De voortgang der politionele actie gaat naar wens. Officiële Legerbsrichten. WeermacMswerken in opdracht van de Secret Service. Een golf van afschuw over Engeland. 9-e jeuqd te, OaJLo.. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Weer tal van plaatsen bezet. Republikeinse wandaden komen aan het licht. de Veiligheidsraad. Ze waren in staat belangrijk spionnage- werk te verrichten. De V. S. noemt Russisch veto machtsmisbruik. Banka, Biliton en de Riouw-archïpeï autonoom verklaard. ïleAo&utie afaew&fren Het transito-verkeer naar Duitsland. „Een groep bandieten, die over een microfoon en veel geld beschikken." Joden keuren optreden der Irgoen sterk af. Versnelde demobilisatie van Britse leger. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Van onze bijzondere corres pondent bij de Jeugdconferentie -e Oslo ontvingen wij een breed artikel over de behandeling van le Indische kwestie. Hij vraagt ons dit artikel in yjn geheel op te nemen, of plaatsing achterwege te laten. Daar het eerste in verband net onze beperkte plaatsruimte tiet wel mogelijk is, moeten wij lus dit artikel laten rusten. Het handelt over de ontmoe ting van Nederlanders en Indo nesiërs, die ondanks alle ver schillen toch als christenen met elkaar hebben kunnen spreken, waarbij de macht en de liefde van Christus tastbaar en voel- oaar werd. Het gelukte niet over de al of niet juistheid van de maat regelen der Nederlandse rege ring tot overeenstemming te ko men, maar men slaagde er in ooven deze verschillen uit te ko men, door de overtuiging dat Jezus Christus de Heer is van oeide volken, van Nederlandse en Indonesische christenen. Het resultaat van de bespre king is geweest, een gemeen schappelijke verklaring, die door leide delegaties werd afgelegd en die naar onze correspondent opmerkt, gezien moet worden uitsluitend als een poging om de ontmoeting tussen de jeugd van Indonesië en Nederland mo gelijk te maken. Deze verklaring .uidt als volgt: „De Indonesische en Neder landse delegaties op de Wereld conferentie van Christelijke Jeugd te Oslo hebben tesamen gesproken en gebeden en zijn dankbaar dat dit juist op dit moment waarop de twee volke ren in oorlog verkeren, moge- ■ijk is binnen het kader van de ze conferentie met haar motto: Jezus Christus is Heer. De Nederlandse delegatie be rijdt met smart de tekortkomin gen van de Nederlandse Chris tenheid. Zij ziet in het gebrek aan geestelijke bewogenheid, aan vurig gebed, en waarlijk christelijke eenheid even zovele oorzaken van de rampen die •hans over Indonesië gekomen zjjn. De Indonesische delegatie spreekt haar overtuiging uit, dat ■iet wapengeweld onmiddellijk noet worden gestaakt en tot de weg van overleg moet worden -eruggekeerd. De Nederlandse delegatie, overtuigd als zij is van het recht op' vrijheid en zelfstandigheid van het Indonesische volk, is zich scherp bewust van het ont zaglijke gevaar, djit het gebruik van wapenen voor een goede verhouding tussen de beide vol geren oplevert. Zij is er vaq overtuigd, dat iedere mogelijke ïeid tot het onmiddellijk staken van het wapengeweld dient te worden aangegrepen om terug .e keren tot de -reg van over- -eg. De leden van beide delegaties willen elkaar als broeders en zusters in Jezus Christus blijven ontmoeten, teneinde mede te werken aan de vrijmaking van Je weg voor samenwerking tus- .en beide volkeren op een basis van vrijheid en gehjkgerechtig- .