Wereld-Conferentie van de leugd. Ouderen over de Jeugd. Restauratie Middelburgs Stadhuis is aan da gang. Een dagje uit met de N. C. R. V. De Indische kwestie in het Engelse Lagerhuis. Feestelijke ontvangst van onze troepen. De jeugd is eenvoudig, Ze streeft naar eensgezindheid. doch radicaal. JHet Haagse Tribunaal zou Nadat we vele jongeren hadden gevraagd, hoe ze over de hedendaagse jeugd dachten en enkelen van hen hun mening hebben laten uitspreken in ons blad, willen we ook enkele ouderen aan het woord laten. Ook op him uitspraken ach ten we commentaar overbodig. Een weduwe, die zeer met de geestdriftig maakt. Het ant- jeugd meeleeft, schreef ons o.a. het volgende: Mijns inziens is de jeugd pre cies als vroeger en volstrekt niet slechter, zij zoekt haar eigen wegen, en dat was vroeger ook zo en dat is goed en normaal Maar de tijd is veranderd of liever de situatie van alle din gen en vooral de standvastig heid der ouderen. De ouderen hebben veel en zwaar gezon digd tegen "de Here, die ze be leden en de reactie ziet ge bij de kinderen. De ouders ook kun nen en durven hun gezag (van de Here gegeven) niet handha ven, en kennen niet het onder scheid tussen weldadig gezag en gewelddadig gezag. De ouders zijn ook altijd zondige mensen geweest en zullen struikelen in vele, dat kunnen de kinderen niet al te kwalijk nemen, we zijn al te samen zondig. Maar nu past ons allen een nederige houding en vooral tegenover de Here, beide ouders en kinderen, en geen bravour van dit en dat doordrijven zal ons op het goe de pad brengen. Mogen wij die ere zien, die God geeft, dat een zondig mens ■mag meewerken in Zijn Konink rijk. Dan zal er ook niet die af stand zijn tussen ouderen en jongeren; er zal een weldadig begrijpen zijn van eikaar, want heus we kunnen het toch niet buiten elkaar redden. De oude ren hebben de steun van het jongere geslacht nodig en de jongeren kunnen een weinig profiteren van de wijsheid der ouderen, gerijpt in de moeilijke wegen die er altijd weer zijn. En gaat het bijna een onderst boven gekeerde wereld worden, geen nood onze toekomst is in de hemelen. Wij behoeven nooit te vrezen, God wil met ons zijn. Wenst de jeugd God te dienen? Een predikant, die in zeer nauw contact leeft met de jon geren, antwoordde op de vraag: Wenst de jeugd God te dienen?-. Deze vraag behoort eigenlijk tot de onderwerpen, waarbij men met een enkele slagzin niet kan volstaan. Een ernstige be antwoording zou een brede en quête vorderen onder allerlei jeugdkringen. Gaat het slechts over indrukken bij ouderen hieromtrent, dan geeft schrijver dezer regels als zijn indruk, ge grond op jarenlange omgang met jonge mensen, dat er bij heel veel jeugd metterdaad een zoeken is naar de dienst des Heren. Achter voorgewende on verschilligheid verschuilt zich woord op deze vraag moeten we zoeken in de richting van het absolute, radicale en centra le. De jeugd wil graag weten waar ze aan toe is en ze wil dat gezegd worden zonder camou flage en zonder verdoezeling. Zonder sjacheren en schipperen. Uit die wetenschap trekt ze haar consequenties; eenvoudig doch radicaal, om daarna alle centrale plaats de waarheid Gods Voorzichtig met muggenolie. Op grond van twee gevallen van ernstige zi-'-teverschijnselen door het inademen van z.g. mug genolie, die bij nader onderzoek uit nïtrobenzol bleek te bestaan, waarschuwen de directeuren van de Gemeentelijke geneeskundige- tn het leven inneemt, zonder en gezondheidsdienst en de Ge- dikke woorden, die zal in staatmeenteljjke Keuringsdienst van zijn de jeugd van nu te bezielen. 