Debat over de Regeringsverklaring. imm Het C.r toe in Aardenburg herbouwt nu werkelijk. De Synode over 't CM Verplegend personeel. De derde dag der Vierdaagse. Opcoep tot fy&bed. - -"•VPfc tomy y Niettegenstaande de „doorbraak"-gedachte. (Van onze Utrechtse correspondent.) De 22ste algemene vergade ring van het Christelijk Natio- naai Vakverbond, welke Don derdag te Utrecht begon, werd feopend met de gebruikelijke rede van de voorzitter, de heer A. Stapelkamp, die deze keer ▼oor het laatst als zodanig fun deerde. In zijn uitvoerig betoog bracht de heer Stapelkamp de Werkzaamheden van het vakver bond in het licht van 's larjds •bestand en de regeringspolitiek. Dat zijn eerste opmerkingen de loon- en prijspolitiek betrof fen, ligt voor de hand en dat op dit stuk geen prettige gelui den gehoord werden, spreekt «Venzo. Er zal zeer binnenkort «en beslissing moeten vallen <Wer de vraag: handhaving van de loonstop of loslaten van de Bestaande remmen. Met verheuging werd gecon stateerd, dat het oude C.N.V. - Jdeaal: uitbouw van het insti tuut der bedrijfspensioenfondsen ondanks de ongunst der tijden to prachtig tot ontwikkeling komt. De agrarische bedrijven gingen voorop en hopelijk wor den ze weldra gevolgd door de textielindustrie, het bouwbedrijf «n de metaalindustrie. Ook de Vacantie toeslag is na bergen Werk, tot stand gekomen al be vredigt de regeling niet geheel. De regeringspolitiek. Het streven van de regering naar verlaging der levensmidde- lenpryzen had uiteraard de sympathie van het C.N.V., al meende men in die kringen, dat de mogelijkheden om dit te be- Ssiken, niet voor de hand lagen. at scepticisme had grond. Van Verlaging is in de gezinnen nog niets te merken. In samenwer- king met de Stichting van de Arbeid is het C.N.V. nu zelf be gonnen met een bestudering van de cijfers welke betrekking hebben op het levensonderhoud. Hieruit blijkt hoezeer ook eco nomische vraagstukken op het terrein van de vakbeweging val ken. In de centrale adviescom missie voor de prijzen heeft het C-N.V. eveneens een vertegen woordiger. Daardoor is relatie «istaan tussen overheid en vak beweging. Relaties met andere instituten kes tonden al langer. Zeer vlot verliep dit jaar het contact met de raad van vakcentralen; dat wil niet zeggen, dat men in iedere tak op dit gebied de be oogde samenwerking verkreeg. Op zeevaartgebied bij voorbeeld voelt de socialistische organi satie zich dermate sterk, dat zij geen samenwerking met rooms- katholieken noch met protes- tants-christelijken wenst. In de Stichting van' do Arbeid werkt men zeer intensief met elkaar Samen Maar ten aandien van het College van Kijksbemiddelaars moet een andere toon gehoord worden. Dit college dient, zijn houding grondig te herzien en rich wat meer in te stellen op de praktijk van het leven als mede op de adviezen van de Stichting van de Arbeid. Critiek op de regering is er in het voorbije jaar wel geweest in C.N.V.-kringen. Want on danks de moeilijkheden waar voor het huidige kabinet zich geplaatst ziet, rijst de vraag of het wel altijd heeft gedaan wat gedaan kon worden. Het C.N.V. zelf. De opbouw van het verbond zelf ging in de goede richting. Waren er op 1 Jan. van dit jaar 119.000 leden, op 1 Juni had men het 124.000ste lid al ingeschre ven. Men staat boven het voor oorlogse topcijfer. Niettemin zul len de komende wintermaanden moeten dienen om het ledental nog hoger op te voeren. De eigen drukkerij (Edecea te Hoorn) kwam weder op gang. De arbeid van het t.b.c.