Republikeinse tegenstand zwakker dan verwacht werd." Officiële legerberichten. Boodschap van H. M. de Koningin aan de strijdkrachten in Indonesië. Oppositie tegen de Orgelhond. Amerikaans protest te Moskou. De strjjd in China. Stille intocht nazi-leiders te Berlijn. Buizende Duitsers vluchten uit de Sovjet-Unie. Moeilijkheden in de Partij van de Arheid. ëztidAachtiq, optteden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De aanvankelijk gestelde doelen oveïal bereikt. Landingen aan Java's oostkust. Protest m „Kerk en Vrede". „Arbeitseinsatz" op grote schaal. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. TO, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Het is een verblijdend ver schijnsel, dat evenals in de cri- tieke dagen van 1940 ook thans weer kan worden geconstateerd, dat de nationale geschillen wor den overheerst door de nationale gedachte. Heel ons volk is doordrongen van de noodzaak -zij 't dan een bittere noodzaak van gewa pend optreden in Indië. Het is er van overtuigd dat de regering niet overijld heeft ge handeld eer het tegendeel en dat zii alles heeft gedaan wat mogelijk was om een gewapend conflict te vermijden. En het is er eveneens van overtuigd, dat hier van een koloniale oorlog geen sprake is. Een koloniale oorlog wil nie mand. Van de zijde van de Partij van de Arbeid, heeft men wel voort durend getracht de indruk te wekken dat met name de Prot. Chr. partijen op herstel van het koloniale systeem bedacht zijn, maar dit is in zó flagrante te genspraak met de feiten, dat wie even nadenkt, het onjuiste van deze beschuldiging moet erken nen. Wel is er verschil van mening, over de wijze waarop de „vrijma king van Indië" moet worden be- s vorderd en of het accoord van Linggadjati niet in strijd is met wat op 7 December 1942 door H.M. de Koningin werd toege zegd, maar dit heeft met een her stel van de koloniale verhoudin gen niets uitstaande. Ook hier geldt wat H.M. de Koningin in 1918 verklaarde: reactie wil niemand. Dit punt is echter thans niet aan de orde. Het voornaamste is nu, dat ops volk eendrachtig achter de rege ring en achter het leger staat en meewerkt om de politionele maatregelen die verdere bespre kingen op een gezonde basis mo 'gelijk moeten maken, te doen slagen. De regering staat hier voor een uiterst moeilijke taak, waarom het nog steeds kan worden be treurd, dat de P. v. d. A. aan de vorming van een nationaal kabi net niet heeft willen meewerken En van onze troepen zal veel worden gevergd. Blijkens tot nu toe ontvangen legerberichten is de tegenstand veel zwakker dan verwacht w^d, maar dat wil* niet zeggen, dat we hier te doen hebben met een mili taire wandeling zonder meer. Intussen, wij hopen en bidden, dat een bloedbad kan worden vermeden. In verband met het leed, dat daarmee hier en in Indië gepaard gaat. Maar ook wij denken hierbij ook aan de zen ding omdat dan de tegenstel lingen minder worden verscherpt en gemakkelijker de weg naar loyale samenwerking zal worden teruggevonden. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 700 Abonnementsprijs S.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 23 JULI 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W, VROEGINDEWEY te Poortvliet. De Technische Comnïissie der Parijse conferentie. Timothy Oconnel, vertegen woordiger van Eire, dat geeiFlid is van de V.N. is tot Voorzitter gekozen van de commissie voor Voedsel en.