NAAR EEN DERDE WERELDOORLOG? De Regeringsverklaring inzake NederL-Indië. De tweede dag dei Vierdaagse. GEMEENTERADEN Verduistering en valsheid in geschrifte. Wie met inzicht in het historische wereldgebeuren het eigenaardige en geenszins voortreffelijke boek van Elliot Roosevelt, (in devertaling: „Zoals hij het zag...") leest, vindt de bevestiging van deze uitspraak in tweeërlei opzicht. Want het blijkt uit deze weergave van de conferenties tussen Roosevelt en Chupchill hoe Roo sevelt tweemaal beslissend de ervaring en de op ver vooruitzien gebaseerde plannen van Chur chill doorkruiste. Herhaaldelijk en dikwijls fel staan zij tegenover elkaar: Roosevelt, de idealist, een voortreffelijk mens, een gave figuur maar „jong" als zijn land en zonder de nuchtere staat- mans-ervaring van de harden, realistische Churchill. Tweemaal schuift de jongere de oudere terzijde ten detrimente van de westerse wereld, ten faveure van Stalin en van alles, waarvoor- Stalin (letterlijk: de Stale) staat. gingsfroht voorbereid) aan. Echter: ook'de Balkan-onder neming was een zeer bezwaarlij ke, zéér moeilijke, die in een zwaar bergland met weinig goede wegen de Duitse verdediger alle kansen bood. fascisme reeds bij hun opkomstMaarChurchill voorzag volko- had onderkend. Hieruit ontstond men terecht dat men de Russi- een controverse. I sche legers aan gene zijde van de Chnrchill en de zijnen wensten 't Weichsel en de Donau moest hou- tweede front niet te vormen door den... met het oog op de vrede, een aanval over het Kanaal, datEenvoudig omdat men die legers wil zeggen een landing tegen een daar nooit meer weg zou krijgen uitermate sterk vestingfront. Zij Dat woog bij hem zwaarder dan zochten dat tweede front via de al het andere. En het tegenwoor- Balkan of West-Europa. Roosevelt voelde wel dat er een gevaar, een dreiging in het Bols jewisme kon zijn... mogelijk... misschien. Churchill zag het even zeker, even dodelijk als Hitier en het Balkan, tegen het „weeke onder lijf vap Europa". Uit een politiek-strategisch dige wereldgebeuren heeft hem in het gelijk gesteld. En dan: indien instede vaft kor oogpunt beschouwd was deze poraal Hitier een veldheer als de zienswijze inderdaad te verkiezen, Daarbij komt: Churchill is inder daad strategisch begaafd; dat is in de 1ste Wereldodrlog overtui gend gebleken. Bovendien: men valt bij voorkeur niet de sterkste zijde (en dan als modern vesti- oude Moltke of von Schlieffen, als een von Seeckt of een von Back op het ogenblik der invasie zelfs maar de toen beschikbare Duitse legers in Frankrijk en de Lage Landen had aangevoerd, dan is het zeer de vraag of Mont- gommery, Bradley en Patton ooit een .voldoend ruim landingshoofd hadden verkregen» voor een uit breken. De grote controverse. Over deze controverse lezen we in Elliot's boek een paar veelzeg gende passages. Tijdens de con ferentie van Teheran liet Roose velt zich tegen zijn zoon o.a. als volgt uit: „Telkens wanneer de Prime Minister de invasie verdedigde, was het iedereen duidelijk wat hij bedoelde. Dat hij voor alles be oogde door te dringen in Cen traal Europa om het Rode Leger uit Oostenrijk, uit Roemenië en zo mogelijk zelfs uit Hongarije te houden. En als oom Josef (Sta lin) de militaire voordelen van een invasie uit het Westen op somde... was die zich steeds be wust van wat dat politiek bete kende". Waarom kiest Roosevelt dan toch Normandië? Het debat in de Tweede Kamer. Woensdagavond i» de open bare vergadering der Tweede Kamer voortgezet. De beraadslagingen werden geopend door de heer d e Groot (Comm'.), die er op wees, dat het parlement her haaldelijk voor voldongen feiten wordt geplaatst. Spr. merkt op, dat men steeds terugkomt op de souvereiniteit over Indië. Z.i, be rust die op de eeuwenlange ko loniale onderdrukking. Naar zijn oordeel is het recht waarover men spreekt onrecht. Het is fout daarop voort te bouwen. Men kan de ingezette actie noemen zoals men wil, er wordt geweld gebruikt. Het masker is afge worpen, Linggadjati bestaat niet meer. Men heeft het gebruikt,om de Indonesiërs aan de praat te h< oden. i. i betoogt verder o.m. dat de P v. d. A. uit deze regering be hoort te treden. De heer van der