rovinci^M» y Vreemde liederen klinken in de Zeeuwse boomgaarden. Gratieverzoeken ter dood veroordeelden. Wie kregen de kans? Massaal vervoer over de Zeeuwse wateren, De Wereldconferentie der Chr. jeugd te Oslo. De houding van de Conifflissie-Generaal.- de ieutyA va** )ay**ti^e ICoie*^-ca*tdee De wereldjeugd helpt Nederland. Joyce... 8 kg., Katinka... 12 kg, Eileen... 10 kg. Vreemde namen klinken in de boomgaard van de heer de Jager te Kapelle, waar de uit een twaalftal landen af komstige vrouwelijke studenten aan het bessenplukken zijn of, zo- t als in de boomgaard van de heer van Liere, aan het sorteren van appels. De leidster, een Neder landse, roept de namen af en ieder komt op haar beurt -met de oógst van de middag naar de bascule. Een honderdtal meisjes stu denten uit Scandinavië, Dene marken, Engeland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en zelfs een meisje int Jamaica, dat in het wederopbouw kamp te Biggeker- ke gehuisvest is, hebben van het „Nederlands bureau voor buiten landse studentenbetrekkingen" de uitnodiging ontvangen voor enke le weken een kijkje in Nederland te komen nemen, om kennis te maken met land en volk. Weder kerig gaan dan Nederlandse stu denten naar het buitenland. Om de onkosten van hun tochtjes die zij in ons land maken te bestrij den, helpen ze mee in de fruit oogst tegen hetzelfde tarief als de gewone werkkrachten. Vier en een halve dag wordt er gewerkt, terwijl de andere .dagen benut worden om de door de Prov. V.V.V. opgestelde reisplan nen uit te voeren. Kampleven. Half zes is het opstaan in het kamp. Dan volgt wassen en eten en is het tijd om de vrachtauto's te .beklimmen die de meisjes naar. het werkterrein voeren. Tot twaalf uur wordt er gewerkt, dan wordt de oogst gewogen en volgt een uur pauze. Om vijf uur 's mid dags als ook de middagoogst de weegschaal gecasseerd is, rijden de auto's weer voor en vertrek ken de meisjes naar het kamp waar de koks het eten klaar heb ben. Da avonden zijn misschien wel het gezelligst, dan wordt er van gedach|®n gewisseld en worden ze op de hoogte gestéld van wat er zoal in Nederland gaande is. Alias prettig behalve de warmte. Ongewoon werk is het voor de ze studentes, dat bessenplukken of appels sorteren. De meesten hebben het nooit gedaan, maar het blijkt dat ze' het met plezier doen. Vreemde liederen klinken soms onder de bomen, volkshym- nes uit Engeland, een vrolijk lied je uit het hoge-Noorden. Vrolijk lachend vertellen ze van het ge zellige kamp, de prettige sfeer en betwisten elkaar de eer van het meeste te hebben geplukt. De eerste dagen ging het werk niet zo vlot, vertelt een studente die in Glasgow de universiteit tjpzoekt, maar het gaat nu al heel wat beter. Ze vindt het prachtig op deze wijze iets van Nederland te kunnen zien. Alles vindt ze prettig en mooi, behalve de zon newarmte die brand op de hoof den van de nijvere pluksters. De- totale dagopbrengst van de meisjes is ongeveer 2000 kg. wat hier op neer komt, dat ze gemid deld 70 pet. presteren van wat eén volwassen kracht doet. In de maanden Januari tot én met Mei werd voor 58 millioen dollar uit de Britse en Ameri kaanse bezettingszones geëxpor teerd. Een gewapende groep van 30 man heeft Woensdagavond een dorp in West-Macedonië aange vallen. Hierbij jverden 16 vrou wen en kinderen en 17 mannen gedood. Snellere afdoening. De minister van Justitie heeft De heer de Jager is er zeer ten vervolge op de beantwoording over tevreden en hoopt, zoals hij van vragen van het Tweede Ka- verklaarde dat de meisjes het merlid Donker in verband met volgende jaar zullen terugkomen, de afdoening van gratieverzoeken Aardig is dat door het rustige van ter dood veroordeelden nog en gestadige werken de andere het volgende mededgedeeld: werkkrachten, die nogal graagIn de zaken, waarvan de wet- eens een grapje uithalen, gesti-j telijk vereiste rechterlijke adyie- muleerd worden. j zen het departement hebben be- Het is interessant te horen hoe reikt na de ambtsaanvaarding de meisjes gereisd hebben. De van de ondergetekende en