Het Nederlandse optreden was rechtmatig en onvermijdelijk. De Republiek niet meer dan een deelstaat. Sowjet-Unie beschuldigt „zekere machtige Staten" van economische en politieke dictatuur in Griekenland. Sjarifoeddin: Niet meer gebonden aan Linggadjati. Engelands aanzien en macht sterk gedaald. De Veiligheidsraad en de Indische kwestie. Zullen zestien Europese landen een douane- unie sluiten? 0-e cmdeAz kant man de. %aaJk. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bevreemding over de behandeling in de Veiligheidsraad. Voorlopig het laatste legerbericht. BritsetraepenverlatenGriekenland Dagorder van Luit-Gener. Spoor. Russische resolutie ter controle in Griekenland verworpen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. Een onzer lezers of is het een lezeres schrijft ons, dat hij met belangstelling kennis geno men heeft van het artikel „Een aanklacht" in het nummer van Zaterdag j.l., maar dat hij zich met de inhoud niet geheel kan verenigen, omdat wij z.i. de kwestie wat al te eenzijdig heb ben belicht. Wij zouden n.l. te weinig aan dacht hebben geschonken aan de sociale kant van dit vraag stuk. Nu zal men zich misschien her inneren, dat wij het vorig jaar de kwestie waarom het hier gaat ook van deze zijde hebben bezien, wij gaarne wat de inzender hier omtrent zegt, aan onze lezers voorleggen. Na enkele opmerkingen te hebben gemaakt over het Ulo- diploma, dat hij voor het ver plegend personeel gaarne be houden zag omdat daardoor het beroep op een hoger peil wordt gehouden, vervolgt hij „Naar het ons voorkomt zit de oorzaak van het gebrek aan' ver verpleegsters meer in de gebrek kige sociale voorzieningen. Die meisjes geven zich dik wijls geheel met liefde voor hun werk. Doch de waardering is vaak nihil. Geen behoorlijke ar beidsvoorwaarden, zoals ar beidstijd en loonregeling. Bijna voor alle beroepen is in de laat ste tijd een loonregeling tot stand gekomen, zelfs in vele be roepen een collectieve arbeids overeenkomst de verpleegsters daarentegen komen hierin, zeer veel ten achter, zo niet geheel. We weten wel, dit is ten dele ook aan hen zelf te wijten; wa ren zij beter georganiseerd, we twijfelen er niet aan of hun po sitie was nu al veel beter. Niet temin is dit een aanklacht tegen besturen, directies enz. van de ziekenhuizen. Vraagt u de vrij gestelden van de ambtenaren bonden, met name hen die werk zaam zijn om de positie te ver beteren voor de verplegenden, welke strijd zij hebben te voe ren. Als Prins Bernhard eens had geïnformeerd bij het personeel naar hun arbeidsvoorwaarden en hoe lang zij werkten, hij had ook vast tegen de journalisten gezegd: schrijft u voor al ook daar eens over. Want dikwijls is het zo, ai be staat er een arbeidstijd, deze wordt niet nagekomen of over schreden en komt men later bij hen die de leiding hebben met verzoek de overgewerkte uren in te mogen halen, dan wordt men uitgelachen of afgescheept met het gezegde niet voldoende liefde en opoffering te bezitten voor het werk. Waarom moet bet zo zijn, zooals ook veel voor komt, dat als men als leerling verpleegster wordt aangenomen erst 2 of 3 maanden zonder sa faris moet werken z.g. als proef en als men dan kan blijven een salaris krijgt van f 20 per maand. Ons is bekend, dat er meisjes zijn wier ideaal het is in de verpleging te gaan, die -laarvoor een hoog gesalarieerd baantje op het kantoor e.d. heb- >en prijs gegeven en onder ge noemde voorwaarden in een zie kenhuis werkzaam zijn. Het is hoog tijd dat hier verandering in komt. Een* behoorlijke ar beidstijd en loonregeling en niet te vergeten flinke voeding voor ciit zo zware werk, wat ook dik wijls te wensen overlaat, en het grote tekort in verplegend per soneel zou ras verminderen. Als het dan een aanklacht te gen ons