NAAR EEN DERDE WERELDOORLOG Wereld-Conferentie m de Jeugd. Doelmatige verdeling woongelegenheid. Irovinri&kSMM Tweede controverse tussen Churchill en Roosevelt. WReeuws Vlaamse grieven. De koloniën in geding. De ieugd i/an J-a-nttigie Holettfaeatodec ui. Er bestond een tweede, scherpe controverse tussen Churchill en Roosevelt in de haven van Ar gentina en aan boord van de Augusta tot uiting kwam en ook hierov— vertelt de zoon: „Meer en meer herwon de Prime Minister zijn zelfvertrouwen, maar er was één vraag onbeant woord gebleven en die zou ook op de volgende mferentie van deze mannen niet beantwoord wor den. India, Birma dat waren verwijten. Ka l vader er eenmaal over was begonnen, zou hij zijn Brits gehoor er aan blijven herinneren". En Roosevelt drukt zich als volgt uit: „Ik denk dat we het nog weieens over India zullen hebben, voor dat we klaar zijn. En over Birma. En Java. En Indo-China. En Indonesië. En de de Afrikaanse koloniën. En Egypte en PalestinaCasablanca brengt de herhaling van Roosevelt's „koloniale" overdenkingen: „Het koloniale stelsel betekent oorlog. Buit landen als India, Birma en Java uit; sleep uit al die landen de rijkdom weg en geef er nooit iets voor in de plaats b.r. betere scholen, een fatsc- levensstandaard, behoorlijke hygiënische maatrege len en alles wat je bereikt is het opstapelen van het soort moeilijkheden dat uiteindelijk tot oorlog leidt India behoorde dadelijk domi- de koloniale politiek van de Brit ten. Denk eens wat dat voor Sta- lin moet betekenen! Dat zal hem nion-status te krijgen en dan zou het bewijs leveren wat de Weste- men er na een aantal jaren lijke naties kunnen en willen tot Vijf misschien of tien zelf moe ten kunnen uitmaken of men een onderdeel van het Britse rijk wenste te blijven of geheel onaf hankelijk wou worden. Als domi nion zou het recht hebben op een moderne regeringsvorm, een be hoorlijke hygiënische voorziening en adequate scholen. Maar hoe "kan het die dingen ooit verkrij gen als Engeland jaar na jaar de rijkdom van de natuurlijke hulp bronnen er uit wegzuigt? Steeds blijft het vooruitzicht voor de be volking hetzelfde: epidemieën en belastingen. Het enige waar ze zeker op kunnen rekenen is hon gersnood Indië in geding. En Jenslotte een vooral voor ons zo belangrijke mededeling uit de tijd tussen de conferenties te Teheran en Yalta: „Een jaar geleden was konin gin Wilhelmina ftier... we raak ten aan het pratenik had moeten zeggen, ik kreeg haar aan het praten over de,Nederlandse koloniënJava, Borneo al die Nederlandse bezittingen in Oost-IndiëIk wees er op dat het Amerikanen zouden zijn, die die koloniën van .de Japanners zouden bevrijdenZe zei dat de politiek die wij ten opzichte van de Philippijnen hebben ge volgd het voorbeeld voor haar ge dragslijn zou zijn in Néd. O.-Indië na de oorlog. Ze beloofde mij dat haar regering de volkeren van N. O.-Indië de dominion status zou geven met het recht zich zelf te regeren en het recht op ge lijkheid. Daarna, als hun regering eenmaal tot stand is gekomen en het volk in vrije stemming be sluit, dat het algehele onafhan kelijkheid wenst, dan zal het die worden toegestaan, juist zoals wij doen met de Philippijnen. Dat is een verplichting en het betekent een scherpe breuk met stand brengen na de oorlog „Theorie". Deze uitingen geven inderdaad ten voeten uit en onbedoeld! Roosevelt als de leider van een jong volk, met alle „jonge" ideologiezonder de harde ervaring, de nuchtere zakelijk heid en bovenal de vooruitziende wereld-omvattende blik van de staatsman. Duidelijker dan ergens blijkt uit deze geheel anders bedoelde citaten hoe zeer Roosevelt hier slechts theorie en woorden gaf en kón geven, waar Churchill steu nende op zijn onmetelijke erva ring toen en daar al wist en voorzag dat Roosevelt's desidera ta, ineens en zonder grote gelei delijkheid tot werkelijkheid ge bracht, voor al die achterlijke ge kleurde volkeren slechts chaos, ste tijden