Republikeinen juichten Nederlandse troepen toe. Ze wierpen hun uniformen en wapens weg. Belangrijke kolenmijn veroverd. De Republiek -fantaseert. Onrust in de Party van de Arbeid. Toenemende Amerikaanse sympathie voor Europa's opbonw-plan. Cqfers omtrent Curacao -II We gaan bezuinigen. De Gaulle's kruistocht tegen het communisme. Britse persstemmen over de actie in Indië. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Middenstand en Omzetbelasting. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Tellïoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. W,aWiofti cLz lUiie-uMecJte.? Op de vraag, waarom de jaar lijkse Unie-collecte ook nu nog nodig is, geeft het Uryeblaadje het volgende antwoord: In de eerste plaats om te doen "gedenken, hoe God de Here ons Christelijk onderwijs heeft groot gemaakt. Om een ogenbliK te doen stilstaan tenein de in herinnering te brengen de gebeurtenissen van Augustus '78, toen alles voor de school met de Bijbel verloren scheen en op te mer ken, hoe_ sindsdien door Gods wonderbare 'leiding ons Christe lijk onderwijs in ongebroken lijn van ontwikkeling tot grote bloei is gekomen. En om dan dóór een gave te doen bezegelen de liefde en de dankbaarheid voor hetgeen God ons en onzen kinderen in de school met de Bijbel heeft ge schonken. In de tweede plaats is de Uniecolicete nodig, omdat haar opbrengst onmisbaar is: 1. Voor onze plaatselijke scho len voor gewoon lager, uitgebreid lager en voorbereidend lager on derwijs. De vergoedingen uit de publieke kassen houden niet ge lijke tred met de enorme stijging van de kosten der scholen. Onze scholen mogen daaronder niet lijden en waar levensbelangen van het onderwijs worden be dreigd, moet worden bijgespron gen. 2. Om het Locaal Comité m staat te stellen handreiking te doen aan noodlijdende scholen in andere plaatsen (hoe" dringend heeft 't Christelijk bewaarschool- onderwijs, het Christelijk onder wijs voor schipperskinderen en niet minder het Christelijk bui tengewoon lager onderwijs voor de misdeelde kinderen die steun nodig.) 3. Om de plicht der dankbaar heid na te leven tegenover de Oud-strjjders bij het Christelijk Onderwijs, die midden in de schoolstrijd hebben gestaan en thans met een karig pensioen te vreden moeten zijn of in het ge heel geen pensioen genieten, en om de verenigingen te steunen, die aan onderwijzers en hun we duwen barmhartigheid bewijzen. 4. Om de plaatselijke propa ganda voor de school met de Bij bel te kunnen bekostigen. 5. Om de algemene Uniekas in staat te stellen, döor een bijdrage uit de opbrengst der collecte, werkzaam te zijn voor de behar tiging van de algemene belangen van het Christelijk Onderwijs. Ons Christelijk schoolwezen is een éénheid, .een gemeenschap. Zolang behoeften van die ge meenschap om voorziening roe pen, kan de plaatselijke toestand nimmer een voldoende veront» schuldiging voor het nalaten der Unie-collecte zijn. Het is de taak van de Unie de strijd aan te binden en te bezie len tegen alle onverschilligheid en lauwheid in eigen kring; te zorgen, dat ook het opgroeiende geslacht bekend zij met de begin selen en de historie van het Chr. onderwijs. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 705 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.ra. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 29 JULI 1947 I Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.57 u., onder 20.35 u. Maan op 19.40 u., onder 1.50 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ., DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E..BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds 3. KARELSE te Goes, Ds R, feLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet- West-Java: Pengalengan, 30 km. ten .Zuiden van Bandoeng, werd bezet. IN a in Tegal aan vankelijk zwakke tegenstand te hebben geboden, wierpen de republikeinse troepen