VLIDO VLIEGENVANGER VANGT VLIJTIG VLIEGEN LAATSTE BERICHTEN. „Dat was een van onze helden". DE GROTE REIS VAN ,5. 'n Erdal-producidus goed GOES. Oud-Goessenaar geridderd. Mr W. H. van den Berge Azn, v. Directeur-Generaal der Be ngen, afkomstig uit Goes, is emd tot Ridder in de Orde Tan de Nederlandse Leeuw. Jubileum Adr. Kousemaker. In aansluiting op ons bericht Van Zaterdag j.l. verzoekt men ons de aandacht er op te vesti gen dat het jubileum van dhr Adr. Kousemaker niet op 1 Aug. a.z. zal worden herdacht, doch op Zaterdag 16 Augustus. De politie bekeurde P. L. uit Kwadendamme, die openlijk blijk gaf te diep in het glaasje te hebben gekeken. SOUBURG. „Luctor et Emergo" jubileerde. Wisselbeker gewonnen door M. Caljouw. Nadat de zwemvereniging Luctor et Emergo, Zaterdag ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan had gerecipieerd, waar- bij vele bekende figuren uit de Zeeuwse zwemwereld, alsmede burgemeester en mevr. Stemer- ding en weth. v. d. Putte (weth. de Priester was verhinderd) aanwezig waren, herdacht de ju bilerende vereniging dit feit Maandagavond op feestelijke wijze. De heer van Oorschot schet ste in een algemeen' overzicht de aanleiding tot de stichting van de vereniging n.l. een ver- drinkingsgeval. Met aanvanke lijk 25 leden werd de vereniging opgericht, die in de loop der 25 jaren vele moeilijkheden heeft moeten overwinnen. In de bezet tingstijd roofden de Duitsers de bezittingen voor een deel weg en wat onttrokken werd aan de bezetter werd door het water opgeslokt. Met kunst- en vliegwerk is weer een gelegenheid opgebouwd. Thans worden er echter plannen ontworpen voor de bóuw van een moderne badinrichting an nex badhuis. De heer van Oorschot huldig de de heren F. Meijers en J. van Eenennaam die beide vanaf de oprichting lid der vereniging zijn. Hij overhandigde ieder der heren een stoffelijk blijk van waardering. Mevr. van Hoek Meijers, dr Huysman en de heer Gabriëlse verdienden voor hun werkzaamheden eveneens de dank. Op gezellige wijze werd in het verdere deel van de avond aandacht geschonken aan het jubileum. Medegedeeld werd nog, dat de zwemwedstrijd welke Zaterdag middag gehouden was om de door de Oranjever. geschonken wisselbeker, gewonnen was door de heer M. Caljouw op de 100 m. schoolslag. /oensdagavond werd nog een feestavond gegeven voor de do nateurs en begunstigers der zwemvereniging. SJTNT LAURENS. De ver. „De Christelijke Kleu terschool" vergaderde o.l.v. Ds J. F. Simoons. Begin Nov. a.s. zal de inrich ting van een pand te Brigdamme zover gereed kunnen zijn, dat met de school kan worden begonnen. Ds Simoons, nam als voorzitter afscheid. De nieuwbenoemde voorzitter .r C. J. van Burg, zeide Z. Eerw. hartelijk dank voor het door hem verrichtte werk. Verder werden gekozen: tot 2e voorzitter, J. v. d. Bosse, secre taris P. Mesu en tot penningmees- teresse mevr. de MuynckMoll. DOMBURG. Sportmiddag. Zaterdagmiddag werden alhier op het weiland aan de Singel gymnastiekuitvoeringen gegeven door de leden van de Middelburg se vereniging „Wilhelmina" en de tumors van Oostkapelle en Dom burg. Met gróte aandacht volg den de talrijke toeschouwers de vertoningen. De gasten werden met 'muziek verwelkomd en uitgeleid. RETR AN CHEM ENT. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. kerk is benoemd de heer J. J. de Lijser. De leerlingen van de laag ste klassen der Lagere school maakten een reisje naar Knocke. De dag te voren hadden de klein tjes een wagen prachtig voor dit doel versierd. Het was een zeer gezellig uitstapje. Kookcursus. In een lokaal van de O.L.- school wordt momenteel een kookcursus gegeven, uitgaande van de Prov. Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland. Voor deze cursus, die onder leiding staat van mej. Crucq, bestaat flinke belangstelling. ZIEKIKZEE. Ongeval. Vrijdagmiddag had te Capelle bij Zierikzee, de landbouwers- knecht M. Matthijsse, in dienst bij de landbouwer v. Westen door het klemraken van een zijner be nen het ongeluk met een tractor van de dijk te rijden, waardoor hjj met enkele kwetsuren naar het St. Cornelia Liefdehuis moest worden overgebracht. BRUINISSE. Op de laatste dag slaagden nog voor het te Bergen op Zoom ge houden examen Algemene Han delskennis mej. Marie de Waal en de heer Joh. Verspoor. In totaal zijn dus van de door de heer Donker georganiseerde cursus 12 personen geslaagd. Eén candidate werd afgewezen, ter wijl na het schriftelijk examen 5 personen niet voor het mondeling examen hoefden op te komen. De mosselverzeniliiig. De mosselverzending wordt toch ongetwijfeld wel beïnvloed door het zeer fraaie en warme zomerweer. 1-Iet is voor de expor teurs toch in deze dagen heus niet aanlokkelijk om mosselen per vrachtauto dwars door Bel gië naar Noord-Frankrijk te zen den. Ondanks deze ongunstige fac tor, werd toch weer plm. 4000 tonnen verzonden. De inleggeryen en conserveer- inrichtingen bleken daarbij goede afnemers, doch ook de vers de handel bleef niet achter. Recht streeks naar België gingen per eigen vaartuig plm. 400 tonnen. HAAMSTEDE. Op het Zaterdag 26 Juli te -Zierikzee gehouden muziekcon cours behaalde de harmonie „Witte van Haemstede", onder leiding van haar directeur, dhr D. C Steur, een eerste prijs met 102 punten in de eerste afd. Voor het uit 24 leden be staande corps een bijzonder eer vol resultaat. RENESSE. Het plaatselijk muziekcorps „Luctor et Emergo" behaalde op het te Zierikzee gehouden mu ziekconcours een le pr., hetgeen als een zeer fraaie prestatie be titeld mag worden. De commissie, welke alhier i belast is met de uitvoering nood- wet ouderdomsvoorziening is sa mengesteld uit de heren J. W. de Jonge, W. v. Klooster, M. M. Krijger en K. B. Hogerland. Onze dorpsgenoten de he ren H. C. Gilijamse en A. v. d. Maas slaagden dezer dagen voor het Middenstandsdiploma. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Haarlem (vac. ds I. P. van der Waal), rar G. A. Alma te Lisse, B. van Ginkel te Sloterdijk, A. P. Mijnarends te Amstelveen. Beroepen te Goënga, J. A. Visser te Lathum. Bedankt voor Farmsum, A. M Nortier te Den Andel; voor Hat- tem, J. de Vos te Rotterdam- Vreewijk; voor Suawoude, L. Hylarides te Paesens. Geref. Kerken. Beroepen te Spijk, O. Bouw man te Nijverdal; te Zwaag- westeinde en te Drogeham, H. H. van Kapel te Khoohte Smilde, Joh, Booy te Heinkens- zand. Bedankt voor Beetgum en voor Boxum, P. W. v. d. Veen te Broek o. Akkerwoudevoor Arnhem, J. Thomas te Rotter- dam-Charloisvoor Apeldoorn, J A. Schep te Assen; voor Poor- tugaal, K. Veenstra te Kralingse- veer. COMMISSIE-GENERAAL NAAR NEDERLAND. De regering heeft de C.-G. uit genodigd naar Den Haag te ko men om nader overleg te plegen. HET POLITIEEL OPTREDEN IN INDIË. Van officiële militaire zijde medegedeeld, dat omtrent het aantal van de bij de politiële ac tie op Java en Sumatra gemaak te gevangenen geen schatting valt te geven. Van krijgsgevangenen aldus de militaire woordvoerder kan in dit verband ook zeker niet worden gesproken. Veeleer is hier sprake van arrestanten, die na een onderzoek in overeenstem ming met het politieel karakter van :s optreden weer op vrije voeten worden gesteld. Alleen di''.en, van wie komt vast te sta dat zij gevaar blijven op leveren voor orde en rust, worden zolang nodig onder arrest geno men. JOODSE IMMIGRANTEN WILLEN NIET VAN BOORD. De Joodse immigranten, die door Frankrijk gastvrij zouden worden ontvangen, weigeren, volgens de laatste berichten, van boord te gaan. Eerr speciale correspondent van Reuter heeft 'de opvarenden van de „Ocean Vigour" ge