Republikeinen gebruiken Indonesische vrouwen als schild. Bevolking begroette onze jongens met opgestoken duim. Regering zal rekening houden met wensen van zekere bevolkingsgroepen. Rusland steunt de Griekse nalmur-Staten. Moeten de Britten Duitsland verlaten? GomnruniitiicPie actie.. Het frCaed 'vo-cpt. Java thans in drie delen verdeeld. Houding der bevolking vriendschappelijk. gevormd? Ook Joego-Slavië weigert sub commissie der V.N. toegang. Petitionements-actie voorlopig stopgezet. vy Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingeri, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. Voor de Communistische par tij in Nederland is het ten slechte week geweest. De leiders hadden er zich veel van voorgesteld. Het besluit van de regering om in Indië orde op zaken "te stellen was een prachtige aan leiding om het volk in beweging te brengen. Massa-stakingen, ingeleid door massa-metings zouden een in druk geven van de onweer staanbare macht van het Com munisme; heel het raderwerk staat stil als onze machtige arm dat wil. Ja, zo zou het zijn. Maar het is op een misreke ning uitgelopen. Het Nederland se volk bleek te nuchter van aard en het besefte te goed waarom het hier gaat, dan dat het zich door de communisten op sleeptouw zou laten nemen. De inzet was al dadelijk an ders dan verwacht, werd. De massa-meting te Amster dam, waarvan het eerst heette, dat ze door 30.000 personen be zocht werd, bleek niet meer dan 15.000 bezoekers te tellen. Zeker, een belangrijk aantal, precies 15.900 teveel, maar toch vèr beneden de verwachtingen. En de verhalen in „De Waar heid", dat buiten het' gebouw nog honderden stonden saam- gedromd, om nog iets van het gesprokene op te vangen, ble ken met de waarheid vierkant in strijd te zijn. In Den Haag waar eveneens een massa-demonstratie werd georganiseerd, werd de zaal slechts voor een derde bezet. En van de afkondiging van een algeme'-e staking is niets gekomen. De leiders, die wel begrepen zullen hebben, dat ons volk van dergelijke revolution- naire fratsen thans helemaal niet gediend is, hebben zich wij selijk bepaald tót wat algemene dreigementen en tot* het uit spreken van de wens van een massa-actie. Wij constateren dit met blijd schap. Echter niet, omdat wij het Communistische gevaar onder schatten, wat al zeer dwaas zou zijn. De revolutionnaire propagan da mist haar uitwerking niet. De geest uit den afgrond werkt door. En het zijn tenslotte de •uitersten in het revolutionnaire kamp die de leiding hebben. Het feit, dat zelfs verschillende vooraanstaande predikanten zich practisch naast de commu nisten plaatsten en in deze ge spannen tijd opnieuw hun anti- militairistische actie hegonnen, is ten deze ook niet zonder be tekenis. Voor de Prot. Christelijke .partijen ligt hier een aanspo ring om wakker te zijn en waakzaam. Om ernst te maken met de leuze van Groen: „Tegen de re volutie, het Evangelie". Om in eendrachtig, principi eel optreden kracht te zoeken. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 704 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 28 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.55 u., onder 20.36 u. Maan op 18.47 u., onder 1.10 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vllssingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 29 Juli: 11.49 u. 1.53 m., -u. m. De gebeurtenissen in Indië hébben een ernstige wending ge nomen. Militair ingrijpen bleek ten slotte onvermijdelijk. Er is goede reden om aan te nemen, dat het gelukken zal in betrekkelijk korte tijd veiligheid en orde te verzekeren, maar niet zonder opoffering van men senlevens. Reèds zijn een aantal doden gevallen. Ook Zeeland heeft reeds haar offers gébracht. Er vloeit bloed in