Concours Zeeuwse ZangersSoni LAATSTE BERICHTEN. IN 'T KORT. Om Tuwtb&ekie: Terry en Berry in „De Bril van Sultan Sar" unaniem besloten door alle aan wezigen hun kinderen naar het 'Öiristelijk Lyceum te zenden. Met ootmoedige dank aan God werd deze welgeslaagde verga dering door de "heer Birza van Aagtekerke gesloten. PAARDENSPORTDAG TE GOES. Zaterdag 2 Augustus a.s. zal te Goes een Nationaal Concours Hippique worden gehouden en een springconcours waaraafl ook België deelneemt. Het program ma omvat 16 rubrieken met tuïg- paarden, hackney's, spring-, jacht- en rijpaarden. Openluchtmeting van Gerei, jongeren te Hoek. Zaterdagmiddag werd te Hoek een samenkomst gehouden op het weiland van dhr De Jong, georganiseerd door de ring en kring Zeeuws-Vlaanderen van de J.V. en M.V. op (J.G. De samenkomst stond onder leiding van dhr Kuypers. Dr B. A. Knoppers van Amsterdarfn sprak over „Eén ding doen" en wees met name op de vorming van de jonge mens voor diens taak straks op kerkelijk, maat schappelijk en staatkundig ter rein. Na de pauze voerde h.et woord dhr A. Schout van Vlissingen. Hij handelde over „Jeugd van deze tijd" en wekte in 't bijzon der op tot de politieke vor ming. Een en ander werd afgewis seld met declamatie en samen zang. De goed geslaagde en flink bezochte meting werd door ds Verveen met dankzegging ge sloten. MIDDELBURG. N. I. W. I. N. In de namen van de in het N.I.W.I.N.-comité zitting heb bende' personen, vermeld in ons blad van Zaterdag j.L, zijn enige storende zetfouten geslopen. Zit ting in liet comité van aanbeve ling hebben o.m.: kap. A. F. H. Bakkenes, ds P. J. F. v. Voorst Vader en mr A. J. v. d. Weel. En in het werkcomité o.m.: mevr. M. Hentenaar-Paarlberg, 2e seer, en mr J. M. Pilaar. Rijvereniging opgericht. Op 30 Juni j.l. is opgericht de „Middelburgse Rijvereniging". Het bestuur is als volgt samen gesteld: P. Bouwens voorz., mej. C. Temme, secr.esse, mej. E. Zandee, penn.esse en de heren Vos en v. d. Mijle. De heren J. de Pagter en Spruit treden op als instructeurs. Een 10-jarig meisje uit Kinderzorg, dat vroeger in Goes gewoond had en vermoedelijk eens wilde kijken hoe of het er daar uitzag, is naar Goes gelo pen. De politie aldaar spoorde het kind echter op en droeg zorg dat het weer in het tehuis kwam. VLISSINGEN. Geref. Evang. Zangkoor bezocht Rotterdam. Gedurende een tweetal dagen hebben de leden van het Geref. Evang. Zangkoor per autobus een bezoek aan Rotterdam ge bracht. Na een mooie tocht ar riveerden ze in de Geref. Kerk Rotterdam-Delfshaven, waar de, generale repetitie gehouden werd voor de 's avonds te hou den uitvoering. Onder leiding van Ds J. Hindriks en met me dewerking van het koor werd een straatprediking gehouden, na afloop waarvan de Zeeuwen door hun gastvrouwen en -heren afgehaald werden*. Des avonds vónd in genoemde kerk de uit voering plaats, waarbij Ds Hin- driks het woord voerde en de liederen o.l.v. de heer A. J. Fey keurig uitgevoerd werden. Woensdag werd een' zeer in teressante boottocht door de ha vens gemaakt waarna een bus tocht door de stad volgde die eindigde met een bezoek aan de diergaarde in Blijdorp, waar in tens genoten werd. Na een maaltijd in de theetuin werd de terugtocht aanvaard, tijdens welke in Breda een bezoek werd gebracht aan de vroeger te Vlis singen staande Geref. pred. Ds Smeenk. Als de woningtoestand in Vlissingen gunstiger is, zal een Rotterdams koor een tegen bezoek brengen. GOES. Zendingsmiddag. Voor de Geref. Jeugdvereni gingen werd Zaterdagmiddag in de boomgaard van Q Trimpe 'te Goes, een Zendingsmiddag ge organiseerd die geopend werd door drs C. Stam. Dr A. H. Oussoren wees daar na in eén causerie, die een op wekking voor de zending bedoel de, op het analphabetisme, dat in Indië 80 pet. en in Afrika 90 pet. van de bevolking uitmaakt. Hierdoor wordt het werk van de zending ten zeerste geremd. Daarom moet er meer