-fonds Draagt Elkanders Lasten, nam grotere omvang aan dan ooit te voren. Helaas, dit is het gevolg v^i een stijgend aantal patiën ten. Gelukkig zijn de middelen ter hulpverlening aanwezig. Dat het vakverbondswerk uit breiding onderging, manifesteer de zich in de benoeming van de heer M. Rupperl tot bonds- bestuurder met speciale opdracht de principiële en sociale scholing van de leden ter hand te ne men. Want niet het aantal leden beslist over de invloed van het C.N.V., maar het optreden van die leden te midden van hun collegas' en de wil en het ver mogen om de christelijke begin selen in het leven uit te dragen. Een nieuwe taak van het C. N. V. ligt op het gebied der volkswoningbouw; samenspre- ïcingen op dit gebied hadden tot gevolg, dat weldra een centrale bond voor protestants-christe lijke woningbouwverenigingen opgericht wordt met het C.N.V. als deelnemer. Men blijft niet slechts met zijn activiteit binnen de grenzen, maar kijkt daar ook overheen. Wat kan er op maatschappelijk gebied worden gedaan voor de volken van Indonesië? Wat kan er geschieden voor de propage ring van het christelijk vakor ganisatieleven in Duitsland, En geland en Schotland, Amerika, Denemarken, ja zelfs in Canada en Zuid-Afrika? Al deze zaken houden het C.N.V. bezig. Dank aan Ds J. J. Buskes. Sprekende over de noodzake lijkheid ener christelijke vakbe weging, meende de heer Stapel kamp de goede diensten te moe ten memoreren van Ds J. J. Buskes die door zijn bestrijding van het C.N.V. (met dezelfde hartstocht waarmede hij het verbond voorheen verdedigde) veler ogen deed opengaan. Ds Buskes noemt thans zwart wat hij vroeger wit noemde. Dat Ook de heren C. Smcenk Ut R.-kamerfractie), Mr A. Hoeke- ma (Verb. v. Chr. werkgevers), Mr W. Rip (C.B.TJB.),' J. van Wely (Int Chr. vakverbondX A. Marty (Zwitsers Ctm. vak verbond S.V-E.A.) en R. Hagoort (Patrimonium) voerden het woord. Van het moderamen der laatst gehouden generale synode der Geref. Kerken, van het Ned. Jongelingsverbond en van het Verbond van Chr. jonge vrou wen en -meisjes) waren brieven binnengekomen. Een halve ton voor t.b.e.-bestrijding. Een historisch moment in de geschiedenis van de christelijke vakbeweging noemde de heer Stapelkamp het ogenblik waar op hem namens de bij het C. N. V. aangesloten arbeiders en ar beidsters een bedrag van f 50.000 werd afgedragen. Dit geld, een dankoffer van de le den voor het feit, dat het C. N. V. na de bevrijding ongehinderd de werkzaamheden kon hervat ten, is "bestemd voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten", dat I de hulp aan door t.b.c. getroffen „doorbraak-gedachte" voorstond tot nadenken gebracht. Overigens ziet het C.N.V. te gen bestrijding niet op, wetende, dat de christelijke organisaties bestreden werden van het mo ment waarop zij*ontstonden. Een herinnering aan Green- van Prinsterers christelijke school en Klaas Katers Patrimonium is hier haast overbodig. Jammer, dat nog hele groepen afwijzend staan. Met de christe lijke onderwijzers mocht het contact geen succes opleveren, met de groep hogere en lagere ambtenaren, burgemeesters, ge meentesecretarissen van chris telijke levensopvatting evenmin. De laatste blijven liever neu traal georganiseerd. Mede in verband met de situ- i leden en hun gezinnen beoogt, atie in Indië, kon de heer Sta-Het initiatief voor dit vorstelijk pelkamp zijn rede niet anders dan in diep ernstige toon beslui ten. Temidden van de zorgen die ons omringen, sprak hij, blijven we geloven dat God regeert! Namens de Synode der Ned. Herv. Kerk werd de vergadering toegesproken Landsman. geschenk is van de leden zelf uitgegaan. De middag- en avondzitting werd gewijd aan huishoudelijke zaken. Hier kregen de leden van het dagelijks bestuur der vakor ganisatie gelegenheid om hun door Ds F. H.beleid te verdedigen. Communistische motie verworpen. De heer TilanuS (C.H.) her innert er aan, daf de heer Loge man in October 1945 het onwaar dig vond, Mn met vertegenwoor digers der republiek te spreken. Spr. vindt dat nu nog. In October 1945 vond de heer Logeman het onvruchtbaar, om met hen te spreken. Het Is inderdaad on vruchtbaar geweest Met wie wil de regering thans trachten tot overeenstemming te komen? Is het de bedoeling Soekarno en de zijnen weer in het zadel te hel pen en moeten onze militairen daarvoor hun leven geven? De heer Zandt (S.G.P.) ad viseert de regering niet meer te onderhandelen met personen 'als Soetomo en Soekarno. Minister Jonkman zegt dat het opnieuw naar overeen stemming streven een zaak is van beide partijen; de goede diensten komen er eerst aan te pas, als