VooMndië heeft Indische kwestie voor de V.N. gebracht. Eerste Joodse immigranten in Frankrijk aangekomen. ,,'t Was een dag van grote hette" Situatie op Sumatra en Java zeer bevredigend. Wordt Indische kwestie onmiddeliykhehandold? De Brits-Amerikaanse besprekingen over het RuhrtjeMed. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onze troepen maken grote vorderingen. Tot dusver 15 doden en 1100 gewonden. Geen huis onbeschadigd. Havenwijk afgebrand. Wetsontwerp tot wijziging Surinaamse staatsregeling. Auditing .Seeuwwèi Lmgbied". Hoofdkantoor: (Somt, L. Vorst- «tr. 70, T«a. *38. Qirtj 274289. Kantoren: VBeelngec, Walstraat 38. Tel. 168: Middelburg. Rou- »nse Kaai 19. Tei. adrmni- «tratie 3009: Telefoon redactie 1347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 3052. Ul&eA de. oude. kaeAó? Het is niet recht duidelijk wie er nu eigenlijk regeert in ons land. Officieel is het de regering die in overleg met de Staten-Gene- laal de leiding heeft. Maar de werkelijkheid schijnt vaak anders. Reeds meermalen hebben we kunnen constateren, dat de re gering op eritieke momenten niet in de eerste plaats overleg pleegde met de Staten-Generaal maar met de leiding van de Ka merfracties van de* Partij van de Arbeid en de Kath. Volkspartij. En nu, na het uitbreken van het conflict in Indië zien we weer iets dergelijks. Er, wordt hevig geconfereerd door de P. v. d. A. en de bij die partij aangesloten ministers, waarbij naar het schijnt de hoofdlijnen worden uitgestippeld en zekere toezeggingen Worden gedaan. Door het gewest Overijssel van de P. v. d. A. werd Zaterdag een motie aangenomen, waarin o.m. de uitdrukkelijke wens wordt uitgesproken, dat onmiddellijk die maatregelen worden geno men, die het mogelijk maken snel tot een vredelievende oplos sing te geraken. Dit geschiedde ra overleg met minister Vos, die een uitvoerige uiteenzetting gaf van de gang van zaken. En nu heeft Maandag het par tijbestuur van de P. v. d. A. ver gaderd. In die vergadering werden de interne moeilijkheden in ver band met de Indische kwestie onder de ogen gezien en voorts uitgesproken, dat, waar kan worden aangenomen, dat de vooraf vastgestelde militaire doe len wel haast zijn bereikt, het tijdstip van het openen van nieuwe besprekingen met de re publiek nabij gekomen is en dat de Nederlandse regering niets zal nalaten teneinde de onder handelingen weer op gang te brengen inclusief het aanvaar den of het inroepen van bemid deling of goede diensten van de zijde van Engeland of de Ver enigde Staten. Rekening houdend met wat vroeger gebeurde is er dus een grote kans, dat het oude spel, waarbij Nederland zo zware of fers heeft moeten brengen, zal worden voortgezet. 77» P. v. d. A. die reeds tal van leden heeft verloren en die grote behoefte heeft aan een an dere koers, heeft waarschijnlijk in overleg met de aangesloten beslist en de regering zal wel volgen. Niet onwaarschijnlijk, dat we dezer dagen horen van een bij eenkomst van enkele ministers met de leiding van de regerings partijen, waarbij tot stopzetting van de militaire actie wordt be sloten, waarna de Staten-Ge neraal gelegenheid krijgen weer eens blijk te geven van hun niet gering slikvermogen. Soeharno en zijn vrienden krijgen dan weer de ruimte. Het oude spel van ageren en terror Jseren en bloedvergieten kan dan weer worden voortge zet. EEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 706 Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 30 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag; Zon op 4.58 u., on der 20.34 u. Maan op 20.22 IL, onder 2.40 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEIlTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE to Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vllssingen