Concentratie-kampen in Rusland. De Commissie voor de atoom-energie. Schoolstrijd de bezetting. Zeeuwsche Polder- en Waferscliansbond °i:-1 ™»»ster ch. j. i. m. Polders gaan gebukt onder zware lasten. Gemengd zwemmen te Breda. Voorwaardelijk builen femlging sleifin Belevenissen van Duitse ex-krijgsgevangenen. Hout voor Nederland uit Rusland. Dé Ned. Spoorwegen. Extra-uitkering landarbeiders. Rechtsvervolging Mr PC Dieleman, Bedrijfsvorm electriciteitsvoor- ziening in Zeeland onder de loupe. Pro en contra N.V.-vorm. Probleem „onrendabels lijnen" in volgende zitting aan de orde. W .F.A.-uitwissclingen in Augustus. De feestelijkheden op 4 November a,s. Nederlandse bond „Maarten Luther". J Wel ter spreekt, te Kort gene bijeen. Kortgene viel ditmaal de eer op de rondrit die zou worden te beurt als gastvrouwe te mo- gemaakt en de Commissaris der gen optreden van de Zeeuwsche Koningin de hoopuitsprak, dat Bolder- en Waterschapsbond grondgebruikers en pachters zit- welke zijn algemene vergade-ting zullen hebben in de herver- ring hield in de Stadswijnkelder. kavelingScomro. Tevens zwaaide De voorzitter schetste, nadat de Commissaris de voorzitter lof hij autoriteiten van Provincie en toe en noemde hem de rechte Waterstaat, onder wie de Com missaris der Koningin in Zeeland1 Hedenavond te 8.05 uur zal over de zender Hilversum H de oud-minister van Koloniën, Ch. J. L M. Welter, lid van het Na tionaal Comité Handhaving Rijkseenheid, een radiorede hou den tot het Nederlandse volk over de Indische kwestie. Het besluit dat de Bredase man op de rechte plaats. - He heer Hommes, lid van de u* vi ^u es van Ufford en Eerste Kamer, deelde mede, datgemeenteraad kort geleden nam het hd_van Ged. Staten deheer na het reces, hopelijk spoedig, otIt het gemengd zwemmen in de herverkavelingswet in de beperkte mate toe te staan, heeft zal daar tot vele protesten en acties C. Philipse, alsmede de bestuur ders van polders en waterschap- Staten-Generaal behandeld pen had welkom geheten, da worden geleid. Naar aanleiding daarvan moeilijkheden van de polderbe- In de Korenbeurs namen alle 1 zÜti B. en W. met een gewijzigd sturen. In het bijzonder hebben aanwezigen onder wie ook devoorstel bij de calamiteuze polders grote lastCommissaris der Koningin, deel -dat na veel discussies tenslotte van de zeer zware polderlasten. aatj een lunch, tijdens welke 1 met 23 tegen 10 stemmen werd Vandaag of morgen zullen deze door ir Geuze, voorzitter der aangenomen. Het jongste besluit polders voor haast niet te over-1 Zeeuwse Landbouw Maatschap- komt er op neer, dat er slechts komen moeilijkheden komen te pij en de burgemeester vanvoor Kortgene gesproken werd. De dag weid besloten met een staan, meende de voorzitter. Jhr A. F. C. de Casembroot, dé secretaris-penningnv., liet in rijtoer over het eiland Noord zijn jaarverslag uitkomen, dat Beveland, waarbij men langs 23 •1946 weer een enigszins normaal van de 27 zich in N.- Bev. bevin- jaar was voor de bond. Het le- dende polders kwam. De 28e aan i worden, dental nam toe van 251 leden in liet water prijsgegeven poliier wedstrijden toestemming gegeven kan worden tot ge mengd zwemmen en dat, indien dit noodzakelijk is, ook voor korte tijd door zwemspórtver- enigingen gemengd getraind kan De officier-fiscaal voor Zee land bij het bijz. gerechtshof te 's-Hertogenbosch hééft de vol gende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Lena D. Rijnberg, Hansweert L. Menheere, 's-Heerenhoek Maria P. Hundersmark, Katten dijke; C. Zweedijk, Krabbendij ke; Pieternella Kakebeeke en Tannetje Nieuwenhuijze, Krui ningen; Adriana J. Nagelkerke, Rilland-Bath; F. J. de Waal, Os- senisse; Cornelia Krijger, Bergen aan Zee, allen ontzetting rech ten. Jannetje van Dijke, Breezand Aletta M. Peters, Den Haag; Catharina T. J. M. Driessen, Va- rel (Duitsland), ondertoezicht- 1945 tot 299 (waarvan 100 pol- Al te Klein, waarvan het her- derbesturen en 199 persoonlijke stel der dijken zooveel zou kos- ledeni in 1946. ten, dat hostel niet verant- Uit het verslag bleek