Goes van N a t e r s (P. v. d. A.) wijst op de analogie met Viet, nam. De houding der Franse communisten is anders dan die der Nederlandse communisten. De heer Sehoonenber-g (Comm.) betoogt, dat de jeugd de koloniale oorlog niet wil en dat Nederland stopzetting der vijandelijkheden eist. De heer Tilsnus (C.H.) verklaart zich thans tot slechts enkele opmerkingen te willen beperken. De tijd van praten is voorbij, de tijd van handelen is begonnen. Spr. vraagt zich af of het verantwoord was te wachten tot 21 Juli alvorens tot hande lend optreden werd overgegaan. Is er niet te lang onderhandeld? De 'concessies, welke de lt^-g.-g. heeft voorgesteld, zijn naar sprekers mening te ver gegaan, zo o.m., dat de Nederlandse troe pen onder de interim-regering zouden komen te staan. De com missie-generaal heeft z.i. haar betekenis verloren en kan wor den opgeheven. Met voldoening stelt hij vast, dat de regering eindelijk heeft ingezien, dat het zo niet verder kon. Overigens geeft hij te ken nen, dat we een vredelievend volk zijn. Wij wensen vrijheid, recht en gezag volgens onze Chr.-Hist. beginselen. Namens zijn fractie verklaart de heer Tilanus, dat zij de stap der regering goedkeurt. Het is souvereine plicht de politionele maatregelen binnen de grenzen van het Koninkrijk zelfstandig uit te voeren. Arbitrage is z. volkomen uitgesloten. De heer Schouten (A.R.) zegt, dat de vraag, waarvoor men nu staat deze is: was het inzetten In Oosténrijk werden 389 ge vallen van kinderverlamming gerapporteerd, in Tirol 189. Te Regen (Beieren) zijn door de Amerikaanse bëzettingsauto- riteiten 11 personen gearres teerd, verdacht van ondergrond se activiteit. onzer machtsmiddelen te vermij den Zijn antwoord daarop is ontkennend. Daarmede is, tevens uitgesproken dat het besluit der regering van 18 Juli zijn instem ming heeft. De regering kon z.i. niet anders handelen dan zij ge handeld heeft. Spr. zet verder uiteen, dat de houding der regering ten opzichte van de concrete republiek een an dere is dan die van zijn partij. Op belangrijke punten moet spr, zich zijn beslissing voorbehouden. Thans is het niet de tijd daarop in te gaan. Er zou z.i. tot volledi ge overeenstemming gekomen kunnen worden, als volledig werd gehandeld overeenkomstig de re geringsverklaring van 7 Decem ber 1942. Als de regering dat doet dan kan zij op sprekers frac tie rekenen. Spr. uit de wens, dat onze troe pen hun taak op beheerste wijze zullen volbrengen. De heer Vonk (P. v. d. V.) verklaart, begrip te hebben voor de moeilijkheden bij het nemen der beslissing door de regering, welke hij alle wijsheid toewenst. Spr. bepleit oun. de noodzake lijkheid om terug te keren tot de volledige rechtstaat. De periode van het regeren met voldongen feiten moet beëindigd worden. De heer- RoTnme (K.V.P.) acht het regeringsbesluit, het enig mogelijke onder de gegeven omstandigheden. Wij betreuren het oprecht en diep, dat de om standigheden de regering geen andere mogelijkheid hebben opengelaten. Onze gedachten en gebeden gaan naar onze troepen en naar hen die hun dierbaar zijn. De troepen wenste hij toe zelf beheersing en daardoor verkor ting van het optreden en verho ging der doeltreffendheid. De offers, welke gebracht wer den aan mensenlevens zijn nood zakelijk om grotere van onvrij heid en onrecht te voorkomen. De inzet is geen andere dan de verwerkelijking van het staat kundig beginselprogram van Linggadjati. Sprekers fractie schaart zich onverkort achter de regering en bidt haar vuriger dan ooit wijs heid toe. IVJevr. v. 4 Muijzenberg- Willemse (Comm.) betoogt dat de beginselen der socialisten met voeten worden getreden. In verband met de schendingen van het bestand door de republikei nen verwijst zij naar de schendin gen door de Nederlanders. Zij verzet zich tegen het ont ketenen van de oorlog in Indone sië. Zij dringt er krachtig op aan het vuren te staken. De heer Zandt (S.G.P.) be: toogt, dat bij velen de vraag is gerezen' of niet veel eerder had moeten worden ingegrepen. Het politioneel optreden was nood zakelijk. De heer Logeman (P. v. d. A.) zegt van oordeel te zijn, dat hier gesproken moet worden van een morele nederlaag. De schade, welke het