vraagd, of zij aan land willen gaan. Eerst heerste een doodse stilte, maar toen riepen plotse ling een honderdtal als één man in het Jiddisch: „Neen. Wij zou den liever van honger willen sterven dan ergens anders aan land gaan dan in Palestina." Naar verluidt weigeren de Jo den op de andere schepen ook aan land te gaan. SOWJET-UNIE GEBRUIKT VETO IN VEILIGHEIDSRAAD. De Sowjet-afgevaardigde in de Veiligheidsraad der V.N., Andrei Gromyko, heeft Dinsdag zijn veto uitgesproken over het gehele Amerikaanse voorstel om een commissie van onderzoek op de Balkan te houden. Dit is de elfde maal, dat de Sowjct-Unie in de veiligheidsraad haar veto heeft uitgesproken. De Amerikaanse afgevaardigde Herschel Johnson, stelde onmid dellijk na Gromyko's veto voor, dat de bijeenkomst zou worden verdaagd, opdat de afgevaardig den hun regeringen over dit „bui tengewoon ernstig gebeuren zou kunnen raadplegen. De raad ging daarop tot Woensdagavond uit een. Voor de bijeenkomst van de raad hadden Albanië, Joego slavië en Bulgarije laten weten, dat zij niet met de samenstelling van een grenscommissie accoord zouden gaan. GEEN BRITSE DEMARCHE BIJ VOOR-INDISCHE REGERING. Het Foreign office heeft gis teravond' het gerucht tegenge sproken, al zou de Britse rege ring bij de regering van Voor- Indië stappen hebben onderno men om de laatste te bewegen haar besluit om het Indonesi sche probleem aan de Veilig- J voor te leggen, uit te stellen. Geref. Kerken fArt. 31 K.O.) Beroepen te Z a.iV m, D. Nieu- wenhuis te Zuidwolde. Aangenomen naar Holwerd- Blija, F. E. Pels, cand. te Kam pen. -n Bedankt voor Leiden. C. H. Lindeboom Jr. te Kampen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Baarn, A. C. Noort, cand. te Apeldoorn. Bedankt voor Lutten aan de Dedemsvaart, J. v. Doorn te Urk. Ds J. H. Kuyper gesneuveld. Ds J. H. Kuyper, veldprediker in Indië is op 27 Juli gesneu veld. De overledene diende de Ned. Herv. Gemeenten te Wans- werd ~"en Mastenbroek en werd 15 Maart 1946 benoemd tot veld prediker. Doopsbediening in volle zee. Aan een reisbrief van de zen deling-arts ds W. A. Nolle, vroe ger N. H. predikant te Winsum, in het weekblad „De Hervormde Kerk" ontlenen wij Mijn tweede Zondag aan boord van de Sibajak had ik het voor recht de Heilige Doop te mogen bedienen. Een dame, belijdend lid der Gereformeerde Kerk, had mij verzocht haar kleine, die haar ouders na een huwelijk van 12 jaar, als eerste was komen verrassen en geboren werd, toen vader reeds weer naar Indië was vertrokken, in de volgende Si- bajakkerkdienst te dopen. Om dat zij, als zovelen, plotseling gelegenheid had gekregen naar haar man te vertrekken, hadden haar in de enkele dagen, die aan het vertrek voorafgingen, de tijd en de rust voor deze plech- digheid ontbroken. Bovendien arbeidt haar man in de zgn. bui tenbezittingen, waar jarenlang geen predikant komt. Enkele le den van de Etat major, onder wie de kapitein, woonden deze, voor een schip niet alledaagse sacramentsbediening bij. Zo doopte ik Zondag 1 Juni, op de „Sibajak", toen zij midden in de Rode Zee voer, Petra Helma, in de naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes. Het doopbewijs draagt naast mijn handtekening, die van mijn semi-collega scheepsarts, als lid der Geref. Kerk, en van de ka pitein, met de nauwkeurige plaatsbepaling, waar het schip zich te 11.03 bevond, n.l. 18 gra den, 59 minuten Noorderbreedte, en 39 graden, 59 minuten Ooster lengte. Aan het slot werd een collecte gehouden, waarvan de opbrengst aan de moeder ter hand werd gesteld, met het ver zoek, namens de „Sibajak-ge- mcente" daarvoor een zilveren beker te kopen, en daarin te doen graveren het merkwaar dige feit van deze scheepsdoops- bediening. Onderwijs. Geslaagd voor het diploma Coupeuse op het te Dordrecht