Republikeinse groepen gaven geen gehoor aan bevel van het staken der vuren. Op verschillende punten moesten aanvallen worden afgeslagen. !De Republiek wenst geen bemiddeling Fascistische elementen in Engeland slaan hun slag. Alle zestien landen hebben de vragenlijst beantwoord. Rossen leggen beslag op grootste Oosten rijkse olieraffinaderij. Felle critiek op Hongarije, Bulgarije en Roemenië. UaMUmCdleidmg,. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 7 AUG. 1947 Buitenlands Overzicht YlLeJtb 6e iWibeAtyen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst» st*. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Er is geen ander woord voor de voorlichting die de Commu nistische partij die zich tooit met de mooie naam „De Waarheid", in volstrekte strijd met de waar heid geeft, inzake het Indische vraagstuk. Het partijbestuur heeft aan de pers een verklaring verstrekt, waarin met voldoening melding wordt gemaakt van het besluit der regering om in Indië het vu ren te staken. En dan heet het verder; „Dit besluit is in de eerste plaats voor de vastberaden gees telijke en actieve weerstand van het Indonesische volk afgedwon gen. Ondanks de overmacht in bewapening van de koloniale strijdkrachten, gaf het Indone sische volk zich niet over. De door de Beel-regering gehoopte ineenstorting van de republiek heeft niet plaats gevonden. Inte gendeel heeft de republiek de beproeving met succes door staan. De nationale krachten hebben zich in haar schoot nog nauwer aaneengesloten en zij heeft haar internationale positie belangrijk versterkt. Deze Indo nesische weerstand, samen met de acties der arbeiders en voor uitstrevende krachten in Neder land, Australië en Engeland, als mede de solidariteit der volke ren van India, Malakka, Egypte en anderen, zijn van doorslagge vende invloed geweest op het be sluit van de Veiligheidsraad om in Indonesië tussenbeide te ko men. Hiermede is echter slechts een eerste stap naar het tot- standbrengen van de vrede tus sen Indonesië en Nederland ge daan. De regering-Beel-Jonkman heeft haar plannen tot herstel van haar koloniale heerschappij waartoe zij haar militaire actie begonnen is, niet opgegeven. Zij wil van de door haar veroverde militaire posities gebruik maken om Oost- en West-Java van de republiek af te scheiden, en in deze gebieden Soendanese en Ma- doerese marionetten-staten te vestigen, die met militaire machtsmiddelen en terreur in stand gehouden moeten worden. Op Banka en Biliton en in af zonderlijke gebieden op Sumatra wil zij op dezelfde wijze snip- perstaatjes scheppen. De bezet ting van alle havens en enkele belangrijke rijstgebieden op Java komt neer op een doorlopende belegering der republiek, waar bij elk ogenblik tot nieuwe openlijke militaire acties kan worden overgegaan." Voorts worden dan nog een aantal eisen gesteld als de er kenning van het gezag der re publikeinse regering over geheel Java, Sumatra en Madoera, on middellijke terugtrekking van de Nederlandse troepen uit ge heel Indië, volledige garantie voor de uitoefening van alle de mocratische rechten van het In dische volk, strenge bestraffing van elke vorm van koloniale terreur, enz. Merkwaardige voorlichting. Dezelfde heren die^iu zo hoog van de toren blazen, dat de re publiek de beproeving met suc ces heeft doorstaan en dat de republiek niet ineengestort is, waren doodsbenauwd dat het niet bij een beperkte actie zou olijven, overtuigd als zij waren, dat het leger van Soekarno, dat voorzover het niet deserteerde getoond heeft snel te kunnen vluchten, dan volkomen zou zijn weggevaagd en van de republiek niets zou zijn overgebleven. Niet minder merkwaardig