waar meesten maakten de reis naar in op het tijdstip van het stellen Nederland per trein of schip; der vragen reeds een beslissing meisjes uit Scandinavië legden was genomen, zijn tussen het tijd- het avontuurlijker aan en voeren stip van de indeining van het op houtboten de Nederlandse ha- gratieverzoek en dat van de daar- vens binnen. Allen genoten yan op genomen beslissing termijnen de reis die ze over enkele weken verstreken van 138, 139, 18, 241, weer zullen maken, maar dan in 227, 255, 308, 220, 254, 62,- 218, tegengestelde richting. Het kamp 210, 207, 216, 103, 204 en 180 korftt dan vrij voor een andere dagen. groep. j in de zaken, waarin op het tijd- Het kweekt goodwill deze uit- stip van het stellen der vragen wisseling en wij houden ons er de rechterlijke adviezen de onder van overtuigd, dat de herinnering getekende hadden bereikt, doch aan Nederland, aan rode en witte waarin op dat tijdstip nog geen bessen, aan brandende zonnestra-1 beslissing was genomen, zijn tus- len en aan zwarte armen en be- sen het tijdstip van de indiening nen, niet spoedig vervaagd zal van het gralieverzóek en dat van zij"- de daarop inmiddels genomen be slissing termijnen verstreken van 334, 54, 293, 295, 297, 346, 236, 192, 209, 178 en 308 dagen. Voor het opstellen van zijn ad De heer Den Hartog heeft aan de minister van Landbouw ge vraagd of het waar is, dat kort geleden, buiten de handel en de distributie om, een vrij grote hoeveelheid kaas tegen lage prijs ter beschikking is gesteld van verschillende particuliere en overheidsbedrijven ter verdeling onder hun employé's, en indien ja, welke bedrijven hiervan heb ben geprofiteerd, hoeveel kaas aan elk der bevoorrechte bedrij ven werd verstrekt en waarom deze kaas niet werd gedistri bueerd. Twee negerjongens geëlecfrocuteerd. De „Daily Herald" meldt, dat viezen in de zaken hierboven be twee negerjongens, James Lewis doeld, is de bijzondere raad van (vijftien jaar oud) en Charles .cassatie achtmaal in pleno bijeen Trudel (zestien jaar oud) op geweest. Woensdag 23 Juli te Weodvile, Het door ondergetekende eer- Mississippi (V.S.), de doodstraf der gewekt vertrouwen in een door middel van de electrische spoedige oplossing van de bezwa- stoel hebben ondergaan. iren, die het lange tijdsverloop De jongens hebben hun werk-tussen het tijdstip, waarop de gever, een blanke, met vuurwa- i gratieverzoeken hem bereikten, pens gedood. j en het tijdstip van beslissing heb-' In Januari 1947 werd het dood-ben veroorzaakt, is door hem niet vonnis over hen uitgesproken, j beschaamd. Het hooggerechtshof 'wilde geen j Ditf tijdsverloop heeft in de beroep toelaten. vijftien nieuwe zaken, waarin de (Verscheidene instituten in degratie-adviezen hem sinds het V.S. en Engeland hadden pogin-j stellen dér vragen hebben bereikt gen gedaan om verandering inen welke inmiddels alle zijn af- het vonnis te verkrijgen, in ver- j gedaan, in het ongunstigste geval band met de jeugdige leeftijd der 54 dagen en gemiddeld niet meer ^delinquenten). dan 24 dagen bedragen. In le halfjaar 1947 ruim 175,000 passagiers meer over Kruiningen-Perkpolder dan le halfjaar 1946. Zoals gemeld werd dezpr da gen' te Oslo de wêreldeonferentie der Christelijke jeugd geopend' door ds Alex Johnson van Noor wegen. De minister van Buiten landse Zaken, Harvard Lange, sprak de conferentie namens de regering toe. Bisschop Berggrav deed dit namens de Noorse kerk. De openingsrede werd gehouden door dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de we reldraad van kerken, die wees naar de conferentie te Amster dam in 1939, enkele weken voor het uitbreken van de oorlog. „Amsterdam", zo zei hij, „heeft ens de kracht gegeven, waardoor we in staat waren te leven in ge vangenkampen, in kazernes, in viuchteligenkampen, in bezette landen. De refugee, die uit haar land vluchtte met alleen een bijbel en een lijstje met namen van de deelnemers aan de con ferentie in Amsterdam, was een symbool van het grote gezin, waartoe we behoren." Dr Visser 't Hooft herdacht velen, die sinds 1939 overleden