en Ds W. VKOEGINDEWEÏ te Poortvliet. Hoogwater te Vlisslngen. Donderdag 31 Juli: 0.58 u. 1.69 m., 13.19 u. 1.71 m. De correspondent van A.F.P. te Nieuw Delhi verneemt, dat de Indische regering gistermorgen de Veiligheidsraad van de V. N. telegrafisch verzocht heeft in Indonesië te interveniëren, ten einde de vijandelijkheden aldaar te doen beëindigen. In de door Pandit Nehroe gehouden persconferentie werd de vraag gesteld of de kwestie van onmiddellijke militaire steunverlening aan Indonesië in beschouwing was genomen. Hierop antwoordde Pandit Nehroe: „Neen. We zijn ook niet van plan deze kwestie In beschou wing te nemen". Op een vraag of de regering voornemens was de diplomatieke betrekkingen tussen India en Nederland te verbreken, antwoordde Pandit Nehroe: „Neen. Het eerste wat wij doen moeten, is zien, hoe wij een einde kunnen maken aan de vijandelijkheden. Het verbreken van de diploma tieke betrekkingen zou misschien een mooje geste zjjn, doch wat wij op het ogenblik wensen is iets te bereiken en niet slechts gestes te doen. Pandit verklaarde, dat het van i zo vervolgde Nehroe, hoe zij zich essentiële betekenis is, dat de vjj- I voorstellen dit doel te bereiken, andelijkheden onmiddellijk beëin- j „Het wereldgeweten is diep ge- digd worden en dat de status quo J schokt door de gebeurtenissen in ©Aettjmcfe qewa'iMt. Het „Fr. Dagblad" wijst op het gevaar, dat overeenkomstig door de regering aan de P. v. d. A. gegeven verzekering, onze troe pen hans halt zullen houden, zodat Midden-Java zonder poli tionele actie blijft. Dit zal, zegt het blad, beteke nen: lo. dat de Repoeblik aan heel de wereld zal vertellen, dat zij de aanvallen der Nederlanders op het hart van Java bloedig heeft afgeslagen en de aanval overal tot staan heeft gebracht; 2o. «at onze jongens wederom op z.g.n. demarcatielijnen, maar nu door onze legerleiding op de kaart getekend, dag en nacht zulleh bloot staan aan aanvallen van de T.R.I.deze demarcatie lijnen zullen veel langer zijn dan de vorige en dus veel meer offevs vergen; 3e. dat in het niet gecontro leerde gebied zullen blijven age ren de Japanners, Duitsers, de serteurs, Westerse en Oosterse profiteurs, die volgens Van Mook in Djokja zijn versterkt met de pemoeda's uit geheel Java 4o. dat de Europeanen, Chine zen, Ambonnezen, enz., die zich in dat gedeelte bevinden, voort durend worden blootgesteld aan dodelijke gevaren; 5o, dat van uit dit gebied voortdurend actie zal worden ontwikkeld, om zowel in de dooi' Nederland op Java gecon troleerde gebieden als in de Ma- lino staten onrust te verwek ken 6. dat lord Killearn moet ko meiu, om de leiding op zich te nemen van „nieuwe onderhan delingen met de Repoeblik. Da C.C.D. in Juni 1947. Ambtenaren van de C.C.D. maakten in Juni 1947 in totaal 6387 proeessen-verbaal op. Hier bij» waren 89900 verdachten be trokken, van wie er 291 in ver zekering werden gesteld. In 1269 gevallen werd tot inbe slagneming van goederen over gegaan, 5588 verdachten zullen voor de ambtenaar van de tuchtrechtspraak terechtstaan, terwijl 81 verdachten voor een andere justitiële instantie moe- teq verschijnen. De meeste overtredingen wer den begaan op het gebied van de akkerbouwproducten, n.l. van voor het begin van de agres sie hersteld wordt en hij voegde hieraan toe: „geen enkele veran dering, tot stanfl gebracht door agressie van het ene land tegen over het andere, mag worden er kend". Nehroe verklaarde voorts, dat de V. S., Engeland en India eensgezind van mening waren, dat de vijandelijkheden zo spoe dig mogelijk moeten eindigen. Maar het was moeilijk te zeggen, Indenesië, want zij zijn de voor boden van een naderend einde der wereldstructuur, welke de V. N. hebben getracht op te bou wen." „De gevolgen hiervan zijn