Christendom en Humanisme. ZEEUWSCH DAGBLAD TWEEDE BLAD lóUHS-t Ut 't Utot. ÜDEBAK1 Vast en zeker/ Garage LWILLEBOER De feufrd {/oh latthicfo üoteh&eattdee provfnetwiieu. Trouwen gaat voor vergaderen 1 itarairc ZATERDAG 26 JULI 1947 No. 703 Hoofdkantoor: GOES, Lange Vorststraat. Bijkantoren: MIDDELBURG, Rouagnsche Kaai. VLISSINGEN, Walstraat. TERNEUZEN, Vlooswijckstraat. Vóór mij liggen twee verslagen. Eén van de Jaarvergadering van de C.B.T.B. op 19 Juni te Oost burg en één van de Algemene Vergadering van de Z.L.M. op 24 Juni te Middelburg. Beide verslagen lees ik met ge noegen, op beide vergaderingen zijn belangrijke onderwerpen be handeld, onderwerpen die van belang zijn voor onze Zeeuwse land- en tuinbouw. Beide verga deringen kunnen dan ook ge slaagd genoemd worden, immers beide organisaties zijn er op uit om juist genoemde belangen te dienen. k Hier rijst echter een vraSt en wel deze: Hoe wil men die belan gen dienen? Als we deze vraag stellen, dan komen we onmiddel lijk terecht bij het onderscheid tussen de genoemde organisaties. Immers de grondslag van de C.B.T.B. is de Heilige Schrift als Gods Woord. Dat Woord is be palend voor al zijn doen en laten, dat is het fundament. Bij die or ganisatie hehoren zich dus aan te sluiten alle boeren en tuinders in Zeeland die belijden dat Gods Woord is een lamp voor hun voet en licht op hun pad. De Z.L.M. is neutraal, zij heeft een algemene grondslag, zij er kent niet dat God het ook voor" het maatschappelijk leven te zeg gen heeft, zij laat God er buiten. Iedereen moet er zich thuis kun nen voelen, de vrijdenker, de Godloochenaar en ook de Chris tusbelijder. God heeft hier niet de beslissende stem, het menselijk verstand en geweten zullen het wel uitmaken, de mens zit op de troon en niet God. Zuiver hu manistisch dus: de mens met zijn vele deugden en goede eigen schappen moet meester zijn. Hieraan wordt niets veranderd door het feit dat in deze alge mene Iandbouwmaatschappij ook vele christenen georganiseerd zijn; daar verandert de grondslag niet van, vleze blijft zuiver huma nistisch. Dit moeten we duidelijk zien. En nu zit U als Christusbelij der in deze humanistische stands organisatie en ik vraag U, hebt U daar wel eens goed over nage dacht, weet U wel wat dat bete kent? U gaat 's Zondags één, twee of driemaal naar de kerk en U belijdt het: God is de Schepper van hemel en aarde, God heerst als Opperheer, de aarde is des Heeren, God hoeft recht op mijn leven. Dat is prachtig, met die belijdenis bent U te feliciteren, we zijn op aarde om God te die nen en niet terwillc van onszelf. Echter de Zondag is voorbij, U trekt uw Zondagse pak uit en te gelijkertijd hangt U die heerlijke belijdenis ook aan de kapstok, zo tot de bgende Zondag. U be doelt dat wel niet zo, U doet het misschien onbewust, in werkelijk heid echter gebeurt het. Uw maatschappelijke belangen hangt U op aan een organisatie die met God geen rekening houdt. U ver loochent uw belijdenis, U verloo chent uw God. Zeg nu niet dat is onzin, ik ga juist midden in de wereld staan om zo het licht van Gods Woord te laten schijnen. Nu even heel eerlijk zijn, in 't diepst van uw hart weet U heel goed, dat dat het motief van uw han delen niet is, weet U wel, dat daar in de practijk toch niets van terecht komt. Bovendien bent U mede verantwoordelijk voor alle handelingen en daden van de hu manistische organisatiè, steunt U moreel en financieel bijv. het neutrale onderwijs. Beseft U dat wel goed? Is het in feite niet zo, dat U lid bent van de Z.L.M. omdat uw vader er ook lid van was, omdat er vroeger geen C.B.T.B. was, omdat U anders misschien enkele vrienden moet missen, omdat U zich schaamt voor uw buurman of omdat die of die er misschien iets van zeggen zal.. Deze zaken moeten we scherp zien en mogen we gerust open lijk zeggen. Met een gemoedelijk praatje en valse rust