verder, woord was, werd eveneens be- dat de bond alle mogelijkheden zichtigd. Begrijpelijk interes die kunnen leiden tot verlaging seerden de boeren in het gezel schap zich bijzonder voor de te velde staande gewassen waar van de tarwe er het slechtste voorstaat. der polderlasten, benut. In de laatste van de twee vergaderin gen die in 1936 ,n Domburg wer den gehouden, werd de heer P. J J. Dekker tot voorzitter ge kozen. De rekening van de Bond over 1946 sloot met een batig saldo van. f 766,24, aldus het jaarverslag. Tijdens dp hierop volgende bestuursverkiezingen die bij ac clamatie plaats vonden, werden gekozen in de bestaande vacatu res, de heren J. Dregmans te Hoek, H. C. van der Zande te Nieuwerkerk, E. C. W. A. Geuze te Poortvliet, J. xKlompe te Se- rooskerke (Sch.) en herkozen L. Simonse te Biggekerke. Na dit huishoudelijke deel der vergadering hield de heer W. A. van der Werff, directeur van de dienst ruilverkaveling Walche ren, een lezing over het hoe en waarom van de herverkaveling door de Russen in dermate op Walcheren. Verschillende siechte lichamelijke toestand wa- ren vrijgelaten, dat zij in zie- Vroegere Duitse krijgsgevangenen, die onlangs uit Rusland zijn teruggekeerd en door de Amerikanen zijn ondervraagd heb ben gezegd, dat zij in de gevangenkampen in de Sovjet-Unie naast Russen tot de rang van generaal en fabrieksarbeider hebben gewerkt. Deze verbleven in het kamp,omdat zij In Duitsland hadden gewerkt, „te veel gezien hadden en door de Westerse bescha ving waren geïnfecteerd". De ondervraagde Duitsers wa- Russische kampautoriteiten om ren ex-krijgsgevangenen die j voorrechten te krijgen. Om de andere dag hielden zij lezingen streken in Nederland, waar reeds eerder ruilverkaveling plaats vond, dienden spreker als voorbeeld. Het ontstaan van de slechte toestanden bijv. in Stap horst, is historisch en het was di rect te voorzien geweest, dat later herverkaveling zou moeten vol gen. Dat men later hieraan aan- kenhuizen of herstelkamgen iri de Amerikaanse bezettingszone moesten worden ondergebracht, voordat zij naar West-Duitsland konden worden gerepatrieerd. „Bij aankomst in Duitsland, droegen de meesten vodden die reeds vele jaren dienst gedaan dacht besteedde bewijzen de hadden en vol vuil zaten", werd polders in de omgeving van gezegd in het officiële rapport Vrouwenpolder, die van latere dat aan Associated Press ter be- datum zijn en waar de herver- schikking werd gesteld, kaveling dan ook niet zo diep zal ingrijpen. Ondanks het feit, dat een aantal Walcherse boeren elders een bedrijf zullen moeten opbouwen maakt de herverkave ling naast de schadevergoeding het eiland economisch sterker, aldus spreker. Ook op deze vergadering bleek weer, dat het reer ten nadele van Walcheren is wanneer de herverkavelingswet nog langer ep zich laat wachten en de her verkavelingscommissie nog niet is ingesteld. Verscheidene vragen moest de heer van der Werff nog be antwoorden eer de heer Arent- hals een toelichting kon geven De financiële commissie van het. Deense parlement heeft naar „Trouw" verneemt, er in toege stemd om een staatsgarantie te geven voor aankopen in de Sow- jet-Unie. Denemarken heeft tot dusver aan Rusland goederen ge leverd voor een bedrag van 40 miilioen kronen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat het clearingsaldo niet meer dan 2 miilioen kronen zon bedragen. Later ontvingen de importeurs nieuwe aanbiedingen van Russi sche zijde en ook uit de Russische zone in Duitsland. Zij kunnen echter geen risico's lopen of de Ga naar Rusland „Bovendien gaven zij blijk van een uitgesproken oppositie tegen de Duitse communistische partij" heette het verder. „De ex-gevangenen", aldus het rapport, „eindigen gewoonlijk al hun discussies met Duitse com munisten door hen aan te raden naar Rusland te. gaan en tot een ander inzicht te komen". De vroegere gevangenen spra ken vrijelijk over hun leven in Rusland. Zij zeiden dat het eten voor de krijgsgevangenen zowel als voor de Russen zeer slecht was. Velen heben in het gebied van Katharinenburg (Sverdlovsk, ten Oosten van het Oeralgebergte) gewerkt. Sommigen werkten in fabrieken, anderen in staatsdo meinen samen met Russische gevangenen met de rang van gewoon soldaat tot vroeger gene raal, van arbeider tot bedrijfs leider. Het gehele gebied werd een enorm concentratiekamp ter grootte van Duitsland genoemd. Zij hadden te veel gezien. De meeste Russische politieke gevangenen hadden in Duitsland gewerkt Zij werden* naaf dit ge bied gestuurd omdat zij, volgens de teruggekeerde Duitsers teveel hadden gezien en door de Wes terse civilisatie waren geïnfec teerd. Duitsers en Russen Werden op basis van stukloon betaald en j j vj_/utböictnuyuiiueriuczic SS stellingen ontzetting rechten. A. Ekkebus, Oostburg; Elisa beth C. Leijdekkers, Heemstede; onder toezichtstelling, verplich ting om te arbeiden en ontzet ting rechten. H. B. Dreijer, Dreischor en Olga C. Westerfeld, Kloetinge, beide afstand doen van hun ra dio. Janna A. de Witte, verplich ting tot het betalen van f 50 Onvoorwaardelijk zijn buiten vervolging gesteld: P. A. Clarijs en A. G. Lodiers, 's-Heerenhoek; Dina Pekaar, Ier- seke; C. Buyze, Kruiningen; H. v. d. Griek en Johanna G. de Waard, Rilland-Bath; L. W. Schipper, Wemeldinge; R. Lou- werse, Eikerzee; omdat de ge rezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. Pieternella Joosse geb. Jacobs, Middelburg; W. Bommeljé, Oost- kapelle, G. M. Kwekkeboom, St. Laurens; A. D. Goeman, Goes; W. Steketee, 's-Gravenpolder; H. v. d. Vliet, Hansweert; M. Vreeke, Apolonia de Baar en Anna H. E. Timans allen 's-Hee renhoek; H. Lammers, Heinkens-, zand; Jacoba A. van Baaien en M. de Waard, Rilland-Bath; M. Goeree, Kloetinge; J. de Mul, Wemeldinge; J. Boot, Wissen- kerke en B. Goedegebure, Noord- gouwe, omdat de gerezen ver denkingen niet ongegrond zijn gebleken, doch de schuld van betrokkene van zodanige aard is dat oplegging van straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. In totaal legden de Neder landse Spoorwegen in 1946 bijna 30 miilioen treinkilometers af, dat is 750 maal de omtrek van de aarde. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg in dat jaar 174 miilioen, of ruim tweemaal zoveel als in 1938. om de krijgsgevangenen in het communisme op te leiden en om ■de andere Zondag kwamen voor dit werkje Russische officieren. De besturen van de samen werkende landarbeidersbonden De schuldigen: De kapi talistische landen. instanties in het agrarische be- De Sowjet-Russische afgevaar digde Gromybo heeft Vrijdag avond een ontwerp-resolutie voorgelegd aan de commissie der V.N. voor de atoomenergie, waar in wordt aangedrongen op vernie tiging van voorraden afgewerkte en niet-afgewerkte atoom-wape nen en het gebruik van de „atoom-brandstof", die deze wa pens bevatten, uitsluitend voor vredesdoeleinden. ,De periode, waarin de vernie tiging van atoomwapenen moet geschieden, zal later besproken moeten worden", aldus wordt er in de resolutie aan toegevoegd. De Amerikaanse afgevaardig de, Osb.orn, verklaarde, dat het werkelijke'probleem niet was het demonteren van atoombommen of de vernietiging van het mecha nisme ervan, maar de controle op de „atoombrandstof". Hij was van oordeel, dat de discussies het pu bliek in de waan zouden brengen, dat het vernietigen van atoom bommen de internationale veilig heid bevorderde, terwijl in wer kelijkheid in rile atoombrandstof, het dynamiet van de atoomwape nen, het gevaar schuilde. Er werd niet gestemd over de resolutie van Gromyko. Het 6167 ton metende Britse stoomschip „Hong Kheng" is op 140 km. van Hongkong aan de grond gelopen en door de zware zee doormidden gebroken. De •800 passagiers en de gehele be manning konden worden gered. mum hsiUf mu Over het voprstel van Ged. Sta ten tot het persoonlijk aanspra kelijk stellen van mr P. Dieleman voor de ten onrechte ten laste der provinciale middelen, gedane uitgaven ad f 1577.90 ten behoe ve van stadsritten in 1943 is in de afdelingen der Prov. Staten gesproken. Ged. Staten hebben het volgen de antwoord gegeven: „Eén van de pijlers, waarop