Zo denkt men in Duitsland. Bevolkingscijfers in 1946. Het nameloze verlangen. Doelmatige verdeling woongelegenheid. Voorrechten aan DsNieinoeler ontnomen. Wederopbouw in Zeeland. In Zeeland voortdurende achteruitgang. Ongekend groot aantal echtscheidingen. D& {eufyd van J-cutHifyfe ICoUtifoaMUc X. Duitsland is een vacuum, zei ds Niemöller en hij had gelijk. Niets is er dat de Duitsers tot nu toe uit hun droom heeft kunnen wekken. Geen mooie woorden van democratie en zelfs de honger niet. Blijvende interesse heeft hij alleen voor rokerij en levensmiddelen. '-Al die „mooie" verhaaltjes over weerwolven en groots opgezette ondergrondse acties zijn dan ook schromelijk over dreven. Zeker, er zullen wel enkele dwaze S.S.-ers zijn die ook nu nog hun dromen over macht en Grossdeutschland proberen te verwezenlijken door een Amerikaanse auto te vernielen, maar het merendeel van al die verhaaltjes is ontsproten aan een kolossale duim en heel veel zgn. nazi-ac tiviteit moet op rekening geschreven worden van het weliswaar brute maar toch onpolitieke gangsterdom. En dat de Amerikanen meer van deze diefstallen te lijden hebben dan de Duitsers is ook al weer logisch: Pluk maar eens veren van een kikker. Toch is dat woord vacuum niet helemaal juist, want al hebben de Duitsers geen eigen mening en zelfs niet iets wat daar op lijkt, iets anders bezitten zij wel n.l. een brandend verlangen. Een ver langen naaren ja, dat is nu het tragische van de hele geschie denis, meestal weten zij zelf niet waarnaar zij verlangen. „Ieh weisz nicht was ich tue, ich weisz nicht was ich soil. Ich sehn mich so nach Ruhe, und bin vor Unrast voll". (Ik weet niet wat ik doe; ik weet niet wat ik moet. Ik ver lang zo erg naar rust, en zit boor devol onrust.) Welnu dat is het wat de Duit- langen naar macht", maar later bleek mij, dat dit lang niet altijd klopt met de werkelijkheidv Meestal is het niet anders dan een 'zich willens en wetens ont trekken aan de grauwe realiteit. Een dagdromen op grote schaal dus. Dit neemt natuurlijk niet weg dat ook hierin een gevaar schuilt. Er behoeft slechts een sers van vandaag kenmerkt en „v r Dat dit verlangen er is, con- waaraan zij zich vol hartstocht handig psycholoog te komen lie stateerde ik de eerste dag al. Met j overgeven. Aanvankelijk was ik gebruik maakt van deze neigmg, een Amerikaans soldaat moest ik geneigd dit verlangen te defini- en hij palmt een groot deel van in Riidesheim wachten op de eren als een „typisch Duits ver- het Duitse volk in. trein naar Frankfurt. Daar hetI echter een R.K. feestdag was, waren verschillende treinen uit gevallen en moesten wij zes uur wachten. Wij waren de avond tevoren al om tien uur uit Parijs vertrokken en hadden sindsdien nog niet ge geten en tot overmaat van ramp voor mijn Amerikaanse vriend Bijna 4200 woningen „gestart". Hoofdzakelijk bouw van v/oningwetwoningen. Er wordt in Zeeland geklaagdgemeenten, die grote moeilijk waren ook onze sigaretten op. j over het langzame tempo van I heden hadden met onteigening J'1'van gronden, schema van finan- Zelf kon ik mij nog zoet houden de wederopbouw. Dat klagen is met mijn pakje uit Nederland m vele opzichten gegrond. Dui- meegesmokkelde „Mixture". (Een zenden wachten nog altijd op Duitse stationschef had mij, toen het moment, dat zij weer een hij merkte dat ik een Hollander i „echte", woning kunnen betrek- was, gevraagd of ik soms een ken, maar de moeilijkheden om beetje „Rotern Stern" had, want zover te komen zijn dikwijls zo die had hij in 1940'41 in Hol- groot, dat zij de moed gaan ver- land gerookt!). In Riidesheim liezen. konden wij niets krijgen, omdat I Maar toch: er wordt in Zee- dit in de Franse zone ligt en voor land gebouwd, al kan het voor Amerikaanse militairen taboe is. velen niet vlug genoeg gaan. De Toon wij dan ook met een Duit- enorme voorbereidingen, voor- se burgertrein mee konden be- j dat aan de bouw begonnen kan dachten wij ons geen ogenblik en 1 worden, mogen niet wórden on- stapten in een tweede klas bees- j derschat. Maar dat het lapgza- tenwage*. Zitplaatsen waren ermerhand in de goede richting niet. Passagiers zoveel te meer. gaat en dat, wanneer de bouw- Gelaten hingen zij tegen elkaar, plannen voor dit jaar kunnen Slechts om ons beiden was een worden uitgevoerd, in de mees beetje ruimte. Gesproken werd er te Zeeuwse gemeenten de aller- niet. Alleen door mijn vriend en ergste nood zal zijn gelenigd, is mij. Plotseling kwam er echter de indruk die we kregen na een beweging in de wagon. Alles liep gesprek meU jhr Ir de Ranitz, nahr één kant. De mensen ver- Hoofding.