De Veiligheidsraad niet competent om de Indische kwestie te behandelen. Het is een binnenlandse aangelegenheid. Nederlandse troepen brengen rust en orde. Onmiddellijke en drastische beperkingen van invoer en leger moeten Engeland voor economische ondergang behoeden. Krachtige taal van onze vertegenwoordiger. Goede diensten van de V.S.? Amerikaans en Brits protest bij Molotof. Onmiddellijke drastische beperkingen. Staat van beleg in Palestina wordt spoedig afgekondigd. Een aanMacfd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Steune-h* Ausicatiü? Wordt geheel Java bezet? De> uoh de sioH^^^tcswtecdec, Labour eensgezind achter Attiee. Ottgave I Stichting JCeeuwtch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- «tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 13, Tel. 168; Middelburg, Korte Woordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 8347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. Enkele dagen geleden hebben wij gewezen op het betreurens waardige feit, dat van het Chris telijk Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk verschillende za len niet gebruikt worden, we gens gebrek aan verplegend per soneel. Een verschijnsel, dat zich in tal van sanatoria en ziekenhui- ken voordoet. Schrijft u daar eens over verzocht Don derdag Prins Bernhard aan de aanwezige journalisten toen hij een bezoek bracht aan het sa natorium „Beatrix-oord" te Ap pelscha. Tijdens de rondleiding door dit sanatorium vielen de Prins enkele zalen op, waarin de hel derwitte bedden onbezet waren. Op zijn vraag of er voor deze bedden geen patiënten waren luidde het antwoord van de di recteur, dr G. A. Kraan, dat van de 250 urgente aanvragen 76 on middellijk zouden kunnen wor den ondergebracht, indien er slechts voldoende verpleegsters waren. Er zijn honderde zieken die snakken naar opname in een ziekenhuis of sanatorium ten einde daar genezing te vinden. Ziekenhuizen en sanatoria zijn soms ten koste van grote finan ciële opofferingen, gesticht, maar zij blijven gedeeltelijk on gebruikt omdat er geen ver pleegsters zijn die zich voor dit werk willen geven. Hier ligt een aanklacht. Tegen onze jonge meisjes, maar tegen haar toch niet al leen. Het is een zaak waarbij ons gehele volk betrokken is en die verband houdt met onze gehele levenshouding. Daar zijn de talloze Ulo-scho len. Op zichzelf nuttige instellin gen misschien. Maar toch klaagde dezer da gen een directeur van een am bachtsschool: jongens die een Ulo bezoeken zijn voor het am bacht verloren. Zij zijn te oud geworden om zich voor een am bacht voor te bereiden, terwijl bovendien hun ambities in een andere richting zijn geleid. Dit zou misschien anders zijn, wanneer ons onderwijs meer op de practijk was gericht en de z.g. intellectuele vorming niet het een en het al was. Hetzelfde geldt waarschijnlijk ook voor vele meisjes. Wie ein delijk na eindeloze repetities, ng veel gepomp en gestomp vaak, het begeerde diploma heeft be haald, past toch niet in de huis houding of aan het ziekbed! Zij zoekt een plaatsje op een kantoor, wat mee dit voordeel geeft, dat men minder gebon den is. Daarbij komt onze gehele le venshouding. Jongelui moeten uitgaan, kamperen, weekenden en wat dies meer zij. Het is al les heel mooi. Wie zou ze dat niet gunnen? Maar het brengt voor het verdere leven toch zijn moeilijkheden mee, omdat het zich niet verdraagt met de ge stage vaak zelfopofferende ar beid die b.v. van een verpleeg ster wordt gevraagd. Het is niet gemakkelijk aan te geven waar hier de oplossing ligt. Dat is trouwens ook niet het voornaamste. Als we maar over tuigd zijn, dat de leegstaande bedden een aanklacht vormen tegen ons volk. Dat het Christenplicht is' en een Chrjjtelijke plicht tevens onze zieken te helpen en waar mogelijk hun lijden te verzach ten. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 709 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 1Z cent per m.ra. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 2 AUG. 1947 HoofdredacteurR. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VKOEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.03 u., onder 20.28 u. Maan op 21.38 u., onder 6 00 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 3 Augustus: 2.53 u. 1.99 m., 15.02 u. 1.95 m. Mr van Kleffens Zoals wij gisteren onder „laatste berichten" reeds meldden is het conflict tussen Nederland en de republiek in de Veiligheidsraad aan de orde gesteld. De Australische en Voor-Indische afgevaar digden pleitten voor een onmiddellijke staking der vijandelijkheden. De Belgische afgevaardigde betwijfelde de competentie van de Raad zich in deze aangelegenheid te mengen. Onze vertegenwoor diger, Mr van Kleffens sprak duidelijke taal. Hij beschuldigde de republiek van „verderfelijke practijken" en o "enlijke tegenwerking. Hij verklaarde, dat het hier geen oorlog betrof, doch een binnen landse aangelegenheid. Door de Australische afgevaar digde Hodgson werd een resolutie ingediend, waarin verklaard wordt, dat volgens het charter van de V.N. deze vijandelijkheden een inbreuk op de vrede beteke nen, waarom de Veiligheidsraad een beroep doet op de twee re geringen, om le. de vijandelijkhe den onmiddellijk te staken; 2e. haar geschil op te lossen door ar bitrage, in overeenstemming met artikel 17 van het accoord van Linggadjati. „Wij lopen zo zeide hij in geen enkel opzicht op de feiten vooruit. Wij beschuldigen nie mand. Wij verzoeken alleen om staking van de vijandelijkheden, opdat door onafhankelijke arbi trage kan worden beslist over de geldigheid der standpunten en opdat verdere vernietiging van mensenlevens en bezittingen kan worden vermeden". Mr van Kleffens, de Nederlandse afgevaardigde be streed de competentie van de Veiligheidsraad, daar het hier een binnenlandse aangelegenheid be treft. Hij betoogde, dat het voor naamste kenmerk der republiek haar gebrek aan gezag is. In de onderhandelingen met de Neder landse regering werden de repu blikeinse vertegenwoordigers dik wijls gedesavoueerd, terwijl onge regelde gewapende benden de be volking bleven terroriseren. Het goedwillende volk van Java en Sumatra kan niet langer wor den overgelaten aan een tyran- nieke regering, die als altijd een totalitair karakter draagt. Onze enige zorg is, dat er een einde komt aan anarchie en chaos, op dat de gewone man in vrede kan leven. Wij voeren geen oorlog te gen de republiek doch wjj kun nen niet voortgaan met een re gering, welke niet gehoorzaamd wordt, welke over het algemeen ontwijkend reaereert en niet wil san- —-werken. Hij voegde hieraan toe, dat wij voornemens zijn zo spoedig mo gelijk op basis van Linggadjati met de republiek tot overeen stemming te komen. Wij nemen aan, dat zeer binnenkort de om standigheden op Java en Suma tra dank zij onze actie zodanig zullen zijn, dat de besprekingen hervat kunnen worden. „Wanneer eenmaal de orde is hersteld, zullen wij ons gelukkig prijzen deze besprekingen onmid dellijk te openen. Indien de helpende hand van een bevriende mogendheid, bij Zal atoombom nooit gebruikt worden? Generaal J. L. Devers, com mandant van de Amerikaanse strijdkrachten te land, heeft ver klaard, dat de atoombom waar schijnlijk nimmer meer in de oor log zal worden gebruikt, daar geen van beide partijen er enig voordeel bij zou behalen. Om de zelfde reden heeft men in de laat ste wereldoorlog geen gas ge bruikt, aldus de generaal. Hij zei- de voorts, dat Amerika spoedig zoover zal zijn, dat het een vol ledig uitgeruste infanterie-divisie per vliegtuig naar het toneel van de strijd kan brengen. „Als wij «en leger hebben, dat kan vliegen en een luchtmacht om het te ver voeren, bestaat er alle reden, dat we een nieuwe oorlog kunnen voorkomen", aldus generaal De- vers. Prijzen en lonen in Oostenrijk omhoog? De prijzen en lonen zullen Vrij dag in geheel Oostenrijk omhoog gaan, indien de geallieerde be stuursraad zijn goedkeuring ver