ïeid". Wij willen met de toelichting die onze correspondent gaf en met de moeilijkheden waarvoor de delegaties zich geplaatst za gen gaarne rekening houden, naar dit kan ons toch niet ver hinderen over deze „verklaring" aen enkele opmerking te maken. En dan moet er op worden gewezen, dat de inleiding waar op het verdere gedeelte is geba seerd, volstrekt onjuist is. De delegaties verklaren dank baar te zijn dat het mogelijk is gebleken samen te spreken en bidden op dit moment waarop de twee volken in oorlog zijn. Maar het zal toch aan de de- delegaties niet onbekend zijn, dat zó de zaken niet staan. Hier zijn geen twee volkeren in oorlog, maar hier is een re- volutionnaire groep die het ge zag van de wettige regering niet erkent, die de eigen bevolking op verschrikkelijke wijze terro riseert en die weigert de rech ten van andere deelstaten te er kennen. Zó weinig is er van een oor log tussen twee volkeren spra ke, dat schier overal de Neder landse soldaten bij hun pogen om de orde te herstellen, met vreugde worden begroet, als redders en helpers, als brengers van de vrijheid. Wij kunnen niet beoordelen af het nodig was dat deze dele gaties voor de conferentie een verklaring aflegden. Zij achtten dit, zegt onze correspondent een christelijke noodzakelijkheid. Maar dan valt het des te meer te betreuren, dat zij, waar ze hier spraken tot een wereldcon ferentie geen moeite hebben gedaan om de zaken zuiver te stellen. Dat is toch ook een christelijke noodzakelijkheid. Er zit in deze verklaring iets dat sympathiek aandoet. En dan denken we vooral ook hieraan', dat terwijl de Indische delegatie stopzetting van de' ordemaat regelen eiste, de Nederlandse delegatie bereid was de tekort komingen van de Nederlandse Christenen te belijden. Wjj willen gaarne waarderen wat er te waarderen valt. De vertegenwoordigers van le Nederlandse jeugd hebben •>et ongetwijfeld goed bedoeld. Maar dit verandert niets aan het feit dat aan de waarheid i« tekort gedaan. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 708 Abonnementsprijs S.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W, VRÖEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.01 u„ onder 20.30 u. Maanop 21.19 u., onder 4.49 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 2 Augustus: 2.16 u. 1.95 m., 14.29 u. 1.92 m. Volgens betrouwbare berichtgevers te Tegal lip TniHcpflP lfWPQtlP PM werden aldaar 12 burgers door de T.R.I. vermoord. In plaatsjes om Tegal 65. De slachtoffers zijn ge deeltelijk Chinezen en Europeanen. Bijzonderheden omtrent de omstandigheden, waaronder de moorden plaats hadden, zijn nog niet bekend. Op West-Java werd ten Zuid- Oosten van Pengalongan San- toso bezet. De T.R.I. deed we derom een aanval ter hoogte van Soemedang. Deze aanval werd zonder verliezen onzer zijds afgeslagen. Onder de re publikeinse manschappen be vond zich een aantal Japanners. In Oost-Java passeerden onze troepen Singosari (halverwege Lawang en Malang. Op Noord-Sumatra voerden republikeinse groepen een aan val uit tegen het juist bezette Loeboekpapan. Deze aanval werd zonder verliezen onzer zijds afgeslagen. Het 21ste Nederlandse leger communiqué bevat nadere bij zonderheden over de in het 20ste communique vermelde actie: Te Tegal liep de weverij „Java", welke door de T.R.I. in brand werd gestoken, zware schade op. De haven was hier en daar ver sperd door gezonken schepen. De P.T.T.-centrale te Brebes werd door de T.R.I. vernield. Op Zuid-Sumatra ontstonden bij Djirak in de omgeving van de pompstations grote branden. Een aanval van 80 man in dit gebied werd afgeslagen. Bij La- hat werden grote hoeveelheden wapens gevonden. Aan de spoorweg Lahat-Moera Enim werd de rails over een afstand van 100 m. opgebroken. Zuid-Sumatra. Uit Palembang wordt gemeld, dat in het gebied ten Zuid-Westen van Pendopo contact tot stand is gekomen met enkele republikeinse ben den, die met enige verliezen aan hun zijde werden verdreven. Zij lieten bij hun vlucht een Japanse mitrailleur achter. Langs de weg naar Sekajoe wer den de bezette plaatsen gecon solideerd. Er zijn inlichtingen verkregen, welke erop wijzen, dat de republikeinse troepen in de richting Sekajoe terugtrok ken. De Nederlandse troepen, welke Warat bezetten, vonden daar een grote hoeveelheid wa pens en een aanzienlijk aantal