Kederl. Regering besluit tot politionele actie. Radio-rede Dr Beet Republiek weigert Nederlandse - voorstellen te aanvaarden. Inleidende" operaties begonnen. Hms van Afgevaardigden Spoedvergadering van ove" W van "O ParlÜ de Ari»1' De herstelbetalingen. Vjjf Birmase ministers vermoord. Zeeuwse vlag door huidige „Zeeland"-directie aan haar hand laten ontvallen. Verklaring van Dr Van Mook. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 698 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 21 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.45 u., onder 20.46 u. Maan op 10.13 u., onder 23.14 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HU1ZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Gisteravond heeft minister Beel zich over beide radiozenders gewend tot het Nederlandse volk. .Na een opsomming te hebben gegeven .van de langdurige pogin gen om in Indië tot één vredelievende oplossing te komen ver volgde de minister: Landgenoten, er komt een punt, waarop de lankmoedigheid op houdt een deugd te zijn. Nu het vaststaat, dat de tegenwoordige regering der republiek economische afbraak en plundering, monetaire verwarring en wet teloosheid, niet kan tegengaan en dus allerminst in staat mag worden geacht om in haar gebied veiligheid en recht te verzekeren en anderzijds weigert om samen met ons de voorwaarden hiertoe te scheppen; nu vaststaat, dat indien hier niet snel verandering in komt, talrijke economische objecten, ultiliteitsbedrijven, verkeeiswerken en andere waardevolle bezittingen merendeels behorende aan niet- Indonesiërs en buitenlanders, mitsgaders grote voorraden levens middelen en grondstoffen, waar de wereld de grootste behoefte aan heeft, zullen worden vernield; nu de gevaren voor de bewoners van bepaalde streken door het uitblijven van een behoorlijke voedselvoorziening worden vergroot, en nu vaststaat, dat deze republikeinse regering weigert al deze aparte schendingen van eenmaal aangegane overeenkomsten onge daan te maken; nu moet dë Nederlandse regering zich op het standpunt stellen, dat het gesloten bestand en d'e getekende over eenkomst van Linggadjati door de republikeinse regering en haar organen zodanig zijn overtreden en geschonden, dat zij hierbij goede wil niet meer aanwezig kan achten en dus haar vrijheid van handelen overeenkomstig hetgeen^ bij het aangaan der overeen komst van Linggadjati harerzijds is uitgestippeld, moet hernemen. De Nederlandse regering^ieeit dit gedaan. Zij heeft de landvoogd gemachtigd, om, gezien het nog steeds voortduren, het verscherpen zelfs van de vijandelijkheden, de ver nielingen en al wat dies meer zij, met de hem ter beschikking staande strijdmacht tot politioneel optreden over te gaan, oil! dat gene te verwezenlijken, waartoe de republiek zelf onmachtig blijkt. Landgenoten, de regering verheelt niet," dat deze stap haar zelf grote moeite heeft gekost en zij is er zich van bewust, 'dat hierdoor bij velen onder u naast bezorgdheid voor hen, Uie ginds ver over zee, hun plicht moeten doen, een teleurstelling wordt gewekt, niet geringer dan de hare. Wij hebben zorgvuldig nagelaten enige druk op de republiek uit te oefenen zolang het erom ging tot een aecoord te geraken. Integendeel, de Nederlandse regering is de republiek in deze zover mogelijk tegemoet gekomen.Zij heeft volledig begrip getoond voor het gezonde nationalistische streven, hetwelk zich in Indonesië heeft-geopenbaard. Dat haar iedere neiging om dit gezonde natio nalisme te weerstreven vreemd is, Oosl-Indonesië en West-Borneo kunnen het getuigen en getuigen het ook. Wij