Indië. Van Nederlanders en Indonesiërs. En dat bloed roept. Zoals ook roept het bloed van de Neder landers die gedurende hét be stand zijn gesneuveld. t Vanzelf komt nu de schuld vraag aan de orde. In de Tweede Kamer heeft Vrijdag de heer van der Goes van Naters reeds gepoogd de schuld op de oppositie te schui ven. Dat is verklaarbaar. Want de schuld van het reeds veirgoten en nog te vergieten bloed drukt zwaar. De waarheid is, dat door de vertegenwoordigers' van de rechtse partijen en die van de P. v. d. V. voortdurend is gewaar schuwd het gezag te handhaven en de orde te herstellen en daardoor bloedvergie ten te voorkomen. Maar de regering voorgelicht door dr van Mook en de C.-G. heeft niet willen luisteren. De heer Tjaraa van Starkert- borgh werd de laan uitgestuurd. En met Soekarno en diens vrien den werd hoewel men, zoals dr van Mook Vrijdag meedeelde van diens onwil overtuigd was eindeloos onderhandeld. Daardoor kreeg de republiek gelegenheid zich te versterken, terwijl onze soldaten werkeloos moesten toezien als de bevolking werd geterroriseerd en zij zelf door moordende Benden werden beschoten. Zwaar is de schuld die daar door drukt op mannen als v. Mook, Schermerhorn e.a. en de regering die naar hen luisterde. Zij hebben het goedbedoeld misschien, maar dat ontslaat hen niet van hun verantwoordelijk heid. Het bloed roept. Totale verliezen: 4t doden, 75 gewonden, 8 vermisten. Het laatst uitgegeven Nederlandse legercommu- WordBIl er 7 Staten nique meldt West-java: Palaboehanratoe aan de Wijnkoops baai en de centrale Lamadjang bij Pengalengan werden bezet. Alle bruggen in de weg naar Pala boehanratoe waren onbeschadigd. Bij de bezetting van de centrale Lamadjang werd meer weerstand dan gewoonlijk ondervonden. De centrale was ogenschijnlijk in orde. De bezettingsdetachementen van Tjitjalenka en Madjalaja werden, nadat ver kenningen waren uitgevoerd, in verband met an dere opdrachten teruggenomen. Er was geen tegen stand en wij leden geen verliezen. De verbinding tussen Poerwakarta en Tjikalong Wetan werd tot stand gebracht. Midden-Java: In samenwerking met landingsdivi sies van de Koninklijke Marine werd Tegal bezet. Republikeinse groepen voerden een aanval uit in het Oostelijk deel van het rond Setnarang bezette gebied'bij Genoeksari. De aanvallers bezigden In donesische vrouwen als schild en werden met ver liezen verdreven. Later werd in bedoeld gebied een zuiveringsactie ingezet. Onze troepen ondervonden daarbij hinder van Republikeins artillerie vuur. Oost-Java: Nederlandse troepen van Lavvang hebben een tocht gemaakt naar het vijftien km. verder in de richting van Malang gelegen Singosari teneinde een groot aantal van Lawang door de T.R.I. afgevoerde en te Singosari geïnterneerde Chinezen te be vrijden. De herhaalde berichten omtrent het gebruik van .Japanners aan Nederlandse zijde zijn volledig uit de lucht gegrepen. De totale verliezen bedragen: 41 doden, 75 gewonden en 8 ver misten. In deze cjjfers zijn ook enkele nagekomen meldingen ver werkt. Aneta's speciale correspon dent te £heribon schrijft, dat minder dan 48 uur na het bin nentrekken der Nederlandse troepen het norm®le leven in de stad goeddeels was hervat. De komst van de troepen heeft de republikeinse bevelhebber, zo volkomen verrast, dat een groot aantal van zijn soldaten nog aan de maaltijd was, toen de eerste afdelingen de straten binnenrukten. Zelfs militaire papieren en orders van het re publikeinse hoofdkwartier wa ren niet vernietigd. De weg van Bandoeng naar Cheribon is door landmijnen op sommige gedeelten volkomen vernietigd en verschillende bruggen zijn opgeblazen, hetgeen de opmars echter niet vertraagd heeft, daar «de genie door Bailybrug- gen deze verving. De