Dr v. Hook over toestand Indië Bezetting republikeinse ge bouwen zonder slag of stoot Boodschap van H. M. de Koningin. Sjarifoeddin roept op tot strijd. £te Wiijsd freqmt. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Wij staan aan het begin van een periode waarin herstel mogelijk zal zijn." Schoenenbon op stamkaartnumffler9. Bevin heeft vertrouwen in de toekomst. Batavia toonde een rustig beeld. Ontevredenheid in Curacao. Het wantrouwen der Sovjet-Me. Sensationele onthullingen inzake illegale immigratie. Nederlands Engels antwoord op aanbod. De Hongaren hadden* verkeerd gestemd. Communiqué Ned.'IndischB regering. Uitgave Stichting „Zeeuws^h Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Wat reeds lang gehoopt werd en-tegelijkertijd gevreesd, is nu •werkelijkheid geworden. De regering heeft eindelijk, eindelijk besloten aan het spel van de republikeinse leiders een einde, te maken of zoals minis ter Beel het uitdrukte: „datgene te doen, waartoe de republiek zelf onmachtig blij kt't Dat is wel zéér zacht gezegd. Wat is „de republiek"? Beschouwt men als „de repu bliek" de goedwillende elemen ten als Sjahrir, die in elk ge val meer handelbaar was dan zijn revolutionnaire makkers of Sjarifoeddin, die naar het schijnt bereid was de Nederlandse voor-, waarden te aanvaarden, dan kan inderdaad van onmacht wor den gesproken. Zij stuitten op hardnekkig ver zet oij Soelaarno en zijn satelie- ten. Zij waren niet bij machte hun meer verstandige denk beelden ingang te doen vinden. Sjahrir werd als minister-pre sident weggewerkt en Sjarifoed din liet men praten. Verstaan wij onder „de repu bliek" echter de werkelijke lei ders, de profiteurs en collabora teurs met wie naar minister Lo geman indertijd verklaarde, een regering die nog enig zelf-, respect heeft, niet kan onder-' handelen, dan gaat het niet aan van onmacht te spreken. Hier was onwil in het spel. Deze „republiek" poogde ten koste van alles haar revolution naire plannen uit te voeren. Maandenlang is er met de commissie-generaal gesold en met de republiek gespeeld en bij dat spel werden de belangen van Nederland en Indië beide, werden ook de levens van- onze soldaten in Indië opgeofferd. De republiek weigerde welbewust, het gezag van de wettige regering te erkennen. Zij weigerde aan de vijandelijkhe den, en de vernielingen, aan de terreur over een vreedzame be volking een einde te maken. Zij weigerde de geïnterneer den in vrijheid te stellen. Zij weigerde de voedselblok- kade op te heffen en zij wei gerde de ondernemingen voor de eigenaars open te stel len en zo mee te werken aan de opbloei van het ^economische leven. Dit alles was geen onmacht, maar o n w i 1. Eindelijk, omdat onze troepen maandenlang tot het uiterste wa ren getergd en nadat onnodig veel bloed was vergoten, is de werkelijkheid tot de Nederland se regering doorgedrongen en heeft zij besloten krachtig op te treden. Wij juichen dat toe. Niet omdat wij naar militair geweld zouden verlangen. Inte gendeel. We zijn ons zeer goed bewust, dat het genomen besluit hier en in' Indië bloed en tranen zal kosten. En wie zou dat niet ten diepste betreuren? Neen, wij juichen het toe, omdat het niet anders kan en niet anders mag. Omdat Neder land een "plicht heeft tegen over Indië. Omdat onze regering als draagster van het gezag ge roepen is orde en rust te her stellen en de veiligheid aan de vreedzame bevolking te verze keren. Ookomdat zoals de er varing leerde, elke dag uitstel de moeilijkheden nog groter maakt. t Zondagavond heeft minister Beel in zijn radiorede gezegd „er komt een punt, waarop de lankmoedigheid ophoudt een deugd te zijn". Welnu, dat punt was reeds lang geleden bereikt. Had de regering dat tijdig in gezien, dan zou waarschijnlijk veel ellende en bloedverlies zijn voorkomen en zou de taak van onze troepen heel wat gemak kelijker zijn geweest- De militaire actie is thans in gezet. Het is geen oorlog en hele maal geen koloniale oorlog, zo als men van zekere zijde ons volk tracht diets te maken, maar het is een gebruik maken door de regering van de wettige machtsmiddelen om recht en vrijheid te herstellen. 