leent aan een economisch plan, dat door de Oostenrijkse regering is opgesteld. Het plan, dat voorziet in een gemiddelde loonsverhoging van 36 tot 50 wil slechts een tijde lijke oplossing zjjn, in afwachting van monetaire hervormingen en andere noodzakelijke maatrege len der regering. Mr van Kleffens kondigde aan, dat de Nederlandse regering een aantal vreemde regeringsverte- i genwoordigers zou uitnodigen om een bezoek aan het voormalig Nederlandsch-Indië te brengen en verslag over liun bevindingen uit te brengen. Zonder de republiek. Men achtte het waarschijnlijk, dat zowel India als de Sowjet- Unie zich tegen de resolutie wel ke door Australië was ingediend, zouden uitspreken. Gromyko maakte duidelijk dat hij over Indonesië nog veel meer te zeggen had en volledige ge legenheid voor debat wenste. De Veiligheidsraad heeft beslo ten de discussie- voort te zetten zonder af te wachten of de Indo nesische republiek zou worden vertegenwoordigd. Drie niet-offi- ciëie Indonesische waarnemers waren hij de vergadering aan wezig. Senator Albert Thomas (Democratische partij) verte genwoordiger voor de V.S. op de onlangs te Genêve gehou den conferentie van de I.L.O., heeft besprekingen gevoerd met Truman. Na afloop hier van verklaarde1 Senator Tho mas, dat zijn persoonlijke in druk was, dat de V.S. waar schijnlijk de houding van Au stralië en India in de Veilig heidsraad zouden steunen. Naar aanleiding van berichten welke circuleren, als zouden de Ver. Staten een aanbod van goe de diensten hebben gedaan aan de Nederlandse regering ten aanzien van de Indonesische kwestie, wordt van officiële zij de verklaard, dat hiervan geen bevestiging is ontvangen. Er wordt contact met New York gezocht om nadere inlichtingen te verkrijgen. Wereldtekort aan voedsel. Voedselpositie niet beter dan een jaar geleden. Sir John Boyd Orr, de direc teur-generaal van de landbouw- en voedselorganisatie der VN. waarschuwde, dat het ernstige wereldtekort aan voedsel nog minstens twee jaar zal aanhou den, wanneer geen maatregelen worden genomen om de door de oorlog getroffen landen voor de oogst 1948 te voorzien met land bouwwerktuigen. Sir John verklaarde, dat de we reld-voedselpositie op het ogen blik niet beter is dan een jaar geleden. Hij wees voorts op het gevaar, dat de verhoging van de land bouwproductie, die door de ex porterende landen is bereikt bij hnn pogingen om het wereldre- cort te verlichten, er toe kan leiden, dat zich plotseling onver koopbare overschotten voordoen. Havenarbeiders te New York hebben geweigerd het Noorse schip „Molda" met ammonium nitraat te laden, daar de werk zaamheden als te gevaarlijk wor den beschouwd. Totale verliezen: 57 doden, 124 gewonden, 15 vermisten. Ontmanteling der Duitse industrie. Het parlement van Noord Rijn- land-Westfalen heeft met eenheid van stemmen een resolutie aan genomen, waarin het Britse mili taire bestuur verzocht wordt, de ontmanteling der industrie op te schorten, totdat een nieuw plan voor de Duitse industrie bekend gemaakt sal zijn. De Nederlandse troepen heb ben Donderdag Banjoemas, 75 km ten Zuidoosten van Tegal, en Poerwaredja, 22 km. ten Zuiden van Poerwokerto, bezet en zijn vervolgens verder opgerukt. Verschillende bruggen over de rivier Serajoe zijn bezet en een republikeinse tegenaanval op Tribeber is afgeslagen. In samenwerking met de Konink- - .lijke Marine heeft de Neder- voorbeeld de V.S., van nut kan J ian(jse luchtmacht republikein zijn, dan zullen wij deze gaarne lse kustbatterijen op het eiland gaarne aannemen". Noesa Kembangan buiten wer king gesteld. Op Zuid-Sumatra hebben re publikeinse eenheden verschil lende pogingen ondernomen tot infiltratie rondom Batoeradja, 15 km. ten Zuidwesten van Pa- lembang. Op Noord-Sumatra vinden ten Westen van Medan opruimings acties plaats. Republikeinse aan vallen op de bruggen over de rivier Soengel Wampoe en op Arnhemia zijn afgeslagen. Sedert het begin der militaire acties zijn de