is het Ko ninkrijk Gods nie'. gediend. Chris tus zelf roept ons op tot de strijd, l Hij heeft ons op aarde heus geen rust -orspeld. U dommelt echter nog in uw valse rust, U verzaakt uw plicht en dat is voor God grote zonde. Als onze voorouders en ouders ook zo geredeneerd en gehandeld hadden, dan was er van een christelijke school nog geen spra ke geweest en U zult toch de ze- gert van het christelijk onderwijs wel willgn erkennen. Welaan dan, laat uw levens houding niet langer door traditie of valse overwegingen bepalen. God zelf roept U op tot de po sitieve daad. Kiest U heden wie gij dienen zult! G. K. Als een der hoogtepunten van het vacantieprogramma zal op Zaterdag 9 Augustus in Houtrust te Den Haag een yo- caal concert van uitzonderlijke aard worden gegeven. Niet min der dan 80 zangers en zange ressen zullen daaraan medewer ken. Deze residentie-zangavond is de eerste die door samenwer king van vier bekende koren die Haghe Sanghers, Chr. Residentie Mannenkoor, De Stem des Volks, en R.K. Resi dentie koor onder auspiciën van het Haags vacantie-comi- té tot stand is gekomen. Het optreden van onze jonge landgenoot, de violist Theo Olof, tijdens het muziekfestival te Cheltenham (Engeland) is een groot succes geweest en de voornaamste Engelse couran ten hebben woorden van lof aan hem gewijd. De „Head-line" van de News Chronicle luidt: „Dutch Fiddler's Triumph"; De Daily Mail noemt Olof een nieuwe ster en de Times schrijft: „De solist was Mr Theo Olof, een jong Hollands kunstenaar, die met een prach tige brillante en schone toon spelde en een volledig mees terschap der techniek van zijn instrument". De B.B.C. bood Theo Olof naar aanleiding van dit succes direct weer een engagement aan en- de kunstenaar zal in Febr. wederom naar Engeland terug keren. De interlocale telefoongids. In de tweede helft van Aug. wordt begonnen met het afleve ren van het tweede deel van de naamlijst voor de interlocale telefoondienst. De oplaag be draagt 185.000 exemplaren. De abonné's krijgen' het exemplaar, dat zij bestelden, in volgorde thuis. K.L.M.-diensten AmsterdamLonden. Hoewel tussen Amsterdam en j Londen dagelijks 7 retourdiens- I ten worden gevlogen, kunnen j nog niet alle aanvragen om pas- I sage op deze luchtlijn worden j verwerkt, zodat dikwijls passa- giers moeten worden afgewezen. Om hierin verbetering te bren- gen heeft de K.L.M. besloten be- i paalde diensten op deze lijn te verdubbelen. v_> KLEINE KADE 1, GOES, Agent der Studebaker voor Zuid- en Noo^H-Beveland. (Ingez. Med.) Te Herford in Duitsland is een brandbom in het hoofd kwartier van de Britse voor lichtingsdienst geplaatst. Het hooggerechtshof te Sjang hai heeft de Nederlander F. Mijsberg, die zich wegens han del in buitenlandse deviezen had te verantwoorden, een jaar gevangenisstraf opgelegd. 60.000 Am. dollars en 20.000 Honkong dollars zijn geconfisqueerd. XIV. Dc Zeeuwse spoorweg, I. Nee, ik bedoel niet de lijn Vlis- singenRoosendaal van tegen woordig. Hoewel daar de laatste maanden ook nog al eens over geschreven is, vooral in verband met de plannen om enkele stati ons op te heffen, wat tenslotte niet doorgegaan is. En dan de eleetrificatie: hoeveel jaar zal het nog duren, eer we in Zeeland „electrisch" op reis kunnen gaan In een paar artikelen wil ik juist 75 jaar teruggaan in de ge schiedenis, naar 1872 dus, toen de Zeeuwse lijn voltooid was. Daar is heel wat aan voorafge gaan van mislukte pogingen en onuitgevoerde plannen vóór het zover was. Op het gebied van de spoorwegen waren we trouwens erg „achterlijk" in de vorige eeuw. Had Engeland in 1825 zijn eerste spoorweg al, weldra ge volgd door andere landen, in ons land duurde het tot 1839, toen we het kleine stukje Amsterdam Haarlem per trein konden af leggen. En na dit jaar ging de aanleg van andere lijnen allesbe halve met „sneltrein"-vaart. En het „eilandenrijk" Zeeland kwam vanzelf helemaal achter aan. Plannen van particuliere maat schappijen) die met steun van het rijk zouden wérken, zijn er ge- neog geweest. Want in het mid den der vorige eeuw dacht men er nog niet aan om Staatsspoor wegen aan te leggen; men liet alles over aan het "particuliere initiatief. Dirk Dronkers uit Mid delburg heeft zich wel bijzonder hiervoor ingespannen. Maar als men aan de schatkist rammelde om- subsidie, kwamen uit Den Haag de bezwaren: de slechte fi nanciële toestand liet het niet toe. Het revolutiejaar 1848 en de en- FEUILLETON door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 38) —o Jannigjes adem gaat snel en gejaagd, ze luistert nauwelijks. Ze wil wat zeggen, haar dank baarheid, haar blijdschap, ze vindt geen woorden. „Evangelie?herhaalt ze werktuigelijko ja.... wat, is dat dan?" Haar ogen zijn jong en geluk- kig, ze staat vlak naast Aartje,I een mans als zij, niet meer en niet minder Een stroom van warmte vloeit door haar heen. „Evangelie betekent „blijde boodschap" Twee woorden grijpen Jan-i nigje Kolenbrander midden in de stroom van liefde, die door haar lichaam trekt „Blijde boodschap? Blijde??" Ze wordt aandachtig en kijkt naar het boek in Aartjes handen. „Blijde boodschap?" Beelden verdringen elkaar, Ja nus Dorrestein praat over zijn opa, een man op een kist schreeuwt woorden over zonde en dood en dreigt met'twee vuisten omhoog met de hel. Vrouw Duivenbode zit onder een grote lijst van wit en zwart. haar fijn, gerimpeld gezicht kijkt trouwhartig naar haar op. Ze horen beide Joukje dc trap op komen, en buigen zich snel over het werk. Maar die woorden laten Jan- nigje niet los. Ze heeft geen ge legenheid hierover te praten met Aartje omdat1 Joukje in hun buurt blijft. Blijde boodschap! Welke? Als er voor haar in die bijbel een blijde boodschap staat, dan moet ze die weten vandaag nog. Haar ogen worden donker en nadenkend, haar mond vastge- sloten. Ze denkt a'an deze twee wonderlijke woorden, als ze werken in de kamers en als ze thee drinken in de keuken. Joukje roept Joris Klinkspoor naar bi«nen, die langs het keu kenraam gaat. Hij komt tegen het aanrecht staan, de rug naar het raam en maakt een grap over de schoonmaak. Aartje en Joukje geven daar antwoord op, maar Jannigje heeft niet gehoord wat hy zei. Joris Klinkspoor be- kele jaren later gevolgde Krim- oorlog waren goedwerkende rem men op de mooie plannen! Bovendien voelde men in die tijd niet veel voor spoorwegen; was het niet veel beter om de waterwegen te verbeteren en uit te breiden? En dan waren er nog zoveel andere bezwaren; u kent ze wel: de vonken uit de locomotief zou den brand veroorzaken, de paar den zouden op hol gaan (of ze dat zonder treinook nooit eens dedèn!), de koeien in de wei zou den schrikken en minder melk geve», er moest zoveel vrucht baar land onteigend worden. Van de godsdienstige bezwaren wil ik niet spreken, maar die telden ter dege mee. Toen men tenslotte inzag, dat men in ons land zowel letterlijk als figuurlijk met de trekschuit ging, werd er een flink bedrag uitgetrokken voor nieuwe lijnen, behalve voor de ZeeuwsLim burgse liin (VlissingenVenlo), zoals de lijn in onze provincie toen genoemd werd. Het regende adressen van Gedeputeerde Sta ten, gemeentebesturen, fabrikan ten en kooplieden, een open brief aan de Zeeuwse afgevaardigden van de Staten-Generaal sprak zelfs van „Zeelands vernedering". Toen zijn er nog plannen ge weest om de lijn aan te leggen van Zevenbergen naar Stavenisse. Wie van dit „eindstation" verder naar het westen van Zeeland wil de, was weer op de boot aange wezen. Het was tenslotte de minister van Binnenlandse Zaken, Baron van Heemstra, die vroeger Com missaris van Zeeland was ge weest, die met hulp van zijn col lega van Financiën van Hall in ziet haar verbaasd. Een verwon dering rijst in hem, plotseling. Het