Vandaag om 24.00 uur wordt het vuren gestaakt. Tussenkomst van Veiligheidsraad ten onrechte ingeroepen. kepkUzcndii# Tegen ordeverstoringen zal met kracht worden opgetreden. Tjilatjap zonder gevechten bezet Djocja herneemt haar vrijheid van handelen. De mening der Commissie-Generaal. p— Desondanks zal aan het verzoek worden voldaan. Stad zwaar besehadigd door branden. Anti-Joodse demonstraties in Engeland. Keur van Nederlandse paarden te Koes. iPtaaM Het u-uïen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zal de TlI. het vuren staken? Nederlandse troepen moeten vertrekken. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ïtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren; Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstfaat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Vrijdag j.l. heeft de Veilig heidsraad een resolutie aange nomen, waarin de Nederlandse regering en de leiders van de re publiek werden aangemaand om onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en hun geschillen door arbitrage of andere vreedzame middelen te regelen. En onmiddellijk daarop werd meegedeeld, dat Mr van Klef- fens, daartoe door de Neder landse regering gemachtigd het door Amerika gedane aanbod van goede diensten had aan vaard. Waarschijnlijk staat hiermede in verband het bericht, dat Dr van Mook op last van de Ne derlandse regering de order heeft uitgegeven, de vijande lijkheden te staken. Hiermede zijn dus voorlopig de militaire maatregelen stopge zet. Afgewacht zal nu moeten wor den welke houding door de re publiek die eveneens het Amerikaanse aanbod aanvaard de zal worden aangenomen. Men herinnert zich, dat reeds in November 1946 een bestand werd gesloten, volgens hetwelk de vijandelijkheden zouden wor den gestaakt, maar dat toen de republiek zich niet aan de ge maakte afspraak heeft gehou den. Zij weigerde aan het geno men besluit uitvoering te geven. Eerst op 13 Februari werd van die zijde order gegeven het vu ren te staken, een order die echter niet werd opgevolgd. Officieel is onlangs meege deeld, dat van November 1946 tot 25 Maart 1947 het verdrag 893 maal geschonden werd en dat na dien datum nog 681 ver dragschendingen voorkwamen. Zal het nu anders gaan, en beter? Blijkens een Zondag van re publikeinse zijde gedane mede deling is zij alleen bereid de vijandelijkheden te staken, wan neer de Nederlandse troepen tot achter de demarcatielijnen in October 1946 vastgesteld. In de vergadering van de Veiligheidsraad werd van Rus sische zijde eenzelfde voorstel gedaan, waartegen echter door Mr van Kleffens met grote kracht werd gewaarschuwd, om dat ontzettende da den van wraakne ming en represailles tegen een weerloze bevolking hetge- 'volg zouden zijn. De voortekenen zijn dus niet gunstig. Misschien echter, dat de repu bliek onder de druk van de we reldopinie bereid zal zijn dat gene te doen waartoe zij on danks voortdurend aandringen van Nederlandse zijde niet heeft willen besluiten. Wij leven opnieuw in afwach ting. Geve God, dat nu werkelijk het vuren kan worden gestaakt en dat een vreedzame oplossing wordt gevonden, op grond van recht en waarheid, Nederland en Indië tot heiL ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 710 Abonnementsprijs J8.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 4 AUG. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds IV. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dindag: Zon op 5.06 u., onder 20.25u. Maan op 22.08 u., onder 8.25 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 5 Augustus: 4.00 u. 2.03 m., 16.08 u. 1.95 m. Vrijdag is door de Veiligheidsraad der V.N. de volgende resolutie aangenomen. „De Veiligheidsraad, met bezorgdheid kennis genomen hebbende van de in gang zijnde vijande lijkheden tussen de strijdkrachten van Nederland en van de republiek Indonesia, doet een beroep op belde partijen: a. Om de vijandelijkheden te staken, en b. Om hun geschil te beslechten door arbitrage of door vreedzame middelen, en om de Veiligheidsraad op de hoogte td houden van de voortgang van deze beslechting. De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft de tekst van de resolutie van de Veiligheidsraad doen toekomen aan de Nederlandse regering via de Nederlandse ambassadeur te Washington en aan Sjarifoeddin, de minister-president van de Indonesische regering, door, middel van de radio. Direct na ontvangst der resolutie is de ministerraad Zaterdag in buitengewone zitting bjjeen ge weest. Ingevolge het besluit der Regering heeft de Lt.-G.G. Dr van Mook in een gisteravond ge houden radio-rede het staken van de politinonele ectie aangekondigd. Tegelijkertijd werden door de V.S. aan Nederland haar goede diensten aangeboden. Deze werden door de Nederlandse regering gaarne aanvaard. ik er zeker van, dat in de stre ken, waar zij de rechtsorde be schermen, de gehele burgerij rus- stig aan de arbeid kan gaan en blijven om met ons de grondsla gen te leggen voor de vrije V.S. van Indonesië. Het zal nu in de eerste plaats afhangen van de besluiten van Djokja, en van de uitvoering daarvan in het republikeins ge bied, of de vijandelijkheden ook aan die zijde worden gestaakt en een hernieuwde mogelijkheid van samenwerking wórdt geschapen. Ik behoef niet te zeggen, hoe een ieder dit hoopt en steeds ge hoopt heeft. Maar ik behoef even min te verklaren, dat het alleen op een grondslag van werkelijke veiligheid, van democratische vrijhei^ en van goede trouw ten aanzien van hetgeen werd over eengekomen, mogelijk zal zijn. Een persoonlijk woord. Tenslotte richtte Dr van Mook zich in een persoonlijk woord tot het Indonesische vplk. Hij zeide o.m.: Spoedig zal ieder vrjj zijn plaats kunnen innemen en zijn aandeel kunnen bijdragen tot de opbouw van een werkelijk vrije en sterke Indonesisohe natie, waarin ook voor iedere niet-In- donesiër van goede wil plaats zal zijn. Dit is de betekenis van het herstel van orde en veiligheid, de onmisbare grondslag van de ech te vrijheid. Wij zullen daarvan met kracht en voortvarendheid gebruik maken voor de opbouw, wat er ook gebeuren mag. En wat er ook gebeuren mag, wij zullen ons deze gewonnen veilig heid en vrijheid niet meer laten ontnemen. Ofschoon de Nederlandse regering overtuigd is, dat in deze aangelegenheid ten onrechte de tussen komst van de Veiligheidsraad, overeenkomstig art. 39 van het charter der V. N. werd ingeroepen ge noemde raad, en deze resolutie, zijn bevoegdheden te buiten ging door zich te mengen in een interne aangelegenheid van het koninkrijk, aldus Dr van Mook in zijn radio-rede, waarin hij het einde van de politionele actie aankondigde, zo heeft zij niette min besloten qm aan het daarin vervatte beroep gehoor te geven. Zij wil daardoor nogmaals- tonen, dat zij geen mogelijkheid voorbij wil laten gaan om de actie, die noodzakelijk was gewor den om aan een onhoudbare toestand van bedreiging en wette loosheid een einde te maken, zoveel doenlijk te beperken. Bovendien wil zij aan Djokjakarta nogmaals de gelegenheid geven de houding van agressie en ophitsing te laten varen en tot een werkelijke uitvoering van de overeenkomst van Ling- gadjati te komen. Zij wil ten slotte de regering der V. S. de ruimst mogelijke gelegenheid verschaffen om de aangeboden goede diensten te effectueren. Daarom is bevel gegeven de actie uiterlijk te middernacht van 4 op 5 Augustus af te sluiten. Daarbij zal, zodra de binnenge komen rapporten zulks mogelijk maken, duidelijk worden aange geven in welke delen van Java en Sumatra de Nederlandse regering de rechtstreekse zorg voor orde en veiligheid, als gevolg van de ac$e, heeft overgenomen en ver der zal dragen. 