Hoe Goebbels propaganda-minister werd. Radio-rede van Gen. Spoor. De Zeeuwen by Padang in actie. De pootaardappelen zijn tijdig geoogst Slechts één stem mocht Duitsland hoeren: de stem van Joseph Goehbels. De- feu-tyd vo-vt Wie betaalt de Omzetbelasting? fóuHst in 't lead. Goebbels wilde helemaal geen minister van Propaganda worden. Goebbels wilde minister van Binnenlandse Zaken worden. Hitier zelf praatte het hem uit het hoofd. Toen Hitier Rijkskanselier werd, kon hij maar twee van zijn kameraden in zgn eerste kabinet Installeren: Goering kreeg Lucht vaart, Frlck Binnenlandse Zaken. Goebbels, zoals vele andere nazi's werd helemaal niets. Ja, het had zelfs de schyn, dat Goebbels ook later niets zou., worden, want president Hindenburg vond hem nog onsympathieker dan de andere nazi's. Tussen de machtsovername 30 Januari 1933 en de eerste Maart kwam het tot een uitvoerige bespreking tussen Hitier en Goebbels, waarover slechts bekend werd wat Goebbels later zelf vertelde. Het schijnt, dat Hitler hem min of meer stellig het mini sterie van Binnenlandse Zaken heeft beloofd. Nu trok de Führer zijn belofte in. De uiterlijke reden was, dat hg tegenover Frick zekere verplichtingen had. Maar dat was maar de uiterlijke reden. Propaganda: een machtig wapen. De diepere oorzaak was, dat Hitler Goebbels alleen gebruikte als het noodzakelijk was. De post .van minister van Propaganda be stond toen nog niet. Er bestond op de gehele wereld geen mini sterie van Propaganda. In Enge land was er gedurende de eerste wereldoorlog een geweest maar dat was lang geleden. Desalniet temin zag niemand dan Hitler zelf beter in, hoe belangrijk de oprichting van zo'n ministerie was. Men moet in dit verband niet vergeten, dat hijzelf de eerste propaganda-chef van zijn party was nog voordat hij Führer werd. Men mag ln dit verband niet vergeten, dat hg altijd de belangrijkste mannen der partij tot propagandaleiders had ge maakt: Gregor Strasser en na hem Joseph Goebbels. Men mag niet vergeten, dat een der be langrijkste hoofdstukken uit „Meln Kampf" het hoofdstuk over propaganda is. Hitler wist, dat hij een minis ter van propaganda nodig had en wie was daartoe meer geschikt dan Joseph Goebbels, die als Pro- paganda-chef der party in de laatste jaren het ongelooflijke had gepresteerd? Decreteren. Goebbels onderhoud zei met later over dit Hitier, dat de Führer hem Iets „geheel nieuws, geheel buitengewoons" had voor gesteld. Hij was onder de indruk van dit voorstel. Hij heeft later ook gezegd, dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken te klein zou zijn geweest. Het Duitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken was inderdaad nooit van grote betekenis, daar de belangrijkste politie, de Pruisische, niet onder het Duitse, maar onder het Prui sische ministerie van Binnen landse Zaken ressorteerde. Daar enboven had het voor Goebbels meer bekoring Iets nieuws op te bouwen, dan een oude organisa tie over te nemen. Dus werd hg op 13 Maart 1933 tot Minister van Propaganda en Volksvoorlichting benoemd. Het duldelgke onderscheid voor Goebbels tussen het ambt van propaganda-chef der partij en die van het ministerie van Pro paganda Is: tot op heden moest hij werven, overreden, overtuigen. Nu kan hij decreteren. Een tweede niet minder belang rijk verschil is: tot op heden was hij één stem tegen velen, de na- tionaal-socialistische bladen wa ren in de jaren voor de machts overname niet de enigen, in tegendeel, de beste en meest- gelezcn Duitse bladen schreven dageiyks tegen de nazi's en we zen hen op hun verdraaiingen en leugens. De Duitse radio was voor de nazi's zo goed als geslo ten. Nu hoeft Goebbels zich niet meer te laten becrltiseren of te honen. Nu is er geen enkel publl- catiemiddel der openbare mening meer, dat voor hem gesloten blijft. Nu ls er niemand meer, die hem openlijk kan tegen spreken. Het woord „totaal" is later veel door de nazi's .gebruikt en misbruikt. Later was alles to taal, in het begin was alleen het rijk van Goebbels totaal. Hij begreep: Duitsland ligt in het midden van Europa, Duits- land's grenzen worden voort durend van