De Nederlandse troepen met enthousiasme ontvangen. ,(j0m Gunstige situatie op West-Java. Commissie van deskundigen werkt in snel tempo. Zal Leopold afstand doen ten gnnste van Prins Boudewgn Frankrijk neemt de 4500 Joodse immigranten van de „Exodus" op. Zij die vielen. Petkof ter verantwoording. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Acties bij Arnhemia en Bindjai. Republikeinse legerberichten tegenstrijdig. Bi| de bevolking allerwege begrip vgor de taak der troepen. Nederland wil eerst de beste methodes voor maximaal gebruik der huidige capaciteit bestuderen. Wereldpers niet gunstig gestemd over het Nederlandse optreden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, I* Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 93, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. BcoUttotoUe- 2ieke*it/e-qdeg.i*i$' Van verschillende zijden wordt de laatste tijd de aandacht ge vestigd op de verhouding van het aantal Roomse ziekenhuizen tot het aantal Protestantse. Vooral voor ons gewest is hier een vraagstuk, dat een oplossing Het is opmerkelijk, dat er zo weinig Protestants Christelijke ziekenhuizen zijn. Men heeft uit gerekend dat er tegenover 13.438 Roomse ziekenhuisbedden slechts 3897 Protestantse in geheel ons land zijn. Roomse ziekenhuizen vindt men in geheel ons land. Ook in plaatsen en streken waar zo goed als geheel geen Roomsen wonen. Bekend is vooral Winschoten, waar slechts drie procent der be volking tot de Roomse kerk be hoort. Wij willen ons echter thans al leen beperken tot eigen gewest, omdat daar meer dan elders dit ziekenhuisprobleem van gewicht is. Immers gaan bijna alle zieken van de eilanden Tholen en St. Philipsland en het Oostelijk deel van Zuid-Beveland naar een der W.est-Brabantse ziekenhuizen, die met uitzondering van het Diaco- nessenhuis in Breda alle Rooms zijn. De bezwaren van het ver voer verhinderen velen echter om naar Breda te gaan. Daarbij komt hetgeen de laat ste tijd op Schouwen plaats vond. Op dit eiland had men het voor recht een eigen ziekenhuis te mo gen bezitten. Dit staat, naar wij menen, vanwege de centrale lig ging te Noordgouwe. Om een der gelijke inrichting ..naar de eisen van, deze tijd te onderhouden is voor zulk een eiland reeds aller inspanning nodig. Doch wat ge schiedde nu kort geleden. Hoewel op dit eiland slechts ongeveer 800 Roomsen wonert tegen 23.000 Protestanten is men van die zijde begonnen om in hetCornelia Liefdehuis^ te Zierikzee een zie kenhuis in te richten. Vergelijken we daarbij de tota le verhoudingen voor de gehele provincie Zeeland, dan zien we dat er in deze provincie slechts één Protestants Christelijk zie kenhuis gevonden wordt tegen vijf Roomse. Rekenen wij de vijf neutrale ziekenhuizen tot de Pro testantse dan wordt de verhou ding 341 Roomse ziekenhuisbed den tegen 338 Protestantse, waarbij dan niet vergeten moeten worden de plaatsen, welke op Brabant zijn aangewezen. En dit terwijl niet meer dan een vierde der bevolking tot de Roomse kerk behoort. Wij gaan in dit artikel thans niet trachten de reden van dit overal openen van Roomse zie kenhuizen na te speuren. Wij la ten dan ook rusten de vraag of dit in verband staat met de mis sie-arbeid der kerk. En een woord van lof voor de vaak op offerende arbeid der liefdezusters willen wij niet achterwege laten. Het gaat niet tegen de verpleging die in vele ziekenhuizen voorbeel dig is. Ook moet erkend worden, dat de predikanten, welke in deze inrichtingen hun zieken bezoeken alle mogelijke welwillendheid on dervinden. Doch daar gaat het in de kern der zaak niet om in deze. 