volk is, laten we dan ook als volk hier tegen protes teren en bij de Rijksbemidde laars er op aandringen, dat zij verlangen dat een loonregeling en arbeidstijd voor verplegen den tot stand komt welke wordt nagekomen. Hebben ook de h.h. loctoren niet geprotesteerd tegen hun laag honorarium uit de Zie kenfondsen? De h.h. doctoren en internis ten werken toch ook niet voor niets in de ziekenhuizen, wat we ook niet wensen, doch dan ook voor het lagere personeel een behoorlijke beloning en behoor- 'ijke arbeidstijd. Het is juist op vallend, dat het grootste percen tage overwerkte en overspannen oersonen onder het verplegend personeel voorkomt. - Christenplicht en Christelijke Dlicht tevens is het inderdaad mze zieken te helpen, maar dan zijn het aan de andere zijde de zelfde plichten die pleiten voor !oed sociaal recht ook voor het >ersoneel." Inzender besluit met te zeg gen, dat voor het verplegend personeel nog veel is goed te naken. Naar het ons voorkomt ook p grond van advertentiën waar- n verplegend personeel wordt gevraagd wordt hier het vraagstuk toch riet in het juiste 'icht gesteld en slaat wat hier wordt gezegd, meer op het ver leden, dan op het heden. Of is dat niet juist? Gaarne zullen we hierover stemmen uit de p r a c t ij k vernemen. De zaak is van genoegzaam belang om van alle kanten te worden belicht. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 712 Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters G cent per woord WOENSDAG 6 AUG. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op het gebouw van het Britse onsulaat te New-York zijn op- chriften en hakenkruisen van eweldige omvang geschilderd, be opschriften luiden„De Brit ten volgen de voetsporen der Nazi's" en „sa Exodus 1947", Dc Oost-Indonesische regering is van mening: De Oost-Indonesische regering heeft zich met onderstaand telegram tot de luitenant-gouver neur-generaal gewend: „De Oost-Indonesische regering nam met bevreemding kennis van de persberichten betreffende de door de regering van Australië en India tot de Veiligheidsraad gerichte verzoeken om inter ventie ln het Nederlands-republikeins conflict. Zij ziet in deze verzoeken een miskenning van de ware aard van het conflict en een Inmenging in interne zaken van Indonesië waardoor de wereldvrede wordt bedreigd. De Oost-Indonesische regering, wier taak lange tijd belemmerd werd door van de republiek In donesia emanerende ordeverstoringen, erkent de rechtmatigheid en de onvermijdelijkheid van het Nederlandse optreden, hetwelk gericht is op het scheppen van de voorwaarden voor de uitvoering van het Llnggadjati-accoord, dat naar haar overtuiging ook voor de toekomst richtsnoer moet blijven voor de Indonesische politiek. I Indonesische artsen te Batavia gedetineerd. Cholera-cultures vermist. De regering van Oost-Indonesië wijst er op, dat krachtens de Linggadjatl overeenkomst de republiek Indonesia een deelstaat van de toekomstige Verenigde Staten van Indonesia is en uit dien hoofde niet beschouwd kan worden als een souverelne staat. Dientengevolge is ook het optre den van de Nederlandse regering te zien als een maatregel van in tern karakter, gericht op het her stel van rust en orde. De Oost-Indonesische regering heeft ernstig bezwaar tegen de door de Australische regering ge nomen stappen, aangezien deze de gedachte wekken als zou de repu bliek een souvereine staat zijn. Zjj acht dit een ernstig gevaar voc- do totstandkoming van de bjj de overeenkomst van Linggad- jati aanvaardde souvereine Ver enigde Staten van Indonesië. In verband met het voorgaande maakt de Oost-Indonesische rege ring ernstig bezwaar tegen elke buitenlandse interventie in een aangelegenheid, welke een volko men intern karakter draagt en welke ten doel heeft waarborgen