gelet wor den op het bevel van Christus: Onderwijst alle volken. Spreker ging in op de onder- wijs-methode, die gevolgd wordt by het leren lezen. We moeten j een groter besef krijgen wat zen- ding voor het hedendaagse Chris- I tendom betekent, aldus Dr Ous- j soren. Spreker deed tenslotte een be- i roep op allen om met gebed de zaak te steunen en wekte do jon geren op te gaan studeren voor het zenaingsdiploma. De byeenkomst was zeer matig bezocht. WILHELMINADORP. Het uitvoeren van zinkwerken en steenbestortingen tot verde diging van de onderzeese oever van de waterkering van. de Wil- helminapolder tegenover het Goesse Sas, is gegund aan de fa. J. M. Dekker te Papendrecht voor 652.000. Met de uitvoering is reeds een begin gemaakt. VERSEKE. De 25-jarige G. Boone had Zaterdagmorgen het ongeluk bij het conserveren van vis zijn benen ernstig te branden. Hij werd naar een der ziekenhuizen te Goes vervoerd. RILLAND-BATH. Aan de laagste inschrijver voor het bouwen vaq 32 arbeiderswo ningen in deze gemeente zijn door B. en W. nog opgedragen 14 woningen van een ander type, eveneens van de architect Jac. C. van den Hout te Goes. Al deze woningen zullen nog voor de ko mende wjnter, gereed zijn. OVEZANDE. •Aan de Christelijke school al hier is met ingang van 1 Sep tember a.s. een leefkracht ver bonden voor het geven van les in nuttige handwerken. NIEUWDORP. Geitenkeuring. De uitslag van de hier gehou den geitenkeuring is als volgt: Kampioen: P. de Kok. Volbloeden: le pr. J. Dekker. Niet volbloeden: le pr. F. Dekker. 1-jarige geiten: le pr. D. San- dee Sz.; 2e pr. W. Franse; 3e pr. J. de Koeiert. 2-jarige geiten: le pr. P.»de Kok la Grand; 2e pr. Jac. v. 't Westeinde. Oudere «geiten: le.pr. Jac. v. 't Wekeinde; 2e pr. Wed. W. Wiskerke. Stamboekgeiten: Je pr. W. Franse. Mooiste uier: le pr. W. Franse. De geiten van D. Sandee en P. de Kok werden in het stamboek opgenomerf. KLEVERSKERKE. De uitslag van' de rundvee- keuring luidt als volgt: Tweejarige stieren': Optimist (26263) van J. Polderdijk le pr. met 78.4 p. - le kalf koeienTrui van J. H. Janse, 77 p., le pr.Bertha van C. Dekker, 76 p., 2e pr.Willi van J. Polderdijk, 3e pr., 76 p.; Nelli van C. Cornelisse, 76 p., 4e pr.Veldvreugd van J. H. Janse, 76 p., 5e pr. 2e kalfskoeien; Corrie van J. Krijger, 77 p., le pr.Irene van J. Krijger 77 p., 2e jjr. le kalfskoeien: Trui van J. H. Janse, 81 p., le pr.Rika van J. Krijger, 79 p., 2e pr. 4e kalfskoeienIrene van J. H. Janse, 80 p., le pr. Oudere koeienMina van C. Cornelisse, 78 p., le pr.Juf frouw van C. Dekker, 78 p., 2e pr.Welkom van C. Cornelisse; 77 p., 3e pr. KalfsvaarzenNora van W. Cone, le pr.Mina van W. Cone, 1 2e pr.Emma van C. Cornelisse, 3e pr. 'Tweejarige vaarzenIrene van W. Cone, le pr. Bontje van C. Dekker, 2e pr. Éénjarige vaarzen? Corrie van C. Cornelisse, le pr. HET EERSTE OFFICIËLE LEGERBERICHT. Gisteravond is het eerste offi ciële legercommuniqué uitgege ven. Het luidt: Teneinde te voorkomen dat re publikeinse vliegtuigen acties on dernemen tegen Nederlandse ob jecten, voerden enige escadrilles „Mustangs" preventieve acties uit om luchtvaartmateriaal van de T.R.I. op te ruimen. De acties waren gericht tegen.de vliegvel den. In de eerste plaats Kalidjati, waar een op de grond staand re publikeins-Japans vliegtuig in brand werd geschoten. Ten twee de werd het vliegveld Parigi bij Serang onbruikbaar gemaakt. Hier bevonden zich enige benzi netanks en werkplaatsen. Ten derde werd Tasikmalaja aange vallen, waar werkplaatsen en in stallaties buiten bedrijf werden gesteld. By verkenningen door Mit chells werd weinig grondactivi- teit waargenomen. De operaties zijn bemoeiiykt door zeer slecht weer. Een tweede communique deelt mede, dat het merendeel der aan gehouden personen wederom op vrye voeten is gesteld, nadat zij de belofte hebben afgelegd geen pogingen te zullen doen om rust en orde te