't Is geen gemakkelijke taak, die onze troepen wacht. Het bereiken van het gestelde doel zal bloed en zweet kosten. Moge God onze mannen ge ven moéd en kracht en de be geerte om ook in deze weg Hem te dienen. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 699 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per.woord DINSDAG 22 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.47 u., onder 20.45 u. Maan op .11.33 u., onder 23.28 u. Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ. .DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 23 Juli: 5.50 u. 2.11 m., 18.04 u. 1.94 m. Dr van Mook heeft gisteren een radio-rede gehouden, waarin hij en de militairen op. aan het Indische volk bekend maakte, dat de Nederlandse regering Het dragen van wapens op Het C.D.K. deelt mede, dat op plaatselijk door de distributie diensten bekend te maken da gen in het tijdvak van 21 Juli t.m. 30 Augustus een schoenen bon naar keuze zal worden ver strekt aan hen, wier stamkaart nummer eindigt op het cijfer 9 voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De 2é distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals het inlegvel waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Tevenszal in bovengenoemd tijdvak aan kinderen, geboren in de -maanden Juli of Augustus van een der jaren 1932 t.m. 1945 alsmede aan inderen geboren in de maand September of Oc tober van het -jaar 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat als over eenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Bij laatstgenoem de uitreiking zal bon 604 van het inlegvel worden verwijderd. haar vrijheid van handelen hernomen heeft. „Ik ben er van overtuigd, aldus Dr van Mook, dat niettegen staande schijn van mislukking die dit besluit zou kunnen wekkend- wij staan aan het begin van een periode, waarin werkelijk herstel mogelijk zal zijn". Hij voegde er aan toe, „dat de regering de over tuiging had, dat dit besluit de .medewerking en goedkeuringzou verkrijgen van zeer velen, die ontevreden zijn over de huidige situ atie en die zich realiseren dat het voortduren hiervan, het tot standvbrengen van de werkelijke vrije Verenigde Staten van Indo nesië onmogelijk zou maken". Interview met Republikeinse ministers. De republikeinse ministers Gani' en Tamzil, die thans Aider bewaking in hun huis verblijven, hebben tegenover Reuter een be roep gedaan om een onderhoud met de consuls-generaal van En geland, Amerika, China, Frank rijk en Australië te hebben ten einde hen te bewegen tot inter ventie. Zij protesteerden tegen het feit, dat Nederlandse solda ten hen in arrest hadden gesteld vijftien minuten, nadat zij de Ne derlandse nota, waarin het ver breken van de betrekkingen met de republiek werd medegedeeld, en voordat zij de tijd hadden ge had hun regering te D jok ja hier van in kennis te stellen. Dr Gani verklaarde herder, dat hij de Amerikaanse consul-gene raal verwacht had met een nota van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, maar dat hij verrast was dat deze zich niet aan zijn afspraak gehouden had. „Engeland en Amerika moe ten ogenblikkelijk stappen onder nemen om aan deze catastrofe een einde te maken", aldus Dr Gani. Hij protesteerde vervolgens £e- gen de ruwe en meedogenloze wijze, waarop hij en zijn mede republikeinen door Nederlandse en Ambonnese soldaten gearres teerd waren. Politioneel optreden of oorlog Van Nederlandse zijde is er na druk op gelegd, dat