ver schrikkelijk om aan te zien. Het j is thans tijd voor de grote en1 kleine naties om onmiddellijk een einde te maken aan de brutale methode om politieke doeleinden te bereiken' In de door ons onder controle gebrachte gebieden vinden de zui veringsacties nog onverminderd voortgang. Nog rondtrekkende republikeinse groepen en groep jes werden hierbij verdreven of verspreid. Ten Westen van Soerabaja ontwikkelt de T.R.I. enige activi teit in de sector Tjermes. De aanval op Nederlandse posten al daar werd afgeslagen. Van repu blikeinse activiteit op enigszins grotere schaal is nergens sprake. Gemeld wordt, dat de kracht centrale Toentang nog steeds stroom levert aan Djogja, Solo en Magelang. Daarentegen werd de waterleiding naar Salatiga door de republikeinen afgesneden. Het totale aantal doden, ge wonden en vermisten gedurende de gehele aetie bedraagt thans resp. 50, 86 en 9. West-Java: In Tegal 50 pet van het dakencomplex, de electri- sche centrale en het excompto- gebouw vernield. Midden-Java: In Semarang en omgeving beginnen in belang rijke mate normale verhoudingen op economisch gebied merkbaar te worden. Het herstel van de verbindin gen tussen de stad en omgeving heeft een aanmerkelijke daling van de prijzen voor voedingsmid delen tot gevolg. De bevolking keert meer en meer naar de des sa's en sawahs terug. Zuid-Sumatra: De brand op de olieterreinen van Pendopo omvat vier bronnen. Twee daar van zijn door saboteurs aange stoken; de twee anderen geraak ten in brand tengevolge van alang-alang brenden. Van de zijde van de Standard Oil wordt mede gedeeld, dat de branden niet van zo groot belang zijn. Sumatra's Oostkust: In het Noordelijk deel van de vlakte van Padang verleent de bevolking overal medewerking bij het zoeken van landmijnen. Reeds kon een aanzienlijk deel van deze landmijnen onschadelijk gemaakt worden. De passars zijn weer her opend. Diverse handelaren geven er de voorkeur aan hun waren naar Padang te brengen om ze daar op de passars of langs de huizen te verkopen. De toestanden onder de bevol king van Loeboek Boeadja bleken droevig te zijn. Er werden zeer vele zieken aangetroffen. De dienst voor de volksgezondheid opende Zaterdag een kliniek te Bandarboeat. Sumatra's Oostkust: In het pasbezette gebied ont wikkelt de toestand zich gunstig. De bevolking keert in aanzien lijke getale naar de kust terug om te werken. Verscheidene dien sten functioneren reeds regelma tig. Hier en daar heerst echter nog onrust, terwijl republikeinse gewapende troepen aanvallen doen op de randgebieden. Republikeinse bommen op Semarang. Aneta's correspondent te Se marang meldt; dat gistermorgen een republikeins vliegtuig van Ja pans maaksel, dat uit Noordelijke richting kwam, twee lichte bom men op Semarang geworpen heeft. Een bom viel op een kam pong en verwoestte elf huizen. Hierbij werden zeven Indonesiërs gedood en zeven gewond. De an dere bom die kennelijk voor de gasfabriek bestemd was, richtte geen schade aan. Vervolgens, mi trailleerde het vliegtuig voetgan gers, van wie één gewond werd. Na vijf minuten stegen Neder- landse jagers op. Amerikanen willen onbe schadigde olievelden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Maandag verklaard, dat de Amerikaanse regering reeds eerder in Juli een j nota gezonden heeft aan de re publikeinse regering, waarin zij verzoekt in het belang van Indo nesië, van Amerika en van de we reld, „geen daden van sabotage te verrichten tegen de olievelden. De olievelden nabij Palembang werden in dé nota speciaal ge noemd. Het voorstel van de Unie van Voor-Indië om het Indo nesische conflict aan de V.N. voor te leggen, wekt bij de V.N. geen verbazing, doch be zorgt de organisatie der V.N. moeilijkheden, daar dit vraag stuk nu moet worden