beide kanten over schreden. Duitsland ls geen land, dat men in vredestijd kan af grendelen, zoals Rusland of Ja pan. Maar geestelijk kan men het afgrendelen. Men kan er voor zorgen, dat tegenovergestelde beweringen, die de buitenlandse pers brengt, eenvoudig niet worden gelezen. Men kan er zelfs voor zorgen, dat dergelijke beweringen, die buitenlandse zenders brengen, niet worden, gehoord men op het luisteren zenders straf stelt. Elan en ellebogen. De totaliteit van Goebbels, op gesteld ln het jaar 1933, ls de totaliteit der Informatie en der beïnvloeding. De onderdanen van het Derde Rgk zullen niets we ten, dan wait hg Goebbels wil dat zij weten, zij zullen alleen naden ken over de dingen, waarvan hg Goebbels wil, dat zij er over na denken. Hg wil een geheel volk in een cel opsluiten en hg wil de enige verbindingsman zgn tussen de gevangenen en de buiten wereld. Om dit gigantische plan te kun nen doorvoeren, moet hij onbe perkt heerser zgn over alle mid delen der -informatie en beïnvloe ding. Dat ls de voorwaarde. En hij begint er dadelijk aan te werken. Hij neemt het oppertoe zicht over het gehele Duitse perswezen over. Hg verzekert zich van de controle over de Duitse radio. Hg neemt de leiding over de Duitse boekenindustrle over. Hij maakt zichzelf dictator van film en theater. Zgn machts gebieden strekken zich uit tot terreinen, die tot nu toe nie- mands machtsgebieden waren of het machtsgebied van andere ministeries. Die opponeren en protesteren. Goebbels bekommert zich er niet om. Hij gebruikt zijn ellebogen. Hij heeft veel te veel elan, dan dat iemand hem kan weerstaan. Ministerie van Propaganda. Uiteraard ls de naam zelf al een tegenspraak. Alle experts der propaganda zijn het er over eens en zijn dit altijd geweest, dat propaganda des te meer uitwer king heeft, naarmate zij minder als propaganda onderkend wordt; hoe minder de- te beïnvloeden kringen weten, dat zij worden be- invloed. Natuurlijk weet Goebbels dat ook. Maar hg is ln een dwangpositie. Hij is veel te ijdel, Duitsland is het eerste land dat een ministerie van Propa ganda kreeg. Dat was op 13 Maart 1933, toen Goebbels door Hitier tot minister van Propaganda en Volksvoorllch- -g werd benoemd en vanaf dat ogenblik heeft hg getracht het Duitse volk alleen te doen horen wat hij het beliefde te zeggen. Hg beheerste alle ter reinen van publicatie en wist op geraffineerde wijze het Duitse volk dat hem volgde als waren zg kuddedieren te misleiden. hij heeft veel te veel zucht om mee te te'len, dan dat hg anoniem achter de coulissen zou kunnen meewerken. Dat geeft hij natuur lijk niet openlijk toe en zo zoekt en vindt hij een gegronde reden voor zgn enigszins openlgke en toegestane propaganda. „Veel eerlijker". Fritsche zegt hy: Tegen Fritsche zegt hy: „Ik ben van mening dat propaganda niet Iets verborgens moet zijn. Ik kom er voor uit, dat ik de men sen wil beïnvloeden. Dat is veel eerlijker". Goebbels spreekt in deze tgd van het ministerie van Propagan da veel over propaganda. Enige redevoeringen van hem handelen hierover. Maar veel Interessanter is het, wat hij ln engere kring te gen Fritsche zegt: „Propaganda betekent herhalen. Pas wanneer de lntelligentia zegt: „Mijnheer, houdt op, wij kunnen het niet meer horen, eerst dan merkt de kleine houthakker in Hlntertup- flng het ook ~p en vraagt: „Hé, daar heb lk nog niets van gewe ten". (De houthakker ls een 11e- velingsfiguur, die in alle gesprek ken van Goebbels om zo te zeg gen als kenteken opduikt). Een andere keer „Propaganda is de kunst der vereenvoudiging. Propaganda moet in grove trek ken iets weergeven. Het ls veel eenvoudiger voor mannen van de wetenschap een geleerde verhan deling te houden, dan hetzelfde complex in een heel eenvoudige en voor leder duidelijk verstaan bare vorm te brengen". Steeds weer komt zijn ijdel- held boven. In de oorlog zei hij vaak op conferenties: „Mijne he ren, begeef -u onder het volk en vraag hun eens hoe de Engelse minister van propaganda heet. Niet een op de twintig zal het u kunnen zeggen. Maar ik geloof, dat ze mij aan de overkant wel kennen!" Nadruk verboden. Onder leiding van majoor De Kam en kapitein Bom. Geheel onverwacht voor de be volking kwam de door de militai re autoriteiten uttgestippele actie. Dat bleek wel toen te twaalf uur verschillende N.R.I.