er van een oorlog geen sprake is, maar van een politioneel optreden om orde en rust en veiligheid te verzeke ren. „Het Vrije Volk" weet zelfs te melden, dat er van een oprukken naar Djokjakarta geen sprake kan zijn'. Van Indonesische zijde ziet men de zaak echter anders. Generaal Soedirman, opperbe velhebber der republikeinse strijdkrachten, richtte zich tot het Indonesische volk met de woorden: „Thans is hét-ogenblik voor alle Indonesiërsaangebro ken om hun land te verdedigen tegen de Nederlandse aanval. Het gaat om de verdediging van onze natie". Hij verklaarde verder, volgens „Antara", dat de Nederlanders de aanval waren begonnen zonder enige voorafgaande oorlogsver klaring". Soedirman, die langzamerhand vergeten had, dat Java.en Suma tra nog altijd tot het Rijksver band behoren en dat daar het gezag van de Kroon geldt, spreekt hier dus van een oor log, waarbij een oorlogsverkla ring past. Althans voorlopig geen oorlogsgevaar. Voor een bijeenkomst van 5000 mijnwerkers te Morpeth in Nort humberland he.eft Bevin, de Brit se minister van Buitenlandse Za ken verklaard, dat. hij geen ge vaar van oorlog zag voor deze generatie. „Ik vertrouw, aldus zeide hij, dat alsnog de meningsverschillen met de Sowjet-Unie en de arg waan uit de weg geruimd zullen worden en dat wij de manier zul len vinden om de Sowjet-Unie te zamen te brengen in een gemeen schappelijk pogen tot verheffing van de mensheid in het algemeen. Bevin verklaarde, dat hij er zich elk moment in de vervulling van zijn functie van bewust was, dat een verkeerde beslissing de Woek zou kunnen betekenen voor de .komende generatie. Voorts legde hij er de nadruk op, dat hij niet van plan was, zoals in som mige berichten beweerd werd, voordeel te trekken uit het plan- Marshall voor een heroprichting van Duitsland, doch dat de op bouw van Duitsland zijn plaats moest vinden in het algemeen program voor het economisch herstel van Europa. Er zijn twee dingen welke ons allen aangaan, aldus Bevin: de vraag, onder welke .omstandig heden de veiligheid gewaarborgd is, en de vraag, welk peil aan de Duitse productie gelaten kan worden om te voorkomen en dit is van vitaal belang dat de Duitse arbeider door gewetenloze lieden geëxploiteerd zal worden op een lagere levensstandaard dan van de overige bevolking van Europa. Ten aanzien van het Ruhr-gebied zeide Bevin, dat Groot-Brittannië er naar streeft, de kolenmijnen van dat gebied wederom te brengen op hun be hoorlijke productiepeil, gezien de grote schaarste aan steenkool. Maatregelen in Batavia. Gisterochtend is de bevolking van Batavia door middel van aan- plakbiljetjes en pamfletten mede gedeeld, dat vanaf heden het ge- »ag in .Batavia uitsluitend berust bij de wettige overheidsorganen van Nederlands-Indië. Met uit sluiting van- alle andere in stanties zijn het deze organen, zowel de militaire als de civiele, die de rust, de veiligheid en de orde handhaven en daarvoor ver' antwoordelijk zijn. De mededeling zegt: „Houdt het hoofd koel, verricht normaal uw werkzaamheden en onthoudt u van eigenmachtig optreden. Blijft van dè straat, voor zover u dear niets te maken hebt, vermijdt sa menscholingen en volgt onmid dellijk de bevelen van de politie straat is voor alle burgers ver boden. De Nederlandse luchtmacht in aCtie. Volgens republikeinse berich ten zouden de Nederlandérs gis termorgen hun luchtmacht heb ben ingezet. Hét republikeinse persbureau „Antara" meldt, dat twee Nederlandse vliegtuigen het vliegveld nabij Madioen hebben aangevallen en de hangars bom bardeerden. Het vliegveld nabij Soerakarta zou eveneens zijn ge bombardeerd. „Aafara" bericht nog, dat Ne derlandse vliegtuigen de stad Malang met boordwapens hebben beschoten en dat twee toestellen e.en munitie-opslagplaats nabij Magelang onder vuur