het nieuwe contact niet tot stand zou komen als men dat verlangt. De motie-de Groot wordt ver volgens in stemming gebracht en verworpen met 79 tegen 9 stemmen (die der Comm.) waar na de vergadering wordt gesloten. De Tweede Kamer heeft Don derdag het debat over de rege ringsverklaring voortgezet. Minis t-e r Jonkman, de sprekers beantwoordend wees er op, dat reeds enige weken duide lijk was, dat men stond voor het uiterste middel, met het toepas sen waarvan tot het laatste ogen blik is gewacht. De gevraagde uitspraak van een onpartijdige derde zou in strijd zijn met Ling- gadjati en met de grondwet De aard der actie besprekend, zegt spr., dat men niet politiek iets wenst op te leggen. Slechts wil men de voorwaarden schep pen voor het economisch herstel en de economische wederopbouw. Goede diensten zijn ons door de Amerikaanse en Britse rege ring herhaaldelijk ten deel geval len. Dat is zeer gewaardeerd, om dat we niet tot het uiterste mid del wilden overgaan, als er nog een ander middel bestond. Ten aanzien van de omvang der actie merkte hij op, dat deze beperkt is in middelen, territoir en duur. Verder kan hij er nu niet op ingaan. Spr. doet een beroep op de regeringspartijen en .de op positie te linker en te rechter zij de opdat niet het wantrouwen der republiek wordt gehandhaafd en versterkt. De actie zal zo spoedig moge lijk worden gevolgd door overleg, gecombineerd met de republi keinse regering en die van ande re deelstaten. De heer de Groot (Comm.) dient daarna de volgende motie in; „De Kamer overwegende dat 's lands belang "onveranderd de oplossing van het conflict in In donesië langs vreedzame weg vordert, verklaart zich niet te kunnen verenigen met het besluit der re gering tot het gebruik maken van de militaire macht in Indo nesië, verzoekt de regering zonder verwijl opdracht te geven tot het staken der vijandelijkheden en het hervatten van de onderhan delingen met de republiek Indo nesië, en gaat' over tot de orde van de dag". De heer Romme (K.V.P.) merkt ten aanzien van de aan geboden diensten op, dat een der gelijk aanbod uit te schakelen even onjuist zou zijn als de op vatting, dat het steeds behoort te worden aanvaard. De heer Logeman (P. v. d. A.) verklaart ten opzichte van de kwestie der arbitrage het met de heer Romme eens te zijn. De heer Joekes (P. v. d. A.) Dtfectettffen van ck bizonale raad. Donderdagavond zQh de vol gende vflf leden von <te CJXU. tot directeuren van de Duitse biao- nale economische raad gekozen: Dr Semmler, hoofd van het be stuur van de economische raad, Dr SchlangeSchoenlnnen voor de voedselvoorziening, Dr Schie- wind voor financiën, Fische voor vervoer en Schubert voor de pos terijen. Ga zo voort! (Van onze Utrechtse corres pondent) Op de algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Utrecht hebben, oudergewoonte, ook afgevaardig den van andere vakorganisaties het woord gevoerd. Niet weinig vereerd was men toen Ds F. H. Landsman van 's-Gravenhage een toespraak tot de vergadering hield en wel namens het mode- ramen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk. Met grote belangstelling, aldus Ds Landsman, volgt de synode de ontwikkeling van het C.N.V. en zij leeft van harte mee! Te zeer heeft de mening post gevat, dat men van de synode ten aan zien van de christelijke acties alleen maar onverschilligheid en misschien zelfs tegenstand te wachten zou hebben. Uit mijn aanwezigheid hier, zo vervolgde Ds Landsman, blijkt het tegen deel. Met dankbaarheid herinne ren wij ons hoe de christelijke vakbeweging reeds haar arbeid op sociaal terrein verrichtte toen de kgrk nog zweeg. Nu is de kerk bezig haar op dracht ook in het maatschappe lijk leven te volbrengen. Dat wil niet zeggen, dat de hervormde kerk zo verregaande verkerke- lijking zou voorstaan, dat zij de aaneensluiting van hen, die zich op sociaal terrein bewegen, niet zou toejuichen. In het C.N.V. vinden velen van de meest ge trouwe lidmaten der hervormde kerk elkander. Daar is gelegen heid om de christelijke gemeen schap te beleven in de