het gebouw van de Nederlandse bestuursin richting is opgetrokken is de openbaarheid. Niet zonder reden is zulks in de grondwet verankerd. In het bijzonder is openbaarheid vereist t.a.v. de publieke financiën. In de bezettingstijd is onze staats inrichting op schier elk onder deel verkracht. De vreemde smetten, die daarop zijn gewor pen, dienen naar het oordeel van Ged. Staten volkomen te worden uitgewist door hier geheel te blijven binnen de perken van de wet. Voor zover het noodzakelijk blijkt, dat een rechtsvervolging wordt ingesteld, moet daarmede een door de Staten uit hun mid den te benoemen lid worden be last. Of men deze zaak kies of onkies of hoe dan ook wil heten, dit neemt; niet weg dat zij op wet- tige^rijze en dus in het openbaar dient te worden behandeld". Pkfhtigheid aanvangen en om 11.30 wordt te Vlissingen een soortgelijke plechtigheid gehou den, gevolgd door een korte Frans-Engels-Nederlandse kerk- n?o Jacobskerk, die om 12.15 begint. De aanvang der feestelijke her beplanting is bepaald op 3 uur nes middags op het Seisbolwerk te Middelburg. Duizend kinderen uit de Walcherse steden en dor pen zullen dan dit historische bolwerk beplanten. De gemeente Middelburg "zal in de kosten van organisatie, evenais in de kosten van het vuurwerk in de avonduren, bij dragen. Een desbetreffend vóbr- stel is reeds aan de gemeente raad gedaan. te horen dat, ofschoon de nazi's de schuld droegen van hun hui dige slechte omstandigheden en het lot van Duitsland, Engeland en de Ver. Staten de unificatie van Duitsland tegenhielden en de wereldvrede in gevaar brach ten. Een der teruggekeerde gevan genen zei dat een aantal mijnen in de Oeral geheel onder leiding van Duitse ingenieurs stond. Vol gens een andere gevangene was het merendeel van de 85.000 tot 90.000 arbeiders in de tractor- fabriek in Stalingrad krijgsge vangenen. drijf gewend, met het verzoek tot uitvoering van de beschik king van het college van Rijks- bemiddelaars inzake het toeken nen van een extra-uitkering van 2 pet. van het jaarloon over te gaan. De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden. heeft de samen stelling van een wetsontwerp voor de toelating van 400.000 re fugee's in de V. S. tot het eind van dit jaar op z'n vroegst uit gesteld. aankoopsom vooruitbetalen. Momenteel lopen daarvoor kregen eten naar prestatie. nieuwe onderhandelingen voor Russische leveranties van katoen, textielgoederen en olie tot een bedrag van 20 miilioen kronen. Ook zouden de Russen timmer hout willen Jeveren, dat natfr Nederland zou worden door verkocht. Onlangs kwam In de meeste gevallen was het onmogelijk de verlangde hoe veelheid werk zonder lange op leiding en meer moderne ma chinerieën te doen. De kooien voor de krijgsge vangenen stonden onder recht streeks toezicht van Duitse „anti- waardevolle zending glazeh in-' fascisten" die hel vertrouwen strumenten aan, als eerste resul- j van de Russen genoten en door tapt van de onderhandelingen de Duitse gevangenen nog meer over aankopen in de Russische gehaat werden dan de Russen, -bezettingszone. Zij rapporteerden alles aan de FEUILLETON de> !/O-H jawityfa ICoUto&cpHtUc door NEL VERSCHOORv.-d. VLIS. 34) -o— Joukje heeft het haar gister- terug, nou mevrouw er ook niet avond 'verteld bij het broodeten.1 is. Of ga je soms nog weg? Elke schoonmaak weer komti „Ik....? Nee." Aartje van Zelm drie weken j Ze kijkt naar Joukje, die voor werken in „De Rozenhaag". Ze de spiegel het haar opkamt en ziet daar tegenop. Wat, als 1, een hoed opzet. Als de keuken- Aartje niet tevreden is ovgr deur achter haar dichtvalt, haar werk? Aartje komt hierwordt het stil in de keuken, in Aan het algemeen verslag van de afdelingen der Prov. Staten van Zeeland betreffende de be drijfsvorm der electriciteitsvoor- ziening (men zal zich herinne ren, dat Ged. Staten voorstelden, de huidige privaatrechtelijke be drijfsvorm te handhaven, doch de Prov. Staten een zeer grote invloed toe te kennen) ontlenen wij het volgende. Het bleek, dat er van een principieel verschil met