is, wat gezegd wordt over het ves tigen van afzonderlijke staten. Terwijl in het vervolg geëist wordt, volledige garantie voor de uitoefening van alle demo cratische rechten voor het Indi sche volk, wordt hier alvast, in strijd met Linggadjati, afge keurd, dat het recht van de be volking om afzonderlijke staten ie vormen, wordt erkend. Verklaarbaar dit optreden. Toepassing van de democrati sche beginselen in Indië zou be tekenen het einde van de repu bliek. Een groot deel van de bevol king heeft reeds getoond, dat zij van de republiek, van haar ter reur en dictatuur niets moeten hebben. Van alle kanien klinkt de roep om afzonderlijke staten te mo gen vormen, teneinde onder de dictatuur van de Soekarnisten uit te komen. Maar dat wenst de commu nistische partij „De Waarheid niet. Zij begeert de dictatuur. De communistische dictatuur. Zij verfoeit de vrijheid en de de mocratie of het moest zijn de vrijheid van de rampokkende benden in Indië om de bevolking op een verschrikkelijke wijze te terroriseren. Zij wenst geen gezag, maar revolutie. En het kan niet genoeg wor den betreurd, dat dit heilloze optreden is bevorderd door de regering, die inplaats van het gezag te handhaven en de demo cratische réchten van de bevol king te bevestigen, met de re volutie heeft gespeeld. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 713 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.10 u., onder 20.20 u. Maan op 2.48 u., onder 12.07 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 8 Augustus: 5.44 u. 1.82 m., 17.59 u. 1.67 m. Oostenrijkse olie ging naar Tsjecho-Slowakije. Naar de Britse vertegenwoor diger in de geallieerde bestuurs raad voor Oostenrijk heeft ver klaard, zijn de laatste 15 maan den grote hoeveelheden Oosten rijkse olie buiten medeweten van de Oostenrijkse regering naar Tsjecho-Slowakije uitgevoerd, Het Nederlandse legercommuniqué no. 32 luidt als volgt „In de onder Nederlandse controle gebrachte streken hadden zuiverings acties plaats ter beveiliging van onze detachementen en om de levens en eigendommen van alle inwoners vei lig te stellen. Hierbij deden zich enige schermutselingen voor. De eerste overtredingen van het staken der vijandelijkheden vonden plaats op het westelijk front bij Soerabaja, waar 5 Augustus de Nederlandse post Watoedakan met automatische wapens werd beschoten. Evenzo In het werkcomité van Knip heeft naar uit Batavia gemeld wordt, Sjarifoeddin verklaard, dat de republiek van de door Amerika aangeboden bemiddeling geen gebruik wenst te maken. Hij voegde hieraan toe, dat de uiteindelijke beslissing over arbi trage bij de V. N. berust. Hij kondigde aan, dat de repu blikeinse regering als volgende stap na het bevel „staakt het vuren" nieuwe besprekingen met de Nederlanders zal aanknopen, waarbij zij waarschijnlijk neutrale waarnemers, mogelijk consuls van vreemde mogendheden te Batavia, zal uitnodigen om hun bemiddeling te verlenen bij het tot stand komen van het con tact tussen de beide partijen. Sjarifoeddin beschuldigde ver der de Nederlanders van de eer ste schending van het bestand door de bezetting van Gombang, ongeveer 160 kilometers ten Westen van Djogja. Van Nederlandse zijde wordt meegedeeld, dat dit laatste on juist is. Gombang werd reeds Maandag bezet. Republikeinse wandaden. Zestig Chinezen levend verbrand. Het op Sumatra verschijnende Chinese blad „Sumatra Binpo" km. ten Zuid-Westen van Medan, zestig Chinezen levend verbrand zijn in huizen, welke door leden van het republikeinse volksleger (een ongeregelde strijdorganisa tie) in brand waren gestoken. Het blad verzet zich scherp te gen „deze barbaarse daad" en vraagt de Chinese