zijn. De conferentie betreurde het, dat de jeugd uit Sovjet Rusland niet vertegenwoordigd was. Het Patriarchaat te Moskou achtte het beter dit jaar nog geen de legatie te sturen. Des avonds was er een ope- ningsdienst in de Dom van Oslo, die geleid werd door Bisschop Berggrav. De geloofsbelijdenis en het Onze Vader werden door ieder in zijn eigen taal gezegd en bovendien werd voor de preek door vijf verschillende landen de bijbel gelezen. Het vervoer over de Zeeuwse stromen, zowel van passagiers als van auto's, beweegt zich nog steeds in stijgende lijn en wan neer meij de vervoerscijfers van verschillende jaren niet elkan der vergelijkt, blijkt, hoe groot Veer de prestatie is, om met een nog altijd, zeer beperkte provinciale vloot dit massale vervoer, te ver werken. Wij zullen de getallen laten spreken; 'het. betreft de cijfers der eerste halfjaren: Aantal vervoerde passagiers over 1939 (lehj.) 1946 (Je hj.) 1947 (lehj.) Vlissingen-Breskens 133277 275174 380370 Terneuzen-Hoedekenskerke 43692 49648 Kruiningen-Perkpolder 45046 208197 383619 Zierikzee-Katse Veer 21775 43447 42217 Kortgene-Wolphaartsdijk. 69344 86145 92903 Veere-Kamperland 11334 24179 28373 Tótaal 324468 637142 977130 Vooral op de lijn Kruiningen- Perkpolder ging het passagiers vervoer wel heel sterk vooruit, n.L met ruim 175000 personen, vergeleken met het le halfjaar van 1946. Doch ook Vlissingen- Breskens slaat een goed figuur Veer 1939 (lehj.) Vlissingen-Breskens 21580 Kruiningen-Perkpolder 9421 Zierikzee-Katse Veer 2951 Wojphaartsdijk-Kortgene 11893 Totaal - - 48965 Ook deze getallen spreken voor zichzelf. Men ziet eruit, dat het autovervoer op de lijn Krui ningen-Perkpolder in vergelij king met het eerste halfjaar 1946 verdrievoudigd is en dat er tus- met een vooruitgang van ruim 105000 personen in vergelijking m,et het le halfjaar 1946. Het vervoer van auto's geeft eenzelfde stijging te zien. Hier zijn de cijfers der eerste halfja ren nog frappanter. Aantal vervoerdh auto's over 1946 (le hj.) 12215 20119 1077 7265 40676 1947 (lehj.) 32548 60604 3208 11325 107685 breiding van de vervoerscapaci teit. Bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" zijn nog twee schepen in aanbouw. Materiaalschaarste en gebrek aan arbeiders zijn oorzaak, dat deze schepen voor- sen Vlissingen-Breskens v.v. diteerst nog niet in gebruik zullen eerste halfjaar ruim 20000 wa-kunnen worden genomen. gens meer werden overgezet dan in de. overeenkomstige periode van het vorige jaar. Gedurende de strenge winter in de beginmaanden van 1947 hebben alle lijnen, behoudens Kruiningen-Perkpolder, geruime tijd stil gelegen. Hoezeer met inspanning van alle krachten sedert de bevrij ding een aanmerkelijke verbete ring in de verkeersmiddelen over de Zeeuwse strdtnen is verkregen, bovenvermelde ver Reeds thans is het op drukke dagen zeer bezwaarlijk alle auto's, die ten vervoer worden aangeboden, over te zetten en alles wijst er op, dat het ver voer nog verder zal toenemen, hetgeen weer samenhangt met de uitbreiding van ons wagen park. Het is daarom te hopen, dat toch het volgende jaar door toe- Voeging van één oi meer sche pen aan de provintiale vloot de vervoerscapaciteit gelijke tred Nieuwe regeling inzake de textielpunten. Zoals bekend wordt de tex tielhandel momenteel bevoor raad naar de omzet van een bepaald basisjaar. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor de zwarte handel in textiel moeilijk kan worden gecontroleerd. De „Maas bode" bracht het bericht, dat deze méthode zal worden losge laten en dat overgegaan zal woarden tot een bevoorrading naar het aantal ingeleverde tex tielpunten. Bij informatie bleek ons dat dit bericht juist is. Wan neer de nieuwe regeling ingaat valt nog niet met zekerheid te zeggen. Gevaarlijk wegvervoer. Het Tweede Kamerlid de heer Van Lienden, heeft minister Vos schriftelijk gevraagd of het hem bekend is, dat geregeld perso nenvervoer' langs de weg plaats vindt in niet voor dit vervoer ingerichte voertuigen. Deze voertuigen worden ook gebruikt voor het vervoer