is zo iets ongewoons, dat een meisje hém niet ziet, dat het bij na vanzelfsprekend is, dat hij aandachtig wordt. Hoe komt het, dat dat meisje hem niet ziet? Vanmorgen met die koffie heeft ze nauwelijks de moeite genomen naar hem op te zien, nu hoort ze niet eens wat hij zegt. Er schiet hem iets te binnen: Hij zit in de kamer van Van Zelm aan de tafel. Aartje en haar moeder praten-samen over het werkmeisje uit „De Rozen haag". Aartje zegt: „Ze wou niet meegaan, ik weet niet waar om* Hij strijkt met een hand langs zijn haar. Heeft hij daar soms iets mee te maken? En plotsèling zien zijn ogen in die van Jan- nigje. Met een schok trekt hij zich recht daar bij dat keuken raam. Hij heeft nooit zulke grote grijze ogen gezien. Hij staat daar met zijn rode handen langs zijn witte ververskiel. Hfj wil daar wat meé doen, hij wil daar iets of iemand mee gaan j troosten." De spieren in zijn 'groot, vierkant-gezicht trillen.. „Wil jij nog thee, Klink spoor?" „Thee? Graag." Hij drinkt een kop thee leeg, h\j gaat de keuken uit. ZUIDERZENDINGSBUREAU. Maandag 8 Sept. zal, naar ons wordt meegedeeld, het Zui- derzendingsbureau, dat tot heden in de studeerkamer van Dr A. H. Oussoren huisde, ver plaatst worden naar Penning- hoeksingel 61, te Middelburg en officieel geopend worden. Ieder die inlichtingen over de zending wenst te ontvangen kan hier terecht. De Zuiderzending zal het zeer op prijs stellen, indien men tot meerdere verfraaiing van het interieur Indische of Oosterse voorwerpen zou willen lenen of afstaan. Men schrome niet om met zijn vragen en inlichtingen te ko men. Men zal u gaarne te woord "staan. In de maand Augustus is het bureau gesloten. In de mededeling van Dr Ous soren in ons nr. van j.l. Woens dag is een storende fout geslo pen. Er stondterwijl velen hier als paarden werken om an deren warm te makenBe doeld wasals haarden. DE OFBOUWTOELAGE EN TOESLAG VOOR HET P. Z. E. M.-PERSONEEL WORDT UITBETAALD. Naar wij vernemen heeft de Raad van Beheer derN.V. P. Z. E. M. thans haar toestemming verleend tot het uitbetalen van de onlangs voorgestelde opbouw- toelage en tijdelijke toeslag van 10 pet. op het bruto salaris. Vakopleiding in de Metaalnijverheid. Ons land moet industrialise ren wil het een behoorlijke plaats innemen tussen de naties en met de buitenlandse concur rentie wedijveren, maar dit is vooralsnog niet mogelijk, daar de hiervoor benodigde geschool de vaklieden ontbreken. Dit tekort aan geschoolde vak lieden meent men hoofdzakelijk te moeten wijten aan de geringe kennis van de mogelijkheden die de nijverheid biedt. Te veel nog wordt de voorkeur gegeven aan ongeschoolde arbeid of admini stratief werk terwijl diverse technische functies veel - beter worden gesalarieerd. Het is in verband hiermede, dat door het Gew. Arbeidsbu reau en de Stichting Bemetel te 's-Heerenhoek a.s. Zaterdag een tentoonstelling wordt georgani seerd, waar demonstraties wor den gegeven in het vormen en ijzergieten terwijl er gelegen heid zal zijn beroeps voorlichting in te winnen over de opleiding in de metaalnijverheid. MIDDELBURG. Met het m.s. „Kota Iten", dat vermoedelijk aankomt in Rotter dam 7 Aug. 1947, komen o.a. de navolgende Middelburgers mee: Sgt. J. de Dreu, Noordweg 149 Res. vdg. G. M. v. Opdorp, Lan- geviele, Singel 30; Matr. lie kl. P. Polderman, Middelb. weg 10; Sold. H. F. Becks, Bree 19. „O.N.D.A." behaalde een eerste prijs. De Chr. Muziekver. „Oefe ning na de Arbeid" alhier heeft een fraai resultaat geboekt door op het door de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarever enigingen in Zuid-Holland uit geschreven concours te Rotter- De gemeenteraad van Mid delburg vergaderde tot heden altijd op de Woensdagmiddag. -Woensdag is echter de Mid delburgse „trouwdag". En nu er in het gebouw „De Gouden Poorte" maar één zaal be schikbaar is voor- trouwen en vergaderen (wat nu eenmaal niet tegelijk kan gebeuren!), willen de raadsleden die mid dag graag de zaal aan bruid en bruidegom laten en daarom besloten zij in het vervolg op de Maandagmiddag te verga deren. 