delegatie bij de Verenigde Naties bij de Indi sche en Australische afgevaardig den te protesteren. De boycot in Australië. De secretaris van de Austra lische raad van vakverenigingen Albert R. Monk, heeft medege deeld, dat de boycot op het Ne derlandse goederenvervoer ook van kracht is op het vervoer per vliegtuigen. De Nederlandse gezant in Austialië, Mr P. E. Tgppema, heeft een beroep gedaan op de Australische minister president, Chifley, zijn goede diensten te verlenen tot opheffing van de boycot. Ontvreemding van de cho lera-cultures te Batavia. Kort geleden werden uit het Eykman-instituut te Batavia 3 glazen buisjes met cultures van cholera-bacteriën ontvreemd. De wijze waarop de diefstal geschiedde wettigt de veronder stelling, dat de dader volkomen op de hoogte was van de situa tie in het laboratorium van ge noemd instituut, waar de buisjes achter slot waren opgeborgen, aldus een mededeling van de Officier van Justitie, die een be loning van f 500 heeft uitgeloofd voor het verstrekken van inlich tingen. Inmiddels werd ter geruststel ling van de burgerij meegedeeld, dat er geen onmiddellijk gevaar is te duchten van eventueel misbruik van de ontvreemde cholera-cultures in verband met de toestand waarin deze ver keerden. Het water van de wa terleiding te Batavia, dat regel matig gecontroleerd wordt, is zodanig gechloreerd, dat zelfs eventuele besmetting van dit water met deze cholera-bacterie geen schadelijke gevolgen zou hebben. De Indo-Europeanen in de republiek. Naar aanleiding van een voor radio-Djogja gehouden rede van de heer de Roock, leider van het republikeins kantoor voor Indo-Europeanen, heeft het hoofdbestuur van het Indo Europese verbond verklaard, dat spreker prompt de methoden van zijn republikeinse meesters volgt, die zich ook het recht aanma tigen namens het Indonesische volk te spreken, terwijl reeds lang vaststaat, dat wanneer de bevolking gelegenheid krijgt tot vrije meningsuiting, zij blijkt al lerminst van de republiek ge diend te zijn. Het Bestuur merkt op, dat ze ker 95 pet, van de Indo-Europea nen niets van de heer de Roock moeten hebben, hetgeen even eens geldt van de Warga Ne gara's, die gedwongen zijn deze status aan te nemen. Sieraden van sultan in kolenmijn. Nederlandse militairen hebben in de schacht van een kolen mijn te Tandjong Enim rijks sieraden van de sultan van Siak Sri Indrapoera ontdekt. De kost baarheden zijn per vliegtuig naar Palembang overgebracht. Bulgarije heeft het lidmaat schap van de V. N. aange vraagd. werden bij Gembolkereb en Modja- kasri detachementen aangevallen door republikeinse groepen van 200 a 300 man. Deze aanvallen werden afgeslagen en de benden verdreven. Voorts werd op Midden-Java op 5 Augustus een post ten Noordwesten van Ambarawa met mortieren be schoten. Ten slotte werd 5 Augustus ten Zuiden van Tebingtinggi (Noord-Sumatra) een patrouille, welke het terrein beveiligde, door 200 man aangevallen. Onze verliezen na de laatste op gave bedragen3 gesneuveld, 14 gewond, 1 vermist. jWalter Fote biedt goede diensten aan. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medege deeld, dat de Amerikaanse con sul-generaal te Batavia, Walter Fote, instructies heeft gekregen om de goede diensten van Ame rika aan de republikeinse rege ring aan te bieden. Reuter meldt nader uit Bata via, dat Fote een bezoek heeft ge bracht aan dr Gani, de Indonesi sche vice-minister-president, om de goede diensten van Amerika in het Indonesische geschil aan de republikeinse regering aan te bieden. Fote deelde aan Gani me de, dat de regering der V. S. on middellijk een commissie van vooraanstaande Amerikanen naar Indonesië zal