auto's. Uit verkregen inlichtingen blijkt, dat zich hier en daar nog republikeinse groepen ophouden bij het meer in de buurt van Pagaralam. De republikeinse vernielingsploeg aldaar telt vol gens de berichten 4 Japanners. In de nacht van 28 op 29 Juli werd de brug tussen Kertapsit en Bagoekoening door onbeken de saboteurs gedeeltelijk ver nield. De schade werd de vol gende dag door de genie her steld. Gevechten in Oost-Java. Aneta's speciale correspondent meldt uit Oost-Java, dat het plaatsje Singosari door republi keinse troepen geheel uitge brand is achtergelaten en door I Bij besluit van de luitenant- Nederlandse troepen is bezet. gouverneur-generaal van 29 No- tigde berichten treffen de Ne derlandse troepen voorbereidin gen om vanuit Soerabaja naar Madoera over te steken en het eiland te bezetten. Waarnemers zijn van mening, dat, na de be zetting van de haven van Tji- latjap aan de Zuidkust van Ja va, de bezetting van Madoera voorlopig de laatste grote mili taire operatie op republikeins gebied zal zijn. Of de Nederlanders nog ver dere militaire acties zullen on dernemen, zal afhangen van „politieke overwegingen" en van de houding der republikein se autoriteiten. Waarnemers menen, dat de republikeinen niet geneigd, zullen zijn de vij andelijkheden te staken, tenzij hen door de Veiligheidsraad zulks verzocht zou worden of zich mogelijkheden zouden voor doen van arbitrage door een derde mogendheid. De situatie op Zuid-Sumatra. Volgens een correspondent van Aneta, die het pas bezette gebied ten Oosten van Paiem- bang heeft bezocht, zijn langs een traject van ongeveer 15 ki lometer alle Indonesische wo ningen tot de grond toe afge brand. De olieleidingen langs de weg zijn doorboord. De weg vloeiende olie, welke in brand werd gestoken, heeft een hele strook grond verschroeid. Ver schillende bruggen werden ver nield. Op vele plaatsen is de weg opengebroken en zijn tank vallen gemaakt. Malang bezet. Volgens Nederlandse leger- kringen te Batavia zijn Neder landse troepen Malang, de ze tel van het voorlopige Indone sische parlement op Oost-Java, binnengetrokken. Een Neder lands correspondent noemde Malang „een wildernis van ver nielde gebouwen". Spoedbehandeling gevraagd. Zoals wij reeds meedeelden, heeft de Australische regering de Indische kwestie bij de Veilig heidsraad aanhangig gemaakt op grond van hoofdstuk 7 van het Handvest der Verenigde Volken, dat spreekt van het optreden met betrekking tot bedreiging van de vrede, inbreuken op de vrede en aanvalsdaden. Tegelijkertijd heeft ook de ver tegenwoordiger van Voor-Indië namens zijn regering op grond van art. 34 van het Handvest bjj de Veiligheidsraad een verzoek ingediend, zo meldt Ass. Press, om in jle strijd tussen Nederland en Indonesië tussen beide te ko men en deze tot een einde te brengen, daar hjj een bedreiging vormt voor de wereldvrede. De Australische gedelegeerde bij de Ver. Naties, kol. J. L. Hodgson, deelde gisteren aan Ass. Press mede, dat hij gevraagd had, de Indonesische kwestie onmid dellijk in de Veiligheidsraad te behandelen en voorrang te geven boven alle andere kwesties. Waarschijnlijk zullen zich ech ter bij de vast tri stellen proce dure moeilijkheden voordoen. Volgens het charter der Ver enigde Naties moeten bjj elk ge schil de partjjen worden uitgeno digd aan de discussie deel te ne men en men is zich bewust, dat het verscheidene dagen zal duren vooraleer een Indonesisch verte genwoordiger in New York zal zijn. Brand in Parijse vrouwengevangenis. In de vrouwengevangenis te Tourelies bij Parijs is brand uit gebroken. Hoewel brandweer wagens uit alle delen van de stad spoedig ter plaatse waren, kon niet worden voorkomen, dat een aantal vrouwen door het vuur werd ingesloten. In een slaapzaal heeft men 21 verkool de lijken gevonden. Voorts is een naar het ziekenhuis vervoer de gevangene later aldaar over leden. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is in een werkplaats, waar zich celluloid bevond. Door de sterke wind breidde hij zich snel uit. Havenstaking te Antwerpen beëindigd. Gistermorgen hebben alle Ant werpse havenarbeiders het werk hervat. De staking is geëindigd. Weermachtsaannemers gerehabiliteerd. De eerste kamer van het Alk- gemaakt. Het merkwaardige maarse tribunaal deed uitspraak was, dat de president van het in een merkwaardige zaak, die tribunaal mr A. Schenkeveld na- in aannemerskringen deaan dacht heeft getrokken. De Bergense aannemers J. Sietsma en P. van Eyk hadden voor dit tribunaal terecht ge staan, waarbjj hen ten laste was gelegd hulpverlening aan de vijand door het uitvoeren van weermachtswerken op het vlieg veld Bergen en aan de kust strook, waarbij Sietsema een winst van rond f 100.000 en van Eyk een winst van f 85.000 had Nederlandse sigaren naar België? In het jaar 1946 voerde België uit Nederland 15.428.682 sigaren in alsmede 67.380 kg. tabak. Hier mede is België de voornaamste afnemer van sigaren van Neder land. Hierna volgt Tsjecho-Slo- wakije met 6.8 miliioen sigaren. De werkzaamheden aan de Vlakebrug over het kanaal door Zuid- Beveland vorderen snel. Nog dit jaar hoopt men de verbinding tot stand te kunnen brengen. Deze verkeersbrug wordt geconstrueerd bij de Mij „De Schelde" te Vlissingen. Uitvoering van Amerikaans plan in Duitsland opgeschort. Japanse vredesconferentie op 19 Augustus? Het ministerie van Buitenland- I productie mee te delen. Tot dan se Zaken der V.S. heeft zijn vol- zou de uitvoering van het plan ledige instemming uitgesproken van de Amerikaanse bevelhebber met de kenschetsing die de Ame- in Duitsland, Clay, en de Britse De Nederlandse regering in Indonesië heeft heden een de creet uitgevaardigd, waarbij de tineilanden Banka, Biliton en de Riouwarchipel waar zich be langrijke bauxietvoorraden be vinden, tot autonoom gebied verklaard. Deze eilanden zullen worden opgenomen in de Ver enigde Staten van Indonesië. Van officiële zijde te 's-Gra- vanhage wordt er op gewezen, dat de vertegenwoordigers van deze eilanden te Malino de wens te kennen hebben gegeven, een autonome status te verkrijgen. Dit verlangen van de afgevaar digden werd vervolgens ter ver gadering door een motie onder steund. Het stadje was geheel verlaten en langs de hoofdweg was nau welijks een huis door de vlam men gespaard. De Nederlandse troepen vorderen in de richting van Malang, dat op dertien ki lometer «afstand is gelegen. Zij worden echter opgehouden door ondermijnde wegen en opgebla zen bruggen. Aan Nederlandse zijde vielen vier doden terwijl zes personen gewond raakten. Bezetting van Madoera? Reuter's correspondent te Ba tavia, seint: Volgens betrouw bare, doch tot nu toe onbeves- Omtrent de te Oslo afgelegde verklaring waarvan hier bo ven sprake is, meldt de corres pondent van „Trouw" nog het volgende: Deze verklaring kwam, zoals te begrijpen is, moeizaam tot stand. De Indonesische delegatie deelde mee, dat zij een resolu tie aan de Conferentie zou voor leggen. Deze resolutie bevatte 'n preambule, waarin gezegd werd, dat de Indonesische delegatie het voornemen had gehad de Confe rentie te verlaten, doch dat zij in gehoorzaamheid aan het gebod van Jezus Christus de Heer, be sloten had met de Nederlanders te blijven aanzitten in het mid den der vertegenwoordigde vol keren. In de resolutie zelf werd aan de Conferentie gevraagd on middellijke staking van het wa pengeweld te eisen. De Nederlandse delegatie meen de deze resolutie niet te kunnen aanvaarden. Zij werd toch door vember 1946 No. 7 werd op tij delijke voet een gewest Banka, Billiton en Riouw ingesteld, zulks in afwachting van de staatkun dige hervormingen, die t.a.v. deze gebiedsdelen zouden worden inge voerd. Deze indeling berustte op zuiver administratieve