-lelders werden geïnterneerd. Allen waren verrast. Wel hadden zij dezer da gen iets verwacht, doch dat dit zo snel zou komen, bleek een gro te verrassing te zijn. De radio-telegrafist bijvoor beeld, had Fort de Koek medege deeld om half één weder ln de lucht te komen, doch reeds voor half één was de N.R.I.- radio geen N.R.I.-radio meer. Slechts een persoon bood tegenstand, dit kostte hem het leven. Zo brak de D-dag aan. Reeds ln de vroege morgen was een druk gerg naar de beide verza melpunten waar te nemen. De Zeeuwen van Emmahaven openden de dag toen het nog duis ter was. Hen was opgedragen naar het Zuiden op te rukken, ten eind- de bron voor de waterlei ding, die de Iaaste dagen nogal Oort. Het was nog donker en de lich ten van carriers, weaponcarriers, drietonners, vyf- en twintlg-poun- ders, pantserwagens, jeeps, etc., waarby zeker'als novum in de In dische actievoering twee beach- masters niet vergeten mogen worden, priemden zich door de duisternis. Op tgd gaf de artillerie vuur af op de voorgeschreven stellin gen. Dof dreunden de schoten door de vroege ochtend, de be volking wakker schrikkend. Op dat ogenblik ronkten de Piper- cubs door de lucht, makloemats (pamfletten) uitwerpend, waarin de noodzaak en het doel der actie uiteen gezet werden. In de kotta werden deze mak loemats eveneens verspreid. Zowel de spits der Noord-groep als die van de Zuid-groep rukten op. Men mocht vele mijnen en booby-traps verwachten, terwgl ook de tegenstand, althans af gaande op de van hoger republl- eens het mikpunt der T.R.I. was I kelns-niveau gegeven bevelen, geweest, veilig te stellen. Onder leiding van Kapitein Bom uit Ierseke verliep deze zg- waartse actie zo vlot, dat te kwart voor zeven daar alles oké genoemd worden. De bron is thans in Nederlandse handen, waardoor een geregelde water voorziening van Padang verze kerd is. Intussen hadden de jagers ver sterkt met carriers van 1-8 R.I. en pantserwagens van het 5e Es kadron onder commando van Ma joor den Ouden zich op punt x opgesteld, eerwijl de Zeeuwen, versterkt met Genie, onder com mando van Majoor P. de Kam op Indien j punt Y verzamelden, naar deze Het geheel stond onder com mando van de Lult. Kolonel van FEUILLETON door NEL VERSCHOOR.v. d. VLIS. 48) 0— Een struise kerel loopt ernaast en trekt het paard behoedzaam in de bocht langs het water. Ze moet even stil staan om die wagen te laten voorbijgaan, het pad is maar net breed ge noeg. De kerel tikt aan zijn pet, kijkt haar aan en houdt plotseling het paard in. Ze blijft hem verbijsterd be kijken. „Wat nou?" zegt hij, „zie ik dat goed? Ben jij „Jazegt ze.... „en zie ik goed Hij steekt een grove boeren hand uit, ze legt de hare daar in. Ze staan wat bedremmeld en vc. -gen tegenover elkaar. „Je bent niet meer zo dik als vroeger", zegt ze eindelijk. „En jij bent nog even mager!" Ze is nooit ijdel geweest, ze glimlacht en kijkt naar de wa gen. Hij wijst met zijn duim ach terom langs de Lek: „Je ouwe zal het niet lang meer maken, zeggen ze. Kwam je daarvoor hier?" „Ja daarvoor. Wat doe jij te genwoordig, Janus?" Hij trekt zijn kiel bij de hals omlaag. „Boeren, ik heb een eigen boe- renbedoening en een vrouw èn twee kinderen." Ze slaat de handen in elkaar, volkomen verrast: „Twee kin deren? Jij? Hoe is het mogelijk!" Ze hebben de oude toon ge vonden, ze staan naast de wa gen, de ruggen tegen de lading. „Wat doe jij, vertel me dat es." „Ik ga trouwen", zegt ze, „met een schilder Hij lacht en klopt het paard, dat onrustig wordt, op de flank. „Da's het beste wat je doen kan, geloof me. Nou, je zal het beter hebben dan vroeger." „Ja", zegt ze langzaam en kijkt naar het water van de Lek. Hij is Janus Dorrestein, daar om mag hij dit zeggen. Hij is haar kameraad van de Lek, die haar jeugd heeft meegemaakt, die haar getroost heeft met een appel en met een spel bij het groot kon zijn. Het eerste werd gedeeltelgk be waarheid. Er waren vele mgnen die vooral de