Geheel Oost-Java reeds bezet. Militaire ineenstorting der republiek binnen een week verwacht. Frankrijk bevreesd voor een her levend Duitsland. Marshall over indië en het anti agressie-pact. Aüti'CommunistiSGlie wetten in de V.S. en Brazilië. De stakingen te Aiflwerpen nemen een ernstig karakter aan. KxmveAde&al. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederlandse strijdkrachten maken goede vorderingen. Rust in bezette gebieden. Legerbericht van Donderdag. (ffi ft aude* 2 Washington overweegt geen behandeling voor de V. N. Wtgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- Btr. 70, Tel 3438, Giro 274289. Kantoren: Vlisstngeu. Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Aan het debat over de rege ringsverklaring, afgelegd door minister Beel, is door sprekers van alle fracties deelgenomen. De communistische fractie achtte het nodig niet minder dan vier sprekers aan het debat te laten deelnemen,. Geheel overbodig overigens, want bij al deze sprekers was het niet al leen dezelfde wijs, maar ook het zelfde liedje En nog een bekend liedje bovendien Waarschijnlijk zal van deze zijde nog een mo tie worden ingediend. De bedoe ling hiervan zal wel zijn de af gevaardigden van de Partij v. d. Arbeid te dwingen zich stuk voor stuk uit te spreken. Voor de fractie van de Partij v. d. Arbeid, die drie sprekers in het vuur bracht stonden de zaken een weinig anders. De fractie-voorzitter, de heer v. d. Goes van Naters, plaatste zich achter de regering. De heer Logeman deed dit eveneens, doch met. enige reserve. Hij er kende, de regering niet an ders kon handelen, maar hij zou toch de voorkeur hebben gege ven aan arbitrage, 't Was een weinig in- en uitpraten. De heer Nederhorst daarentegen maakte zich tot tolk van dat deel van de Partij v. d. Arbeid, dat het be sluit om met wapengeweld op te treden niet kan goedkeuren. Hoeveel leden 15 ij achter zich heeft zal misschien blijken bij de stemming over de Commu nistische motie. Het is mogelijk dat zij er voor bedanken zich op bevel van de Communisten uit te spreken, maar zij moeten toch ook rekening houden met de linkervleugel van de partij, ds Buskes e.a., die, wat dit betreft veel dichter bij de com munisten staan. De overige sprekers, de heren Tilanus, Schouten, Vonk en ds Zandt plaatsten zich achter de regering, wat echter niet wil zeggen, dat zij de door de rege ring gevolgde politiek goedkeu ren. Integendeel, zij lieten niet na er de nadruk op te leggen, dat zij het betreuren, dat niet 'n andere koers was gevolgd en dat niet veel eerder tot handelend optreden was overgegaan. Bon voor waspoeder. Op 31 Juli zal een bon voor hét normale rantsoen waspoe der en soda worden aangewe zen Half Augustus zal een honaanwijzing voor zachte en' of harde zeep geschieden. Fietsen in September vrij van distributie? Officiële kringen zijn sceptisch gestemd. Uit handelskringen, die ter zake goed geïnformeerd zijn, vernam „De Volkskrant" dat maatregelen in voorbereiding zijn om de distributie van fiet sen in de loop 'van September op te heffen. De distributie van banden blijft echter gehand haafd. (Ook van autobanden, zo men al weet). Bij informatie bleek de N. L. Crt. dat men in officiële krin gen vrij sceptisch tegenover dit •bericht staat. Het gewone ver schijnsel, dat bonvrije artikelen uit de circulatie verdwijnen, zou vooral bij fietsen funeste gevolgen voor de minst draag- kraehtigen hebben. De bevoor rading met fietsen en onder delen ervan is nog niet roos kleurig. Wagon met stro in brand. Woensdagavond is tussen Hilversjm en Baarn van een goederentrein een wagon met stro in brand geraakt. De bran dende wagon ontwikkelde zo veel hitte, dat treinen uit de tegenovergestelde richting niet konden passeren. De treinenloop tussen Amersfoort en Hilver sum werd daal door gestag neerd. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 702 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 25 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.51 u., onder 20.41 u. Maan op 14.21 u., onder 24.16 u. Hoofdredacteur: R. ZUJDEMA Directeur:JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vllsslngcn en Ps W. VBOEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 26 Juli: 8.26 u. 1.57 m., 20.46 u. 1.47 m. Drie dagen na het begin van de „politionele actie" voorspellen neutrale waarnemers in Batavia, dat de militaire ineenstorting van de republiek binnen een week verwacht kan worden.. Volgens berichten te Batavia is de val van Malang, het repu blikeinse bolwerk op Oost-Java, aanstaande, terwijl, naar verluidt, de tangbeweging van de Nederlandse troepen van Semarang naar Djokjakarta snelle vorderingen maakt. Na de bezetting van de grootste plaatsen op Oost-Java, binnen 48 uur na de eerste amphi- bielanding, zyn de Nederlanders thans ten Zuiden van Lawang in lievige gevechten gewikkeld met de republikeinen, die de toe- gang tot Malang* wanhopig verdedigen. In Midden-Java is de tangbeweging van Semarang uit tenminste tot halverwege Djokjakarta en Soerakarta gevorderd. Volgens bet republikeinse legercommuniqué zyn vele burgers, onder wie enige Chinezen, gedood toen Nederlandse vliegtuigen de stad Garoet bombardeerden. Gebouwen in de stad werden ver nield. Tevens werd gemeld, dat de plaats Soemed&ng 35 km. N.-O. van Bandoeng, in brand stond, nadat Nederlandse eenheden met Hongaarse Vrijheids partij heft zich zelf op. De hongaarse Vrijheidspartij, die d» leiding heeft van de' recht se oppositie, heeft zichzelf ont bonden. Viuice Nagy, een Van de leiders, heeft de Nationale Vergadering mee gedept'' -t de gebeurtenis sen van de afgelopen week heb ben beweer dat de regering niet in staat is om de privileges van de afgevaardigden der partij te verdedigen. Hii voegde er aan toe dat de meerderheid der partij leden zich aan alle politieke ac tiviteit zal onttrekken. Na zijn verklaring te hebben voorgelezen verliet Nagy, ver gezeld van alle leden der partij- frr vergadering. De berichten omtrent het optreden van onze troepen in In- dië luiden onverdeeld gunstig. Gisteren werd gemeld, dat de Nederlandse strijdkrachten ge heel Oost-Java hebben afgesneden. Aan het front van Soerabaja werden vier steden bezet en eveneens vier steden op West-Java. Cheribon bezet. Generaal Spoor verklaarde, dat Woensdagmiddag de haven stad Cheribon werd bezet. Hierbij werd weinig weerstand geboden. Tijdens zijn opmars langs de weg van Bandoeng door het W. Javaanse bergland Heeft het -leger zich meester kunnen maken van 30.000 ton rubber. De operaties op Java en Sumatra, aldus generaal Spoor, zullen beperkt blijven. De gehele republiek zal niet worden bezet. Er waren geen tekenen, die er op wezen, dat zich een guerilla ontwikkelde, doch zuiverings operaties zullen wel noodzake lijk zijn. De operaties van Padang' uit ha'dderi alleen ten doel de bezet te* zone uit te breiden terwille van de voedselvoorziening. Aan de rand van de zone duurden de gevechten nog voort. Generaal. Spoor deelde verder mede, datde laatste berichten van den commandant van Me- dan geen melding maakten van ernstige tegenstand. Disciplinaire maatregelen, al dus generaal Spoor, zouden wor den genomen tegen Nederlandse vliegers, die „een trein en enige voertuigen hadden beschoten". In het kader van de operaties van Semarang uit waren de Ne derlandse troepen stationnair in Toentang en Ambarawa. Generaal Spoor weigerde zich er over uit te laten, of de een heden, die van Semarang naar het Zuiden oprukken Djokja karta en Soera karta zullen gaan bezetten. Op Sumatra hebben drie co lonnes bij de oliehaven van Pa- lembang olievelden van de Shell en de Standard Oil bezet, zon der dat ernstige tegenstand ge boden werd. Generaal Spoor beschreef de toestand in de bezette steden, van West Java als „rustig", ter wijl de bevolking hulpvaardig is. De meeste republikeinen waren gevlucht, zonder dat het tot ernstige botsingen was gekomen De bevolking, die in de ge- vechtsgebieden was geëvacueerd keert ^thans weer terug. De verschroeide aarde. De waarschuwing van het Ne derlandse leger heeft de Indone siërs niet van de „verschroeide aarde" afgehouden. Toen Probo- linggo in N. O. Java werd be zet, brandde de stad op verschil lende plaatsen. Overal waren ■Chinese slachtoffers gevallen en waren eigendommen vernield. Nadjamoeddin achter de regering. Woensdagavond heeft de mi nister-president van Oost-Indo- nesië, Nadjamoeddin, een radio rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de stand van zaken en zeide te hopen, dat 't Indonesische volk in het bij zonder het Oost Indonesische Linggadjati als basis van zijn onafhankelijkheid erkennend, de geweld, dat als uiterste middel moest worden ingezet om deze landen voor een catastrophe te behoeden, zo'spoedig mogelijk te beëindigen." Indonesische ambtenaren tot samenwerking bereid. De republikeinse •onder-gou verneur van Zuid-Sumatra, Dr Moh. Isa, heeft zich bereid ver klaard van advies te dienen en mogelijke inlichtingen te ver strekken. Hij wees er echter uit drukkelijk op, dat hij niet in dienst treedt van de Nederlands- Indische overheid. Na een officiële Nederlandse verklaring aan de republikeinse ambtenaren betreffende de nieu we situatie, ontstaan door de mili taire operaties, legde Dr Isa na mens de republikeinse leiders de volgende verklaring af: 1. De republikeinse ambtena ren protesteren tegen de beslis sing van de Nederlands-Indische regering. 2. De ambtenaren yan de re publiek zijn met het oog op het welzijn van het volk bereid hun werkzaamheden voort te zetten tot een beslissing van de rege ring van de Indonesische repu bliek is ontvangen. 3. Dr Isa is. bereid van advies te dienen, maar treedt -als zo danig niet in dienst van de Ne derlands-Indische overheid. De Indonesische diensten fun geren thans normaal. Turkse reactie .op de toe stand in Indonesië. Het begin der militaire acties in Indonesië heeft in Turkse kringen over het algemeen on gunstige reacties gewekt. Men wijst er op, dat Indonesië een Moslimse natie is en dat het Turkse volk niet onverschillig kan blijven voor het lot van zijn geloofsgenoten. Het Turkse blad „Djoemhoeriyet" schrijft: „De Nederlandse agressie doet de ge- vijftig tanks iiier waren gepasseerd bij het oprukken naar Cheribon. Ook Cheribon is reeds gevallen. Het officiële Nederlandse communique en ook andere berichten, welke Batavia bereikten, melden, dat de weerstand der republi keinen niet zo groot is geweest als verwacht werd. Waarnemers hebben hiervoor twee verklaringen: 1. De republikeinse troepen zijn te slecht uitgerust en te on voldoende georganiseerd om de aanval van een modern gemecha niseerd leger te weerstaan; 2. daar zjj zich er van bewust zijn de oprukkende Nederlanders niet te kunnen tegenhouden, laten de republikeinse troepen toe, dat de grote steden van Java bezet worden en bieden zij slechts aanvankelijk tegenstand teneinde hun strijdkrachten te spreiden alvorens een volledige guerilla te beginnen. Hiermee zouden zij de Nederlanders wellicht jaren kunnen bezig houden, terwijl Neder land er economisch wordt door uitgeput, totdat het instemt met buitenlandse bemiddeling. De komende dagen of misschien weken zullen leren, «elke verklaring de juiste is. Nederlandse troepen be reikten Woensdagmiddag te 16.35 uur Cheribon. Zij trok ken de stad van uit het Noor den binnen. De bruggen en de wegen in de richting Che ribon bleken intact te zijn. Weerstand werd practisch tiet ondervonden. Brandstich tingen in de stad werden niet geconstateerd. Eveneens wer den Woensdag Tomo, Kadipa- ten, Soebang en Kalidjati be zet. In West-Java werd Tji- kafflpek bereikt. Gemeld werd, dat in Tjit- jalenka