bevolking van de dorpen en dessa's, vol wassenen en jeugd, groetten met opgestoken duim. Legerbericht van Zaterdag. In het Zaterdag uitgegeven legerbericht wordt o.m. gezegd: Aan de Noordkust werd In- dramajoe bezet tenZuidoosten van Bandoeng werden Bandja- ran en Soreang, beide circa 15 km. van Bandoeng bezet. Uit Midden-Java (Semarang, Salatiga) werd .gemeld, dat de bevolking in- steeds stijgend ge tal terugkeert naar de dessa's, waaruit de T.R.I. haar tevoren verdreven had. In Oost-Java werd Lawang bezet, terwijl over land de verbinding van Soerabaja met de Oosthoek tot stand is gebracht via de weg Pasoeroean-Probolinggo. SumatraIn Palembang heeft het opruimen van de versper ringen enige vertraging in onze bewegingen gebracht. Weer stand van betekenis is nagenoeg nergens ondervonden met uit zondering van het gebied van le rivier de Kommering. De houding van de bevolking was overal bepaald vriendschappe lijk te noemen. Ter veiligstelling van de vrij gekomen gebiedsdelen worden zuiveringsacties voortgezet. Het legerbericht bevat ten slotte nog de mededeling, dat alle berichten uit republikeinse bron, volgens welke door de T.R.I. hier en daar successen be haald zijn (Modjokerto, Salati ga, Tjimahi enz.) volledig on juist zijn. Bezetting van Tegal. De marinevoorlichtingsdienst deelt mede: Op 26 Juli zijn Nederlandse landingsdivisies vanaf H.M. E- vertsen en Banckert in Tegal aan land gegaan, teneinde de vernielingen welke hier reeds voor de komst der Nederlandse troepen plaats hadden, tegen te gaan. De bezetting van de ha venwijk geschiedde zonder te genstand. Met ingang vansMaan- dag 28 Juli worden de havens van Cheribon, Banjoewangi en Probolinggo wederom voor de handel opengesteld. Eerste zuidelijke haven plaats bezet. Nederlandse troepen hebben als eerste havenplaats aan de Zuidkust van Java Palaboehan- ratie aan de Wijnkoopsbaai, 64 km ten Z.W. van Soekaboemi be zet. Republikeinen in Bata via vrijgelaten. Naar het Franse persbureau A.F.P. bericht, is mr Ali Boedi- ardjo, secretaris van het laatste kabinet Sjahir, die door de Ne derlanders bij het uitbreken van de gevechten was gearesteerd, wederom vrijgelaten. Volgens radio-Djogja zouden ook de mi nisters Gani en Tamzil, die zich eveneens ohc^er Nederlandse be waking te Batavia bevinden, op vrije voeten worden gesteld. Officieel Nederlands dementie. In officiële Nederlandse mili taire kringen heeft men de re publikeinse berichten^ volgens welke de stad Medan gedeelte lijk door, de-republikeinen zou zijn veroverd, vermakelijk" ge noemd. Men gaf toe, dat vanuit versterkingen door afzonderlijke schutters gevuurd wordt, maar er zou geen sprake zijn van be zetting. In genoemde kringen verklaar de men voorts, dat de republi keinse berichten over de herove ring van Semarang, Modjokerto en andere steden ten doel heb ben de verslagen republikeinse troepen moed in te spreken. Ned. Indische regering stelt een miilioen be schikbaar. De Nederl. Indische regering heeft een bedrag van 1 miilioen gulden beschikbaar gesteld voor het verlenen van eerste hulp aan de door plundering, brand stichting en vernietiging van eigendommen getroffen bevol king. Volgens A.P. is het mogelijk, dat na de beëindiging van de operaties met de vroegere ge bieden van de Republiek zeven afzonderlijke staten ontstaan. Deze afzonderlijke delen zou den dan partners kunnen wor den van de Ver. Staten van Indonesië. Deze staten zouden zijn: i. West-Java; 2. Midden- Java, als regionale staat van de republiek; 3. Oost-Java en Madoera; 4. Atjeh; 5. Betch- lande en Noord-Oost.