zenden, indien het aanbod wordt aanvaard. „Hang alle Joden op". „Vernietig Juda". Vijf dagen nadat de twee opgehangen Britse sergeants in Palestina zijn ontdekt, vinden in Londen en andere steden van Engeland nog steeds anti-Joodse demonstraties plaats. Te Liver pool, waar de gemoederen het meest in beroering kwamen, ver richtte de politie arrestaties en dreef demonstranten uiteen, die bezig waren met het ingooien van winkelruiten en het schrijven van anti-Joodse leuzen op muren. Een Joodse fabriek werd ten tweede male iri brand gestoken. Te Plymouth werden op de muren van een synagoge en be lendende gebouwen leuzen als „Hang alle Joden op" en „Ver nietig Juda" geschreven. Ook een fascistisch embleem 'werd gesig naleerd. Te Devonport werd een ongeladen landmjjn op de drem pel van een kleermakerswoning gevonden met de woorden: „Al leen omdat het leven van Engel sen er mee gemoeid is, is deze mijn gelegd. Weg met de Joden." De Britse nationale commissie voor burgerlijke vrijheden eën niet-officiële organisatie, die ge steund wordt door vakvereni gingsorganen en vooraanstaande persoonlijkheden heeft een verklaring gepubliceerd, die luidt als volgt: „De begrijpelijke gevoelens van afschuw, die gewekt werden door de moord op twee Britse solda ten in Palestina worden door fascistische elementen in Groot- Brittannië met opzet misbruikt voor het op tonw zetten van een anti-semietische campagne van geweldpleging en ongeregeldhe den." Het Joodse verzet. Ondertussen gaat het Joodse verzet in Palestina onverminderd voort met het stichten van on heil. Dinsdag werd het gebouw van het departement van Arbeid der Palestijnse regering te Jeru zalem opgeblazen. Volgens een politie-rapport gingen twee gewapende Joden het gebouw voor sluitingstijd binnen en waarschuwden de hoofdambtenaar, dat het gebouw spoedig in de lucht zou vliegen. Laatstgenoemde rende het ge bouw uit en hield een politie-auto aan. De inzittenden vonden de bom en poogden haar te verwij deren, waarop zij tot ontploffing kwam. Officieel is medegedeeld, dat twee Britse politie-agenten on der het puin gevonden zijn. In totaal hebben drie personen bij de explosie het leven gelaten. I De Joodse Immigranten. Dinsdag hebben opnieuw 10 Joodse immigranten van de „Exodus" de Britse schepen, die hen naar Frankrijk hebben te ruggebracht, verlaten. Tot dus ver zijn 100 van de 4500 Joden aan land gegaan. De Nederlandse lening bij de Wereldbank. Naar verluidt zal de directie van de Wereldbank spoedig een definitieve beslissing nemen inza ke de leningsaanvragen van Ne derland en Denemarken. Het j.Comtelburo" verneemt, dat de beslissing zo goed als ze ker gunstig zal luiden. Men is van mening, dat de lening aan Nederland ongeveer 175 millioen dollar zal bedragen. Frankrijk en het Ruhrgebied. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de verkla ring van Bevin, als zou Frankrijk zjjn politiek ten opzichte van Duitsland hebben gewijzigd, te gengesproken. Het Franse plan voor het Ruhrgebied beoogt ze ker niet, de industrieën aldaar weer in Duitse handen te geven. Van Frans standpunt bezien zou het gewenst zijn, het Ruhrgebied onder beheer van vier bezettings- mogendheden te brengen zonder eerst de totstandkoming van het definitieve economische statuut voor geheel Duitsland af te wach ten. Frankrijk is tegen een ver hoging van de' Duitse staalpro- ductie tot 10 millioen ton. Het plan-Marshall Sluiten Oost-Europese staten verdragen met Engeland Alle 16 landen die vertegen woordigd zijn in de Europese commissie voor economische sa menwerking hebben de vragen lijst betreffende voedsel en land bouw, in het kader van het plan Marshal], beantwoord. Van de militaire besturen in Duitsland heeft alleen het Franse geant woord. Doch het antwoord van Deze foto geeft een beeld van de ongeregeldheden in Tel Aviv. Een R.A.F.