-, Landbouw, de eerste der vier technische commissies van deskundigen, welke door de economische Conferentie van Eu ropa te Parijs' zullen worden aan gesteld. A. P. Jacobson (Zwe den) en N. Qhristodoeloe (Grie kenland) zijn tot vicevoorzitters gekozen. In de commissie voor Brandstof en Energie werd Mar cel Huyse (België) tot voorzitter en A. Hammarskjoeid (Zweden) tot vicevoorzitter gekozen. Ontluistering van beroemde kerkorgels. Er is de laatste jaren in de kringen der organisten verzet gerezen tegen de manier waar op ^de „Nederlandse Klokken- en Orgelraad" bekende oude kerk orgels restaureert. Men herin nert zich waarschijnlijk het on genoegen overde herstelling van de instrumenten der Marti nikerk in Groningen en .der Grote- of Sint Jaeobskerk te 's-Gravenhage. Thans hebben de organisten Lambert Erné te Utrecht en Jo hannes Legêne bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop de N. K. O. het achttiende eeuwse orgel in de Hervormde kerk te Mee- den (Gr.) wil restaureren. Het rapport van de orgelraad over deze restauratie zou verschei dene „blunders" bevatten en in dien de werkzaamheden worden uitgevoerd zoals de N.K O. - de kerkvoogdij t? Meeden adviseer de, dan zou het orgel aan his torische waarde inboeten, ter wijl inplaats van weg te halen onderdelen volkomen overbodig materiaal zou worden toege voegd. De heren Erné en Legêne zijn en van overtuigd, dat de N.K.O. met een reeks restauraties be wezen heeft niet het inzicht in, noch de eerbied voor de behan delde oude instrumenten te be zitten. Altoos bleek na een res tauratie de klank van het orgel anders te zijn dan de klank, welke de oorspronkelijke mees ter aan het instrument gaf. Zij hebben de overtuiging, dat tl1 li men aan de reeks ontluis terde orgels geen nieuwe instru- ™entTe?-toegevoegd hebben de N.K.O. van de kerkorgels geweerd dient te worden. Volgens een Nederlands-marine-communique zijn Nederlandse mariniers geland te Banloewangi (Oostkust van Java) en Pasir Poetih (Noordkust), waarbij weinig tegenstand werd onf.noet. De lan ding werd uitgevoerd, nadat Republikeinse stellin gen waren beschoten. Deze actie was, naar men aanneemt, onderdeel van een tangbeweging,' welke gericht is op de verovering van geheel Oost-Java. Een tweede aanval waarover officieel nog het stilzwijgen wordt bewaard, is naar verluidt begonnen van de Soerabaja- zone uit en zou zijn gericht op de strategische weg- en spoor wegkruisingen van Kertosono, enige kilometers van Madioen en Bangil. Deze rapporten zijn echter nog niet bevestigd Gistermorgen is een legercom muniqué uitgegeven, dat het volgende mededeelt; Op het vliegveld Tasikmalaja zijn Maandag drie Republikeinse vliegtuigen in brand geschoten. Drie vliegtuigen van de T.R.I. zijn vernietigd op het vliegveld Panasan bij Soerakarta, terwijl enkele bommen zijn geworpen op een benzine-depot. Twee re publikeinse vliegtuigen werden op het vliegveld Maospati bij Madioen vernietigd. Al deze acties zijn uitgevoerd door Kittyhamks en Mustangs. Nadere verkenning heeft aan het licht gebracht, dat door hangar- brand als gevolg van eerdere acties op Kalidjati en Tasikma- laya op elk van deze velden een vliegtuig werd vernield. Gistermiddag is opnieuw een legercommuniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat in het belang van de Maandag aange vangen actie, die dag geen bij zonderheden kunnen worden vermeld. Wel kan worden medegedeeld, dat de voor de eefste 24 uur gestelde doelen overal wer den bereikt en op vele punten zelfs ruimschoots overschreden. De door de T.R.I. en andere republikeinse organisaties gebo den tegenstand is over het al gemeen veel zwakker gebleken, dan verwacht werd. De verlie zen aan Nederlandse zijde zijn in verband hiermede beperkt. Voor een deel zijn zij het gevolg van de bij de demarcatielijnen aangebrachte landmijnen en bobytraps. De bevolking houdt zich rus tig en blijft aan de arbeid. Van slechts enkele plaatsen worden vernielingen en brandstichtin gen vermeld. De militaire maatregelen, die genomen moesten* worden voor de veilighëidsstelling -van de grote steden op Sumatra, zijn overal zonder