Australië beschuldigt Nederland van inbreuk op en bedreiging van de vrede. Engeland door economische crisis bedreigd SD-e ftactol. En legt de kwestie aan de Veiligheidsraad voor. Ook India heeft zich definitief tot de Raad gewend. Voor-Indisch vliegtuig neergeschoten Onze troepen maken weinig gevangenen. Zal Lahonr-garty de maGbt met de conservatieven delen? Geruchten over het aftreden van Attlee. Gromyko schiep zeer ernstige situatie in de Veiligheidsraad. Sowjet-Unie aanvaardt uitnodiging voor de OGtober-oonferentie te Londen. De Haganah contra de ïrgoen Zwai Leoemi. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND donderdag si juli 1947 Het Legerbericht, nuuiUeqtleti. Verandering in het Kabinet te verwachten? „StecUste- man tu we<cM." Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 3S, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In ons blad van Zaterdag jJ. schreef ds V. een artikel over Prot. Chr. Ziekenverpleging. In aansluiting daarop laten wij hier volgen een gedeelte van wat een speciale verslaggeefster van „De Nederlander" schreef over het Chr. Sanatorium „Sonne vanck" te Harderwijk. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van sanatorium- \»erpleging voor t.b.c. lijders ver volgt „Welk een zegen het voor de pa tiënten is om opgenomen te kun nen worden zal nog beter begre pen worden, wanneer we naast de zuiver lichamelijke verzorging de geestelijke factor beschouwen. Deze is juist voor de zieken die maanden, dikwijls jaren volkomen aan één plekje gebonden zijn, van overwegend belang. De eenzaamheid van het ziek bed, het leven in de onzekerheid van toekomst en gezondheid, en voor velen ook het weten van een einde, vragen de troost van een sterk geloof, de zekerheid van de Verlossing en de overgave aan Gods wil. Het is dan een rust zich te be vinden te midden van mensen, die deze zelfde gevoelens kennen, die net Evangelie tot leidraad in hun leven hebben gekozen. Het is een rust en verlichting in een gelijk gestemde omgeving te zijn. Daarom is het voor de patiënt van belang opgenomen te kunnen worden in een Protestants Chris telijk sanatorium, want de psy chische rust zal voor de genezing steeds een belangrijke factor blij ven. De zieke, die zich aan zijn om geving stoot, die niet de inner lijke steun krijgt, waar hij naar verlangt, zal in zijn genezing be lemmerd worden, hoe uitstekend de verdere verzorging ook mag zijn. De Protestants Christelijke patiënten vinden in Sonnevanck dit geestelijk leven. Heel de at mosfeer is er doordrongen van de positief Christelijke geest, waar God als Heer van leven en ster ven wordt erkend". Wat hier van „Sonnevanck" ge zegd wordt, geldt uit de aard der zaak ook van andere ziekenhui zen. De geestelijke factor is, vooral bij langdurige ziekten van grote betekenis. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 707 Abonnementsprijs 8.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZDIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROKGINDEWEY te Poortvliet. Het toestel was gecamoufleerd. Dinsdagmiddag is een Dako ta met medicijnen van het vlieg veld bij Singapore vertrokken. Volgens radio Djogja is het toe stel, dat het eigendom is van de Indiër Patnaik en onlangs Sjah- rir van Djogja naar Singapore vervoerde, door Nederlandse ja gers neergeschoten, Juist voor lat het op het vliegveld van Djogja zou landen. Volgens berichten van Agen- ce France Presse uit Batavia vervoerde de Dakota negen pas- ;agiers, waarvan vier Britse on- ierdanen en vijf Indonesiërs. De Dakota, aldus mededelingen van radio-Djogja was gecamoufleerd waardoor de vergissing van de Nederlanders begrijpelijk is. Een Nederlandse militaire woordvoerder te Batavia kon nog geen nadere bijzonderheden