-kust van Sumatra; 6. De Menanghaban- landen (Padang en Ft. de Koek); 7. Zuid-Sumatra. Het zou de bedoeling van het Nederlandse opperbevel kunnen zijn, de troepen, die hij Malang opereren, tot stilstand te brengen en hen op respecta bele afstand van Djogjakarta en Soerakarta te handhaven om aldus een „zwaard van Da mocles" op het hart van de re publiek te richten. De republi keinse regering, die van iedere verbinding met andere gebie den verstoken, nog slechts een klein en onbevolkt gebied, dat niet zichzelf voorzien kan, on der controle heeft, zou in die omstandigheden niet anders kunnen dan toegeven aan de Nederlandse eisen, aldus A.F.P. Ganieenteraad Goes. De gemeenteraad zal a.s. Don derdag, 's avonds half 8, verga deren ter behandeling van de volgende puntenr Voorstel tot vaststelling ener Verordening voor beëdigde me ters, wegers en tellers. Voorstel tot aankoop van een stukje grond van de Gerefor meerde Kerk voor verbreding van het Ravelijn de Grenadier. Het betreft een stuk grond van plm. 185 m2, benodigd voor de wegverbetering. De Geref. Kerk is bereid die grond over te dra gen op voorwaarde, dat de stuk- De Balkan. Roemenië ruimt oppositie op. Joego-Slavië heeft Zondag geweigerd toegang te verlenen aan de subcommissie der V.N. voor onderzoek in de Balkan. In een nota aan het hoofd van de commissie verklaarde de Joego-Slavische minister van buitenlandse zaken, dat „de ma noeuvres van de Griekse regering, waarin de suhcommis'sie ver strikt is geraakt, een belediging van de V.N." zijn. Naar Reuter's correspondent te Athene verneemt, is het waar gereden erfafscheiding door de schjjnijjk dat de subcommissie gemeente wordt hersteld en we- j van ,je Balkancpmmissie der V.N. der geplaatst. De kosten worden c};e aan ,je hoofdcommissie te geraamd op plm. f150. New.York berichtte dat Albanië, Voorstel tot aankoop van een Joego-Slavië en Bulgarije 't on- bouwterrem in bouwplan II voor<jerzoek op hun gebieden hebben woningbouw. gehinderd, binnenkort Grieken- Bedoeld zijn enkele percelen, toebehorende aan het Weeshuis en de erfgenamen van Mevr. Wed S. Duvekot. De prijs is be paald op f 1 per e.a. Voorstel tot onderhandse aan bestedingvan de bouw van 51 arbeiderswoningen in bouwplan II. Voorgesteld wordt de bouw land zal verlaten. De subcommis sie moét nog tien incidenten on derzoeken, doch men verwacht dat de subcommissie hier niet aan toe zal komen. De tpestand in Roemenië. Het officiële Sowjetrussische nieuwsbureau Tass heeft gemeld, op te dragen aan Jac. de Jonge dat de politieke raad van het bloc te Biezelinge voor f 510.000. De van democratische (pro regering) hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesiging heeft machti ging tot gunning voor dit be- drag verleend. i Benoeming van een leerkracht j aan de. O. L. school B. Voorgedragen wordt Mej. J. R. Doeleman, thans tijdelijk onder- wijzeres aan deze school. cVoofstel tot goedkeuring van i de begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1948. - Ernstig spoorwegongeluk in Zwitserland. Zaterdagavond zijn tussen Einsiedlen en Biberbruecken in Zwitserland t\jree treinen in volle vaart op elkaar ingereden. Beide treinen bestonden uit drie tot vier wagens. Tot du#ver heeft men tien doden en dertig gewonden uit de wrakstukken geborgen. Over het totaal aantal slachtoffers tast men nog in het duister. Amerikaans materiaal tegen Chinese communisten. Te Tientsin verluidde, dat met Amerikaans materiaal uitgeruste eenheden zijn opgenomen in het nieuwe plan van de Chinese re gering tot het verdrijven van de communisten uit de sector van de spoorlijn Tientsin-Poekof. San Domingo verwacht aanval van „Communis tisch" leger. De San Domigoaanse ambas sadeur te Washington heeft ver klaard, dat „een leger commu nistische revolutionnairen" van 3000 man uit Cuba, Guatemala, Venezuela en Porto Rico op Cuba gereed staan voor een in vasie van de San