bewaring en bescherming tegen vele in vloeden des tijds. Men isoleert zich hier waarlijk niet in zelf genoegzaamheid, maar in het be wustzijn dat men leeft midden in een wereld in wording. Ga voort in de lijn der ont wikkeling zoals deze op menig terrein zichtbaar werd, aldus be sloot Ds Landsman en hij sprak de wens uit, dat de in het najaar in Putten te houden con ferentie van het C.N.V. met de hulporganen van de hervormde kerk vruchtdragend mag zijn. Eerste steenleggingen. Belangrijke mijlpaal. Het was Woensdag een be langrijke dag voor de gemeente Aardenburg. De eerste steen werd toen gelegd van het eerste huis, dat herbouwd wordt in het kader van de Stichting „Aarden- burg herbouwt" en ook van het nieuwe clubhuis, onderdeel van het recreatie-oord, dat in deze plaats zal herrijzen, vond de eerste steenlegging plaats. Namens het prov. bestuur wa ren bij deze plechtigheden aan wezig de heren A. Schout en C. Hamelink en voorts de dir.- hoofding. van de wederopbouw, ir. Roos, de directeur Van de Centrale Dienst Bouw- en Wo ningtoezicht W. Z.-Vlaanderen dhr P. Zuidweg, de supervisor ir. Klokke, het Hoofd van het Streekbureau W. Z.-Vlaanderen ir. v. Ameron, de heren v. Heijst en- Bouwense van de Stichting meen geldende financiële rege ling. De kleine eigen belangen in Aardenburg -zijn opzij gezet, om grotere belangen te kunnen verwezenlijken. Durf, energie en onderne mingsgeest zijn nog in ons goede land aanwezig, aldus de minister in zijn brief. Burgem. v. Dongen voegde aan het voorgelezene nog toe, dat door de Stichting „Aarden burg Herbouwt" een bundeling en samenwerking is verkregen tussen de autoriteiten, de men sen met de uitvoering belast en de getroffenen. „Wij zijn geen zielepoten, maar Nederlanders en vooral Zeeuwen". „Luctor et Emergo" is ons devies eri de geschiedenis heeft bewezen, dat we er ook bovenop komen". Hierna richtte hij woorden van dank tot alle personen en in- Provincial* legesverordening. Naar aanleiding van de in de afdelingen der Prov. Staten ge opperde bezwaren t.a.v. de voor gestelde wijziging van de pro vinciale legesverordening wijzig den Ged. Staten hun voorstel in dier voege, dat van een collec tieve lijst voor een gezelschaps- reis naar het buitenland f5 in totaal verschuldigd zal zijn. Te vens zegden zij toe te zullen on derzoeken, of voor de grensbe woners een bijzondere regeling betreffende de legeskosten te verkrijgen Is. Passagierslijst, Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierik- zee, Tholen en Terneuzen liggen ter inzage de passagierslijsten van de m.s. „Johan de Witt" en Sumatra". MIDDELBURG. „Hoe groen was mijn dal." „How green was my valley" Ouwehand en A. C. van Latum, leden. Het bureau van de commissie is gevestigd bij de Dienst voor Sociale Zaken. Uitreiking Ambachtsschool diploma's. In de Ambachtsschool vond Donderdag de uitreiking van di ploma's plaats aan de leerlingen van de Ambachtsschool. Bij af wezigheid v. d. voorz. releveerde dhr K. K. Brink het afgelopen schooljaar, daarbij de wens uit sprekend, dat de leerlingen het verworven geestelijk kapitaal zullen benutten. Hij deelde tevens mee,-dat er nog een gas- en waterfitters- cursus komt en dat bij enkele bedrijven in Goes het z.g. leer lingstelsel ingevoerd zal wor den. De directeur reikte, na opge merkt te hebben dat het percen tage afgewezenen lager ligt dan andere jaren, hetgeen z.i. is te „luw giccw was uiy vauey anuere jaren, netgeen z.i. is te (Hoe groen was mijn dal), een'wijten aan gebrek aan ijver, de flltvi vtan-n 1>a4 11_ Jt1-1- ..ti.x. n De heer Schouten (A.R.) zegt dat de motie-de Groot de steun van zijn fractie niet zal hebben. Spr. verklaart verder o.m. dat het slot van de rede van de mi nister hem niet duidelijk is. De regering mag er geen twij fel over laten bestaan, dat aan haar souvereiniteit en verant woording niet getornd kan wor den. De heer van der Goes van Nat er s (P. v. d. A.) betoogt, dat, als de heer Schouten de re geringspolitiek eerder -had door zien en eerder had gesteund, het niet zo ver gekomen zou