te scheppen voor de spoedige uit voering van het Linggadjati- aeeoord. Zij is daarom van me ning, dat een spoedige oplossing ter beëindiging van dit conflict noodzakelijk is en deze ln eigen boezem in Indonesië dient te wor den gezocht. Zij dringt er op aan, dat dit standpunt ter kennis wordt gebracht van de Neder landse regering en de Veiligheids raad". Bezoek van waarnemers gevraagd. In een tweede telegram werd het volgende naar voren ge bracht: „Naar aanleiding van het bij monde van ambassadeur van Kleffens gestelde voornemen van de Nederlandse regering om an dere buitenlandse regeringen uit te nodigen waarnemers naar In donesië te zenden, teneinde zich persoonlijk van de situatie op de hoogte te stellen, zou de regering van Oost-Indoneslë deze gelegen heid gaarne aangrijpen om voor te stellen deze waarn'emers eveneens nodigen tot een bezoek aan het gebied van Oost-Indone sië om zich met eigen ogen te vergewissen wat hier is bereikt bij de opbouw van deze staat in daadwerkelijke samenwerking tussen Oost-Indoneslë en Neder land in de geest van het accoord van Llnggadjati". Onze speciale correspondent te Batavia seint; In verband met de berichten over de afvaardiging van Sjah- rir naar de Veiligheidsraad overweegt de regering van Oost- Indonesië de mogelijkheid even eens een afgevaardigde te zen den, opdat de Veiligheidsraad ook van de gevoelens van Oost- Indonesië, dat zoals bekend, het militaire optreden van Neder land toejuicht, kennis kan nemen. In verband daarmee is Soe- kawati inmiddels naar Batavia vertrokken. In officiële kringen te Batavia maakt men zich bezorgd ten aan zien van de mogelijkheid of de republiek in staat zal zijn de or der „staakt het vuren" strikt uit te voeren. Dit neemt niet weg, dat naar hoge functionnarissen verklaar den, verdere actie van strikt po- litionelen aard zal zijn, en zich zal beperken tot het elimineren van rondzwervende benden ram- pokkers enz. Men vreest een herhaling van de periode 14 October tot 20 Juli toen generaal Spoor zichzelf vergeleek bij een directeur van een schiettent en toen de Ne derlandse verliezen hoger waren dan bij de politionele actie. Verdere maatregelen voor herstel en veiligheid. Nederlandse legercommu- van Dinsdag luidt als Patrick Reily, Brits zaakgelas tigde te Athene, heeft de Griekse regering officieel in kennis ge steld van het besluit der Britse regering om de Britse troepen uit Griekenland terug te trekken. Er is nog geen datum hier voor vastgesteld. Politieke waarnemers vragen zich af, of de Amerikaanse rege ring in de huidige omstandighe den bereid is de Britse troepen door de Amerikaanse te vervan gen en indien niet, of Washing ton zich ten gunste van het te rugtrekken der Britse troepen zal uitspreken, op dit kritieke tijdstip in de geschiedenis van de Balkan. Het nlque volgt: West-Java en Midden-Java. De zuiveringsacties en afrondingsac ties zijn 4 Augustus voortgezet. In verband met berichten betref fende terreur tegen daar wonende Chinezen is Gomon, 30 K.M. ten Oosten van Banjoemas, door ons bezet. Oost-Java. Grissee, 15 K.M. ten Noordwesten van Soerabaja, is bezet. Op Madoera werden de be veiligingsmaatregelen en zuive ringsacties voortgezet. Boven Ka- mal is een „Firefly" door nhet luchtafweergeschut neergescho ten. Noord-Sumatra. De maatrege len voor het herstel van recht en veiligheid werden voortgezet. De afronding van het reeds bezette gebied heeft plaats gevonden. Kisaran, Tandjoengbalai en Oe- lakmedan (resp. 150, 190 en 180 K.M. ten Z.O. van Medan) en Aer Saoeli bij het Togomeer werden bezet. Midden-Sumatra. De bezetting van Loeboek Aloeng bleek nood zakelijk ln verband met de ter reur tegen de bevolking. De zui veringsacties op Zuid-Sumatra gingen gepaard met enige scher