1 war^n ernstig voor het kopen of jveTkopen van mu ggenw eren de Zij wil trachten de waarheid middelen, waarvan de onschade- Gods in eigen leven tot gelding nykheid niet vaststaat. te brengen. Daarbij streeft de jeugd naar eensgezindheid (niet te verwarren met eenheid). De jeugd wil graag eensgezind op trekken. Door het massale wor den jongeren altijd bezield. In Heeft Oosterbaan nog meer op z'n kerfstok? jeugdland wil men samen wer- "Woensdag uitspraak doen in de ken aan de grote opdracht van zaak tegen de journalist N. Oos- de Heer. De gelovige jeugd van 1 heden vraagt niet zo zeer naar de wijsheid der oude vaderen krachten te stellen op het een-j maar luistert veel meer naar trale punt. Wie de gave bezit j wijze woorden van hen, die zij om de jeugd te zeggen, welke zien kunnen en kennen. Een enkele indruk. Al is het dan ook onmogelijk j van Christus als Heer de enige n in dit ctadium pen rfohale in- uitwee is uit "e chaos van van- schorsen, ten einde de ingekomen terbaan, die in bezettingstijd o.m. hoofd der afd. Perswezen is ge weest aan het dep. van Volks voorlichting. Naar de president mededeelde, is inmiddels tegen O. een nieuwe aanklacht ingekomen, en belas tend materiaal ingediend, terwijl bij de P.R.A. aangifte is gedaan van een politiek vergrijp door O. begaan. Waar alle ten laste gelegde fei ten bewezen werden geacht, en hierdoor O. toch voorlopig geïn terneerd zou blijven, heeft het Tribunaal besloten de zaak te om in dit stadium een globale in druk te geven van de conferentie te Oslo, toch wil ik proheren een enkele dominerende trek van de gesprekken en discussies hier weer te geven. De bedoeling van deze confe rentie is niet in de laatste plaats dat wjj ons afvragen wat de Christen-jeugd kan en moet doen bij de herbouw van onze na-oor- logse wereld. Het gaat er vooral ook om, dat wij trachten een in zicht te krijgen in wat het bete kent dat Christus de Heer is, ook van de toekomst. Wat wil dit zeg gen op politiek gebied, in de so ciaal-economische verhoudingen. Wat is relatie tussen geloof en moraal? Om bij dit laatste even te blij ven. In een overzicht van een discussie over huwelijksproblemen staat dat over bijna de gehele wereld de buitenkerkelijke ver houdingen en de echtscheidingen toenemen, de protistutie daaren tegen afneemt. Het is duidelijk, dat dit een ontzaglijk vraagstuk oproept. Immers hieruit blijkt, dat de christelijke huwelijksop vatting steeds sterker wordt ont kend. Dit betekent ook, dat in landen, waar nooit een christe lijke traditie heeft bestaan, in de plaats van de oude bindingen van zeden en gewoonten, van de adat, verdwijnen en er niets positiefs voor in de plaats komt. Dit be tekent, dat steeds meer mensen leven uit een „niets". Dit bete kent, dat in de plaats van een of meer of minder hoge ethische norm, de norm komt van het hut of het plezier. „Waarom zou ik het niet doen als ik het plezierig vind". A En hoe staat de Christen jeugd uitweg is uit 'e daag? Laat vooral niemand den ken, dat deze vraag voor een een voudig antwoord vatbaar is. Wij komen hier geen stap verder met een dogmatisch betoog. Het pro bleem ligt niet in de eerste plaats in de leer, maar in het leven. In een gesprek tussen enkele leden van de Nederlandse en de Duitse delegatie, zei een Duitser: aanklachten te doen onderzoeken. „Volendam" met troepen Indië. naar Woensdag is de „Volendam" met troepen aan boord naar In dië vertrokken. De lading van het schip en ook het vertrek zelf heb- ben een normaal verloop gehad. Wij Duitse christen jongeren we-|jn de ochtenduren arriveerde het ten met welke kant wij uit moe- i groots continent der in te sche ten. Toen dit gezegde in een ver- pen manschappen per extra-trein, gadermg van de Nederlandse de- 's Moreens werd op Katen- legatie werd gerapporteerd vroeg iemand van ons: Maar weten wij het wel? En het antwoord moest zijn: Neen. Daar ligt de grote 's Morgens werd op drecht een vergadering gehouden om te protesteren tegen de maat regelen in Indonesië. Arbeiders, die deze vergadering nood. Wij hebben verloren de hebben bijgewoond, zijn echter rlironn one rrn I y levende verbinding tussen ons ge loof en ons handelen. Geloof en moraal zijn twee aparte groothe- weer aan het werk gegaan. Van de zijde van de Legervoorlich- tingsdienst wordt medegedeeld, den geworden. Dit is een situatie dat men ter geiegenheid van het die wij bu zeer veel christenjonge-vertrek van |e *Volendam" van ren over de gehele wereld kunnen bepaalde zijde wel heeft getracht aantreffen. j een staking uit te lokken, doch Oslo, 28 Juli 1947. S. T. HEIJ. i dat men daarin niet