17 Augustus begint vertrek Britse troepen uit Voor-Indië. Van officiële Britse zijde te New Delhi wordt medegedeeld, dat de Britse troepen 17 Augus tus een begin zullen maken met hun vertrek uit Voor-Indië. De handhaving van orde en recht berust voortaan bij de re geringen van de Unie van Voor- Indië en Pakistan. Verborgen oorlogs materiaal te Berlijn. In twee fabrieken van de „Askania Werke" in de Ameri kaanse sector van Berlijn heb ben Amerikaanse legerinspec- teurs grote hoeveelheden oor logsmateriaal gevonden, welke daar verborgen lagen. In een communique van het Amerikaanse militaire bestuur werd verklaard, dat de gegevens erop wijzen, dat het materiaal zonder toestemming van het Amerikaanse bestuur „voor een vreemde mogendheid" werd ver vaardigd. Beide fabrieken zijn gesloten en het leidende personeel is ge arresteerd. In een uitzending heeft Radio Hamburg verklaard, dat het in deze fabrieken vervaardigde materiaal naar de Sowjetzone werd uitgevoerd. Nobelprijs voor litteratuur voor Maria Brekker. Radio Stockholm deelt mede, dat de Nobelprijs 1947 voor litte ratuur is toegekend (met eenpa righeid van stemmen) aan de 28- jarige Noorsche schrijfster Maria Brekker, voor haar boek „Moe der Maria", de intieme geschiede nis van het daagse leven van de Heilige Familie. Als uitgewekene in Zweden schreef zij tijdens de oorlog on der pseudoniem -om geen re- pressailles tegen haar familiele den in Noorwegen^uit te lokken het boek „Ik ben een Noorse". Signer Enrico, president van Italië, is tengevolge van een botsing van zijn auto met een politievrachtwagen, gewond. Hij kon zijn werkzaamheden echter normaal voortzetten. De V.N. hebben aan een Tsje- choslowaakse filmmaatschappij verzocht een film te maken van het jeugdfestival dat nu te Praag gehouden wordt. De film zal over de gehele wereld ver toond worden. Zjj moet hierbij met het oog op de in die streken aangetroffen toestanden en op de van republi keinse zjjde verrichte handelin gen en geuite bedreigingen, met nadruk verklaren, dat zjj haar verantwoordelijkheid en haar verplichtingen ten aanzien van de veiligheid van persoon en goed en voor het herstel van de hand having van recht en orde in die streken ten volle en met alle haar ter beschikking staande middelen zal blijven vervullen, teneinde daar zowel de wederopbouw als de uitvoering van het programma van Linggadjati mogelijk te maken. Ordeverstoring wordt gestraft. Terwijl haar zelf iedere gedach te aan politieke vergelding vreemd is, wenst zij aan allen, die onder haar rechtstreekse be scherming staan, de verzekering te geven, dat zq tegen iedere vorm van zodanige vergelding of wraak, van welke zijde ook, op die bescherming kunnen blijven rekenen. Indien en voor zover in die streken ordeverstoringen plaats vinden, of voortgang vin den, zal zij daartegen met kracht en beslistheid optreden, in nauwe samenwerking met de burgerij en de organen van bestuur en poli tie. De regering zal nu afwach ten, of de republiek eveneens ge volg zal geven aan het beroep, door de Veiligheidsraad gedaan. Zij wil (iaarb(j, in dit stadium alleen verklaTen, dat een staking van de vijandelijkheden, naar haar oordeel, mede omvat een staking van vernielingen, van geweldadigheden tegen verschil lende delen der bevolking in re publikeins gebied en van de vijan dige propaganda, die in de laat ste tijd zelfs aansporingen tot massamoord heeft omvat. Nogmaals, wij willen geen mid del, dat tot een vreedzame, eer volle en redelijke oplossing van het conflict kan leiden, onbe proefd laten en zijn daarbij on zerzijds door generlei gevoelens van wraak of vijandschap bezield. Alles hangt van Djokja af. Onze troepen hebben, overal waar zij kwamen, blijk gegeven van geestkracht en kalmte, van een zin voor recht en orde, en van barmhartigheid voor en me deleven met allen, die bedreigd, beroofd of in