en in Madjalaja hevi ge branden woeden. hele Moslimse wereld bloedige tranen schreien. Het feit, dat de Nederlanders de eerste dag van de maand Ramadan (de Moham medaanse vastenmaand, Red. A. N. P.) voor hun agressie jiebben gekozen, geeft hieraan een im pressie, die de Islamitische we reld nooit meer zal vergeten. De Indonesiërs zullen overwinnen. Het blad „Bon Posta" verklaart: „Het Nederlandse imperialis me heeft een weerloos volk aan gevallen en geeft hiermede de communisten een nieuw wapen in handen. Moge God er hen voor straffen. Sjahrir vraagt bemiddeling. Sjahrir heeft Je Calcutta ver klaard, dat, indien Engeland in 't Nederlands-Indonesische con flict bemiddelend wil optreden, zij dat thans moet doen. Hij zei verder, dat, indien de Veiligheidsraad der V. N. snel zou interveniëren, de oplossing van het probleem „niet zo moei lijk" zou zijn. Republikeinse berichten. Volgens een beridfit van het republikeinse persbureau Antara hebben Nederlandse troepen Malang bezet. Daarentegen wordt de herove ring van Lawang door de repu blikeinse troepen gemeld. Op Siantac. l.WVk.m. ten Zuid- Oosten van Medan, zouden Ne derlandse vliegtuigen 14 bom men hebben uitgeworpen. Sian- tar is het centrum van het repu blikeinse bestuur op Sumatra. Nederlanders met gejuich begroet. De correspondent van Aneta te Bandoeng heeft een bezoek gebracht aan de gebieden rond om Bandoeng, welke juist wa ren bevrijd. Van actie viel ner gens iets te bespeuren. Iedere militaire auto werd door de be volking met gejuich en opgesto ken duimen begroet. Van enige terughoudendheid was niets te merken. Uit de plaatselijke be volking werden onmiddellijk politie-eenheden gevormd. De bevolking stroomde toe voor medische behandeling. De mensen zagen er armoedig uit en velen hebben schurft. Door middel van een luidspre ker-installatie werd de bevol king in de Soendanese taal het De bezetting van Soekaboemi. Aneta's speciale correspondent schrijft, dat afdelingen Neder landse troepen Maandagavond Soekaboemi bereikten. De volgende morgen om acht uur was de stad in Nederlandse handen. Aan Nederlandse zijde waren geen dqden te betreuren, doch een militair werd zwaar en drie licht gewond. Aan Indonesische zijde viel een zeer klein aantal sluipschutters, die vanuit de bo men op d$ Nederlanders scho ten. Op de hoofdweg naar Soe kaboemi werd een groot aantal schoenen gevonden, welke aan de republikeinse soldaten, die vermoedelijk thans in burger kleren in de kampongs zitten of wellicht reeds op de sawahs werken, toebehoorden. De repu blikeinse legercommandanten hadden reeds de stad verlaten, evenals een aantal burgerlijke autoriteiten. Uit Indonesië: Gevangen genomen Republikeinse sluipschutters worden weggeleid. Anefo P. (Dit was het onderschrift, dat we bij deze foto ontvingen. We trekken echter de mogelijkheid in twijfel, dat nu reeds authen tieke foto's uit Indië aangekomen zijn. De foto is afkomstig van de Marine-voorlichtingsdienst.) Het Ruhrgebied het grote struikelblok. Het zwaarste struikelblok op de weg der Parijse Economische Conferentie en van het Marshall-plan is de tegenstelling in de opvattingen over het peil der Duitse industrie tussen Frankrijk enerzijds en de V.S. en Engeland anderzijds. Terwijl de technische besprekingen te Parijs voortgang vinden en de 16 landen zich zetten ter beantwoording der vragenlijst, vindt een druk diplo matiek verkeer tussen Washington, ilonden en Parijs plaats om over het Ruhr-probleem tot een compromis te komen. Het schijnt, dat Engeland en de V.S. althans zijn gezwicht voor het Frahse protest tegen een onmiddellijke verhoging van het industriële peil in West-Duitsland. In een nota aan de Engelse re gering had Frankrijk uitdrukking gegeven aan zijn ernstige onge rustheid over het plan om de Duitse productie op te voeren tot een niveau, dat ver uitgaat boven hetgeen in het verdrag