van burgeroorlog, cor ruptie, feodale en totalitaire on derdrukking konden leiden. Hier ligt reeds de oorsprong van de ramp, die India en ook ons Indië moest treffen toen Roosevelt in zjjn naïef Amerikaans denken alle keiharde zekerheden van de weinig bemoedigende Oosterse realiteit ter zijde school. En.... ook hiermede speelde hij toen reeds volkomen in Rusland's kaarten Stalin is nu eenmaal geen „Uncle Jozef", en deze twee simpele woorden bewijzen in hun volkomen naïeviteit hoezeer Roo sevelt miste wat Churchill juist wel bezat: de gave zonder illu sies de realiteit te aanvaarden van zakenmensen. Roosevelt begreep niet en kon niet begrijpen, dat het indam men van de te verwachten clas hing tides of colour het vraag stuk voor de na-oorlogse tijd zou vormen. En evenmin: hoe dat vraagstuk kon worden opgelost zonder die gekleurde volkeren in terreur, terugval naar de zwart- de grootste ellende te brengen. (Van een speciale correspondent.) De Wereld-Conferentie voor aanwezig waren, dat het juist Christelijke Jeugd, die thans te deze wereld van oorlog en leed Oslo bijeen is, is ontstaan uit het was, die Christus had overwon- verlangen om, na de oorlog dienen. „Christus Victor" is een achter ons ligt, elkaar als chris- j realiteit geweest in de afgelopen tenjeugd van de gehele wereld, j jaren, een realiteit dwars door opnieuw te ontmoeten. De eerste i alle ellende en vernederingen wereldconferentie werd gehou-1 heen. den in 1939 te Amsterdam, on-i En nu mogen wij dan na de der de dreigende schaduw vanoorlog opnieuw samen zijn als de naderende oorlog. Dit ver-1 christen-jeugd uit de gehele we- langen is in de oorlogsjaren nog reld. In zijn openingsrede voor levendiger geworden. Hoewel deze conferentie heeft Dr Visser alles' wat op Amsterdam 1939 is't Hooft er op gewezen, dat wij gevolgd, de meest brute ensamenkomen in een wereld, die krasse ontkerstening scheen en1 alles wat is uitgedrukt in de schijnt te zijn van het „motto" van deze Conferentie „Christus Victor", is het de ervaring ge weest van zeer 'velen, die daar Door tekort aan i verpleegsters: 16C^G DGCLCLGIl. Welke meisjes kunnen helpen? De gemiddelde wachttijd voor een t.b.c.-patient om in het sanatorium Sonnevanck te worden opgenomen bedraagt 1 jaar. Bedden, ruimte en verpleegmateriaal is. er voldoende, doch waar blijven de verpleegsters? Aldus de vorige week een een bedreiging minder van de speciale verslaggeefster van j volksgezondheid. „De Nederlander", die een be zoek bracht aan het Chr. Sana torium „Sonnevanck" te Har derwijk. Na i_;overzicht te hebben gegeven van de verschillende geneesmethodes vervolgt zij: De gevolgen van deze metho den zijn steeds een verkleining of verlichting van de taak van de zieke long, waardoor het or gaan de nodige rust krijgt om te herstellen. Een eerste ver eiste bij de toepassing blijft steeds volledige bedrust. In vroeger jaren liet men de pa tiënt opstaan en wat wandelen, hierdoor echter werd dikwijls het ziekte-proces jaren gerekt. Absolute rust is voor de gene zing een allerbelangrijkste fac tor. Voor de patient is dus het verblijf in een sanatorium waar hij volledige verzorging vindt en voortdurende medische hulp een niet genoeg te beklemtonen noodzaak; doch ook voor de maatschappij is het van het van het allergrootste belang dat de t.b.c.-patiënt, die een bron van besmetting vormt voor 'de mensen rond hem in een uiterst hygiënische omgeving geïsoleerd wordt. De infectiebron, welke de pa tient in huis veroorzaakt, kan vermeden worden, wanneer de zieke in een sanatorium kan Daarom wordt een ernstig be roep gedaan op de vele meisjes, die onnadenkend en onwetend van de nood van honderden greep zal kunnen krijgen op de naam van deze Conferentie, hartstochtelijk ontkent. Als Christenen geloven wij, dat de volken en rassen voor elkaar verantwoordelijk zijn en in solidariteit met elkaar moeten leven. Maar wij leven in een we reld die zeer ernstig verdeeld is. Wij