-dir. van de Prov. Di- drongen zich voor de vensters, j rectie v. d. Wederopbouw, de Opgewonden wezen zij en wij vin- Bouwnijverheid en de Volks gen klanken op als „Wunderbar" huisvesting. en dergelijke. Wel vijf minuten j Er is gedurende de laatste duurde dat en toen dan eindelijk maanden in geforceerd - tempo de rust weerkeerde en de mensen hun oude staan- en hangplaatsen hernamen bleef er nog lang een dromerige glans in hun ogen, als of -zij iets heel moois, iets ver hevens hadden gezien. gewerkt door allen, die bij de wederophouw zijn betrokken: architecten, personeel van ge meente- secretariën, gemeente diensten, personeel van de Strëekbureaux, supervisors enz. De nieuwsgierigheid werd mij eindelijk de baas en ik vroeg mijn l me' ln hlIls buurman, een oude heer, wat er i vallen: °P 22 Juh jj. waren m te zien was. „Hebt u het dan niet i Zeeland 1331 woningen gegund, gezien? was zijn antwoordt „Wij 1388 woningen waren aanbe- zijn toch het Amerikaanse vlieg- s^ee^ (op 14 Juli b.v. waren dat veld gepasseerd en daar stonden er uoS ruim 160°) en 1478 wo- wel 30 vliegende forten". ningen verkeerden in een sta- En dat vaak onuitgesproken, steeds aanwezige nameloze bran dende verlangen was steeds om mij heen, tot ik eindelijk onze Oostgrens gepasseerd was. Je zag het in de manier waarop ze ke ken naar een politiejeep, of naar een met Amerikaanse nonchalan ce en bravour rijdende motor ordonnans. Maar ook in de tallo ze aanplakbiljetten op de muren. Schier ontelbaar waren de aan kondigingen' van vermakelijkhe den en lange rijen van gelaten wachtende mensep vormden zich voor de vaak halfverwoeste bioscopen en schouwburgzalen. Éénmaal ben ik zo'n Duitse bi oscoop binnen gelopen. Het was een doorlopende voorstelling. Al le plaatsen waren bezet en met vele Duitsers moest ik mij verge noegen met een hangplaats aan de wand. Er hing een lucht van uien en vuil. Maar die was nog aangenaam vergeleken bij de sfeer van verlangen en zucht naar vergetelheid die alles over- heerste. Langer dan een half uur heb ik het niet uit kunnen hou den. Op straat in de frisse lucht kwam ik langzaam weer bij. La ter hoorde ik dat vele Duitsers avond en avond in dezelfde bios coop naar dezelfde film kunnen zitten kijken. Van vroeger herinner ik mij nog hoe ik eensgetroffen werd door een Duits straatliedje. Hoe de wijs was weet ik niet meer, en' ook herinner ik mij niet meer of er meer verzen waren, maar tij dens mijn verblijf in Duitsland zoemde het mij steeds opnieuw door mijn hoofd: dium van voorbereiding.- Dit betekent dus, dat 4197 wonin gen in Zeeland „gestart" zijn. Dagelijks wordt het aantal aan bestede woningen kleiner, door dat de onderhandelingen met de aannemers, speciaal wat betreft de prijzen, tot een goed einde kunnen leiden en tot gunning kan worden overgegaan. En ook het aantal van de laatstgenoem de groep, woningen dus, waar van het schetsplan gereed is en die bijna aanbestedingsklaar zijn vermindert dagelijks. Nu spreekt het vanzelf, dat deze getallen niets zeggen om trent het gereedkomen met de bouw der woningen. Want de donkere wolken aan de hemel wat betreft de voorziening met arbeiders zijn nog lang niet op getrokken en met belangstelling wordt afgewacht, welke maat regelen in dit opzicht de zon weer milder te doen schijnen door min. t Neher zullen worden genomen. Wanneer men dit aantal van 4197 woningen vergelijkt met het aan Zeeland in eerste in- stantie toegewezen contingent1 van 2750 woningen, dan is er l ciëring, niet-goedgekeurd uit breidingsplan enz. En voor de meeste particulieren was bou wen niet mogelijk door de hui dige ongunstige l'inan'ciële rege lingen. Dit complex van facto ren werkte er toe mede, dat veel te weinig bouwplannen binnen kwamen. .Huizen moesten er echter komen en men heeft zich toen toegelegd op de voorbereiding van de bouw van woningwet woningen, hoofdzakelijk gefi nancierd door de gemeenten en de woningbouwverenigingen, waarvoor een betrekkelijk gun stige regeling aanwezig was. De bedoeling is echter, dat een groot aantal van deze woning wetwoningen straks, wanneer er een dfinitieve fin.