van schoolkin deren bij( schoolreisjes. Hij zou daarom graag van de bewinds man vernemen of deze bereid is maatregelen te treffen om ter vobrkoming van ongelukken aan dit euvel paal en perk te stellen. Tegenstrijdige mededelingen. Naar het A.F.P. meldt, heeft de heer Goedhart toen, hij Vrijdag uit Indië terugkeerde verklaard, dat het besluit tot hét nemen van militaire maatregelen niet door de Commissie-Generaal werd on dersteund. Volgens de heer Goed hart heeft Dr van Mook na een vergadering met de heren Scher- merhorn en van Pol eigenmachtig de regering getelegrafeerd, dat men eenstemmig de mening was toegedaan, dat er geen andere mogelijkheid overbleef. De leden van de C.G. waren het echter geenszins met dit standpunt eens. Prof. Schermer- horn zou dan ook na het tele gram van Dr van Mook zelf naar Dr Beel hebben getelegrafeerd, dat hij niet eens was met de gang van zaken. Van officiële zijde wordt echter aan het A.N.P. medegedeeld, dat de mededelingen van de heer Goedhart met betrekking tot de houding van de Commissie-Gene raal jegens het politioneel optre den in Indonesië volkomen on juist zijn. Wat is waarheid? MIDDELBURG. Middelburgse ouden van dagen herstelden een oude traditie. 230 Middelburgse ouden van dagen zijn Vrijdagmiddag in 72 auto's rond Walcheren gereden. Het was de tiende maal, dat deze rondrit werd georganiseerd en dit feit was aanleiding voor de mu ziekvereniging „Crescendo" de oudjes op de Markt uitgeleide te doem Om c.a. 2 uur werd gestart en over Veere, Vrouwenpolder en Oranjezon naar Domburg gere den. De mannen bliezen onder weg wolken van genot uit de si gaar, die .ze gekregen hadden en de vrouwen genoten even inten sief van de versnaperingen, die ze ontvingen. Nog meer genoten zij van het mooie, wel wat warme, weer en de tocht zelf. In Domburg werd gepleisterd en liet was een zeer lofwaardig initiatief van één der oudjes, hier het -Zeeuwse Volks lied te doen zingen, maar eerst de tekst daarvan te doen verko pen ten bate van het bomenfonds der Stichting Nieuw Walcheren. Verder ging de tocht langs." de Westkapelse zeedijk. Via Zoute- lande en Koudekerke werd Vlis- singen bereikt. In het Strarid- hotel werd koffie gedronken en wat gegeten. Hier heeft één der organisato ren, dhr P. de Vos, een dank woord gesproken tot de automo bilisten, die zo spontaan hun me dewerking gaven en voorts tot allen, die door financiële steun en giften in natura deze tocht mogelijk hadden gemaakt. Twee ouden van dagen hebben daarna namens de gehele groep de organisatoren enz. bedankt voor de rijtoer, die in elk opzicht geslaagd is. Bazar. Donderdagavond 'vond de ope ning plaats van de Bazar ten ba te van de Chr. Fröbelschool, die zal worden gesticht op 't Zand. De voorz. van het schoolbe- stuu, dhr Groenenberg, sprak een kort openingswoord, waarbij hij er vooral op wees, dat deze school niet het belang is van het schoolbestuur maar van de gehe le 't Zandse bevolking, voor de opvoeding der jeugd. Reeds deze eerste avond trok de Bazar met zijn vele aantrek kelijke attracties en prijzen veel bezoek. VLISSIN GEN. Raad van Overleg. De Raad van Overleg te Vlis- singen vergaderde Donderdag avond. De wnd. voorz. de heer voerscijfers wijzen uit, dat er kan houden mot de toename van grote behoefte bestaat aan uit-1 het vervoer. I. Co door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 39) —o— Waarom wil dit meisje hem Deze laatste morgen is voorbrander. Ze staat volkomen ont met zien. Hij zal niet rusten twee mensen een onrustige mor-1 huxst tegenover hem. t -»/-> v<c.m urnnv oonoiat mot ffAD -Tnric mnpt. al 7iin krachten gloed vliegt ereim l FTON 'tegen zijn ribben, hij gooit zijn verfkwast neer en wacht. j „Alsjeblieft, Klinkspoor." Maai» hij neemt die kop riiet aan. Zij slaat verwonderd de ogen naar hem op. Over de kop heen zien zij elkander aan. Een gren zeloze verbazing maakt zicjj, meester van Jannigje Kolen Voor ze "hem Veer aanziet met gen. Joris moet al zijn krachten1 Een gloed vliegt langs het die grote, grijze ogen, die hij .inspannen om zijn