behoeven slechts te denken aan de kloof tussen Rusland en het Westen, of aan de spannin gen tussen de volkeren van Azië en Afrika aan de ene kant en die van Europa en Amerika aan de andere kant. Voor het Evangelie schijnt in de wereld van vandaag geen plaats meer te zijn. Het proces van decularisatie van de massa door onze onpersoonlijke techni sche cultuur gaat nog steeds door. De kans dat de kerk een haar tijd zoek brengen of ver snipperen met allerlei beuze larij. We zouden haar, wanneer ze wel een groot hart en een operi oor voor het lijden van een mens en voor het geheel van een maatschappij hebben, wil len vertellen van.de lege bed den, die in „Sonnevanck" en vele andere sanatoria staan. Van de wachttijden, die voor iedere patiënt hier op vermeld, wereld is zeer klein. En toch, ondanks dit, komen wij samen hier in Oslo onder het motto: Jezus is Heer. Want het mag dan al zijn, dat er vele machten werken in de wereld. Vele krachten die het Evangelie ontkennen en bestrijden, dat neemt niet weg, dat daar is slechts een God is, „de Vader, uit welke alle dingen zijn, en wen tot Hem; een Heer, Jezus Christus, door welke alle dingen weken, maanden, ja zelfs wel j eJJ door Hem" (1 Co» een jaar wachten betekenen. 86). Dit is het woord waarover Wachten in een bed in- de Bisschop Berggrav heeft ge- huiskamer, wachten in een.Prfkt f opemngsgodsdienst- slaapvertrek, waar 's nachts ook oefening in de Kathedraal van kinderen slapen, wachten op Oslo In slechts een behandeling, welke alleen in een goed geoutilleerd zieken- deze twee wereld zijn er bronnen van kracht: kracht van boven en huis mogelijk is. Wachten, ver_j kracht van beneden Er is altijd ergeren en inplaats van enkele Sjeest en zal altijd zijn een maanden voor jaren moeten j f nJd iusscn deze bfd® krach: lijden. Wachten, besmetten, tot 'J®®-. Eh in deze strijd is het eigen leed en dat van ontelbareI P""tus? d'et de overwinning be- anderen. In het vriendelijke, I baald heaft en bahalen f1' Vi„„„iui— „i,„_ Daarom kunnen wij samenko- heerlijk tussen de hossen gele gen Sonnevanck bij Harderwijk wordt een den, waarbij het gaat om men senlevens. wij men onder het motto: „Jezus is Heer." Het gevaar bestaat, zoals kan echter het sanatorium zijn maximum aantal patiënten niet worden opgenomen. Dit bete- "kent voor de patiënt veelal ge- opnem nezing, voor de maatschappij tnaie striid eestre- rlet gevaar Desiaai, zoais ii ^fèt eïatom^nen-1 Bisschop Berggrav zei, dat dit motto zou worden tot een cli ché. En inderdaad, deze Confe- Zonder hulp van verpleegsters rentie is een riscante onderne- ïs ming. Maar wij Christus de Heer onze Conferentie. weten, dat is, ook van Oslo, 25 Juli 1947. J. T. HEIJ. FEUILLETON door NEL, VERSCHOORv. d. VLIS. 41) En geen honderd meter ver der is het hek van „De Rozen haag". Straks gaat ze de tuin nog in met die vermaledijde hond. Het dier loopt tegen Jannigje's benen, een warm en vertrouwd gevoel, nu hier in het donker. Haar mond is stroef en geslo ten, maar haar adem gaat kort en gejaagd Ze kijken beiden strak naar het hek van de tuin. Vlak bij dat hek weet hij drie woorden; het is onbegrijpelijk, dat hij daar al zijn krachten voor nodig blijkt te hebben. „Een mooie avond." Jannigje knikt: „Zó, ik ben er hier. Goeden avond, Klink- spoor." Ze gaat het hek door, de tuin in. Een paar seconden staat hij stil bij dat hek, dan gaat hij in een draf naar het havenhoofd. Ergens achter in zijn hoofd is een zwevend gevoel, dat hij nooit eerder heeft gehad. Een woede maakt zich van hem meester. Hij leunt over het hek en spuwt nijdig op de golven. „Goede avond, Klinkspoor." Ja zeker. Voor wat en voor wie heeft hij hier gestaan vanavond? Het is voor het eerst en voor het laatst geweest, laat ze dat begrijpen! Jannigje zit in de keuken naast de tafel. Het licht van de gas lamp valt over haar gezicht, over haar hals en armen. Ze staat on rustig op en loopt de trappen op naar boven. Dat raam moet