verstoren. RADIOREDE SJABIFOEDDIN. Naar aanleiding van de radio rede van Sjarifoeddin meldt Ane- ta nog: Sjarifoeddin stelde de vraag of de Nederlanders heb ben bedacht, dat door dit optre den de verbinding tussen het In donesische en hét Nederlandse volk, welke met veel moeite was gevormd, geheel en mogelijk voor immer zal zijn verbroken. ACTIES TER .ZEE. De Republikeinse radio te Djokjakarta riep gisteravond om, dat Nederlandse oorlogs schepen by Banjoewangi en Re publikeinse kustbatterijen het vuur op elkander hadden ge opend. GEVECHTEN IN WEST EN MIDDEN-JA VA. Radio Djokjakarta deelt mede, dat hedenochtend hevige ge vechten plaats vinden op de we gen van Bandoeng en Buiten zorg naar Soekaboemi, waar grote voorraden rubber en an dere ondernemingsproducten in brand gestoken zijn. Radio Soe- rakarta meldt hevige gevechten op de weg naar Salatiga, 45 km. j ten zuiden van Semarang. Sala tiga ligt aan de strategische weg naar Magelang. OFFICIËLE REGERINGS VERKLARING DER V. S. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft een officiële verklaring uitgege ven, waarin de Amerikaanse re gering „het diep betreurt, dat de onderhandelingen, welke een vrijwillig samengaan van de In donesische volken met Nedèr- land ten doel hadden, zijn afge broken." VLIEGTUIG VERONGELUKT. Bij het opstijgen van het vliegveld te Elpalomar is een Argentijns militair vliegtuig verongelukt. Zeventien personen kwamen hierby om het leven, SEROOSKERKE (W). Een tankwagen, die gekoppeld was aan een vrachtauto schoot Donderdagmiddag op de Noord- weg alhier plotseling los, waar door de wagen, die gevuld was met hete asphalt, bestemd voor de dijkwerkzaamheden te West- kapelle, in de naast de straat weg lopende sloot terecht kwam. Bij een poging om de tank te openen liep een der werklieden zeer ernstige brandwonden op. De Christelijke Jongeman- nenvereniging „Sursum Cörda" maakte Donderdag per autobus een tochtje naar Zuid-Limburg. De catakomben te Valkenburg, aismede de daar aanwezige mo del-steenkolenmijn en de gan gen onder de Sint Pietersberg bij Maastricht werden bezocht, terwijl eveneens een bezoek werd gebracht aan de Ameri kaanse militaire begraafplaats te Margrater.. VEERE. Rattenplaag. In deze gemeente wordt op het ogenblik tamelijk veel last onderbonden van ratten. Als kweekplaatsen voor dit ongedierte wordeji voornamelijk genoemd de mestvaalt bij de molen en de havenglooiïng. Het gemeentebestuur heeft, teneinde een effectieve bestrij ding te bewerkstelligen, het ad vies van de Plantenziektekun- dige Dienst te Wageningen inge wonnen. Van genoemde dienst hebben Vrijdag j.l. een tweetal heren de stituatie ter plaatse opgeno men,. Door het uitleggen van vergif op verschillende gemeente-ter reinen is met de bestrijding thans een aanvang gemaakt. Van de II" ingeschreven dienstplichtigen, waarvan één jongeman zich reeds in vrijwil lige dienst bevindt, werden. 9 jongens goedgekeurd. BAARLAND. 5 Gemeenteraad. Vrijdag kwam de gemeente raad in spoedeisende vergade ring bijeen. Een verzoek van de veren, voor Kleuteronderwijs om sub sidie werd ingewilligd tot f 225 voor 1947. Evenzo een verzoek van A. Hoondert om vergoeding reiskosten voor 4ijn kind, dat de school te Goes bezoekt. Daar het waarschijnlijk nog wel, 3 jaar zal duren eer de Nieuwe weg provinciaal wordt, moet er iets aan gedaan worden ter verbetering. Daar er op 't mo ment teer beschikbaar is, werd besloten hiermede de weg in' orde te maken. De kosten zul len ongeveer f 2500 belopen. De heer de Vriend vroeg nog hoe dit gefinancierd wordt. De voorz. noemde enige middelen op. Met de nieuw te bouwen wo ningen, zo deelde da ^voorz. mee, gaat het nog biet naar wens. De aannemer vfie de bouw was toegezegd heeft zich teruggetrok ken. B. en W. werden gemach tigd om nu te gunnen aan de opvolger. NISSE. Gemeenteraad. De heer J. v. Oosten Mz. werd in de gemeenteraadsvergadering van Vrijdag beëdigd als wnd. ontvanger van de gemeente Nisse. Aan G. J. Slabbekoorn en P. J. Leenman werd eervol ont slag verleend. De raad besloot om toe te treden tot de stich ting „Openbare leeszaal en bi bliotheek" te Goes. Op een ver zoek van de inwoners van de Achterweg inzake'de afwatering werd besloten dit in handen te geven van B. en W. en deskun.