huidige optreden zal FEUILLETON De> vavt faftnityfc HoteHbvaHdet door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 37) —o Hij moet niet denken, dat ze hem nog koffie brengen zal. Ze reikt Jannigje een grote witte jcop, haar stem klinkt scherper dan anders, als ze j zegt„Breng die even bij Klink- spoor". ^^nnigje merkt dat niet, een nieuw verdriet gaat in haar groeien, ze zal Aartje verliezen, omdat ze zal blijven weigeren met haar mee te'gaan. Ze loopt de keuken uit, de tuin in. Aartje kijkt haar peinzend na, ze ziet wat rood in het gezicht. Om welke reden schaamt ze zich voor haar bijbel? Wat zal' Jannigje zeggen? Ze ontmoet de ogen van Joukje, die onverwacht uitvalt tegen haar. „Wat mankeren jullie vanmor gen? Zijn jullie allebei van lotje getikt?" Aartje geeft geen antwoord, ze staat op en gaat de keuken uit. I - Te Geneve is tussen Australië en de internationale relief-orga- nisatie een overeenkomst gete kend, volgens welke jaarlijks 12.000 verplaatste personen in Australië zullen worden toege laten. - Tussen Frankrijk en Italië zijn besprekingen gevoerd omtrent krachtstations in de Alpen en het aangaan van - een overeen komst over het gebruik van ar beidskrachten. In de provincielefenen zijn ajlle kinderbewaarplaatsen en centra voor maatschappelijk werk gesloten, daar gevallen van kinderverlamming zijn voorgekomen. In Hamburg werden 11 perso nen gedood en 12 gewond door een openstaande wagondeur van een goederentrein, die een over volle personentrein, waar zich reizigers op de treeplank be vonden,' passeerde. Tropische hitte en vlakke velden. Ook de tweede dag, de grote' mars door Maas en Waal en Rijk van Nijmegen was een zware beproeving voor de deel- nemers-. Er heerste een tropische hitte en zelfs de meest geoefen- de wandelaars hadden het met Elliot' onze stafchefs zijn van de hoge temperatuur te kwaad, één ding absoluut overtuigdde i Toch vertrokken de tweede dag beste manier om de meeste Duit-npë 6333 deelnemers. De tocht sers te doden teji koste van zoover de vlakke boomloze weinig mogelijk Amerikaanse sol- Heemstrabaan naar Druten. Het daten is door één grote invasie j lend was mooi, de bevolking te lanceren en er dan op los te hartelijk en gul, maar dit alles slaan met alles wat we bezitten. Dat lijkt mö juist en oom Josef ook. De moeilijkheid is dat de P. M. te veel denkt aan de tijd na de oorlog en de positie die Engeland dan zal innemen. Hij is bang dat Rusland dan te sterk wordt. En misschien zullen de Russen machtig worden in Europa. Of dat goed of slecht is, hangt van veel factoren af... En dus werd Oost-Europa aan de Russen gelaten en hierop komen .wij later nog wel terug. du Croo. was toch niet in staat de druk kende hitte te verjagen. De tweede dag heeft nog meer slachtoffers gemaakt dan de eerste. De eerste dag zjjn er 6772 deelnemers gestart en vie len 158 uit. Woensdag bleven er 36 thuis, zodat 6578 vertrokken. Onderweg vielen de tweede dag 245 uit, waarmee dus in twee dagen 439 deelnemers en deel neemsters uit de wandelrijen zijn verdwenen. De mars gaat verdejr over As- selt, Heumen, Mook, Cuyk en Groesbeek. minderde ontoerekeningsvatbaar heid. Verd. is aan het einde van hetgeen hij kan verdragen. Ten tijde van het vonnis zal hij 6 maanden preventief hebben ge zeten. Pleiter acht cKe straf ze ker voldoende, waaraan dan een voorwaardelijke straf zou kunnen worden vastgekoppeld. Uitspraak in alle zaken 30 Juli. Poging tot diefstal. De 24-jarige lasser H. H. te Vlissingen, thans gedetineerd, is ten laste gelegd poging tot dief stal van een hoeveelheid rundvet uit het Coöp. Slachthuis te Vlis singen. Bij zijn verhoor verklaarde verd. reeds 2 keer tevoren vet uit het slachthuis te hebben weg genomen. Eis: 7 mnd. met aftrek, voor- a»rest. Rijwieldiesen staan terecht. Op 14 Januari 1947 werden te Middelburg 2 rijwielen ontvreemd; aanvankelijk tastte de politie om trent de baders in het duister. Op 5 Juni 1947 werd echter te Ka- pelle een rijwieldief aangehouden en uit diens verklaring bleek, dat een der te Middelburg ont vreemde rijwielen was gestolen door W. M. uit Den Haag. Deze M. werd aangehouden en bekende op 14 Januari te Middelburg een fiets te hebben