open, het is hier warm. Het kleppert zachtjes op de wind. Die wind brengt een zilte geur van de ri vier naar binnen. Ze staat bij dat raam. Kan het waar zijn, dat Klink spoor hier voor haar gekomen is? Wat verbeeldt ze zich toch? Kan hjj Joukje niet zoeken of wie dan ook? Waaraan weet zij nu zeker, dat hij voor h"ar imc-n is? Hoe kan het zyn, aat er iemand voor haar naar de haven komt? Ze gaat zitten op de stoel naast het kastje, in deze veel te grote en te weelderige kamer, en drukt een hand tegen het hart. Laat dat mokerend geklop nu ophouden en brandende warmte daar ergens. Als Klinkspoor hier voor haar gekomen is, wat gaat er dan ge beuren? Als ze hem gaat zeg gen Klinkspoor, mijn va der. Neen, niet weer dat vreselijke woord. Ze kreunt zachtjes in het don ker van de avond. In dit uur komt haar jeugd weer in al zijn zwaarte op haar af. Ze komt overeind en staat in het donker bij net raam. De rivier stroomt voort naar de zee, een glanzend licht op ziin golven. En een verlangen bruist in haar op, niet te houden meer, niet te keren meer, met geen enkele mogelijkheid, met geen enkele kracht. Klinkspoor, wat betekent een naam? Wat'betekenen twee ogen, recht in de hare? Een man is voor haar naar de haven geko men, voor haar, Jannigje Kolen brander. En zijn ogen zijn warm en eerlijk, en open. Ach onzin, hoe kan dat waar zijn, wie is zij? Een smadelijk lachje trekt langs haai' mono, maar vergqjdt Franse waarnemers hebben in de nacht van Zondag op Maan dag een nieuwe meteoor ter grootte van de maan gezien, die zich in westelijke richting over de Franse Alpen voortbewoog. De vertegenwoordiger der Do minicaanse republiek te Geneve heeft aan de internationale vluch telingenorganisatie medegedeeld, dat zijn land doorgaat met zijn immigratie-politiek, en dat het nog 100.000 vluchtelingen kan op nemen. In de kelders van een school te Erlingen (Duitsland) is een lijst met 10.000 namen van vroe gere leden van de „Waffen S.S." en verscheidene ledenregisters van de „doodskop divisie" der S.S. gevonden. De lijsten zijn aan de Amerikan.—e zuiveringsautoritei ten overhandigd. Vietnamese militaire kringen hebben verklaard, dat de Franse troepen in de afgelopen zes maanden in Indo-China respec tievelijk 26.000, 51.000 en 11.000 man aan doden, gewonden en krijgsgevangenen hebben verlo ren. Meer dan 1000 geleerden uit 30 landen hebben eenstemmig een resolutie aangenomen waar in in de meest krachtige termen alle vormen van biologische oor logsvoering verworpen werden. De resolutie werd tijdens de slotzitting van het vierde inter- notionale microbiologische con gres te Kopenhagen opgesteld. De Economische raad en de sociale raad van de V. N. heb ben besloten op 23 Maart 1948 een wereldconferentie over de pers te Genève te houden. Bij het bevolkingsregister te TeLAviv is brand uitgebroken. De Amerikaanse senaat heeft een gerechtelijke commissie ge machtigd in Europa een onder zoek in te stellen naar 't vluch telingenvraagstuk in verband met een eventuele wijziging van de Amerikaanse immigratie voorschriften. Maandag is te Amsterdam een 53-jarige glazenwasser door het breken van een sport van de schuifladder, w&arop hij naar zo- ven klom, ter hoogte der tweede étage gevallen, met het gevolg, dat hij kort daarop is overleden. Zaterdagavond is een 55-jarige vrouw op de Ceintuurbaan te Amsterdam van de motorwagen van lijn 3 gestapt voordat de tram haar stopplaats had be reikt Zij werd door de bijwagen overreden en is aan de hekomen verwondingen overleden. Meer behoefte aan arbeiders dan aan materialen. Aan de nota naar aanleiding van het eindverslag van de com missie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot bevordering van doelmatige verdeling van woongelegenheid is het volgende ontleend De minister van Binnenl. Zaken kan de bezorgdheid van vele le den over de wijze, waarop de wet toepassing kan vinden, verstaan. De doeltreffende woonruimtever deling, zoals deze op