hebben de republiek in volkomen vrijheid tot een overeen komst bewogen op beginselen, waarvan wij de juistheid blijven erkennen en de toepassing blijven vergen, ook. nu. Het is echter j^n enenmale onaanvaardbaar, dat, wanneer een maal een overeenkomst vrijwillig is getekend, dat deze van dag tot dag wordt geschonden. De regering blijft aan de beginselen van Linggadjati. vasthouden. Wie mocht menen, dat er nu aanleiding is om zich van deze be ginselen te ontdoen, zal de regering tegenover zich vinden. Zodra een leiding der republiek bereid en liij machte zal blijken tot een daadwerkelijke samenwerking overeenkomstig Linggadjati, staat ene gelijkberechtigde plaats, als door de andere deelstaten ingenomen, in de kring van de "Verenigde Staten van Indonesië voor haar open. Nadat Trumarr voor de tweede keer dit jaar zijn veto had uit gesproken over een op initiatief van de Republikeinen ingediend en door het Huis van Afgevaar digden goedgekeurd voorstel tot belastingverlaging, heeft het Zaterdag kwam het belangrijke bericht, -dat het Republikeinse kabinet in een vergadering te Djok jakarta had besloten geen verder beroep te doen op de Nederlanders om vijandelijkheden af te wenden. Verder besloot het kabinet geen order uit te geven tot het staken van het vuur en de troepen niet van de demarcatielijnen terug te trekken, gelijk door de Nederlanders was geëist. De termijn, voor deze eis liep te twaalf uur Zaterdagmiddag (Javatijd) af. Volgens een Republikeins woordvoerder te Ba tavia is dit besluit genomen ingevolge het uitblijven van' een „gunstige reactie" van Nederlandse zijde op de radiorede van Sjarifoeddin. De republiek vraagt interventie. Nader werd geme dDe "re publikeinse regering heeft be sloten om Groot-Brittannië, In dia, Australië en de landen van de Arabische Liga te verzoeken op het laatste ogenblik te inter veniëren teneinde een oorlog in: Indonesië te verhinderen. De .re-1 publikeinen hopen, dat dit zal leiden tot een arbitrage om de problemen te be- onopgeioste spreken. Aan dit verzoek werd toege voegd, dat, mocht deze confe rentie tot geen enkel resultaat leiden het Internationaal Hof van. Justitie te Den Haag om ar bitrage zal moeten worden ver zocht. Republiek wenst inmen ging van Veiligheidsraad Naar Reuter uit betrouwbare politieke crisis tussen Nederland I republikeinse bron te Batavia en de republiek Indonesië op te - lossen. In verband met de snelle ont wikkeling der gebeurtenissen in Indonesië hebben verschillende instanties van - de Partij van de Arbeid langdurig vergaderd. Vrijdagavond was er een frac tievergadering, die tot 1 uur in de nacht geduurd heeft. In deze ver- Amerikaanse Huis van Afgevaar- gadering waren de zes -ministers, digden na afkondiging van het1 Jie lid van de partij zijn, aanwe- veto van de president dit twee- j zjg. Zaterdagochtend om 10 uur de veto overstemd. Het betref-kwam hetpartijbestuur bijeen en fende voorstel houdt m een ver -1 in de middag het hoofdbestuur, laging van het totaal bedrag aan j Naar het A.N.P. verneemt, is inkomstenbelasting met 4 milli- er in deze vergadering lang en ard dollar. j ernstig beraadslaagd,. De situatie I werd niet eenvoudig geacht en i men kwam tot de conclusie, dat, hoe onverkwikkelijk ook mocht zijn, men in de bestaande om- Het hoofdkantoor van het In- standigheden, tenzij zich alsnog terallied Reparations Agency een aanmerkelijke wijziging zou heeft medegedeeld, dat in de 18voordoen, men het onvérmijde- maanden per 30 Juni 262 schépen van een militaire actie moet met een totale inhoud van i erkennyen, waarbij werd uitge- 750.950 