hierover mededelen, aangezien nog geen officiële rapporten wa ren binnengekomen. Hij ver klaarde echter, dat de vergissing der Nederlandse piloten waar- schijulijk te wijten was aan het feit, dat het toestel niet de on derscheidingstekens van het Ro de Kruis droeg. Volgens Reuter is te Batavia een Nederlands communique uitgegeven waarin gezegd wordt dat het Nederlandse vliegtuig slechts waarschuwingsschoten had gelost, waarna het vlieg tuig tegen een boom te pletter vloog. De conferentie over het Ruhrgebied. In officiële Britse kringen kan men het bericht uit Was hington, als zouden de Brits- Amerikaanse besprekingen over de steenkoolindustrie in het Ruhrgebied tegen het einde van deze week beginnen, niet beves tigen. Er is nog geen datum vast gesteld en de Britse delegatie is nog niet definitief samenge steld. Men wijst er op, dat het officiële Britse standpunt ten aanzien van de nationalisatie van de mijnen in het Ruhrge bied geen wijziging heeft onder gaan. Op het departement van Buitenlandse Zaken heeft men thans inlichtingen ontvangen, volgens welke Australië de Indische kwestie aanhanging heeft gemaakt bij de Veiligheidsraad op grond van hoofdstuk VII van het Handvest. Dit hoofdstuk spreekt van aanvalsdaden, inbreuk op en be dreiging van de vrede. Naar aanleiding van het bovenstaande gaf een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te kennen, dat het zeer te betreuren valt, dat een lid van het Britse gemenebest tot deze stap is overgegaan, vooral wanneer men in aanmerking neemt de jongste verklaring, welke minister Bevin in het Engelse Lagerhuis heeft afgelegd. Het wordt duidelijk geacht, dat deze stap van Australische zijde niet bevorderlijk is voor verdere stappen, die de Britse regering zou kunnen doen, met betrekking tot de door haar aangeboden goede diensten. Zolang niet bekend is, hoe de Australische stap precies luidt, kan geen commentaar gegeven worden. Wel echter aldus de woordvoerder kan reeds thans verwondering erover wor den geuit, dat de Australische regering heeft gemeend, de In dische kwestie te moeten bren gen onder hoofdstuk VII van het handvest, aangezien dit spreekt van aanvalsdaden, in breuk en bedreiging van de vre de. Dit hoofdstuk heeft derhalve alleen het oog op een niet- rechtmatig optreden van een staat, iets dat zich in Indonesië niet voordoet. Blijkbaar deelt de Australische regering de on juiste opvatting van de repu bliek, dat deze laatste reeds thans te beschouwen zou zijn als een souvereine staat. De woordvoerder herinnerde eraan, dat zelfs krachtens de overeen komst van Linggadjati ook na de interim-periode de republiek deze status niet zou krijgen, aangezien de republiek slechts zou worden een deelstaat van de Verenigde Staten van Indo nesië, welke na de totstandko ming van de Ned.-Indonesische Unie dan evenals het Konink rijk souverein zou zijn. Het zou dan ook begrijpelijk zijn geweest, als de Indonesische kwestie voor de Veiligheidsraad zou zijn gebracht op de grond slag van hoofdstuk VI van het Handvest. Dit spreekt van toe standen, welke de handhaving van de internationale vrede en veiligheid in gevaar kunnen brengen. Van officiële militaire zijde wordt er ter adstructie van de verklaringen, dat in Indonesië uitsluitend sprake is van een politionele actie op gewezen, dat het maken van krijgsgevan genen tot een uiterst minimum wordt beperkt. Alle Indonesi sche strijdkrachten, die zich overgeven aan de Nederlandse strijdkrachten, worden ontwa pend en naar huis gestuurd. Slechts enkele zegr gevaarlijke elementen worden gevangen gehouden. Vele leden van de Indonesi sche strijdorganisaties zo deelde men in dit verband van militaire zijde mede demobi liseren overigens zichzelf en keren met achterlating van