de voet van de wet zal moeten worden bevor derd, is uiteraard een tijdelijke voorziening in de woningnood. De minister deelt de mening, dat de definitieve oplossing van het huisvestingprobleem slechts zal kunnen worden verkregen door woningherstel en woning bouw. Het woningherstel is dan ook terstond na de bevrijding met kracht ter hand genomen. Ver wacht mag worden, dat in het lopende jaar practisch in alle ge vallen van zgn. lichte schade, d.i. de schade, waarvan het herstel niet meer dan f300.kost, het herstel zal zijn geschied. Het aan taal van deze gevallen is onge veer 40.000. Van de gevallen van zware schade aan woningen, ten bedrage van ongeveer 50.000 zal het herstel vermoedelijk in de eerstvolgende twee jaren kunnen plaats vinden. Hierbij wordt aan genomen, dat de financiële rege ling, voortvloeiende uit de wet op de materiële oorlogsschaden, waarvan het ontwerp binnenkort aan de Staten-Generaal zal wor den aangeboden, in het algemeen geen beletsel zal behoeven te zijn voor dit herstel. De woningbouw is in hoge ma te afhankelijk van het aantal ge schoolde bouwvakarbeiders en hun prestatie. Voor zoveel de wo ningbouw betreft, is momenteel de materiaalvoorziening niet maatgevend. Slechts door de arbeiders op te wekken hun eigen belang ach ter te stellen bij het belang van de gemeenschap, welke zo grote behoefte aan woningen heeft, en door het publiek er toe te bren gen ouderhoudsvverken uit te stellen kunneh de nodige resulta ten worden bereikt. Te ontraden is de bouw van woningen te gunnen tegen prij- XVI. Aardenburg herbouwt. Reeds enkele malen heb ik in zo is het ook hiermee gegaan, mijn brieven geschreven over Niet het laatst had men te wor de Stichting: Aardenburg Her- stelen met het wantrouwen, dat bouwt. Hoewel ik me niet vlei, dat véle lezers zich alles nog zullen herinneren, zal men mis schien toch nog wel weten, dat dit een Stichting is, die zich tot doel stelt, heel eenvoudig uit gedrukt: In zo kort mogelijke de mens bezielt. Zal wel altijd geweest zijn, maar toch wel heel erg in deze na-oorlogse tijd. De mens is nu eenmaal egoïstisch en kan zich zo weinig voorstel len, dat er ook nog mensen zijn, die van dat gebrek minder last tijd, met zo weinig mogelijk hebbende, uit medeleven met kosten voor de getroffenen, hen in staat te stellen weer een eigen huis te bezitten. Voor deze Stichting is het Donderdag een mooie dag ge weest, toen de eerste steen werd gelegd van een twaalftal wo ningen, die onder de leiding van de Stichting worden her bouwd. Het ligt niet in de be doeling hiervan een verslag te geven, het heeft reeds in ons blad van Zaterdag gestaan. Er is gemetseld, er is gesproken, er is gegeten, dat hoort er nu eenmaal zo'n beetje bij. Maar het voornaamste is, dat er ge werkt is in het jaar van voor bereiding, dat achter ons ligt. En dat er weer perspectief is voor twaalf gezinnen, die een jaar geleden nog in de gedachte leefden om, misschien wel hun gehele verdere leven, in een noodwoning of in een „hok" te moeten blijven. Het lijkt wel, of de Stichting wonderen kan doen, maar toch doet zij eigenlijk niet anders dan al die arme getrofenen, die geen weg weten in de romps lomp van allerlei bureaux, aan de hand te nemen en hun die weg te wijzen, beter gezegd die weg voor hen te effenen. Een jaar lang heeft de Stich ting moeten voorbereiden, nu zijn we zover, dat er gebouwd wordt en dat, naar we hopen, vóór de winter twaalf gezinnen onder dak zijn, terwijl er weer al een aantal in zo'n vergevor derde staat van voorbereiding is, dat ook daaraan binnen enkele dagen kan worden begonnen. Zoals met alle pionierswerk, onze zwaar getroffen streek, willen helpen, om „er uit te ko men". Ik hoop van harte, dat men in Oostburg en in Schoondijke, waar de Stichting nu ook gaat werken, deze met vertrouwen tegemoet zal treden. Met Gods hulp, Gedeputeerde de heer Schout, drukte dat in zijn toespraak zo juist uit, zal, hoe moeilijk alles ook is, veel