Ged. Staten geen sprake was, maar dat een aantal leden voorstan der was van de publiekrechte lijke bedrijfsvorm. Deze leden wezen er op, dat het hier een gemeenschapsbedrijf betreft, waarin naast het commerciële ook het sociale streven tot uiting moet komen. Anderen voorzagen verschil lende moeilijkheden bij de uit werking der voorgestelde wijzi gingen en zij stelden de vraag, hoe de verhouding Prov. Staten- Alg. Verg. van Aandeelhouders zal zijn, of de aandeelhouders- alle jaren, die zal alles veel be ter weten dan zij. En hoe is die Aartje van Zelm? Misschien zal ze zich beklagen over haar bij Joukje, je kan nooit weten. Of misschien zal ze haar uitvragen over haar thuis. Joukje staat op, ze verzet wat op het aanrecht, ze is een beetje prikkelbaar en ongedurig van daag. Ze keert zich om en valt on verhoeds uit: „Jij kan toch soms zo zitten kijken, waar zit je toch onrustig op en loopt naar buiten. over te denken. Een kleur van schrik vliegt over Jannigje's gezicht bij de ge- ergerde toon in deze woorden. „Ikke....? Nergens over zal ik nog een kopje inschen ken?" „Nee, dank je. Ik ga nog poosje weg. Denk je om Haras staks? Ik kom maar niet te laat De rivier klotst tegen de ste nen wering, een schip vaart voorbij met een rood en groen licht, een wit in de top. Deze atfond is zo zwaar en loom, een beeld staat haar sterk voor ogen. Twee mensen lopen door het donker; een jongen buigt zich naar een meisje, een arm strekt zich uit. Ze tuurt naar het wa ter, in gedachten verloren. Maar een nieuw beeld staat haar voor ogen. Het beeld van haar vader, het beeld van Miet, van Johan nes de RuterHet verlangen vloeit weg, huiverig trekt ze de schouders saihen. Langzaam gaat ze de tuin weer door, de keuken in en zit aan de tafel. Dan, plotseling breekt Haras los in een woedend geblaf. Ze staat op, trekt de keuken deur open en speurt in het val lend donker. Het grint knerpt, de ketting van de hond schuurt stroef langs hét hout van het hok. Iemand komt recht op haar af. „O, maarben jij daar, Neel?" „Ja, het duurde zo lang eer Bij het hok van de hond bukt je kwam, Ik wou toch es kij- heel het grote lege buis. Ze fit aan de tafel en kijkt door het raam in de tuin. Ze wou nu maar, dat mevrouw in de voorkamer zat, al ziet ze haar dan niet. Ze verzet het kousenmandje, omdat ze geen lust heeft iets te beginnen en blijft door het raam naar buiten kijken. Er is iets wonderlijk lokkends in de tuin. Ze weet dat niet onder woorden te brengen, maar staat ze zich en legt even een arm rond zijn hals: „Mijn beste beest hoor." Maar beschaamd om zulke woorden staat ze snel recht en loopt tot het eind van de tuin. Het is voor het eerst dat ze zo ken „Kom gauw binnen, koest Ha ras, in je hok." Ze gaan elk aan een kant van de tafel zitten. Neel kijkt om zich heen, haar het kousenmandje op de tafel, ver gaat, het water heeft haar naar het theekopje ernaast op een afstand gehouden. „Je hebt het hier wel goed". vergadering uiteindelijk de be slissing in handen heeft enz. Ook waren er enige leden, die de bevoegdheden der alg. verg. wilden uitbreiden met de onder werpen: beslissing omtrent bouw van onrendabele lijnen, vaststel ling van de tarieven en bepa ling van de rechtspositie van het personeel. In dit verband werd de vraag gesteld, of door verhoging der tarieven met cent niet de mogelijkheid tot de bouw en de exploitatie van on rendabele lijnen wordt verkre gen. In dit verband deden Ged. Staten de toezegging, dat het probleem der voorziening der onrendabele lijnen in zijn ge heel in de eerstvolgende zitting der Prov. Staten aan de orde zal worden gesteld.