor betrok kenen zou voortvloeien. Het komt de minister voor, dat hiermede, voor zoveel nodig en voorzover hem betreft de Nederl. gymnasia van blaam en verden- Ergerlijk optreden van gewetenloze grondopkopers. Meeste Walcherse wegen krijgen voorlopig nog geen beplanting. Een zeer belangrijk punt raakt de verplaatsing van Wal- i cherse boeren naar de Noord- Oostpolder. Het is reeds bekend (o.m. door de rede van Min. Mansholt voor de Z.L.M.), dat tussen de Depar tementen van Financiën en Landbouw volledige overeen stemming is bereikt wat de plaatsing van boeren van Wal cheren betreft. 3000 H.A. wordt voldoende geacht. Hoewel over het tijdstip van vertrek uit Walcheren nog geen enkele definitieve mededeling kan worden gedaan, is het ver moeden gewettigd, dat (mits het selecteren door de Herverkave- lingscommissie op tijd kan plaats vinden) in Augustus of Septem ber 1948 de eerste Walcherse boeren naar de Noord-Oostpol der kunnen gaan, om hun win tergraan in te zaaien. De huis vesting zal dan nog zeer primi tief zijn, doch verwacht wordt, dat tijdens het binnenhalen van de oogst in het volgende jaar huizen beschikbaar zullen zijn. Omtrent de zinsnede in de Me morie van Toelichting als zou den gegadigden voor een bedrijf in de N.O. Polder eerst enige tijd met de toestanden op land bouwgebied enz. aldaar zich ver trouwd kunnen maken is niets naders bekend. Veel zin heeft deze bepaling niet, want de lief hebbers voor grond in die pol der hebben nu, dunkt ons, wel al lang genoeg gewacht. Ander zijds bestaat natuurlijk de moge lijkheid, dat enige hoeren daar voorlopig gaan werken, zonder dat hun een eigen gebouw ter beschikking staat. Hoeveel grond voor de land bouw verloren gaat door de uit breidingsplannen der gemeen ten op Walcheren is niet te zeg gen; het betreft hier echter een normaal verschijnsel, al is het wel wat zuur, dat een groot stuk bouwgrond verloren gaat door de aanleg van een vliegveld in de Zuidwatering, voor welks ver lies geen compensatie gevonden kan worden. Anderzijds mag het enorme belang van een goede luchtverbinding met Walcheren niet vergeten worden. Het is met grote afschuw te moeten constateren, dat er mo menteel op Walcheren bepaalde gewetenloze individuen trachten van de nood, waarin het eiland en zijn bewoners verkeren, pro fijt te trekken door het opkopen van gronden met de bedoeling straks bij de toewijzing over grote oppervlakten de beschik king te hebben. Dat dit thans mogelijk is, is mede een gevolg van het lang uitblijven der wet. Dat deze lie den de plannen der regering om tot een sanering van Walcheren te komen opsmeer dan ergerlijke wijze tegenwerken is wel duide lijk; dat zij straks voor het doel, dat zij zich stellen, niet op de medewerking der Herverkave lingscommissie hebben te reke nen, behoeft evenmin betoog. Tenslotte willen wij nog de aandacht vestigen op het vol gende. Meermalen wordt de .vraag gesteld, wanneer aan de beplanting der Walcherse wegen zal worden begonnen. Een con creet antwoord op deze vraag is I moeilijk te gevenbeplanting zal j eerst mogelijk zijn, wanneer het nieuwe wegenplan tot uitvoering is gebracht. Het zou n.l. van wei nig inzicht getuigen en boven dien nutteloos zijn thans reeds wegen te gaan beplanten, waar van men