uni form, schoeisel en wapens naar huis terug. Het geheel van de bewapening der Indonesische strijdorganisaties maakt een zonderlinge indruk. De militaire fegsman sprak van „een ratje toe", al voegde hij daar terstond aan toe, dat de bewapening van de Indonesiërs nochtans zeker voor 70 pet. modern kan worden genoemd. Vele groepen zijn met moderne automatische wapens uitgerust: mortieren, veldge schut, luchtafweergeschut, mi trailleurs, deels van Japanse origine, deels ook afkomstig uit de Nederlandse en geallieerde depots, die bij de Japanse over val verloren gingen. Voorts verklaarde de militaire zegsman, dat van een concen tratie van de Indonesische strijd krachten op midden-Java niets is gebleken. Hij deelde mede, dat de Soendanese strijders dui delijke voorkeur hebben ge toond, om naar huis terug te keren en dat zij zich zeer on gaarne op Javaans gebied blij ken te begeven. Republikeinse verliezen. Van Nederlandse militaire zijde wordt medegedeeld, dat geen cijfers bekend zijn om trent het aantal verliezen aan doden bij de republikeinse strijdkrachten. Men gaf te ken nen, dat een schatting van eni ge honderden wellicht nog aan de zeer hoge kant is. Ordeverstoringen te Palembang. Naar aanleiding van orde-ver storingen te Palembang, waar de ze week drie explosies plaatsvon den, is de meldingsplicht voor vreemdelingen, die in de kam pongs van het bezette gebied ver schijnen, gelast. Frankrijk doet beroep op S.U. zich bij het plan- Marshall aan te sluiten. Frankrijk heeft in de econo mische en sociale raad der V.N. >en eroep gedaan op de Sowjet- Jhie om het wantrouwen ter zij- Ie te zetten en mee te doen aan iet plan-Marshall voor het eco nomisch herstel van Europa. Bij de bespreking van het rap- oort der economische commissie 'oor Europa verklaarde Georges 'ioris (Frankrijk), dat Frankrijk dgemene instemming wenst met iet voorstel van Marshall en de MWige situatie in geen opzicht definitief acht. „De deur blijft open, zoals wij herhaaldelijk heb- oen verklaard". Antwerpse staking duurt voort. Leger ingeschakeld. Daar de staking in de Ant werpse haven belangrijke ladin gen, benodigd voor de voedsel voorziening, in gevaar brengt, heeft de regering besloten een be roep te doen op het leger. De toestand in de haven was gisteren onveranderd. De troepen die het noodzakelijkste zullen Hel pen lossen, zullen vanmorgen in Antwerpen aankomen. Militaire hulp van Engeland in het Verre Oosten stopgezet. De Britse regering heeft het verstrekken van alle militaire goederen en het verlenen van alle militaire faciliteiten aan de Nederlandse autoriteiten in het Verre Oosten stopgezet, aldus heeft Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken in bet Engelse parlement medegedeeld. De order van de militaire com mandant van Sumatra tot inleve ring van vuurwapenen is her haald. De termijn voor onge strafte na-inlevering loopt op 1 Augustus af. In het Nederlandse legercom muniqué van gisteren wordt de aanval op het Indisch vliegtuig te Djogjakarta toegeschreven aan het feit, dat het toestel geen enkel kenteken droeg. Nader wordt verklaard, dat tengevolge van de bombarde menten welke de republikeinen gisterochtend hebben uitgevoerd de Nederlandse luchtmacht bo ven republikeinse vliegvelden verkenningsvluchten heeft uit gevoerd. Naar aanleiding van het feit, dat het Indische toe stel medicamenten voor de re publiek vervoerde, wordt in het communique onderstreept, dat op dit punt nog niets was over eengekomen en dat de Neder landse autoriteiten dientenge volge niet op de hoogte waren van de komst van een Rode Kruistoestel. Nadat over het ge beurde oprecht teleurstelling is geuit, wordt er nog de nadruk op gelegd, dat, indien de Ne derlandse autoriteiten gewaar schuwd