hoöfd er bij rood verweerde gezicht van Joris niet meer vergeten kam Waar- te houden. Er trekt een diepe Klinkspoor. Met een ruk steekt om wil Jannigje Kolenbrander voor tussen zijn ogen, zijn jon- hij een hand uit, neemt de kop niet komen in het huis van Van gensachtige mond is vandaag van haar aan en kijkt haar na Zelm? Hij hoort daar iedere minder jongensachtig. als ze zich snel omdraait en de avond met verwondering over En in de keuken van „De Ro- keuken ingaat, spreken. En plotseling staat hij zenhaag" vecht Joukje tegen het H,aar hart klopt fel en ge- zich daar onderaan zijn ladderverlangen Klinkspoor vanmor- schrokken als ze met korte, wil- te ergeren. Is hij de eerste de gen zelf de koffie te gaan bren- oe teugen haar koffie drinkt, beste? Is hij tevreden met het gen, ondanks het feit, dat hij oe ogen neergeslagen, de rug flauw gegichel van de meisjes haar daar straks niet eens heeft naar Joukje, voor wie ze zich nu langs de straten? opgemerkt Wat zal ze doen? Ze -.opeens wil verbergen. Ze geeft Waarom vindt dat meisje hem kan zich niet voortdurend laten een verkeerd antwoord, zodat piet de moeite waard?. Hij is beledigen. En toch.... Klink-Joukje haar geergerd een te- hier gekomen om te werken, hij spoor is hier vandaag voor het rechtwijzing geeft, waarvan ze laat zich door niets of niemand laatst. Hééft hij haar daar straks voor het eerst van haar leven van dit werk afleiden, ook niet niet opgemerkt? Keek hjj haar niet onder de indruk kan zijn. door Jannigje Kolenbrander. soms met opzet voorbij? Deze Ze gaat de keuken uit, de trap Hij klimt snel langs de. spor- gedachte maakt haar rood van op, nog een trap op naar haar ten van de ladder omhoog, de woede, met een ruk reikt ze Jan- slaapkamer en kijkt schichtig verfpot zwaait mee aan zijn nigje de koffiekop: „Breng dat achterom alsof ze'op iets betrapt arm even bij Klinkspoor." zal worden. Maar ondanks alles wordt zijn j Jannigje loopt de plaats over. Een trilling vaart door heel onrust groterEn inmiddelsJoris Klinkspoor ziet haar ko- haar lichaam. Op haar kamer gaat de tijd. De laatste dagmen. Hij weet op hetzelfde mo- staat ze voor de spiegel en breekt aan, dat Joris Klinkspoor ment dat dit zijn ogenblik is. schaamt zich terwijl ze dat doet. in de Rozenhaag werkt. Zijn hart slaat onregelmatig Ze ziet haar eigen gezicht zoals „Was de Apeldoomse les. voldoende?" De heer H. Moerman, direc teur der J. P. Heijestichting schrijft: Dinsdagmorgen was boven de gebouwen der J. P. Heijestich ting te Oosterbeek een vlieger acrobaat aan het werk, die vele werksters -en werkers op de in richting naar buiten 'deed vlie gen om de oorzaak te weten van het zo dichtbije onheilspel lende motorgeronk. Een (leer ling) vlieger vertoonde op zeer geringe hoogte zijn spel met de dood. Niet alleen speelde hij echter met zijn eigen leven, maar hij speelde hier tevens met het leven van een honderd kin deren, die op de school duide lijke onrust vertoonden, wegens het angstaanjagend loeiend ge brul der machine. Deze onzinnige vertoning duurde plm. een half uur. Heejt de ramp van Apeldoorn dan niets aan deze mensen geleerd? Is er dan geen enkele instan tie in ons land, die hier ingrijpt, opdat een einde worde gemaakt aan dit zo minderwaardige spel? In de buurt van Charleroi (Bel gië) zou een „vliegende schotel" waargenomen zijn. Belangrijke documenten v gevonden. Bezwarend materiaal voor Rauter. Met een flinke stapel foto- copiën van documenten, die te voorschijn zijn gekomen uit de uitgebreide persoonlijke archie ven van de voorinalige Reichs- führer Himmler, is dezèr dagen uit Berlijn een delegatie van het Rijksinstituut iroor Oorlogs documentatie van haar derde speurtocht in Amsterdam terug gekeerd. Onder deze documen ten bevinden zich'o.a. brieven, die in verband met het proces, dat t.z.t. hier te lande tegen Rauter aanhangig zal worden gemaakt van het grootste belang kunnen zijn. Het zijn voor een deel door hem -zelf geschreven brieven, die thans als uiterst be zwarend materiaal benut kun nen worden. Van de belangrijke