Jagers op te ruimen kregen. De Zuid-groep stootte meer op versperringen en opge blazen bruggen. Dit laatste was dan ook oorzaak dat de Zuid- groep langzamer oprukte naar het einddoel, Indaroeng, dan de Noord-groep. Voor deze groep werd het meer een actie der Ge nie, dan voor de veldsoldaat. De Noord-groep stuitte op weinig te genstand. Slechts bg Passer Ba- roe hielden zich enkele kleine groepjes op, die fel op de Neder landse troepen vuurden. Doch ook deze tegenstand werd spoedig op geruimd, zodat Majoor den Ouden te ongeveer elf uur kon melden water. Maar hij is het ook, die haar heeft bang gemaakt, met God en de hel. Ze moet even een aarzeling overwinnen. „Weet je nog", zegt ze, „dat je me van je opa vertelde? Wat heb je me dikwijls bang ge maakt met je verhalen. Nou ken ik de bijbel, daar staat heel wat anders in." Hij slaat nog eens met de vlakke hand op de flank van het paard: „O ja? Daar doe ik al lang niet meer aan. Je moet je zo druk niet maken meid, niks gedaan. Maar ik moet zien dat ik verder kom. Jammer dat ik de andere kant uit moet, anders kon je meerijden, Jannigje. Geef me de hand en de groeten aan je schilder." „Ja, en jij aan je vrouw en kinderen. Jammer dat ik geen tijd heb, dan ging ik even gen- dag zeggen. Ik moet verderop." „Ja, natuurlijk, het beste met de oude!" Hij springt op de bok en zwaait achterom met de zweep, dan verdwijnt zijn lichaam achter de hoogopgetaste lading. Ze kijkt de wagen na, tot die om een bocht van het smalle pad verdwijnt. Langzaam ver volgt ze haar weg. Het is nu zo ver niet meer, misschien nog 20 minuten, hoog stens een half uur. I Een plotseling opkomend ver dat zijn doel bereikt was. De ver schillende objecten waren bezet, terwgl de hoofdmacht In reserve bleef voor eventuele hulp aan de Zuid-groep. D"~e hulp was echter niet no dig. Wel rukte deze groep als ge volg van de wegobstakels lang zaam voorwaarts, doch van te genstand was hier geen sprake. Allereerst stuitte men op de op geblazen brug ongeveer 200 me ter buiten de demarcatielgn. De zware humbers der Cavallerle konden de kali niet nemen, ter wijl ook de carriers moeite had den met de slgkoevers en diepe kullen ln de kali. Terwijl de Genie zich inspande een Baley-brug over de kali te leggen, was de commandant van het Zeeuwse carrlerspeleton met zijn mannen druk in de weer om de kali voor zijn wagens begaan baar te maken. Het werd een strijd tussen Genie en carrier manschappen, die door de laat- sten gewonnen werd. Zij kwamen aan de overzijde te ongeveer 10 uur. toen reeds een deel van de brug over de kali hing. Intussen waren mijnenzoekers druk ln de weer het terrein te zuiveren. Te half elf was de brug gereed en kon het zware wagenmaterlaal voortgaan. Doch niet ver, want zeshonderd meter verder op de weg was een zware versperring van gzeren staven ln zware be tonnen beddingen. Zg moesten met sprffigstof opgeblazen wor den. \v-lerom rukten de wagens verder. De carriers hadden deze versperring weten te omzeilen, door de kali te nemen. Van tegenstand was geen spra- j ke. Het mortiervuur en het artil lerievuur was afdoende geweest, j De republikeinse troepen gaven er de voorkeur aan snel te ver- dwgnen, liever dan een gevecht aan te gaan. Ook de bevolking was grotendeels verdwenen, naar wg van de achtergebleven bevol king vernamen, voornamelijk door T.R.I. en N.R.I.-lntimidatle. Met belangstelling luisterde de bevol king naar de omroep van de beachmasters, die grote afstan den overschreeuwden. In deze omroep werd de bevolking aan geraden rustig aan de arbeid te blgven, wapens ln te leveren, aan te geven waar mgnen waren etc. Eindelijk werd Indaroeng be reikt en daarmede de cementfa briek, een Nederlandse Industrie die volgens Llnggadjati terugge geven moest worden. De fabriek was Intact, doch erg verwaarloosd. De Zeeuwen plaat sten er de Nederlandse driekleur op, die fier in de bergwind wap perde. Het doel van de actie was be reikt. Een belangrgk deel der Padangvlakte ls thans ln Neder landse handen, waardoor voor een groot deel een einde is gekomen aan de voedselblokkade, die de laatste dagen veel strenger werd toegepast. Ook