-truck is door de Joodse verzetslieden gekanteld en in brand gestoken. Verbazing en ontstemming in Britse, Amerikaanse en Franse kringen. De grootste Oostenrijkse olie raffinaderij te Lobau in de Sow- jet-zone is door Russische troepen overgenomen. De raffinaderij, die toebehoort aan de Oesterreichische Mineral Oeiwerke en waarvan de Shell en de Socony Vacuum Com pany van New York de meeste aandelen bezitten, werd kort na middernacht op 1 Augustus door Russische militairen bezet. Later arriveerden Sowjet-func- tlonarissen, die de employes bij eenriepen en een proclamatie voorlazen, waarin werd vastge steld, dat de raffinaderij eigen dom van Sowjet-Unie was gewor den. Verschillende employes wer den, naar men meent te weten om politieke redenen, ontslagen. Een en ander geschiedde volgens functionarissen van de Socony Company zonder voorafgaande mededeling of waarschuwing. Ook zouden de Sowjet-autoritei- 4en tevoren nimmer aanspraken op de onderneming hebben doen gelden. Britse, Amerikaanse en Franse autoriteiten te Wenen spraken Dinsdagavond hun grote verwon dering uit over de Sowjet-maat- regel, daar de commissie voor het Oostenrijkse vredesverdrag nog steeds de Oostenrijkse olieaetiva als een Van de belangrijkste kwes ties moet ontrafelen. Splitsing in Hongaarse socialistische partij. De leider van de rechtervleugel der Hongaarse socialistische par-» tij, Peyer, is door de radicale par tij candidaat gesteld voor de ko mende verkiezingen. Reeds in DeSember had men Peyer uit de socialistische partij willen stoten, doch de algemene vergadering der partij wilde hier niet toe overgaan, daar dit een splitsing in de partij zou veroor zaken. Peyer verklaarde, dat de split sing onvermijdelijk was geworden toen de socialistische partij voor de nieuwe kieswet stemde, welke beperkingen inhield, waartegen de socialisten tientallen jaren lang zouden hebben gesterden. Een tribunaal te Athene heeft de Duitse sergeant Schubert, voormalig beul op Creta, ter dood veroordeeld. Egypte heeft dan eindelijk zijn zin gekregen. De kwestie van het verdrag met Engeland is in de Veiligheidsraad aan de orde gesteld. Bij monde van zijn minister-president Nokraski Pasha heeft dit land de Raad verzocht het „van de last van de Britse imperiale macht" te bevrijden, door bevel te geven, dat de Britse troepen zich di rect wit Egypte terug moesten trekken. Egypte is van mening dat de aanwezigheid van deze troepen een aanzienlijk gevaar voor de vrede van hét Midden- Oosten betekent. Pasha verklaarde, dat het Brits-Egyptische bondgenoot schap van 1936 aan het einde van de oorlog automatisch had moeten aflopen. De Britse af gevaardigde, Sir Alexander Ca- aogan verklaarde, dat het ver drag van 1936 vrijelijk door beide partijen ioas aangegaan en bindend was tot 1956. Als het verdrag geldig is, kon de Veiligheidsraad niets anders doen, dan de kwestie van de agenda schrappen. Een eventu ele herziening van het verdrag ging slechts beide partijen aan 'en niet de Veiligheidsraad, Egypte vraagt ook om de be ëindiging te gelasten van het Engelse bestuur over de Soe dan, opdat ,,de Soedanezen in de welvaart en da aspiraties van het Egyptische volk zou den kunnen delen". De onderhandelingen hier over zijn echter mislukt, omdat Egypte niet bereid was de Soe danezen zelfbestuur te geven. Egypte kan eigenlijk geen aan spraak maken op herziening van het verdrag, daar het voor 20 jaar gesloten is. Een won derlijk bondgenootschap, waar tegen zich een der beide par tijen verzet. Het kan echter niet anders of Egypte moet zijn zaak verliezen, daar 't niet kan rekenen op een goedkeu ring van enige resolutie, die op de door Egypte naar voren ge brachte argumenten zal zijn gebaseerd. Om zijn zaak te winnen zou Egypte de steun In de bovengenoemde procla matie werd ook aanspraak ge maakt op de olieleiding der raffi naderij naar Zistersdorf, het olie centrum ten Noordoosten van Wenen en bijbehorende jnstalla- ties als pompstations e.d. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de Sowjet-Russi- scho maatregel volkomen onge rechtvaardigd. Hij zelde, dat hiertegen ten krachtigste moet worden gepro testeerd op de vergadering van de commissie voor het Oostenrijkse vredesverdrag, die nu in Wenen bijeengekomen is. De onderhavige raffinaderij werd door de Duitsers tijdens de oorlog in beslag genomen. Vol gens Britse opvatting is er geen reden om haar als Duits bezit aan te merken. De Japanse regering zal van 15 Aug. af weer de controle over de douane verkrijgen. Heffing van extra belasting op Belgische uitvoer. Ingevolge een voorstel, gedaan op de nationale arbeidseonferen- tie, heeft de regering besloten een belasting te heffen op de uitvoer. Deze beslissing werd in gegeven door de overweging dat de meeste exportfirma's op het ogenblik goede winsten maken. Naar de „Nieuwe Standaard" van gistermorgen schrijft, zou deze nieuwe belasting 2.5 pet. bedragen en 1 Sept. worden in gevoerd. moeten hebben van 7 landen, terwijl, zoals Egyptische waar nemers verklaren, het ten hoogste op drie stemmen kan rekenen. Het gevolg hiervan zal zeker zijn, dat dé huidige regering zal moeten optreden. Voor de tweede maal houdt de Veilig heids zich dus thans bezig met j een kwestie, waarmee ze niets te maken heeft. Wanneer Egypte een bondgenootschap aangaat, moet het zich daar aan ook houden. Geeft de Veiligheidsraad toe, I dan is het hek van de dam en zijn in wezen alle bondgenoot-1 schappen waardeloos gewor- j den, omdat, wanneer voor één I der partijen de verplichtingen te zwaar worden, ondanks de vastgestelde termijn, zulk een verhond kan worden opgezegd. De enig juiste weg is, Egypte te wijzen op zijn plicht, trouw te zijn aan de ge sloten verbonden en alle con sequenties daarvan te aanvaar den, of beide partijen te advi seren op vreedzame wijze tot een oplossing te komen, des noods met bemiddeling. Met 34 krankzinnigen in een vliegtuig. Naar de Daily Telegraph meldt, werden Dinsdagavond op het vliegveld Shannon radiobood schappen ontvangen van skymas- ter, die 34 gevaarlijke krankzin nigen van Amerika naar Scandi navië vervoerde. Er werd ge vraagd om hulp van de politie, wanneer het toestel zou landen. De passagiers hadden n.l. tijdens de vlucht een poging gedaan om uit te breken. Doordat twee leden der bemanning Noors kenden, werd de poging ontdekt en een der piloten hield gedurende het laatste deel van de reis de samen-' zweerders met een automatisch pistool in bedwang. President Roosevelt opende de deur en trof Winston Chur chill in Adamscostuum aan. Dit geschiedde tijdens een der beslissende conferenties van de Grote Drie in de jong ste wereldoorlog en wel op het ogenblik, dat Churchill zich gereed maakte om een bad te nemen na een dag van inspan nende besprekingen. Roosevelt wilde zich reeds met "enige passende woorden ter verontschuldiging terug trekken. „Kom binnen", zeide Chur chill met een glimlach, „Enge- lang heeft niet te verbergen". Deze passage komt voor in het zo juist verschenen boek „Bleu Pencil Admiral", ge schreven door het hoofd van de Britse censuur in oorlogs tijd, schout-bij-nacht Thomp son. de Brits-Amerikaanse zone