kunnen worden bereikt. Een tweede punt. De geeste lijke wederopbouw. Ik dacht hieraan bij het lezen van het artikel aan het hoofd van het blad van Zaterdag van W. V. Er is in de laatste dagen nog al een woordje gewisseld over de plannen tot stichting van een R. Kath. H.B.S. te Schoondijke. Ten tweede male weigerde de Raad van Schoondijke medewer king. Vooral omdat twee mid delbare scholen in onze streek te veel is en er, zoals men het uitdrukt, gevaar is, dat er twee bloedarme scholen zullen ko men. M.i. geheel ten onrechte. Er wordt in West-Zeeuwsch- Vlaanderen door de Roomsen hard gewerkt. Landbouwhuis- houdonderwijs, H.B.S., jeugd werk, enz. Dat wordt dikwijls met lede ogen aangezien, ook wel eens door onze mensen. En vooral ook door de voorstanders van „Openbaar onderwijs". Tus sen twee haakjes: toen in Oost- burg een tijd geleden een Chr. TJ.L.O. werd opgericht, die zich in korte tijd in bloei mocht ver heugen, haastten de voorstan ders van neutraal onderwijs zich óm er naast een openbare U.L.O. dadelijk. den mag. De verstandhouding Ze drukt de handen tegen de tussen hem en Klinkspoor is zui- gloeiend hete slapen ver en eenvoudig. Zelfs als Piet En tegen alle redelijk verzet gaat spreken over zijn geloof in wordt die mond jong, belo- blijft Joris goedig onverschillig vend, warm en wachtend. tegenover hem. I Piet zit op een avond schrij- Joris Klinkspoor komt een ling op zijn stoel en kijkt naar week lang niet meer bij de ha- Joris als hij tegen elven de ka- ven. In zijn vrije uren wandelt mer binnenkomt, moe en teleur- hij langs de dijk, het hoofd ach- gesteld. terover, de handen op de rug. „Zo, Klinkspoor, is het met Als hij naar huis gaat verwacht jouw rust gedaan?" hij Jannigje bij Aartje in zijn Joris blijft groot en breed voor kosthuis. Ze hebben gekker din- de tafel staan, vanavond is hij gen voor hem gedaan. waakzaam als een hond. Maar Jannigje is er nooit. Hij I „Bemoei je met je eigen za- vangt stukken op uit gesprek- ken, Pieter." gezin Van Zelm wordt kenAartje heeft met Jannigje' gewandeld, ze heeft thee ge dronken in de keuken van „De Rozenhaag". De ene week schijnt langer te Het eveneens waakzaam, en beluis tert de klank van zijn stem. Moeder Van Zelm licht het hoofd op boven haar stopwerk. duren dan de andere. Is het een Ze is een klein verweckt week geleden, dat hij aan de vrouwtje met een scherpe, rake haven wachtte? blik op de mensen om haar Joris Klinkspoor is zichtbaar heen. Ze kijkt bezwerend van uit zijn voegen. De familie Van Zelm wordt opmerkzaam en be gint goedig te plagen. Hij moet het nu maar eerlijk zeggen,, hij heeft een meisje. Waarom is hij anders zo onrus tig? Piet van Aartje helpt daar aan mee. Hij is een aardige jongen, die het nooit verder zal brengen dan tot timmermansknecht, maar hij is zo trouw en goed- moeaig, dat ieder hem graag lij- Piet naar Aartje. Ze moeten da delijk ophouden, een kostganger behandel je niet als een broer. Het wordt wat stil in de kamer. Joris slaat zelf de brug, hij trekt een stoel bij de tafel. „Geef me een kop thee, vrouw, dan ga ik naar bed." (Wordt vervolgd.) zen, welke te hoog zjjn. Het is noodzakelijk, dat dienaangaande een strakke lijn wordt gevolgd, daar bij\gebreke daarvan de prij zen zullen oplopen met alle con sequenties van dien. Het is niet aan te bevelen met de bouw van noodwoningen voort te gaan, wanneer men daar bui ten kan. Zij vragen in verhouding veel materiaal, terwijl de levens duur beperkt is. Daarom wordt de voorkeur gegeven aan de bouw van definitieve woningen en zul len alleen, indien daarvoor zeer bijzondere redenen zijn, nog nood woningen worden gebouwd. De oplossing zal mede moeten worden gezocht in het toepassen van bijzondere bouwmethoden, waarbij het aantal geschoolde bouwvakarbeiders kan worden beperkt. Reeds zijn verschillende typen woningen in 'uitvoering, waarvan de onderdelen fabriek matig worden vervaardigd. In de laatste tijd is de houtaanvoer