weggenomen. Eis; 1 jaar gev. waarvan 4 mnd. voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd met de bijzondere voor waarde dat verdachte gaat wer ken in de N.O. polder. De man die te Kapelle werd gearresteerd wegens rijwieldief stal, Ph. d. O. te Den Haag, stond eveneens terecht. Bij zijn aanhouding bleek, dat hij die dag 2 fietsen had wegge nomen n.l. een te Kapelle en een te Nieuw en St. Joosland. Verd. bekende vlot. Het rijwiel dat hij te Nieuw en St. Joosland had gestolen was door hem te Goes per trein naar Den Haag verzonden. Bovendien bekende hij nog ook schuldig te zijn aan de diefstal van een der 2 op 14 Janu ari te" Middelburg ontvreemde rijwielen. Eis: 1 jaar en 6 mnd. gev. met aftrek. Arrpndisementsrechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Juli. De 43-jarige M. H. B., secr. i was er met een kwitantie betref- P.C.C.A. te Nieuw en St. Joos-fende aankoop van een 5-tal pia- land, stond terecht als verdacht1 no's geknoeid. Deze kwitantie van verduistering uan een bedrag van ongeveer f9400.en. wegens valselijk opmaken en onderteke nen van een kwitantie. De P.C.C.A. is een bij Min. besch. ingestelde provincial^ commissie voor culturele ver zorging van arbeiders in Arbei derskampen. Ais zodanig ont vangt zij gelden van de Centr. Commissie uit Den Haag, over welke gelden B. als bezoldigd se cretaris het beheer voerde. Bij een in Januari 1947 inge steld onderzoek werden onregel matigheden ontdekt en een kas tekort van ongeveer f 3500.ge constateerd. De heer B. verklaar de de ontbrekende gelden ten eigen bate te hebben aangewend. Bij een voortgezet onderzoek be kende verdachte half 1946 een kastekort te hebben gehad van ongeveer f 4000.Van die tijd af had hij het ene gat met het an dere willen stoppen, met het ge- Volg dat hij steeds meer in de put geraakte. Hij bekende in to taal een bedrag van ong. f 9400.- te hebben verduisterd. Bovendien toebrengen is groter dan op an dere wijze" veroorzaakt zou zijn. De regering moge zich indach tig zijnr, dat er in den lande twij fel heerst over de noodzakelijk heid van het optreden in Indo nesië. Spr. deelt die twijfel niet, maar de regering moet duidelijk zijn in haar verklaringen. Spr. dringt er op aan te voor komen, dat er dingen zouden ge beuren, die het daglicht niet mo gen zien. Hij meent, dat arbitra- was valselijk opgemaakt en met een gefingeerde naam onderte kend. Door inzending hiervan dacht verdachte in het bezit te kunnen komen van ruim f4000.-. Getuige G. Wenink, Hoofdcom mies Rijksdienst Uitvoering van Werken, verklaarde dat hij een onderzoek naar de tekorten had ingesteld en aanvankelijk had ge constateerd dat dit tekort f 13000.bedroeg. Er zijn, gefin geerde uitgaven en niet geboekte Ontvangsten. Er deugde niets van de boekhouding en verdachte bleek voor de functie totaal "on geschikt Verdachte geeft toe dat de boel is scheef gelopen. Van een vriend had hij nog f6000.ont vangen ter dekking der tekorten. Hij geeft toe dat hij de vervaar diger is van de valse kwitantie. Hij kon geen afdoend antwoord geven op de vraag waar het geld is gebleven. Een deel is gebruikt voor privé uitgaven. Ook voor liefdadigheid is een en ander aan gewend. In zijn faillissement komt de Fruitteelt Mij met een vordering van ruim f 86.000. De President wijst erop dat ver dachte wel een jammerlijk finan cieel beleid heeft gevoerd. Ver dachte zegt dat het zwakke punt is geweest, dat toen hij werd be last met het financieel beheer, hij niet daarvoor heeft bedankt De Off. van Justitie betoogde dat verd. zal moeten worden ver oordeeld wegens verduistering en valsheid in geschrifte. De vraag welke straf moet worden opge legd is niet zo gemakkelijk te be antwoorden. De verduistering van f 13.000.in 7 maanden is niet iets alledaags. Het zijn zeer ge- aanvaardbaar is. De regering H spreke zich daarover positief uit. ernstige misdrijven. Volgens de De heer Nederhorst (P. v. psychiater kan verd. de zwaar- d. A.) verklaart van mening te zijn, dat niet tot militair geweld had mogen worden overgegaan alvorens de punten, die partijen scheiden, ter beslechting waren voorgelegd aan een neutraal scheidsgerecht. De heer W a g e n a a r(Comm.) deed