briefwis seling tussen Himmler en Rau ter is een groot deel bewaard •gebleven. Van Rauters talrijke telegrammen aan de Reichsfüh- rer zijn o.a. de originele berich ten omtrent het uitbreken van de April-Mei staking van 1943 en de arrestatie van de leden van hét vaderlands comité aan getroffen. In het gevonden materiaal be vinden zich voorts gegevens over de arbeidsdienst, medede lingen van ir Mussert, die des tijds te kennen gaf, dat hij zo spoedig mogelijk met mej. Mijn- lieff in het huwelijk wilde tre den, aantekeningen over geluid loze pistolen, die Nederlandse ondergrondse strijders in handen waren gevallen en de correspon dentie over het Landwachtcon flict van de winter 19441945 met o.a. de ontslagbrieven uit de N.S.B. van Rost van Ton ningen en van Geelkerken. ze dat nooit eerder heeft gezien. Haar ogen rusten in haar ogen en ze schrikt van de vreemde gloed, die ze niet Hent:- Ze haalt diep adem en tracht zichzelf te herstellenwat doet ze toch? Wat doet Joris Klinkspoor? Deed hij wat? Wat is er ge beurd, is er iets gebeurd? Waarom heeft hij haar zó aan gezien? Niemand heeft haar ooit zo aangezien. Ze vergeet de be langrijkheid van het werk in „De Rozenhaag". Ze weet geen raad en geen uitweg met wat daar wild en vreemd blijft bon zen achter haar borst. Ze dwingt zichzelf om nuchter te zijn. Wat doetze toch,wat wil ze toch? Dat, wat ze deze jaren heeft willen vergeten, grijpt ze thans aan als een middel om zichzelf te verweren. Is ze Miet .soms vergeten en Johannes de Ruy- ter? En haar vader? Ze wil hui veren van afkeer bij de herinne ring en zé huivert niet, de beel den worden niet helder en zicht baar voor haar ogen. Er is maar één beeld, neen, een le vend gezicht, dat haar aanziet. Sterk, vastberaden en zo veel belovend. Een verlangen, dat in al deze jaren in haar is onderdrukt, breekt plotseling in haar los en laat zich door niets of „niemand verjagen en te niet doen. „Ben je boven, Jannigje?" Met een schok staat ze recht, strijkt het haar naar achter en gaat de trappen af naar bene den. Ook voor Joris Klinkspoor is het een van de zeldzame keren, dat hij het werk vergeet. Hij blijft staan kijken naar de keu kendeur, waarachter Jannigje verdwenen is. Hij sluit een se conde lang.de ogen, om de blik van die andere ogen nog een maal intens te beleven. Een stroom van warmte trekt door hem heen. Hij heeft nooit zulke ogen gezien, zo grijs en le\?5nd en verlangend. Hij wil die nóg eens zien, neen tienmaal, hon derdmaal, duizendmaal. Morgen is hij hier niet meer, wat daarna? Hij is een stomme vent om nietom wat? Met een ruk gooit hij het hoofd achterover, neemt een be sluit en is tevreden. Diezelfde avond staat hij op 'zijn kamertje en doet een boord om zijn hals. Hij trekt er een gezicht bij en foetert op de winkels. Als het hem tenslotte is ge lukt, strikt hij een rood en groene das daar omheen. Daarna loopt hij ongedurig heen en weer in het kamertje, kijkt onophoudelijk op de wek ker en draait die na verloop van tijd om. J. Marijs sprak woorden van gro te waardering voor het werk- van de heer de Roo, die wegens ziek te zijn functie als voorz. moest neerleggen. Tot voorz. van de Raad werd vervolgens gekozen de heer König. Besloten werd nogmaals bij de Stoomtram Mij. „Walcheren" aan te dringen op wijziging der tarie ven, door het invoeren o.a. van retours of tienrittenkaarten te gen verlaagde prijs, het inleggen van meer bussen op de spitsuren voor abonné's, die aan bepaalde uren gebonden zijn, terwijl ook gewezen zai worden op het feit, dat wanneer bussen voor plezier reizen gebruikt worden, op le lijn Vliss.