zijn. Er drukt een zware schuld op hem en de zijnen. Vi V si r J'in de afgelopen twee jaren in !af rfcmm n" Aardenburg is gesjouwd en ge- de motie-de Groot zal stemmen. ploeterd Het was daarom wel zeer gelukkig, dat contact tot stand kwam met de dir. van Na tionaal Grondbezit, dr A. Hen- kemans, die in de nood de hel pende hand bood. En nu ziet men, aldus burgem. v. Dongen, geen moeilijkheden meer, maar alleen mogelijkheden. Het moet maar eeits uit zijn met het ver haal van die stakkers in de ge troffen gebieden!" Geen enkele tegenslag zal ons enthousiasme kunnen remmen. Hierna ging ir Roos over tot het leggen van de eerste steen. Herstel Zeeland 1945, de burge- stanties, die door hun steun de meesters van Oostburg, van Sluis, de dir. v. part. Grondbe zit, dr A. Henkemans en vele andere genodigden. Op het terrein, waar de eerste woning zal verrijzen, sprak burgem. J. v. Dongen een korte rede uit, waarin hij naging, hoe Er is nog altijd .een dringende behoefte aan verplegend perso neel en wel in 't bijzonder aan verpleegsters. In dit nummer vindt men een advertentie van de stichting „Wolfheze" te Wolfheze. Deze stichting heeft door de oorlog veel geleden, maar nu is het zo ver, dat binnenkort alle gebou wen weer in gebruik genomen kunnen worden. Aam patiënten geen gebrek. Al leenmen beschikt niet over het nodige personeel, om de pa- tienten te kunnen plaatsen. De directie doet een dringend beroep op jonge mensen van Christelijke huize om zich voor het zo noodzakelijke werk der verpleging te geven. Hulp is drin gend nodig! Dissidenten in de Hongaarse partij der kleine boeren, die een krachtiger politiek wensen, heb ben besloten om zich achter de op de overheid dan waartoe zij Naar het sportpark. Vervolgens begaf men zich naar het terrein aan de peren- dreef, waar het sportpark is ge projecteerd. Na een kort inlei dend woord van de burgemees ter legde hier fhevr. E. J. v. d. Broecke-de Man de eerste steen voor het nieuwe clubhuis, dat met een café, kinderspeelplaats, voetbalveld, sintelbaan en zwembad een keurig recreatie oord zal uitmaken. Van dit pro ject is mevr. v. d, Broeke-de Man de grote steunpilaar ge weest. Alom in den lande wekte zij de belangstelling voor dit sportpark en aan haar is het voor het grootste gedeelte te danken, dat de middelen tot aan leg bijeen werden gebracht. Men hoopt het plan najaar 1948 geheel uitgevoerd te hebben. Aan de maaltijd, die hierna volgde, heeft burgemeester v. Dongen een brief van min. Ne- her voorgelezen, die door de moeilijke omstandigheden, waar in ons land verkeert, niet aan wezig kon zijn. In deze brief wees de minister op het grote belang, dat de burgers in eigen gemeente het initiatief nemen zonder een ander beroep te doen bouw hebben mogelijk gemaakt. Namens het prov. bestuur sprak dhr A. Schout wporden van gelukwens en na hem werd nog het woord gevoerd door weth. A. L Catsman, burgem. mr K. Hoekzema van Oostburg, ir. J. v. Ameron, mevr. v. d. Broeeke-de Man, dr A. Henke mans, dhr D. v. Heijst, dhr J. S. Visscher namens Volksherstel en wethouder C. Sturtewaegen. De derde dag bleken er 34 thuis gebleven te zijn zodat 629 wandelaars aan de tocht deelna men naar het Land van Cuyk en over de hoge St. Maartensberg naar Groesbeek. Woensdag, wa ren 245 deelnemers uitgevallen, Donderdag verwachtte men er veel meer. De derde dag werd evenwel in dit opzicht een onge kend succes, dat men in jaren niet meer geboekt had. Want toen men de lijst opmaakte, ble ken er slechts 38 uitgevallen te zijn. Dr Avenarius, die in de meisjes H. B. S. te Nijmegen de scepter zwaait over de medische dienst, heeft daar met zijn staf geduren de de eerste drie dagen honder den patiënten behandeld wegens voeteuvels. Gelukkig was er geen enkel ernstig geval bij. De laatste dag ging de tocht naar Grave en Cuyk in het Maas gebied, 6200 wandelaars. Het mo reel van alle wandelaars was uit stekend. Mijnramp in Illinois. In een kolenmijn te West Frankfort in Illinois (V.S.) heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan. 28 mijnwerkers zijn in het vuur, dat na de explosie is ont staan, omgekomen. Vijf ge wonde mijnwerkers zijn er slecht aan toe. heeft menigeen, die vroeger de leiding der party te scharen. recht hebben krachtens de alge- gevraagd. Jemen heeft te Lake Success het lidmaatschap der V. N. aan- film naar het gelijknamige boek van de Engelse schrijver Richard Llewellyn, die de Chr. Film Actie twee avonden deed vertonen, is de geschiedenis van een jeugd, voorbijtrekkend aan het geestesoog van een man, ge boren in een mjjnwerkersgezin in een dal in Z.