weet, dat zij in het raam van het nieuwe wegenplan wijzigingen ondergaan. De meeste wegen, die er thans op Walcheren liggen, zullen dus voorlopig geen beplanting krij gen. Uiteraard zal, zodra een nieuwe weg gereed is, onmid dellijk met de beplanting kun nen worden begonnen. king zijn gezuiverd. Het is thans aan de heer Höp pener om zijn besehuldigingen waar te maken of over de door hem verspreide laster zijn veront schuldigingen aan te bieden. Hulp voor de kruideniers. Verlaging inkoopprijzen? Op het departement van Eco nomische Zaken wordt thans naar gemeld wordt, overwogen op wel ke wijze tegemoet gekomen kan worden aan de bezwaren welke van kruidenierszijde tegen de be staande prijzen voor kruideniers waren worden aangevoerd. Naar men weeL zijn de kruideniers van mening, dat de huidige marges tussen hun in- en verkoopsprijzen onvoldoende zijn voor een rede lijke bestaansmogelijkheid. Daar een verhoging van de winkelprijzen een nieuwe last zou betekenen voor de huishoudboek jes der gezinnen, tracht het de partement een oplossing te vin den ln de richting van verlaging der inkoopsprijzen voor de krui deniers, een verlaging die dus ten kooste van de winsten der fabri kanten zou komen. Bovendien on derzoekt men de mogelijkheid om langs de weg van vrijwilligheid een sanering ln het kruideniers- bedrijf tot stand te brengen. Zijn a.s. schoonvader neergestoken. Zekere M. M. te Zegge (na bij Roosendaal) kreeg plotseling ruzie met zijn a.s. schoonvader, die hem de toegang tot zijn wo ning ontzegde. M. wond zich hier over zo op, dat hij de vader van zijn meisje, zekere V. een mes steek in de bulk toebracht. Nietlevensgevaarlijk gewond moest de man naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal worden overgebracht. De messentrekker werd door de politie gearresteerd. M.s. „Kota Inten" te Rotterdam. Heden Donderdag om 12 uur zal het m.s. „Kota Inten" met 66 man repatriërend militair perso neel uit Indië ln Rotterdam aan komen. Onder de opvarenden bevindt zich personeel van de Koninklijke Landmacht, de L.S.K., de Konink lijke Marine, het K.N.I.L., voorts mariniers alsmede familieleden van K.N.I.L.-personeel. Er zijn 235 zieken aan boord. Canadese tarwe voor Nederland. Het Nederlandse vrachtschip „Stad Maassluis" is Zaterdag j.l. met een lading van 300.000 bus hels tarwe van Montreal naar Rotterdam vertrokken. Dit schip is het laatste van de 34 schepen, welke in het afge lopen seizoen met vroege tarwe uit Montreal zijn vertrokken. Dit aantal schepen wordt als een re cord beschouwd. Herdenking Ds C. S. Adema van Scheltema. Pionier van de geheel onthouding. Op 12 Augustus a.s. is het 50 jaar geleden dat de pionier voor de geheelonthouding in Neder land, ds C. S. Adama van Schel tema in Arnhem is overleden. Nadat hij zijn theologische stu die beëindigd had, was hij achter eenvolgens als predikant werk zaam in Borssele en Colijnsplaat, daarna ln Hoorn en sinds 1849 ln Amsterdam. Tot de drankbestrijding werd hfj gedrongen door een droevig voorval in Colijnsplaat. Een jonge man, enige steun van zijn moeder de weduwe was, maakte op een veiling zo ruim gebruik van de gratis aangeboden brandewijn, dat hij bij het laatste glas dood neerviel. Ds Adama van Schelte ma is toen toegetreden