is geslaagd. Provinciale landdag werd massademonstratie. (Van onze correspondent.) Vele honderden autobussen, per- best voor met de omroepvereni- sonenauto's, fietsen en voetgan- gingen. Maar er is harder voor gers hebben Woensdag de rus- het herstel gewerkt dan vroeger tige bosdorpen Kellendoorn en ooit voor de opbouw nodig was. Nijverdal in Overijsel overval- j Het gevolg is, dat de N.C.R.V. te len. De landdag van de Neder- rugkwam en thans hecht en landse Christelijke Radiovereni-sterk in ons volk geworteld t.11 I1UC Lie L.ILL ie, ieii jetigu - - realiseren^'dat ^ook"voor" deze j ders zo kalme streek eensklaps j Ook een andere bestuurder - cej/it rjat mirtp ti-iditipe vervuld werd van motorgeronk van de N.C.R.V., de heer D. soms een innerlijk onbevredgd jeugdl geldt dat oude tradities I en fietsbelgerinkeI En z% dik-1 P e r e b o o m, gewaagde van zijn, onrust en verlangen naai mwtniwl dat wiï de invloed wijls een touringcar het mullede dankbaarheid, die er is voor waarde" glefh Mogdhjk LS de on dit n,mt niet Pad Hellendoornsebergi het herrijzen van de N.C.R.V. ook het gedrag der ouderen met name in de oorlogsperiode en vlak daarna, 't jeugdleven soms meer belast, dan dat het de jon geren in de goede richting wees. Kunnen wij voor het heden tot de jeugd komen met de waarheid van het Evangelie, ontdaan van allerlei bijmengse- len, waarmee wij de zaak eer verzwakken dan versterken, en daarbij het voorbeeld geven van waarachtige Godsvrucht in de practijk; kunnen wij tegenover de armoede van het zg. cultuur- streven, dat zich aan het Woord Gods niet stoort, de jeugd tege moet treden met vertrouwen, en hen helpen, dat zij een ontwik keling zoeken, die voor God is te verantwoorden, dan geloof ik, dat het leven zelf het beste en zuiverste antwoord geven zal op de gestelde vraag. Want ik zie de jeugd van tegenwoordig niet minder ontvankelijk voor de Waarheid dan vroegere genera ties, Misschien heeft zij meer nodig, op de Overste Leidsman te letten, Die ook door deze strak gespannen tijd ons allen weet te brengen tot de bestem ming. Wat bezielt haar? Aan een zeer vooraanstaand leider uit een Chr. jeugdbewe ging legden we de vraag: Wat bezielt de jeugd? voor. Hij» ant woordde ons: 't Is niet gemakkelijk in een enkel woord concreet te zeggen wat jongeren van vandaag het meeste bezig houdt en wat hen van de oorlog op dit punt niet snel zullen overschatten. Een ge voel van losgeslagen zijn, een on vermogen om de .aansluiting met het verleden te vinden is wijd verbreid. De jeugd heeft teveel gezien van de voosheid en leeg heid van zoveel wat voor de oor log nog van enige betekenis leek. Dit geldt ook van de Christen jeugd. Er bestaat een grote be hoefte om een nieuwe Christelij ke noem te vinden. Een vrij alge meen gevoel dat wij opnieuw van de grond af moeten beginnen. Dit geldt niet alleen van de jeugd over wier land de oorlog is heengegaan. Een meisje uit Madagascar zeide, dat, hoewel zij de oorlog niet persoonlijk gekend Bemiddelingsaanbod van kracht. blijft Op desbetreffende vragen heeft minister Bevin in het Britse par lement medegedeeld, dat Neder land geen verzoek om bemidde ling in Indonesië aan Engeland had gericht Het overleg met be langhebbende mogendheden, o.a. de Verenigde Staten, betreffende de te nemen maatregelen duurde voort, doch hieromtrent kon nog niets worden medegedeeld, aldus Bevin. Voorts deelde hij mede, dat de Nederlandse regering in beginsel accoord was gegaan met het Brit se voorstel om medicamenten aan de Indonesische strijdkrachten te zenden. In verband hiermede had Den Haag reeds instructies ge geven aan de Nederlandse strijd krachten in Indonesië. Bevin stelde vast, dat het Brit se aanbod tot bemiddeling van kracht bleef. Ronald Chamberlain (Labour) vroeg, of Bevin de mogelijkheid zou blijven overwegen om tege lijkertijd bemiddeling te verlenen en de aangelegenheid aan de V.N. voor te leggen. Hij voegde hieraan toe, dat, terwijl India en Australië de kwestie aan de V.N. hadden voorgelegd, Engeland zich niet mocht onttrekken aan zijn morele verplichtingen in