't Gaat om de sfeerwaarin de zieken moeten liggen. En dan verwon dert het altijd weer, dat men dit betrekkelijk zo gemakkelijk neemt in onze kringen. Juist in dagen van ziekte heeft men behoefte aan vertroosting. Men is zeer gevoelig voor indruk ken. Men voelt zich naderen tot de poorten van de dood. Het aardse 'leven verliest zijn glans en men wordt als het ware. ge dwongen om zich bezig te houden met de eeuwige dingen. In die dagen heeft het Woord des Heeren macht op de zielen. Het vindt ook ingang in de har ten. En het kan niet uitblijven of de uitingen van het Roomse gods dienstige leven staan, omdat die zo geheel anders zijn, min of meer tegen. Wij zouden voor onze zieken dan ook niet minder mogen ver langen dan een werkelijk Protes tants Christelijk ziekenhuis. En wij .denken daarbij in 't bijzonder aan zovele jonge mensen wier ge moed voor vnieuwe indrukken nog zo vatbaar is. Het is goed, dat deze dingen weer eens met kracht aan de or de gesteld worden. Zijn wij goed ingelicht dan hebben op Schou wen de kerken zich met het zie kenhuiswezen op dat eiland be moeid en door finantiële steun bet voortbestaan van het Protes tants Christelijk ziekenhuis mo gelijk gemaakt. Wanneer er gesproken wordt over het stichten van een Protes tants Christelijk ziekenhuis dan wordt telkens het bezwaar der grote kosten welke dit meebrengt naar voren gebracht. Geldt dit voor Rome niet? Is het niet een weinig vernederend voor ons, dat wij Rome daarvoor moeten laten zorgen. Wat Rome kan in zuiver Protestantse streken, kunnen wij dat niet voor ons zelf? Gaan deze dingen ons niet aan. Wij spreken vaak-van onze taak en roeping. Zoeken wij die roe ping soms niet ver, terwijl ze vlak bij ons ligt. Hier is een taak, die ons allen wel duidelijk moet zijn. Het betreft hier een zaak van genoegzaam belang om ze ernstig onder de ogen te zien. W. V. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 703 Abonnementsprijs 3.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 6 cent per woord SATERDAG 26 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.52 u., onder 20.40 u. Maan op 16.34 u., onder u. Hoofdredaoteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEL"fZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTKA te Vlissingen en Ds W. VROEG IN DEM'EV te Poortvliet. - Hoogwater te Vlissingen. Zondag 27 Juli: 9.37 u. 1.49 m., 21.57 u. 1.42 m. Onze verliezen tot nu toe: 32 doden, 41 gewonden, 7 vermisten. Gistermiddag is te Batavia het volgende officiële legerbericht uitgegeven: In West-Java werden Poerwakarta, 18 km. ten Zuiden van Tjikampek, Famanoekan, Mauljalaja, Tjitjalenka, Pasarboengoer en Pegandanbaroe bereikt en bezet. De ondernemingen Tjipetir, en Parakan Salak in het gebied van Soekaboemi werden bereikt. Op deze ondernemingen had brandstichting plaats gehad. De tunnel bij Saksaat, in de spoor lijn BandoengPoerwakarta, is in onbeschadigden toestand aangetroffen en bezet. Tjikalong-Netan, gelegen beoosten de lijn TjimahiPoerwakarta, werd bezet. In de buurt van de reeds genoemde plaatsen Tjitjalenka en M&djalaja is door de republikein se gewapende troepen veel vernield en verbrand. Luchtverkeuning wees uit, dat het bekende radio station Malabar in brand staat. Zuiveringsacties hadden plaats in de omgeving van Banjoebiroe. In Oost-Java werd Pasoeroean bij verrassing bezet. In de omgeving van Probollonggo werden zuiveringsacties uitgevoerd, waarbij arrestaties werden verricht. Djatiroto werd bezet, waarbij de aldaar gelegen suikerfabriek in onbeschadigde toestand werd aangetroffen. In de stad Modjokerto hadden gedurende de nacht infiltraties plaats. De daartegen genomen maatregelen hadden een volledig, succes. VOOR DE ZONDAG: Dit is het laatste appèl in de wereldgeschiedenis. Christus schrijft de slot regels der historie: De duivel, het beest en de valse profeet, zijn geworpen in de poel van vuur en zwa vel, om gepijnigd te worden dag en nacht in alle eeuwig heid. Nu komt nog het grote gericht over de mensen. God houdt appèl. En al de doden gehoorzamen. Staande voor Zijn aangezicht, de groten en geweldigen, de kleinen en vertrapten, al die milliarden, die in der eeuwen loop op deze aarde leefden. Ze be horen tezamen op dit laatst appèl, want ze vormen ten slotte een eenheid: allen ge sproten uit Adam, allen in hem gevallen. En ik zag de doden, klein en groot, staande voor God. Openb. 