- De algem. vergaderng van aandeelhouders is naar het oor deel van G.S. in wezen een pro vinciale. vergadering met alge mene bevoegdheden en ook in de Raad v. Bestuur zal de pro vincie een meerderheid van zegt ze. Het klinkt bevrijd en afgun stig tegelijk. Jannigje kijkt door het open keukenraam, hun blikken mij den elkaar zorgvuldig. „Valt het niet mee met Jo hannes?" wil Jannigje vragen, maar ze vraagt dat niet. „Ik wou toch weten, hoe je het hier had, Jannigje. Je kwam maar niet. En vader heeft weer een beroerte gehad, dat wou ik je ook zeggen. Hebben ze niet geschreven?" „Nee." Jannigje's gezicht wordt scherp en oud. In haar ogen komt een blik van haat. Neel moet daar niet over praten. „Ik denk, dat hij nog wel be ter wordt", zegt Neel. „Ja. Wat ben je een eind ko men lopen. Ik zal je een kopje thee inschenken. Ben je niet moe?" „Een beetje, het is wel een ^ind over die dijk. Ik zie d'r uit...." Ze heft haar armen en ver steekt een paar spelden in het zwarte haar. „Kan die mevrouw niet ko men?" „Nee, die is vanavond wegge gaan voor een paar weken om dat de schoonmaak begint. Maar die komt toch nooit in de keu ken. En Joukje is uit." „Joukje?" „Ja, de eerste meid." „Is die goed voor je?" stemmen hebben.De provincie heeft ruim 99 pet. der aandelen. Het ligt aan de statenleden zelf, welke personen zij zullen af vaardigen en of deze voldoende inzicht bezitten om de moeilijke materie -van de bedrijfsvoering aan zich te zien toevertrouwd. Ondenkbaar is, dat deze leden geen rekening zullen houden me^ de mening der Prov. Sta ten. Naar het oordeel van Ged. Staten zijn de bezwaren, aan de publiekrechtelijke bedrijfsvorm verbonden, van die aard, dat zonder meer deze vorm niet kan worden gekozen, zonder het be lang der voorziening te schWen. Het betreft niet alleen een be drijf, dat aan zeer hoge tech nische eisen moet beantwoor den, maar er zal tevens, wil de voorziening metterdaad een suc ces worden, moeten worden vol daan aan de telkens weer nieu we eisen van koopmanschap en besluitvaardigheid. Ged. Staten zijn er ten volle van overtuigd, dat de Zeeuwse landbouw bij de noodzakelijke bedj-ijfsrationalisatie de electri- sche energie niet kan missen en dat aan de andere zijde het be lang van de industrialisatie een zo laag mogelijke stroomprijs vordert. En al is het juist, dat bij de oprichting de bedoeling heeft voorgezeten heel Zeeland van stroom te voorzien, dit sluit niet in, dat de stroom tot el ke prijs in elk afgelegen perceel moet worden gebracht. Wat de tarieven betreft: dealg. verg. geve, op het voetspoor van de in de Prov. Staten heersende mening, richtlijnen daarvoor aan; de tarieven-vaststelling moet aan de lagere organen worden overgelaten. T.a.v. de rechtspositie van het personeel is het uitgangspunt, dat hier gelijkstelling wordt ver kregen met de positie van het personeel der provincie. Veelal kan niet een voor het prov. per soneel bestemde bepaling zon der meer en automatisch voor het P.Z.E.M.-personeel worden overgenomen, hetgeen aan het beginsel der gelijkstelling niets af doet. Wat de opbouwtoelage betreft, over de uitbetaling waarvan ongerustheid onder het personeel der N.V. P.Z.E.M. ont stond, delen Ged. Staten mede, dat dit personeel slechts met een klein tijdsverschil in het genot der uitkering zal worden gesteld. De benoeming van leden van Ket personeel in de Raad van Bestuur wordt door G. S. ont raden. Bedacht moet n.l. wor den, nog afgezien van het feit, dat in dit opzicht de regeling, van de bedrijfsorganisatie moet worden afgewacht, dat het hier een overheidsbedrijf betreft, dat wordt bestuurd en beheerd niet uit winstoogmerk, maar naar regelen van algemeen belang. Er is een dienstcommissie, ter wijl wat de rechtspositie van het personeel aangaat, er bovendien het instituut van het georgani seerd overleg is. „O, ja best." „Mag j|j nooit weg zo '3 avonds?" jawel, maar ik weet niet waarheen Haar blikken raken elkaar plotseling, ze kleuren tegelijk. „Nou ja, ik bedoel...." „Ja...." Het wordt stil daarna, het gaslicht, suist, buiten valt een korte regenbui in de zoelte van de avond. ■- Neel buigt zich over de tafel heen. „Je mof nooit trouwen, Jan nigje. Dat mot je nooit doen." „Ik? Nëe, vanzelf niet. Neel tilt het blok met gewich ten op en kijkt daar aandachtig naar. Jannigje's ogen rusten op die handen. „Gaat het zo slecht met Johan nes", wil ze weer vragen. „Had het maar niet gedaan, ik wist het wel maar -ik kon je niet te genhouden. Ik was immers'bij je