grondslag. Belgische en Nederlandse havens ingeschakeld. Door een hooggeplaatst Ame rikaans regeringsfunctionnaris werd Woensdag medegedeeld, dat naar schatting 1.700.000 ton goe deren jaarlijks via de havens van Nederland en België naar Duits land zullen worden vervoerd als resultaat van de overeenkomst, waartoe door vertegenwoordi gers van de Britse en Amerikaan se bezettingszones en van Neder land en België het initiatief is ge nomen. Het feit, dat deze onderhande lingen met succes zijn beëindigd, wijst voorts op ons verlangen om Nederland en België weer deel te laten nemen aan het goederen vervoer naar Duitsland, dat van zo vitaal belang is voor het eco nomische leven dezer landen. N.a.v. het besluit van heden, waarvan de tekst nog niet be kend is, wordt opgemerkt, dat nog niet is na te gaan, of de aan deze gebieden toegekende auto nome status op dezelfde voet zal zijn ingericht als die van West Borneo. In ieder geval zal de toe gekende autonomie betrekking hebben op de instelling van een eigen vertegenwoordiging en op de invoering van eigen geldmid delen. rikaanse gedelegeerden in de Vei ligheidsraad gaven van het door de Sowjetafgevaardigde uitge sproken veto inzake het voorstel tot onderzoek In de Balkan. Zij hadden het veto „eenvoudigweg machtsmisbruik" genoemd, De onder-minister van Buiten landse Zaken, Robert Lovett, heeft verder op een persconferen tie medegedeeld dat de Ameri kaanse afgevaardigde, Johnson, volledige instructies zou ontvan gen en dat het gehele probleem onder aanhoudende en ernstige aandacht der V.S. stond. Over de Duitse industrie zeide Lovett dat Amerika en Groot- Brittannië aan Frankrijk ver zocht hebben om zijn standpunt inzake het peil der industriële Stakingen in de Amerikaanse auto-industrie. In de Amerikaanse auto-in dustrie zijn 60.000 arbeiders tot -werkloosheid gedoemd tengevol- de Indonesische delegatie bij de ge van het feit, dat collega's in Conferentieleiding ingediend. De- staking zijn gegaan. Bij Ford ze besloot echter geen resolutie die een zuiver politieke strekking had. aan de Conferentie voor te leggen. Zij sprak da hoop uit, dat een gemeenschappelijke ver klaring van beide delegaties, aan de Conferentie gericht, afge legd zou kunnen worden. hebben 22.000 man het werk moeten neerleggen. Bij de car- rosseriefabriek van Murray sta ken 7000 arbeiders. Bij de Hud son autofabrieken 1000, waar door bij dit laatste concern 8000 anderen zonder werk zijn geko- I men. Mr van Kleffens over de Indische kwestie. Op een persconferentie heeft de Nederlandse ambassadeur in de V.S., Mr E. N. van Kleffens, verklaard, dat India en Australië „buiten de grenzen van de jurisdictie van het charter der V.N." gingen, door de Indonesische kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Hij legde er de nadruk op, dat het hier geen geschil be trof tussen souvereine staten en dat daarom de naar voren ge brachte klachten „ongegrond" waren. Mr van Kleffens heeft, naar het Franse persbureau A.F.P. nader bericht o.m. nog het volgende ver klaard: „Nederland verlangt geen terugkeer van het oude koloniale systeem. Het wenst in Indonesië geen dienaren, maar deelgenoten te vinden. De Nederlandse rege ring is bereid de huidige republi keinse regering te erkennen, zo dra zij van haar kant bewijzen zal leveren, dat zij de bepalingen van de overeenkomst van Linggadjati respecteert. Mr van Kleffens was overigens volgens hetzelfde persbureau van mening, dat „de huidige republi keinse regering niet de wil van het Indonesische volk vertegen woordigt". Zij is samengesteld uit „een groep bandieten, die een mi crofoon en veel geld tot hun be schikking hebben". Op een vraag omtrent de be handeling van de kwestie door de Veiligheidsraad verklaarde Mr van Kleffens: „Wij willen aan het Indonesische volk, de vrijheid brengen, die het door deze on machtige Indonesische