Domingoaanse republiek. partijen in Roemenië eenstemmig verzocht heeft om spoedmaatre gelen van de regering ter ontbin ding van de oppositionele Nati onale Boerenpartij, op grond van „samenzwering tegen de staat". Naar radio Boekarest meldt hebben vertegenwoordigers van alle partijen, die behoren tot het Roemeense regeringsblok, een voorstel goedgekeurd tot het op heffen van de Nationale Boeren partij. Vele leden dier partij zijn onlangs gearresteerd. Bulgaarse missie in Belgrado. De Bulgaarse regerings-dele- gatie is Zondagmorgen in de Joe go-Slavische hoofdstad aangeko men. Dimitrof verklaarde o.m.: „Wij zijn hier gekomen orii een eeuwi ge vriendschap tussen de twee Slavische volkeren tot stand te brengen. Geen maeht ter wereld zal ons in de toekomst tegen elkander kunnen opzetten en wij kunnen Onderhoud met Dr van Mook. De Balkankwestie voor de Veiligheidsraad. raad te verhinderen om elke si tuatie te onderzoeken, welke waarschijnlijk een toedreiging voor de vrede vormt, zeide Gro- mykö, dat elk besluit van de Veiligheidsraad onder hoofdstuk 6 van het handvest-slechts een aanbeveling is, waarvan de uit* voering niet kan worden opge drongen. i Fgrdinand van Langenhove (Belgig) viel de Sowjet-Russi- sche zienswijze aan. De Belgi sche afgevaardigde is van me ning, dat zodoende de Veilig heidsraad deze kleine bevoegd heid zou worden ontnomen. De Veiligheidsraad kon niet tot een beslissing komen. Van daag zal zij weer bijeen komen en de beraadslagingen voortzet ten. Gromyko, de Sovjetrussische afgevaardigde in de veiligheids raad, 7heeft in de vergadering van vrijdag verklaard, dat de Sovjet-Unie de drie nabuurlan den van Griekenland (Albanië, Bulgarije en JoegiV-Slavië) haar steun zal verlenen, indien deze weigeren om d'e commissie van onderzoek der V. N. inzake de Balkan hun grenzen te laten overschrijden. In antwoord op de Ameri kaanse zienswijze, dat 'geen land hef recht heeft de veiligheids Tijdens een onderhoud met een vertegenwoordiger van het A.F.P. heeft Dr van Mook bevestigd, dat het accoord van Linggadjati de basis bleef voor de Indonesische politiek der Nederlandse regering. Hij verklaarde, dat de regering in de toekomst niet zou nalaten rekening te houden met de wen sen van zekere bevolkingsgroe pen op Java en Sumatra, in het bijzonder die van de Soendanezen. Dr van Mook gaf uitdrukking aan zijn voldoening over het ver loop der operaties, doch hij ver baasde zich over de zwakke te genstand der republikeinen. „Wij verwachtten geen algemene volks opstand, doch wij hadden gedacht dat de republikeinen iets anders zouden doen dan zich over te ge ven *aan verwoestingen en plun deringen waarvan de gehele Chi nese bevolking te lijden heeft." Verklaring Comité „Handhaving Rijkseenheid. Comité wenst de eensgezindheid van het volk niet te verzwakken. Het nationaal comité „Hand having Rijkseenhéid" heeft een verklaring uitgegeven, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „Het kabinet Beel is voor het ogenblik tot het inzicht gekomen dat zijn politiek van praten met de z.g. republiek Indonesië niet kan worden voortgezet. Het is thans overgegaan tot ■daden welke beogen herstel van rust en orde. Dit nieuwe beleid valt, althans voorlopig samen met het beleid, voor hetwelk het comité „Handhaving Rijkseen heid" het pleit heeft gevierd. Waar onze soldaten thans hun eervolle maar tevens gevaarvolle taak tot herstel van recht en vei ligheid voor de Indische volkeren tot bescherming van mensen en eigendommen vervullen wenst het Comité in geen enkel opzicht de eensgezindheid van het volk, die voor het bereiken van het ge stelde doel nodig is, te verzwak ken. Het Nationaal Comité heeft derhalve besloten, de actie inge zet voor de Nutimale Petitie