toegevoegd aan de reeds zo uitgebreide agenda van de Veiligheidsraad. Deskundigen hier verwach ten, dat de Actia van Deiucie van Voor-Indië plaats heeft op grond van artikel 35 van het Charter, dat elk lid van de V. N. het recht geeft elk geschil of elke situatie „welke zou kunnen leiden tot internatio nale wrijving of aanleiding zou kunnen zijn tot een geschil" voor te leggen aan de Veilig heidsraad of de Algemene ver vergadering. De Veiligheidsraad had ver wacht met ingang van 20 Au gustus een korte vacantie te kunnen nemen, voordat de Al gemene Vergadering op 1*6 September bijeenkomt. Men is hier van mening, dat de Indonesische kwestie on middellijk in behandeling zal moeten worden genomen, in dien ze direct op de agenda wordt geplaatst. Kinderbijslag voor arbeidscontractanten. Het N.V.V. heeft zich gewend tot de minister van Binnenl. Za ken en verzocht de uitbreiding van de Kinderbijslagwet tot het eerste en tweede kind, die sinds 1 October j.l. is ingevoerd, ook van toepassing te doen zijn op de arbeidscontractanten in Rijks dienst. Deze arbeidseontractanten ont vangen n.l. volgens een besluit van 1941 een toelage, die overeen komt met de in het bedrijfsleven bestaande kinderbijslag, doch dit besluit is nog steeds niet aan de nieuwe Kinderbijslagwet aange past. Christelijke W erkmeestersbond. Te Utrecht vergaderde de Ned. Chr. Werkmeestersbond. De heren T. Hoken, T. de Lan ge en P. Gort werden als be stuursleden herkozen. In de vaca ture v. d. Schans werd gekozen de heer H. Kuik te Eindhoven. Mr Dr Jonker te Amsterdam hield een inleiding over de onder linge verhouding en de spanning j tussen lonen en prijzen. Hij wees daarbij op de betekenis van de prijsbeheersing. Deze werkt in het belang van de economische zaken en om ons land-te handha ven op de exportmarkt. Inzake het devlezentekort zei- de spreker, dat het noodzakelijk is dat ons land op korte termijn de beschikking krijgt over dollars anders zou ons herstelprogramma wel eens naar de papiermand kunnen verhuizen. De heer Strijbis vertegenwoor diger van het C.N.V. behandelde daarna de morele kant van het vraagstuk lonen en prijzen. Voor komen moet worden dat de span ning tussen beiden tot gevolg heeft, dat er harder moet worden gewerkt, dan sociaal verantwoord is. De heer Strijbis vroeg aller medewerking tot het volbrengen van de taak die de Chr. organisa ties krachtens hun beginsel heb ben. Zondag is te Rotterdam de 24- jarige kantoorbediende L. Aar- dom, toen hij uit een roeiboot in de Kralingse Plas sprong om te gaan zwemmen, verdronken. Noors vrachtschip vloog de lucht in. Van het strijdtoneel op Java. Zware branden woedden in de haven van Probolinggo, de Republikeinse haven aan de Noordkust van Java, na luchtaanvallen der Nederlandse strijdkrachten en „ver schroeide aarde"-pogingen der Republikeinen. Nederlandse mari niers bij hun opmars in het havengebied. (Per radio overgebrachte foto). De Engelsen executeerden drie Joden, de Joden twee Engelsen. Het eerste van de drie schepen, die de 4500 Joodse vluchtelingen naar Frankrijk terugbrengen, is de haven van Port de Bouc bin nengelopen. Naast staatspolitie zorgen ongeveer duizend Franse soldaten voor de afzetting van het haventerrein. Tevoren waren, naar men gelooft van Joodse zijde, pamfletten gestrooid, waarin de Fransen werden aangespoord zich actief tegen de ontscheping te verzetten. Voor vervoer van demonstranten naar de haven, zou volgens de pamfletten worden gezorgd. Maandagmiddag werd de Franse stad Brest op geschrikt door één enorme ontploffing, die grote schade heeft veroorzaakt en tot dusver aan 15 mensen het leven heeft gekost, terwijl er ongeveer 1100 gewonden zijn. Er was brand uitgebroken aan boord van het 7.176 ton metende Noorse vrachtschip „Ocean Libety", geladen met ammoniumnitraat. Daar men het vuur niet spoedig onder bedwang kon krijgen, besloot men het schip buitengaats te brengen. Juist toen het een gashouder passeerde, deed zich een geweldige explosie voor. De gashouder en olie tanks vlogen in brand, terwijl niet alleen in de ha venwijk, doch in de gehele stad grote ravage werd aangericht. Geen enkel huis bleef geheel onbescha digd. Telefoonverbindingen en de electriciteits- voorziening werden gestoord. De ontploffing van het Noorse schip, dat in 1943 is gebouwd, heeft langs de gehele Engelse Zuidkust hevige schokken ver oorzaakt. Naar 't A.F.P. meldt heeft een groot deel van de bevolking van Brest de stad verlaten. Van de bemanning is alleen de kapitein, de Noor Erveus Holft, om het leven gekomen. Nader wordt gemeld, dat nog niet alle branden aan de haven geblust zijn. Het wrak van de „Oceaan Liberty" ligt nog steeds 'brandend aan de ingang van de haven. De pogingen het tot zin ken te brengen zijn mislukt. De Franse autoriteiten heb ben een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de ramp ingesteld, die de ergste van na de oorlog is. Er zijn vele dak lozen. In de straten van de stad ont stond een paniek. Uit angst voor nieuwe ontploffingen wilden ve len hun toevlucht op -het land Door sleepboten werd de „Ocean Liberty" langzaam langs de kade gesleept, doch toen het schip om 17.30 uur een gashou- zoeken. De politie maakte door der passeerde vloog het in de middel van luidsprekerauto's lucht, aldus de functionaris. 3102. In beslag genomen werden o.m. 36.949 kg. granen, zaden en peulvruchten, 5.953 kg. vlees en spek, 62.907 eieren en 133 var kens. Minister Jonkman ongesteld. Mevr. Jonkman heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat minis ter Jonkman minstens veertien dagen het bed zal moeten hou den tengevolge van een been ontsteking, die nog een nawer king is van tijdens zijn inter nering in Japanse concentratie kampen opgelopen kwetsuren. De minister zal echter zijn werkzaamheden vanaf zijn ziek bed voortzetten. bekend, dat tegen plunderaars streng zou worden opgetreden. Gisteren trokken velen weer naar de stad terug, terwijl de Franse autoriteiten, onder lei ding van Henri Tanguy Prigent, de minister van Landbouw, de hulpverlening aan de slachtof fers van de ramp krachtig ter hand hebben genomen. Een functionnaris van het Franse ministerie van Vervoer verklalrde, dat de brand op het schip Maandagmiddag om 15 uur (Ned. tijd) is uitgebroken. On middellijk werden pogingen on dernomen om de brand te blus sen, doch toen deze niet spoedig genoeg het gewenste resultaat hadden, besloten de havenauto riteiten het schip buitengaats te brengen. Ten einde het gevaar te beper ken, dat het brandende schip voor een munitiebergplaats op levert, heeft een schip van de Franse marine het Noorse schip in de zijden geschoten om het met de romp onder water te laten zin ken. Naar Reuter meldt, heeft de waarnemende burgemeester van Brest verklaard, dat de kapitein van de „Ocean Liberty", een Engelsman, is omgekomen, doch de rest van de bemanning is ge red. Iedar huis in Brest is in meer of mindere mate bescha digd door de kracht van de ex plosie en te middernacht brand den nog de olietanks en het gas bedrijf in het havenkwartier. Duizenden mensen hebben lich tere verwondingen opgelopen. Vrijdag is meegedeeld, dat het wetsontwerp inhoudende voor stellen van de Nederlandse re gering tot het aanbrengen van wijziging in de Surinaamse staatsregeling aangevuld en gewijzigd in overeenstemming der Surinaamse staten door deze staten is aangenomen en aan de Nederlandse regering is toegezonden. De staten hebben voornamelijk bezwaren tegen de oorspronkelijke voorsteliep, om dat zij geen verandering brach ten