-Wales. Een groot en diep godsdienstig gezin, dat als alle andere gezinnen geluk en verdriet, voorspoed en tegen slag kent. Dit is wel de grote verdienste van deze film, dat ze het leven zo onopgesmukt weer geeft en dat er van een schijn wereld, vol onwezenlijke ver wikkelingen, zoals dat met vele films het geval is, geen sprake is. "Wat wy als bezwaar tegen deze film zouden kunnen laten gelden is het ontbreken van een vaste lijn in het verhaal. Dit zal Vel het gevolg zyn van de be werking der film naar de ro man-, het geheel verliest hier door wel iets van de vlotheid en is soms te „flitsachtig", wat me debrengt, dat de overgang der taferelen meermalen tè groot is. Dit neemt echter niet weg, dat we deze film met veel ge noegen zagen; zij doet ons bij ogenblikken ontroeren, maar zij doet ons niet minder af en toe hartelijk lachen. J. J. T. Uitreiking Ambachtsschool diploma's. Vrijdagmorgen vond in de Lu therse kerk te Middelburg de uitreiking plaats van de over- gangsdiplcma's der Ambachts school. Na het openingswoord van de voorzitter van het bestuur, dhr v. Nederveen, kreeg de direc teur der school, dhr E. Visscher het woord. Hy betreurde het misverstand, waardoor de na men (ter gediplomeerden te vroeg m de bladen waren ver schenen. Niettemin wist de heer Vis scher aan deze uitreiking een zeer persoonlijk karakter te ge ven, terwijl iverder een flink aantal prijzen' voor vlijt werden uitgereikt In zijn slotwoord wees de di recteur op de mogelijkheden van verder studeren voor de jonge lui. Hierna nam de heer Neder veen weer het woord, waarbij hij zich aansloot bij de woor den van dhr Visscher. Weth. Westende sprak een kort woord namens het gem. be stuur, waarin hij wees op de meer San gewone belangstelling die het gem. bestuur in deze tijd van wederopbouw koestert voor de Ambachtsschool. Dhr Tange sprak namens de ouders een woord van dank, ter wijl een 6-tal jongens namens de leerlingen dankten voor het genoten onderwijs. De nieuwe cursus vangt 26 Aug. a.s. aan. WSSINGEN. De „Prins Hendrik" zal provisorisch gedicht worden. De „Prinses Juliana" zal worden gelicht. De ferryboot „Prins Hendrik", die medio Juli uit de mond van de Vlissingse buitenhaven werd gelicht, waar het schip met de ferryboot „Prinses Juliana" van af October 1944 onder water had gelegen, ligt nu in het on diepe achterste gedeelte van de haven. Men wil trachten de grote gaten in het scheeps- lichaam provisorisch te dichten en het schip dan naar het dok van „de Schelde" te slepen. Mocht dichting op deze plaats niet gelukken doordat het schip nog te diep ligt, dan zal men het in de buurt van Rammekens op de schorren zetten, om daar tót dichting over te gaan. Als dit gelukt kan het gehavende vaar tuig half Augustus in het Schel- dedok worden opgenomen. Het herstel zal, zonder tegenslag, ze ker ruim een jaar in beslag ne men. Met het lichten van de „Prin ses Juliana" is de Rijkswater-' étaat druk bezig. Eén der uit einden, dat op de „Prins Hen drik" lag, is er afgebrand en dit gebeurt nu eveneens met het an dere uiteinde. Met het afbran den van de bovenbouw vordert men. Wanneer dit werk is ge ëindigd, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men de overblij vende onderbouw in zyn geheel kan lichten. Het schip als zoda nig moet dus als verloren wor den beschouwd. Het baggeren in de buiten- zowel als de-.binnenhaven gaat nog steeds door. GOES. Commissie Noodwet Ouderdoms voorziening. Tot voorzitter en leden van de Commissie van onderzoek in gevolge