mutselingen, o.a. ten Noorden van Batoeradja. De Nederlandse troepen hebben in de nacht van 4 op 6 Augustus om 24 uur plaatselijke tijd de op mars gestaakt ingevolge opdracht van de legercommandant. Van dit tijdstip af zullen slechts maatre gelen worden uitgevoerd voor het vestigen en handhaven van recht en veiligheid in de thans bezette gebieden. Uit een nagekomen bericht blijkt, dat het totaal aan gesneu velden volgens tot dusver ont vangen gegevens 74, het aantal vermisten 16 en het aantal ge wonden 178 bedraagt. Dagorder van vice-admiraal Pinke. De Nederlandse commandant van de zeemacht in Indië, vice- admiraal A. S. Pinke, heeft in een dagorder het volgende mee gedeeld: „Zoals gij uit de rede van de Landvoogd vernomen hebt, wor den de militaire operaties thans beëindigd. Het blijft de plicht van de krijgsmacht rust en orde te handhaven in de onder onze zorg staande gebieden. Tot het handhaven van rust en orde blijft vanzelfsprekend behoren het te gengaan van infiltratie in deze gebieden, het tegengaan van de invoer van militaire goederen en van de uitvoer van producten der ondernemingen in dit gebied, zo dat de patrouillediensten gehand haafd blijven Gedurende de laatste twee we ken is veel van u gevergd. Gij hebt uw plicht vervuld met moed, jjver en toewijding. Gij hebt zwa re en vermoeiende dagen achter de rug. Gij hebt hierbij de eer van de vlag hooggehouden. Hiervoor dank ik u allen zeer". Enkele uren, nadat het staken van het vuren was ingegaan, heeft de Nederlandse militaire politie een inval gedaan in het ziekenhuis van Batavia, het laatste openbare gebouw, dat zich in republikeinse handen be vond, en 50 Indonesische artsen tijdelijk voor ondervraging gede tineerd. Volgens republikeinse kringen is twee weken geleden aan deze artsen verzocht met de Nederlandse autoriteiten samen te werken, hetgeen zjj toen ge weigerd hebben. Naar verluidt staat de onder vraging in verband met het feit, dat choleraeultures vermist wor den van het instituut Eykman, een van hulplaboratoria van on derzoek, die aan het ziekenhuis zijn verbonden. Lt. Generaal A. S. Spoor heeft in een door de radio om geroepen dagorder de troepen bedankt voor de voortreffelij ke wijze waarop zij als mili tair en als mens de gegeven opdrachten in de afgelopen twee weken hebben uitge voerd. „Gelukkig heeft slechts een gering aantal van onze mak kers bij de thans gevoerde ac tie het leven gelaten. Met eer bied gedenken wij deze man nenOok gedenk ik hen, die gedurende de operaties zijn gewond, alsmede enkelen, die nog als „vermist" te boek staan". Verder zelde Generaal Spoor dat de mogelijkheid bestaat, dat door onmacht of door on wil van de zijde der republiek het nakomen van de order „staakt het vuren" door de volgelingen van de republiek niet wordt geëerbiedigd. „Dit mag echter onder geen voorwaarde voor u aanleiding zijn om tot eigenmachtig op treden over te gaan. Uw plicht en uw opdracht luiden nog steeds, rust, orde, recht en veiligheid te brengen. Het is echter nodig u er op te wijzen, dat de uiterste waakzaamheid geboden bljjft. Dat heeft het verleden ons geleerd". Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zaterdagmiddag het mausoleum voor gevallen verzetsstrijders op de Paasberg, nabij Ede onthuld. Na de onthulling bracht de Prins eerbiedig de militaire groet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.09 u„ on der 20.21 u. Maan op 2.33 O, onder 10.51 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 7 Augustus: 5.06 u. 1.91 m., 17.20 u. 1.77 m. Amerikaan uit handen van Hongaarse politie ontvoerd. Het Hongaarse departement van binnenlandse zaken heeft verklaard, dat een Amerikaans staatsburger uit handen van de Hongaarse politieke politie is ontvoerd. De persoon in kwestie zou zich