van Pots dam is overeengekomen. Te Washington hebben volgens Ass. Press autoriteiten te kennen gegeven te zullen trachten het gehele Duitse industriële pro bleem in rechtstreeks verband te brengen met het vraagstuk van het algemene Europese herstel, om het aanbod van Marshall vei lig te stellen. Washington schijnt derhalve besloten te zijn, de moeilijke politieke en economi sche vraagstukken, die verband houden met de maatregelen tot het doen herleven van de West- Duitse industrie, te omzeilen. Op een persconferentie heeft gens welke Londen en Washing- ton waren overeengekomen het Marshall mededelingen gedaan over de sterkte van de Neder landse strijdkrachten "in Indone sië. Hij zeide, dat de Nederland se strijdkrachten in - Indonesië beschikten over 118 voormalige Britse jacht- en bombardements vliegtuigen, die aan Engeland geleverd waren onder de leen- en pachtregeling en bij het weg trekken van de Britten uit In donesië met toestemming van 't Amerikaanse departement van dóe! óanUde"rÓmót'T.iteLe"ngeÓ'eL buitenlandse zaken aan de Ne- waarbij instructies werden ge- derlanders waren overgedaan. geven om rustig aan het werk te ggan. Het communisme wordt aan banden gelegd. De republikeinse afgevaar- Het nieuwe wetsvoorstel ver- ligde Karl Mundt heeft aan het biedt communisten regerings- Amerikaanse Huis van Afge- ambten te bekleden en stelt elke vaardigden een wetsvoorstel j werkgever in staat om commu- voorgelegd, dat de registratienistische wérknemers te ont- van aile leden van de commu- slaan. Dagbladen en persbu- nistische partij en van groepen, welke beheerst, geleid of gecon leaux, welke die berichten nadelig worden geven, geacht huidige situatie met een koel nisten, als buitenlandse agenten hoofd tegemoet zal treden. Nadjamoeddin bracht met ci- Beschuldiging van Sowjet-leger. Het onafhankelijke rechtse Pa rijse blad „l'Epoque" beschuldig de gisteren de Sowjet-Unie er vpn Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie voor een nieuw leger te recruteren. Stalin's „wehrmaebt" bestaat reeds uit 36 divisies. Het blad noemt dit een Sowjet- Duitse samenzwering tegen de vrede. De recrutering zou ge schieden onder bedreiging van verlaging der voedselrantsoenen. Het leger zou door generaal Von Seidlitz opgericht zijn en on der bevel staan van generaal Wagner en geconcentreerd zijn bij het Ladoga meer, Minsk en op De Krim. tatcn uit de dagorder van gene raai Spoor en uit de rede van dr Beel met nadruk naar voren dat er geen spake is van oorlog tegen het Indonesische volk en dat de Nederlandse regering vasthoudt aan de overeenkomst van Linggadjati. „Indien op deze wijze de doel stellingen van de militaire actie niet zeer duidelijk zouden zijn vastgesteld, zou ik, voorstander van vrede en vrijheid, zeker geem instemming hebben kun nen betuigen met het gebruik van wapengeweld en daarmee wens ik tevens uitdrukking te geven aan het standpunt van de hele regering van Oost Indone sië". Nadjamoeddin verklaarde ver der met nadruk, dat ook tegen die leden van de Oost-Indonesi sche bevolking, die zich scha ren achter de leerstellingen van bepaalde groeperingen in de re publiek, niets zal worden onder nomen, mits zij de rust en de orde niet verstoren. De Oost-Indonesische premier besloot met te zeggen: „Mogen beide partijen, die thans de wa pens hebben opgenomen, wor den geleid door gezond verstand en moge geen middel onbeproefd worden gelaten om het wapen- troleerd worden door commu- voor de veiligheid van de staat, -i_ kunnen tot zware boeten, inbe slagneming van i geheele edities of opheffing voor 6 maanden verplicht stelt, Ook de dagbladen, periodie ken, brochures of het politiek propagandamateriaal van deze groepen zullen na aanneming van dit wetsvoorstel de aandui ding moeten dragen: „Versehe- nen overeenkomstig de wet op de activiteit van buitenlandse agenten". De' commissie van het Huis