ge houden examen mej. J. Kik Cd. te Bruinisse. Geslaagd voor het prac- tijkdiploma boekhouden de heer J. T. Laport te Goes. Dhr van de Riet te Hein- kenszand slaagde voor het exa men Hoofdacte A. De volgende leerlingen van de Ambachtsschool te Middel burg werden bevorderd van de le naar de 2e klass: Timmeren IA, P. Francke, Ga- pinge; E. Hollander, Seroosker- ke (prijs); C. A. Hoogesteger, Middelburg; C. Jeras, Nieuw- land: L. Jobse, Koudekerke; L. H. Kcppejan, Souburg; M. C. Louws, St Laurens (prijs); G. Maranus, Oostkaplle; M. Passé nier, Middelburg: A. Reijnierse, Koudekerke; A. de Rijke, Mid delburg; W. de, Rijke, Seroos I kerke; I. v. Sluijs, Koudekerke (voorw.); J. A. Verschelling, i MiddelburgP. J. Wielemaker, en A. de Witte, Koudekerke; I. Moens, Middelburg. Niet bevorderd 9. Timmeren IB: I. de Buck, Biggekerke; P. Joosse, Aagte kerke; J. C. Koole, Wolphaarts- j dijk; I. d* Lange, Middelburg; A. Po'oman, Middelburg (prijs); J. Poppe, Ritthem; P. de Rijke, Middelburg; C. G. Schout, Vlissingen; C. Sinke, Seroos- kerke (prijs); J. Tevel, Koude kerke (prijs); P. Vogel, Middel burg; C. v. Wallenburg, Veere; L. Wouters, Biggekerke. Niet bevorderd 12. Electro techniek I: A. W. de Beste, Vlissingen; H. Hengeveld, Vlissingen; N. Kesteloo, Koude kerke (prijs); J. Koole, Koude kerke (prijs); J. Kruisdijk, Vlis singen; C. R. Leunis, Middel burg; C. Marijs, Arnemuiden; J. Marijs, Middelburg (prijs); J. Melse, Oostkapelle; J. Mes, Middelburg; N. J. de Munck, Middelburg; C. J. de Smidt, Souburg; H. Swiers, Vlissingen; M. Vader, St. Laurens; J. Ver- straate, Koudekerke (prijs); B. E. Wamelink, Vlissingen; P. C. Weiss, Vlissingen. Niet bevorderd 9. Schilderen I: J. Dingemanse, Arnemuiden; J. J. J. Provoost, Biervliet; C. Siereveld, Arne muiden; H. J. Sies, Middelburg; J. P. v. Sighem, Westkapelle; C. de Wolf, Grijpskerke (prijs). D. J. de Back, M'burg (voorw.). Niet bevorderd 1. Metselen I: A. Dourleijn, Domburg (prijs)W. Dunnes, Middelburg; A. Pieterse, Mid delburg; J. v. Sluijs, Domburg; A. P. Wielemaker, Middelburg; P. A. v. d. Zwaluw, Lewedorp; A. de Ridder, Arnemuiden; P. Gabriëlse, Westkapelle (prijs). Niét bevorderd 3. Bankwerken IA: P. J. Baan, Middelburg; C. Baljeu, Middel burg; J. Besuijen, Koudekerke; j W. F. Bitterberg, Koudekerke (prijs); J. v. Boven, Vlissingen, L. Brand, Domburg (prijs)D. J. Geleijn, Vlissingen; J. Ge- schiere, Meliskerke; A. Hui- bregtse, Vlissingen; J. J. Ja cobs, Breskens; K. Krijger, Mid delburg; A. P. Leenhouts, Bres kens; L. Louws, Middelburg (prijs); A. Lijk, Souburg; C. A. Maasdam, Vlissingen (prijs)A. Paling, Vlissingen; J. de Ridder, i Arnemuiden (prijs); B. Schuil- werve, Middelburg; F. W. d, Troye, Middelburg; J. C. Vreeke, A. J. de Wolf, Middelburg. Niet bevorderd 5. Bankwerken IB: A. Adriaanse, Middelburg; W. v. Belzen, Ar nemuiden; H. J. Bliek, Bres kens; P. v. Breda, Koudekerke; D. Caljouw, Arnemuiden (prijs); J. Corbijn, St. Laurens; D. Flipse, Middelburg; W. Hui- bregtse, Domburg (prijs); A. Janse, Serooskehk^ A. J. Janse v. Rosenaaal, Middelburg; A. de Jonge, Arnemuiden (prijs); J. Louws, Middelburg; L. P. Rie- mens, Serooskerke; I. v. Sluijs, Biggekerke (prijs); P. J. de Smit, Vlissingen; P. Bos, Mid delburg (voorw.); I. de Jong, Vlissingen. Niet bevorderd 5. Smeden I: H. Meijers, Veere; I. Ovaa, Zoutelande; G. v. Sig hem, Westkapelle. Niet bevorderd 2. Provinciale Staten. Debat over de bedrijfsvorm der P.Z.E.M. Stichting Herstel Zeeland wordt per 1 Januari 1948 opgeheven. In de Confreriezaal van het Schuttershof te Middelburg I heerste een tropische hitte, toen: de Comm. der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, gister morgen de vergadering der Prov. Slaten van Zeeland opende. Met overgrote meerderheid werd dhr D Kodde (S G.P be- ncemd tot buitengewoon lid van Ged. Staten. Stichting Herstel Zeeland 1945. Mevr. E. J. v. d. B r o e c k e de Man (P. v. d. A.) vroeg en verkreeg het woord voor het stel len van enige vragen over de Stichting Herstel Zeeland 1945. Zij vroeg, of het juist is, dat Ged. Staten besloten deze Stichting per 1 Januari 1948 op te heffen en of het motief hiervan gelegen was in het feit, dat de financiële uitkomsten der Stichting Herstel Limburg 1945 zeer ongunstig wa ren, hetgeen zij geen reden achtte om voor Zeeland thans ook tot opheffing over te gaan. Tenslotte vroeg zij, of G.S. niet met haar van mening waren, dat de Stich ting voorshands dient voort te bestaan of wellicht in een andere vorm kan worden voortgezet. Het lid van G.S., dhr A. Schout, antwoordde hierop, dat G.S. inderdaad besloten tot op heffing per 1 Jan. 1948. Van de zijde der regering was meerdere J malen hierop aangedrongen. G.S. meenden hieraan te moeten me dewerken, zonder dit in verband te brengen met de gebeurtenissen in Limburg. De opheffing was G.S. niet lief, want ze zijn vol waardering voor het vele werk, dat de Stichting verricht in het belang onzer pro vincie. G.S. zullen nog eens over wegen, of de StiC ting in een an dere vorm zou kunnen worden1 voortgezet Schatting gronden. Vervolgens kreeg dhr D. K o d- de (S.G.P.) het woord. Hjj vroeg, I of bij de schatting van gronden in de calamiteuze polders de pacht waarde hoger gesteld wordt dan die, welke de Grondkamer toe staat en of Ged. Staten dan niet van mening zijn, dat de eige naren van die gronden onevenre dig worden belast, hetgeen te meer knelt, nu de lasten in het algemeen zo zwaar zijn. Tenslot te vroeg hij, of Ged. Staten, bij bevestigende beantwoording, be reid zijn middelen te overwegen om die ongelijkheid op te heffen. De P.Z.E.M.-kwestie. Hierna kwam het voorstel t.a.v. de bedrijfsvorm van de N.V. P.Z.E.M. in behandeling. Aller eerst voerde het woord dhr L. P. v. Oorschot (P. v. d. A.), die, hoewel dankbaar, dat G.S. aan de wensen der statenleden zo ver waren tegemoetgekomen, het antwoord van G.S. toch niet ge heel en al voldoende achtte. Met de overweging, dat het beheer bij een privaatrechtelijke bedrijfs vorm soepeler is, was spr. het niet eens. Zeker zou ook bij de publiekrechtelijke vorm, waarvan hij voorstander is, delegatie van bevoegdheden moeten plaatsvin den. Er is toch maar één belang hebbende en dat is de provincie, men gaat toch geen N.V.-vorm met zichzelf aan? Er is slechts één controle-orgaan op dit ge meenschapsbedrijf, n.l. de Prov. Staten. Bovendien zijn er in Zee land andere provinciale diensten, die niet de N.V.-vorm hebben. De Staten moeten bij de N.V.-vorm afstand doen van een groot deel der controle. Hij diende een mo tie in, waarin tot uiting komt, dat de publ. rechtel. bedrijfsvorm der electr. voorz. in Zeeland de meest wenselijke is waarom aan Ged. Staten wordt verzocht deze vorm voor te bereiden. Dhr J. de Kruijter (C.H.) verklaarde zich aceoord met het voorstel van Ged. Staten, dit met een kleine restrictie t.a.v. het mandaat. Mr H. B. Bouman (P. v. d. A.) was van o'/deel, dat ook bij behoud van de N.V.-vorm nog meer invloed aan de Prov. Sta ten kan worden gegeven dan in het voorstel lot uiting komt. Hij voerd? diverse bezwaren aan: de afgevaardigden der Prov. Staten in de alg. verg. van aandeelhou ders kunnen niet weten, hoe he,t merendeel der Statenleden over allerlei voorstellen denkt; de alg. verg. van aandeelhouders is eigenlijk een onderonsje: er wordt veel te weinig bekend van het geen deze vergadering beslist: bovendien brengt het voorstel van Ged. Staten met zich, dat de le den der Prov. Staten slechts ach teraf critiek kunnen uitoefenen. Hjj gaf de suggestie, dal. wanneer het voorstel van G.S. zal worden aanvaard, wordt vastgesteld dat de verg. van aandeelhouders in bepaalde gevallen het advies vraagt van de Prov. Staten, Nameps de AJt.