in het openbaar beledigend over de Hongaarse republiek hebben uitgelaten, waarom hij door de Hongaarse politieke po litie werd gearresteered. Op weg naar Boedapest, waar hij voor een volksgerechtshof zou terecht staan, werd de arrestant door drie onbekende personen in een auto met Amerikaans nummer bord ontvoerd. Naar verluidt, bevindt de ontvoerde Amerikaan zich thans op de Amerikaanse ambassade te Boedapest. Nogmaals: De Indonesische kwestie. De Sowjet-afgevaardigde ln de Veiligheidsraad, Gromyko, heeft verklaard, dat de economisch# hulp aan Griekenland neerkwam op een poging van „zekere machtige staten om Griekenland on der politieke en economische slavernij te brengen". Gromyko bracht daarom een resolutie ter tafel volgens welke een bijzondere commissie in het leven zou worden geroepen ter controle van de economische hulp aan Griekenland, terwijl tevens het terugtrekken van alle vreemde troepen uit dat land geëist zou worden. De resolutie hield tevens in, dat Griekenland verantwoordelijk zou zijn voor de grensincidenten en dat de oorzaak dier incidenten de blnnenlahdse toestand ln Grieken land zou wezen. Voorts zouden de „internatio nale moeilijkheden" met betrek king tot Griekenland „ten dele veroorzaakt" zijn door „buiten landse inmenging". De Sowjet-resolutie werd ver worpen met 9 tegen 2 stemmen. Polen steunde de Sowjet-Unie. De Indische kwestie. De vergadering van de Veilig heidsraad werd Maandag de zit ting geopend met het voorlezen van de beveiligende antwoorden van de Nederlandse en republi keinse regeringen op de oproep van den Raad tot het staken der vijandelijkheden. De Australische vertegenwoor diger, Hodgson, beschuldigde de Nederlandse regering daarna er van, dat zij het telegram van de Veiligheidsraad met vertraging aan de Indonesische autoriteiten heeft doorgegeven. Hodgson ver klaarde verder, dat de Neder landse autoriteiten de Republi keinse autoriteiten verhinderd hadden contact te nemen met hun regering. Hodgson stelde voor 'n officiële afgevaardigde van de U. N. O. naar Indonesië te zenden, teneinde de Veiligheidsraad op de hoogte te houden. De voorzitter van de Veiligheidsraad, Faris al Choery, verklaarde, dat hij hier over het secretariaat zou raad- j plegen. Hierna werd de discussie over de Indonesische kwestie be sloten en ging men over tot de behandeling van de Balkankwes- tie. Nog een Sowjet-Russisch voorstel verworpen. De commissie voor de toelating van de nieuwe leden tot de orga nisatie der V. N. heeft het Sow- jetrusslsche voorstel de overwe ging van de verzoeken van Italië, Hongarije, Roemenie en Oosten rijk tot na het van kracht wor den van de vredesverdragen met deze landen op te schorten, van de hand gewezen. Soekarno beveelt staken van het vuren. Sjarifoeddin heeft in een radio rede, waarin hij het staken van het vuren afkondigde, o.m. ver klaard: „Wij moeten ons thans echter houden aan de beslissing van de Veiligheidsraad. Wjj zijn niet meer gebonden aan de overeen komst van Linggadjati. De Ne derlanders handelden opnieuw buiten Linggadjati door Banka, Billiton en Riouw onafhankelijk heid te geven. Wij wensen .het conflict vrede lievend op te lossen doch op een geheel nieuw» basis. Wij wensen arbitrage door een derde mogend heid, dat is een internationale commissie. Wapenstilstand bete kent vrijlating va» onze pemoe- da's en terugtrekken tot de oor spronkelijke demarcatielijnen". Churchill valt Labour-regering aan. Churchill, de Britse leider der oppositie heeft in een rede voor 50.000 zijner aanhangers gezegd te betreuren, dat Engeland, dat aan het einde van de oorlog een eerste plaats onder de mogendheden innam, thans gedwongen is van buitenlandse steun te leven en zich groter beperkingen moet opleggen dan tijdens de oorlog. Hij