- dige om d%'ies te vragen. Het openings- en sluitingsformulier gebed werd z.h.st. aanvaard. Het loon van de gemeentewerkman werd verhoogd vanaf 1 Mei 1947. Het radiotoestel van de lucht beschermingsdienst zal in bruik leen worden gegeven aan afd. Nisse van het Groene Kruis. De voormalige dokterswoning Villa Wilhelmina werd gegund' aan de hoogste inschrijver C. J. Berman, Kapelle, voor f 9050 met de bij behorende grond. Bij de rond vraag vros^K J. C. Bos hoe het staat met het sportterrein. De burgemeester zeide, dat A. Vette geen weide wil afstaan. In ant woord op een vraag van J. van Wel antwoordde de voorzitter nog geen_gegevens te hebben om de raad op de hoogte te bren gen van de stand der woning bouw. De burgemeester zal trachten een oplossing te vinden om de woonwagens, die niet meer in hot kamp kunnen, een plaatsje te geven. Door J. van Wel werden tot slot nog ver schillende zaken onder de aan dacht gebracht. Geref. Kerken Beroepen te Lewedorp, Joh. v. d. Berg, cand. te Rotterdam; te Zuid-Beierland, K. Feenstra te Kralingseveerte Idsegahui- zen, M. P. v. Dijk te Wemel- dinge; te Naaldwijk, J. S. v d. Bos te Nieuwlande (Dr.), Aangenoihen naar Vijfhuizen, P. Riemersma, cand. te Amster- dam-O. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Holwerd en te Blijd, F. F. Pels, cand. te 's-Gra- venhage. Geref. Gemeenten. Beroepen te Dfnteloord en te Krabbendijke, M. v. d. Ketterij, cand. te Rotterdam. Vergoeding geroofde Kerkklokken. Het Commissariaat Oorlogs schade maakte bekend, dat het aandeel van het Rqk in de aan schafkosten van nieuwe klokken is gesteld op f 2.25 per kg., inclu sief f0.35 per kg. plaatsingskos ten. De Schade-Enquete-Cammis- sie stort deze gelden geblokkeerd bij de Herstelbank, waar zij op te nemen zijn onder overlegging van het bewijs van de Rijksklok- kencommissie, dat de nieuwe klok is goedgekeurd. Bleyenberg, A. J. Blok, H. P. J. v. d. Boogaart, C. Boot, J. P. Bordui, J. J. Breedveld, C. L. Broekkamp, P.- Bruin, N. Buis, P. L. v. d. Burg, J. Denekamp, J. Eilander, A. Th. J. Elich, A. W. Th. v. d. Endt, J. P. Ferwerda, J. H. Förster, W. de Graaf, W. H. v. Haneghem,*D. J. Heesen, H. J. Hilberink, H. J. Hoek, F. Th. v. Hove, F. P. v. d. Klippe, H. A. Kortschot, H. M. Kraayen- brink, S v. d. Kuil, G. J. Kuit, G. v. Loon, H. J. v. Ommeren, J. A Oostveen, R. A. de Putter, J. Verbeek, M. Plug, R. Romijn, J. J. H. Schoones, J. Schriémer, j G. J. v. d. Spoel, L. H. G. Ver- mandel, A J. de Vries, G. Bos veld, A. W. Kant. Afgewezen 2. In de week van 14 t.m. 19 Juli werd aan de vismijn te Veere een hoeveelheid van 13.577 kg. garnalen aangevoerd. De leerlingen der hoogste klassen van de O.L. school te Kloetinge maakten Vrijdag een uitstapje naar Rotterdam. O.m. werd de Maastunnel en dieren tuin bezocht, terwijl tevens een rondvaart door de havens werd gemaakt. In het Kanaal door Zuid-Be veland werd door J. van Hek ken een ruim 3 pond en 3 ons wegentj? herder met een lengte van 43 c.M. gevangen. Een vangst, die zelfs in het „vissers latijn" nog niet genoemd is. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Streefkerk, S. Ju lius te Driesum f'te' Wagenbor gen, W. Bloemendaal, cand. te Zoeterwoude. Aangenomen naar Roswinkel, H. J. van Leeuwen, hulppr. te Rotterdam; naar Noorden, W. G. G. v. Voorthuizen, cand. te Zeist. Bedankt voor Halle, Lemëler- veld en Ellewoutsdijk, H. J. van Leeuwen, hulpjfr. te Rotterdam. Onderwijs. Voor het eenheidsdiploma E.H.B.O., waarvoor het examen afgenomen werd door dr van Gelderen, slaagden de dames M. MartijnVerboom, N. Janse Vermeulen, P. J. Tellier, M. C. Arde wijn en de heren H. van Akkeren, A. Janse, L. Linders, P. C. Tellier, H. de Vuijst, E. Hokke, A. van de Linde, Ch. Lems etn P. Vos van de afdeling Oostkapelle. Afgewezen 2. Voor de afdeling machinist- leerling Getuigschrift B.M.