in de constitutionele positie van de gouverneur en zodoende, volgens de staten, de minister van Overzeese gebiedsdelen in staat bleven stellen de werk zaamheden van de regering te beïnvloeden en zelfs te dicteren. De staten hebben tevens de volgende wijzigingen in de oor spronkelijke text aanbevolen: 1. dat de gecommitteerden zul len worden gepresideerd door de gouverneur, waardoor het ka rakter van regeringslichaam duidelijker zou worden gemaakt 2e. dat de naam „Raad van Bestuur" zou worden gewijzigd in „Raad van Advies", waarvan bovendien de. leden' zouden wor den benoemd door de Gouver neur op advies van de Staten i.p.v. benoemd door de Staten 3e. gelijke erkenning van alle godsdiensten 4e. de handhaving van de be staande militaire organisatie in afwachting van de reorganisa tie van het koninkrijk. Naar de Franse havenautori teiten verklaard hebben, zal de ontscheping van de 4500 vluchtelingen ten minste drie dagen in beslag nemen, daar men bezwaarlijk meer dan een schip per dag kan behandelen. De landverhuizers zullen na het aan land gaan worden gevacci neerd en zo nodig verder me disch worden verzorgd. Vijfhonderd jonge Joden uit Frankrijk waren aan de haven aanwezig. Zij zullen zich met de verzorging van de immigranten belasten, die zullen worden on dergebracht in het vroegere Amerikaanse repatriëringskamp te Casis bij Marseille. Van officiële zijde wordt mee gedeeld, dat de Franse regering zal zorgen voor het transport naar de kampen, terwijl het Franse Rode Kruis viiedse! en medicamenten zal verschaffen. Joodse organisaties zullen het administratieve deel van de ver zorging op zich nemen. Joodse verzetslieden geëxecuteerd. Drie Joodse verzetslieden, die wegens de overval op de gevan genis te Acre ter dood zijn ver oordeeld, zijn gisteren terecht gesteld. Zoals bekend, heeft E.M.N. de Palestina Commissie der V.N. herhaaldelijk verzocht ten gun ste van de veroordeelden te in terveniëren. Er zijn speciale veiligheids maatregelen getroffen. Alle mi litaire verloven zijn ingetrok ken. Op verschillende plaatsen, vooral te Tel Aviv, hebben troe penconcentraties plaats. Uit wraak heeft de Joodse verzetsorganisatie de twee in gijzeling zijnde Britse soldaten eveneens en op hetzelfde uur geëxecuteerd. Het proces dat hieraan voorafging volgde het proces tegen de drie Joden op de voet. De soldaten werden er van beschuldigd, dat ze illegaal wapenen hadden gedragen in een vreemd land. De Britse strijdkrachten in Palestina zijn er voor gewaar schuwd, dat de Irgoen Zwai Le- oemi mogelijk zal trachten een derde soldaat te ontvoeren uit wraak voor de terechtstelling van haar drie leden. Naar men verwacht, zal de Palestijnse regering vandaag een nieuwe verordening afkon digen, die het mogelijk maakt door de verzètslieden voor han delingen tegen de veiligheid van de strijdkrachten gebruikte huizen met de grond gelijk te maken. De 56-jarige winkelier H. M. te Tilburg is Zondagmiddag bij het zwemmen in de zweminrich ting het Bakse ven verdronken. Verklaring van Ds Niemöller. Ds Martin Niemöller heeft tij dens een intervieuw te Oslo verklaard, dat hij geen notitie zal namen van de beschuldiging van de Duitse Bond van slacht offers van het fascisme, als zou hij de nazi's hebben gesteund. Het is niet de eerste maal, al dus Ds Niemöller, dat ik op de ze wijze wordt behandeld. „De beschuldigingen hebben waar schijnlijk een politieke achter grond". De periode van grote hitte voorbij, maar 't blijft nog warm. plaatselijk Het K.N. M. I. te De Bildt meldt: Nadat van 514 Juli de tem peratuur voortdurend onder normaal was geweest en er plaatselijk veel regen viel tij dens het voorbij trekken van verschillende depressies, begon zich op 14 Juli een luchtdruk verdeling te ontwikkelen, die gunstig