1859 de knoop doorhakte: ruim 100 millioen werd er uitgetrok ken voor de aanleg van „ijzeren wegen", die alle Staatsspoorwe gen zouden zijn. En ook Zeeland was er bij be trokken, zodat men hier weidra zou kunnen zingen: „Gij stoomtrein, zijt gegroet! Gegroet, metalen reus, wiens brandend ademzweven Genoeg is om op aard, Elk half gestorven Rijkje weken tot herleven, Dat ge aanroert in uw vaart!" L. v. W. Boven aan zijn ladder staat hij een momentlang met een frons tussen de ogen, de verf kwast geheven. In die middag schrobben Aartje en Jannigje het grote achterbalcon. De kastanjes in de tuin staan in volle bloei. In de verte klotst het water langs de schoeiïng. Jannigje zet de emmer met water neer en staat recht. „Wat bedoelde je toch met die blijde boodschap? Blijde bood schap, Aartje? Wat dan?" Haar grote grijze ogen hangen hunkerend aan Aartje, haar mond wijkt even open, haar smal lichaam is gespannen. Aartje strijkt het haar weg uit het gezicht; ze leunt in de zon van deze voorjaarsmiddag tegen de rand van het balcon. „Weet je dan niet, dat Jezus je liefheeft, Jannigje?" Met een ruk gaan Jannigjes ogen naar het bloeiend groen van de tuin en omhoog naar het verre grijs van de lucht. „Liefheeft? Mij?.. Liefheeft.. Aartje?" Een verre angst wijkt, een dreigende vuist» ontspant zich.. Janus Dorrestein, denkt ze nog Dan keert ze zich langzaam om. „LiefheeftAartje? Mij? Weet je dat zéker?" dam-Charlois van 23 Juli j.l. een eerste prijs te behalen met een puntental van 327. De nieuwe Gemeentesecretarie. Het gebouw „De Gouden Poorte", waar thans de gem. secretarie is ondergebracht, heeft een zodanige verandering ondergaan, dat men de vertrek ken nauwelijks meer terugkent. Het is nu een pand gewor den, Middelburg waardig, al hopen we, dat het verblijf in het gebouw zeer tijdelijk zal zijn 'Natuurlijk kleven er aan dit gebouw, dat. nu eenmaal niet voor kantoorruimte is gebouwd bezwaren. Daar is allereerst de ligging aan een drukke, smalle straat, wat van het concentra tievermogen van de ambtena ren nmer zal eisen dan dit in 't rustig gelegen Molenwater stadhuis het geval was. Op de benedenverdieping zijn links de boden- en wethouders kamers, die heel wat kleiner zijn dan in het vorige gebouw. Rechts van de entree en links daarachter zijn de bureauruim ten; ó.m. is hier de burgerlijke stand gevestigd. Op de bovenverdieping be vinden zich o.m.de burge meesterskamer, de kamer van de -secretaris, de trouw- en de raadzaal (die heel wat ruimer is dan in het Molenwaterge bouw) en de typistenkamer. ,D» andere genoemde vertrek ken zijn echter heel wat klei ner dan in het voormalige gem. huis. Men ziet dus: er is verbete ring en achteruitgang, maar dit neemt niet weg, dat het ge meentebestuur en^ het corns der ambtenaren met plezier hun werkterrein hebben ver plaatst, omdat het voor Mid delburg weer een stap in de goede richting, n.I. het herstel der oude toestanden beteken de. VLISSINGEN. Overwerkregeling op „De Schelde". In verband met het gerezen conflict op de Mij. „De Schel de" over het overwerk dat ge durende enige weken in ver band met de versnelde afbouw van de „Willem Ruys" zou moeten worden gedaan, fen waarover wij reeds mededeel den, dat de Chr. en de R.K. me taalbewerkersbonden hun le den hadden geadviseerd hier aan mede te werken, blijkt dat de moderne bond en de E.V.C. die heel wat leden onder het personeel tellen, hiertegen be-, zwaar hebben gemaakt. Voorlopig is de regeling dan ook opgeschort en geiden weer de gewone werktijden. Volgen de week zal met de arbeiders- vertegenwoordiging weer op nieuw worden overlegd. Drukte rond de „Willem Ruijs". Rond de „Willem Ruijs" is de laatste dagen heel wat te doen. De directie, daartoe aangespoord door de Rotterdamse Lloyd, die het schip met de meeste spoed in de vaart wil brengen, ter ver vanging van het reeds veel te lang in de vaart zijnde m.s. „Oranje", van de Mij. Neder land, dat nodig in reparatie moet, wil een aflevering op kor ten termijn stimuleren. Het 'pas sagiersvervoer naar Indië, dat met de ingelegde K.L.M.