noemenswaardige tegenstand en incidenten uitge voerd. Het stadsbeeld is overi gens volkomen rustig 'en nor maal, evenals in de grote steden op- Java onder' Nederlands be wind. Ook een aanval van Batavia uit. Volgens een republikeins com munique hebben de Nederlan ders een aanval ingezet aan het front bij Semarang. Tevens zijn gevechten begonnen ten oosten van Batavia van de bezette zone uit. Radio Djokjakarta meldt, dat de Indonesiërs in gevecht zijn geraakt met de Nederlanders, toen deze bij Banjoewangi aan de Oostkust landden. Volgens een republikeins com munique vorderen de Neder landers snel sinds hun landing, welke feitelijk ten Noorden van Banjoewangi, bij Monango, werd uitgevoerd. Twee tanks en vijf lorrie? waren te Kali Baroe op een bergpas in de weg naar Soerabaja, dertig kilometer het binnenland in, gearriveerd. Vol gens het republikeinse commu nique is Ragodjampi, ten Zuid westen van Banjoewangi met mortieren, mitrailleurs en gewe ren aangevallen. De toestand te Batavia. De bevolking rustig. In cidenten deden zich niet voor. Onze corresp. te Batavia seint; Hoewel de gevechten nog in volle gang zijn, kan thans reeds wor den gezegd dat de tegenstand der republikeinse troepen over al zeer gering is. Alle werk zaamheden gaan normaal door; nergens is iets te merken van een zenuwachtige stemming; in tegendeel, Indonesiërs in ex-re publikeinse vitale bedrijven ont vangen de Nederlanders met open armen en verklaren zeer verheugd te zijn, dat de abnor male toestand eindelijk ten ein de is. Hoewel de prijzen der levens middelen omhoog gaan, wat een normaal crisisverschijnsel is, verwacht men binnen enkele dagen bij stabilisatie van de toe stand een algemene daling. Ten gevolge van de instelling van de avondklok js Batavia reeds om half zeven uitgestorven. De militaire politie oefent strenge controle uit. Incidenten deden zich niet voor. Sjahrir maakt buitenlandse reis. Van gezaghebbende zijde wordt te Djokja verklaard, dat Soekarno: „Wij zullen en moeten winnen". In een Maandag gehouden radiorede zei Soekarno o.m.: „Omdat wij er van over tuigd zijn, dat de waarheid en de rechtvaardigheid op onze zijde zijn, zijn wijnbereid- het Nederlands-Indonesische pro bleem met het volste vertrou wen aan de Verenigde Naties over te geven. Soekarno ver zocht de Indonesië sympa thiek gezinde naties het Ne-' derlands-Indonesische pro bleem in de V. N. ter sprake te brengen. Zich richtend tot de bevol king zeide hij: „God zal in leze heilige Mohammedaanse maand (Ramadan) de weg wijzen naar de veiligheid en onafhankelijkheid. Wij zullen winnen, wij moeten winnen". „Wij zijn er zeker van 'dat wij zullen winnen, dank zij de opoffering, welke wij ons gedurende twee jaar met bloed, have en goed soms zelfs met onze eer en veilig heid hebben getorst". Soekarno deed een beroep op de bevolking van Atjeh, tot Nieuw Guinea, om hun kracht en vaste wil te com bineren om de republiek te verdedigen. Met het s.s. „Volendam" is het eerste contingent met verlof naar' orfs land terugkerende valide militairen van het K.N.I.L. in de Rotterdamse haven aangekomen. De mannen begeven zich van boord. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op .4.48 u., on der Z0.44 u. Maan op 12.51 il, onder 23.42 u. E. K. 23.54 u. s. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 23 Juli: 6.38 u. 1.92 m., 18.54 u. 1.72 m. De Amerikaanse regering heeft te Moskou geprotesteerd tegen het feit, dat de Amerikaans-Sow- jetrussische olie-commissie in Roemenië geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over on geveer 7.000 ton voor de oliewin ning benodigd materiaal, dat de Sowjetstrijdkraehten zich in de eerste '""gen van de bezetting van Roemenië wederrechtelijk hebben toegeëigend en dat eigen dom was van de „Romanco-Ame- ricana" een zustermaatschappij van de „Standard Oil Cy of Néw Jersey". De Amerikanen hebben ge- 1 noemde commissie op 12 Juni verlaten, toen duidelijk gebleken was, dat de Russische leden niet wilden samenwerken, ofschoon de Amerikaanse vertegenwoordi gers hun aanspraken met bewij zen konden staven. de voormalige Indonesische pre mier Soetan Sjahrir uit de repu blikeinse hoofdstad vertrokken is teneinde een bezoek te bren gen aan Groot-Brittannië, Aus tralië, Voor-Indië en de Ver enigde Staten, waar hij de repu blikeinse houding en de huidige positie van de republiek ten aanzien van het buitenland zal toelichten. Hij is gisteren op zijn reis naar Voor-Indië aan boord van een Dakota-vliegtuig te Singa pore gearriveerd. H. M. de Koningin heeft de volgende bood schap gericht tot de strijdkrachten in Indonesië: „Gij allen, behorende tot de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht in Indonesië Door de beslissing der Nederlandse regering is u een nieuwe taak opgelegd. Ik verwacht van u, dat gij met Gods hulp bij de uitoefening daarvan waardig zult optre den en bescherming zult verlenen aan alle.n die zulks van node hebben. Moed, zelfbeheersing en andere uitstekende karaktereigenschappen zullen van u gevraagd worden. Ik weet, dat gij als goede militairen bereid zijt ontberingen te dragen,' in trouw aan uw roeping. Ik ben zeker, dat gij uw belangrijke opdracht met ere zult volbrengen. - Weet, dat mijn gedachten steeds bij u zullen zijn. WILHELMINA." Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" bestaande uit prof. G. J Heering, ds J. J. Buskes Jr., J, G. Wontink, dr J. B. Th. Hulsen- holtz, A. Elffers, G. T. Elsgest, ds M. Hinloopen, H. J. Lankhorst en ds K. Strijd heeft een telegram gezonden aan de minister-persi- dent, aan de voorzitters der Eer ste en Tweede Kamer en aan de fractie-voorzitters. In het telegram wordt gezegd, dat „Kerk en Vrede" diep teleur gesteld is door de beslissing van de regering, „om met militair ge wéld z.g. orde op zaken in Indo nesië te stellen". „Het dringt er bjj de regering met de meeste nadruk op aan deze heilloze weg van militair ge weid, die tegenover God en de wereld niet verantwoord kan worden, te verlaten en het over leg met de republiek voort te zet ten en wanneer dat overleg on mogelijk geworden is, de weg van arbitrage 'of bemiddeling in te slaan". Pasoendan beweging aan Nederlandse zijde. Soeria Kartelagawa, de leider van de Pasoendan beweging, heeft verklaard, dat Soendanese troepen, in samenwerking met Nederlandse strijdkrachten Mad- jalenka (halverwege tussen Bandoeng en Cheribon) hebben bezet. Een republikeins woord voerder in Djokjakarta verklaar de, dat het vliegveld bij Malang geëvacueerd was. Volgens republikeinse bron nen vonden gisteren zware ge vechten in West-Java plaats. In een zwaar artillerie-duel rondom Soekaboemi werden de Neder landse strijdkrachten gesteund door de luchtmacht. Volgens ra dio Djokja heeft een Nederlands oorlogsschip een kustplaats in Zuid-West-Java beschoten. Makassar rustig. Te Makassar hebben de ge beurtenissen op Java diepe in druk gemaakt. Nergens is ech ter enig spoor van opwinding merkbaar en tot nu toe is geen enkele arrestatie nodig geweest. Stadsbeeld in Soerabaja normaal. Maandag en Dinsdagochtend was het stadsbeeld van Soera baja normaal. Enkele verdachte personen zijn gearresteerd. De avondklok is niet gewijzigd. Grensoverschrijding Buiten- Mongolië ontkend. De gouverneur van de provin cie Soeiyang heeft ontkend, dat indertijd troepen van Buiten- Mongolië de Chinese grens heb ben overschreden en dat zij een eigen regering voor het grens gebied ingesteld zouden Rebben. De plaatsvervanger in het N.