-regeling voor particulieren is, aan deze wor den overgedragen. Door de praktijk ontstond een interne verschuiving in het bouwprogramma van Zeeland, doordat sommige gemeenten een groter aantal woningen toege wezen konden krijgen, nu an dere gemeenten hun bouwpro gramma niet konden of wilden uitvoeren. Vóór 1 Juli moest alles toen zijn aanbesteed en uit de raad- verslagen is wel gebleken, hoe veel spoed door de gemeente besturen hierachter is gezet. Op dit ogenblik zijn nog en kele honderden woningen, het overschot van het bouwpro gramma over 1946 in uitvoering. De particuliere woningbouw beperkt zich tot enkele tiental len gevallen (Westkapelie, Aar denburg, Middelburg e.d.). maar het bewijst, dat bouwen door particulieren volgens de gelden de fm.-regelingen tot do moge lijkheden behoort. De bouw van woningen voor grote gezinnen wordt dit jaar niet gestimuleerd, omdat de kos ten veel hoger zijn er. het ge brek aan normale gezinswonin gen groter is. Er is gestreefd naar beperking van de woning types in eenzelfde complex i.v.m* lagere bouwkosten. Het grootste gedeelte van de hui zen, die gebouwd worden, zijn Arbeiderswoningen, maar er zijn ook middenstandswoningen, za- kenpanden enz. bij. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat het tempo is op gevoerd en er is geen sprake van, dat dit tempo zal dalen, want nog is de woningnood in Zeeland groot en er zal niet ge rust worden, voordat iedere Zeeuw weer een behoorlijk dak boven zijn hoofd heeft. Slechts als tijdelijke voor ziening aanvaardbaar. Aan het eindverslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot bevordering van doelmatige verdeling van woon gelegenheid, is het volgende ont leend Vele leden, gaven uiting aan hun bezorgdheid over de wijze, waarop de ontworpen bepalingen toepassing kunnen vinden. Zij achtten de woonruimtevcflBbling, zoals deze in die bepalingen wordt nagestreefd, slechts aanvaardbaar als een tijdelijke voorziening in dg woningnood.Met nadruk werd daarom aangedrongen op bevor dering van dc woningbouw. Sommige leden'meenden te we ten, dat bij de woonruimteverde ling, vaak willekeurig wordt be tracht en onrechtmatige bevoor rechting waarneembaar is, al kan formeel tegen de gang van zaken niets worden ingebracht. Naar aanleiding hiervan drongen zij aan op omzichtige handhaving vam-de nieuw-ontworpen bepalin gen. Ook met psychologische fac toren dient huns inziens te wor-, den gerekend. Voorts bepleitten zij, dat slechts in uitersté nood zaak tot het nemen van dwang maatregelen zou worden overge gaan. De colleges van B. en W. zul len, aldus deze leden, goed doen met, alvorens tot vordering van woonruimte over te gaan, te on- derzoeken, over hoeveel ruimte de overheid zelf, in de vorm van kantorerr e.d. beschikt. Vele leden sprake db, wens uit, dat de verdeling van woonruimte zoveel mogelijk op de grondslag van vrijwilligheid zou geschieden, inzonderheid door bevordering yan woningruil. Verscheidene le den betreurden, dat de regering een beroep op de rechter van de hand had gewezen. Sommige leden betreurden voorts, dat geen behoorlijke re geling was getroffen, in geval de Kantonrechter de ontruiming be veelt van een z.g. dienstwoning. Thans heersen op dit stuk de 'meest ongewenste toestanden. De rechterlijke -uitspraken worden doorkruist door de vorderingsbe voegdheid van de burgemeesters, wat de rechtszekerheid aller minst ten goede komt. Was hij niet anti-nazi? Het Duitse genootschap voor slachtoffers van