Nederlandse ver liezen: 57 doden, 124 gewonden en 15 vermisten. Toelichting op het legerbericht. In de verschillende streken van de bevrijde gebieden keert de normale situatie weer lang zamerhand terug. Reeds enkele planters zijn naar de onderne mingen in de omgeving van Me dan teruggekeerd. Het vliegveld bij Siantar is zonder tegenstand bezet. Het republikeinse omroepstation Si antar is door de T R I. vernield. De toestand in Palembang is rustig. De suikerfabriek bij Kalinen- goe is door de T.R.I. verwoest. De machines zijn alle wegge haald. Tijdens de actie bij Am- barawa werd een hoeveelheid wapens in beslag genomen. In de nacht van 29 op 30 Juli heeft een Nederlands detachement in dit gebied een overval uitge voerd. Noord-Sumatra: Thans kan geconstateerd worden, dat een belangrijk deel van het vroege re „cultuurgebied" van Suma tra's Oostkust weer opengelegd is. De verbinding tussen de gro te plaatsen zijn onder controle gesteld, terwijl de Nederlandse troepen de tussengelegen terrei nen zuiveren. De voornaamste actie van de republikeinse strijd krachten richt zich niet alleen tegen de Chinezen doch ook te gen de onderdanen van andere landen, zoals Indiërs die een officieel protest daartegen uit brachten. Ook eigen landgeno ten liet de T.R.I. niet ongemoeid In een nota aan de Sowjet mi nister van buitenlandse zaken, Molotof, hebben de V. S. gepro testeerd teeen het overnemen van Oostenrijkse en Italiaanse activa in Hongarije, Bulgarije en Roemenië door de U.S.S.R... In deze nota wordt verklaard, dat ieder overnemen van deze activa, welke is geschied voor 't van kracht worden der vredes verdragen, slechts „voorlopig" is. De Amerikaanse regering is van mening, dat do Oostenrijkse activa in deze landen niet als Duitse beschouwd kunnen wor den, voordat er overeenstemming is bereikt over de definitieve „Duitse activa" met betrekking tot de Oostenrijkse bezittingen. Ook de Britse regering heeft aan de Sowjet regering een nota doen toekomen. Onlangs is gemeld, dat de Sow- jets meer dan 20 fabrieken en andere ondernemingen in Honga rije hebben overgenomen. Hirohito gaf bevel tot oorlog. Een hoofdofficier van het In ternationale Militaire Gerechts hof voor het Verre Oosten te Tokio heeft aan dr Evatt, de Australische minister van bui tenlandse zaken, die thans te To kio vertoeft, een uittreksel ge toond van het 4000 pagina's om vattende dagboek van Markies Kido, de naaste adviseur van keizer Hirohito. Hieruit blijkt, duidelijk, dat de keizer, en hij alleen, verantwoordelijk is voor het besluit Engeland en Ame rika de oorlog te verklaren. Arrestaties in de Verenigde Provincies. Bij een groot opgezette razzia in de Verenigde provincies (Voor-Indië) zijn 70 leden van de Mahasabhapartij (Orthodoxe Hindoes), onder wie 22 vooraan staande leiders, gearresteerd. en de arbeiders van de Verschil lende ondernemingen hadden veel te lijden. Vele Chinezen geven er de voorkeur aan naar grote plaat sen geëvacueerd te worden uit angst voor de acties van de Laskars. Verstrekking van medicijnen. Naar aanleiding van een ver zoek uit Malakka om medicijnen voor het Indonesische Rode Kruis beschikbaar te mogen stel len, heeft de Nederlands-Indi sche regering besloten via de ra dio contact te zoeken met de republikeinse autoriteiten te Djokja om te vernemen aan welke medicamenten behoefte bestaat. Deze zullen waarschijn lijk grotendeels kunnen worden verschaft uit locale voorraden, terwijl Malakka zeker bereid zal worden gevonden om het ont brekende te verschaffen De ver strekking zal plaats vinden door het Nederlandse- of door bemid deling van het Internationale Rode Kruis. Waterkrachtstations West-Java. De uiterst belangrijke water krachtstations „Lamadjang" en „Plengan" op de Pengalenganse hoogvlakte openen niet alleïn perspectieven voor de stroomle- vering van de stad Bandoeng, doch zijn ook voor de industrie van het grootste belang. De installaties zijn het belang rijkste van West-Java