van Afgevaardigden voor on Amerikaanse activiteit heeft haar aanbeveling aan dit voor stel verleend, waaraan de ge dachte ten grondslag ligt, dat het communisme niet kan voortbe staan, wanneer zijn doeleinden en plannen aan het licht worden gebracht. Volgens Mundt zal dit wets voorstel er toe bijdragen om de ideologische buitenlandse vijfde colonne te ontmaskeren, doch de Amerikaanse communisten niet beroven van hun rechten en voorrechten, al worden zij ver plicht kleur te bekennen openlijk te handelen. Anti-Communistisch wets ontwerp in Brazilië. In het Braziliaanse federale congres is het ontwerp van een anti-communistische veiligheids wet voorgelezen, die, naar men verwacht, door de regering met spoed zal worden aangenomen. veroordeeld worden. De nieuwe wet is opgesteld door Sota Neto, de minister van Justitie (op 8 Mei werd de com munistische partij in, Brazilië reeds verboden en communisten beroofd van politieke rechten). Het zijn: 54 Mitchel's (type B 25), 26 jachtvliegtuigen van het tpe „P 40" en 38 Mustang's van het type „P 51". Marshall legde er de nadruk op, dat de V. S. sedert V-J-dag in het geheel geen „dodelijke wapens" aan de Nederlanders hadden gezonden, met uitzonde ring van zendingen ter nakoming van zekere verplichtingen en voor de uitrusting van een Ne derlands marine-regiment, dat in de V. S. was opgeleid. Ook waren verschillende anderë Amerikaanse uitrustingsstukken door de Britten op Java achter gelaten en door de Nederlanders in bezit genomen. Ten aanzien van hét Ameri kaanse aanbod betreffende een 40-jarig verdrag tussen de grote vier ter voorkoming van verde re agressie zeide Marshall, dat dit nog steeds van. kracht was. Deelneming van Sovjet-Rusland was noodzakelijk voor de vol tooiing van het pact. Hij liet zich niet uit over de berichten, vol- plan voor verhoging van het peil der. Duitse industrie tijdelijk te laten liggen. Hij ontkende, dat Frankrijk zou deelnemen aan de aanstaande conferentie van Groot-Brittannië en -de V. St. over het Ruhrgebied.' 190 schepen zijn thans te Ant werpen, tengevolge van de sta king der havenarbeiders, geïm mobiliseerd. De schepen geladen met Iruit, zijn bijzonder zwaar door deze staking getroffen. De Belgische transportin'bei- dersbond deelt mede: Overeenkomstig de beslissing getroffen door de bondsraad en gelet op de politieke manoeuvre ellvan bepaalde provocateurs, die het referendum v-an Zaterdag j.l. in het aanwervingsbureau hebben onmogelijk gëlnaakt, heeft het dagelijkse bestuur be sloten een nieuw referendum uit te schrijven, dat, met de post aan alle leden van de vakbon den zal worden besteld. Door het referendum dat door Met de woorden „Uj heb zeer naar deze zetel verlangd, want ik bracht er de tien bes te jaren van mijn leven in door"'heeft Truman de onge wone beslissing genomen om, daartoe aangespoord door zijn Senaatsvrienden, zijn oude ze tel ïn de Senaat weer in te ne men. De president werd be groet door de voorzitter, Ar thur Vandenberg, die opmerk te: „dit is nog nooit gebeurd". Brief van Marshall aan Bidault. Naar jn welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen heeft de Franse ambassade te Was hington aan Bidault, een brief van Marshall doen toekomen, waarin deze verklaart dat hij kennfs heeft genomen van de Franse opmerkingen over de voorstellen van de Amerikaanse en Britse vertegenwoordigers in Duitsland over het toekomstige niveau van de industrie in re bei de zones en over het beheer van het Ruhrgebied. Marshall deelt in dit schrijven mee, dat de regering der V.S. elke verklaring over deze aange legenheid zal uitstellen, totdat de Franse regering behoorlijk tijd heeft gehad om er met de rege ring van de V.S. en Engeland be sprekingen over te voeren. Marshall spreekt de hoop uit, weldra in de gelegenheid te zijn om aan te geven, hoe door Frank rijk, Groot-Brittannië en de V.S. een gezamenlijk