republiek onthouden is". Mr van Kleffens zou voorts hebben verklaard: „Ik kan het bericht, als zou Nederland van plan zijn Britse bemiddeling in te roepen, categorisch tegenspreken. De Nederlandse regering heeft geen plannen enige vreemde re gering om bemiddeling of arbi trage te vragen". onderbevelhebber, Robertson, op geschort worden. Lovett zei verder dat nog niet beslist was of van Frankrijk's op vatting op een driemogendheden- conferentie dan wel langs de nor male diplomatieke wegen mede deling zou moeten worden ge daan. Inzake de conferentie van elf landen over het vredesverdrag met Japan gaf de onder-minister toe, dat de conferentie na de oor spronkelijke datum van 19 Au gustus gehouden zal worden. Men heeft de betrokken regeringen reeds gevraagd welke tijd het meest geschikt is. Groot-Brittan- nië, zo zeide Lovett, heeft aan de V.S. nog geen mededelingen ge daan over de plannen om de ern stige monetaire crisis het hoofd te bieden. Het hoofd der Britse financiële delegatie in Amerika zou tijdelijk naar Londen terug- ger-—-oen zijn om volledige inlich tingen over het economische plan, dat Brittannië nu ontwerpt, te ontvangen. TANKSCHIP OP MIJN GELOPEN. Het Nederlandse tankstoom schip „Sunetta" van de Anglo- Saxon Petroleum Company (7987) is buiten de pier van Hoek van Holland op een mijn gelopen. Het schip is naar Hoek van Holland gesleept. De regering van Saksen-Nahalt heeft bekend gemaakt, dat de zwarthandelaren die voor de tweede maal gearresteerd wor den, tewerkgesteld zullen worden in de kolenmijnen en bij de Spoor wegen. Lijken van Britse sergeanten gevonden. Officieel wordt medegedeeld, dat men er na lang zoeken in ge slaagd is de lijken van de twee Britse serganten, die door de Ir goen Zwai Leoemi ter dood zijn gebracht, te vinden in de nabijheid van Nathanya. De lichamen hingen aan een boom. Toen zij gevonden werden, waren zij reeds 24 uur dood. Een Brits soldaat werd gewond toen een mijn, die in de onmid dellijke nabijheid van de plaats der executie was aangebracht, ontplofte en de lichamen der ge hangenen onherkenbaar ver minkte. Dr Hoessein Khalidi, secreta ris van het Arabische hoge co mité van Palestina, liet zich over het ophangen van de twee ser geants als volgt uit: „Deze moord is de lat'hartigste en duivelach- tigste, die ooit In dit deel van de wereld is bedreven, Zelfs de wreedste gangster zou met tegen zin en afschuw tot een dergelijke daar overgaan". Een golf van afschuw en ver ontwaardiging is over Engeland gegaan. „Er is een afschuwelijke mis daad tegen de mensheid bedreven. De gehele beschaafde wereld zal ontzet zijn hierover", aldus de plaats waar één der sergeants vandaan komt. Generaal Sir Alan Cunningham de Britse hoge commissaris voor Palestina, heeft mevr. Golda Myerson, hoofd van de politieke afdeling van het Joods Burean, voor een onderhoud ontboden. Naar uitbetrouwbare bron ver luidt, zou generaal Cunningham de volledige samenwerking van de Joodse gemeenschap eisen bij de bestrijding van de activiteit van Joodse verzetslieden. Joodse organisaties in Londen hebben eenparig de terechtstel ling van de Britse sergeants ver oordeeld. Woordvoerders van het Joodse Bureau te Jeruzalem hebben een verklaring doen publiceren, waar in o.m. gezegd wordt, dat „het Joodse agentschap en de Pale stijnse Nationale Joodse raad geen woorden kunnen vinden om hun afschuw over de lafhartige moord op twee onschuldigen door een troep misdadigers te uiten". Zij doen een beroep op de Joodse gemeenschap in Palestina en het gehele Joodse volk om „het afgrijselijke terrorisme vol komen uit te roeien". De Joodse raad van afgevaar digden verklaarde: „Deze gruwe lijke daad van chantage en ter reur zal in naam der menselijk heid en rechtvaardigheid altijd burgemeester van Bristol, de afgekeurd worden", drukkelijk verklaarde, dat het niet aan het tribunaal te