de cementfabriek is veilig gesteld en dit alles ging zonder verlies aan Nederlandse zijde. Er ls weinig geschoten en wan neer er geschoten werd dan ge schiedde dit zoals wg melden om kleine tegenstand biedende groep jes te verjagen. Het aantal doden en gewonden aan republikeinse zgde ls niet be kend. Het kunnen er niet veel ge weest zgn, daar zij te hard liepen. Groot aantal Nederlanders stelde zich spontaan beschikbaar. Zoals gemeld, is zij het met de grootste inspanning de pootaardappeloogst in veilige haven gebracht. Dit jaar moest in Nederland een ongekend grote oppervlakte pootaardap- pelen worden gerooid, terwijl het aantal beschikbare arbeids krachten op het platteland ge ringer was dan ooit tevoren. Een belangrijke, dringende fac tor is, dat de kwaliteit van poot- aardappelen mede wordt bepaald door de periode waarin zij zijn gerooid. Er is vooral naar ge streefd om de poters van de A-klasse, waarvan de laatste soort op 30 Juli is gerooid, op tijd te oogsten, want pootaard- appelen van de A-klasse leveren de grootste geldelijke opbrengst ook bij export. Het bureau Oogstvoorziening van het min. van Landbouw had tot taak, de spanningen, welke als gevolg van het tekort aan arbeidskrachten optraden, op te vangen door naar behoefte werk van de boeren over te nemen. Voor het eerst heeft de geor- Het Tweede Kamerlid, de heer van den Heuvel, heeft aan de ministers van Economische Za ken en van Financiën de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat niet aan alle verkopers van artikelen, vallende onder de per 1 Juli 1947 ingegane verhoogde omzet belasting is toegestaan deze ver hoogde belasting de consument in rekening te brengen? 2. Indien vraag 1 bevestigend mocht worden beantwoord, wil de minister dan mededelen, wel ke motieven hem hebben geleid tot deze beslissing, welke geheel strijdt met het standpunt, dat van de invoering der omzetbe lasting af is ingenomen, zowel door opeenvolgende ministers van Financiën als door die van Economische Zaken? 3 Is het juist, dat nog in Maart j.l. door de minister van Finan ciën aan de Middenstandsraad is bericht, dat de verhoogde om zetbelasting in de prijzen wel zal worden verdisconteerd? 4. Is over deze afwijking van een jarenlange practijk overleg gepleegd met het middenstands bedrijfsleven? 5. Indien de ministers "van oor deel mochten zijn, dat bepaalde winstmarges zo groot zijn, dat daaruit de verhoogde omzetbe lasting kan worden voldaan, is het dan niet rationeler de be doelde winstmarges te wijzigen, doch vast te houden aan het be ginsel, dat de omzetbelasting niet is een bedrijfsbelasting, maar een, welke door de consu ment moet worden opgebracht? ganiseerde landbouw voorna melijk door middel van de plaat selijke commissies van de Stich ting voor de Landbouw een belangrijke bijdrage geleverd bij de organisatie en de uitvoering dezer oogstwerkzaamheden. Het zal de landbouw ongetwij feld voldoening schenken te we ten, dat het tijdig bergen van de pootaardappeloogst en de hand having van de C.A.O., mede dank zij de werkzaamheid van het bedrijfsleven zelf, vrijwel overal is bereikt. Op de daarvoor vastgestelde data waren de arealen met poot- aardappelen gerooid. De 30ste Juli werden dan ook bijna alle militairen, alsmede de jeugdi gen met inbegrip van de pad vinders en de gedetineerden aan de oogstwerkzaamheden onttrokken, aangezien de reste rende werkzaamheden door ar beiders konden worden verricht. Voorts is in de afgelopen we ken duidelijk gebleken, dat een zeer groot aantal Nederlanders bereid is zich spontaan beschik baar te stellen om gedurende een korte tijd onder voor hen ongewone omstandigheden en meestal met opoffering van va- cantiedagen het platteland de helpende hand te bieden. Platte land en overheid brengen dank aan allen, die in de afgelopen week in de brandende zon op het onbeschutte veld hun beste krachten hebben gegeven om de voor de Nederlandse export en de deviezenpositie zo belangrijke pootaardappeloogst tijdig te kun nen bergen. Nederl.