de Noodwet Ouderdoms voorziening zijn benoemd dhr A. Buis, weth., voorz-, de heren A. C. Burger, M. Zwartepoorte, J. A. Viergever, A. de Jager, W. van Strien en de dames T. diploma's uit met voor iedere leerling een persponlijk woord. De heer Louisse, vertegen woordigde de Bovag, toen hij tot de leerlingen van deze cursus een activerend woord sprak en dank bracht voor de samenwerking met de Am bachtsschool. De burgemeester, mr W. C. ten Kate, die mede aanwezig was, richtte zich met een kort woord ter opwekking tot de leerlingen. De namen-van de leerlingen, die bevorderd en gediplomeerd werden, moeten wij door plaats gebrek laten overstaan. KLOETINGE. Gemeenteraad. Na de beëdiging van dhr A. J. Blok en J. van Oosten, rsp. als wnd. secretaris en wnd. ontvan ger, werd het bedrag per leerling voor het lager onderwijs vastge steld. Mej. E. Schipper werd met in gang van 1 Aug. benoemd als helpster aan de gemeentelijke fröbelschool. Het B. A. zal verzochtworden om de subsidie voor de vereni ging voor wijkverpleging met in gang van 1 Jan. te verhogen. Op voorstel van wethouder Straub werd met ingang van 3 Aug. als tweede gemeentewerk man met algemene stemmen in vaste dienst benoemd dhr A. M. de Visser. De bespreking tussen B. en W. en het bestuur der Chr. bewaar school is inmiddels gehouden. Dit werd medegedeeld door de voorz. op een vraag van dhr Buitenhuis. DOMBURG. .Feestavond. Woensdagavond hield de Dom- burgse voetbalclub in café Tram- zicht een openbare feestavond ter viering van het onlangs behaalde kampioenschap in de 3e afd. van de Afd. Zeeland van de K.N.V.B. Medewerking verleende het fan farekorps „Apollo". De burg. van Domburg, Jhr Ir H. L. Boogaert, feliciteerde de vereniging met haar succes. Hij zai niets onbeproefd laten om de gemeente in het bezit van een sportveld te doen komen en bood daarna de club een passend ge schenk aan. In een. gloedvolle toespraak bracht dhr Imanse lof aan de sportiviteit der Noord-Walcherse voetballers. WEMELDINGE. Dinsdagavond -vergaderde de ringrydersverenïging „Ons Ge noegen" met het doel om op deze avond te zien of er voldoende animo bestond om te komen tot een wedstrijd tussen veteranen en de leden van „Ons Genoe gen". Besloten werd om een der gelijke wedstrijd te organiseren op 30 Aug. az. De wedstrijd zal verreden worden op het sport terrein. Het personeel der Aankoop- vereniging G.A. werd door de directie een uitstapje naar Rot terdam aangeboden. De ouden van dagen maak ten hun jaarlijks .uitstapje naar Rotterdam. KRABJJENDIJKE. Dinsdagmiddag j.l. werd om 3 uur het geheel gemoderniseer de „Krabbendijkse Warenhuis" officieel heropend door de bur gemeester van Krabbendijke de heer Vader. BRUINISSE. Geconserveerde mosselen. Door de mosselinleggerijen, die mede profiteren van de vroege openstelling van de mos- selhandel wordt thans hard ge werkt en dagelijks vertrekt" een auto met werkvolk van hier naar Yerseke. Vooral het buiten land, waaronder ook Engeland, bestaat vraag naar geconser veerde mosselen. Militaire dienstplicht. Officieel is het nog altyd een eer de wapenrok van H. M. de Koningin te dragen. Herhaalde lijk zien we dan ook bij de uit spraken van de tribunaten een verbod om by de gewapende macht te dienen, wat als een verzwaring van de straf wordt aangemerkt. Officieel. Maar in de practyk? Telkens weer komt men nog annonces tegen waarin personeel gevraagd wordt, met de toevoe ging: vry van mili taire dienst. Dat betekent, dat zij die de eer hebben bij het leger te die nen en de laatste jaren heb ben geleerd welke consequen ties dit mee kan brengen wor den achtergesteld bij hen die deze eer niet hadden. Mindere kansen om een betrekking te krijgen. Geringere promotie kansen. 