tenslotte nog een aanval op de Partij van de Arbeid, die hij verweet dat haar ministers niet in staat bleken de oorlog te voor komen. De vergadering werd daarna verdaagd tot Donderdag. te van zijn misdrijven niet in vol le omvang worden aangerekend. Eis: 1 jaar gev. waarvan 8 maanden onvoorwaardelijk met aftrek en 4 maanden voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd en onder toezicht stelling van het Zedelijk Genootschap. Mr.van der Weel wees er op, dat verd. jarenlang zowel materi eel als geestelijk hoven zijn stand heeft geleefd. Verd. is ongeschikt tot enig financieel beheer. De psychiater beschouwt hem als abnormaal en van sterk ver- NIEUW- EN ST. JOOSLAND v Bouw van 14 woningwet woningen. Subsidie van f (J00.voor het Groepe Kruis. Aansluiting van de kom der gemeente op de waterleiding. Aan de secretaris-ontvanger werd nu op voorstel G. S. een opbouwtoelage vërleend over de jaren 1946 en 1947 van 15 pet. van het bruto salaris. Het voetpad „De Hoogte" blijft voetpad. Als vergoeding voor de in bruikleen zijnde brandspuit van de Inspectie Brandweer dient f 17.50 per maand te worden be taald. Besloten werd aan de wo ningbouwvereniging E.M.M. voor herstel oorlogsschade aan het pand Molenweg 5 een bijdrage te Verlenen van f 2421.39, welk bedrag aan het Rijk zal wotden teruggevraagd. Een voorstel Nimwegen werd aangenomen om alleen een sub sidie van f600.te verlenen aan het Groene Kruis en wel f500. per jaar voor de wijkzuster en f 100.voor aanschaffing van instrumenten. Dit in afwijking van het voorstel van B. en W.. Besloten werd het resterende gedeelte van de kom der gemeen te op de waterleiding aan te slui ten. Een voorstel van B. en W. tot het verlenen van subsidie aan de- Stichting „Nieuw Walcheren" werd verworpen. Een verzoek van de Z.L.M. om verhoging van de subsidie voor de Chr. Lagere Landbouwschool te Middelburg werd verdaagd. De kosten voor 1944 bedoeld in art. 55 bis der L.O.-wet per leerling van het openbaar onderwijs werden be paald op totaal f 561.22. Daar de raming f 920.32 bedroeg, werd een bedrag van f 359.10 overge houden. De begroting 1946 werd gewijzigd aan inkomsten f2878.25 en aan uitgaven f2543.31, zodat het nadelig saldo van de gewone dienst met f 334.94 kon worden verminderd. Br werd een bespreking gehou den over een verzoek om mede werking te verlenen aan een te stichten school voor Chr. buiten gewoon onderwijs te Middelburg voor zwakzinnige kinderen. Nim wegen, weth. Polderdijk en S. Janse hadden liever gezien, dat het een neutrale school werd. Het verzoek werd in handen ge steld van B. en W. Besloten werd om plannen te doen ontwerpen voor de bouw van 14 woningwet woningen. Als architecten wer den aangewezen de heren Steen en Tuinhof uit Vlissingen. Ook de oorlogsgetroffenen zullen 6 wo ningen doén bouwen. Het voor stel van.de commissie uit de raad bestaande uit H. H. Kwekkeboom, Boone en Nimwegen tot vaststel ling van een formulier ambtsge bed werd door de Raad aangeno men met ingang van de e.k. raadsvergaderi gr Besloten werd de buiten ge bruik zijnde motorspuit te ver kopen. Bij de- rondvraag vroeg Nimwegen (Arb.) om de O.L.S. tijdens de vacantie op te knap pen. Tevens pleitte hij voor op- bouwtoelage voor het onderwij zend personeel en gratificatie van 2 pet. van het bruto-salaris voor het gemeentepersoneel. Ook ver zocht deze om een verzoek te richten aan de P.Z.E.M. om de nog buiten gebruik zijnde straat lantaarns weder in teschakelen en om alsnog een tweede verte genwoordiger van de P. v. d. A. in de commissie noodwet Ouder domsvoorziening op te nemen. De heer Janse sprak er zijn afkeu ring over uit, dat de Kruisweg niet naar behoren was opgeknapt. Joris Klinkspoor staat op een van de bovenste sporten van zijn ladder Een vlam schiet met geraas langs de raamkozijnen. Jannigje kijkt langs die lad der omhoog: „Klinkspoor!" Hij hoort haar niet en rekt zijn breed? fors lichaam naar de andere kant. „Klinkspoor, koffie." Joris Klinkspoor trekt zich recht aan zijn ladder en kijkt omlaag; hij knikt en komt ach terwaarts naar beneden. Jannigje reikt hem de kop koffie„Alsjeblieft". „Dank je." Ze draait zich om en gaat het tuinhek weer in Na het