20 12'. Sumatra: Bij Medan qndernamen gewapende republikeinse groe pen in de nacht van 22 op 23 Juli aanvallen op het pas door Nederlandse troepen bezette Bindjai, terwijl ten Oosten van Medan op enkele Nederlandse posten en patrouilles werd geschoten. Ook in het nieuw bezette gebied rond Medan vinden zuiverings acties plaats. De treinverbinding tussen Medan en'Arnhemia werd hersteld. Rond Padang werden eveneens de zuiveringsacties voort gezet, zonder dat weerstand van betekenis werd ondervonden. Aanzienlijke hoeveelheden wapens werden in beslag genomen. Aan republikeinse zijde bedroegen de verliezen hier enkele doden. Uit Palembang wordt bericht, dat Baroeradja, 150 km. ten Zuid- Westen van de stad, werd bezet. De houding van de bevolking tegenover de Nederlandse troepen^ laat nauwelijks iets te wensen over. Men toont zich hier en daar weliswaar wat onzeker, dock elders, bijvoorbeeld in Cheribon en in verschillende plaatsen in de Preanger en in Oost-Java, werden de troepen met enthousiastme ontvangen. De bevolking uit de omstreken van het vliegveld Kalidjati liep toe om hulp te' verlenen bij het noodzakelijk herstel. Hierdooi; was dit vliegveld Donderdag reeds voor gebruik geschikt. Opge merkt kan worden, dat bij de bevolking allerwege begrip Wijkt te bestaan omtrent de taak van de Nederlandse troepen. Van tegenstand van enig gewicht is, uit militair oogpunt bezien, nauwelijks sprake. De verliezen aan onze zijde sedert het begin van de acties be dragen S3 doden, 41 gewonden en 7 vermisten. Thans is bevel afgekomen voor de deportatie van 254 Duit sers, die in Zuid-Afrika zijn ge ïnterneerd en zich sympathisan ten met het nazi-regime betoond hebben. De correspondent van Aneta te Bandoeng meldt, dat hij op de weg van Bandoeng naar Che ribon in de gelegenheid is ge weest op te merken,'dat nergens enige tegenstand werd geboden en dat zelfs talrijke landmijnen niet waren ingegraven. De steile bergpas bij Tjadas- pangeran was slechts op een half dozijn plaatsen gedeeltelijk opgeblazen, en was' na enkele uren hersteld. Soemedang was niet vernield. De belangrijke grote brug bij Tomo over de Tjimanoek was in tact, evenals de suikerfabriek bij Kadipaten, waar honderden ton nen suiker werden aangetroffen. Bevolking reageert gunstig. Dat de Indonesische bevolking in de Soendalanden gunstig zou reageren, was te verwachten, doch het is verheugend en.op vallend, dat eenzelfde toestand in het Cheribonse heerste, waar de bevolking eén sterke Javaan se inslag heeft De correspondent van Aneta vermoedt, dat de T. R. I. zich in de bergen schuil houdt. In het Bandoengse wist een Nederlands onderdeel een - be langrijke plaats te bezetten. De T. R. I. werd daar volkomen verrast én verzette zich niet, dóch zocht een goed. heenkomen. De republikeinse ambtenaren werken thans samen met de Ne derlandse troepen. Chinese wijk in brand gestoken. De correspondent van Aneta te Medan meldt, dat de Neder landse troepen bij de bezetting van Arnhemia de. Chinese wijk van de stad in vlammen aantrof fen. De Chinese bevolking ver telde, dat de Lasjars met flessen benzine branden hadden ge sticht. De opruimingswerkzaam heden zijn in volle gang. Hoewel zij daartoe alle voor bereidingen hadden getroffen, hebben de republikeinen geen gelegenheid gehad Bindjai in brand te steken. Bij het gemeen tehuis en in de Chinese wijk waren berizinedrums opgesteld. De toestand te Batavia. Na vijf dagen van militaire actie heeft de daaruit voort vloeiende situatie in Batavia weinig invloed op de handel en de economische toestand uitge oefend.. De