deze. Bevin antwoordde hierop, dat iedere regering het recht had zich tot de V.N. te wenden, doch dat het voor hem moeilijk was beide mogelijkheden tegelijk verwezen lijken. Zowel India als Australië hadden volkomen het recht een beroep op de V.N. te doen. Toen Anthony Eden (oppositie) de vraag stelde, of het aanbod van Bevin tot bemiddeling van kracht was en of dit van kracht zou blijven, antwoordde Bevin: „Het is van kracht en blijft van kracht". Op nieuwe vragen zeide Bevin, dat hij zich zo zonder meer niet kon herinneren, dat aan de Brit se consul-generaal te Batavia, Mitcheson, door de Indonesiërs verzocht was de Nederlandse au toriteiten nog 24 uur tijd te vra gen om de nieuwe Nederlandse voorstellen te overwegen voor het uitbreken der vijandelijkheden en ook niet, of Mitcheson dit ver zoek aan de Nederlanders had overgebracht. Bevin zeide, dat Mitcheson heb onmiddellijk bij de opening der vijandelijkheden had opgebeld en dat hij (Bevin) direct had over wogen vat gedaan kon worden. De top van de Stadhuistoren moet er eerst af. „Gekke Betje" staat nu vrij opzeulde, kondigden wolken stof En de tweede voorzitter van de al van verre zijn komst aan. j omroep, prof. d r A. H. Dit samenzijn van de N.C.R.V.- E d e 1 k o o r t, liet in zijn leden was bedoeld als een pro- 't slotwoord soortgelijke klanken vinciale landdag. Maar men zag horem er voorts op wijzend, dat evenveel Zeeuwen als Twente- de N.C.R.V. ook voor de toe naren ter plaatse van de meting j komst moet kunnen rekenenop en uiteraard had ook het Noor-de liefde van haar leden. Wel den des lands zich niet onbetuigd licht is iets daarvan gebleken in gelaten. Deze provinciale land-de collecte welke 's morgens dag, aldus liet de voorzitter van de N.C.R.V. zich uit, is een na tionale landdag geworden. Vrolijk wapperden op de Hel lendoornseberg en in de bosjes voor het nieuwe- studio-orgel wérd gehouden. Pittige marsmuziek van de Marinekapel; frisse zang van het N.C.R.V.-koor en gewaardeerde daar rondom, alsmede in Nij- medewerking van diverse Over- verdal de nationale driekleur en ijselse muziekcorpsen, luisterden een menigte andere dundoeken, van de N.C.R.V.-vlag tot de Anne de Vries de landdag op. declameerde. had" "de fnvïoed'in lïaar ïarS daar Friese kleuren toe. Vrolijk was De opstijging van de N.C.R.V. - van duidelijk merkbaar was. „De ook llet tienduizendkoppige ge- ballon vormde het einde van een christen op Madagaskar is ver-1 zeischap, dat op en om de heu- dag, die niet in het minst lamd door de gecompliceerdheidveltop was neergestreken. En door de medewerking van een van de toestand die de oorlog in dat men zelfs huiten de N.C.R.V.- zomerzonnetje voor de leden ons land heeft doen ontstaan", j kring het samenzijn waardeer-en vrienden der Christelijke om- De christenjeugd van een dis- 1 de> kwam uit in de aanwezigheid roep wel zeer geslaagd mag cussiegroep, sprekend over de van Overijsels commissaris mr heten. vraag, welke autoriteit bepaalt B. de Ridder de van der j SchuerenA Mr A. van der De ure, Tpr r* C j. die als voorzitter van de feest-j Van Schuppen j vierende vereniging het woord wat goed en kwaad is, wat het er over eens, dat de hoogste auto riteit God is. Maar de grote vraag is: hoe komen wij te weten op welke wijze Zijn wil duidelijk in voerde, nadat de heren H. van heJ® ^^"^ran^Schuppim"me6 de wereld kan worden gekend. Buren namens de provmciale de oprichter en directeur van de Daar ligt het eigenlijke, de bran- commissie en Ed. C. Witschey tabak- dende vraag, die ons bezighoudt, als burgemeester van Hellen- 1 Als ik het met enigszins ongeluk- doorn begroetingswoorden had kige termen mag nroberen duide- den gesproken herinnerde er bra^ X M'aTan's^huppen! Sen 11 ilr to vwoT-nm don I-I (V Lo+ „n nï)T» ndT hlO T» nOT rioroto •JnriDl - en cigarillos fabrieken. De heer Schuppen was men zijn lijk te maken, dan zou ik het zo aan, dat hier het eerste appèl willen zegge..: In theorie erken- van de N.C.R.V. na de oorlog wij, dat Christus de Heer is maar werd gehouden. Natuurlijk ge- wat betekent dit practisch in ons waagde