nood waren. Door die houding heb de zekerheid, dat zij de thans te geven beve len juist en verstandig en met de zekerheid, een goede zaak te die nen, zullen uitvoeren. Ook ben Totale verliezen: 59 doden, 131 gewonden en 16 vermisten. Nieuwe massa-moord op Chinezen. Op 2 Augustus is de Havenwijk van Tjilatjap door landings divisies van de Kon. Marine bezet. Eenheden van het leger zijn de stad aan de landzijde binnengetrokken. De haven zelf is intact en werd in gebruik genomen. Stad en haven zijn door branden zwaar heschadigd. Aange zien de bezetting van Tjilatjap zonder gevechten plaats vond en de stad tevoren niet door schepen of vliegtuigen is gebom bardeerd, is het duidelijk dat deze verwoesting uitsluitend door republikeinse troepen is aangericht. De stad is practisch onbe woonbaar doch de haven biedt voldoende capaciteit voor de verzorging van de troepen. Het is dus wederom de bevolking zelve, welke de gevolgen van de verschroeide-aarde-tactiek draagt. Het laatste van de tot nu toe uitgegeven legercommuniqué's maakt o.a. melding van enige activiteit der T.N.I. bij Tange rang. Met ingang van 2 Aug. is de treinverbinding Tjikampek-Che- ribon-Tegal weer op beperkte schaal in gebruik gesteld. Tjangkirang, 20 kilometer ten zuidwesten van Semarang, is bezet. In Banjoemas werden grote hoeveelheden munitie van Brits fabrikaat, benevens le vensmiddelen en textiel aange troffen. Oost-Java: Bij Poenten is een overlandverbinding tussen Pat jet en Batoe tot stand gebracht. Bij voortgezette zuivering van de stad Malang werd nog enige hinder ondervonden van sluip schutters. In de noordwestelijke rayons van Soerabaja werden infiltratiepogingen ten zuiden van Grissee en Modjokerto ge neutraliseerd. Sumatara's Oostkust: De Ne derlandse troepen, die vanuit Siantar via Kabandjahe opruk ken, hebben Brastagi bezet. De Nieuw Chileens kabinet. De. Chileense president heeft een nieuw kabinet samengesteld, dat hoofdzakelijk besaat uit mi litaire en technische deskundi gen. De nieuwe minister van buitenlandse zaken is Vergera. Worden oorlogsmis dadigers vrijgelaten? Alle oorlogsmisdadigers, die wegens het plegen van oorlogs misdaden in een geallieerd land, in de Britse bezettingszone ge vangen gehouden worden, zul len op 1 October vrijgelaten worden indien de betrokken lan den hun uitlevering niet ver zocht hebben. branden te Bandjahe en Bras tagi riclïtten aanzienlijke schade aan. Het centrum van Brastagi en de electrische centrale wer den intact aangetroffen. Onze troepen stootten in Noordelijke richting door en brachten con tact over land met Medan tot stand. Gedurende de gehele ac tie van Medan naar Pemantang Siantar en terug over Brastagi werd weinig tegenstand ont moet. Op enkele plaatsen wer den versperringen en wegver- nielingen aangetroffen. Ten noorden van Loeboekpa- kam terroriseerden enige ben den de Chinese bevolking. Zuid-Sumatra: Onze troepen ontwikkelden in het rayon Pa- lembang intensieve patrouille gang in samenwerking met de Koninklijke Marine. Er werden voortgezette pogingen geconsta teerd tot sabotage aan bruggen en wegen in het door ons bezette gebied. Slachting onder Chinezen. De „Nieuwsgier" haalt het Chinese blad „Sinpo" aan, waar in gezegd wordt, dat in Tjili- moes ten zuiden van Cheribon de tweede grote slachting van Chinezen na Tangerang heeft plaats gehad. Kort na de aan komst der Nederlandse troepen aldaar werden twee tot driehon derd vermoord. „Hoewel de ver houding tussen de Indonesiërs en Chinezen te Tjilimoes altijd goed geweest is, zette de bond van Islamitische jongeren in cri- tieke dagen de moordpartij op touw. Hierbij fungeerden twee Hadjis (melcagangers) als beul". Republikeinse leiders vrijgelaten. Zondagmiddag zijn 7 vooraan staande republikeinse leiders te Batavia, die onder Nedei-landse bewaking waren gesteld, vrij