- Oosten, van het hoofdkwartier van Tsang-Kai-Sjek zeide in> een intervieuw - met vertegenwoordi gers van "„Central News", dat liij de onjuiste en overhaaste be richtgeving betreurde. Hij verklaarde, dat, hoewel de toestand kritiek was, het onnodig was gewapender hand een oplos sing te forceren, daar de Sowjet- regering verklaard had zich niet in Chïnese binnenlandse aangele genheden te willen mengen. De communistische troepen hebben Maandag hevige aanval len gedaan op Tsinning, aan egn zijtak van de spoorlijn Tientsin- Poekof, dat zij ai drie dagen be legeren. Tevens wordt gemeld, dat zij hun offensief in West- Sjantoeng voortzetten. Hun troe pen hebben Wensjang.aangeval len doch de regeringstroepen hou den nog steeds stand.' In Saksen, in de Sovjet-zone wordt een leger van enige hon derdduizenden, onder wie ,ook schoolkinderen, gemobiliseerd om. de coloradokever te bestrij den. 15 pet van de aardappel oogst is reeds aangetast. Hoge Commissaris van Pakistan. Sir Laurence Graftey Smith zal 15 Augustus als eerste Britse hoge commissaris van Pakistan in functie treden. Sir Terence Shone zal als hoge commissaris in het overige ge deelte van Voor-Indië blijven. Graftey Smith heeft bijna zijn gehele diplomatieke loopbaan in Mohammedaanse landen in het verre oosten afgelegd. Zal de Intern. Bank stabilisatieleningen verstrekken? Naar vernomen wordt bestu deren functionarissen van de Internationale Bank voor her stel en wederopbouw de moge lijkheid van uitbreiding der, sta- blisatieleningen teneinde de verschillende landen te helpen hun valuta op orde te brengen en de uitgeputte deviezenvoor raden te hei-stellen. Men besta dëft't de mogelijkheid dergelijke leningen in het kader van het plan-Marshall te brengen. Volges de bestaande opvattin gen omtrent de reglementen zou de bank dergelijke leningen kun nen verstrekken. De interzonale handel in Duitsland. Volgens een communique van het Centraal Bureau voor Inter zonale en Buitenlandse handel in de Sowjetzone van Duitsland zijn de staalleveranties aan die zone uit de Brits-Amerikaanse zone sedert 1 April van dit jaar van 26.500 ton per maand verlaagd tot 18.000 ton. Als reden hier voor werd opgegeven, dat het Brits-Amerikaanse gebied zelf meer staal ïkidig had om ramp zalige economische toestand te verbeteren. De interzonale besprekingen ter verlenging van de aan het eind van het jaar aflopende han delsovereenkomst hebben tot dusver geen resultaat ogeleverd. Voortaan slechts een nummer. Franse nota aan Engeland. De Franse regering heeft aan de Engelse regering een nota overhandigd, waarin zij uitdruk king geeft aan haar ernstige on gerustheid over het plan om de Duitse productie op te voeren tot een niveau, dat ver uit gaat bo ven hetgeen in het verdrag van Potsdam is bepaald. Vrijdag hebben de zeven tot gevangenisstraf" veroordeelde nazi-leiders Hess, Funk, von Schirach, Rader, Speer, von Neurath en Dönitz een min der triomfantelijke tocht door Berlijn gemaakt dan in de vette jaren van het nazi-regiem: de tocht naar de gevangenis waar zjj straffen van 10 jaar' tot le venslang zullen uitzitten. De overbrenging geschiedde in het grootste geheim. Per vliegtuig waren zij in de vroege morgenüren van Neurenberg naar Berlijn gebracht. De ont vangst in de gevangenis, die is omgedoopt in „Spandau Allied Prison" en onder vierledig be stuur staat, was geen andere dan die welke steeds aan nieuwe gasten in Duitse gevangenissen bereid wordt. De voormalige nazi-groten kregen een gevan genisnummer, waarmee zij voortaan uitsluitend zullen wor den aangesproken en zij moes ten persoonlijke bezittingen, met uitzondering van familiefoto's in leveren. Na de gebruikelijke formaliteiten -en het medisch on derzoek gingen de gevangenen in lichtgrijze gevangeniskleding en met slappe ronde hoed van dezelfde kleur onder de arm