aldaar hun uniformen en wapens weg en juichten de Nederlandse troepen langs de weg luide toe. Sumatra: Op Zuid-Sumatra werden Moearaenim en Lahat ten Zuidwesten van Palembang bezet, waarbij ook de kolenmijnen van Boekitasem bereikt werden. De Nederlandse troe pen zijn hiermede thans circa 156 km. van Palembang opgemacheerd. Ten Zuidwesten van Medan hadden verkenningsacties plaats. Ook in dit gebied bleek de T.R.I. overhaast de vlucht genomen te hebben. Eerst 30 km. van Padang ondervonden onze troepen enig vuur van sluipschutters. Voorts werden naar de Nederlandse troepen enige handgranaten geworpen, welke echter niet ontploften. De actie bij Boenkoed baai, vooral de landing van carriers door middel van landings- boten bij Boengoes, was een grote verrassing voor de T.R.L Deze actie verliep zeer vlot, na het aanbreken van de dag waren de carriers binnen enkele minuten aan land. De bevolking vluchtte aanvankelijk angstig de bergen in, doch na de komst van de Ne derlanders keerden ze terug. Een ander deel van de bevolking werd reeds begin Juli ge- dwongen- naar Painan te evacnëreri en wordt nog door de T.R.I. .^tgehouden. Ook in deze sfreek vorderde de T.R.I. rijst en vee zonder hiervoor te betalen. De T.R.I. deed niets aan gezondheidszorg, zodat daar grote ellende heerst. Er wordt voortdurend naar in krimping van overheidsbemoeiing gestreefd, zo deelde de minister van Economische Zaken mede. Dat komt tot uitdrukking in de personeelsbezetting van genoemd departement en van zijn diensten. Op 1 Januari j.l. waren er 11450 personen bij werkzaam, op 1 Juni 10769. Het gemeentelijk distribu- tiepersoneel liep terug van ,11644 tot 10700. De politiek is er voorts op ge richt kleinere automobielen aan te schaffen in de prijsklasse van 1350 dollar of 340 pond sterling. Hier vloeien' deviezenbesparingen uit voort. Wilde stakingen opgeheven. De wilde staking, die ruim een maand geleden uitbrak bü de wollenstoffenfabriek J. Blomjous te Tilburg, is opgeheven. De ar beiders hebben het werk op de oude voorwaarden hervat. Eveneens behoort de wilde sta king, die Vrijdag j.l. bij „De Gul den Vlies" sigarenfabriek te Hil- varenbeek uitbrak, tot het. ver den. Er werd overeenstemming bereikt inzake de arbeidsvoor waarden. Amerikaanse goederen voor Nijmegen. - e Nijmegen is- de eerste grote zending van goederen aangeko men uit de Amerikaanse stad Al bany, die Nijmegen geadopteerd heeft. Deze eerste zending zal nog door meerdere gevolgd worden. Aan de gemeente Nijmegen zelf werden enige kostbare boeken overhandigd. De burgemeester Mr Ch. Hustinx sprak de dank uit van de stad en zegde toe, dat de goederen eerlijk en rechtvaar dig zouden verdeeld worden on der hen, die in de grootste nood verkeren. Roofmoord te Roosendaal. Te -Roosendaal heeft een zekere de J., de 40-jarige mej. L. onder voorwendsel dat zij een bed kon kopen naar het zwembad gelokt waar hij haar bewusteloos heeft geslagen en getracht haar met 'n veter uit een voetbalschoen té worgen. Daarna heeft hij in het huis van de vrouw een bedrag van f 195 gestolen. Hét slachtof fer is aan de gevolgen van de misdaad bezweken. Op Zuid-Sumatra werd Batoeradja geheel in tact aangetroffen. Bij de bezetting van deze plaats werd geen tegenstand geboden. De bevolking was rustig en de voedselsituatie bevredigend. De consolidatie van de bezette olievelden heeft voortgang. De houding van het achtergebleven Indonesisch personeel is over het algemeen niet ongunstig. In de Noordelijke sector langs de weg naar Sekajoe zijn ver scheidene dorpen door de .republikeinen geheel in as gelegd. De bevolking werd door "de T.R.I. het binnenland in gejaagd. Zij keert thans terug en toont zich vriendschappelijk. Bij de actie in Zuid-Sumatra is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag genomen. Aan Sumatra's Oostkust zijn meer dan honderd huizen te Kwala