-Belgische militaire samenwerking. In antwoord op een schrifte lijke vraag heeft de Belgische minister van Landsverdediging geantwoord, dat als gevolg van een inkrimping der begroting en de omvang der Belgische deelneming in de bezetting van Duitsland, het niet mogelijk is geweest volledig het opgesteld program van proefdiensten en leergangen in Nederland, waar voor een som van fr. 330.000 was uitgetrokken, te verwezenlijken. Men heeft zich er toe moeten beperken, leden van het leraren corps van de Kon. Mil. school en van de wapenscholen naar Nederland te zenden, teneinde de Nederlandse taal te leren en hen in staat te stellen de leer gangen in beide landstalen op te stellen. Sedert begin 1947 werden vijf officieren en een onderofficier naar Nederland gezonden. Onlangs meldde radio Hilver sum, dat de jonge Noorse schrijf ster Maria Brekker de Nobelprijs 1947 voor litteratuur had gekre gen voor haar roman „Moeder Maria". Dit bericht kwam van radio Stockholm en werd ook door de buitenlandse persagent schappen overgenomen. Thans blijkt, dat hier van een nogal pijnlijke vergissing sprake is. De roman „Moeder Maria" is geschreven door Synnoeve Chris- tensen alias Mai Lindegaard, die voor dit boek een prijs van 25.000 kronen heeft ontvangen. De prijs was uitgeloofd door de Noorse filmmaatschappg „Europa Film" en het weekblad „Hemets Jour nal". In Noorwegen heeft het be vreemding gewekt, dat een litte raire prijs aan de betreffende schrijfster is uitgekeerd. Haar boeken zijn bijzonder populair, maar missen iedere litteraire waarde. Voor de oorlog was de schrijfster toneelspeelster in Oslo. Herfst 1945 publiceerde zij in Noorwegen een ander boek on der de titel „Zoon uit het eerste huwelijk". De litteraire critiek van Noorwegen heeft het werk gekraakt. Het is onbegrijpelijk, dat deze mystificatie betreffende do No belprijs door radio Stockholm kon worden uitgezonden. Ver moed wordt, dat achter het ge val een reclamestunt van een filmmaatschappij schuilt. In het Koninklijk Museum voor Schone kunsten te Antwerpen zal van 11 October tot 9 Novem ber een tentoonstelling worden ingericht van schetsen en teke ningen van Rubens. Dezelfde tentoonstelling zal daarna naar Rotterdam worden overgebracht, waar zij van 20 November tot 15 December zal worden gehouden. Van daar uit gaat zij naar Amsterdam. De regeringen van Uruguay en San Salvador hebben de secre taris van de V. N. getelegra feerd, dat zij het voorstel van Chili om een economische com missie voor Zuid-Amerika in het leven te roepen, steunen. Ook Bolivia heeft van zijn instem ming doen blijken. Te Wenen was de tempera tuur 38 graden -in de schaduw. De hoogste temperatuur sedert 1775 aldaar. Een terugblik op wat door onze troepen is gepresteerd. Dinsdagavond heeft de legercommandant, loit.-gen. S. A. Spoor, over radio-Batavia een kort woord gericht tot vrouwen, verloofden en verder familieleden van de soldaten in Indië. Generaal Spoor sprak als volgt: „Landgenoten, evenals bij het begin van de militaire acties op Java en Sumatra op de 21e Juli is het mij thans, nu door het bevel onzerzijds „staakt het vuren" op nieuw een mogelijkheid is gescha pen de vgandelijkheden te beëin digen, wederom een behoefte het woord tot u te richten. Want nu de operaties met groot succes en ln recordtgd zijn verlopen en de beoogde objectleven alle binnen de daarvoor gestelde tgd zijn be reikt, is er voor mij alle gelegen heid en aanleiding een terugblik te werpen op hetgeen door uw mannen, uw zoons en uw verloof den hier in het leger is gepres teerd. En dan moet lk aanvangen met langen doet haar vlugger voort gaan, doet haar tenslotte lopen op een draf. Dat ze daar niet eerder aan gedacht heeft. De veerman! Zijn vriendelijk ge zicht verlangt ze te zien en zijn kleine, oude blauwe ogen. Ze wil met hem praten en hem ver tellen, dat alles heel goed is uit gekomen, na die ene middag toen ze is weggevlucht van de „Leksteiger". Die middag toen hij haar heeft nageroepen van de Lekdijk ai. Ze hijgt van het lopen en drukt een hand in de zij. Herinneringen komen le vend en groot voor haar staan, j De steiger komt in 't zicht, ze heeft een ogenblik het gevoel niet langer verder te kunnen: een oud bijna vergeten gevoel van