onderzoek naar deze kwestie kan worden inge steld. Volgens Reuter heeft het be richt, dat Marshall hoopt spoedig een driemogendheden-conferentie te kunnen beleggen, in Franse officiële kringen grote voldoening gewekt, daar men er een aanwij zing in ziet'dat Frankrijk garan tie zal krijgen voor zijn veiligheid in Verband met een herlevend Duitsland, en daar dit een stevi ge basis schept voor een succes volle uitvoering van het plan- Marshall. In Oostenrijk wordt het ver keer langs de weg met alge hele stopzetting bedreigd, door gebrek aan olie en benzine. In Salzburg is het vervoer van zie ken onmogelijk. bond wordt georganiseerd krij gen de havenarbeiders de gele genheid vrij en onafhankelijk hun mening uit te drukken. En kel en alleen door een democra tische uiting van hun oordeel zullen de havenarbeiders kun nen beslissen of zij de weg kie zen van normale paritaire on derhandelingen of anderzijds in een chaotische toestand willen voortleven. Het spreekt vanzelf dat er verwacht wordt dat alle havenarbeiders zonder onder scheid aan dit referendum zul len deelnemen en de beslissing van de meerderheid zullen we ten te eerbiedigen. De Sowjet-Unie en het Japanse vredesverdrag. De Sowjet-Unie heeft geant woord op de'uitnodiging van de V.S. om 19 Augustus de voorbe reidende besprekingen over het Japanse vredesverdrag bij te wo nen. De Sowjet-Unie is het er niet mee eens, dat de kwestie van het bijeenroepen van de conferen tie alleen door de regering van de V.S. zou beslist worden zonder voorafgaand overleg met de Sow- ^ét-Unie, China en Groót-Brittan- nië. In deze nota wordt voorgesteld dat de Sowjetrussische en de Britse ambassadeur in Washing ton samen met een Amerikaanse vertegenwoordiger een aanvaard bare datum zouden vaststellen voor een bijeenkomst van dè raad van ministers van jjuitenlandse zaken, steeds indachtig de wen selijkheid om het bijeenroepen van de conferentie te bespoedigen Geen Amerikaans hulp-program voor Polen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat het besloten is, geen hulpprog'ram voor Polen op te stellen. Dit betekent, dat Po len de eerst toegewezen 350 mil- lioen dollar bij wijze van steun verlening na het ophouden van de U.N.R.RA.-steun, niet zal krijgen Dit besluit is genomen op grond van een rapport van de Ameri kaanse landbouwkundige com-' missie, die onlangs uit Polen is teruggekeerd. Volgens dit rap port kan aan de minimale Poolse behoefte aan levensmiddelen In tegenstelling tot zekere in de Amerikaanse pers gepubli ceerde geruchten heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken verklaard, dat de regering van de V. S. op dit ogenblik niet de bedoeling heeft de situatie in Indonesië voor de V. N. te brengen. Het is even min waar, aldus* deze woord voerder, dat diplomatieke krin gen in Washington het als „zeer wel mogelijk" beschouwen, dat het Nederlands-Indonesische ge schil door een andere mogend heid, die wel lid is van, deze organisatie, aan de arbitrage van de U.N.O. zou onderwerpen. Onlusten in Costa Rica. Men vreest, in San Jose dat tengevolge van een gewapende botsing tnssen politie en stakers een burgeroorlog zou kunnen uitbreken. De onlusten begonnen nadat de oppositie tot een algemene staking had opgeroepen, als pro test tegen gewapende botsingen te Cartago. De staking verspreidde zich snel cn volgens de laatste be richten wordt de toestand met het uur ernstiger. DE BIL'T ZEGT: Het Parijse dagblad „l'Ordre" zal 2 September weer verschij-het jaar 1947 voldaan worden de Belgische transportarbeiders- nen als „l'Ordre de Paris", zonder hulp van de V.S Geldig tót Vrijdagavond: Overdag over het algemeen zonnig weer, vrijwel nergens buienvorming. Temperatuur vooral in het Zuiden en Oosten van het land oplopend tot hoge waarden. Aan de kust tijdelijk zeewind, overigens weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1