rijstprijzen tonen een dalende tendentie en de prijzen van de groente op de diverse pasars handhaven zich. De handel op de geldmarkt is levendiger dan ooit. Tegenover Aneta is verklaard, dat sedert het begin van de mili taire actie alle werkzaamheden van de politie te Batavia een vlot verloop hebben gehad. De taak van dg politie blijft hoofd zakelijk beperkt tot verlenging van bijstand aan de maatregelen van de militaire politie. Zo bij voorbeeld -het in beslag nemen van republikeinse auto's de z.g. „X"-auto's, waarvan de dienst van het motortransport heruit gifte moet doen aan bepaalde personen. In de eerste plaats ko men Indonesische geneesheren voor teruggave van hun auto's in aanmerking. Plundering in Lawang. Aneta verneemt uit Soerabaja dat vluchtelingen uit Lawang gemeld hebben, dat de Chinese toko's in Lawang in de nacht van Woensdag op Donderdag door de T.R.I. geplunderd en in brand gestoken zijn. Een toko houder werd vermoord. In een ander huis werd de hoofdbewo ner door geweerschoten afge maakt, terwijl de toesnellende oudste dochter werd doodge schoten. Geweren in handen van de bevolking. Volgens een bericht van An- tara heeft de republikeinse mi nisterraad bevel gegeven, dat de plaatselijke defensieraden en, an dere instanties alle te hunner beschikking staande geweren en Maar nu komt de eeuwige scheiding. Want God slaat Zijn boeken open. Voor Hem is niets verborgen, bij Hem niets vergeten. Wat in het verborgen is geschied, wordt nu van de daken gepredikt. Een eindeloze stroom van ongerechtigheden. Allen zijn verdoemelijk voor God. Maar. Gode zij dank, wan neer wij allen daar zo zullen staan, naakt voor onze God, dan zal Hij nog een ander boek openslaan, dat das le vens is. Daarin staan de na men van allen, die Christus heeft gekocht met Zijn bloed Vrijgekocht van dé eeuwi ge dood! Het zal zijn gelijk eenmaal in Egypte. Waar het bloed aan de deurpost was, daar ging de verderfengel voorbij. Wist ik toch maar of mijn naam in dat boek des levens staat! zult ge misschien zeggen. Dat kunt ge weten.' Als ge Christus in het geloof aangrijpt, dan kunt ge Het nu gelóven en ge zult het eenmaal zien, dat Hij met Zijn hartebloed uw naam in dat boek geschreven heeft. Wie in den Zoon gelooft, die hééft het eeuwige leven. En dan zal voor u op die grote appèldag de poort open gaan naar de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, naar de Gouden Stad, waar ge met lichaam en ziel zult wonen. Bij God en het Lam. Met dl de zaligen. Eeuwiglijk. De Parijse conferentie. Vragenlijst voor 3 Augustus terug verwacht. Het comité voor Europese economische samenwerking hoeft Donderdagavond zijn goedkeuring gehecht aan vijf vragenlijsten, opgesteld door de commissies van deskundigen, en de datum van 3 Augustus vastgesteld als uiterste termijn voor indiening van de op deze lijsten gevraagde gegevens voor uitwerking van het plan-Marshall. Het Prinselijk gezin weer herenigd. Na-een verblijf van ongeveer 5 weken in het Nederlandse Gasthuis voor Ooglijders te Utrecht tot het ondergaan van een operatieve oogbehandeling, welke met goede uitslag is bekroond, keerde ons jongste prinsesje in het Prinselijk gezin terug, tot grote verheu genis van haar ouders en van haar zusjes. De vragenlijsten weiden nog dezelfde avond pe>- speciale gele genheid door de lucht verzonden naar de hoofdsteden van de zes tien landen, die aan de Parijse conferentie deelnemen. Dit twee de stadium van het werk der conferentie is reeds vier dagen na de instelling van de commis sies van deskundigen voltooid. Binnenkort zal een speciale vragenlijst betreffende de Duitse dere gegevens verstrekt: Er zijn thans enige nadere gegevens beschikbaar omtrent de verschillende gebieden, die in de laatste dagen door de Neder landse troepen zijn bezet. Cheribon: de republikeinen waren volkomen verrast. Daar