gelaten. Tot de vrijgelatenen be horen dr A. K. Gani, de repu blikeinse vice-minister-president, dr Mohammed Tamzil, vice-mi nister voor buitenlandse zaken en Mohammed Natsir, voormalig minister van voorlichting. In verband met de resolutie van de Veiligheidsraad, welke een beroep doet op beide par tijen om de vijandelijkheden terstond te staken, verklaarde een militaire woordvoerder in Den Haag, dat er sterk aan moet worden getwijfeld of, wanneer de republiek een nieuwe order tot staking der vijandelijkheden zou uitvaar digen, deze ook opgevolgd zou worden. In Maart immers is er ook zulk een bevel geweest, dat weinig resultaat oplever de. Er is wel gesuggereerd, dat staking der vijandelijkhe den op dit moment een ramp zou betekenen. De militaire woordvoerder, zeide hierover, dat dit geenszins een ramp zou zijn, wanneer men van Neder landse zijde er voor 100 pet. van overtuigd was, dat de re publiek alles zou doen en ook kunnen doen om rust, orde en veiligheid te herstellen, zoals men dat in een geordende staat gewend is. Een politieke medewerker van het A.N.P. meent te mo gen veronderstellen, dat de Nederlandse regering de be- sEssing van de Veiligheidsraad in zoverre heeft toegejuicht dat deze beslissing thans de hoop wettigt, dat de republiek onder de druk van de wereld opinie al datgene zal doen, waartoe de republiek, ondanks alle aandringen van Neder landse zijde en daarmede over eenstemmende vriendschappe lijke raadgevingen van de kant van verscheidene mogendhe den, niet heeft willen beslui ten. Nederland schond Linggadjati. Nauwelijks was in de Veilig heidsraad de resolutie aangeno men of Djokja vatte weer moed. Zaterdagavond heeft de repu blikeinse regering aangekondigd, dat zij volledig accoord ging met het voorstel van de Veiligheids raad tot staking der vijandelijk heden. In een verklaring, welke door radio-Djokjakarta werd uit gezonden, stelde de republikeinse regering als voorwaarde weder zijdse terugtrekking van de troe pen achter de demarcatielijnen, in October 1946 vastgesteld. „Teneinde te waarborgen, dat er geen bedreiging, vredebreuk of daad van agressie meer zal plaats vinden, is het noodzakelijk, dat de Veiligheidsraad het bevel geeft, dat Nederland zijn troepen uit de Indonesisehe archipel te rugtrekt", aldus de regeringsver klaring. „De republiek doet een ernstig beroep op de Veiligheidsraad om een door dit lichaam gekozen commissie te zenden, die zich zal kunnen overtuigen van de feite lijke toestand in Indonesië, zodat een spoedige regeling van het conflict zal worden mogelijk ge maakt". De republikeinse regering be schuldigt in haar verklaring voorts de Nederlandse regering de overeenkomst van Linggadjati geschonden te hebben en zegt alle consequenties van het eenzij dig verbreken der betrekkingen te aanvaarden. i Bevrijd van de banden, welke haar bonden in de positie van deelstaat in de toekomstige In donesische federatie, hernam de republiek haar volledige vrijheid van handelen, zodat zij formeel als souvereine staat in de volke- renfamilie zou kunnen worden opgenomen. De republikeinse re gering was, na ontvangst van een uitnodiging, bereid vertegenwoor digers naar Lake Success te zen den om de Veiligheidsraad alle vereiste inlichtingen te geven, zo besluit de verklaring. Zaterdagmiddag landde op het vliegveld Schiphol een K.L. M.