waren, zij al het moge lijke in het werk zouden hebben gesteld, opdat het toestel zyn bestemming zou bereiken. Tenslotte wordt nog gezegd, dat ieder toestel, dat in de toe komst zonder herkenningsteken over republikeins gebied vliegt ernstig gevaar zal lopen. India wendt zich tot Veiligheidsraad. De regering van India heeft het Indqnesisch-Nederlands con flict aan de voorzitter van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties voorgelegd. Wordt Engelse interven- ventie gevraagd? Uit oJI'ciële bron te 's-Gra- venhage wordt vernomen, aldus schrijft de „New York Times", dat de Nederlandse regering voornemens is Engeland te ver zoeken zijn interventie te ver lenen in het Indonesische ge schil op voorwaarde, dat de Ne derlandse souvereiniteit op Java, Sumatra en Madoera wordt er kend. Bij informatie te departement van Buitenlandse Zaken te Den Haag konden hierover geen na dere inlichtingen worden ver kregen. Het voor rekening van de Rotterdamsche Lloyd op de werf van „De Schelde" in aanbouw zijnd vlaggeschip „Willem Ruys" (ge noemd naar één der gefusilleerde directeuren) nadert zijn voltooiing. Zweden heeft bij de Sow- jetlegatie te Stockholm ge protesteerd tegen het feit, dat de Sowjet assistent militair at taché in een verboden militaire Bij het baden in zee ter hoogte van Kijkduin verdronk Zondag de 21-jarige C. de Kok te 's-Gra- venhage. Hij had zich, ondanks het feit, dat hij niet zwemmen zone in Noord-Zweden notities kon en hij door zijn vienden ge- heeft gemaakt en foto's geno- waarschuwd was, te ver in zee men van Zweedse versterkingen.1 begeven. De officiële aankondiging aan de vooravond van de „crisis-zitting" van de Britse Labour- parlementsfractie inhoudende, dat veldmaarschalk Montgommery, stafchef der gewapende macht van het Britse imperium, zijn bezoek aan Japan heeft afgelast en zich van zijn bezoek aan Nieuw Zeeland naar huis haast, werd in Londen in verband gebracht met de berichten, dat Groot-Brittannië gedwongen zou zijn om op drastische wijze zijn gewapende strijdmachten in te krimpen met het oog op de dreigende economische crisis. Hoewel het ministerie van oorlog als reden van zijn plotselinge terugkeer „dringendde zakelijke aangelegenheden te Londen" opgaf, vestigt het besluit van Montgomery de aandacht op Attlee's grote probleem, namelijk de steeds dwingender behoefte aan ingrijpende maat regelen om het te kort aan arbeidskrachten op te heffen, dat een hernieuwing dreigt te veroorzaken van de vorige wintercrisis, die de industriële productie in dit jaar belemmerde. Attlee heeft de nadruk gelegd op het fundamentele belang van de kolenproductie om Groot- Brittannië uit de huidige moei lijkheden te helpen. Indien de kolenproductie kan worden ver hoogd, zal hierdoor de Britse binnenlandse economische posi tie aanzienlijk worden verbe terd. Bovendien zouden hierdoor de vooruitzichten met betrek king tot de onderhandelingen over het plan-Marshall aanzien lijk worden verbeterd. De volgende week zal er een tweedaags debat in het Britse Lagehuis worden gehouden over de economische positie van het land, waarbij de regering een uitvoerige verklaring zal af leggen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.00 u„ onder 20.32 u. Maan op 20.54 u„ onder 3.41 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 1 Augustus: 1.39 u. 1.82 m., 13.55 u. 1.84 m. fiem ha£ue Mgr. dr J. Witlox brengt in zijn hoofdartikel in „De Maasbode" (K.V.P.) hulde aan de organisatie en leiding der Nederlandse troe- i pen. Ook de „doelbewuste be- i perktheid" der actie juicht hij i toe, om dan te vervolgen: „Nu het eenmaal tot liet zo on gewenste militaire optieden is moeten komen, nu onze Neder landse volk zijn zonen moet offe ren, nu eist het ook