verwoest. De fantasie had de republi keinse radio thans wederom in ongekende mate te pakken, toen werd mededgedeeld, dat Medan door de republikinse troepen was bezet. Zelfs van enige actie door gewapende republikeinse troepen van enige betekenis is geen sprake. De luchtmacht in actie. De Nederlandse luchtmacht verrichtte uitgebreide verken ningsvluchten en wierp levens middelen en voorraden ten Be hoeve van de troepen uit bo ven de voorste lijn. Ter beveiliging van de scheepvaart tegen herhaalde be schietingen vanuit Boekit 'Lam- poe was het noodzakelijk de Boehkoed baai te bezetten. Bezetting van de Bockita- sem-mijnen. De kolenmijn van Boekitasem- is een van de grootste open mij- n envan het Zuidelijk halfrond en werd de laatste twee jaar door de Indonesiërs geëxploi teerd met materiaal, dat hun door de Britse bezettingsmacht was verstrekt. De productie in deze periode bedroeg ongeveer 1000 ton per dag. Ingevolge een overeenkomst met de republiek werden aan zienlijke hoeveelheden steenkool aan de Nederlanders en de Brit ten verkocht. Ook zijn enige ladingen naar Singapore ge gaan met het oog op het alge meen heersende gebrek aan brandstof. Het is nu mogelijk de steen kool voorziening van de gehele Nederlandse kust- en zeevaart in de Indische wateren van ko len te voorzien. Een onderhoud met Sjahrir. De correspondent van de B. B. C. te Nieuw-Dehli, Robert Stimson, heeft een onderhoud met Sjahrir gehad, die o.m. ver klaarde dat de Indonesische re gering de blik richt op de grote mogendheden, voornamelijk Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten in de hoop, dat deze landen al hun invloed zul len gebruiken om de Neder landse regering er van te over tuigen, dat zij een onrechtvaar dige politiek voert. Indien dit geen resultaat heeft, dan moe ten Engeland, Australië of In dia zien, dat het gehele vraag stuk voor 'de Veiligheidsraad der V. N. <vordt gebracht. Er is echter geen tijd te verliezen. Pfct militaire offensief der Ne derlanders is zelfs nog heviger dan dat van de Japanners. In antwoord op een vraag betreffende het productie-over schot verklaarde Sjahrir: Onze producten zijn niet op de wereldmarkt gekomen, om dat de Nederlanders een uit voerverbod hebben uitgevaar digd voor alle ondernemings producten: kina, suiker, rub ber, thee, koffie en sisal. De enige export, welke wordt tde- Consument of bedrijf. De gezamenlijke Midden standsbonden (de Kon. Ned., de Chr., de Ned. Kath. en de Mo derne Middenstandsbond) heb ben in een schrijven aan minis ter Huysmans bezwaar gemaakt tegen het niet mogen doorbere kenen van de verhoogde omzet belasting. Deze belasting achten zij een consumentenbelasting, die niet door het bedrijfsleven mag worden gedragen. Indien de Regering van me ning is, dat de consument de be lastingverhoging niet kan dra gen zyn de Middenstandsbonden van oordeel, dat een verlaging van het prijspeil, eventueel van de winstmarges, daar waar zulks verantwoord is, dé voorkeur verdient boVen een zonder meer ten onrechte afwentelen op het bedrijfsleven van een door de consument op te brengen belas ting. gelaten is van producten, welke van de boeren afkomstig zijn: kapok, allerlei soorten bonen en tabak. Zelfs deze producten zullen thans worden tegenge houden, omdat de Nederlanders de republikeinse havens hebben bezet en zij geen havenarbei ders zullen kuilnen krijgen. Dagorder commandant Zeemacht. De commandant Zeemacht vice- admiraal A. S. Pinke heeft Za terdag een dagorder uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat hij zeer tevreden is met de verrichte pres taties bij de landingsoperaties. De tekst van deze dagorder luid de als volgt: „Óp de 18e Juli is een order uitgegaan, dat gij lan dingsoperaties in Oost-Java zoudt uitvoeren. In de kortst mogelijke tijd hebt gij uw schepen beladen, zodat reeds op 21 Juli landings operaties konden worden