vroeger. Maar ze moet verder nu en daarom gaat ze door, een hand boven de ogen. Ze staat eindelijk stil boven aan de steiger en trappelt onge duldig met de voeten. Van de overkant komt de pont nader; ze houdt nog eens een hand bo ven de ogen. Een stoere jonge kerel legt de pont vast en kijkt omhoog naar de Lekdijk. Ze loopt verslagen de steiger af, de pont op, en blijft tegen het zijbankje staan, de ogen donker van teleurstelling. „Waar is de veerman?" vraagt ze. De kerel schiet in de lach. Zijn zwart, glad haar hangt met een lok schuin over zijn linker oog, zijn pet staat scheef op een oor. „Mot ik soms effe op dat bankie gaan staan? Dan ken je me -beter zien?" Maar ze lacht niet „Ik bedoel de andere veer man", zegt ze mat. De klank van haar stem maakt hem ernstig. Hij zet een voet op het bankje en bekijkt haar aan dachtig. „Is dat familie van je? Die is al jaren dood." Ze kijkt over het water, daar na naar de grijze lucht daarbo ven. Ze wordt zich bewust van de kleine tijd tussen leven en dood. „Was dat familie van je?" Ze schudt het hoofd en zwijgt. „Heb je 'n dan gekend vroe ger?" Ze knikt en kijkt hem aan. Er is iets in die blik dat hem verhindert verder te gaan. Als hij de pont vastlegt en ze de steiger opgaat, kijkt hij haar na. Ze steekt recht de Lekka over en doet de deur van het café open. Het bord is verweerd en verkleurd, het rammelt boven haar hoofd. Ze doet de deur weer dicht en staat onbeweeglijk in het café, waar een volmaakte stilte hangt. (Wordt vervolgd.) u te danken voor de grote morele steun, die gg allen, vaders en moeders, vrouwen en verloofden, hebt geschonken aan mijn solda ten in de moeilijke weken, welke achter ons liggen. Want het zgn Inderdaad weken geweest, die het uiterste hebben gevraagd van hun toewijding, hun plichtsbe trachting en hun zelfbeheersing. Hetgeen gij ouders aan onze sol daten hebt meegegeven in hun jeugd heeft de proef glansrijk doorstaan. Hetgeen gij vrouwen en verloofden, weliswaar misschien ongezien en ongezegd voor hen betekent, heeft hen de kracht ge geven de beproeving te dragen en hun taak te volbrengen. Alle hetze- en leugencampag nes, waarin uw mannen en zonen ln de afschuwelijkste kleuren werden geschilderd, zijn niet be stand gebleken tegen de werke- lgke feiten. De bevolking heeft hen ln het algemeen met vreugde begroet en met groeiend vertrou wen in haar midden opgenomen. Ondanks alle provocaties heb ben zij steeds volhard ln hun po gingen het Indonesische volk als vriend tegemoet te treden. Dat zij, in vrijwel alle gevallen, hun pogingen met succes be kroond zagen heeft de ln de ach ter ons liggende weken door ons gevoerde actie duidelijk bewezen. Zeker, ik weet het, dat de Djok- jase propaganda nog steeds de meest aperte leugens het lucht ruim lnslingert over moord en roof en over het terugslaan van onze troepen en over het herove ren van door ons bezette plaatsen. Ik kan er slechts één antwoord op geven: laat hen zelf komen zien, laat hen de door de republi- keien bezette plaatsen bezoeken en vaststellen, hoe onze jongens daar rustig en vrijelijk zich be- I wegen temidden van de bevolking en hun de helpende hand reiken. Komt met de bevolking praten over de door Djokja verspreide moord- en roofverhalen en gij zult de waarheid horen; een waarheid, die lk u niet behoef te vertellen. Onze jongens roven noch moorden. Zij zijn de strgd niet ingegaan om er op los te slaan, maar om in samenwerking dit land weer op te bouwen. Met verbeten gezichten heb lk Riemen van Sternen* Staak de strijd! Veiligheidsraad*! Terug of beter: Er mk (RuslamS), EEN STOK IN 'T WIEL. Keerde juist in Insulinde Langzaam aan weer terug de Trouwt Hechtte men bij de rood-wltte Vlag nu fluks een strookje blauw? Zou men nu in enk'le weken Gaan beginnen aan de Bouw; Kom dat zou te mooi toch wezen, Geef het maar een ferme knauw! Kleine landen grote Heren, Dat verslaat zich niet zo gauw; Stop, of 'k zal je mores leren: Streken, waar ik niet van hou! Pas vgf jaartjes maar geleden Gingen in de Java-zee Onze jongens strijdend onder. Voor 't behoud van volk en vreê. Maar nu ga je aanstonds spreken Van je plicht en van je recht; 'k Wil geen woord daarover horen: Hoofdzaak is, dat je nu vecht! Moet ik dan maar vrijheid lakten Voor de rover en bandiet Och, dat weet ik nog zo net niet: Hoofdzaak is, dat je nu schiet! En als ik m'n actie doorzet, Tot bevrijding van wie hoopt? Wel dan schiet en vecht ik met je Tot je zaak in 't honderd loopt! Kleintjes horen maar te zwijgen! 