-slaag den aan de „De RuyterSchool" te Vlissingen J. B. v. Aert, J. W. Bakker, F. J. Belde, A. J. Berends, H. W. Berenschot, C. Duivensport. Door de postduivenveren. „De Luchtbode'' werd een wedvlucht gehouden met jonge duiven van uit Waardamme (België 54 km), de prijzen werden als volgt be haald: 1, 4, 10, 38 52 W. Wouters; 2, 32, 33 H. Meulmeester; 3, 15, 18, 21, 35, 39, 44, C. Bogaard; 5, 11, 20 Gebr. Caljouw; 6, 7, 12, 13, 16, 22, 23, 27, 34, 46, 47 P. Babijn; 8, 19, 26, 50, 51, J. Pothuisen; 14, 17, 24, 25, 28, 45 J. Francois; 29 L. Breat; 30, 31, 49 M. Marinesse; 40, 41, 43, 48 J. Florisse; 42 A. v. d. Wart; 53, 54 J. Hoogesteger; 36. 37 J. Meulmeester. Duiven losgelaten 9 uur 's mor gen aankomst eerste duif 9 u. 28 min. 20 sec.; laatste duif 9 u. 33 min. 33 sec. Ronde van Oostburg. Ook in Oostburg zal dit jaar weer een wielerwegwedstrijd voor amateurs over 100 K.M. plaats vinden en wel op 30 Aug. Een sterk veld renners is reeds gecontracteerd. Yerseke werd winnaar. Het zangconcours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt", dat dit jaar ter ge legenheid van het 40-jarig be staan van het „Gemengd Koor" Zaterdag te 's-Heer Abtskerke werd gehouden, is een groot suc ces geworden. Niet minder dan 19 verenigin gen nam endeel aan dit con cours, dat geopend werd met een toespraak van burgemeester J. D. Janse in 't verenigingsge bouw en dat. van 1 tot des avonds 9 uur duurde. Nadat de heer Th. L. Fouten uit Burgh, namens het bondsbe- stuur en de heer M. H. v. Liere, als' voorzitter van 't „Gemengd koor" te 's-H. Abtskerke, nog het woord" hadden gevoerd, mar cheerden de verenigingen naar de weide van de heer J. Tol- hoek, waar het concours werd gehouden. „NieuwLeven" te Yerseke werd diet 215 punten winnaar van dit concours en veroverde daarmee -voor de tweede maal de zilveren wisselbeker. Boven dien ontving deze vereniging de medaille, die door H. M. de Ko ningin beschikbaar was gesteld. De volledige uitstag luidde: Derde afdeling: „Zanglust", Koudekerke 2e pr. 155 p.; „Ge mengd Koor", 's-H. Abtskerke, 2e pr. 161 p.; Mannenkoor „-Ex celsior", Yerseke 2e pr. 158 p.; Meisjeskoor Kortgene, 2e pr. 158 p. Tweede afdeling: „Ons Genoe gen", Kats 2e pr. 174 p. (med. van drukkerij „de Phoenix"); „Zang en Vriendschap", Wisse- kerke 2e pr. 177 p. (med. firma A. v. Diemen); „Arti et Amiei- tiae", Goes le pr. 194 p. (med. Muz. Ver. v. 's-H. Abfekerke). Eerste afdeling: „Crescendo", Kruiningen, le pr. 186 p. (med. Gemeenteraad 's-H. Abtskerke); „Zanglust", Wilhelminadorp 2e pr. 155 p.; „Crescendo", Hoek le pr. 181 p. (med. de heer J. Min- naard); Dubbelmannenkwartet „Octavo", Goes le pr. 207 p. (med» Commissaris der Konin gin). Afdeling Uitmuntendheid: „De Lofstem", St. Maartensdijk 2e pr. 178 p. (med. van de heer Braam)„Zuiderstemmen", Hansweert 2e pr. 178 p. (med. Zeeuwse Zangersbond); „Nu met Hope", Burgh, le pr. 199 p. (med. Burgemeester 's-H. Abts kerke); „Nieuw Leven", Yerse ke le pr. 215 p. (wisselbeker en medaille Koningin); „Vooruit gang zij ons Streven", St. Maar tensdijk 2e pr. 173 p. Ere-af deling: „Haamsteeds Zangkoor", Haamstede le pr. 182 p. (med. Oranje Vereniging ,'s-1Abtskerke). Het kinderkoor „Crescendo" uit Hoek, dat ter opluistering enkele liederen zong, kreeg een eervolle vermelding. Voorstellen voor de. Gemeenteraad van Middelburg. Woensdagmiddag 2 uur zal de Gemeenteraad vergaderen in het tijdel. gemeentehuis, gebouw „De Gouden Poorte". Beplanting bolwerken. Een crediet van f 40.784 wordt gevraagd voor het plantklaar maken der bolwerken vanaf de Seismolen. Subsidie jeugdbibliotheek