uitge voerd en de troepen bet land kon den binnenrukken". De Chinezen te Singosari, Aneta's correspondent te Soera- baja meldt,- dat te Singosari in totaal 650 Chinezen zijn bevrijd. Alle Chinese bezittingen in deze plaats zijn geroofd bf verbrand, terwijl circa 60 huizen in de as gelegd zijn. Nederlandse troepen hebben de Chinezen naar Lawan gebracht, waar de toestand rus tig is. Republikeinse plannen voor West-Java. Volgens de Australische radio heeft de secretaris Van de bond van arbeiders op Javaanse plan tages, Sokarna verklaard, dat alle maatregelen zijn getroffen om 500 plantages op West-Java te verbranden, wanneer de republi keinen deze streek niet kunnen verdedigen. Van alle rubber, kina, thee of koffie zal niet in handen der Ne derlanders vallen en als de repu blikeinen gedwongen worden de plantages in brand te steken, zal het meer dan tien jaar duren al vorens zij opnieuw productief ge maakt kunnen worden, aldus So karna. Een buitengewoon congres gevraagd, met Sjahrir als spreker. Een aantal leden van de P. v. I koerswijziging ten principale, d. A. o.w. ds B. J. Aris, ds J. J, 1 welke naar hun overtuiging door Buskes "Jr, Mr G. J. van Heuven Goedhart, heeft zich met een te legram gericht tot het partijbe stuur van de Partij van de Ar beid, waarin zij vragen met de grootst mogelijke nadruk bij de regering aan te dringen op stop zetting op kortst mogelijke ter mijn der vijandelijkheden in Indo nesië en het bevorderen van een bemiddelingsactie. Zij wijzen er op, hoe diep de mede-verantwoor delijkheid der partij voor het ge welddadig optreden in Indonesië door talloze partijgenoten als een aantasting hunner beginselen wordt beseft. Zij verwachten en constateren een reeds toenemende verwarring der geesten nu de regeringspolL- tiek dreigt te gaan strekken tot verwezenlijking van de bedoelin gen der -geen regerings-verant- woordelijkheid dragende oppositie waarbij als onhoudbaar argument wordt aangevoerd, dat #e, rege ring door middel van beperkt ge weld de vrijwillige samenwerking als bedoeld in Linggadjati wil veilig stellen. Een internationale en nationa le, socialistische en morele neder laag *zal h.i. het gevolg zijn van de voortzetting der heilloze ge- weldspolitiek. Daartegen drin gend waarschuwend bepleiten zij, bevordering van onmiddellijke da den met voorbijgaan van prestige overwegingen. strekkend tot een Hij. kaft het wk niet Het Britse blad „News Chronicle" maakt melding van een ontmoeting, die veldmaar schalk Montgommery op een officiële receptie te Canberra met de Sowjet-Russische ge zant, Lifanof, had. In een gesprek over koetjes en kalf jes- zeide Montgomery: „Ik heb vele Russische gene raals ontmoet. Het zijn fijne kerels, maar jammer is het, dat zij geen Engels spreken". Lifanof glimlachte. „Maar natuurlijk", zeide hij, „het wa ren maar generaals, maar u is een veldmaarschalk. Zullen we maar in het Russisch verder spreken?" Luchttaxidienst KnockeYpenburg. De burgemeester van Aarden burg, de heer S. van Dongen, deelde tijdens een raadsvergade ring mede, dat de N. V. Frits Diepen naast zyn luchttaxidienst Gent-Ypenbiffg, thans ook een soorteelijke dienst Knocke-Ypen- burg zal gaan onderhouden. Hierdoor zullen de bewoners van Westelijk Zeeuws Vlaanderen een snelle verbinding met Hol land krijgen. De prijs voor een enkele reis voor maximaal drie personen bedraagt f52.50. beginselen en belangen der partij dringend wordt geboden. Indien, gelijk zij hopen, een bui tengewoon congres ter bepaling van de koers en verantwoorde lijkheid der party wordt gehou den, worde de oud-premier der Indonesische republiek Soetan Sjahrir daarheen uitgenodigd-op dat de partij het republikeinse standpunt verneme van de tot uiteenzetten daarvan meest be voegde en door de republiek ge machtigde zyde". Deviezen. Dag in dag uit rollen Italiaanse en Nederlandse goederenwagens met