wij ten was, dat deze zaak op de rol was gekomen. De vroegere chef van de P. O. D. te Alkmaar mr A. M. ba ron Tuyll van Serooskerken noch de latere chef van de P. R. A. aldaar, mr Steyn, hadden het nodig geoordeeld de heren Sietsma en van Eyk te vervol gen. In zekere kringen werd ech ter voortdurend actie gevoerd, voornamelijk achter de scher men, welke actie tot gevolg had, dat deze aannemers, die na de bevrijding direct weer volop werk hadden, successievelijk van alle werk uitgesloten werden. In opdracht van de procureur- fiscaal was de zaak thans op de rol van het tribunaal gebracht. By de behandeling bleek onom stotelijk, dat beide aannemers hun weermachtsopdrachten had den uitgevoerd in overleg en op dracht van officieren van de Secret Service, voor wie zij be langrijk spionnagewerk verrich ten. Uit de verklaringen van kapt. W. den Toom, thans kapt.-vlie- ger bij de Nederlandse lucht macht en A. v. Ulsen, thans pi loot bij de K.L.M., alsmede uit de eveneens hierbij betrokken voormalige opzichter der genie J. Oldenburg kwam vast te staan, dat Sietsma en van Eyk alleen weermachtswerken uitvoerden, om in de gelegenheid te zijn aan deze getuigen waardevolle in lichtingen te verschaffen. Ge noemde getuigen verklaarden, dat zij in contact stonden met Engeland, waar, naar hun later was gebleken, de gegevens op hoge prijs werden gesteld. De illegale werker K. Luyting uit Alkmaar, wapenofficier van de B.S., had destijds verklaard, dat Sietsma wapens had verborgen, die hij in zijn werkplaats door een Italiaan, die een jaar bij hem ondergedoken was, had la ten repareren, wapentransporten had verzorgd, een overval had ge daan op het kantoor van voor de Duitsers werkende transporton derneming, om gegevens over een Duits munitie- en wapen transport te bemachtigen, na omkoping van een Duitser een landmijn had opgegraven, om achter het geheim van deze mijn te komen en voorts belangrijke bedragen voor de illegaliteit beschikbaar had gesteld. De verdediger, mr C. Smal te Alkmaar, die uitvoerig het ille gale en spionnagewerk van de beschuldigde had belicht, sprak met verontwaardiging over de laster en tegenwerking, die de beide besch. hadden ondervon den, na vijf jaar hun leven feil te hebben gehad voor het vader land. Hij bracht het tribunaal dank voor de uitvoerige en uit stekende behandeling van deze zaak, waardoor de geruchten over deze z.g. „weermachtsaan nemers" tot hun ware propor ties waren teruggebracht. De Britse minister van Oorlog, Belenger, heeft Woensdagavond in het palement medegedeeld, dat het Britse leger beperkt zou wor den door versnelde demobilisatie. De regering is van plan het ge regelde leger, bestaande uit vrij willigers, uit te breiden, doch de overige 48.000 in oorlogstijd op gekomen officieren en manschap pen sneller te demobiliseren, „Daargelaten de handhaving van als van vitaal belang beschouwde onderdelen". Belenger verklaarde, dat veld maarschalk Lord Montgomery, de chef van de generale staf van het imperium, niet in verband met drastische beperkingen van de Britse gewapende machten ten bate van de industrie uit N.» Zeeland naar Groot-Brittannië terugkeerde. „Montgomery komt op eigen initiatief naar huis", al dus verklaarde Belenger. Duitse volkswagens naar België? Naar de heer Spaak in ant woord op een schriftelijke vraag mededeelde, worden thans parti culiere besprekingen gevoerd over de invoer van Duitse volkswagens in België. De prijs van deze auto's zou met inbegrip van alle invoer rechten en belastingen fr 37.500 bedragen. Bepaalde regeringsin stanties zouden op deze basis reeds bestellingen hebben gedaan. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Vrijdag avond: Wisselend bewolkt met plaat selijk enige regen. Hier en daar onweer. Over het algemeen wei nig wind en ongeveer zelfde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1