tot de Ned. Ver. tot afschaffing van sterke dranken, welke vereniging ln 1842 was opgericht. De Nat. Chr. Geh. Onthoudersvereniging werd in 1881 opgerichL Prins Bemhard-kapel nog niet naar huis. In tegenstelling tot de geruch ten, die daaromtrent de ronde doen, wordt gemeld dat de Prins Bernhard-kapel, die verleden jaar met de „Volendam" naar Indië is vertrokken, niet op het m.s. „Oranje", dat Zaterdag a.s. met repatrianten in Amsterdam wordt verwacht, aanwezig ls. SCHEEPVAARTBERICHTEN. 4 Aug.: Te Vlissingen aange komen m.s. Koningsdiep van Antwerpen. Van Vlissingen ver trokken m.s. Fortuna naar Ant werpen. 5__Aug.Van Vlissingen ver trokken m.s. Deni naar Ips wich m.s. Brandaris naar Oslo m.s. Nassauhaven naar Oslom.s. Risico naar Rotterdamm.s. Westlaan naar zee. Gepass. naar Antwerpen; m.s. Zeus van IJmuiden. Gepass. van Antwer pen m.s. Alcione naar Dublin s.s. Abbekerk naar Rotterdam. 6 Aug.: Gepass. naar Antwer pen: m.s. Doggersbani naar Amsterdam. Gepass. van Ant werpen: m.s. Vrede naar Dublin m.s. Import naar Rotterdam m.s. Elisabeth naar Drammen s.s. Grebbestroom naar Rotter dam. NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Algenib, Rotterdam—Buenos Aires, 4/8 van Rio de Janeiro. 1 Kota Inten, pass. 6/8 2.30 u. Quessant en wordt 7/8 om 11 u. te Hoek van Holland verwacht. Oranje, BataviaAmsterdam, pass. 5/8 Algiers. Utrecht, BataviaRotterdam, pass. 5/8 Gibraltar. Weltevreden, 5/8 van Rotter dam te Batavia. Westland, 3/8 van Buenos Aires naar Amsterdam. Burgerlijke Stand. GfiIJPSKERKE. Geboren Elezias, z. v. J. de Bree en P. Pieterse; Jerina C., d. v. D. Cop poolse en J. J. Vogel. Overleden: E. Slabber, 72 j., wed. van W. Jobse. Ondertrouwd: J. H. Marinus- te De geallieerde bestuursraad Boedapest heeft zijn goed keuring verleend aan de her vatting de diplomatieke betrek kingen tussen Hongarije en De nemarken. - De administratie van de Ford fabrieken heeft medegedeeld, dat zij van Woensdag af 55.000 arbeiders voor een week naar huis stuurt, tengevolge van de staking, die 13 dagen aan de gang is in de Murray-fabrieken (fabrikage van auto-onderdelen). sen, 28 j. en F. Francke, 26 j. Getrouwd: A. Francke, 27 j. en E. Groenenberg, 26 j. O.- EN W.-SOUBURG. Gebo ren: Martina B., d. v. J. Kie- boom en J, B. de Looff; Olive, d. v. J. Snijders en K. W. Step; Maatje M„ d. v. J. Hoogesteger en L. H. Flipse; Harmen, z. v. B. Lammers en F. J. Leijnse; Adriana C„ d. v M. P. van Bo ven en J. de Nooijer; Pieter F., z. v. J. R. Boone en J. Baljeu; Rommert L„ z. v. J. W. de Looff en J. S, Hoebeke; Cornelis B., z v. W. Joosse en D. J. Wou ters; Jozina M., d. v. I. Kense en T. A. de Smidt Ondertrouwd: A. Houterman, 26 j. en M. Besuijen, 27 j. Overleden: A. van Schaik, 75 j., man van J. Braam; A. Krij ger, 79 j., man van J. Riemens. TERNEUZEN. Geboren; Lo- dewijk H„ z. v. A. L. Perdaan en M. J. Hooreman; Hendrikus A. M., z. v. C. F. Maas en B. R. Bogaert; Dirk J„ z. v. D. Keur en C. P. Hartog; Clelia M„ d. v. T. Bertossi en C. LeunisPau- lus F. D., z. v. A. J. de' Bakker en E. E. de Rijk; Maria J., d. v. J. B. IJsebaert en M. J. Roest; Bernardus A. A. J„ z. v. H. Broe ders en P E. VosPieter E., z. v. A. de Blaeij en T. de Bel Mil- liza A. M., d. v. E. P. M. Maas en A. A. van de