gezeur r.,ef Joukje is het snel verdwij nen van dit werkmeisje een ver ademing voör Joris Klinkspoor. Joukje wil hem blijkbaar geen koffie meer brengen. Hij zal dat zo zien te houden. Die kop zal de een of .ander straks wel ko men halenhij zet die op de grond en klimt fluitend zijn lad der weer op. Men kan zich in Joris Klink spoor licht verbissen. Daar heeft de grote goedigiieiö, die zomaar staat te lezen in zjjn blauwe ogen, sinds zijn kinderjaren alle aanleiding toe gegeven. Zijn hart is groot en warm, het kan geen lijden en verdriet van anderen verdragen, zijn brede, sterke handen strekken zich bijna vanzelf tot hulp. Men moet het hem niet hel pen onthouden, maar op een morgen is hij schrede voor schrede over brokkelig ijs ge gaan en heeft zijn leven gewaagd voor een hend, dië op het punt stond in een wak te verdrin ken. Hij heeft deze warme goed heid in zekere zin tegen gehad. Men heeft er veel uit opge maakt, dat daaruit niet opge maakt moest worden. -Achter zijn breed en vierkant voorhoofd schuilt nog heel iets anders: zijn verlangen moeilijk heden niet te mijden, maar te overwinnen. Zijn gewoonte, de zwaarste weg te kiezen. Het veroveren zit hem in het bloed. Wat Joris Klinkspoor zonder slag of stoot wordt aangeboden, wordt door hem even snel verworpen. Zo heeft hij zich afgewend van de meisjes, die hem hebben nagelo pen, zo wendt hij zich af van Joukje de Korte. Zo heeft hij bedankt voor een betrekking bij schilder De Wit, die een goede bóterh-m verzekerde. Joris Klinkspoor wenst eigen baas te zijn. Hij zal zelf werk zoeken, hij zal zijn weg wel vin den. Hij leeft in een tijd, dat men roept om mensen met ste vige handen aan het lijf, hij leeft in een tijd, dat er werk in overvloed is. In zijn avonduren overlegt en rekent hij, bouwt hij in gedach ten een eigen zaak, ziet hij de zaak groeien en bloeien boven alle andere uit Wanneer hij de qgen neerge slagen houdt en men er in slaagt ook in gedachten de warme blik van die ogen te vergeten, ziet men eindelijk de werkelijke lij nen van zijn groot en sterk ge zicht. De mond is wilskrachtig en groot, de neus dun en scherp, de oren staan dicht tegen het hoofd. En het gebaar waarmee hij de armen heft naar zijn werk is het gebaar van een mens, die weet vjat hij wil Intussen zijn Aartje en Jan nigje samen aan het werk. Ze zijn beiden stil zonder dit van elkander op te merken. Aartje ligt geknieki op de grond, maar plotseling richt ze zich op eh kijkt naar Jannigje, die bij de ramen bezig is. „Ik moet het je toch maar zeggen." Met een ruk draait Jannigje j zich naar haar toe. In een ogen- blik tijd fiitst een reeks gedach- ten door haar heenHeeft Joukje over haar geklaagd? Misschien heeft mevrouw inlichtingen ge vraagd. Ze weten het van haar vader. Ze moet hier vandaan.. Aartje tast in de zak van haar schort: „Ik heb een bijbel voor je meegebracht. Zou je daar niet eens in willen lezen? Ik kon het niet laten. Ik had er geen rust bij." Jannigje is de eerste ogenblik ken -zo verlicht en verbaasd, dat ze geen woor'den weet. Een ge dachte zet zich in haar vast, eea gedachte, die haar gezicht jong en zacht maakt: Aartje houdt van haar, Aartje moet wel van haar houden, an ders zou ze zoiets niet zeggen. Ze gaat Aartje niet verliezen. „Ik had er geen rust bij zegt ze? Zé gaat langzaam naar haar toe, ze kijkt niet naar die bijbel, ze kijkt naar Aartje. Ze heeft gepn rust over haar? Geen rust over haar? Gezichten wijken, misprijzen de, harde gezichten, in elke straat, twee zwarte ogen hebben geen macht meer. Een vlijmende pijn schrijnt kort bij de herinnering aan het gezicht van "haar vader. Kijk, Jannigje, dit is het Oude Testament en hier achteraan het Nieuwe. Dat zijn de Evangeliën. Het Evangelie van Mattheüs en van Markus..