fruit naar de buitenhaven van Vlissingen, waar de lading on middellijk wordt overgebracht in de ruimen der kustvaarders, die voor het vervoer overzee zorgdragen. Zeer gunstige stijging der productie in West-Europese landen. Hoewel de mededeling van - de republikeinse senator. Robert Taft, dat hij een speciale zitting van het congres inzake de Amerikaanse hulp aan Europa niet noodzakelijk vindt, als een ontmoedigende factor wordt beschouwd, is er in verscheidene kringen een toenemende sympathie voor een voortgezette en grotere Amerikaanse steun aan de economische wederopbouw van Europa en wel in het bijzonder voor het plan van Marshall, te hespeuren. Invloedrijke industrieëlen in het midden westen, voor de oor log het isolationistische centrum, beschouwen het plan van Mar shall als vitaal voor de hand having van het huidige peil van de export, zodat de voordelen de nadelen ver overtreffen. Uit een overzicht van het her stel van Europa, dat Zondag door de New York Times werd gepubliceerd, blijkt, dat de pro ductie in Beigië thans is geste gen tot 99 pet., vergeleken met 36 pet. in 1945. De productie in Nederland be draagt thans 90 pet. van die van 1939, vergeleken met 31 pet. in 1945, de Franse productie be draagt 89 pet. vergeleken met 41 pet. in 1944, terwijl de pro ductie in de drie Scandinavische landen zich ongeveer öp het vooroorlogse peil beweegt. Het blad schrijft het herstel van Europa toe aan de tot dus ver verleende Amerikaanse hulp, en beschouwt dit als een der voornaamste argumenten voor het plan-Marshall. De president van' de Welch Grape Juice Co. heeft een plan opgesteld waarbij de V.S. voor de duur van tenminste 5 jaar jaarlijks credieten aan het bui tenland zullen verlenen ten be drage van 10 milliard dollar. Biclault over Marshali's rede. Bidault heeft tijdens het debat over de Franse buitenlandse po- Communisten dienen Russische belangen. Na een driedaagse tocht door Bretagne heeft generaal de Gaulle op een massale bijeen komst te Rennes de Franse communistische partij er van beschuldigd, dat zij de moeilijk heden, waarin het land ver keert, vergroot met als enig doel: de Sowjet-Russische be langen te dienen. „De Franse eenheid", zo zeide de Gaulle, „wordt bedreigd door de vuilspuiterij van personen, wier leiders zich boven alles -in dienst van een vreemde mo gendheid stellen". Het doel van deze personen is Frankrijk on der dictatuur te brengen, zoals hun geestverwanten elders met behulp van die vreemde mo gendheid het hun landen heb ben gedaan". „Om dit doel te bereiken", zo ging de generaal voort, „gebrui ken deze personen elk middel, dat hun voor handen komti In toenemende mate verergeren zij de vele moeilijkheden, waarmee ons land te kampen heeft en steunen zij uitsluitend de be doelingen en de belangen vaii Sowjet-Rusland". Pe Gaulle beschuldigde de Sowjet-Unie er van, dat zij door militaire en economische druk en gesteund door een vijfde co lonne, die haar geheel ten dienste staat, een blok van bijna 400.006.000 mensen in Europa onder haar bevelen had ge bracht, terwijl zij in ae vrije landen gebruik maakt van groe peringen, die haar zijn toege wijd. „Deze toestand zal vroe ger of later een bedreiging gaan Zeeleeuwen en dames mode. De laatste vijf jaar zijn op de Goeano-eilanden, voor de Zuid- Afrikaanse kust, meer dan 30.000 zeeleeuwen gedood. De huiden van deze dieren hebben de Zuid-Afrikaanse regering 75.000 pond sterling opgeleverd en hebben het mogelijk gemaakt ongeveer 5000 bontmantels op de Amerikaanse markt te bren gen. vofmën voor onze eigen vrijheid en onafhankelijkheid. De situa tie, waarin wij ons thans bevin den, is onaanvaardbaar voor ons Fransen en verontrusten^ voor het buitenland. Doch Frankrijk zelf kan hieraan een eind ma ken. Het is onze plicht ons bo ven de partijen te verenigen om de eenheid van Frankrijk door een krachtige tegenstand