Bruele; Catha- rina, d. v. D. C. Faas en A. Ba- reman; Alexander J., z. v. P. L. Schippers en A. P. Ponamarewa Palmira F„ d. v. H. J. de Groot en Z. Lecluijze. Overleden; A. Colijn, 75 j., echtgen. van M. D. Verlinde; E. de Bruijn, 32 j„ echtg. van D. C. Dooms; F. Romeijnsen, 72 j, echtg. van M. P. Aerssens; M. van Doorn, 71 j., echtg. van W. Willemsen; A. H. Kolijn, 80 j., echtg. van J. van Sweeden. Ondertrouwd: A. Mast, 30 j. te Rotterdam en M. B. Smies, 24 j.; K. de Quellerij, 29 j. en J. Griep, 21 j.A. J. van Dixhoorn, 32 j. en W. M. Wisse, 28 j.J. L. de Putter, 49 j., wednr. en J. van Es, 39 j. SCHOONDIJKE. Geboren: Ja cob P., z. v. J. J. van Hee en S. M. v. d. Walle; Marinus T., z. v. C. Cromheecke en J. Rijk; Jacoba A., d. v. A. J. Verhage en J. S. Hoste; Francois J., z. v. G. de Groote en T. M. Pieters. Getrouwd: P. A. Verhage, 28 j. en P. Pol, 22 j.; Z. Vermeulen, 26 j. en E. de Paepe, 21 j. Overleden; J. Ramondt, 52 j.; M. C. Schippers, 56 j.; S. Giljam, 52 j. Amsterdamse Effectenbeurs. Slotkoersen op 6 Aug. 1947. Medegedeeld door: Incasso-Bank N.V., Goes. 3-3(4 Ned. 1938 1007,, 1007» 3-3(4 Ned. 1947 99% 99% 3 Ned. 1937 99'U 99(4 3 Dollarlening '47 100% 1001/» 2(4 Ned. N.W.. 82% 82% 2(4 Spaarcert. 101% 101% 3 Indië 1937 95% 95 A.K.U. 190% 190(4 Bergh Jurgens 297 297 Calvé Delft 174% 174 Gelder Zonen 141(4 142% Kon. Hoogovens 164 164 - Unilever 290 289 Ned. Kabelfabr. 278 275 Philips Gloetl. 369% 367(4 Billlton He Rubber 350 349 Dordtse Olie 391% 387(4 Kon. Olie 407% 407% Amst. Rubber 147% 147 Bander Rubber 103 104% Oost-Java Rubber 91 92 SerbadjadI 81 79% Holl. Am. lijn 201% 201 Java-China Jap.lijn 149 148 Kon. Ned. Boot 164 164 Ned. Scheepv. Unie 177 177% Rott. Lloyd 170 169% Stv. Mij Nederl. 160 159 H.V.A. 239 236% Java Cultuur 128 125(4 N.LS.U. 126(4 125 ^Vorstenlanden 65% 64(4 Deli Bat. Mij. 130 129% Dell Maatsch. 159% 158% Senembah 140 139% Muller, le Serle 163 162% Amsterd. Bank 144% 144% Holl. Bank Unie 184 184% Incasso-Bank 142% 143% Rott. Bank 148% 149% Twentse Bank 163 164 Int. Betonbouw 148 145 Gist Spirltusf. 368 368 Stokvis Hand. Mij. 159 158% Stork Co. 145% 146 Werkspoor A 167 167% Anaconda Copper 36% 37 Bethl. Steel 92% 92% V eilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 5 Aug.Washingtonpruimen A 5866, idem B 4655, Czarprui- men A 6269, idem B 4757, Ontario A 64—68, idem B 53— 54, Belle de Louvain A 6268, idem B 4655, Witte Wijnprui men A 3652, idem B 3138, Dubb. Boere Witte A 3852, idem B 3645, Princepruimen 930, Marbelanen 625, Prui men C 15—36, Druiven 290, al les per 100 kg.; Perziken 340 per 100 stuks; Perzikr. Zomer- appel IA 4143, idem A 2741, idem B 1829, Zigeunerinnen IA 6074, idem A 3076, idem B 2845, Early Victoria A 13— 14, idem B 10—11, Codlin Kes wick 812, Kroet en Valappels 125, alles per 100 kg. Pree. de Trevoux IA 3639, idem A 3133, idem B 1725, N.H. Suikerpeer A 1113, idem B 99.50, Bruine Herenperen 620, Clapps Favorite IA 31— 43, id. A 26—32, id. B 20—23, Oomskinderenpeer 31-38, Kroet- en Valperen 316 per 100 kg. Oubb. Princessebonen 1720 per 100 kg. MIDDELBURG. Veiling van 4 Augustus. Groenten: Andijvie 11- 29; Stooksnijbonen 30-56; Stam- snijbonen 8-26; Rode Kool 16-19;

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3