deze spreker van de leven? Hoe maken wij aan een moeilijkheden op radiogebied. ander duidelijk, dat de erkenning Het stond er aanvankelijk niet FEUILLETON De- fcvsjd vo-yt fayttoifyfe Ho-Uh-fa-aïtrd&i. door NEL VERSCHOORv. d. VLIS. 43) o De volgende avond loopt ze zenuwachtig heen en weer in haar kamer. Wat gaat er gebeu ren vanavond? Ze zou blij wil len zijn en ze is dat niet. Ze zou het verlangen van die andere avond terug willen roepen, en dat verlangen is er niet meer. Wat wil Joris Klinkspoor van haar? Heet hij Joris? Hij weet niets van haar. Hij weet niets van haar huis en haarhaar vaderAls hij dat weet Wat gebeurt er vanavond? Ze wil thuisblijven. Maar zijn han den zijn groot en sterk en zijn ogen hebben haar aangezien heldere, eerlijke ogen zijn het. Hij is hier gekomen voor haar, zo maar regelrecht naar de keu ken. Vanavond wacht hij op haar; maar ze heeft niet gezegd dat ze komen zou, en kan thuis blijven. Wat moet zij met een jongen? Wat moet zij met Klink spoor vanavond? Als de klok negen slaat in de grote stille gang van het huis „De Rozenhaag" staat ze nog in de keuken en wacht. Is ze dikwijls eenzaam en al leen geweest in deze keuken? Ze verlangt terug naar die een zaamheid, naar de rust van een avond alleen; want ze is bang. Bang voor wat onvermijdelijk is, voor wat ze zal moeten zeg gen. En daarna, als hij het weet Wat doet ze ook? Ze zal thuis blijven. Zo gauw ze dit besluit geno men heeft, loopt ze de keuken uit, de tuin in. De hond spitst de oren en zwaait met zijn staart, maar ze ziet het niet Ze moet omkeren en teruggaan, ze heeft immers niets beloofd. Maar haar band ligt op de klink van het hek, ze maakt dat open en staat in de Havenlaan. Ze vindt "een laatste uitleg; Ze zal naar hem toegaan en zeggen, dat het niet kan. Aarzelend gaat ze op de rode en groene lichten aan. Dicht bij bet hek ziet ze hem staan, lang en fors, maar haar hart slaat niet wild en gelukkig. Ze is al leen maar bang en gesloten en verschrikkelijk eenzaam Hij kom'" n -- Een ogenblik later staan ze naast elkaar tegen het ijzeren hek. Het grote vierkante gezicht van Joris glanst triomfantelijk. Hier staat ze vlak naast hem. Ze moet zo al jaren vlak naast hem j hebben gestaan. Hij heeft een gevoel alsof hij thuisgekomen is. Jannigje staat een eindje van hem af, het water maakt haar prikkelbaar. „Wat wil je toch", zegt ze en haar stem is wat scherp en af werend. Hij begrijpt dat niet. Hij draait zich langzaam naar haar toe en kijkt haar aan. ill en? Jou! Dat begrijp je toch wel?" Een leger van gedachten neemt de vlucht. „Ozegt ze, langzaam.... Ze keert het gezicht af en kijkt over de rivier. Opnieuw bestormt haar een reeks van gedachten, de donkere diepte daar beneden grijpt haar vast Hij komt dichter naast haar: „Ik heb hier zo lang gestaan, Jannigje, twee avonden Hij breekt zijn woorden af en vindt twee avonden te weinig. Haar verzet slinkt weg. „Ozegt ze weer. Iets in haar stem geeft hem moed. Hij steekt plotseling zijn arm door de hare en trekt haar weg van het hek. Maarik...," zegt ze ge schrokken, „nee.... dat gaat zó der oprichters van de bekende ,.Panter"-fabrieken. Verder was de overledene bestuurslid van het Verbond van Sigarenfabrikanten. Meer dan zeven jaar is het geleden, dat de wijzers op de Middelburgse Stadhuistoren, het „Gekke Betje", maar niettemin de trots van iedere rechtgeaarde Middelburger, ophielden met het aangeven van de tijd, zoals ze dat eeuwen hadden gedaan. Als men nu op de torentrans geniet van het uitzicht over de oude stad en men de blik laat wei den over de kale vlakte die Walcheren heet, zal men niet meer opschrikken door het ge luid der klokken Maar over dit gemis moet men niet te veel mediteren, want al is dan niet te zeggen, wanneer de Middelburger zijn horloge weer op „Gekke Betje" gelijk kan zetten, dat die tijd eenmaal komt, staat menselijkerwijze ge sproken vast Er zal echter nog heel wat moeten gebeuren voor dat het zover is, hetgeen trou wens niet alleen met dit kleine onderdeel van het grote gebouw het geval is. Hoe zou het ook an ders kunnen bij zo'n