-vliegtuig uit Batavia met de leden van de Commissie-Gene raal aan boord. De aanwezige journalisten hadden even gele genheid voor een kort onder houd. „Wat is uw mening over de ontwikkeling in Indonesië in de laatjte dagen?" „Wij weten niets. Wij komen hier om te luistëren. Wij hebben drie dagen lang in het vliegtuig gezeten. U weet waarschijnlijk meer dan wij." Aan Prof. Schermerhorn werd de vraag gesteld of hij nog iets te zeggen had op de verklarin gen van Frans Goedhart, na diens terugkomst uit de Oost. „U weet dat de regering deze verklaring gedementeerd heeft. Ik hoef er dus niets over te zeg gen". „U dementeert de verklaring dus ook?" „Zeker doe ik dat, dat heb ik ook tegenover verslaggevers van A.P. gedaan." De heer Max van Poll zeide nog: „Het is van groot belang, dat men in Nederland weet, dat er op 15 Juli in feite overeenstem- Ere-doctoraat voor H. M. de Koningin. H. M. de Koningin werd door de Kath. Universiteit van Leu ven aangezocht het doctoraat honoris causa in de rechtswe tenschappen te aanvaarden ter erkenning van haar grote ver diensten in de verdediging van recht en rechtvaardigheid tij dens de jongste oorlog. H. M. de Koningin heeft dit aanbod aanvaard. De plechtige promo tie zal in Nederland plaats heb ben in het najaar van 1947. ming was bereikt met Sjari foeddin en Setyadjit. De voorstellen waren toen door allen als redelijk erkend, doch zijwerden in Djokja niet aanvaard. Het ging hierbij niet om een bepaald punt, doch om de gehele opvatting van Neder landse zijdo, thans moeten wij hier de situatie geheel opnieuw bekijken." „Denkt u dat er nog een weg open is om elkander door mid del van onderhandelingen te vinden?" De heer Van Poll antwoord de hierop: „Er bestaat altijd een mogelijkheid nog te onderhan delen, indien men ook van re publikeinse zijde dit in de juiste geest wil doen." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leeuwarden (8e pred.pl.), M. G. van Rosbergen te Franeker; te Emmer Compas- cuum, H. van Gosliga te Appel scha; te Eemnes-Buiten, J. v. d. Haar te Kamperveen. Aangenomen naar Moerdijk, W. S. Baker, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Tsjamsweer, Vierhuizen-Zoutkamp en Mar ken, W. S. Baker, cand. te Rot terdam; voor Bervschenhoek, M. J. ten Bruggenkate te Zegveld. Geref. Kerken. Beroepen te Kootwijkerbroek, H. Moolhuizen te Aarlander- veente Bennebroek, W. Feen- stra te Hijum. Bedankt voor Zuid-Beijerland, K. Feenstra te Kralingscheveer, Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Langerak, H. Ame- link Jr. te De Bilt. Bedankt voor Schouwerzijl, P. Wulf raat te Kantens. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te 's-Gravendeel, J. G. v. Minnen té Delft. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Vlaardingen, M. v. d. Ketterij, cand. te Rotter dam, die bedankte voor Alblas- serdam, Bodegraven, Borssele, Colijnsplaat, Dinteloord, Gene- muiden, H.-I.-Ambacht, Herkin- gen, Hilversum, Kortgene, Krab- bendijke, Lisse, Nijkerk, Oud- Beijerland, Rilland-Bath, Sche- veningen, Tricht, Waarde, West- zaan en Zaandam. Oud Geref. Gemeente. Bedankt voor St.Philipsland (2e maal), Joh. v. d. Poel te Giesendam. Onlusten in Palestina. Als gevolg van het ophangen van twee Britse onderofficieren in Palestina, worden uit Liverpool en Glasgow anti-semitische demonstraties gemeld. Te Liverpool werden de ruiten van de synagoge en vijf Joodse winkels vernield, terwijl het personeel van café's en clubs, die gewoonlijk veel door Joden worden bezocht de waarschuwing ontvingen niet aan het werk te gaan. De demostraties hebben zich uitgebreid tot Londen. Een bij eenkomst onder auspiciën van de Britse vereniging van Joodse oudstrijders werd door de politie beëindigd, toen een menigte van ongeveer tweehonderd personen een vijandige houding ging to nen. In Zuid-Oost Londen zijn zes ruiten van een synagoge be schadigd. Te Liverpool is een houten synagoge door brand stichting vernield. Onlusten in Palestina. Woedende Joden hebben het bureau van de districtscommis saris te Tel Aviv aangevallen, nadat 33 joden gewond waren in een botsing met de politie, Prinses Elisabeth huwt op 20 November. Officieel is bekend gemaakt, dat de huwelijksplechtigheid van Prinses Elisabeth en luite nant Mountbatten zal plaats hebben op 20 November a.s. in Westminster Abbey. Belgen winnen