het Nazi-reginie heeft geweigerd om Ds Niemoe- ler, het hoofd van het Duitse kerkelijk bureau voor buiten landse zaken, als slachtoffer der nazi's te classificeren. Tevens zal de predikant geen extra rantsoenen meer krijgen. De president van het genoot schap, Dr Mayer, heeft ver klaard, dat deze beslissing in de eerste plaats is gebaseerd op de geheime documenten van Ro senberg, waarin Ds Niemoeler's houding tegenover het natio- naal-socialisme in een slecht licht staat. Volgens deze documenten, die, naar men gelooft, uit het archief van het Neurenbergse gerechts hof afkomstig zijn, heeft Ds Nie- moeler eens verklaard, dat zijn familie „traditioneel anti-semi- tisch" was. Tevens zou Ds Nie- moeler hebben verklaard, dat hij reeds in 1924 de nationaal- SQcialistische partij heeft ge steund. Het genootschap voor slacht offers van het Nazi-regime staat in nauw verband met de staats commissie voor rehabilitatie, welke feitelijk reeds heeft ge dreigd alle voorrechten en rech ten van de erkende slachtoffers der nazi's aan de predikant te ontnemen. De Britse schrijver G. B. Shaw heeft Zaterdag zijn 91ste verjaardag gevierd. Aardbeienoogst 1947. In verband met de zeer strenge winter werd verwacht, dat de aardbeienoogst dit jaar zeer slecht zou zijn. Ook de grote droogte in de lente en de voorzomer deed de teeR geen goed. Globaal geschat heeft de aard beienoogst dit jaar c.a. 50 ton aardbeien opgeleverd, aldus deelt de afd. voorlichting van het ministerie van Landbouw ons mede. In 1946 bedroeg de oogst on geveer het dubbele. Sedert ver leden jaar is het met aardbeien-' planten bebouwde areaal even wel nog uitgebreid. Het is dan ook duidelijk, dat deze vrucht dit jaar heel schraal is geweest. Van de oogst van 500 ton werd ongeveer 40 pet. (in hoofdzaak ongedopte aardbeien) tot pulp verwerkt. Van deze pulp kwam ongeveer 50 ton tegen een vast gestelde prijs ter beschikking van de jamindustrie, «terwijl 120 a 130 'ton pulp bestemd werd voor export, (voornamelijk naar Engeland). De overige 30 ton werden in de binnenlandse handel ge bracht. Ook de diepvries- en essence-fabrieken betrokken hiervan nog bepaalde hoeveel heden, zodat voor de directe consumptie in het binnenland nog minder beschikbaar kwam. Voor de expor,t kwamen behalve de voor export bestem de pulp practisch alleen de vroege glasaardbeien in aanmer king, die tegen hoge prijs in het! buitenland afzet vonden en de deviezenpositie ten goede kwa- Goddeloos bedrijf. Een groot aantal landarbei ders in N.O. Groningen heeft terwijl de wogstwerkzaamheden in volle gang zijn, het werk neergegooid. Terwijl ons land dringend behoefte heeft aan voedsel, had men de treurige moed te gaan staken, met het gevolg, dat het niet mogelijk za! zijn de tarwe tijdig binnen te krijgen. Natuurlijk betreft het hier weer een actie van de Commu nistische E.V.C. Er bestaat hier een collectieve arbeidsovereen komst. welke door werkgevers en arbeiders stipt wordt nage leefd. De E.V.C. was het hiermee echter niet eens. Zij proclameer de een staking, waaraan ook door niet-georganiseerden wordt deelgenomen, omdat zij bang zijn voor de vele narigheden die ze anders vaak r.og jaren te ver duren krijgen. De gevolgen van dit goddeloos bedrijf zijn zeer ernstig. De oogst kan niet worden ge borgen, wij moeten duurdere tarwe in het buitenland kopen er, tevens is het niet mogelijk wat voor de volgende oogst strikt noodzakelijk is het land direct na de oogst te bewerken. De heren van de E.V.C. scher men graag met Rusland. Maar ze zouden daar zekér niet de kans krijgen midden in de oogst te gaan staken. 'Machinegewe ren zouden het antwoord geven. Globaal overzicht der bouwplannen in Zeeland, verdeeld naar de eilanden. Aantal woningen op 22 Juli j.l. in voorbereiding aanbesteed gegund 670 600 490 400 180 130 75 450 40 220 10 610 100 150 60 District Walcheren W.-Z.-Vlaanderen O.-Z.-Vlaanderen N.- en Z.-Beveland Noord Zeeland Toelichting: Op het eerste gezicht moge het lijken, dat W.