-M'burg, bellenwagens wor den ingelegd. Aan het Centraal Distributie kantoor zal verzocht worden, in verband met de zeer slechte g'as- voorziening te Vlissingen extra petroleumbonnen te verstrekken. Adhaesie zal betuigd worden namens de Raad van Overleg aan de motie van de gemeenteraad inzake de terugkeer van de Mij „Zeeland" aldaar. Het bestuur van het Zieken fonds „Walcheren" zal verzocht worden zo spoedig mogelijk een bestuursverkiezing te houden. In de plaatselijke commissie van de Noodwet Ouderdoms voorziening werd benoemd de heer J. Snoodijk, in de commissie voor het consumentencrediet de heer F. Schets en in de prijzen commissie de heer A. R, König. Ontevredenheid op De Schelde. Het bestuur van de Chr. Me- taalbewerkersbond, afd. Vlissfn- gen, deelt ons mede, dat het ver slag in ons blad van 24 Juli om trent de vergaderjng, waarin de overwerkkwestie werd behan deld, niet geheel juist is. Door de voorzitter, de heer Sorel, werd het volgende ge zegd: De kwestie overwerk is èn door de kern èn doon de lande lijke Unie bekeken,'los van 't aanbod van f 10Ó.000 voor het weduwenfonds/- zodat ook zon der dit aanbod het advies, zou gegeven zijn, de overwerkrege- ling te accepteren. Verder is er niet over een Weduwen- en Wezenfonds ge sproken, doch enkel over het Weduwenfonds. GOES. Diploma-uitreildng Vakschool voor meisjes. Alle leerlingen "van de Vak school voor meisjes waren Vrij dagmiddag in het Schuttershof samengekomen om hun diploma in ontvangst te nemen. De voorz. van het bestuur Jhr Stoel Feuer- stein opende de bijeenkomst en verwelkomde in 't bijzonder bur gemeester W. C. ten Kate. Mej. W. Westeijn, de direc trice, reikte de diploma's en rap porten uit, alsmede de Ochtman- prijzen voor de uitblinksters. Dit waren Truus Lobbezoo, Mien Korstanje, Pietje Verheijke, To Sandee, Corrie de Meester, Fan Verhulst en Liza Voois. Na de uitreiking hiervan richt te de directrice zich met een op wekkend woord, waarin zij er op aandrong iets te gaan doen en niet bjj de pakken te blijven neer zitten, tot de meisjes. De heer Stoel Feuerstein, de burgemeester en tPt slot mevr. Ballegoyen de Jong, drongen er op aan het geleerde in practijk te brengen. Na afloop najuen de vertrekkende leerlingen afscheid van hun leraressen. KRUININGEN. De buurtver. „de Harmonie" maakt deze week een auto tocht naar Marken en Volendam. De Reisver. „Nieuwstraat" heeft Dinsdag een autotocht ge maakt naar NijmegenArnhem en de Grebbeberg. Over Utrecht en Rotterdam werd de thuisreis gemaakt. De leerlingen der O. L. school alhier- maakten Donder dag een auto-uitstapje naar Den Haag en omstreken. OVEZANDE. Door de Herv.' Meisjesveren, werd een jaarlijks uitstapje ge maakt naar Breda waar ook een bezoek werd gebracht aan het Liesbos. De heer Jac. Rijk uit deze gemeente slaagde voor het mid denstandsdiploma. KAPELLE. Donderdagmiddag maakten de ouden van dagen van Kapelle en Biezelinge per auto èen tochtje rond Walcheren. Het onlangs gevormde comité had de verschillende bezitters van auto's in de arm genomen die met genoegen hieraan hun medewerking hebben verleend. Het was voor de oudjes wel een prachtige middag, ze hebben dan ook ten volle genoten. Het fanfarecorps „Ons Genoe gen" verwelkomde hun bij hun thuiskomst met enkele pittige marsen. SOUBURG.' Door het plaatselijk N.I.W.I.N. Comité werd alhier een actie ge organiseerd om gelden in te za melen om te kunnen kopen mu ziekinstrumenten e.d. voor de militairen in Indië. De collecte gehouden op de propaganda- avond bracht f 58 op. De Ned. Chr. Vrouwenbond verraste het comité met een gift van 31. En de op 19 Juli gehouden straat- collecte bracht f 281 op, totaal dus een bedrag van f 370. Donderdagavond werd in de cantine van het voormalige vliegveld door de Geref. Evang. Commissie een contact-avond gehouden met de in het l^amp verkerende arbeiders van de Wederopbouw» De leiding van deze avond beruste in handen van dhr Ir P. Ph. Steneker, evangelist op Walcheren, welke Van Mook contra van Mook. Dr van Mook heeft Vrijdag een radiorede gehouden. Omtrent de houding van de republiek heeft hij daarin o.nv gezegd Er was voor de republiek geen enkele reden voor wan trouwen. Nederland pleegt ge maakte afspraken nauwkeurig na te komen. Intussen bleef hei republikeinse gebied' een geslo ten wereld. Wat zich daarbinnen afspeelde, viel niet gemakkelijk waar te nemen en tegelijk blééf de republikeinse propaganda Ne derland en de Nederlanders af schilderen als de belagers van de Indonesische vrijheid, tegen