gebleven. Wat móet ik hier alleen?" En ook nu zegt ze die woor den niet, maar staat op, schenkt nog eens een kopje vol en houdt Neel een trommeltje voor. „Nou, je hebt het hier best, dat zie ik wel." Jannigje knikt en glimlacht daarbij, maar er is iets in die glimlach, waardoor Neel los- schrikt uit haar verzekerdheid. (Wordt vervolgd.) In de maand Augustus zullen onder auspiciën van de World Friendship Association Engelse jongelui verschillende plaatsen in Zeeland bezoeken. Te Kapelle- Biezelinge zal 8 Aug. een groep arriveren, te Wemeldinge 16 Aug. en te Kruiningen 19 Aug., terwijl ook Tholen en Terneuzen bezoek zullen ontvangen. In deze en meerdere plaatsen in Zeeland zijn dit jaar plaatselijke comité's ge vormd die de organisatie voor de betreffende plaats in handen heb ben. De organisatiemoeilijkheden in het vorige jaar maakten dit noodzakelijk. Naast de genoemde groepen zullen ook nog twee groepen van 27 Denen arriveren op Zuid-JBeve- land, die ondergebracht zullen worden in verschillende gemeen ten in de „zak" van Z.-Beveland en wanneer de Goese bevolking hiertoe bereid is, te Goes. •In verschillende plaatsen le vert het onderdak brengen van de biiitenlanders moeilijkheden op, daar de bevolking niet meer zo royaal tegenover het werk staat van de W.F.A. als in de aanvang, zoals in Goes bijvoor beeld. Dat er in het buitenland belangstelling is voor de uitwis selingen, blijkt wel Uit het aan tal aanvragen. Meer dan 7ÖÖ0 buitenlanders willen n.l. naar ons land komen. Op 4 November a.s., de dag waarop de herbeplanting van Walcheren begint, zullen, zoals we reeds meldden, de nodige plechtigheden en festiviteiten worden georganiseerd. Vele hoge Nederlandse en buitenlandse autoriteiten hebben hun voornemen reeds te kennen gegeven die dag bij te wonen. Om 10 uur 's morgens zal te Westkapelle een herdenkings- Leeuwarden herbergde Zater dag de 35e algemene vergadering van de Nederlandse bond „Maar ten Luther". Aan de algemene vergadering ging een korte morgenwijding vooraf waarin Ds S. G. van der Haagen voorging. De bondsvergadering stond on der leiding van de heer M. Rup- pert te Utrecht, die zijn openings rede voor een belangrijk deel wijdde aan de conferentie te Lund gehouden, welke conferen tie door hem is bijgewoond na mens de Prot. Chr. Arbeiders- centrale. In de door de secretaris, de heer J. C. Strasser en de pen ningmeester de heer P. Brussel, uitgebrachte jaarverslagen kwam uit, dat ook in het afgelopen jaar het aantal afdelingen van de bond weer is toegenomen en dat vooruitzichten bestaan voor ver dere uitbouw. Goede wensen voor de bond werden uitgesproken door de heer Buzeman namens de syno dale commissie der Evang. Lu therse kerk en de heer Fuyk- schot voor het C. N. V. In de middagvergadering hield Ds G.'Fafie te Apeldoorn een re feraat over „De Bijbel en de zin van het leven", in welk referaat hij deed uitkomen, dat alleen in het licht van de Bijbel de zin van het leven op alle terreinen is te verstaan. Vpor het Bijz. Gerechtshof te Arnhem heelt terecht gestaan de vroegere onderwijzer Veenstra, gedurende de bezetting berucht geworden door zijn optreden aan de Van Löben Selsschool te Arn hem, in verband waarmee het eigenlijke schoolverzet een aan vang heeft genomen, Veenstra, die gedurende de be zetting goede zaken maakte hij werd eerst schoolhoofd en daarna inspecteur bij L.O. in Groningen wist zich nu niet veel meer van het gebeurde te herinneren en ontkende dat hij de oorzaak zou zijn geweest dat verschillende bestuursleden van genoemde school gearresteerd werden. Dit baatte hem echter weinig. De procureur-gerieraal eiste 6 jaar met aftrek en ver bod als onderwijzer werkzaam te zijn. VLISSINGEN DANKT WOLFAARTSDIJK. Oorkonde aangeboden. Wn ulagmiddag- kwam het college van B. en W. van Vlis singen een bezoek brengen aan het gemeentebestuur van Wol faartsdijk in verband met de ver leende gastvrijheid aan de ouden van dagen van het Gasthuis te Vlissingen gedurende de tijd na de bevrijding van Zuid-Beveland tot 30 Mei 1947. De burgemeester van Wol