't Zij je eens voor goed gezegd: Groten hebben het voor 't zeggen. Want wie sterk is, die heeft Recht. S. v. d. G. onze mannen zien staren naar de vernielingen, welke zinloze en op vernielzucht ingestelde, en door propaganda! opgezweepte groepen vandalen ten koste van land en volk hebben tot stand gebracht. Landgenoten, gij moogt trots zijn op uw mannen. Zij zijn het ook op u, want zij weten dat gij steeds ln gedachten bg hen zgt geweest en hen ln uw gebeden hebt herdacht, omdat gij dit hebt aanvaard en gedragen, wetend dat het onvermijdelijk was, aan gezien zonder deze acties geen uitzicht meer bleef om onze taak en plicht te vervullen. Hoewel de gevoerde actie zeker in verhou ding tot haar omvang en tot de daaraan deelnemende troepen sterkte met geringe verliezen ge paard ging, toch hebben een aan tal van onze kameraden het hoog ste offer moeten brengen. Zij heb ben ln de vervulling van hun plicht zich echter geofferd om tienduizenden en honderdduizen den veilig te stellen en om voor mllUoenen voorwaarden voor een menswaardig bestaan te schep pen. Zij hebben hun plicht als sol daat met blijmoedigheid gedragen Zij hebben hun offer in grootheid gebracht. Niet ik alleen dank u voor dit otfer, dat gij met hen en ln hen hebt gebracht op het altaar der menselijkheid. De duizenden die door hen verlost zijn van chaos en terreur, zullen met uw en mijn gebed ook hun gebeden omhoog doen stijgen tot ons aller Vader en Meester, die u de troost moge schenken, waaraan gij thans be hoefte hebt. En dat geldt evenzeer voor hen,- die voor de aanvang van de actie reeds beroofd werden van hun ge liefden. Vaak zullen zij zich heb ben afgevraagd, of dit offer ge rechtvaardigd was en steeds heb ben zg slechts moeten vertrouwen op het woord „het is nodig", dat hen gegeven werd. Maar than9 spreken de feiten door de mond der bevolking, door de puinhopen en de verkoolde res ten van ondernemingen en wel varende dorpen, vernield door hen die zich noemden „strijders voor de vrjjheid". Een vrijheid echter, die noch rust, noch geluk, noch voosspoed bracht aan de gebenlficeerden. De grootste glorie en de groot ste dank voor hetgeen bereikt werd, is 't scheppen van normale levensverhoudingen en het op bouwen van de nieuwe beginselen van een herbouwde en welwillen de gemeenschap, welke aan hen ten deel vallen, die vielen voor dit ideaal. Dat deze gedachte u tot troost en sterkte mogen zgn in de moei lijke ogenblikken, ls mijn stille bede". Papier voor „De Hervormde Kerk". Door het Tweede Kamerlid, de heer van Walsum, zijn aan de minister van Onderwijs de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het de minister bekend, dat de Nederl. Herv. Kerk, af gezien van een weekblad van meer ambtelijk karakter, bui ten het weekblad „De Hervorm de Kerk" over geen ander lan delijk persorgaan beschikt? 2. Is het de minister bekend, dat bezwaar wordt gemaakt dit weekblad regelmatig 12 pagina's ter beschikking té stellen, op grond van de overweging, dat het weekblad niet onder de opi niebladen wordt gerekend? 3. Is de minister bereid mede te delen de redenen waarom ge noemd weekblad niet als een opinieblad wordt beschouwd? 4. Is de minister niet van oor deel, dat het, gezien in het licht van de verhouding van kerk en staat, niet zonder bedenking kan zijn, dat, wanneer de kerk haar weekblad wel als een opinieblad beschouwt, de overheid het te gendeel uitmaakt? 5. Is de minister bereid, als nog te overwegen, of wegen kun nen worden gevonden om tot een uitbreiding van de omvang van het weekblad te komen, te meer, daar dat de enige moge lijkheid is om de bezwaren, op grond waarvan het weekblad niet als een opinieblad wordt aangemerkt, te ondervangen?

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2