Z.V.U. I.v.m. de grote behoefte, waar in naar het oordeel van B. en W. de jeugdbibliotheek van de Z.V.U. (de enige in M'burg) voorziet, wordt verzocht het ver zoek om een subsidie van f 600 voor het jaar 1947 in te willigen. Rector Gymnasium. Voorgesteld wordt over te gaan tot benoeming van een rector aan het gymnasium. De aanbe veling van het college van Cu ratoren luidtdr H. W. Fortgens, conrector aan het gymnasium en dr J. C. B. Eijkman, conrector aan het Lorenz Lyceum te Eind hoven. Gemeenterekening 1945. Het nadelig slot van de ge meenterekening over 1945 be draagt f 62.617,15. Daar in de re kening een rijksvoorschot §fl f 215.375 is verantwoord, be draagt het feitelijke tekort f 277.992,15. Verzocht wordt tot voorlopige vaststelling over te gaan. Kinderspeelplaats Dampoort. Aangezien B. en W. het tot stand komen van een kinder speelplaats tussen de midden- standswoningen aan de Veerse- singel, te exploiteren door de buurtvereniging „Dampoort", van groot belang achten, stellen zij voor bedoeld gemeenteter rein gratis beschikbaar te stel len en voorts het benodigde zand en een bijdrage van f 250 aan de buurtver. te verstrekken. Uitbreidingsplan. "Nu geen bezwaren op de uit breidingsplannen der gemeente zijn ingekomen, wordt de Raad voorgesteld deze plannen vast te stellen. 3.136.000 voor woningbouw. Aanbesteding §n gunning (be houdens hogere goedkeuring, die spoedig wordt verwacht) voor de bouw van een 100-tal middenstandswoningen nabij de Griffioen en van 31 midden standswoningen aan de Poelen- daeleweg heeft plaats gehad. De kosten zullen rond f 2.500.000 bedragen. Voor de andere wo ningen zal rond f 636.000 nodig zijn. In afwachting van de defi nitieve regeling willen B. en W." deze houw financieren met kas geld. Een crediet voor.genoem de bedragen wordt gevraagd. In bovenvermeld bedrag is, wat het bouwplan „De Grif fioen" betreft, begrepen de bouw van 112 woningen, een aantal, dat gekozen is i.v.m. de gedachte verkaveling. In een nader voorstel delen B. en W. mede, geslaagd te zijn in het afsluiten \*an een vaste lening van f 1.500.000. Geadviseerd wordt hierop in te gaan. Voorlopig zullen deze gelden dienen tot aflossing van een groot deel der vlottende schuld. Gratificatie gem.-personeel. Ook het personeel in dienst der gemeente, zal over 1947, behou dens goedkeuring door de Raad, een gratificatie van 20 pet. van het jaarsalaris ontvangen. VROUWENPOLDER. Bq de gehouden Volkstelling bleek dat er 980 inwoners zqn, n.l. 504 mannen en 476 vrouwen. Ze vormen 247 huisgezinnen en 20 alleenwonende personen. Voorts zön er 223 woningen, 31 bewoonbare ruimten, 2 leeg staande woningen en 13 door oorlogsschade onbewoonbare wo ningen. Leestafel, Rembrandt's Nachtwacht in Nieuwen luister, door Ton Koot, secretaris van het Rijksmuseum. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. De schoonmaak van Rem brandt's Nachtwacht heeft dit be faamde schilderq weer in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Het mysterieus goud gele doek straalt nu in nieuwe luister en het gevolg zal züh, dat velen dieper zullen willen door dringen in de wordingsgeschiede nis van dit wereldberoemde schuttersstuk en de bewogen lot gevallen willen volgen van dit van lieverlede tot meesterstuk van Rembrandt verheven doek. Daarom kan de verschijning van het bovengenoemd werkje met blijdschap worden begroet. Het populair geschreven en het bedoelt de lezer in te wijden in het Amsterdam van Rembrandt, de tijd en het leven van de kun stenaar, het ontstaan van de Nachtwacht en haar avonturen door de eeuwen heen, met als be sluit een kort verslag van de schoonmaak. Een aantal foto's waaronder enkele kleuren-reproducties ver hogen de waarde van deze be schrijving. De uitgeefster zorgde voor een uitvoering die bij dit werkje past en die zij aan haar reputatie verplicht is. Financieel nieuws. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoprsen op 21 Juli 1947. medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. 3% Nederland 1937 99",., 99% 3-3%% Ned. 1938 100% 100% 3-3% Ned. 1947 f99"/,« 99% 2%% Spaarcert. 101% 101%. 3%% Amsterdam 101 101% 3%% Den Haag 102% 101% 3%% Rotterdam 100 Vs 101% Amsterdam. Bank 143% 143% Incasso Bank 143% 143% Rotterd. Bank 148 148% Twentsche Bank 16T% 160% Ned. Handel Mij 135 133 A.K.U. - 183% 182% Leverbros Unil. 284% 284 6%pref. idem 157% 158 Philips Gloeilampen 367% 366 Kon. Olie 415% 418 Billiton II rubriek 342 330 Oost-Java Rubber 81 76 Holl.- Am. Lijn 203 204 Kon. Ned. Stoomb. 166 163% Ned. Schee'pv. Unie 179% 177% Rotterd. Lloyd 178% 177% H.V.A. 235% 227% Java Cultuur 125 119% Ned. Ind. Suik. U. 124% 118% Deli Batavia Mij 131 121% Deli Maatschappij 153 144 Senembah 141& 135 Vanwege de grote drukte op de effectenbeurs was het niet moge lijk tijdig een volledige koerslijst samen te stellen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. 19 Juli: Aangekomen te Vlis singen m.s. Mudo van Gefle. Van Vlissingen vertrokken: m.s. Twin naar Stockholm; m.s. He lena naar Curasao. Gepass. naar Antwerpenm.s. Actinia uit zee m.s. Westland uit zee. Gepass. van Antwerpen: m.s. Talisse naar Amsterdamm.s. Larix naar Zweden) 20 Juli; Aangenomen te Vlis singen: m.s. Triton van Antwer pen; in.s) Andromaehi van Ant werpen m.s. Mary van Antwer pen m.s. Teuna van Londen. Van Vlissingen vertrokken: rms. Jacoba naar Jpswich; m.s. Tri ton naar Oslo. Gepass. naar Ant werpen: m.s. Emmanuël van Rotterdam; m.s. Java van idem; m.s. Synkep van Genuam.s. Oud Beijerland van Portsmouth; m.s. Fiducia uit zee. Gepass. van Antwerpen: m.s. Euterpe naar zee; ms. Libra naar Newport; s.s. Öranjefontein naar IJmui- deri. 21 Juli: Gepass. naar Antwer pen: m.s. ARtjo van Colchester; m.s. Zeeland van Dover. Ketelschade. Het 970 ton br. reg. Engelse s.s. Androrpachi, ex^Haarlem, op weg van Antwerpen naar Lon den, is Zondag op de rede van Vlissingen geaffkerd met een lekke ketel. Het schip zal Vlis singen binnenlopen oqi ao de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" te worden gerepareerd. Dinsdag 22 Juli 1947, Bij het bestrijden van aller lei vretende insecten op appels en peren, bestrijdt men ook de manillea-zwam. Deze dringt op de wondjes namelijk gemakke lijk dp vruchten binnen. Deze insecten kan men goed bestrij den door met 0.3 pet. loodarse- naat te besproeien., Alle rup- seh krijgt men er echter niet mee dood. De rups van de bastaard-satqnvlinder is er ongevoelig voor. Die kan men heel goed bestrijden door 's win ters de spinselnesten weg te knippen en daarna te verbran den. - Wat brengt da^radio? Woensdag 23 Juh. HILVERSUM I, 301,5 M.: 8.00 Nieuws; 8.15 Eerst een lied; 8.30 Melodieus half uur: 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Kamerorkest; 10.30 Morgendienst, ds D. Slort, Baptist, pred. te Almelo; 11.00 Zang en piano; 11.30 Hawaii- klanken; 11.45 Claude Debussy; 12.00 Zang; 12.15 Orgelconcert; 13.60 Nieuws; 13.15 Mandalinata; 14.00 Metropole-orkest; 14.45 Gram.; 15.15 Concert; 16.00 Phi- latelie; 16.15 Zingende jeugd; 16,45 Voor jongens en meisjes 17.35 De varianten; 18.20 Vacan- tie trips; 18.30 Nederl. strijdkr.; 19.15 Land- en tuinbouw; 19.45 Radioschetf; 20.05 Programma proloog: 20.15 N.C.R.V.-kwartet; 20.45 - Jeugdconferentie; 21.15 Concert; 20.45 Overdenking; 23.00 Gev. concert. HILVERSUM II. 415 M.: 8.00 Nieuws; 8.19 Morgenklanken; 9.00 Operette programma. 