namen. Ook zou een aanval van een half uur op het vliegveld van Tji- beureun hebben plaats gehad. In Oost-Java, zo wordt verder gemeld, werd een personentrein door Nederlandse vliegtuigen on der vuur genomen. Vier vliegtui gen vlogen gedurende 50 minuten boven Djogja. Nederlandse am- phibie-vliegtuigen en een Neder lands oorlogsschip zijn de haven van Cheribon binnengekomen. Onze Indië-redacteur seint ons uit Batavia: Zo is dan de enig mogelijk zijnde beslissing gevallen. De uitvoering ervan geschiedde op Zondagavond op een ogenblik, waarop practisch niemand dit verwachtte. Ik was erbij aanwezig, toen in Batavia alle republi keinse gebouwen werden bezet. Dit w,as eveneens het geval bij'het in bezit nemen van het radiostation der republiek. De bezetting verliep ordelijk, zonder slag of stoot, in een minimum van tijd en zodanig dat de luisteraars niets bemerkten; het programma gra- mofoonmuziek werd onmiddellijk voortgezet. In Batavia was het resultaat overal gelijk. De soldaten zowel van de K.N.I.L., als van de Kon. Landmacht kweten zich prachtig van hun taak, daarbij gesteund door het overrompelend karakter van deze militaire actie. In Batavia ging de burgerij rustig en onbewust van het gebeurde naar bed. Dr van Mook hield op het paleis te Rijswijk een oersconf eren tie waar alle binnen- en buitenlandse correspondenten aanwezig waren. De Luitenarft-Gouverneur-Generaal bleek rustig en bedaard en 'bevestigde, na een korte groet, dat de actie omstreeks midder nacht begonnen was. Verschillende vragen welke daaropdoor de correspondenten werden gesteld, werden door Dr van Mook uit voerig beantwoord. Ik had de indruk, dat Dr van Mook opgelucht was. Er kon zelfs wat lach en scherts op overschieten. In zijn radiorede, welke te 2 uur des nachts volgde, was Dr van Mook eveneens volkomen beheerst. Hij wees op het steeds getoonde on uitputtelijke geduld van de Nederlandse regering, dat thans echter voorbij was. De regering was nu verplicht de maatregelen te nemen welke-geëigend waren om orde en rust te herstellen, waarbij de regering overtuigd is van de hulp der goedwillende Indonesiërs. Bij het morgenkrieken vertoonde Batavia weer een rustig beeld, waarbij alle Indonesische arbeiders als gewoon aan liet werk gingen. De Belgische Koningskwestie. Het Belgische blad „Face a Main" meent te weten, dat ko ning Leopold bereid is afstand te doen van de troon. Woensdag a.s. zal, onder leiding van eerste minister Spaak een begin wor den gemaakt met de besprekin gen, die de koningskwestie moeten oplossen. Protest van Bulgarije. Het officiële Joego-Slavische persbureau Tanjoeng, meldt, dat Bulgarije bij de Veiligheidsraad heeft geprotesteerd tegen „schen ding" van Bulgaars grondgebied. Deze schending geschiedde de vorige week door een „aanzien lijke macht" Griekse troepen. De Grieken, die een kleine groep „Griekse democraten" over de grens volgden, ontvoerden drie op het land werkende personen. Dr Da Costa Gomez, lid van de staten van Curacao, heeft bij zijn aankomst in New York op door reis naar Nederland verklaard, dat de Nederlandse voorstellen inzake de nieuwe staatsregeling voor Curasao „geen enkele bevre diging geven". Hij verklaarde verder: „De voorgestelde veranderingen zijn niet bevredigend. Wij verlangen in de eerste plaats een geheel ge kozen parlement, vervolgens zelf bestuur met inbegrip van een eigen exécutieve macht. Momen teel is de gehele uitvoerende macht in handen van de gouver neur. Wij hopen, dat de door ons gewenste hervormingen kunnen worden bereikt". Moet verdwijnen zegt Ramadïer. De Franse minister-president; Ramadier, heeft in een toespraak tot het socialistische verbond van Perpignan verklaard, dat Frank rijk „de traditionele boodschap per van de vrede", alles wat in zijn macht ligt zal doen om