zonder enige twijfel, dat het te storten bloed niet vergeefs vergoten zal zijn. Met andere woorden, dat er ook definitieve resultaten zullen wor den bereikt. Een definitief resultaat kan in dit geval alleen zijn, dat er aan het hoofd der Republiek, na af loop der beperkte operaties een regering zal optreden, die zich lo yaal en royaal achter Linggadjati en deszelfs uitvoering stelt. Zou den wij dat niet bereiken, dan zou zelfs de zo broodnodige vermin dering van de militaire strijd krachten nauwelijks mogelijk zijn en zouden wij al wederom voortdurend op onze quivive moe ten blijven. Ons volk vraagt daarom zeer zeker, dat wij geen stap verder zullen gaan dan nodig is, maar ook dat wy geen stap minder zul len doen dan voor een bevredi gend einde vereist is. Wij moeten dus te doen gaan krijgen met een regering van de republiek, die volkomen bereid is de plaats te aanvaarden, aan de republiek door het basisaccoord van Linggadjati naast, en niet boven, de andere deelstaten toe gedacht. Met andere woorden, een rege ring, die vrij is van alle imperia listische neigingen, en die bereid is aan die delen van Java en Su matra, die een afzonderlijke sta tus wensen volgens Linggadjati, gelegenheid te geven in volle vrij heid de wens daartoe uit te spre ken". Terwijl tussen Attlee en de leiders der Labour partij voort gegaan werd met het voeren van besprekingen over de critieke situatie, deden bij de volgelin gen geruchten over hangende verschuivingen in het kabinet de ronde, waarbij de posities zo wel van de premier Attlee, als van de minister van buitenland se zaken, Bevin en van de mi nister van nationale organisa tie, Morrison, betrokken waren. Velen zjjn van mening, dat Bevin Attlee zal vervangen. Een ander gerucht wilde, dat de persoonlijke aanval in de Daily Mirror, op het leiderschap van Attlee, die de partij opriep om Attlee te vervangen, door Morrison geïnspireerd zou zijn. Nuchtere waarnemers hechten echter niet te veel waarde aan deze geruchten. Achter al deze tegenstrijdige berichten staan echter twee feiten. Ten eerste, dat de regering met het oog op de dollarcrisis zo spoedig mogelijk een aantal beslissingen zal moeten nemen, die zij tot nu toe steeds heeft uitgesteld. Ten tweede, dat on der de huidig critieke omstan digheden de verschillen in het van gesprek geworden zijn van De Sovjet-Unie gebruikt haar veto-recht. De Sowjet afgevaardigde in de Veiligheidsraad der V.N., Gro myko, heeft Dinsdag zijn veto uitgesproken over het gehele Amerikaanse voorstel om een Commissie van onderzoek op de Balkan te houden. Toen de Raad hoofdstuk voor hoofdstuk over het voorstel stemde zal Gromyko er rustig bij en onthield zich van stemming. Dit is de elfde maal, dat de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad haar veto heeft uitgesproken. De gehele resolutie kreeg de die, waarin de volkenbond werd steun van 9 leden. Polen steunde geplaatst toen Japan weigerde de Sowjet-Unie in haar oppo- zich neer te leggen bij de bevin- sitie. De V. S. zullen zo spoedig mo gelijk voorstellen voor de vol gende stap indienen. „De actie der Sowjet-Unie heeft een ern stige toestand geschapen, daar de meerderheid van de Balkan commissie en de Veiligheidsraad van mening was, dat de toe stand in Noord-Griekenland een potentiële bedreiging vormt." Voor de bijeenkomst van de raad hadden Albanië, Joego slavië en Bulgarije laten weten, dat zij niet met de samenstelling van een grenscommissie accoord zouden gaan. Perscommentaren. De twee grote New-Yorkse dagbladen, de New York Herald Tribune en de New York Ti mes wijden een hoofdartikel aan het jongste Sowjet-Russi- sche veto in de Veiligheidsraad. „Het Kremlin", aldus de „He rald Tribune", „heeft weer eens bewezen, dat het zich