-Zf- Vlaanderen achteraankomt, doch wanneer men bedenkt, dat in de getallen, "die voor Walcheren gelden, enige Omvangrijke complexen woningen zijn begrepen (Vlissingen!), hetgeen ook in Z.-Beveland het geval is en men rekening houdt met de omstandigheid, dat de afgelegenheid van W.-Z.-Vlaanderen het arbeidersprobleem nog groter maakt, terwijl in deze streek de wederopbouwplannen zeer ingewikkeld zijn, dan is deze schijnbare achterstand wel verklaard.» Walvis contra mossel. Gevoelige klap voor de mosselcultuur. dekt waren, of omdat er, en dit laatste niet het minst, een pro- ductieoverschot was, alles ging j naar Arnemuiden om daar te Het is bekend, dat mosselenj worden gelost en gekookt, sprake van een verheugende een groie dosis vitaminen bevat- i Duizenden tonnen gingen we- vooruitgang. Hoe was het ech- |en en voor (je 00rlog werden kelijks daarheen, zodat men in ter mogelijk, dat dit aantal zo deze vitaminen door de combi- de mosselcultuur goede hoop kon worden verhoogd? natie Philips-Van Houten aan de „„S. bouwprogramma voor mosseien onttrokken en aange- 2750 woningen, opgezet door de Wend tor vervaardiging van vi- Zeeuwse gemeenten en bere-1 tamine-praeparaten, kend naar hetgeen was verwoestMosselen, die niet voor de de bevolkingsdichtheid enz.,consumptie geschikt waren, om- bleek in de praktijk niet te re- jjgj. .visgehalte te laag was, aliseren te zijn. Er Waren b.v. I omdat ze met z.g. pokkens be- FEUILLETON door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 40) o-^- Hij komt tot de nieuwe ontdek king, dat dit kamertje wat gro ter zou kunnen zijn. Ja, hij zal die wekker toch weer moeten omdraaien, wil hij weten hoe laat het is. Half acht. Half acht is te vroeg, dat wil zeggen voor wat hij van plan is vanavond. Hij rukt de schouders naar achter, leunt tegen de ka merdeur en glimlacht. In dit uur is hij alleen m^r een onbehol pen, uit zijn kracht gegroeide kerel. Zijn roodverbrand gezicht laat nu niets anders zien dan het vast verlangen eigen baas te zijn. Er leeft iets anders nu rond de" heldere ogen; iets goedigs, iets afhankelijks. Het zal wel tijd zijn. Hij gaat het kamertje uit, de trap af, en steekt het hoofd om een hoek van de kamerdeur: „Ik ga weg". - Moeder Van Zelm en Aartje kijken op van haar naaiwerk, maar hij is de gang al in en gaat de voordeur uit. Iets is hem dezer dagen ter ore gekomen: Jannigje laat elke avond na achten de hond uit op I de haven. j Hij gaat de straat in, de han den in de zak, een ogenblik daarna de handen op de rug. Eén ding weet hij zeker: hij gaat Jannigje Kolenbrander voor zich winnen. Haar ogen roepen hem. Er gaat een aarzeling langs zijn brede kaken; hoe weet hij dat? Hij fluit wat daar buiten in de stille straten en vermijdt een antwoord. In de vage reeks plannen van de laatste tijd komt lijn. Eéns breekt de tijd aan, dat men eigen baas wil zijn, dat men van het kostgangerschap genoeg heeft. Hij heeft daar zo geen erg m ge had, deze jaren. Nu neeft hij daar erg in. Hij wil een vrouw, een huis, een zaak, een eigen le ven. Hij gaat het geld van zijn hoekje wagen in zijn zaak. Aha,1 zijn zaak! Zijn armen slingeren nu onbeheerd langs zijn groot, stoer lijf. Zijn handen willen werken, er is werk genoeg in de v/ereld. Dit bekoort hem glles mach- koesterde, dat deze industrie, wier capaciteit zich steeds uit breidde, een der grootste afne mers zou worden, die op de duur zelfs de afname van de consumptie zou overtreffen. Een tweetal berichten hebben deze hoop voorgoed de bodem tig en geweldig: ook Jannigje Kolenbrander kan Wecken. Hij heeft nooit gekeken naar een nietsnut. Ze moet zich gaan geven aan hem, ze moet hem telkens weer aanzien, want hijkan daar plotseling niet meer buiten. Zijn groot, warjn hart stroomt vol verlangen, hij kan dat niet meer bedwingen, dat hart stroomt over. Het luistert niet meer naar regel of orde. En zijn benen nemen een loopje met hem. Hij gaat daar op een draf langs de haven, het huis met „De Rozenhaag" voorbij tot het havenhoofd. Als hij daar niet verder kan, moet hjj zich bedwingen. Zijn rug leunt tegen het ijze ren hek, zijn ogen zijn strak op het