zij geen aanval van de landzijde op deze havenplaats verwacht ten. Onze spitsen bereikten in snelle" vaart de haven, waar de republikeinen zich zonder noe menswaardige tegenstand ge- wonnen gaven. De bevolking van munitievoorraden, welke aan de de stad en van de omgeving was staat toebehoren, ten spoedigste enthousiast over de komst van gratis onder de bevolking moe ten verdelen. Toelichting op het leger bericht. De „Dienst Legercontacten" heeft officieel de volgende na- de Nederlanders en zeer behulp zaam. De electriciteitsvoorzie- ning is normaal. Ook de toko's zijn geopend. Bij Tjikampek bleven de hout zagerijen en een suikerfabriek in tact De Franse premier, Paul Ra- madier, heeft te kennen gege ven, dat Frankrijk wel geneigd is om de 4500 landverhuizers, die Groot-Brittannië terug zal bren gen, blijvend op te nemen. De landverhuizers mogen zich, in dien zij dit wensen, voorlopig in Frankrijk vestigen en het is niet uitgesloten, dat zij zich blijvend in Frankrijk mogen vestigen, in dien zij hierom verzoeken en in dien zij werk vinden Het is werkelijk beklagens waardig, aldus Ramadier, dat deze verplaatste personen, waar van het grootste gedeelte 7 jaar in nazi-kampen geïnterneerd is geweest, nog steeds op zoek zijn naar een toevluchtsoord. Voorbereidingen voor ontvangst. Franse regeringsambtenaren zijn begonnen voorbereidingen te treffen voor de ontvangst van de Joodse vluchtelingen, die aan boord van de „Exodus" in Pa lestina hadden willen binnenko men, doch thans door de Britse schepen „Ocean Vigour", „Run- nymede Park" en „Empire Ri val" naar Frankrijk terugge bracht worden. Een interdepar tementale bespreking werd ge arrangeerd voor het opmaken van plannen voor het onderdak brengen der vluchtelingen, 4500 in getal, hun voedselvoorziening en medische verzorging. Bij de haven zullen treinen gereed staan om hen, die zich naar elders in Frankrijk willen bege ven, te vervoeren. Hulp aan teruggevoerde Joden. Een lid van het Algemene Joodse Vakverbond in Palestina, Orenstein, heeft te Parijs ver klaard, dat Louis Saillant, de secretaris-generaal van het We- reldverbond van Vakverenigin gen, zijn hulp heeft-beloofd aan Spaak komt waarschijnlijk met compromi s-voor stel. <h In België is men thans druk doende om tot een oplossing van de koningskwestie te geraken. De Belgische minister-president heeft een partijen-conferentie bij eengeroepen, waarvan de bedoe ling is, dat de kaarten op tafel worden geworpen. Uit de besprekingen met de po litieke partijen blijkt, dat de Bel gische eerste minister Spaak, nog geen enkel voorstel heeft ge daan en de beraadslagingen slechts gebruikt worden om het standpunt der verschillende par tijen nader te leren kennen. Anderzijds wordt beweerd, dat de oplossing die de heer Spaak zou voorstellen, als volgt luidt: zijn van mening, dat de meerder heidspartijen en de regering hun houding duidelijk dienen te bepa len met het oog op een definitie ve oplossing van de konings kwestie. Uit de documenten van de com missie Servais is gebleken, dat de koning steeds gehandeld heeft in het belang van het land, doch dat hjj bepaalde handelingen heeft verricht, die tegenstrijdig zijn met de koninklijke preroga tieven. Derhalve zou de koning toegestaan worden naar België terug te komen om afstand te doen van de troon, ten voordele van zijn zoon Erins Boudewjjn. Prins Karei zou het regent schap blijven waarnemen tot de kroonprins meerderjarig zou zijn. Naar verluidt, zouden de linkse partijen en althans zeker de so cialisten en liberalen gunstig ge stemd zijn tegenover dit voor stel. De houding van de K.V.P. is echter nog niet bekend. De regering publiceert een lijst van in Indië gesneuvelde soldaten en gedurende het tijdvak van 1824 Juli. Op deze lijst komt o.q. voor tweede luitenant P. Bare- man uit Axel, gesneuveld op 21 Juli, omgeving Ban