tegen hen, die andere belangen dienen dan de Franse, te verzekeren". De invoer van planten in de V. S. Naar vernomen wordt, heeft ook de Senaat, evenals het Huis van Afgevaardigden het wets ontwerp tot verlenging van de bevoegdheid van de minfster van Landbouw om de invoer van buitenlandse planten te be letten met het oog op het ge vaar van het binnendringen van plantenziekten, aangenomen, zonder dat deze de clausule „met inbegrip van bollen" bevatte. De wet behoeft thans nog slechts door de president ondertekend te worden. litiek in de Kamer met nadruk verklaard, dat de'rede van Mar shall geen politieke voorwaarden stelde of uitzonderingen maakte etc. Hij zette uiteen, dat een weigering van Frankrijk om een overzicht van zijn middelen te geven gelijk zou hebben ge staan met een weigering van Marshall's hulp. Bidault verklaarde voorts, dat Frankrijk— geallieerd bestuur over It KlBir-gebied blijft voor staan en aanspraak blijft maken op herstelbetalingen in volle omvang. Naar zijn mening moet het Duitse probleem door de „grote vier" worden opgelost. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 30 Juli: 0.07 u. 1.58 m., 12.38 u. 1.60 m. Franco regent van Spanje? Volgens een bericht van de correspondent van de „Daily Telegraph" te Madrid gaan er in de Spaanse hoofdstad hard nekkige geruchten, dat generaal Franco in de herfst tot regent van Spanje zal worden uitgeroe pen. Tevens wordt er een wijzi ging in het kabinet verwacht en zou er ëen nieuwe eerste-minis- ter worden benoemd een post, welke thans door Franco zelf wordt bekleed. Hadji Agoes Salim beschuldigt Britten. Hadji Agoes Salim, die leider geweest is van de republikeinse delegatie naar het midden-Oos ten, heeft de Britten verant woordelijk gesteld voor de situ atie in Indonesië, welke geleid heeft tot de vijandelijkheden. Hadji Agous Salim is uit Da mascus naar Cairo vertrokken, waar hij zich zal vestigen. Hij dankte de Moslemstaten en In dia voor hun morele steun aan de Indonesische zaak en ver zocht om materiele hulp eerst genees- en verbandmidde len, later wapens. De begroting der Unesco, Het bestuur van de Unesco (Opvoedkundige, wetenschappe lijke en culturele organisatie' der V. N.) heeft të Parijs met alge mene stemmen besloten de be groting voor 1948 op een maxi mum van 9 millioen dollar vast te stellen, hetgeen 3 millioen meer is dan voor 1947. De begroting zal worden voor gelegd aan de tweede algemene conferentie der Unesco, die No vember a.s. in Mexico zal wor den gehouden. Antwerpse haven arbeiders hebben 't werlt hervat. Tijdens een Zondag gehouden referendum hebben de Antwerp se havenarbeiders met 10.493 te gen 3467 stemmen besloten het werk te hervatten. Gisteren is men weer begonnen. Vandaag zullen de Antwerpse scheepsbou wers heslissen of zij al dan niet de staking zullen voortzetten. Officieel wordt medegedeeld, dat de constituerende vergade- ving van Pakistan is gevormd. Zij bestaat voorlopig ui< 66 le den. Iets groter dan Walcheren en meer dan 80.000 inwoners. ,Oost en West" geeft een handjevol cijfers over Curasao. Wij geven geen commentaar. Zij spreken voor zich zelve. En vertellen vele, vele dingen. Men houde daarbij voor ogen dat deze cijfers een eiland betreffen dat iets groter is dan Walcheren en dat ongeveer 80.000 inwoners telt. Het aantal gevallen van open bare dronkenschap, waarvan pro ces verbaal werd opgemaakt, nam in 1946 met 15 toe. De criminaliteit en de verwil dering onder de jeugd bleven zich gedurende het jaar 1946 in stij gende lijn bewegen. Opgemaakt werden 204 (231) processen-verbaal, waarvan 114 (105) tegen personen beneden 18 jaren en 72 (51) rapporten, waar van 28 (12) van opvoeding. In 100 (67) gevallen, waarin sprake was van strafbare feiten, ge pleegd door minderjarigen, werd geen proces-verbaal opgemaakt, corrigerend en bemiddelend opge treden. Het aantal