-vluch ten nog voor geen vierde deel in de tegenwoordige behoefte voorziet, heeft dringend behoef te aan dit schip. Het schip dat reeds in- en uitwendig door Suizende bezoe kers is bewonderd, zo zelfs dat de Schelde-directie de bezoeken thans moest stopzetten, heeft dezer dagen haar eerste „levens tekens" gegeven. Men is reeds begonnen de luchtfluit te pro beren, voor de ingewijden altijd de boodschap dat een schip zijn langste tijd aan de werf gelegen heeft. OOSTKAPELLE. Men verzoekt ons opname van het volgende. In de circulaire voor de priisvraag opschrift To renklok is een fout geslopen. In plaats van NIET KORTER DAN DRIE REGELS moet worden ge lezen NIET LANGER DAN VIER REGELS. Zwemongeval en vermissing rijwiel. Op Zaterdag 19 Juli geraakte mej. R. bij het baden in een kreek. Het mocht enige baders gelukken haar te redden, waar na zij per auto naar huis werd gebracht. Nu deelt de burgemeester ech ter mede, dat het rijwiel van betrokkene wordt vermist. Hen, die enige inlichtingen kunnen verschaffen, worden verzocht zich in verbinding te stellen met den burgemeester of met de Vin. Een man zoekt een vrouw. Jannigje Kolenbrander gaat door de dagen, bevreemd, ver ward, verwonderd Aartje zegt, dat Jezus haar liefheeft, dat Hij hfiar zó lief heeft, dat Hij voor haar aan het kruis gestorven isDat staat in die bijbel, zegt Aartje, in dat boek des levens Ze staat daarvan in gedach ten verloren onder het werk, in de tuin, op de stoep. Het gezicht van Jannigje Kolenbrander ver geet zijn verweer. En Joris Klinkspoor beziet haar, lang en aandachtig. Maar Jannigje Kolenbrander is volkomen onbewust van de on rust in het hart van Joris Klink spoor. En juist hierdoor wordt die onrust met de dag en met het uur steeds groter. Op een natte, gure dag ver trekt Aartje van Zelm. Jan nigje, die haar heeft uitgelaten, loopt in gedachten langs Joris Klinkspoor, die aan de achter kant van het huis zijn werk af- jnaakt. Ze merkt niet, dat hij haar na ziet met een frons tussen de ogen. Hij staat onderaan zijn ladder en strijkt over zijn stug, blond haar. (Wordt vervolgd.) postcommandant van de Rijks politie, alhier. SOUBURG. Luctor et Emergo jubileert 27 Juli a.s. is het 25 jaar ge leden, dat alhier de Zwemveren. Luctor et Emergo werd opge richt. De aanleiding tot de op- riShting was een verdrinkings- geval in het kanaal. Onder lei ding van dhr Verhoef werd met niet anders dan enkele spoori biels, die dienden voor vlot, be gonnen. In het tweede jaar werden de eerste hokjes geplaatst. De moeilijkheden waren legio doch ze werden overwonnen. Op 26 Juli organiseert de vereniging ter gelegenheid van dit jubileum een zwemwedstrijd met een filmavond voor de jon- ste leden, terwijl op 28 en 30 Juli feestavonden plaats vinden. Met de veren, jubileert de voor zitter. dhr T. Meyers en dhr J. van Eenennaam. De opvoering van het openluchtspel gaat door om standigheden niet door. KKUININ GEN. Te Foxhol is voor enige tijd van stapel gelopen het Neder landse kustvaartuig „Ferocia" welk schip een dezer dagen een zeer geslaagde proeftocht heeft gehouden. Het schip is gebouwd voor re kening van de Fa. C. Minnaard te Overschie, welke oorspronkelijk uit Kruiningen afkomstig zijn. De moeder der eigenaren (in Zeeuws costuum) hees na afloop der proeftocht de rederijvlag, door welke handeling het schip door de reders is overgenomen van de werf „De Vooruitgang" te Fox- hol waar het schip gebouwd werd. De vloot van de Fa. C. Min naard bestaat thans uit; 3 schepen. KRABBENDIJKE. Zaterdagavond gaf de Mu ziekvereniging „Vooruit", van Waarde, een concert in de tuin van Dr Nieuwenhuyze. Te sa men met de Muziekver. „Con cordia" werd een concert gege ven op het dorpsplein. Dinsdagmiddag werd op de algemene begraafplaats onder grote belangstelling de ruim 7- jarige Marinus de Jager, die door een noodlottig ongeval het leven vèrloor, ter aarde besteld. De schoolkinderen van de School der Geref. Gem. waren allen, met het onderwijzend personeel aanwezig, om de laat ste eer aan hun kameraadje te bewijzen. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door dhr G. van Velzen namens het bestuur der school en Ds v. Stuyvenberg van Yerseke, die de ouders, broertjes en zusjes en verdere familie troostten. Een. familielid dankte voor de belangstelling. THOLEN. Schadepost.. De landbouwer J. E. v. Gorsel had Dinsdag j.l. maar een kwa de dag. Toen hij in zijn weide kwam hadden twee zijner run deren zoveel hinder van de warmte gehad, dat een dezelfde avond stierf en .moest worden afgekeurd, terwijl de andere moest worden afgemaakt en op de Vrijbank is verkocht. Er wordt momenteel zo hard gewerkt aan de Thoolse brug, dat Vrijdag a.s. reeds kan worden begonnen met het stor ten der beton voor het wegdek. Door de ploeg van klinkers werd een bijzondere prestatie gele verd. Waar het gemiddelde van het aantal klinkbouten dat per dag kan worden geplaatst, 350 is, werd deze week een getal gemaakt van 630 per dag. Naar ons van bevoegde zijde is medegedeeld, zal dit jaar de- termijn voor huisslach tingen aanvangen met I Oct. a.s. Gistermorgen omstreeks elf uifr had op de weg Stavenisse St. Maartensdijk een aanrijding plaats. De heer J. werd rijdend op een fiets door een inhalend motorrijwiel, bestuurd door den groepscommandant der Rijks- veldwacht uit Tholen, aangere den. J. stak onvoorzien de weg over. J. liep hoofdwonden op en Kolen uit Amerika. Nederland op de vierd» plaats. Nederland blijkt op de lijst van landen, die in de periode van 1 Juli 1946 tot 30 Juni 1947 voor steenkoolleveranties uit Amerika in aanmerking kwa men, de vierde plaats in te ne men met een totale hoeveelheid van 2.371.344 metr. ton, Frank rijk, Italië en België staan al leen boven Nederland. Vacantie voor schoen makers. Het College van Rijksbemid delaars heeft de ln onderlinge overeenstemming tussen de ver tegen wooyiigers van werkge vers- en werknemersorganisa ties tot stand gekomen Vacantie- regeling voor het schoenherstel lers- en maatschoenmakersbe- drijf bindend vastgesteld. Vólgens déze regeling zullen de schoenmakers wanneer zij althans minstens een jaar bij hun patroon in dienst zijn twaalf dagen per jaar vacantie krijgen, waarvan zes dagen ach tereen genoten moeten worden, terwijl de overige zes dagen als zogenaamde snipperdagen be schouwd worden. v., d. V. inwendige kneuzingen. J. werd naar zijn woning en v. d. V. met de Rode Kruisauto naar Tholen vervoerd. BRUINISSE. In het kader van het weder opbouw- en uitbreidingsplan werd alhier aanbesteed het bou wen van 44 woningen volgens bestek van architectenbureau Groosman, Rotterdam. Hoogste inschrijfster was Bouwcombina tie Wassenaar te Wassenaar voor f 540.0Ö0. Laagste Van Luiks Aannemersbedrijf te Vlissingen voor f 462.100. Verder werd aanbesteed het bouwen van 58 woningen en 3 winkelhuizen, volgens het be stek vanhet Architectenbureau Wesselo en van Voorst te Bus- sum. Hoogste inschrijfster was: Bouwcombinatie Wassenaar te Wassenaar voor f 828.800. Laag ste Van Luik's Aannemersbe drijf te Vlissingen voor f 704.200. Tijdens werkzaamheden in de garage van dhr M. Elenbaas alhier ontstond plotseling een begin van brand. Door kordaat ingrijpen en het op de juiste wijze behandelen van het blus- schingswerk kon een en ander in de kiem worden gesmoord en ontstond zo goed als geen schade. Als