-.. Kijk...." (Wordt vervolgd.) Ook het Rijwielpad naar het Oude Dorp en de Boomdijk ver keren in zeer slechte toestand. Besloten werd een hulpkracht aan te nemen om dit spoedig te doen opknappen. Dezelfde spre ker had ook klachten, dat er door de Wederopbouw stenen waren geplaatst op het rijwielpad. Besloten werd vervolgens nog om het wachtlokaal op de nieuwe begraafplaats te doen schilderen en een lichtpunt op het Oude Dorp te doen plaatsen, waarna de Raad overging is besloten zit ting. OOSTKAPELLE. Dinsdagmorgen vergaderde de raad. De voorzitter herdacht het overleden raadslid, de heer D. Coppoolse, welke hij schetste Nals iemand met grote belangstelling voor de gemeentezaken, die hoe wel hö niet gaarne'op'de voor grond trad, altiid bereid was zijn volle medewerking overal waar dit gevraagd werd, te geven. Spreker verzocht de raadsleden enige ogenblikken stilte in acht té willen nemen. De verdere punten der agenda, n.l. wijziging bouwverordening, voortzetting kasgeldlening en de rondvraag werden vlot afgewerkt en leverden geen opmerkingen op. ZAAMSLAG. In de raadsvergadering van Maandag, deelde de voorzitter mede, dat dhr J. H. Strijbos we gen? vertrek uit de gemeente, ontslag nam als lid van de Raad. In zijn plaats is door de voorzit ter van het Stembureau tot lid van de Raad benoemd dhr Koe koek.- Goedgekeurd wordt de aankoop van bouwgrond voor 4 nieuwe woningwetwoningen, die inmid dels zijn aanbesteed voor f 46.900. Van dhr Koekoek is bericht in gekomen dat hij zijn benoeming als raadslid niet aanvaardt. Van Ged. Staten is machtiging ontvangen over te gaan tot het uitvoeren van verschillende wer ken, die in vorige vergaderingen besproken zijn. Aan dhr J. Kolsters werd op zijn verzoek per 1 Juli 1947 ont sla" veleend als gemeente-genees heer. In deze functie werd be noemd dhr P. J. E. Rhemreo. Beroepschriften van M. Diele- man en C. J. de Koeijer tegen hun schoolgeld-aanslag werden niet ontvankelijk verklaard. Een verzoek van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs, om gelden beschikbaar te stellen voor her stelling van de oorlogs- en bezet- tingsschade aan het schoolge bouw, volgens art. 72 der L.O.- wet 1920, werd toegestaan. Vastgesteld werd de veror dening op de heffing van keur lonen vleeskeuringsdienst. Het verhuren der te bouwen woningwetwoningen werd in han den van B. en W. gegeven. Bij de rondvraag wees dhr Heijboer op de slechte tóestand van de Terneuzense 'straat. De voorzitter bevestigde dit en zeide, dat pogingen om straatmakers te krijgen tot nog toe zijn mis lukt. Dhr H. de Feijter vroeg om hét zwemmen in de Otheense Vreek te beperken om vernieling van visfuiken tegen te gaan en uit zedelijk oogpunt. Dhr A. de Feiiter wees op'het onderhoud der woningen van de Woningbouwvereniging. Als hier voor niet meer geld beschikbaar komt, worden deze bouwvallig. Dhr Goosen bracht verschillen- Te gek om waar te zijn. „Ons Noorden" van 16 dezer bevatte een merkwaardig ver haal. In een beschouwing over de financiële positie van de com munistische partij Holland, wordt o.m. gezegd: „Bij zijn aankomst in ,Den Haag van de nieuwe Sovjet-ge zant, bracht deze mede (aan gevoerd in vijf vliegtuigen) 10 millioen Holl. bankpapier. Die bankbiljetten waren gevonden in Duitse banken te Berlijn. Bij de jongste geldzuiwring wa ren deze bankbiljetten door onze Regering waardeloos ver klaard oin te bereiken dat aan gestolen Ned. bankbiljetten nog enige waarde zoü kimnen worden toegekend. De Russische gezant eiste echter inwisseling van deze waardeloze biljetten ejn om nu een juist gevestigde ambassade niet onmiddellijk voor 't hoofd te stoten heeft de regering dat geld ingewisseld". Dat is toch eigenlijk te gek om waar te zrjn. Het valt toch niet .aan te ne men, dat de spaarcentjes van onze kleine luiden nu ook al gebruikt moeten worden om de Russen een genoegen te deen. Kan een van onze Commu nistische Kamerleden niet eens vragen of dit bericht juist is, en zo ja, wie dé minister het recht geeft op een dergelijke unanier met de millioenen te strooien de zaken onder de aandacht. De vraag, waarom de buiten wijken in de noodslachtingen achter blijven, zegde de voorzit ter een onderzoek toe, de andere punten werdeij tot genoegen -be antwoord. RENESSE. Bij de ingekomen stukken die behandeld werden op de raads vergadering onder voorzitter schap van burgemeester Schol der bevond zich een schrijven van de V.V.V. om gedurende de 'zomermaanden het sluitingsuur op 11 uuri te bepalen. Besloten werd een en ander voor het tijd vak van 1 Juni tot 1 September te doen en cfan alleen op Zater dagavond. Een wijziging