te verhinderen, dat de V.S. en de Sowjet-Unie zich tegen elkaar zullen kererrf Hij vervolgde: „Indien wij toe-, 'staan, dat deze onenigheid zich verder ontwikkelt, zijn wij het het oude Europa die zullen verdwijnen. Wij moeten het wan trouwen der Sowjet-Unie weg nemen, zodat zij èr in zal toe stemmen weer als integrerend deel in Europa te worden opge nomen". Ramadier critiseerde de weige ring der Sowjet-Unie om deel te nemen aan de conferentie te Pa rijs over het plan-Marshall. „Wij aanvaarden deze weigering niet, daar de Sowjet-Unie Europees is en niet anders dan Europees kan zijn". Over Duitsland zeide Ramadier dat zijn hersctel slechts mag ko men na dat van zijn slachtoffers. Industriële productie in W est-Duitsland. De V.S. hebben als antwoord op het Franse protest en onsterk aandringen van Bevin, de Engel se minister van Buitenlandse Za ken; zij het schoorvoetend, beslo ten om het ten uitvoer brengen van het nieuwe plan voor de ver hoging van de industriële produc tie in de Engels-Amerikaanse zo ne van Duitsland minstens tot September uit te stellen. Generaal Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse zone, heeft in dit verband een krachtig, doch vruchteloos pro test doen horen. De „Daily Worker" ziet in de aanvankelijke opdracht aan Clay om de productie van steenkool, voedsel en exportgoederen te ver hogen de kern van het plan- Marshall: herstel van Europa om een sterk kapitalistisch Duits land heen. De Amerikaanse steenkoolexporten. De Amerikaanse steenkoolex- portéh hebben in dit jaar per 30 Juni j.l. een record bereikt Van 29.837.000 long tons. In het rapport, waarin deze mededeling werd gedaan, wérd voorspeld, dat ondanks de pogin gen om de steenkoolproductie in Europa en andere gebieden te vergroten, de vraag naar Ameri kaanse steenkool nog voor de duur van minstens een jaar, zeer groot zal zijn. Het rapport voegde er aan toe, dat vooruitzichten omtrent de Amerikaanse steenkoolproductie in het komende jaar gunstig zijn. Amerikaanse hulp voor Europa. Aan het Amerikaanse congres is medegedeeld, dat de V.S. in de komende twaalf maanden waarschijnlijk een bedrag van 4.091.200.000 dollar zullen beste den aan hulpverlening aan het buitenland los van de hulpver lening volgens het plan-Marshall Naar verluidt zou de genoem de som omvatten directe hulp leningen en schenkingen volgens het program voor steunverlening na opheffing van de U.N.R.R.A., het plan voor hulp aan Grieken land en Turkije, bezettingskos- ten in Duitsland, Japan en Ko rea, operaties van de in- en uit- voerbankjoen verschillende bij dragen aan internationale bu reaux. H. M. de Koningin heeft de volgende bood schap gericht tot de familie der strijdkrachten in Indië „Gelijk de Regering u bij monde van de minister-president heeft medegedeeld, is zij overgegaan tot politioneel optreden met de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht op Java en Sumatra, Ik weet dat gij allen, die een man, zoon of verloofde in Indonesië hebt, dagen van grote zorg en spanning tegemoet gaat. Ik behoef u wel niet te Verzekeren hoezeer ik met u mede leef en begrijp wat in u omgaat. Ons volk is kort geleden door onnoemelijk zwaar leed en beproevingen heen gegaan en heeft deze met moed en fierheid gedragen. Ik ben overtuigd dat het deze nieuwe beproeving even flink en dapper en met hetzelfde vertrou wen in de toekomst zal doorstaan. God zegene u en die u in Indonesië lief zijn. WILHELMINA." Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een gede tailleerd rapport gepubliceerd over de illegale immigratie in Palestina. Het bevat sensationele bijzonderheden over de werk zaamheid van bepaalde Ameri kaanse maatschappijen, die de organisatoren van het clande stiene vervoer zouden zijn. De namen dezer maatschappijen zijn voor het grootste deel bij de Brit se regering bekend en deze neemt zich voor, nogmaals stappen te Washington te doen. Zo zou er in Stone Street te New York een geheimzinnige maatschappij zijn gevestigd on der de naam „Western 'Trading Company". Deze handelt officieel in fruit, maar men heeft kunnen vaststellen, dat de z.g. handels brieven codeberichten zijn, die betrekking hebben op de illegale immigratie in Palestina. Een veel voorkomend woord is ba naan, dat schip betekent. Men is tp weten gekomen, dat de „fir ma" ook liet laatste transport, •met de „President Warfield", te verzekeren. Naar. aanleiding van de ver klaring van de Britse regering, dat zij altijd bereid is haar goede diensten aan te bieden teneinde het vinden van een op lossing voor de moeilijkheden, die in Nederlands-Indië zijn ge rezen te bevorderen, heeft A.N.P. van bevoegde zijde het volgen de vernomen: Reeds in begin Juni heeft de Nederlandse regering aan de Amerikaanse en Britse regerin gen verdocht om op onopvallen de wijze" hun goede diensten te .verlenen teneinde haar streven te steunen om op vreedzame wijze overeenstemming met de republiek Indonesië te bereiken. Einde Juni leek de hoop voor enige dagen gewettigd, dat de pogingen die van Nederlandse, Amerikaanse en Britse zijde werden ondernomen om het doel te bereiken met succes zou den worden bekroond. Zoals in middels uit het memorandum, dat aan de Amerikaanse ambas sadeur en de Britse zaakgelas tigde ter hand is gesteld zal zijn gebleken, en door de redevoe ringen van de minister-presi dent en de verklaring van de luitenant-gouverneur-generaal nader wordt bevestigd is de huidige regering van de repu bliek hetzij niet bereid hetzij niet in staat geweest hef óver- eengekomene uit te voeren. De Nederlandse regering is de regeringen der Verenigde Sta ten en van het Verenigde Ko ninkrijk erkentelijk voor dc hulp, die beiden hebben gebo den. Van het aanbod der Britse re gering om haar goede diensten ook in de toekomst te verlenen is in Den Haag goede nota ge nomen. Het zal uiteraard van de ontwikkeling van de toestand afhangen of, en zo ja wanneer, het opportuun zal worden geacht een nieuw beroep op de bevrien de Amerikaanse en Britse rege ringen te doen. Het Britse blad „People" meldt dat generaiisimus Stalin aan En geland 6.500.000 ton graan heeft aangeboden voor levering in de komende iaren. Naast het bestaande Zeeuwse oorlogsmuseum te Middelburg zul len ook oorlogsmusea gesticht worden.te Westkapelle en Cadzand. Het museum te Westkapelle, waar een maquette te zien zal zijn van de geallieerde landing aldaar, wordt gevestigd in een grote bunker op 4e zeedijk. Op de voorgrond een nog in stelling staand stuk Duits afweergeschut. Nieuwe kieswetten in de maak. In een toespraak tot een com munistische vergadering heeft de Plongaarse minister Ei Gero ver klaard, dat de nieuwe verkiezin gen in Hongarije op 31 Augustus zullen worden gehouden. Gero zeide, dat nieuwe verkie zingen nodig zijn, „daar de Hon garen twee jaar geleden slecht gestemd hadden door afgevaar digden naar het parlement te zenden, die het volk bedrogen, de onafhankelijkheid van het land „te koop" hebben aangebo den en daarna naar het buiten land zijn gevlucht". Naar het Hongaarse persbu reau meldt, is de eerste der nieu we kieswetten gepubliceerd, vol gens welke opnieuw 250.000 Hon garen van het stemrecht worden uitgesloten en het aantal afge vaardigden met 40 is Verminderd. De bedoeling is waarschijnlijk een communistische meerderheid te verzekeren. Een communique van de Ne- derl.