-fractie sprak dhr P. M e 1 i e f s te, die zich af vroeg, wat wel ft-» klachten waren t.a.v. de electriciteitsvoorziening. Hij was van mening, dat om rede nen van financieel belang de N.V. vorm dient te worden gehand haafd. In de practijk zal boven dien blijken, dat er bij de publ. recht, bedrijfsvorm niet veel wij zigingen zullen komen. Wij zullen dan de bevoegdheden toch moe ten delegeren aan een commissie, die zich zal moeten- doen voor lichten door directeur enz. Er is geen voldoende openbaarheid om trent het werk van de Raad van Bestuur, zo wordt gezegd, maar denkt men, dat bij de publ. rech telijke vorm dit veel zal veran deren T.a.v. de onrendabele lijnen en de sociale paragraaf wilde spr. nadere voorstellen van G.S. af wachten. Hij verklaarde zich ac coord met het voorstel van G.S. Dhr D. Kodde (S.G.P.) acht te, dat het tot heden steeds moei lijk was aan te wijzen, wie nu eigenlijk de verantwoordelijkheid voor het bedrijf droeg. Uit eigen ervaring was Spr. bekend, dat ook bij de huidige N.V.-vorm het beheer niet altijd soepel was, T.a.v. de door G.S. naar voren ge brachte juridische bezwaren te gen de publ. rechtel. vorm stond spr. zeer sceptisch: er werd veel gezegd, maar van weinig beteke nis. Tegen handhaving van de N.V.-vom zijn naar spr.'s oordeel grotere juridische bezwaren in te brengen. Hij verklaarde zich ten slotte voorstander van de publ. rechtel. bedrijfsvorm, waarbij de technische kwesties overgelaten kunnen worden aan Ged. Staten, die zich doen voorlichten door deskund - i. Dhr A. C de Baare (P.v.d.A.) ondersteunde de mo- tie-v. Oorschot en wees er op, dat de juridische bezwaren van G.S. geen steek houdende publ.rechtel. vorm in andere provinciën heeft immers ook de koninklijke goedkeuring verkre gen. De fin. van de electr. voor ziening en van de provincie kun nen worden gescheiden gehou den. Dhr F. Schets (K.V.P.) drong aan op de benoeming van een lid van het P.Z.E.M.-perso neel in de Raad van Bestuur. Namens Ged. Staten antwoord de mr A. J. v. d. Wee 1, die met voldoening constateer de, dat deze kwestie niet gebon den is aan een politieke ziens wijze. De bedrijfsvorm op zich zelf heeft niet gefaald. Er was wel onvoldoende contact tussen P.Z.E.M. en Provincie. Om dit te veranderen geven G. S. het geneesmiddel. Het debat over deze zaak is van volkomen theoretische aard, omdaf G. S. zich de P.Z.E.M. niet voorstellen als een zuiver commerciële onderneming, maar als een bedrijf ter behartiging van de algemene sociale belan gen binnen het raam van de N.V.-vorm. Hij wees er op, dat de publ.rechtel. vorm in andere provincies nooit voor de volle 100 pet toepassing vindt. De alg. verg. van aandeelhou ders zal uiteindelijk bestaan uit hen, die het vertrouwen der Prov. Staten hebben. Nooit is door G. S. betoogd, dat de publ.- rechtel. vorm rechtens ontoelaat baar zou zijn, maar wel dat bij deze vorm delegatie in strijd is met de wet. Tot dhr Kodde zei spr., dat hij de capaciteiten van G. S. niet moest overschatten, want dat het onmogelijk zou zijn, dat G. S. ook nog alle tech nische kwesties t.a.v. de electri citeitsvoorziening zullen behan delen. Bij de replieken deelde dhr v. Oorschot mede, dat hij zijn motie handhaafde. Dhr Kodde was niet overtuigd; de directe invloed van Prov. Staten komt niet voldoende tot uiting in het voorstel van G. S. Dhr d e Baare was evenmin tevreden. Nogmaals kwam m r v. d. Weel aan het woord. Er mag geen twijfel over bestaan, wie het bedrijf bestuurt. B.v. over de onrendabele lijnen zullen niet de Raad van Bestuur of de di recteur beslissen, maar de Prov. Staten. De motie-van Oorschot werd hierna met 