de landen-wedstrijd. Het Zaterdag op 't Sportterrein i tic", 8 ftn, tijd 95 sec.; te Goes gehouden internationaal Mad Chevalier de Selliers de Morenvile, met „Seaprince", 11 ftn., 17 sec. De heer Seruis, met „l'Intre- pide", 4 ftn, 95 sec. Nederlands team. Maj. de Bruyn, met „No No Nanette", 8 ftn, 96 sec. Rtm. Baron van Lynden, met „Madl wie du", 12 ftn, 95 sec. De heer Ernest v. Loon met „St. Albert", 8 ftn, 97 sec. Het springconcours M.A. om de de wisselbeker van de gemeente Goes had het volgende resultaat: 1. Rtm Baron van Lynden met „Sofia" 0 ftn. 97 sec. 2. Ex Aequo de heer E. van Loon met „Springfield", 4 ftn., 90 sec. en de heer Pruikemaker met„Alverstoke" 3 ftn., 109 sec. 3. De heer Seruis met „l'Intre- pide" 4 ftn 95 sec. 4. De heer Vos met „Coun tess", 7 ftn, 19 sec. Concours-Hipjjique mag een groot succes genoemd worden. Behalve een keur van landbouwtuigpaar- den, waren verschillende van de beste Nederlandse en Belgische springpaarden bijeengebracht. De officiële opening vond des na middags om 1 uur plaats, nadat des morgens een Springcoucours B was gehouden. Daar de Com missaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford wegens ambtsbezigheden verhinderd was het concours bij te wonen, werd dit door zijn waarnemer geopend. Deze maakte in zijn openings woord gewag van de moeilijke, doch steeds voortgaande weder opbouw van Zeeland, waarvan dit concours één der bewijzen was. Wegens plaatsgebrek zijn we niet in staat thans reeds de volledige uitslag te publiceren. Dit ge schiedt in ons blad van morgen. Wij beperken ons thans alleen tot het eindresultaat van de op dit Concours-Hippique gehouden lan- denwedstrijd Nederland-België. Dit springconcours had plaats om de grote prijs van Zeeland, een zilveren wisselbeker die uitge-1 loofd is door de Commissaris derj Koningin en het College van Ge- deputeerde Staten van Zeeland. De uitslag. Beze landenwedstrijd werd door onze Zuiderburen gewonnen met 23 tegen 28 ftn. De gedetailleerde uitslag van dit nummer luidt: Belgisch team. Zeven gevechtsvlieg tuigen zonder toestem ming uit Amerika vertrokken? Eveneens zouden het postkan toor en een bankgebouw aan gevallen zijn. Een opstandige menigte zou een gepantserde wagen bedreigd hebben die door een begrafe nisstoet van enige duizenden personen heen drong om te ont komen. Volgens officiële berichten heeft de menigte daarop een Britse militaire vrachtauto in brand gestoken. De Joodse landverhuizers. De Joodse landverhuizers van de „Exodus 1947", die zich nog steeds aan boord van drie Brit se schepen bij de haven Port de Bouc bevinden, zullen waar schijnlijk vandaag de gelegen heid krijgen om te besluiten in Frankrijk aan land te gaan, voordat de Britse schepen weer vertrekken. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Britse ministerraad besloten zoik hebben de Joden, die wei geren de schepen te verlaten, naar een ver weggelegen tro pisch gebied onder Brits be stuur te zenden. Onderwijs. Geslaagd voor het exame.. Frans (L.O.) dhr S. A. de Haas te Haamstede. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: Op enkele plaatsen ochtend mist, overigens wisselend be wolkt, met hieren daar een enkel licht buitje. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Veranderlijke wind. Nagekomen Advertentie, Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van oorlog en buitenlandse zaken weten niet wat te zeggen van een be richt uit Florida, dat uitgekeken wordt naar zeven gevechtsvlieg tuigen, die zonder toestemming naar het buitenland zouden zijn Mad Legrand, met „Little Cri- vertrokken. 'Met blijdschap en dankbaar heid geven wij kennis van de geboorte van onze Zoon en Broertje JOAN. K. J. JOOSSE. J. J. JOOSSE—FLORESSE. KAREL. PIET. St. Laurens, 1 Augustus 1947. Noordweg 27.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1