wordt spoedig verwacht. Omtrent het antwoord van de Russische zone is niets bekend. Gisteren is dus een nieuwe commissie „Centrale Groep" ge naamd, gevormd om de algemene rapporteur, de Fransman Her- ve Alphand, te helpen bij de op stelling van een antwoord aan Marshall. De Centrale groep be staat uit vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Benelux, Italië en Zweden en zal tevens behulpzaam zijn bij het coördine ren van het werk der Yerschii- lende technische commissies. Hubert Anciaux (Beligië) is tot voorzitter van de commissie, die is gevormd ter bestudering van het voortsel van Benelux, inzake het converteerbaar ma ken van Europese valuta, geko zen. Handelsovereenkomsten tussen Hongarije, Joego slavië en Engeland Ondanks hun weigering deel te nemen aan het plan-Harshall, hebben, naar verluidt, twee Oost- Europese landen zich bereid ver klaard overeenkomsten met En geland te sluiten, waarbij voed sel voor machines wordt geruild. Van gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat Hongarije vermoe delijk deze week te Londen een overeenkomst voor drie jaar zal sluiten. Van welingelichte zijde wordt voorts vernomen dat deze maand een Joegoslavische delegatie te Londen wordt verwacht om te onderhandelen over een handels overeenkomst voor vijf jaar. Broodprijs met één cent verhoogd. Subsidie patentbloem verlaagd. De verlaging van de overheids subsidie op broodbloem zal op 11 Aug. a.s. worden uitgebreid met een nieuwe verlaging van de sub sidie op patentbloem van f6.80 per 100 kg. Teneinde de broodprijzen op het platteland op één niveau te brengen is besloten, voor zover de maximumprijs voor volkswit brood lager ligt dan 23 cent, de ze ingaande 6 Augustus a.s. met één cent per 800 gram te ver hogen. De „Johan de Wit" te Amsterdam. Onder hevige regenbuien, die aan de tropische regens deden denken, meerde Dinsdagmiddag 't m.s. „Johan de Wit" aan de Su- matrakade te Amsterdam met 1078 repatriërenden aan boord. Hieronder bevonden zich leden van de Koninklijke Marine, die als laatste contingent manschap pen van de Nederlandse marine basis in Australië, die opgeheven is, met hun gezinnen naar Ne derland teruggekeerd zijn. Communistische dictatuur. Onderdrukking van de meerderheid. Lord Fakenham, de verant woordelijke minister voor de Britse zone van Duitsland, heeft in het Britse Hogerhuis de onder communistische invloed staande regeringen van Zuid-Oost-Europa fel aangevallen wegens haar „in timidatie" en „systematisch ver zwakken" van de boerenpartijen, die volgens zjjn, zeggen gesteund werden door de stevige meer derheid der bevolking van Roe menië, Bulgarije en Hongarjje. Lord Pakenham wilde niet zo ver gaan als lord Vansittart, de voormalige diplomatieke advi seur van de Britse regering, die het debat over de Hongaarse verkiezingen vastgesteld op 31 Aug. had ingeleid"en a priori betoogde, dat deze verkiezingen niet eerlijk zouden zijn, doch zeide, dat de Britse regering voornemens was de toestand nauwkeurig te bestuderen en te handelen volgens de verkregen opinies. Lord Pakenham verklaarde, dat een van de effectiefste wa pens waarvan de communisten zich in genoemde landen bedien den was, het verkrijgen van de contröle over de geheime politie, de ministeries van binnenlandse zaken en de verbindingen. Van zelfsprekend genoten de commu nistische partijen de steun en be scherming van de bezettende le germacht. DE BILT ZEGT! Tot Donderdagavond: Nog plaatselijk regenbuien. Daarna zwaar bewolkt met opklaringen. Iets hogere temperatuur. Matige aan de kust vrij krachtige wind i tussen Zuid-West en Noord-West.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1