verzoeken tot op sporing van minderjarigen be droeg 74 (65). In 1946 zijn binnengekomen: 1146 vracht- en/of passagiers schepen, vertrokken 1144; 4933 tankschepen, vertrokken 4840; 2101 zeilschepen, vertrokken 2061; ingeklaard 3892 vliegtuigen uitgeklaard 3898 vliegtuigen. Aantal passagiers aangekomen op Curasao 36423 (in 1945 27324). Aantal passagiers vertrokken van Curasao 34508 (25423). Transito passagiers: 29585 (21157). In 1946 deed het Noorse m.s. Stella Polaris 5 maal tDuragao aap. Er zijn op Curasao vreemde lingen gevestigd behorende tot niet minder dan 42 nationalitei ten. En nu een graadmeter van de welstand. De „Daily Herald" schrijft, dat in Groot-Brittannië groeiende be zorgdheid heerst over de oorlog, welke door de Nederlandse strijd krachten op Java begonnen is. De algemene mening is, dat het hier een oorlog betreft, welke verme den had moeten worden en die snel moet worden beëindigd. Grote schade voor het economisch wereldherstel en verzwaring van Engelands eigen economische moeilijkheden zijrt het gevolg van de langdurige verwarring op de Indonesische eilanden. De Britse regering moet uiteraard haar po- weloverwogen wijze dit betreu renswaardig conflict tot een ein de te brengen. De „Yorkshirepost" zegt o.m.: „Het enige mogelijk bemoedigen de is, dat de Nederlanders zo snel zijn opgerukt en ten koste van zo weinig mensenlevens, dat zij hun doelen wel spoedig bereikt zullen hebben en er gelegenheid bestaat voor vruchtbare bemiddeling. Uit eerlijkheid tegenover de Neder- landerse, die nogal schoolmees terachtig worden becritiseerd door lieden, die het gehele_ ver loop van dit 'langdurig conflict misschien niet hebben gevolgd, rrtoet gezegd worden, dat zij in de laatste critieke weken meer tege moetkomendheid aan de aag heb ben gelégd, dan de fltöonesische republikeinen. Dit is niet altijd zo geweest: de overeenstemming, welke door Lord Inverchapels be middeling werd bereikt, is ge strand op Alleen op het eiland Curacao waren de volgende aantallen au to's in gebruik (de cijfers tussen de haakjes zijn die van 1945): 2480 (2194) personenauto's; 1131 (987) vrachtauto's; 326 (270) au tobussen; 111 (109) huurauto's; 28 (15) brandweervoertuigen (w.o. 2 van de C.P.I.M.); 215 (176) motorrijwielen; 3437 (2859) rijwielen. Bedenkt wel: dit alles op een eiland, iets groter dan Walcheren! Congres van de C.D.U. De voorzitter van de Chr. De mocratische Unie in de Britse zone van Duitsland, dr Ade nauer, heeft aan een correspon dent van het blad „Der Kui'jer" meegedeeld, dat de politieke par tijen met Christelijke inslag uit Frankrijk, België, Zwitserland en Nederland zullen worden uit genodigd tegenwoordig te zijn op Jiet komende congres van zijn partij. Illegale immigranten naar Cyprus. Het eerste van de twee schepen met illegale Joodse immigranten is gisteren te Haifa aangekomen. Er deden zich geen incidenten voor toen strijdkrachten van de Britse marine aan boord gingen. Het kleine motorschip, de „Sjavei Zion" (repatrieerenden) had 400 landverhuizers aan boord, groten deels Oosterse Joden van de N. Afrikaanse kust. De motor was buiten de haven door de eigen be manning onbruikbaar gemaakt. De overbrenging naar de veer boot, die de immigranten naar Cyprus zal brengen, geschiedde ordelijk. Inmiddels is het tweede schip ook gearriveerd met 700 Joden uit Centraal Europa. Merendeels jonge echtparen met kinderen. Zy zijn eveneens naar Cyprus ge bracht. Te Wassenaar is een 7-jarig knaapje bij het pootjebaden in de Zijlwetering in de diepte ver dronken. DE BJLT ZEGT: Verwachting tot Dinsdagavond: Overdag over het algemeen zonnig weer, echter met opnieuw toenemende onweersactiviteit. Temperatuur oplopend tot zeer de onverzettelijkheid hoge waarden. Matige wind hoofd- van zekere Nederlandse politici", zakelijk tussen Oost en Zuid. 0

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1