met een capaciteit van ruim 15000 kilo waat uur. (Bandoeng beschikt nauwelijks over een vijfde van deze kracht.) Vitale onderdelen van de- Lamadjang-centrale zijn in de nabijheid teruggevonden. Genoemde centrales voorzien ook Soemedang van stroom. Daar wachten vele garens en mate riaal op verwerking in de we verijen. Verder is Cheribon gro tendeels afhankelijk van de cen trale „Lamadjang". De stuw dammen boven de centrales in de meren Tjipanoendjang en Tjileutja, die rond 34 millioen kubieke meter water vasthouden zijn thans eveneens beveiligd.' Wil Nederland geheel Java bezetten? Volgens het Franse persbureau A.F.P. schijnen de Nederlanders besloten te zijn om in tegenstel ling met hun oorspronkelijke be doelingen Java geheel te bezet ten. Deze herziening van hun standpunt is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat de re publikeinen consequent de tac tiek van de verschroeide aarde toepassen in de gebieden, welke zij nog bezet houden. Malang is het droeve bewijs van de ge volgen van deze tactiek. Men kan thans verwachten, dat de VOOR DE ZONDAG: Gij hebt meermalen wel dat waarschuwingsbord ge zien, waarop staat: Rijdi en loopt met verstand, De dood loert aan alle kant! En inderdaad is het nodig op de regels voor het ver keer te letten. Groot zijn de gevaren. 't Is echter maar zo jam mer en droevig, dat ons oog zo gesloten is voor de gees telijke gevaren, die ons om ringen en voor het verderf, dat nabij is, met name in deze tijd! Gods Woord waarschuwt zo ernstig; ook hier in de les van de wijze Prediker met zijn opmerkelijk beeld! Men kon een slang onder z'n macht krijgen door een fluisterend, murmelend ge- Jndien de slang gebeten heeft eer de bezwering oe- schied ut dan is er geen nuttigheid voor de allerwel sprekendste slangenbezweerder. Pred. 10 11 luid te maken met de mond, ter voorkoming van haar dodelijke beet. In Israël was deze 'kunst verboden, omdat zij vaak ontaardde in toverij. Maar de prediker verbindt er een ernstige les aan, ge lijk eens God zeide tot Kain: ,JOe zonde ligt aan de deur. Zijn begeerte is toch tot U!" Is het zo niet met de VOLKSZONDEN; geldt dit niet jongeren en ouderen persoonlijk? Hoevele slangen loeren op U! En hoevelen zijn te gronde gegaan. Zelfs gehele volken! O, hoe komt het er op aan, een tijdig en recht gebruik van de middelen der genade te maken. „Tot de wet en tot de getuigenis!" Hoort de roepstemmen, die nóg klin ken! „Vraagt naar de Here en Zijn sterkte!" „HEDENzo gij Zijn stem hoort, verhardt U niet!" Maar, zijn we er al aan ontdekt, dat wij allen reeds de dodelijke beet van de slang hebben ontvangen... in 't Paradijs? Hebt gij 't ver staan, dat genezing aan UW zijde nóóit kan geschieden Dat Uw bezweringen, hoe welsprekend ook gedaan, fa len? O hoe smartelijk, dit te leren. Maar het MOET ge kend! Want zóó wordt het Evangelie een BLIJDE bood schap voor u: God kan het wel! Volkomen! In Christus heeft Hij de balsem bereid. ,^En het bloed van Jezus Christus, Gods Zoon, reinigt van ALLE zonden! Tholen. v. LEEUWEN. De algemeen verwachte politieke crisis in Engeland, welke op de vergadering van de oarle- mentaire Labourfractie (Donderdagavond gehouden) zou uitbreken, is uitgebleven, ia zelfs in t geheel niet aan de orde gekomen. Vooral van conservatieve zijde werd voorspeld' dat ge noemde vergadering één der meest dramatische in de geschiedenis der Labour-parti/ zou wor den. Voorspeld werd o.a., dat er een nieuwe opstand binnen de partij tegen de leiding en de regermgspolitiek zou ontstaan. Niets is echter minder waar gebleken. Over een verschuiving der ministerzetels of een aftreden van Attlee is niet gesproken. Eensgezind stelde de gehe?e fractie zich achter Attlee en steunde zijn te nemen bezuinigingsmaatregelen. Volgende week hoopt Attlee in het parlement een regerings verklaring voor te lezen, waarin zeer waarschijnlijk drastische beperkingen voor leger en in voer zullen worden aangekon digd. In politieke