-Indische regering te Bata via uitgegeven, bevestigt, dat de Nederlandse luchtmacht vlieg velden op Java en Sumatra heeft aangevallen. De republi keinse burgemeester van Padang aldus liet communique is door Indonesische troepen ge dood op korte afstand van de demarcatielijn aldaar. De aan vallen op de vliegvelden op Ja va en Sumatra zijn uitgevoerd, omdat daar republikeinse jagers voor actie gereed stonden. Er zijn geen aanvallen gedaan op de bevolking noch op objecten zonder militaire betekenis. Overplanting van schildklier. De News Chronicle maakt melding van een bijzondere ope ratie in het Melbourne-zieken- huis te Sydney, waarbij, in een laatste poging om een meisje, dat lag te sterven aan bloedar moede met complicaties te red den, de schildklier van een juist gestorven man op haar werd overgeplant. Dit moest gebeuren binnen een half uur na het over lijden van degene, wiens schild klier gebruikt werd. De man in kwestie was bij een auto-onge val omgekomen. De patiente gaat thans vooruit, doch pas'over enkele dagen zal gezegd kunnen worden,-of de operatie volk»men gelukt -is. De heer Palar neemt ontslag. De heer Palar deelde aan het A.N.P. mede, dat hij in verband met de jongste gebeurtenissen in Indonesië is afgetreden als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en bedankt heeft als lid van de Partij van de Arbeid. Dit besluit vindt zijn grond in het feit, dat de heer Palar zich met het besluit van het hoofdbestuur van de P. v. d. Arbeid om zich achter het regeringsbesluit te stellen, niet kan verenigen. Londen-t/iverpool-expres gederaileerd. De expres-trein Londen-Liver- pool is gistermorgen bij Poles- worth ontspoord. Bijzonderheden over eventuele slachtoffers en Veroorzaakte schade zijn nog niet bekend geworden. Haat en wraak niet te onderdrukken. Sjarifoeddin heeft voor ,radio- Djokja het Indonesische volk tot de strijd opgeroepen om „de vrijheid te verdedigen". Öij ein digde zijn lange rede met de Indonesische slogan „Tetap Mer- deka" (eens vrijheid, altijd vrij heid). „Wij zijn een nat-ie met een eigen regering en wij zul len <jit feit verdedigen", zei hij. Hij vroeg of „de Nederlan ders zich ten volle de conse quenties realiseerden van hun aanval van heden." Republikeins persbureau gesloten. De Nederlandse militairen hebben het Republikeinse pers bureau „Antara", dat tot op het laatste ogenblik berichten over de gevechten had doorgegeven, gesloten. Het bureau is onder bewaking van de Nederlandse1! troepen gesteld. Noodlottig ongeval te Apeldoorn. Zondagmiddag heeft een in woner van Apeldoorn bij het houden van schietoefeningen met een 6 mm. vuurbuks achter zijn woning aan de Berghuizer- weg, per ongeluk zijn 33-jarige vrouw in het onderlijf getrof fen. Spoedig operatief ingrijpen en bloedtransfusie mochten niet meer baten. Het slachtoffer overleed enkele uren na het on geluk. Het zou onmogelijk zijn om de haat en de wraak, welke de ze actie tengevolge heeft, in i harten van het volk te onder drukken. Sjarifoeddin zeide voorts, dat I in een wereld, waar reeds etn- organisatie der V. N. bestaat en waar iedere natie vrede ver langt, een natie had besloten wapens te gebruiken tegen de Indonesiërs,alhoewel deze natie had gezegd, dat zij vrede vér- langde en arbitrage voor geschil len. Sjarifoeddin vervolgde zijn rede met te zeggen, dat de Ne derlanders het bestand hadden gèschonden. Op het moment, dat Engeland ïndia zijn vrijheid had gegeven en in Birma bijna zover geko men was, begonnen de Neder landers in Indonesië een kolo niale oorlog. Indonesië was nu een vrije natie met een eigen regering en het zou nooit een andere rege ring meer erkennen, zoals het dit gedaan had gedurende de bittere 'periode van de Neder- lanse en Japanse bezetting. DE BILT ZEGT: Warmer. Geldig tot Dinsdagavond: In de loop van de dag gelei delijk weer iets toenemende be wolking, .maar nog vrijwel ner- gpns buienvorming. Flinke stij ging van temperatuur. Matige wind tussen Zuidwest en Zuid oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1