was voor het ontstaan van een periode van warm vrij 4 dagen nam de hitte in geheel droog weer. Vooral gedurende de laatste West-Europa belangrijk toe. Frankrijk werd geteisterd door een geweldige hittegolf, waar bij gedurende drie achtereen volgende dagen maximumtem peraturen van 40 graden Celsius op verschillende plaatsen voor kwamen. Maandagmiddag werd in Parijs het absolute hitte record sinds de oprichting van het waarnemingsstation gebro ken. De temperatuur steeg er tot 39.3 gr. In Tours werd op 27 Juli 40.8 gr. gemeten. De ge middelde maximumtemperatuur van de laatste 13 dagen bedroeg in De Bilt 28 gr. De gemiddel de temperatuur was over deze periode meer dan 4 gr. boven normaal. Inmiddels ontwikkelde zich Maandag een kleine depressie over N.W.-Frankrijk, die gister nacht over België naar ons land trok. Dij ging vergezeld van buitengewoon hoge nachtelijke temperaturen. Zo meldde Maas tricht om 3 uur een tempera tuur van 28 gr., terwijl Vlissin- gen om 4 uur zelfs bij zeewind tijdelijk 25 gr. meldde. Te De Bilt was de minimumtempera tuur 21 gr. Een en ander ging weersbuien en krachtige windstoten. Daar over de Noordzee nabij ScKbtland de luchtdruk is ge daald en over de Golf van Bis- caye de barometers stegen, krij gen over geheel West-Europa westelijke winden de overhand. Aangezien echter inmiddels de temperatuur van het water der Noordzee langs de kust tot ongeveer 19 gr. is aangewarmd (dit is ongeveer 2 gr. boven normaal) wordt de koelere, hoewel nog niet krachtige wes telijke luchtstroming nog flink aangewarmd. Hoewel de periode van grote hitte dus voorbij is, blijft het weer nog vrij warm. Aan de kust zet echter vooral in de namiddag de zeewind weer flink door. Verspreide buien met kans op onweer zullen blijven voor komen, terwijl de bewolking een meer wisselend karakter krijgt. De staking te Antwerpen. De Antwerpse havenarbeiders weigeren nog steeds op het wervingskantoor te verschijnen. Vernomen wordt évenwei, dat een duizendtal arbeiders zonder tussenkomst van het officiële wervingskantoor rechtstreeks door de werkgevers werd aan genomen. Amerikaanse congres wil meer gekend worden in buitenlandse politiek, Charles Halleck, leider van de republikeinse fractie in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, heeft uit naam van het congres een beroep gedaan op het Witte Huis en het minis terie van buitenlandse zaken orji nauwer samen te werken met het wetgevend lichaam en het meer te raadplegen voor zover het de buitenlandse politiek be treft. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot Woensdagavond Wisselende bewolking met en kele verspreide buien hier en daar vergezeld van onweer. Zwakke, overdag matige wind uit Westelijke richtingen. Over dag vrij warm. se zaken der V.S. verwacht, aldus deelde het mede, dat de Brits Amerikaanse conferentie over de steenkoolproductie van het Ruhr- bekken tegen het einde van deze week een aanvang zal nemen. Het ministerie blijft echter op het standpunt, dat de agenda beperkt zal moeten blijven tot het kolenvraagstuk. Aanvankelijk zèuden de be sprekingen de vorige week plaats vinden, doch Groot-Brittannië verzocht de V.S. om de agenda vergezeld van verspreide on- uit te breiden met de belangrijk- Het ministerie van buitenland- ste vraagstukken, die met het steenkolenprobleem verband hou den. Intussen toonde Frankrijk zich ongerust omtrent de bepa ling van het maximum der Duit se productie. Marshal gaf echter de verzekering, dat hoewel Frankrijk bij de besprekingen niet aanwezig zou zijn, Frank- rijks raad door de tweemogend- hedenconferentie ingewonnen zou worden. De besprekingen zullen volgens de oorspronkelijke afspraken te Washington gehouden worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1