doeng. Guerilla op Madagaskar duurt voort. Moutet, de Franse minister van Overzeese-gebiedsdelen heeft des- gevraagd verklaard, dat de „ge leide" güerilla op Madagaskar nog voort duurt en de Franse troepen zullen blijven trachten haar te bedwingen tot zij over de middelen beschikken om het opstandige gebied te bezetten. Dc toestand in Costa-Rica. Otilio Ulate, leider der op positiepartij in. Costa-Rica, heeft Na een bijeenkomst van de li- verklaard, dat hjj niet aan het berale fractie van de Belgische Kamer eil Senaat op Donderdag ochtend is een communique ge publiceerd, waarin wordt mede gedeeld, dat de links-liberalen de 4500 Joodse immigranten van hun. standpunt t.a.v. de konings- de „Exodus 1947". hoofd staat van een revolutie, maar dat hij alleen van de re gering garanties voor vrije ver kiezingen wil verkrijgen Hij heeft alle stakers aanbevolen strubbelingen met de autoritei kwestie niet zullen wijzigen. Zij ten te vermijden. De wereldpers laat zich nu niet bepaald gunstig uit over het optreden van de Nederlandse regering in Indonesië. Zo schrijft het Amerikaanse blad de „Chi cago Daily Tribune" in eefi hoofdartikel, onder de titel „Het Javaanse Pearl Habour": „De Nedérlandse troepen op Java hebben een „ï>earl Habour-aan- val" ingezet tegen de republi keinse troepen vier en twintig uur voordat de wapenstilstand tussen de beide legers afliep. De Amerikaanse bijdrage tot ver wezenlijking van de vier alge meen menselijke vrijheden en beginselen van het Atlantic Charter bestond in dit geval uit delevering van het merendeel der wapenen en het opleiden van een deel der troepen, die momenteel gebruikt worden om de Indonesiërs te onderwerpen. Dr van Mook kondigde de her vatting van de vijandelijkheden aan met de houding vóta iemand, wiens geduld eindelijk is uitge put. Het feit, dat de Nederlan ders eigenlijk niets hadden om over te onderhandelen, omdat zij geen recht hebben om in Indo nesië te zijn, komt natuurlijk niet bij Van Mook en zijn land genoten ter sprake. Het is niet temin de waarheid. Het Nederlands-Indische be stuur is de indringer. Het tracht zijn wil aan de inheemse bevol king op te leggen en alle aan spraken op souvereiniteit, welke het meent te mogen ontlenen aan het langdurige bezit van het land, zjjn vernietigd, toen de Japanners de Nederlandse sou vereiniteit hebben vernietigd. Het zijn niet de Nederlanders geweest, die de Japanners heb ben verdreven. Dit was het ge volg van militaire acties op dui- zende mijlen afstand door de Amerikanen uitgevoerd. De „New-York World Tele gram" schrijft onder de titel „Een niet te verontschuldigen oorlog": „De Nederlandse rege ring heeft haar positie in de we reld grote schade toegebracht door haar bevel tot militaire ac ties tegen het Indonesische volk. Wat Nederlandse officiële krin gen beschrijven als een politio nele actie op beperkte schaal, is in feite een oorlog." Het blad besluit met de woorden: „De Nederlanders dienqn terstond voor de gehele westerse wereld ter verantwoording te worden geroepen voor deze niets ont ziende aanval op het Mohamme daanse Indonesië". De „Baltimore^ Sun" schrijft: „Door onverantwoordelijk ge bruik van wapengeweld hebben de Nederlanders in Indonesië „een gok gedaan" naar het her stel van orde en het bereiken van economische voordelen langs de kortst mogelijke, weg, die bo vendien een verouderde voor oorlogse weg is." De „Christian Science Moni tor" schrijft o.m.: „De geduldige pogingen van Sjahrir om voor zijn land de weg te banen van kolonie naar dominion-status zijn verijdeld door de anti-Ne derlandse extremisten binnen zijn eigen regering. De lankmoe dige en verziende Nederlandse bewindsman Dr van Mook werd tenslotte gedwongen in een wan hopige en twijfelachtige poging om de orde te herstellen, zijn toezlueht te nemen'tot hernieuw de militaire acties tegen de In