niet kan aanpassen aan een westers systeem, dat beschouwd wordt als in strijd met zijn eigen op vatting van macht". De New York Times ziet in de huidige positie van de organisa tie der V.N. een analogie met dingen van de commissie van onderzoek voor Mandsjoerije. Het Sowjet-Russische veto moet dus een stimulans zijn voor het Amerikaanse hulpprogram ma niet alleen voor Griekenland maar ook voor Turkije en West- Europa, opdat dit veto niet ge volgd worde door meer directe daden van de Sowjet-Unie voor dat de Amerikaanse hulp vruch ten afwerpt. Pete Ladjimi te Los Ange les, in reclamebiljetten de sterkste man ter wereld ge noemd, kreeg een auto-onge luk. Diagnose: „rugfractuur, hersenschudding, inwendig ge kneusd, toestand ernstig". De dokters vertelden hem, dat hij er wel weer boven op zou ko men, doch lange tijd op bed moest blijven. Pete dacht er echter anders over, stond op van de operatietafel, trok zijn kleren aan, zei de verbaasde doktoren goeden dag en ging naar huisAldus A.P. kabinet dagelijkse onderwerp de parlementsleden die de rege ring steunen. Zal regering haar pro gram loslaten? In Labourkringen van stand vastige volgelingen van de vak verenigingen meent men, dat een rigoureuse besnoeiing der strijdmacht de enige weg is om de dollarcrisis tegemoet te tre den teneinde een daling van de levensstandaard tegen te gaan. Eveneens wordt de toekomst van het nationalisatieprogram, der regering zowel voor Groot- Brittannië als voor Duitsland besproken. De nationalisatie van de Brit se jjzer- en staalindustrie die, zoals voorlopig is vastgesteld, in de volgende zitting van het par lement besproken zal worden ondervindt critiek. De critici voeren als argument aan dat risico, dat de leiders der indu strie zich zuilen gaan verzetten, in deze zorgelijke omstandighe den niet gelopen mag worden. Achter al deze strijdvragen bespeurt men de hoop der con servatieven en de vrees van menige aanhanger der Labour- partij, dat de regering haar pro gramma zal loslaten en de macht zal delen met de conser vatieven. Aanzienlijke beperkingen. Gisteravond is de parlementaire Labourfractie bijeen geweest. Op deze bijeenkomst zijn o.m. ter sprake gekomen de maatre gelen, welke genomen moeten worden om de dreigende crisis te bezweren. Een aanzienlijke beperking van de invoer van voeding en andere artikelen wordt vrijwel onvermijdelijk geacht, tenzij de regering er in slaagt op het laat ste ogenblik een middel tot ver betering te vinden. Sowjet-nota aan Engeland over ratificatie vredesverdragen. De Sowjet-regering heeft Gr.- Brittannië in een nota te mennen gegeven, dat zij de ratificatie van de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongarije en Finland wenst uit te stellen tot na het ogenblik, dat deze door de staten zelf zijn geratificeerd. Deze Russische verklaring zal waarschijulijk niet de goedkeu ring van de Britse regering wegdragen. Bij het baden verdronken. Te Bergen aan Zee is het 18- jarige meisje A. Mulder uit Krommenie bij het baden ver dronken. Een woordvoerder van het tie in October heeft aanvaard. Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft officieel me degedeeld, dat de Sowjet-Unie de uitnodiging van Engeland om de in October beginnende con ferentie van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken te Londen bij te wonen, heeft aanvaard. Deze uitnodiging is drie we ken geleden gelijktijdig naar Washington, Moskou en Parijs verzonden. De Sowjet-Unie heeft het eerste officiële antwoord ge geven. De Franse regering heeft de uitnodiging in beginsel aan vaard zonder een bepaalde da tum te noemen. Het staat nog niet vast, of de rapporten van de geallieerde bestuursautoriteiten te Berlijn waar de ministers aan het eind van de