geelgepleisterde huis. Hiervandaan kan hij haar met de hond naar buiten zien ko men, hij zal haar nalopen en zeggenwat zal hij haar zeg gen? Geen nood, wanneer, is het voorgekomen, dat Joris Klink- spoor zich niet wist te redden? Wachten duurt lang. Hij i^ niet gewend" te wachten, hij is alleen maar werken en aanpak ken gewend. Hij staat en wacht, de rug ge leund. Hij staat en wacht, de rug los van het hek, paraat, de ogen op het huis. Hoe lang moet dat duren? Het is nu zeker half tien geweest. Nu moet ze naar bui ten komen en hem aanzien als vanmiddag. Weet ze niet dat hij wacht. Hoe zal ze dat weten? Zonder belangstelling kijkt hij naar de rivier beneden hem. Moet dit zo- doorgaan? Als hei niet verandert, zal hij hier de hele nacht staan. Hij kan niet langer wachten, hij moet iets doen, maar wat is er te doen hij dit hek, op dit uitgestorven ha venhoofd. In zijn ongeduld en teleurgestelde verwachting maakt hij Jannigje onredelijke verwijten. Ze had kunnen be grijpen, dat hij hier wachtte; na vanmiddag had ze dat im mers kunnen begrijpen. Ja, kijk es hier, hij kan niet blijven staan. Hij neemt een kort en kloek besluit: hij gaat weg> Langzaam loopt hij langs de haven, langs het hek van „De Rozenhaag". Bij.de ingang staat hij stil en gluurt in de tuin. Onder het dichtgeschoven gor dijn door valt een smalle licht streep naar buiten. Natuurlijk kan hij naar de keuken gaan en zeggen dat hij iets vergeten heeft. Nee, dat kan hij niet. Zijn hand strijkt" met rukken langs zijn stug blond haar. Hij merkt voor het eerst dat de avond zacht en zwaar is en houdt de adem in. Alles blijft stil, alleen de hond, die hem herkent, slaat met de staart tegen de hokwand Nogmaals neemt hij een kort en kloek besluit en gaat het Het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage heeft reeds enige belangrijke cijfers gepubliceerd over de be volking van Nederland op 1 Ja nuari 1947, en het verloop j^ar- van in 1946. In het algemeen zijn deze cijfers zeer gunstig, zoals zij in de laatste jaren niet meer geweest zijn, bijzonder in betrekking tot vruchtbaarheid en gezondheidstoestand van ons volk. Het aantal inwoners van Ne derland was op 1 Januari 1947 reeds 9.539.01^ en is in 1946 zelfs met 240.215" personen toe genomen. De voornaamsfe oorzaken van deze grote vermeerderingen zijn wel het zeer hoog geboortecij fer van 284.019 levend-gebore nen of 30.2 per 1000 inwoners met het zeer groot vestigings overschot van 43.885, vnl. uit Indië. Het aantal levendgeborenen in 1946 van 284.019 is wel uit zonderlijk hoog geweest, wijl het topcijfer, dat voorheen in 1944 bereikt is, maar 219.946 bedroeg en het gemiddelde cijfer per 1000 inwoners van de jaren 1936-1939 maar 20.3 was. Zeeland had hierbij de laag ste cijfers, n.l. 6484 en 25.4. Het aantal gesloten huwelij ken was jlat jaar in ons land ook buitengewoon groot, n.l. 107.183 of 11.4 per 1000 inwo ners. De hoogste daarvoor be reikte cijfers zijn geweest 87.559 in 1944 en 9.7 per 1000 inwo ners in 1942, en het gemiddelde cijfer daarvoor 8. Voor Zeeland waren in 1946 de desbetreffende cijfers 2724 en 10.7. ingeslagen, nadat te voren reeds was geconstateerd, dat in *1947 de leveringen naar Arnemuiden nog niet konden beginnen. Het eerste is, dat bedoelde combina tie de levers der walvissen ge kocht heeft die de Willem Ba- rentz had gevangen en het twee de, dat de fabriekshallen te Ar nemuiden, waaruit de machines rijn verdwenen, in het kader der bedrijfsspreiding voor het produceren van Philips produc- tenj dus niet meer voor het ko ken 'fan mosselen, zullen wor den gebruikt. Een schade voor de mosselcultuur, die eenvoudig niet te becijferen is en die al leen enigszins zou worden ge dekt, wanneer ieder Hollands gezin' minstens eenmaal per week mosselen zou eten. Maar zover zijn we nog lang niet. Mosselen en walvissen, de strijd is inderdaad te ongelijk en het is geen wonder, dat ze in het nadeel van de mossel is beslist. De echtscheidingen bereikten het vorig jaar echter ook een hier ongekende hoogte van van 16.130, die meer dan 't dub bel