op te schorten. Waar intussen vooralsnog geen sprake is van de vervulling van al de delen van het program- het bijzonder de souvereiniteit van het hervormde koninkrijk en waar bovendien het gevaar dreigt dat de thans door de regering aangevangen actie alvorens doel treffende te zijn voltooid, zou. worden stopgezet en het kabinet in de oude fout zou terugvallen, blijft het Comité zijn doel, het verkrijgen van een krachtig en gezond Indië-beleid nastreven. Het wenst dit te doen met mid delen aangepast aan de gewijzig de toestand, welke vóór alle din gen eist grondige voorlichting van binnen- en buitenland. Indien onverhoopt de wense lijkheid daartoe in de toekomst mocht blijken, zal het Nationaal Comité, na raadpleging van de vertegenwoordigers der plaatse lijke comité's zijn thans gestaak te werkzaamheden voor de Nati onale. Petitie opnieuw ter hand nemen". Toen hem gevraagd werd naar de' houding van de vroegere re publikeinse functionarissen, ver klaarde Dr van Mook, dat 80 pet. van degenen, die op hun post wa ren gebleven, thans met de Ne derlanders samen werkten en dat hjj zich verheugde over het feit, dat een groot aantal inwoners van West- en Oost-Java die wa pens in hun bezit hadden, begon nen waren deze aan de Neder landse autoriteiten over te geven. Hij gaf te verstaan, dat de ope raties op Java en Sumatra bin nenkort zouden zijn geëindigd. Nieuwe immigranten- schepen voor Palestijnse kust. Twee schepen met tezamen ongeveer 1600 illegale Joodse immigranten aan boord naderen ma van het Nationaia Comité ih de kust van Palestina. De processen in Spanje. In het proces, dat vandaag te gen tien personen, die beschre ven worden als communisten, zal beginnen, heqft de openbare aanklager voorlopig zes dood vonnissen en vier gevangenis straffen van dertig jaar geëist. Vijf der verdachten zijn bene den 21 jaar, en van hen zijn er drie slechts zeventien jaar oud. Naar men verwacht zal de ver dediging trachten te bewijzen dat een der verdachten het meisje Isabel Torralba, waar over we» in ons nummer van 15 Juli schreven krankzinnig is geworden als gevolg van de mis handeling door de politie na haar arrestatie. De bonnen voor meat and vegetables. Het C.D.K. deelt mede, dat men de destijds voor meat and vegetables aangewezen bonnen „E 03 vlees", voor zover men daarop nog geen meat and vege tables heeft kunnen krijgen, voor 3 Aug. a.s. bij een slager in moet leveren, desgewenst té gen ontvangstbewijs. Op deze bonnen zal men dan alsnog 1 lb. (e.a. 450 gram) meat and vegetables of 4 oz (e.a. 12 gram) blikvlees kunnen krijgen. Men dient genoegen te nemen met hetgeen, waarmede de slager op deze honnen wordt bevoorraad. Het doen van een keuze zal dus niet mogelijk zijn. Marshall wint Amerikaanse vrijheids prijs. Marshall heeft voor zijn plan tot het economisch herstel van Europa de Amerikaanse vrij heidsprijs voor 1947 gewonnen. tezamen vechten voor het vesti gen van een duurzame vrede in de wereld. De Balkan zal aldus een belangrijke factor worden voor vrede en democratie". Diplomatieke kringen te Bel grado hechten grote waarde aan de aldaar te voeren besprekingen tussen Tito, de Joego-Slavische premier en Dimitrof, de eerste minister van Bulgarije. Naar ver- luidt, zullen de besprekingen van dezelfde aard zijn als die, welke onlangs tussen Joego-Slavië en Roemenië zijn gevoerd. Verlaging Canadese tarweprijs. .pe Canadian Wheat Roard heeft een verlaging van de Ca nadese prijs van tarwe voor de export naar andere landen dan Engeland met 1 et. per bushel aangekondigd. De exportprijs van haver werd met een over eenkomstig bedrag verlaagd. De Amerikaanse hulp aan het buitenland. Zaterdag werd het wetsont- van 1657 miilioen dollar voor de financiering van