geweldige schade? In de oorlogsjaren kon niet worden doorgewerkt zoals men dat graag had gewild. Per soneel werd weggehaald, mate rialen werden in beslag geno men en zo ging het maar door. Maar dat er toch al het een en ander bereikt is, bleek ons duidelijk bij een rondgang over het stadhuisterrein en niet min der hij een klimpartij, die we dezer dagen maakten. Vanaf de straat ziet men van de resulta ten niet veel, want rondom het Stadhuis staat een schutting en de pui, waarop zovele hoogge plaatste personen in de loop der tijden werden ontvangen, is ge heel aan het oog onttrokken. Toen de enorme schade na het bombardement op 17 Mei 1940 kon worden opgenomen, bleek o.m., dat de gevel aan de Noord- straat bet meest van de brand had geleden en de gevel aan de Helm het minst. Men is toen begonnen met het aanbrengen van stellingen. De gevel aan de Helm is eerst aangepakt en deze is reeds keurig gerestaureerd. Een doorgang halverwege, die vroeger dichtgemetseld was, is opengemaakt en een doorgang op een andere plaats aangebracht in een tijd, toen men voor histo rische bouwwerken weinig waar dering had, heeft men dichtge metseld. Aan deze zijde is nog een grote verbetering tot stand gekomen. Voorbeen stond tegen de achtergevel van het Stadhuis (de Vleeshal) een conciërgewo ning. Deze werd geheel verwoest en zal niet op dezelfde plaats worden herbouwd. De achterge vel van dit Stadhuisgedeelte staat nu volkomen vrij en het is een waar genot deze prachtige muur met de fraaie ramen te aanschouwen. Er is op deze hoek ook een geheel nieuw torentje aangebracht, waarin zeker 3 'A ton natuursteen is verwerkt en men kan niet anders dan grote lof hebben voor de steenhou wers, die met grote vakkundig heid en liefde tot hun werk dit geheel tot stand hebben ge bracht. De Stadhuistoren blijft vrij aan de achterzijde zijn twee maar niet.... zo ineens Klink spoor?" Hij buigt zich naar haar toe: I „Kom toch mee, Jannigje, ik 1 moet je zóveel zeggen!" Ze kijkt op in zijn groot sterk gezicht, het is zo hartelijk en ge lukkig. Ze hoort nauwelijks wat hij I zegt, ze is zo verbijsterd en ont- daan. Hoe komt het dat ze hier naast Klinkspoor loopt met zijn arm door de hare? Ze heeft zich heel wat anders voorgenomen. „Jannigje, nou heb ik je toch eindelijk bij me!" Een groot geluk groeit in haar, een weldadige warme, nog eens I neemt een leger van gedachten de vlucht, zij wordt roekeloos en zorgeloos, ze heft het hoofd naar hem op en kijkt hem aan, zacht en gelukkig. Het bloed vliegt hem naar het gezicht: hiernaar heeft hij verlangd, dit heeft hij niet meer kunnen vergeten. Met een ruk staat hij stil. „Kindzegt hij. Een schaduw jaagt plotseling de lach uit haar ogen. Hij schrikt heftig, een vreemde angst grijpt i hem aan, haar nu te verliezen, nu ze vlak naast hem gaat „Jannigje, wat is erje moet zó niet kijken, zó moet je niet kijken." i Ze trekt voorzichtig haar arm los uit de zijne, ze is rood van schaamte om wat ze heeft toege laten. Ze is opeens zo leeg en weer loos en verlaten. Op haar ge zicht groeit het oude verweer en haar stem is oud en monotoon als ze spreekt. „Ikik moet je wat zeg gen Hij geeft geen antwoord, hij blijft alleen maar vlak tegen over haar staan, met zijn trouw hartige ogen recht in die van Jannigje. „Kom nou maarzegt ze en in haar stem is dezelfde scherpe toon, die hij niet be grijpt. Ze heeft een gevoel of ze nu, op dit ogenblik, stikken zal van benauwdheid. Ze haalt driftig en moeilijk adem en wringt einde lijk de loodzware woorden uit haar keeL „Mijn vader is een dronk aard.." Klinkspoor.... dat.... weet je niet. Zij weet dat niet. Hij trekt haar driftig naar zich toe, haar wang ligt tegen zijn jas, die ruig en stug voelt aan haar gezicht. „Kindheb je daarmee ge lopen? Jijalleenkom toch hier. Nou ben ik er, Jan nigjeen ik wil je niet meer missen, je mag me nooit meer alleen laten (Wordt vervolgd.) nieuwe ramen in het onderste gevelgedeelte aangebracht, die het zeer goed doen. Een belang rijk gedeelte van de torengevel is thans hersteld. Langzaam maar zeker gaat het omhoog met de restauratie (letterlijk en fi guurlijk!) en als men straks tot aan de wijzerplaten gevorderd zal zijn, moet het bovenste ge deelte van de toren geheel af gebroken worden. Dit gedeelte is n.l. zo ernstig beschadigd door de brand, dat het volkomen nieuw zal moeten worden opge trokken. De grote zandstenen hoeken b.v. zijn zo verzwakt, dat geen enkel risico genomen mag worden. Er komt dus een tijd, dat zelfs de afgeplatte top van Middelburgs Stadhuistoren zal zijn verdwenen! De Coertoren is er goed afge komen; hieraan behoeft prac tisch niets hersteld te worden. Met het kleine torentje aan de ander zijde (dus bij de Helm) is het anders gesteld. Dit zal ver- nieuwe moeten worden; op het ogenblik hangt het totaal scheef. De respectabele verzameling beelden van Zeeuwse en Hol landse edellieden heeft de ramp goed doorstaan; dit mag van de gehele voorgevel wel gezegd, worden. Onze gravinnen en gra ven zullen rustig op hun plaats blijven staan en hebben geen operatie nodig! Nu nog iets over het interieur. In de groote hall aan de Markt- zijde is op de tweede verdieping een definitieve betonvloer aan gebracht. De vloer van de ver dieping daaronder zal met eiken hout worden bekleed. Er zijn verder in de Vleeshal, waarop een voorlopig dak is aange bracht, alsmede in andere de len van het gebouw zware be tonnen steunmuren gemaakt, waar de nieuwe één-steensmuur tegengemetseld wordt. In de Vleeshal moet weer een gewelf worden gebouwd. Men ziet het: er is en er wordt gewerkt. Gelukkig is de restau ratie van het Gothische gedeelte nu. gewaarborgd, maar het is niet mogelijk nu reeds bij bena dering het tijdstip van gereed komen te zeggen. Met de voorzie ning van materialen loopt het wel; er kon flink wat nieuwe steen worden aangeschaft en ook veel oude steen van het" Stad huis worden gebruikt. Er zou den nog wel wat meer steen houwers kunnen werken, doch helaas zijn er niet zoveel van deze vakmensen. Niettemin: er zit schot in de restauratie van Middelburgs Stadhuis, over de ganse wereld beroemd vanwege zijn architec tonische volmaaktheid. En wij verlangen naar het ogenblik, waarop de Middelburgers tot elkaar kunnen zeggen: gaat u mee ons nieuwe stadhuis bekij ken? Eenheid of spraakverwarring. Wij leven in een tijd van Oeett» menisehe (algemene) conferen ties. Met name onder de jeugd is et een sterke drang tot toenadering tot samenspreking, samenwer- king. Daar zit iets in wat aantrekt. Vooral wanneer dergelijke confe renties plaats hebben onder het motto: Christus is Heer. Toch rijzen hier enkele vragen, In Drente werd een Oecumeni sche conferentie gehouden, waan» in vrijzinnigen, vrij-evangelischen orthodox-hervormden, oud-ka tholieken en gereformeerden bij een waren. „De deelnemers aldus een der verslagen hebben in dit kamp iets mogen beleven van de Una Sancta, wanneer zij in die pen eerbied om Gods Woord ver zameld waren. Allen hadden ge meen de belijdenis van Petrus: Gij zjjt de Christus, de Zoon des le venden Gods (Matth. 16 16). In deze belijdenis wisten alle deene- mers zich één, ondanks de ver schillen in opvattirg en vorm, welke vaak duidelijk aan 't licht traden". Verblijdend is dat. Hieruit zou toch kunnen blijken, dat de vrij zinnigen hun vrijzinnig standpunt ten opzicht van de belijdenis van de Christus hebben verlaten. Of is het zó, dat er hier woor den gebruikt worden, die niet juist weergeven de gedachten, die daaraan ten grondslag lig gen? Is hier -werkelijke eenheid Of spraakverwarring Richtprijs voor slacht- varkens. Ingevolge «een besluit van het bestuur van het bedrijfschap voor vee en vlees, wordt met ingang van Maandag 4 Aug. a.s. een voor het gehele land gelden de richtprijs voor slachtvarkens ingesteld van f 1,85 per kg. ge slacht gewicht. Als gevolg van dit besluit vervalt de regeling van maximumprijzen van f 1,87, f 1,93 en f 2 per kg. geslacht ge wicht, afhankelijk van de zone, waarin de ovenemer is geves tigd. Inhalen van extra vrije dagen. Bij voorkeur voor de vrijt- dag. Werkgevers, die om bedrijfs- technische of andere redenen hun bedrijf willen sluiten op bepaalde dagen, bijv. op