2414 stemmen ver worpen. Het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen. Het verhaal van Kees de Boom. „De Rotterdammer" had een onderhoud met de nieuwe voor zitter van het C.N.V., de heer Ruppert. Ter sprake kwam ook het illegale werk van het C.N.V. „Als het daarom gaat", zeide de heer Ruppert, „zet dan maar wat in de krant over het werk van de held Kees de Boon uit Hardinxveld". En hjj vertelde: „We zaten op een avond in De cember bij Kees thuis bij elkaar om met een boot naar de over kant te varen. Ik moest met een opdracht van het C.N.V. naar het z.uiden. Maar het ging niet door, omdat er een transport Engelse vliegers was, dat natuurlijk voor rang had. Dan maar de volgende avond. Maar toen gebeurde er iets, waardoor de de overtocht voor lange tijd onmogelijk zou worden. Een groep koeriers, die per boot door de linie was geko men, had een Duitse motorboot beschoten. De volgende dag werd er naar hoge Duitse officieren ge zocht. Hun lijken werden in de motorboot gevonden. De Duitsers zetten toen de Biesbosch af, ver sperringen werden aangebracht, en „het gat" naar de overkant zat muuraicht. Ik ben toen een poosje ondergedoken in Sleeuwijk bij leden van de Landarbeiders- bond. (Waar anders, denken we). Toen, op een dag in Februari 1945, komt Kees de Boom naar me toe en zegt, dat ik weer te rug moet naar Hardinxveld. De hele Merwede, ten Westen van de Biesbosch, zullen we afvaren mid den tussen de Duitse linies, terwijl als we de punt van de Jacomien voorbij zijn, de geallieerde linies voor ons liggen. Een tocht vol ge varen. Maar de vrouw van Kees, toch ook een moeder van zeven kinderen, zegt: „Je moet het doen Kees". Zo zitten we dan op een dag bij elkaar. Nu zal het gebeu ren. Maar weer komt er iets tus sen. De S.D. is op komst, het huis wordt omsingeld, maar allen zijn reeds gevlucht. In de hooiberg, in een sloot. Eerst de pet af Na een paar uur komt Kees in de donkere avond naar me toe. Hfj fluistert dat alles klaar is. Het hele gezelschap van tien per sonen, want er zijn ook een paar vrouwen, een regeringsambtenaar en een paar B.S.-ers, die naar het reeds bevrijde Zuiden moeten, maakt zich reisvaardig. We pik ken een bootje, leggen er een en veloppe met 200 in voor de gro tere boot, die we daarna charte ren de eigenaar krijgt 'm na de oorlog wel terug.ende tocht gaat beginnen denken we. Maar het is niet waar! De pet van Kees gaat af. En voor we gaan varen, terwijl het geklikkak van de Duitse soldatenlaarzen klinkt op de dijk boven ons, onder de donkere hemel, bij het geluid van de kabbelende golven en het ruisen van het riet, bidt Kees Om een behouden overtocht. En nog nooit heb ik de betekenis van het woord Amen zo begrepen. Toen wist ik, dat we er komen zouden!" De heer Ruppert wacht even met verder vertellen, want deze geschiedenis grijpt hem altijd weer aan, als hij er aan terug denkt. Samen begonnen, samen eindigen. „Zo kwamen we na een tocht vol gevaren, die vier lange uren duurde, bij het piertje van Lage Zwaluwe aan. Om daarna ergens in een hutje, dat we vonden, af scheid te nemen. „Maar dat gaat zo niet", zei Kees, „we zijn samen begonnen, we zullen ook samen eindigen". En daar in dat hutje op de veilige Brabantse grond dankten Roomse en Protestantse Christenen God voor hun behou den overkomst". Amsterdamse Effectenbeurs. Slotkoersen op 29 Juli 1947 medegedeeld door: Incasso "Jank N.V. Goes. I V.K. heden. 3—3% Ned. '38 1007,. 1007» 3—3% Ned. '47 99"/,. 99% j 3 Ned. 1937 99% 99"/» 3 Dollarlen. '47 100"/,. 