aantal dan voorheen ooit in ons land is voorgekomen, wijl het hoogste cijfer daarvan is ge weest 4654 in 1944. De sterftecijfers in ons land zijn in 1946 wel zger gering ge weest, n.l. 80.046 of 8.5 per 1000 inwoners. In 1945 met zijn hon- ger-periode voor de noordelijke provincies waren de cijfers plm: 140.000 of 15.1 per 1000 inwo ners, buiten de overledenen in Duitsland. En 't gemiddelde cij fer van de jaren 1936-1939 was daarvoor 8.7. Sinds het begin van deze eeuw is de bevolking van Ne derland bijna verdubbeld ctl met ruim 90 pet. toegenomen. Voor de onderscheiden pro vincies was de toename: Inwoners 31 Dec. 1899 .014.137 144.448 968.131 553.842 566.549 281.934 333.333 251.034 340.2GS 299.602 143.544 216.295 Nederl. 5. Z.-Holl. 1. N.-Holl. N.-Brabant Gelderland Limburg Overijsel Utrecht Friesland Groningen Drenthe Zeeland 1 Jan. pet. 1947 toen. 9.539.103 90 2.256.690 97 1.759.016 84 1.168.026 UI 1.019.044 80 677.548 140 633.466 90 544.254 117 456.373 34 446.839 49 269.730 82 258.443 19 -Zeeland maakt hier een zeer slecht figuur, met een 'toename van slechts 19 pet. Terwijl onze provincie in .1899 bijna 70.000 inwoners meer had dan Dren the is er nu een achterstand van 11.287 waardoor Zeeland naar de laagste plaats is gezakt. huis voorbij, de haven langs. Manhaftig probeert hij zich te bedwingen, maar kijkt niette min viermaal om. De vierde maal meent hij iemand het hek te zien uitko men. Zijn hart slaat woest,-on regelmatig. Verbeelding, trou wens hij is niet gek, hij gaat niet meer terug. Maar zijn benen brengen hem slechts langzaam verder. Hij gaat de hoek om en verliest de haven uit het gezicht. In de verte blaft de hondmet een ruk staat hij stil. Hij zou zijn eigen benen willen nemen en die in de richting van huis willen sturen, maar hij heeft geen macht over zichzelfdaarom gaat hij terug, de hoek weer om en komt opnieuw in de Haven laan. Geschrokken ziet hij Jannigje eveneens omkeren en teruggaan naar het tuinhek. En bijna de hele Havenlaan ligt tussen hen. Hij haalt haar hijgend- in, houdt zijn stap in „Goede avond", zegt hij ach ter haar. Ze schrikt, kijkt om en haalt instinctief het touw van de hond strakker aan. „O, goede avond", zegt ze. Ze lopen naast elkaat en hij weet geen woord. Al sloegen ze hem dood, vlak voor zijn eigen ogen, hij zou geen woord weten te zeggen. (Wordt vervolgd.) Toelating tot het Nijverheidsonderwijs, Het Tweede-Kamerlid H a e k e had de minister van Onderwijs schriftelijk de v?aag gesteld of het juist is, dat tot de eerste klassen met name van de vis- serijscholen alleen worden toe gelaten zij, die bij de aanvang van de cursus zeven jaar lager onderwijs hebben genoten en tenminste zes klassen van de lagere school hebben doorlopen* ongeacht de leeftijd. Minister Gielen antwoordt thans, dat dit juist is. Deze re geling is tijdelijk en geldt als overgangsmaatregel. De vraag naar het juiste tijd stip van overgang van de lagere naar de nijverheidsschool is thans in studie. In het algemeen moeten de leerlingen ten minste zeven ldassen van de lagere school hebben doorlopen om toegelaten te kunnen worden tot de ambachtsscholen. Ter tege moetkoming aan diegenen, die slechts zes klassen hebben door lopen is ook de toegang tot de ambachtsschool geopend. Inderdaad bestaat de moge lijkheid, dat de jongens, die zes klassen lager onderwijs hebben gehad en dan naar een U.L.O. gaan, voor het nijverheidsonder wijs verloren zijn. Ook de mi nister acht het van belang, dat het Nijverheidsonderwijs ge volgd wordt door vlugge leer lingen. Omtrent het achteruitlo pen van het aantal nieuwe leer lingen voor het Nijverheidson derwijs zijn nog geen juiste ge gevens bekend. In Engeland gedrukte Nederl. postzegels. De geldigheid van de tijdens de bezetting in Engeland ge drukte Nederl. poetzegels (zgn. oorlogsuitgifte) zal 31 Decem ber 1947 verlopen. Na die djj^um wordt geen .gelegenheid tot in wisseling gegeven. Tot 1 Sept. a.s. zullen deze zegels nog aan de postinrichtingen verkrijgbaar zijn. Onderwijs. Middenstandexamen te Middelburg. Donderdag 24 