donesiërs." Ook de Engelse bladen laten zich niet bepaald prettig ten op zichte van ons land uit. Volgens de diplomatieke cor respondent van de „News Chro nicle" er geen schijn van waarheid in de geruchten „wel ke blijkbaar in Den Haag de ronde doen, dat de Britse en Amerikaanse regeringen in het geheim hun goedkeuring hebhén gehecht aan het Nederlandse "be sluit tot de oorlog tegen de In donesiërs over te gaan". „De Britse regering in het bijzonder heeft maanden lang gewerkt om het tegenovergestelde resultaat te bereiken." De „Daily Herald" schrijft: „Het is thans duidelijk, dat de Nederlandse regering niet de be doeling heeft Bevins aanbod tot het verlenen van goede diensten om de vrede in Indonesië te herstellen, te aanvaarden. Men kan de vraag stellen of het wel licht reeds te laat is voor de Nederlandse regering om van gedachten te veranderen." Enkele Franse bladen laken eveneens het optreden der Ne derlandse regering, hoewel meer begrip wordt getoond voor de Moeilijkheden. economie gereed komen. Voor October rapport aan Truman. Averel Harriman, de Ameri kaanse minister van Handel, heeft medegedeeld, dat de datum van 1 October vastgesteld is als termijn voor de indiening bij Tru man van een rapport over het geen de V.S. kunnen opbrengen voor bijdrage aan de wederop bouw van Europa volgens het plan-Marshall. Het rapport zal opgemaakt worden door een on partijdige commissie van negen tien „vooraanstaande burgers", onder voorzitterschap van Harri man, daartoe door Truman aan gewezen. Dit rapport zal bestu deerd wordjgi tegelijk met het rapport, dat verwacht wordt van het comité voor Europese samen werking en wel in September. Gezien de door Harriman aan gekondigde termijn meent men des te zekerder te kunnen voor zeggen, dat het ontwerp lang niet voor November op zijn vroegst, voor behandeling door het con gres gereed zal zijn. De zienswijze der Neder landse delegatie. De Nederlandse delegatie is van opvatting, dat de conferentie van 16 landen te Parijs eerst de beste methoden moet bestuderen voor een maximaal gebruik van de huidiget capaciteit van de indu striële en agrarische productie van Europa en later pas over moet gaan tot een bespreking van de geschikte middelen om de ze productie te ontwikkelen. De Nederlandse delegatie, aldus A.F.P., is van mening, dat een overeenkomst tussen de verschil lende delegaties gemakkelijker is te bereiken, indien de twee vraag stukken op deze wijze gescheiden gehouden worden, terwijl Frank rijk en Groot-Brittannië ze tege lijkertijd wouden willen bespreken Wat het vraagstuk Duitsland betreft, dit wil de Nederlandse delegatie slechts behandelen pn het algemeen Europese kader. Opgemerkt wordt, dat de Duitse industriële productie nog niet het peil bereikt heeft, dat door het verdrag van Potsdam werd toe gestaan. De Duitse industrie zou zo spoedig mogelijk dit peil moe ten bereiken teneinde het econo misch herstel van. Europa te sti muleren. Tenslotte is de Neder landse delegatie van oordeel, dat- het verdrag van Potsdam herzien moet worden met inachtneming van" veiligheidsmaatregelen tegen het Duitse gevaar. Het eenzame gehucht Sella- field in West-Cumberland is als vestigingsplaats gekozen v >r Engelands eerste atoomenergie- fabriek. Gistermorgen is te Sofia de beschuldiging voorgelezen je gens de Bulgaarse oppositie-lei der Petkof en de zijnen, die er van verdacht worden het hui dige regiem met behulp van ge wapende macht omver te willen werpen. De openbare aanklager heeft de doodstraf of in élk geval le venslange gevangenisstraf tegen Petkof en de zijnen geëist. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Zater dagavond: Overdag over het algemeen zonnig weer,-maar met geleide lijk iets toenemende- onweers activiteit. Weinig wind, aan de kust echter tijdelijk zeewind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1