100% 2% %Ned. N.W.S. 82% 82% [2% Spaarcert 101% 101% 3 Indië 1937 95% 95% Alg. Kunstz. Unie 185% 186 v. d. Bergh Jurgens 300 297 v. Berkei's Patent 127 126% Fokker 220 v. Gelder Zonen 142 140 Kon. Ned. Hoogovens 164 161 Leverbros Unilever 291% 291 Ned. Ford 360 365 Ned. Kabelfabriek 269% 270 Philips Gloeilampen 376 375 Billiton Ie rubriek 423% 420 Billiton lie rubriek 358 353 Dordtsche Olie 393% Kon. Olie 413% 409 Amsterdam Rubber 153% 152 Bandar Rubber Mij. 108% 108 Deli-Batavia Rubb. 114% 112 Oost-Java Rubber 94% 95 Serbadjadi Rubber 84 83% Holl.-Amerika lijn 202 201% j Java-Chïna-Japanl. 149 149% Kon. Ned. Stoomb. 167 167% I Ned. Scheepv. Unie 180% 181 Rotterd. Lloyd 177 175% St. Mij. Ned. 164% 165% Handelsver. A'dam 248 245 Javaanse Cult. Mij. 133% 127 Ned.-Ind. Suiker Unie 132% 126% Ver. Vorstenlanden 68% 66% Deli Batavia Mij. 135% 132 Deli Maatschappij 164% 163 Senembah Mij. 144% 142 Muller Co. Ie Serie 166 165% Amsterd. Bank 144 145 Holl. Bank Unie 183 183 Incasso-Bank 143% 144 Rotterd. Bank 149% 149% Twentsche Bank 162% 158% Intern. Gew. Betonbouw 141 140% Ned. Gist- en Spiritusfabr. 360% 362% Nyma 224% 224 Rott. Droogd. Mij. 320 Stokvis Hand. Mij. 163 163% Stork Co. 145% 145 Werkspoor Serie A 167% 166% j., wed. van W. Koole; J. van der Sneppen, 86 j., weduwn. van M. F. Middendorp; P. Thijse- baert, 61 j. ,te Waterland (B.) echtgen. van E. van Bouchaute. V olksweerbaarheid. Naar men ons meedeelt zal de Bijzondere Vrijwillige Land storm en Burgerwacht niet meer terugkeren; alleen de Vereni ging „Volksweerbaarheid", die hetzelfde doel nastreeft, blijft bestaan. Naar dat doel -wordt gestreefd door langs wettige weg: het bevorderen van de ont wikkeling van de Nederlandse bevolking; het bestuderen van de vraag stukken de samenleving betref fende; het zich ter beschikking stel len van het Wettige Gezag, zo- dit een beroep op leden van Volksweerbaarheid doet; het uitgeven van geschriften en het houden van openbare bij eenkomsten; alle andere wettige doeltref fende middelen. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk te Zonnemaire schonk aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk te Bruinisse een bedrag van f 400.voor de wederopbouw van kerk en pastorie. Burgerlijke Stand. TERNEUZEN. GeborenAdrl- ana M., d. v. W. Catshoek en H. C. Honders; Theophile D., z. v. A. de Waele en A. van Poorten. Ondertrouwd: M. M. Gulden, 22 j. en C. Bondewel, 21 j.; P. Hamelink, 21 j. te Zaamslag en C. M. Dekker, 20 j.; W. A. M. van de Winckel, 19 j. en J. Scheele, 19 j. Overleden: A. den Hamer, 79 Distributiekring Middelburg. Zeep voor Artsen, enz. voor de 9e en 10e periode 1947. De Directeur van de Distri butiekring Middelburg maakt bekend, dat vroedvrouwen, ver loskundigen, wijkverpleegsters en verplegers, particuliere ver pleegsters en verplegers, gedi plomeerde kraamverzorgsters, leerling bakers en kraamver zorgsters, veeverloskundigen. DO O R TON JOOP" SOHELTENS 5. Aan een agent vragen de jongens de weg naar de Groene- steeg. Ze stappen flink door. Wacht eens, hier in de buurt moet het wezen. De vierde zij straat. Ja! Hier is de Groene- steeg. Ze gaan het steegje in. Bij nummer 28 blijven ze staan. Hier moet de man wonen, in dit armoedige huisje. Op de groene deur staat met gele letters ge schilderd: P. Loos. Een bel is er niet. Ties bonst op de deur. Even daarna horen de jongens voetstappen in de gang. De deur gaat een klein eindje open en een hoofd met een paar gemene ogen kijkt om de deur. „Wat moeten jullie hier?" 6. „We brengen de portefeu ille terug, die u verloren hebt". „Ah! Zo! Die was ik al kwijt. Kom er even in". De jongens durven niet goed. Maar als ze denken aan de be loning, die ze misschien zullen krijgen, doen ze het toch. In de gang kijkt de man zijn porte feuille door. Hij zoekt. Hij zoekt nog eens. „Waar is. „Wat?" vraagt Ties. „Ik mis iets. Een papiertje. Dat hebben jullie er zeker uit gehaald". „We hebben er niks uitge haald, meneer, heus niet".

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3