Juli j.l. slaagden: mej. B. v. d. Hoven, Oostkapelle; J. Hovestadt, Breskens; W. Hui zen, Heinkeftszand; P. Huson, Souburg; A. Huijsman, Koude- kerke; M. de Jager, Biezelinge; H. Janse, Souburg; W. Janse, Nieuwland; J. Jansen, Goes; J. Jobse, Oostkapelle; mej. P. Jobse, Bigéekerke; P. G. Jobse, Seroos- kerke (W.); E. J. de Jonge, 's-Heerenboek; W. de Jonge, Nieuwland; L. Joosse, Aagteker- ke; mevr. E. Kallemeinv. Loon, Heinkenszand; J. J. Kareis, Bres kens; A. Karelse, Heinkenszand; A. Katsman, Wolphaartsdijk; K. H. Kemeling, Souburg; mej. D. P. Kempe, Colijnsplaat; I. Kense, Souburg; P. C. Kerkhove, Goes; J. v. Kculep, Wilhelminadorp; L. de Klerk, M'burg; mej. L. v. d. Klooster, Brouwershaven; F. Kloosterman, Kapelle; D. J. Bentschap Knook, St. Maatens- dijk; J. P. Koeman, Goes; J. Koe ne, Grijpskerke; J. Koens, Hein kenszand; D. Koets, Grijpskerke) mej. J. L. Koets, Goes; C. Koo- man, Serooskerke (Sch.); J. A. de Kooning, Lewedorp; A. Koop man, Goes. Afgewezen 9 cand. - Vrijdag 25 'Juli slaagden: J. W. Kopmels, 's-H. Arendskerke; J. Koppejan, idem; J. Koppejan, Goes; J. Korstanje, Goes; G. v. Kortenhof, Vlissingen; J. Kosten, Middelburg: O. M. Koster, Co lijnsplaat; G. J. de Koster, idem; J. W. Kuijper, Vlissingen; H. J. Kuzee, Hansweert; C. Labrujjere, Vlissingen; A. Langendijk, Krab- bendijke; K. E. Langeveld, Goes; A. v. Leest, Arnemuiden; L. A. Lievense, Oostkapelle; W. A. v. V Linde, Kortgene; G. Linden- berg, Yerseke; H. J. Liplijn, Goes; C. D. Lobbezoo, R.-Bath; D. V. Loo, Retranchement; J. C. v. Loocke. Vlissingen; P. P. Lou- werse, Vrouwenpolder; A. Lukas- se, Wolphaartsdijk; J. Luteijn, Krabbendijke; J. L. C. Maas, Kortgene; N. v. d. Maas, Waarde; P. P. v. d. Maas, idem; J. J. Mal- jaars, Aagtekerke; G. en P. Ma- ranus, Domburg;. J. Maranus Aagtekerke; J. Marijs, Seroosker ke (W.); J. Masclee, Cadzand; J. S. M. Melieste, Goes; J. Melis, Zoutelande. Afgewezen: 8 candi dates Het examen wordt voort gezet. Vakschool voor jneisjes te Goes. Het getuigschift voor de pri maire opleiding ontvingen: C. V. Boven, J. C. de Bree, J. Cok, A. J. v. Dalen, E. N. Dek, A. H. Dekker, J. M. Kosten, G. J. Lob bezoo, T. C. v. Luijk, J. G. Meij- aard, M. Mieras, J. Oele, S. A. Pieper, C. J. Ruissen, J. Sinke, M. J. Slabbekoorn, I. Verlare, A. C. Wiskerke, J. G. Beeke, C. P. Breeweg, M. P. Eckhardt, C. Hoogstrate, M. J. de Koeyer, L. Verbrugge, M. L. Vermast, A. C. Bosman, «L. Blok, M. N. Dekker, A. Pluijmers, A. C. de Klerk, W. Koopman, J. A. Kopmels, W. Kor stanje, P. Kramer, A. C. W. Lam- mers, A. v. Sabben, J. L. Tolhoek, C. J. Traas, P. J. Verheijke, J. J. Boone, C. v. d. Dorpel, C. de Dreu, G. F. Flipse, M. Goetheer, H. v. d. Klippe, K. Kole, W. L. Kramer, C. Matthijsse, E. v. Neu- ren, W. A. Reijnierse, T. T. San- dee, B. M. Schipper, C. Strijd, L. M. M. Tissink, P. M. Versé, W. T. Vlag en M. F. Wisse. Afgewe zen: 4. Van de le naar de 2e klasse van de opleiding tot Hulp in de huishouding werdeh bevorderd: E/ M. Braam, J. D. de Beste, K. Eversdijk, A. M. Israel, A. L. C. v. d. Vreede. Het getuigschrift voor hulp in de huishouding ontvingen: J. Al- lewijn, J. Clement, L. Harinck, J. v. He.kke, P. C. v. Liere, C.. de Meester, H. Slabbekoorn, G. Snoep, T. Verhulst en L. Zan- dijk. Afgewezen: 1. Bevorderd van de le naar de 2e klasse van de opleiding tot naaister: J. Beenhakker, D. de Bourgraaf, J. Boone, B. Boone, N. Braamse, N. Coppoolse, C. Dek ker, M. Kole, N. Maartense, C. Meijer, K. Minnaar, J. v. Over loop, J. v. d. Plasse, S. de Puit, J. v. Riet, J. de Roo, M. Schouwe- naar, S. Steenhard, B. Snoek, M. Sonke, N. Steketee, M. Vleugel, C. ^VGStVGGF. Het getuigschrift voor naaister ontvingen: M. Baijens, A. de boe» C. Èruggeman, C. Daane, J. Da gevos D. Dekker, M. Francke, J. V Hekke, J. v. d. Kreelce, J. Lankester, M. Overgaauw, M. Smits, S. Verboom, L. Voois, J. Voois en C. V. d. Weele. Te Den Haag slaagde voor de acte Handenarbeid R de heer A. v. Beek, onderwijzer aan -de school voor Chr. B.L.O. te Midi delburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2