naar de cellen. Het- regiem waaronder de ge vangenen zullen staan is vastge steld na lange discussies in de geallieerde com-mandantura. Het wijkt niet veel af van de nor male Duitse gevangenisregels. De gevangenen zullen hun ar beid en de wandelingen geza menlijk verrichten en ook mo gen zij samen religieuze d iensten bijwonen. Daarbij zullen zij evenwel niet met elkaar mogen spreken, tenzij zulks speciaal wordt toegestaan. Zij zullen dagelijks negen uur moeten werken. Zij die daartoe in staat zijn moeten puin ruimen en de gevangenistuin bewerken. Eenmaal in de twee maanden mogen zij bezoek ontvangen, ten zij in ver-band met dringende fa milie-omstandigheden speciaal be zoek wordt toegestaan. Iedere maand mogen zij een brief schrijven. De nazi's zullen de zelfde voeding krijgen als de Efndere gevangenen en' deze in de cel moeten nuttigen. Niet- Duitse geestelijken zullen voor de geestelijke verzorging wor den aangewezen. Berlijn vernam eerst tegen de avond, dat de langverwachte „hoge" gasten gearriveerd wa ren. De stroom van jonge mannen, die de Sovjelzope langs „zwarte™ wegen verlaten, wordt nog steeds sterker. Uit Beieren wordt bericht, dat daar reeds vijftigduizend vluchtelingen zouden zijn aangekomen. Het aantal berichten, dat uit de zone naar Berlijn vloeit en spreekt over een onrustige stemming onder de bevol king, wordt eveneens in de laatste weken veel hoger. Deze on rustige stemming wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het feit, dat het voor geheel Duitsland geldende besluit van de controle- raad tot verplichte nieuwe registrering van arbeidskrachten in de oostelijke zone het eerst en wel op een zeer drastische wijze wordt doorgevoerd. Wat voornamelijk aanleiding geeft tot de angstpsychose, wel ke door deze registrering is ver wekt, is de omstandigheid, dat bij -de aanmelding nauwkeurige bijzonderheden over het werk der betrokkenen' in de, voorma lige Duitse weermacht worden geëist, baarbij wordt de indruk gewekt, alsof bijzondere prijs wordt gesteld op arbeidskrach ten, die vroeger hebben gediend bij het luchtwapen, pantsertroe pen of valschermtroepen. Veel onrust wordt onder de bevolking gewekt door de ver sterkte „arbeitseinsatz" in de Uranium-vindplaatsen bij Qber- schlema in Thüringen. Maande lijks worden twee duizend nieu we arbeiders tot werk gedwon gen. De spoorweg Maagdenburg Leipzig moest onlangs tijdelijk voor alle normale verkeer wop- den gesloten ten einde de més- sa-transporten voor de ontman teling zonder vertraging naar het Oosten te kunnen afvoeren. De angstpsychose is vooral sterk onder de jongere arbei ders. Zij ontvangen vaak ondui delijk gestelde bevelen tot dienstverplichting van de Duitse arbeidsbureaux. De dienstver plichting is overigens geen nieuw verschijnsel. Zij bestaat in de Sovjet-zone sedert de eer ste weken der bezetting. Jonge mannen, van 18 tot 20 jaren durven vaak niet thuis te slapen door geruchten over mas sale oproepingen voor verplichte arbeid en over transporten naar de Sowjet-Unie aan de orcre van de dag zijn. In het bijzonder zou het de „Junge Union", de jeugdorgani satie der christelijke partij, zeer moeilijk gemaakt worden, nadat zij zich openlijk gekant heeft te gen bepaalde arrestaties uit haar rijen, waarover nog geen op heldering is gegeven. De stroom der berichten ovet een toestand die'de Duitsers in het Oosten thans aan de lijve doet voelen hoe zij zich voor korte jaren tegenover de volken van Europa gedragen hebben, is in de 7aatSte dagen zo levendig geworden, dat het door de Sow- jet-autoriteiten gecontroleerde ■Nieuwsbureau voor de Sovjet zone er een beschouwing aan heeft gewijd. Hierin worden de maatregelen, die thans worden uitgevoerd voorgesteld als dwangmaatregelen tegen ar- beidssehuwe