kringen te Londen werd gesproken over een bepa- ring van 70 millioen pond ster ling in 6 maanden tijds, welke men zou willen bereiken door onmiddellijke beperkingen van invoeren, als een van de midde len om de economische crisis in Groot-Brittannië te bezweren. Verder sprak men over nog meer beperkingen met ingang van October wanneer de toe stand niet voor die tijd verbe terd zou zijn. Attlee, Bevin, Morrison, Dal ton en Stafford Cripps waren Donderdag nog steeds doende met het uitwerken van een cri sis-program, waarover Attlee ko mende week in het parlement mededeling zal doen en dat grote versobering voor het ge hele Britse volk zal betekenen. Verregaande beperkingen. Andere maatregelen welke verwacht worden .zijn; 1. ver kleining van het tekort aan bui tenlandse valuta zonder Ameri kaanse hulp of resultaat van het plan-Marshal af te wachten; 2. beperkingen toe te passen zowel op voedingsmiddelen en grond stoffen als de gewapende mach ten; 3. verlaging van het voor vacanties in het buitenland be schikbaar te stellen bedrag van 75 pond per jaar tot 50 pond per jaar per hoofd, of tot nog min der; 4. steenkool en grondstof fen aan binnenlandse consump tie te onttrekken ten behoeve van de export. De internationale Studentenraad. Donderdag heeft de internatio nale studentenraad te Praag zijn eerste zitting geopend, waarbij gedelegeerden van 48 landen aanwezig waren. be raad besloot de studenten organisaties van de volgende landen en groepen tot de inter nationale studentenbond toe te latenZuid-Afrika, Egyptische Wafdisten, Soedan, Guatemala, Noord-Ierland, Schotland, Porto- Rico, Equador, Birma, Australië, Triest en de Mohammedanen in Voor-Indië. Ten aanzien van de Palestijnse studenten werd besloten, dat deze in de bond zullen worden vertegenwoordigd door het ver bond van democratische studen ten, dat zowel Joden als Arabie ren onder zijn leden telt, of door de algemene studentenor ganisaties. Het Franse voorstel om de Noord-Afrikaanse organisatie van het lidmaatschap uit te slui ten en te laten vertegenwoordi gen door de Franse organisatië werd afgewezen. World Friendship Association zet uitzending voorlopig stop. De „World Friendship Asso ciation" heeft de uitwisseling van kinderen uit Engeland te gen kinderen van het vasteland voor het doorbrengen van de va canties in het buitenland tijde lijk stop gezet wegens het ge vaar van kinderverlamming, welke ziekte in Groot-Brittannië is uitgebroken. Nederlanders de, naar zij hopen, laatste aanval zullen richten op het hart van de republiek door hun troepen van het westen, noorden en oosten van Java naar DJogjakarta en Soerakarta te dirigeren. Men verwacht geen beperking op de invoer van tabak en films. De kwestie van de dollar-ujt- gaven voor de bezetting van Duitsland is nog in behandeling. De verwachte beperkingen op de gewapende macht zullen waarschijnlijk de vorm aanne men van versnelde demobilisa tie. Dit zou vooral van toepas sing zqn op Centraal Europa, waar de Britse troepen in Oos tenrijk en Venezia Julia grote dollar-bedragen consumeren. De laatste Britse troepen in Grie kenland zullen zeker snel gere patrieerd worden. Voorts ver wacht men maatregelen om de bij het Suez-kanaal opgehoopte repatriërende troepen spoedig thuis te krijgen. De Britse regering heeft geen officieel, noch officieus verzoek aan de regering der V. S. ge- richt om de onkosten van de Anglo-Amerikaanse zone van Duitsland geheel voor haar re kening te nemen of haar aan deel in de kosten te vergroten. Naar te Washington verluidt, zou de Britse regering er zeer verlangend naar zijn geweest om de financiële kwestie op de komende tweemogendhedencon- ferentie over de Ruhrkolen te bespreken. Dat hier van zo ge zaghebbende zijde gesproken wordt, bewijst wei, dat men in Amerika met grote oplettend heid de ontwikkeling van de Britse economische crisis gade slaat. Men hecht er grote waarde aan, dat de Britse minister van handel Sir Stafford Cripps, naar