de gemaakte afspraken in. Eveneens tegen „de gemaakte afspraken in, bleven republi keinse organisaties geweldda dige acties voeren en bedreigin gen uiten tegen degenen, die de samenwerking met ons hadden aanvaard. Djokja bleef iedere sumdi- werking afwijzen en «bleef in liet gezelschap van Japanners en Duitsers, van deserteurs, van Westerse en Oosterse avontu riers en profiteurs. Wij hebben enkele regels vet laten drukken, omdat "hieruit blijkt hoe dwaas het was de on derhandelingen te rekken. Indien ooit de politiek van Schermerhorn en van Mook scherp is veroordeeld dan ge beurde dat nu door.van Mook. Herv. predikant te Ritthem, hield een inleiding over „De verloren Zoon". Een lekenspel, uitgevoerd door leden meisjes en jongens van de Geref. Jeugd vereniging, getiteld „Ende Dës- pereert niet" werd voor een zeer groot aantal arbeiders met grote aandacht gevolgd. Als blijk van waardering dankte een van hen voor de gezellige, en 'leerzame avond en werd aan mej. J. Suurmond, welke de hoofdrol speelde, een bouquet anjers aan geboden. ARNEMUIDEN. Ter vervanging van het elec- trisch bovengrondsnet is men thans begonnen met het leggen van een kabel door het dorp. Van Arnemuiden naar Kleverskerke wordt een telefoonkabel gelegd tei vervanging van het boven gronds net. BRUINISSE. Door de firma D. van den Berg-Gideonse is een grote vracht scheipen gezaaid op de Oude Tongsche Bank in de Gre- velingen en op de Ooster-Schel- de op een perceel nabij het Gouwe Veer. Het zaaien van schelpen heeft tot doel het opvangen van het in het water zwevende oester- broed en is vooral in zwang ofr 8e speciaal" daarvoor aangewe zen plaats de Yersekse bank en omgeving. Reeds vroeger werd geprobeerd ook op de Grevelin- gen-rie oesterbroedval op te van gen en niet steeds zonder suc ces, doch de laatste jaren kwam het niet meer voor. Met belangstelling worden de resültaten van dit nieuwe expe riment tegemoet gezien. THOLEN. Naar wij vernemen is de toe stand van Ópperwachter v. d. Velde zodanig, da) geen levens gevaar meer aanwezig is. Onze stadgenote mej. A. J. V. d. Stel Md. slaagde te Amster-^ dam voor akte Engels M.O. In de gehouden bijeenkomst der ouden van dagen, waarbij een afdeling werd opgericht, zijn gekozen tot voorlopig bestuur de heer C. Verkerke, voorz., Mevr. C. Schot, secr.-penningm. en mej. Bijl tot bode. Benoemd tot stoker aan de gasfabriek de heer P. Nouwen te St. Philipsland. Door de Chr. gem. zang- veren. „Sursum Cordazal met medewerking van een - achttal zusterverenigingen 2 Aug. op de weide van dhr Moeliker aan de Singel eén zangavond worden gegeven. Benoemingen. Bénoeipd tot: Afgevaardigde van dc calam. Margarethapolder, raar de ge mene vergadering van het wa terschap Hulster en Axeler Am bacht, J. -Tollenaar te Zaamslag. Plaatsvervanger van de dijk graaf van het waterschap Smids Koegorsschorre c.a., M. de Feij- ter te Axel. Gezworene van de Autnchc- polder, G. E. M. Govaert te Westdorpe. Dijkgraaf van de Nieuwepol- der bij Sas van Gent (Oostdeel) H F van den Bossche te Sas van Gent en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf G. E, M. Go vaert te Westdorpe. gezworene van het weter- schap Hengst en Rummersdijk, J. P. E. Verschueren te Hengst dijk (Vogelwaarde). Gezwoi'ene van de Willem III Polder, P. de Jonge te Zaam slag. Gezworene van de Zuiddorpe polder-Noorddeel, R. L. D Hert te Zuidélfcrpe. Dijkgraaf van de Klein Cam- bronpolder, Th. F. Cornelissens te Hulst en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf Th. G. J. Ve- reecken te Vogelwaarde. (Wordt vervolgd.) het-doel van deze avond uiteen (Wordt vervoigu.j Breukellïlan; Ned. Een bijzondere afdeling der Amerikaanse strijdkrachten zal worden opgericht, wrfke zal worden belast met het bestu deren van het gebruik van alle typen atoomwapens en het op leiden van gespecialiseerd per soneel. Na de „vliegende schotels" zouden boven Italië, op een hoog te van ongev. 5000 meter, „licht gevende raketten van langwerpi ge vorm" waargenomen zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2