elementen. De vlucht naar het Westen, zo wordt door het nieuwsbureau vastgesteld, is beperkt tot zwar te handelaren, die hun zaken thans aan de overzijde der zone- grenzen willen gaan voortzetten. Internationale conferentie Youth for Christ. De derde jaarlijkse internatio nale conventie van de Youth for Christ heeft te Winona in Minnesota (VS.) eenstemmig be sloten van 1 tot 8 Aug., 1948 te Amsterdam een conferentie te houden, waaraan 750 afgevaar digden zullen deelnemen, w.o. 250 uit de V.S„ ,250 uit geheel Europa en 250 uit overige delen der wereld. Er zijn te Winona ook afge vaardigden uit Nederland aanwe zig. Internationale burgerlijke luchtvaart. De volgende staten hebben het op 7 December 1944 te Chicago gesloten verdrag inzake de inter nationale burgerlijke luchtvaart bekrachtigd: Nieuw-Zeeland, Chi li, Egypte, Griekenland, IJsland, Frankrijk, Siam, Afghanistan, Bolivia, Guatemala, Noorwegen, en België. Transjordanië en Venezuela zijn onderscheidenlijk op 18 Maart 1947 en 1 April 1947 tot dit verdrag toegetreden. Britse nota aan Roemenië. De Britse regering heeft in verband met de arrestaties van Maniu c.s. aan Roemenië een no ta doen toekomen, waarin zij haar verwondering uitdrukt over de klaarblijkelijke pogingen van de Roemeense regering „om bfj voorbaat zekere verplichtingen te verloochenen", die haar bij het van kracht worden van het Vre desverdrag zullen worden opge legd. De graanpositie in Europa. Harry a Bullis, voorzitter van de „General Mills Incorporated", is Zaterdag van een zesweekse tournee door Europa te New- York teruggkeerd. Volgens Bul lis, die als vertegenwoordiger van de nationale bond van Ame rikaanse molenaars «ook aan Nederland een bezoek heeft gebracht, moeten de V. S. Euro pa minstens evenveel bloem als verleden jaar zenden, omdat de graanoogst in Europa zeer slecht is. Het grootste vraagstuk is vol gens Bullis, Duitsland weer aan het produceren te brengen. De arrestaties in Birma. Naar officieus wordt mede'ge- deeld, zijn tot dusver te Rangoon meer dan 300 personen in ver band met de moord op de Bir- maanse ministers gearresteerd en de politie verklaarde, dat zij er zeker van is, alle moordenaars te zullen grijpen. Zeventien leiders van de Bir mese vakbond hebben een ver klaring, waarin zij „hun leven veil te stellen voor wraak op de moordenaars", met pennen, ge doopt in hun eigen bloed onder tekend. C.G.T. en de Griekse partisanen. Het bureau van het Franse C.G.T. (Algemeen. Vakverbond), heeft besloten ten gunste van de Griekse partisanen stappen te on dernemen. Het verzet zich tegen de „onmenselijke maatregelen, die onlangs tegen de Griekse pa triotten zijn genomén". Er is be sloten een comité ter verdediging van de vrijheden van het Griekse volk op te richten. De Partij van de Arbeid heeft zich na rijp beraad wat betreft het Indische conflict, achter de regering geplaatst. Zoals wij reeds meldden heeft, dit de heer Palar aanleiding ge geven als lid van de partij cn van de Tweede Kamer te be danken. Verwacht wordt dat de l'.eer F. Goedhart (Pieter 't Hoen), die momenteel in Indië vertoeft, dit voorbeeld zal volgen. Het blad, waaraan hij verbon den is, „Het Parool", heeft een ophitsend artikel gepubliceerd, waarin het optreden der Neder landse regering op één lijn wordt gesteld met dat van de verdragenschenner Hitier. Landdag voor oud-illegalen. Op 15 Augustus zal te Venray een landdag gehouden worden voor oud-illegalen uit de provin cies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. Als sprekers zullen o.a. optre den prof. van Rooijen en het Tweede Kamerlid Scheps. DE BILT ZCGT: Over het algemeen weinig be wolking met vrijwel nergens on weer. Aan de kust tijdelijk zee wind. Overigens weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1