gemeenten om de ker kelijke gemeente der Ned. Herv. Kerk alhier te adopteren zijn door de daarvoor in het leven geroepen synodale commissie, aangewezen de kerken van Dor drecht en Dubbeldam. HOEK. Uitstapje ouden van dagen. Deze week maakten meer dan 80 ouden van dagen een uit stapje met twee autobussen en vier luxe auto's naar Walche ren. Te Vlissingen werden panne koeken gegeten, die de oudjes zich besf lieten smaken. Over Koudekerke werd naar Westkapelle en Domburg gere den, waar de paats van de dijk doorbraak werd bezichtigd. Nabij Kloètinge werd een ker senboomgaard bezocht, een at tentie waarvoor burgemeester Hansen had gezorgd, die met zijn echtgenote de tocht mee maakte. Te circa 100 uur 's avonds arriveerden allen weer op het dorp, waar zij door de dorpsge noten werden verwelkomd. De kinderen uit de hoog ste klassen der Chr. school aan de Molendijk gingen per auto bus van de N.V.T.M. een dagje uit naar Walcheren. Via Perk- polder en door Zuid-Beveland ging de tocht naar Middelburg, dat werd bezichtigd, evenals Domburg en Veere. Voor de kinderen was het een prettige en leerzame dag. August Vercautercn: „Pygmalion"* Uitg. J. van Vorstenbos - Brussel. Er zijn in verhouding maar weinig mensen, die gedichten le zen. Dat is jammer! Want, „wie de ernst van 't woord begrijpt, verstilt voor 's dichters eeuwig heid". Ontzaglijk veel schoonheid en levenswijsheid gaat aan hen voorbij, die zich geen tijd en rust gunnen om „met een boeske in een hoekske" te gaan zitten en te luisteren naar wat de dichters onder ons te zeggen hebben. Dichterschap is een gave Gods. En daarom alleen reeds moeten we naar hen, die die gave goed gebruiken luisteren. Gedichten worden niet voor de „aardighëid" geschreven. Door middel van het gedicht wil de dichter ons deel genoot maken van hetgeen hij doorleefde en doorvoelde, zag en hoorde in Gods wonderbare schepping. Gedichten brengen ons in aanraking met de eeuwigheid. Ze doen ons iets gevoelen van Gods machtige scheppingsdrang. Natuurlijk spreken we in dit ver band alleen over die gedichten, welke de naam „gedicht" ook in derdaad waard zijn. En wanneer we zulk een gedicht lezen, ont dekken we veel van onszelf daar- Hen, die tot nu toe niet ge woon 'waren gedichten te lezen, doch die het graag willen leren (want gedichten lezen moet men inderdaad leren) geven we de raad te beginnen met het z.g. epische lange gedicht. Dit soort litpratuur is lange tijd ten on rechte in onmin geweest. Er zijn ook maar weinigen, die de kunst verstaan een goed „langademig, episch gedicht" te schrijven. De laatste tijd dringt deze dichtvorm zich gelukkig weer naar voren. Een van haar vooraanstaande beoefenaars is de jonge Vlaming August Vercauteren. Onlangs ontdekten we in een leeszaal zijn „Pygmalion", dat reeds in 1942 bleek te zijn ge schreven, doch eerst in het be gin van dit jaar aan de openbaar heid werd prijsgegeven. We heb ben het in „één adem" uitgelezen en we zouden het nog wel tien maal kunnen en willen lezen. Het gegeven is uit de Griekse mytho logie. Pygmalion schept een beeld van Aphrodite en wordt zo vurig verliefd op dit beeld, dat het door de liefde tot leven wordt gewekt. Voor de uitwerking van dit gege ven hebben we niets dan lof. Op een zuivere toon en in een geheel eigen stijl vertelt Vercauteren ons deze geschiedenis. En al voe len we niet in alle episoden de harteklop van de dichter, toch worden we ontroerd. Vercauteren is een gaaf dichter en een, die zijn talent goed weet te gebrui ken We zouden onze lezers wil len aanraden dit boekje te kopen en het op een stille zomeravond eens rustig door te lezen. Men zal er geen spijt van hebben. Het feit, dat de Provincie Bra bant (België) het boekje be kroonde is een bewijs temeer dat we hier met een bijzonder talent te doen hebben. WIM REUGEBRINK.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6