in de verordening reinigingsrechten werd aange nomen, terwijl een nieuwe ver ordening warenkeuring. werd aangenomen. Aangegaan zal worden een geldlening a f 20.000 voor con solidatie van de vlottende schuld. Bij het bespreken van het bouwplan 1947' ontspon zich een debat; dhr de Roo was niet te spreken over het beleid van B. W. in deze. Zij, die grond moe ten afstaan weten momenteel niet eens welke vergoeding zij krijgen, een taxatie heeft niet plaats gehad. Uft de verdere besprekingen kwam naar voren, dat B. en W. in deze weinig kunnen doen. Taxateren kunnen zij ook'niet; het wachten is op daarvoor, aan gestelde personen. Dat deze een en ander nog niet uitgevoerd hebben ligt allerminst aan B. en W. Dhr M. Boot heeft een ver zoek ingediend voor grondruil, waardoor hij zijn schuur zou kunnen verplaatsen, die anders .midden in de bouwgrohd van bouwplan 1947 komt te staan. Op bepaalde voorwaarden is hij be reid deze schuur te verplaatsen; de onderhandelingen hierover duren voort. Dhr Hogerland informeerde ef de 16 woningen dit jaar klaar zullen komen. De kans daarop blijkt; niet groot te zijnde aan besteding heeft nog niet plaats gehad. Een schrijven van de R.T.M. wordt uitvoerig besproken. De waarn, directeur der R.T.M. zal uitgenodigd worden op een deze week te houden vergadering van de gemeenteraad (openbaar) ter nadere verklaring. Een begrotingswijziging over 1947 werd goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde dhr Hogerland wanneer de P.Z.E.M. de verplaatsing der lantaarns in de Laan zal uitvoe ren en wanneer het verkeers bord in de Laan geplaatst wordt; terwijl dezelfde - persoon B. en W. in overweging gaf met 1 Jan. a.s. een. gemeentelijke dienst .van Sociale Zaken in te voeren,, hetgeen B. en iff. nader zullen bekijken. Jubileum H. W. Tilanus. Een krachtig stuurman. De N.P.G. Crt. wijst er op, dat de betekenis van de heer Tilanus eerst ten volle is ge bleken, toen het politieke leven in ons land zich na de bevrij ding weer ging ontwikkelen. ■Toen leek het er met de Chr. Historische Unie hachelijk voer te staan. Zij moest het eerste slachtoffer van de doorbraak worden. Van alle kanten werd ze dood verklaard. Vele predi kanten propageerden de door braakgedachte. De vroegere se cretaris van de C. H. Unie, Mr van Walsum, richtte hét dag blad „De Nieuwe Nederlander" op, welk blad als een voortzet ting van het vroeger C. H. par tijorgaan werd aangediend, doch waarin de politiek van de Ned. Volksbeweging en later van de Partij 'v. d. Arbeid krachtig werd verdedigd. Een straffe, aan alle kanten goed sluitende organisatie is nooit één der kenmerkende trekken van de C. H. Unie ge weest. De bezetting had de ge lederen gedund en het partij apparaat ontwricht. De secre taris liep over naar het kamp van de politieke tegenstanders. De grote mannen van de „nieu we koers" waren de Unie niet welgezind. Ze had aan alle kan ten de stroom tegen. En tóch is de C. H. Unie staande gebleven. Ze heeft zich in de verkiezingsstrijd uitste kend gehandhaafd en geeft ook thans blijk van een opgewekt I politiek leven. j Dat is, onder Gods zegen, vooral te danken aan twee< dia gen: de trouw der tienduizen den eenvoudigen die de door braak van het socialisme afv/e- zen, en de principiële standvas- tigheid van Tilanus, die als een dapper officier in de bedreigde 1 loopgraaf standhield en met zijn geestverwanten' - de ver woedde aanvallen afsloeg, j Deze strijd over de grondbe- jjnselen, die op inderdaad prin cipiële wijze werd gevoerd, heeft de C. H. Unie innerlijk sterker gemaakt. Droevig ongeval bij boottocht. De Geref. J.V. en M.V. te Ee (Fr.)-maakten Dinsdag een tochtje naar het merengebied In de buurt van Bergum vielen 1 twee meisjes overboord. Het ge- lukte een' der meisjes te red den, maar het andere verdween in de diepte. Eerst na urenlang zoeken wm-d het slachtoffer ge- vonden. - In de maand Juni zijn 4650 ton voedsel in de Britse bezet tingszone van Duitsland geïm- porteerd. Dit is de grootste maandelijks ingevoerde hoeveel heid sedert de Duitse nederlaag. In de eerste helft van 1947 zijn eo.eoo Italianen naar Zwit serland geëmigreerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2