9.35 Gram.: 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Po pulair non-stop progr.; 12.35 Vaudeville orkest; 13.15 Voor 't platte land: 14.00 Voor dc vrouw; 15.00 Voor' de jeugd; 17.15 Accor deonorkest; 18.20 Symphonie-or- kest; 19.00 Noodvoorziening ouden van dagen; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Residentie orkest: 21.15 Een eeuw Duitse historie; 22.45 Geestelijk leven; 23.15 Schaaktournooi van het inlegvel GE 605 in aan merking komen voor'een schoe nenbon, niet naar keuze. De uitreiking van de schoenen bonnen zal geschieden onder me* debrenglng van de stamkaart en het inlegvel in het tijdvak van 23 Juli tot en met 28 Augustus 1947, op hel kantoor Zuidsingel of op de Agentschappen op de dagen en uren dat de reizende agenten aanwezig zijn. Officiële Publicaties. Uitreiking Sehoehenbonnen. De Directeur van de Distribu tiekring Middelburg maakt be kend dat; le. Personen, wier stamkaart nummer eindigt op het cijfer 9 (negen) en die in het bezit zijn van een inlegvel waarop bon 612 nog aanwezig is in aanmerking komen voor een schoenenbon naar keuze. 2e. Kinderen geboren in de maanden Juli en Augustus van een der jaren 1932 tot en met 1945 en die in het bezit zyn van een inlegvel GC, GD of GE 605, waarop bon 604 nog aanwezig is, in aanmerking komen voor een schoenenboni niet naar keuze. 3e. Kinderen, geboren in de maanden September en October 1946 tegen inname van bon 604 Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat by hun besluit van 18 Juli 1947 aan de firma de Muq'nck en de Kam, alhier op de daarby gestelde voorwaarden vergunning is verleend tot het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking, waar in zulle» worden geplaatst een electromotor van 3 P.K. voor het drijven van een zaagmaëhine en een electromotor van 2 P.K. voor het drijven van een boormachine in het perceel, kadastraal bekend Gemeente Vlissingen, Sectie E No. 2034, plaatselijk gemerkt Lange Zelke No. 49. Onteigening Wederopbouw. De Burgemeester van Vlissin gen; brengt ter openbare kennis, dat op 16 Juli j.l. door hem van het College van Algemene Commis sarissen voor de Wederopbouw de aanzegging d.d. 14 Juli t.v. is ontvangen, dat dit College is overgegaan tot onteigening ten' name van de gemeente Vlissingen en ten behoeve van de wederop bouw, van een aantal percelen grond, woningen, enz. gelegen aan de Gravestraat. Grote Markt, Hendrikstraat, Kalkhokstraat, Koestraat, Kolvenierstraat, Ko renstraat, Koudekerkseweg, Ma rinestraat, Nieuwstraat, Paar denstraat,. Prinsenstraat, Slijk straat, Walstraat, Wilhelmina- straat en Zeilmarkt; dat de eigendom van voormel de percelen grond woningen enz. aan deze gemeente is overgegaan op 16 Juli j.k; en dat voormelde aanzegging, benevens een daarby behorende lyst en een tweetal tekeningen, gedurende een termijn van 14 da gen, ingaande 28 Juli a.s. ter ge meentesecretarie (2e Afdeling) kosteloos voor een ieder ter in zage zijn neergelegd. Distributiedienst 's-Heer Arendskerke. Uitreiking inschrijvingsbewijzeit voor rijwielbanden. In aansluiting op de vori publicatie wordt bekend ge maakt, dat de aanvraagformulie ren voor een algemeen inscbr vingsbewijs voor rijwielband-. op onderstaande zittingen moe ten worden ingeleverd. Baarland: 31 Juli van 912,u. Borssele.: 28 Juli van 912 en 1316 uur. Driewegen: 2 Aug. van 9— 11.30 u. De omsingeling van de rovers voltrok zich verbijsterend vlug. „Naar de boten!" had de groot vizier geroepen, maar toen hy met zqn mannen in de looppas wilde vluchten, keken zij in ge weerlopen. „Probeer om he,t vuur heen te komen" schreeuwde Joessoef. Maar ook aan beide zijden van het vuur lagen de volgelingen van de Sultan in stelling. „Wq zqn gemeen behandeld", siste de grootvizier, „dit is niet eeriyk!" Maar de inwoners van het dorp Ashbir verstonden geen grappen meer. „Handen omhoog, Joessoef!" riep een.hunner, „het spel is uit". De rovers zagen, dat er voor hen geen redding meer was. Lang zaam gingen de armen in de, hoogte. Het gezicht van de groot vizier zwol purper op bij deze on vrijwillige gymnastiekoefening. ",Toen Terry en Berry de spits van het eiland hadden bereikt, zagen zq door de vlammen heen, dat Joessoef en de zqnen al on- schadelqk waren gemaakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3