vreesde, dat de nieuwe maatregelen, die Attlee waar schijnlijk vandaag zal afkondigen, te laat komen om nog doeltref fend te zijn. Churchill critiseerde het Britse beleid in Duitsland, waar grote bedragen, grotendeels dollars, worden ten koste gelegd, terwijl de ontevredenheid daar hand over hand toeneemt. „Wij hebben onze overwinning gebruikt om de Duitsers een ten zeerste incompetent bestuur op te leggen, dat hun in staat stelt ons verantwoordelijk te stellen voor de ellende, die zij zelf heb ben veroorzaakt." Vervolgens hekelde Churchill de besluiteloosheid van de rege ring wat Palestina betreft. iiy verklaarde, dat er geen enkel Brits belang gebaat is by het handhaven van het mandaat in dat land. Spr. uitte zijn voldoening over het feit, dat Marshall heeft ver klaard, dat zijn hulpplan voor Europa in overeenstemming is met Churchill's verklaringen en yoorstellen Inzake een Verenigd Europa. „Er zijn landen", zo besloot Churchill, „die niet vrij zijn zich achter het plan voor een Verenigd Europa te scharen. Zij kunnen er echter zeker van zijn, dat zij al tijd nog welkom zijn. Wanneer er aan beide zijden van het jjzeren gordijn evenveel zonneschijn is, bestaat het gor- dyn niet meer." Soekarno beveelt de vijande lijkheden te staken. In een radio-rede over radio- Djokja gehouden, heeft Soekarno als opperbevelhebber der republi keinse strijdkrachten o.m. het volgende gezegd: „Op de 21ste dag van de vorige maand, d.i. op de derde dag van onze heilige maand, heb ik het Indonesische volk en onze strijd krachten bevolen gelijktijdig op te staan tegen de Nederlandse aggressie. De Veiligheidsraad heeft thans de suggestie aan de hand gedaan de vijandelijkheden, door de Ne derlanders begonnen, te beëindi gen Een dergelijke suggestie is ook aan de republiek gedaan. Wij hebben bewezen de Nederlandse aggressie te kunnen beantwoor den. De wereld trekt de gerecht vaardigde houding van de repu bliek niet In twijfel. Thans propageert de wereld de vredelievende weg door het doen beëindigen van de oorlog ln Indo nesië. Wjj hebben in deze vrede lievende weg het volste vertrou wen hij is de beste en de meest effectieve. Daarom beveel ik thans, het voorstel van dc Veilig heidsraad ter harte nemend en met vaste overtuiging onze strijd voortzettend aan alle republikein se strijdkrachten en aan het volk op dit moment alle vijandelijkhe den te staken en op de respec tieve posten te blijven. „Het is van belang, dat het aanvankelijke succes van de Veiligheidsraad Inzake Indone sië gevolgd wordt door een snelle en doelmatige actie, voordat incidenten, welke nog altijd mogelijk zijn in een der gelijke situatie, de zaak nog komen bederven", aldus schrijft de „New York Times". Twee mogelijkheden doen zich voor de Veiligheidsraad voor, aldus het blad: 1. de vorming van een com missie, samengesteld uit de vertegenwoordigers van drie of vier landen, die ter plaatse zou toezien op het nakomen van de gesloten wapenstil stand en die leiding zou geven bij de onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst tus sen de Indonesische republiek en Nederland. 2. Toevlucht nemen tot een arbitrageprocedure, zoals deze in de V.S. bekend is en wordt toegepast. D.w.z. dat beide partijen op haar beurt een lid van de commissie benoemen, welke op zijn beurt een derde kiest. Indien het vraagstuk van Indonesië snel lean worden op gelost, zal de hoop herleven en zal de oplossing van andere moeilijke vraagstukken even eens gevonden kunnen worden, aldus besluit het blad. Marshall zal de algemen# vergadering der V. N. toe spreken. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat minister Mashall voornemens is om midden Sep tember een grote rede tot de al gemene vergadering der V.N. te houden. De Brits-Amerikaanse conferentie. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de Brits- Amerikaanse conferentie te Washington over de steenkool productie vsSh het Ruhrgebied op 12 Augustus zal beginnen. Antwerpse scheeps bouwers hervatten het werk. Na de havenarbeiders hebben thans ook de Antwerpse scheeps bouwers het werk hervat. Hier mede is een einde gekomen aan een arbeidsconflict, waarbij niet minder dan 34.000 arbeiders wa ren betrokken. De Anti-semietische demonstraties in Engeland. Reeds vier avonden achtereen worden te Liverpool antisemie- tische demonstraties gehouden in verband met het ophangen der twee Britse sergeants in Pa lestina door de Irgoen Zwai Le- oemi. Opnieuw werd in de Jood se wijk Brownlow Hill brand gesticht, terwijl een menigte mensen straatstenen door de ruiten van Joodse zaken wier pen 20 personen werden gear resteerd. Later op de avond be gonnen Maandag ook demon straties te Manchester, waarbij vele winkelruiten werden ver hield. De epolitie was aanzien lijk versterkt en arresteerde 35 personen. De Benelux inspireerde en dient als voorbeeeld. Engelands houding afwijzend 1 Uit welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, dat de vorming van een douane-unie door 16 landen van de commissie voor Europese economische sa menwerking, welk© is gevormd in verband met het plan van Marshall, weldra op de agenda van de commissie zal worden ge plaatst. "De commissie zal zich beperken tot het toestemmen in een derge- Ministerraad met de Commissie-Generaal. Naar wij vernemen zal van daag een extra ministerraad worden gehouden. Ditmaal zullen ook de leden der Com missie-Generaal aan het over leg deelnemen. Najaarsbeurs te Leipzig. De Sowjet-autoriteiten hebben voor de aanstaande najaars beurs te Leipzig voor Nederland een bezoekers-quotum van 200 tcegestaan. De Messe in het voorjaar werd door ongeveer 200 Nederlanders bezocht. De Leip- ziger Messe,, die van 2 tot 7 September gehouden wordt, valt samen met de Messe van Hannover, die op 18 Aug. zal be ginnen en tot 7 September zal duren. Hier zullen 2000 firma's de westelijke zones waren aan bieden, die binnen 24 maanden voor export leverbaar zijn. Internationaal congres voor schone kunsten en tekenkunst. Het Belgisch comité van de internationale congressen voor schone kunsten en tekenkunst organiseert ieder jaar onder auspiciën van het departement van openbaar onderwijs een „Belgische kunstweek". Dit jaar hebben meer dan 300 personen, afkomstig uit Frank rijk, Engeland, Nederland, Zwit serland, Luxemburg, Tsjecho- slowakije, Denemarken, Marok ko, Algiers, Noorwegen, Egypte en China aan deze kunstweek deelgenomen. lijke unie en zal geen bijzonder heden uitwerken, daar dit jaren zou duren terwijl de commissie op het ogenblik nog sleciife 4 weken tijd heeft om het uitge breide programma te voltooien. De Belgisch-Nederlands-Lu xemburgse douane-unie heeft deze 16 landen geïnspireerd tot het vormen van een overeenkomstige unie. In welingelichte kringen is men van mening, dat het gehele voor stel staat of valt met de hou ding van Engeland. In verbami ragt de Imperiale preferenties is het voor Engeland moeilijk zich bij een dergelijke unie aan te sluiten, terwijl het volgens de leden van de Engelse delegatie niet waarschijnlijk is, dat de lan den van het empire zich wensen aan te sluiten bij een zuiver Europese douane-unie. De aan gelegenheid is reeds besproken met de Amerikaanse autoritei ten, die te kennen gaven, dat een dergelyke douane-unie hun goed keuring zou wegdragen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met re gen, hier en daar met onweer, later in het Westen wat opkla rend. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Iets lager# temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1