't Is duidelijk, dat we hier met een misstand te doen hebben, 't Is een schande dat onze jonge mensen die voor het leger wor den aangewezen, met al de ri sico's daaraan verbonden, soms jarenlang de nadelige gevolgen moeten ondervinden. Beter zou zijn de zaak om te keren en bij aanvragen voor personeel te vermelden, dat zij, die hun militaire dienstplicht hebben vervuld, de voor keur hebben. De zangvereniging „Tot oefe ning en uitspanning" te Borssele behaalde op het zangconcours te 's-Heer Abtskerke een tweede prijs met 161 p. x)e heer S. Sinke is benoemd tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur te Waarde. Xe Hansweert is wederom een aanvang gemaakt niet het bag,- geren in de buitenhaven.' Hoe wel het werk geruime» tijd in beslag zal nemen, is het nood zakelijk voor de scheepvaart. Het Borsselense kinderkoor maakte dezer dagen een reisje naar Rotterdam waar ze de die rentuin bezochten en een rond vaart maakten. Aan de Huisyestingsconimis- sie te Ktoetinge zijn alsnog toe gevoegd de heren K. M. Straub, A. v. d. Slikke en J. Leys. De Generale Synode der Ned.- Herv. Kerk heeft de kerken opgeroepen tot voor bede in de godsdienstoefe ningen op Zondag 27 Juli voor onze overheid, voor ons volk, voor de Indonesische volkeren, voor degenen, die onder ons eigen volk in bij zondere onrust en zorg ver keren, omtrent het lot van hen, die bij de gebeurtenis sen in Indonesië zo nauw betrokken zijn. De varkensstapel vertoont teruggang. Bij de in Mei j.l. gehouden voorjaarstelling van de vakensta pel is deze in verhouding tot Mei 1946 met rond 200.000 dieren te ruggelopen en bedroeg ruim 50 pet. in vergelijking met Mei 1939. Bijna over de gehele linie is een teruggang te bemerken. Deze komt het sterkst tot uitdrukking bij het aantal biggen beneden zes weken, dat in Mei 1946 nog 371.741 stuks bedroeg, tegen slechts 260.763 in de overeenko mende maand van 1947. Aanzien lijk is ook de achteruitgang in het aantal fokzeugen, dat nog nooit gebigd, heeft, met in 1946 nog 71)979, tegen slechts 3.384 in Mei 1947. Een vermeerdering valt te constateren van het aantel varkens van 60150 kg., alsmede bij het aantal mestzeugen. De varkenstapel benadert than» weer de grootte, die zij had ten tijde van de bevrijding in 19451 De slechte veevoederpasitie is uiteraard de voornaamste oor zaak in de teruggang. Albanië weigert hulp- commissie V. N. onderzoek. Het Joego-Slavische persbu reau, heeft gemeld, dat de Alba nese regering het verzoek van de hulpcommissie van de com- mi^gie yan onderzoek der V.N. voor de Balkan, om de inciden ten in Albanië te bestuderen, heeft afgewezen. De Albanese regering heeft in een officieel communiqué medegedeeld, dat de incidenten die op 19 en 21 Mei zouden zijn voorgevallen een verzinsel zijn van de Griek se regering, met de bedoeling om haar_ herhaalde agressieve „provocaties gericht tegen Alba nië, te verbergen". De positie van de „volksduitser". De voorbereidingscommissie van de internationale vluchte lingenorganisatie heeft met vijf tegen vier stemmen besloten, dat ook ïïi z.g. Volksduïtsers personen v>n Duitse afkomst, doch zonder de Duitse nationali teit recht hebben op de be scherming van de I.R.O. (Intern Refugee Organization), tenzij zij op grond van een andere bepa ling van die bescherming zijn uitgesloten. Deze beslissing is voorname lijk van invloed op het lot van ongeveer 214.000 verplaatste personen in Oostenrijk, die door Frankrijk gaarne als immigran ten zouden worden toegelaten. Resolutie van Duitse eenheidspartij. De bestuursraad van de socia- listisch-communi'stisthe een heidspartij in de Sowjet-zone van Duitsland verklaart in een resolutie, dat een Amerikaanse lening aan West-Duitsland de inlijving van dit gebied in een blok, dat een bedreiging voor de vrede vormt, zou betekenen. De raad stelt voor, dat de Duitse anti-fascistische partijen tijdeps een conferentie tot een accoord zullen ge ken, „teneï®- de Duitslands ster. P de confe rentie te Londer. 'die der vier ministers van buitenlandse za ken) te doen horen." Dodelijk schot. De 23-jarige Knopf uit Amers foort, pas uit internering ont slagen, heeft een 19-jarig meis je, met wie hij weer betrekkin gen wilde aanknopen, met een revolverschot gedood. De dade/ is in arrest gesteld, evenals een korporaal, van wie hij de re volver had geleend.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2