voldoende om het uitvoerbare wo ningbouwprogramma te voldoen. Vredespaleis. Vandaag is het 40 jaar gele den dat te 's-Gravenhage, door de Russische gezant in ons land de eerste steen werd gelegd van het Vredespaleis. Hooggestemd waren toen in 1907 de verwachtingen. De roe- spraken die gehouden werden, waren vol van aanduidingen over de komende altijd durende wereldvrede. Wat Gods Woord stelt aan het einde der eeuwen als Satan en zonde zullen zijn teniet gedaan zou nu, door de van nature goe de en goedwillende mens tot stgnd worden gebracht; de zwaarden omgevormd tot spa den en de spiezen tot sikkelen. Eindelijk, eindelijk was nu de mensheid verstandig geworden. Nooit meer oorlog! Altijd duren de vrede! Met wat Gods Woord zegt, dat uit het zondige hart van de mens allerlei ongerechtigheid voorkomt, werd geen rekening gehouden. De mens, die het Er kan edrter weer een tijd ko- ^nde te krmnen stellen zën- men, dat houtschaarste remmend werkt Ook Prinses Marijke naar Friesland. Naar het A.NSP. verneemt ligt het in de bedoeling, dat het pas herstelde Prinsesje Marijke Don derdag tezamen met H. K. H. Prinses Juliana en de andere drie Prinsesjes op vacantie naar Fries land zal gaan om zich daar bij Prins Bernhard aan boord van de „Piet Hein" te begeven. der God, zou hét doen. En de mens heeft het gedaan. 1914. 1940. En na de tweede wereldoorlog de wereld vol van oorlogsdreiging en oorlogsge rucht. Wij willen niet ontkennen dat door het Hof van Arbitrage dat in het Vredespaleis zetelt en het Internationale Gerechtshof veel goeds tot stand is gebracht en dat we hier te doen hebben met instellingen die we van heler harte kunnen steunen. Maar toch staat daar het Vre despaleis als een monument van de onmacht van de mens, van de waarheid en de vastheid van het Woord van God. Christelijk Lyceum voor Zeeland. Naar wij "ernemen hoopt het Bestuur van de school op Zater dag 6 Sept. a.s. officieel te ope nen. De oud-Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen Mr J. Terpstra zal de ope ningsrede uitspreken. Het is dan juist een jaar gele den, dat de heroprichtingsverga dering werd gehouden. De Zeeuwse Zomerdag van het N.J.V. Zaterdag j.l. werd te Renesse de Zeeuwse Zomerdag van het Ned. Jongelingsverbond gehou den, waarvoor ongeveer een. duizend jongeren naar Renesse gekomen waren. Na aankomst om 2 uur per ex tra tram, werd onder begelei ding van het pijpercorps Ju liana. dat een keurige indruk maakte, naar het terrein gemar cheerd, waar na het openings woord van de voorzitter Ring Sch.-D., de heer Bolijn, de bur gemeester van Renesse de heer W. H. Seholder, hartelijke woor den van welkom sprak. Na het zingen van het ope ningslied, sprak Mevr. S. A. HendrikseJonker uit Koude- kerke, over het onderwerp: „Op Zijn bevel durf ik uit te gaan". Na een kort bezoek aan het strand vertrokken de gasten om 4 uur 15. Des avonds om 7 uur werd op hetzelfde terrein een ringverga- dering van de afdeling Schou wen en Duiveland gehouden, waar o.a. de afd. Zierikzee op verdienstelijke wijze opvoerde „Door Liefde en Leed", van A. K. Straatsma. De voorzitter, dhr Bolijn, sloot met dankgebed deze zomerdag. Straks luchttrips vanuit Walcheren? Stichting Nieuw Walcheren voert onderhandelingen met de K.L.M. De secretaris van de Stich ting Nieuw Walcheren, de heer C. Vroom, heeft voorlopige on derhandelingen geopend met de K.L.M. om te komen tot lucht trips van Walcheren uit met De Havillandtoestellen. Zeer bin nenkort zullen hierover nadere besprekingen worden gevoerd. De keuze is op deze toestellen gevallen, omdat de noodstart- banen niet geschikt zijn voor zwaardere machines. Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" Onder leiding van haar voorz. Jhr R. Roëll, hield de Prov. Zeeuwse Veren. „Het Groene Kruis" Zaterdag j.l. een buiten gewone alg. vergadering te Middelburg. Het bestuur heeft in de plaats van de heer C. Diele- man benoemd de heer A. de Lange te Goes. In bespreking kwam daarna een voorstel om, op verzoek van het Wit Gele Kruis, enige ver anderingen aam te brengen in de practische verzorging van de kinderhygiëne in Zeeland, De federatieve commissie voor de hygiëne van het kind zou voor taan een stimulerende controle rende en administratieve taak krijgen, terwijl de practische verzorging en ook de benoeming van kinderartsen, districtshuis- bezoeksters enz. door de Kruis verenigingen zouden geschieden. Na breedvoerige discussie werd het voorstel aangenomen, waarbij de vergadering zich ook unaniem uitsprak voor het be waren van het contact in de fe deratieve commissie. Ook werd de wenselijkheid uitgesproken, dat alle Groene Kruisverenigin gen in Zeeland zich bij de Prov. Zeeuwse vereniging zullen aan sluiten. Bij de rondvraag kwam de wenselijkheid van een nieuwe wijkverdeling in West Zeeuwsch Vlaanderen ter sprake. Ook werd gevraagd naar de moge lijkheid van meer gediplomeer de wijkverpleegsters in Zeeland. Geantwoord werd, dat in dit te kort over enkele jaren wel zal zijn voorzien. VLISSINGEN. REDDERS GEHULDIGD. Dr Staverman heeft Maandag avond te Vlissingen als vertegen woordiger van de maatschappij tot redding van drenkelingen de medaille met oorkonde dier maatschappij uitgereikt aan de heren W. Loman en H. Holt- kamp. Eerstgenoemde heeft bij een ijskoude wind op 17 Decem ber van het vorige jaar de vier jarige Willy Verdoorn, die door het ijs in de tankgracht te Vlis singen was gezakt, en diens moeder, die bij haar reddings pogingen hetzelfde lot ten deel was gevallen, uit het water ge haaid. Na geruime tijd kunst matige ademhaling te hebben toegepast, was de redder de uit putting nabij. Hij werd afgekst door de aspirant-agent van po litie H. Holtkamp. Na vier en een half uur van ingespannen pen maar groot genoeg waren, arbeid gaf het ventje weer teke- deden wij het immers ook, en'nen van leven. Thans was het als we het niet deden, zouden I met zijn ouders aanwezig bij de wij onze roeping tegenover onze l huldiging der redders, jeugd schromelijk verwaarlozen. Er moet samenwerking zijn, Spreekuur Weth. van Onderwijs, zeer zeker. Waar het maar mo-Het gewone spreekuur van de gelijk is. Het moet geen orga- Weth. van Onderwijs is deze nisatie zijn om de organisatie week verzet van Woensdag zelf. Maar, waar het de opvoe- naar Vrijdagmiddag van 2 tot ding van onze jeugd betreft, in half 4. school en verenigingsleven, Genoemde weth. is de gehele moeten wij het in eigen handen maand Augustus verhinderd houden. Ook, wat de sport be- spreekuur te houden. te stichten. Of zij toqn aan twee bloedarme scholen hebben ge dacht, is mij niet bekend. Ook wat tegen de oprichting van het Chr. Lyceum te Goes is aangevoerd, zal nog wel vers in ons geheugen liggen. Wij mogen dan ook, hoe we overigens ook tegenover de ac tie van de R. Kath. staan, wan neer we in bestuurscolleges zit ten, waarin beslissingen ten de zen aanzien moeten worden ge nomen, als het gerechtvaardige verzoeken betreft, onze mede werking niet onthouden. Als on ze Protestants-Christelijke groe- treft. Men heeft nu eenmaal in neutrale kringen, geen oog er voor, dat wij onze Zondag niet voor de sport mogen gebruiken. En er gaan geen Zondagen voor bij, dat in ons land van Cadzand de Zondag geen rustdag, maar een sportdag is. Zodoende werkt men er zelf aan mee, dat ook op dat gebied geen samenwer king mogelijk is. Dat is van ohze zijde geen „schotjes" maken in onze Ne derlandse samenleving, maar al leen een inneming van onze eigen plaats. GOES. Wat tegenwoordigheid van geest vermag. Door nog niet opgehelderde oorzaak ontplofte de benzine lamp, waarmede een schilders knecht Maandag op de Kleine Kade een pand van de verf ont deed. De knecht kreeg de bran dende benzine over zjjn kleren, waardoor deze direct vlam vat ten. Hij bezat de tegenwoordig heid van geest in het water te springen, waardoor de vlammen doofden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2