een plaatselijke feestdag of op een na een feest dag vallende Zaterdag, zullen in het algemeen deze dag als snip perdag in mindering op de vacan- tie moeten brengen, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken ons mede. Indien dit om bepaalde redenen niet mogelijk of wenselijk is, zal aan het college van Rijksbemid delaars toestemming moeten wor den gevraagd. Het College zal deze toestemming in het alge meen slechts verlenen onder voorwaarde, dat de verzuimde uren worden ingehaald. Werkge vers zullen goed doen hiermede vroegtijdig rekening te houden, teneinde de voor het inhalen be nodigde vergunning van de ar beidsinspectie op tijd te kunnen aanvragen. Het inhalen dient bij voorkeur vóór de vrije dag te ge schieden, Als bij een bezoek van de Gouverneur-Generaal. Volgens mededelingen van de Recomba voor Oost-Java, dr Hunger, zag Probolinggo bij zijn bezoek er uit als gold het een be zoek van de Gouverneur-Gene raal. Toen marine-autoriteiten daarover tegenover de burge meester van die plaats een op merking maakten, antwoordde deze gevat: ter ere van uw ont vangst. De houding van de lands- bevolking is uitgesproken vrien delijk. Zij groet luid en opgeto gen. De stadsbevolking kijkt meer de kat uit de boom. De T.R.I. heeft grotendeels zijn militaire kleding uitgedaan en is onder de bevolking verdwenen. Over het algemeen kan gezegd worden, dat onder de bestuursfunctionnaris- sen en de bevolking opluchting heerst, omdat zij verlost zijn van de terreur van het Republikeinse leger. Te Bandjoewangi en ook elders wijst de bevolking munitie depots (waarvoor zij blijkbaar zeer bang is) en voorraden wa pens aan. Ten aanzien van het probleem van de Nederlands-Indische geld circulatie merkte dr Hunger op, dat ter bevordering van deze geldcirculatie men maatregelen had getroffen om per boot en per spoor zo snel mogelijk producten op te kopen, anderzijds zijn reeds stukgoederen per truck naar Oost-Java vervoerd o.m. tien naar Probolinggo en zeven naar Ban- joewangi, verder zal vervoer per trein volgen, waardoor verhan delbare artikelen zullen worden aangevoerd. In- dit verband wees de heer Hunger op het grote be lang van de treinverbinding met Djember. De aanvoer van produc ten naar Soerabaja maakt een prijsverlaging mogelijk. Intussen zijn b.v. te Banjoewangi rijstvoor- raden beschikbaar gesteld voor uitdeling aan de onbemiddelde bevolking. Dr Hunger merkte tenslotte op, dat het elan, waarmede de Ne derlandse militaire en civiele au toriteiten opbouwend werken, de bevolking inspireert, omdat deze ziet, dat thans weer dingen in haar belang gedaan worden. Pootaardappeloogst verzekerd. Voldoende Oostvrijwilligers. Het ministerie van Landbouw deelt ons mede, dat het aantal OQgstvrijwilligers, dat zich heeft aangemeld voor de Wieringer- meer en Overijsel zo groot is ge weest, dat aan verdere aanmel dingen voorlopig geen behoefte meer bestaat. Met name de pootaardappel oogst in deze gebieden is volko men verzekerd. Verdere toeloop van vrijwilli gers zou bovendien onoverko melijke moeilijkheden voor de huisvesting met zich brengen. Het ministerie dankt alien, die aan de oproepingen spontaan gevolg hebben gegeven. Prot. Chr. Verbond voor woningbouw. Onder leiding van de heer In 't Veld te Amsterdam is gesticht het Prot. Chr. Verbond voor Wo ningbouw, dat zal optreden bin nen het kader van de Nationale Woningraad. Het verbond wil deze dus niet overbodig maliën, doch er volledig mede samenwer ken. De voorlichting zal echter in eigen handen blijven. De maat regelen voor volkshuisvesting, uitgaande van het C.N.V. zullen via dit verbond gaan. Het bestuur bestaat uit negen personen. Drie worden aangewezen door het C. N.V. en zes door de algemene vergadering. Christelijke Middenstandsbond. Met ingang van 1 September a.s. is de heer W. P. Hollebrandts te Zwolle belast met de leiding van het Centraal Bureau van de Chr. Middenstandsbond te 's-Gra- venhage. m De Roemeense Nationale Boe renpartij, de voornaamste oppo sitie-partij is door de regering ontbonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2