het pr(|ramma van de regering der V. S. voor hulpverlening aan het buiten- lad door het Huis van Afgevaar digden goedgekeurd. Moeder van Truman overleden. Naar uit 'New-York wordt ge meld is de moeder van Truman in de leeftijd van 94 jaar Zater dag overleden. Kerk en Zending. Buitenlandse spionnen in Zweden gearresteerd. In Zweden zijn 4 „vreemdelin gen" wegens spionnage „van de licate aard" gearresteerd. Het Zweedse avondblad „Ex pressen" verklaarde naar aanlei ding van deze arrestaties, dat de vier vreemdelingen Estlanders zijn, die reeds enige tijd in Zwe den verbleven. Zij zouden daar een Estlandse regering-in-balling- schap-hebben gesticht, die in con tact zou staan met een Anti-Rus sische ondergrondse beweging in Estland. Bezettingskosten zijn te hoog. Het" Britse Labourparlements- lid Douglas Jay heeft in een re de te Sussex verklaard, dat de Engelsen waarschijnlijk aan het eind van het jaar de Britse be zettingszone zouden moeten ver laten, indien de V. S. de kosten der Britse bezetting niet zouden overnemen. Indien wij de V. S. voor de keuze stellen zelf de Britse zone te bezetten -of slechts de kosten dragen, zullen zij waarschijnlijk liever het laatste kiezen dan zelf voor de nodige manschappen te zorgen, aldus Jay. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterbierum, L. Hylarides te Paesens; te Naar- den, G. de Nie te Dordrecht; te Dussen, W. Vroegindewey te Poortvliet; te Hei en Boeicop en Loon op Zand, J. Verwelius, eand. te Huizen. Aangenomen naar Burgerdam, C. P. v. Andel, cand. te Utrecht; naar Amsterdam-Sloten (3e pred.pl.), S. S. M. Aertsen te Enkhuizen; naar Houten, H. A. Leenmans te IJselmuiden. Bedankt voor Neerlangbroek en Gameren, H. A. Leemans te IJsselmuidenvoor Rijk, J. H. Renting te Heinkenszand. Geref. Kerken. Aangenomen naar Wierden, M. Kanjer te Nieuw-Weerdinge. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Noordbér- gum, J. Kok, cand. te Hilver sum; na.ar Blija en Holwerd, F. F Pels, cand. te Kampen. Bedankt voor Alkmaar, Berg- schenhoek, Berkum, Daarler- veen, Den Ham, Haren-Onnen, Pieterburen, Terneuzen, Ulrum en Valthermond, J. Kok, cand. tc Hilversum. Geref.- Gemeenten. Bedankt voor Bruinisse, Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Onderwijs. Voor het eand. examen ei- viel ingenieur is* aan de Techn. Hogeschool te Delft geslaagd de heer W. de Beyl te Vlissingen. Geldig tot Maandagavond: Overdag over het algemeen zonnig weer maar met wat gro tere kans op vorming van ver spreide onweersbuien. Temperatuur opnieuw cplo- pend tot zeer hoge waart, "'n, vooral in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Oostelijke rich tingen. Nagek. Advertenties. Franse Assemblé heeft vertrouwen in regering. De Franse Nationale Assemblé heeft een motie van vertrouwen aangenomen in debuitenlandse politiek van de regering. Russische propaganda tegen Zweden. De Sow jet-regering is een pro- paganda-offensief tegen Zweden begonnen, dat bijna op een ze nuw-oorlog gelijkt,' sinds Zwe den de uitnodiging van de Pa- rijse conferentie over het aan bod van Marshall aangenomen heeft. Het hoofdthema van de uni forme pers- en radio-polemie- ken is, dat Zweden zich onder werpt aan de „Amerikaanse in filtratie-politiek" en afstand doet van zjjn onafhankelijkheid. Het behaagde de Here, uit ons midden weg te nemep onze ge liefde Vader, Behuwd- en Grootvader, JACOB DE VALK, Weduwn. van Jannetje Heijboer, in de ouderdom van 77 jaar. M. DE VALK. P. DE VALK- KOOPMAN. J. J. ABRAHAMSE— DE VALK. C. M. ABRAHAMSE. KEES. JEANETTE. Middelburg, 25 Juli 1947. St. Janstr. 21. De teraardebestel ling zal plaats hebben op Maandag 28 Juli. Vertrek van het sterf huis om 2 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1