Parijs is vertrokken om de Ame rikaanse onder-minister voor economische zaken, William Clayton, te ontmoeten. De Britten nemen krasse maatregelen. De Joodse illegaft organisatie Haganah heeft de Joodse verzets groepen Irgoen Zwai Leoemi en organisatie Stern beschuldigd van de voorbereiding van „nieuwe ontvoeringen en moordaanslagen op Britse strijdkrachten in Palestina". De Haganah deed een beroep op de Joodse gemeenschap om haar alle nodige inlichtingen omtrent de activiteit van de Irgoen en de groep Stern te verstrekken. Het Joods Bureau heeft de Britse autoriteiten verzocht niet de staat van beleg af te kondigen. Uit Londen wordt echter bericht, dat deze afkondiging spoedig zal plaats hebben. De toestand. De twee Britse segeanten, die door de Irgoen Zwai Leoemi ter dood zijn gebracht, zijn gisteren met militaire eer begraven op het kerkhof van de Britse strijd krachten te Ramlah bij Lydda. Palestina wacht thans met span ning op de nieuwe Britse maatre gelen tegen de Joodse geweldda den. Volgens berichten uit Joodse kring zijn door Britse militairen, die in het wilde weg van vuurwapens gebruik maakten, te Tel Aviv vijf Joden gedood. Het Britse hoofd kwartier heeft echter meege deeld, dat er gisteravond geen Britse militairen te Tel Avlv wa ren. Bij controle van de vuurwa pens van politie is gebleken, dat geen der wapens is afgevuurd. Amerikaans crediet aan Oostenrijk. De Export-Import Bank heeft toestemming gegeven tot het verlenen van eredieten tot een totaal bedrag van 13.500.000 dol lar aan Oostenrijk voor het fi nancieren van de import van noodzakelijke grondstoffen en uitrustingen voor bepaalde be drijfstakken. Enige tijd geleden verleende de Export-Import Bank aan Oos tenrijk een crediet ten bedrage van 750.000 dollar, terwijl Oos tenrijk verder nog een crediet heeft gekregen voor de aankoop van Amerikaanse surplusgoede- ren ten bedrage van 9.907.000 dollar. Nieuwe minister- president van Saksen. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zone meldt, is Max Seydewitz, die lid is van Weersverwachting de Duitse socialistische een-1 Zaterdagavond, heidspartij en belast was metOp enkele plaatsen Marshall over Palestina. Dertig leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden hebben voorgesteld, dat Amerika bij monde van de vertegenwoor diger bij de V.N. een verklaring zou afleggen over de in Palestina gevoerde politiek. Marshall heeft geantwoord, dat zulks niet wen selijk is. De regering houdt zich' echter druk met de kwestie bezig en zal haar standpunt uiteenzet ten, wanneer de Assemblee van de V.N. de zaak behandelt. De 80 leden herinnerden Mars hall er aan, dat Truman en het Congres zich hebben uitgespro ken voor vestiging van een Jooda Nationaal Tehuis in Palestina. HET RANTSOEN SPIJSOLIE WORDT „EXTRA" VERSTREKT. Zoals bekend, zal in de twee de helft van Augustus voor alle leeftijdsgroepen een rantsoen van 120 gr. spijsolie beschikbaar worden gesteld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze 120 gpm spijsolie in de plaats van Ï25 gram margarine te ver strekken. Het bewaar evenwel van een vermindering van de hoeveelheid smeerbaar vet voor eenmaal met 125 gram is echter zo overwegend, dat thans toch besloten is de olie als „extra" boven het normale vetrantsoen te geven. De koopbon voor de olie zal op 14 Augustus worden bekend gemaakt. heeft Seydewitz het Saksische kabinet gehandhaafd en ver klaard, dat hij geen verandering zou brengen in het tot dusver gevoerde regeringsbeleid. DE BILT ZEGT: geldig ochtend- het toezicht op het radio-station 1 mist, overigens zonnig weer met Berlijn, met algemene stemmenhogere temperaturen. In het tot minister-president van Sak- Noorden van het land weinig sen gekozen. Hij volgt dr Frie- j wind. In het overige gedeelte drichs, die eveneens lid van de aanvankelijk zwakke later mati- S.E.D. is, op. Na zjjn verkiezingge wind uit Oostelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1