Moskouse zitting om hebben verzocht, op de October- conferentie zullen worden be sproken of voor de November- conferentie van de ministers zelf zullen worden bewaard. Het feit, dat de Sowjet-Unie de uitnodiging voor de conferen- De Joodse immigranten blijven aan boord. De terechtstelling van de twee, door de Joodse verzetsbe weging ïrgoen Zwai Leoemi ont voerde Britse sergeants schijnt bij een bedreiging gebleven te zijn. De ïrgoen heeft Maandag aangekondigd, dat de beide En gelsen op hetzelfde ogenblik en op dezelfde' wijze zouden wor den terechtgesteld als de drie Joodse verzetslieden. Bovendien zou nog een derde Brit ontvoerd en opgehangen worden. De Joodse verdedigingsorgani satie Haganah is gistermorgen begonnen met het „uitkammen" op grote schaal van het district Nathanya in Noord-Palestina. Honderden leden zijn gemobili seerd om de twee Britse ser geanten op te sporen. De twee Britse sergeants terecht gesteld. Volgens de laatste berichten zijn de twee ontvoerde Britse sergeants, die zich in handen van de Irgoen-Zwai-Leoemi be vonden, gisteren opgehangen. De Joodse immigranten. Reeds in ons nummer van gis teren berichtten wij, dat de 4500 Joodse illegale immigranten, die door de Britten naar Franse ha vens zijn gebracht, geweigerd hebben de schepen te verlaten. Volgens een Joodse arts, die zich aan boord heeft begeven van de drie schepen, waarop zich de teruggevoerde 4500 ille gale Joodse immigranten voor Palestina bevinden, heerst onder de kinderen, die deel uit maken van deze groep, diarrhee. De schepelingen blijken on dervoed, ten dele als gevolg van onvoldoende rantsoenen, ten de le door de hongestaking van 24 uur wegens brood, dat wormen bevatte. Slechts vijf Joden, zijn te Port du Bouc aan land gegaan in verband met hun lichamelijke toestand. De 4500 teruggevoer- den hebben besloten als groep aan boord te blijven. Het 6-jarig dochtertje van de familie Jansen te Alkmaar, dat sedert Dinsdag werd ver mist, is levenloos uit het Noord- Hollands kanaal opgehaald. wordt door diplomatieke waar. nemers te Londen van meer dan gewone belangstelling geacht. Het geeft van te voren de po sitieve geruststelling dat Moskou ondanks het jongste falen van de vier grote mogendheden om het eens te worden over de Europese economische samen werking, geen wijziging ver wacht in het plan om in No vember te Londen de werk zaamheden voor het oplossen van de Duitse kwestie voort te zetten. Eerste Kamer. Douane-overeenkomst. De Eerste Kamer heeft Dins dagavond een korte vergadering gehouden, waarin o.m. aan de orde kwam de ontwerp-douane overeenkomst tussen Nederland, België en Luxemburg. Verschillende sprekers voerden over dit onderwerp het woord. Naast waardering voor dit pogen tot regionale samenwerking was er ook de vrees, dat bepaalde Ne derlandse belangen geschaad zou den worden. Inzonderheid het voorgestelde percentage van 3 op de import van bloem, vond van verschillende kanten bestrijding, daar hierin gezien werd 'n bedrei ging van de handel in dit product. Met klem werd er bij de regering op aangedrongen een dergelijke bedreiging weg te nemen. In zijn antwoord heeft minister Lieftinck er de aandacht op ge vestigd, dat het tarief een voor lopig karakter heeft en dat het overleg nog niet is afgelopen. Het wetsontwerp werd goedgekeurd. Het wetsontwerp tot wijziging van de bedragei der schadeloos stelling en het pensioen van de leden der Tweede Kamer werd met 35 tegen 4 stemmen (die der Communisten) aangenomen. DE BILT ZEGT: Verwachting tot Donderdag avond Zwakke, geleidelijk wat toene mende wind tussen Noord en Oost. Enkele overdrijvende wol kenvelden. Bijna overal droog weer. Weinig verandering in tem peratuur,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1