faartsdijk, de heer A. N. van Oeveren, zeide het een sympa thiek gebaar te vinden van het gemeen tebr uur van Vlissingen om eefl bezoek te brengen. De burgemeester van Vlissin gen, mr Kolff, herinnerde er aan, dat na verschillende omzwervin gen de ouden, van dagen van het Gasthuis van Vlissingen eindelijk voor lange tijd rust vónden door de goede zorgen van de burge meester van Wolfaartsdijk, ver schillende besturen en personen, die de oudjes met liefde tegemoet traden. Met onderscheidene gemeenten zijn door de moeilijkheden van Vlisingen bijzohdere banden ge legd, en ook met haar zusterge- meente Wolfaartsdijk is een hechtere band ontstaan, die vait de zijde van het bestuur van Vlis singen zeker niet licht zal wor den miskpnd. Als dan' voor de goede zor gen door het gemeentebestuur en vele anderen verleend overhan digde burgemeester Kolff een een fraaie gecalligrapheerde oor konde. De burgemeester van Wol faartsdijk sprak hiervoor zijn dank uit en merkte op, dat in tegenstelling met Vlissingen, Wolfaartsdijk van het begin tot het' eind van alle oorlogsgeweld is verschoond gebleven. Dit ech ter legde plichten op tegenover andere minder bevoorrechte ge meenten, en het is daarom, dat Wolfaartsdijk met liefde de be woners van het Gasthuis in zijn midden opnam. Met de beste wensen voor de gemeente Vlissingen en haar be- stuurderen, eindigde burgemees ter van Oeveren zijn toespraak. Het gezelschap verenigde zich daarna aan een koffiemaaltijd in café Ossewaarde, door het ge meentebestuur van Wolfaartsdijk aangeboden. Praatavond Chr. Lyceuin voor Zeeland. In een drukbezochte vergade ring, waar vele ouders van kin deren uit Walcheren aanwezig waren, hield het bestuur van bovengenoemde vereniging j.L Zaterdagavond een samenkomst De hoofdschotel was een histo- rische uiteenzetting van den voorzitter; de heer J. Laport, die naar chronologische volgorde mededeelde wat het bestuur ge daan had om in Middelburg een dependance te verkrijgen. Hoewel aanvankelijk het ves tigen van een dependance in Middelburg verzekerd scheen, viel begin Juli de beslissing bij het Departement van Onderwijs, dat de dependance niet zou kun nen worden gevestigd. Door de aanwezige ouders werden tal van vragen gesteld, maar vóór alles uitgesproken dat het-bestuur geen blaam trof, integendeel,» dat alles in het werk gesteld was om in Middel- buig parallelklassen te vestigen. Door het bestuur werd toege zegd, dat ouders, die de reiskos ten naar Goes niet kunnen be talen, zullen geholpen worden uit een suppletiefonds. Tal van practische vragen werden breed voerig behandeld. Maar het voornaamste resultaat van deze vergadering was wel het besluit, dat alle aanwezige ouders zon der enig voorbehoud besloten hun kinderen naar het Christe lijk Lyceum te zenden. De heer Birza, hoofd der school te Aagtekerke, drukte alle ouders op het hart om voor het beginsel een offer over te hebben. Men moet ons niet kun nen verwijten, dat als het gaat om de financiën, wij dan ons beginsel overboord werpen. Onze ouders hebben gestreden voor het christelijk onderwijs, diezelfde strijd hebben we nu weer. Vooral Middelburg zij een voorbeeld. Dr A. H. Oussoren wees er op, dat zogenaamde neutraliteit niet bestaat. Men kan niet neu-* traal tegenover God en gods dienst staan. Neutrale scholen zijn liberale,, vrijzinnige scholen, waar men God negeert, dood zwijgt, doet alsof Hij er niet is. Dit is een grovere belediging dan een openlijke bestrijding. Daarom hebben christenouders de roeping hun kinderen, ook gezien de droeve ervaringen van kinderen, die dit z.g.n. neutrale onderwijs volgen, naar onze eni ge christelijke school te sturen voor Middelbaar en Voorberei dend Hoger Onderwijs. Ook de heren J. Laport en Drs Stam spraken in deze geest, er op wijzend hoevele offers onze ouders over hadden voor het christelijk onderwijs. Zou den wij dan, de nazaten, hierin achterblijven, nu we enige te genslag ontmoeten? Nadat nog vele vragen uitvoe rig waren beantwoord, werd.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2