br. ton ter waarde van sPr°ken, dat deze militaire actie zo beperkt mogelijk zou moeten zijn. 12.217.305, bij wijze van her stelbetaling onder de 18 aange sloten regeringen zijn verdeeld. Engeland Ontving het grootste gedeelte, n.i. 95 koopvaardijsche pen met 37X307 ton. Noorwegen ..ontving 45 schepen, Griekenland 38 en Nederland 26. Verder wér den industrieële kapitaalgoederen ter waarde van 7.000.000 onder de 18 landen verdeeld. Tot op he den is nog geen eis voor schepen of kapitaalgoederen ontvangen van Zuid-Afrika. Aan de V. S. werden 13 schepen toegewezen met 44.779 ton, aan Frankrijk 7 schepen met 60.162 ton, aan Au stralië 1 schip met 1279 ton, aan Egypte 1 schip met 963 t'on, aan Nieuvv-Zeeiand 1 schip met 1418 ton, aan Albanië 1 sïhip met 1756 ton, aan België 10 schepen met 13.919 ton, aan Canada 3 schepen met 10.797 ton en aan Joego slavië 6 schepen met 22.370 ton. Luxemburg ontving uitrusting stukken voor de chemische- en zware industrie, kleine gereed schappen en goederen van com merciële, aard. Tsjecho-Slowakije ontving machinerieën voor de chemische- en zware industrie, Tweede Kamer bijeen^ geroepen* De Tweede Kamer zal haar re ces onderbreken in verband met de hoogst ernstige toestand met betrekking tot Indonesië. Zij is telegrafisch bijeengeroepen tegen Woensdag a.s. te één uur. De re gering is voornemens dan een verklaring af te leggen. Vermoe delijk zai reeds des avonds een .debat over deze verklaring wor den gehouden. Brief aan commissie- generaal. De Indonesische republikein se regering, zo werd Zondag gemeld, heeft aan de commissie- generaal een brief overhandigd, waarin de laatste wordt uitge nodigd de nog onopgeloste pro blemen op vredelievende wijze op te lossen of anders overeen te komen een voorzitter van vreemde nationaliteit te benoe men tot arbitrage inzake de nog bestaande geschillen. Zij heeft voorgesteld Dinsdag bijeen te komen teneinde de nog wend. vernam, heeft de republiek Voor-Indië verzocht de zaak voor te bereiden ter voorleg ging aan de Veiligheidsraad der V.N. op grond, dat de toestand in Indonesië een bedreiging vormt voor de vrede in Azië. Dessas vragen bescherming. Ten gevolge van de terreur is het gevoel van onveiligheid on der de bevolking binnen het de- marcatiegebied te Bandóeng en zelfs in de Stad, in de laatste da gen sterk toegenomen. In ver band hiermede Jteeft een aan tal dessas zich voor bescherming tot het Nederlandse bestuur ge- De houding van het N.V.V. Geen onberaden stappen. Het hoofdbestuur van het N.V.V., heeft de besturen van de aangesloten organisaties tegen hedenmiddag bijeengeroepen. In verband hiermede doet het bestuur van het N.V.V. een drin gend beroep op de arbeiders noch op eigen initiatief, noch in gevolge van oproepen van welke organisatie of groep van perso nen dan ook, het werk neer te leggen of onberaden stappen van welke aard ook te doen. Hedenavond zal via de radio het resultaat van de beraadsla gingen in de hoofdbestuursver gadering bekend worden ge maakt. Communistisch dreigement. De E.V.C. heeft een beroep gedaan op het N.V.V. om tot een gemeenschappelijk optreden bedoeld is algemene werkstaking te komen. De arbeiders worden opgeroe pen hun stem tegen het geweld te verheffen. Vertrouwd kan worden dat de regering drastische maatregelen zal nemen, om dergelijke wan daden, die niet landverraad ge lijk staan, tegen te gaan. n Zondagavond zijn om 23 uur Javatijd „inleiden de" operaties door de Nederlandse strijdkrachten ingezet. De Nederlandse politic, zo meldt het republi keinse agentschap Antara, is een overval begon nen op alle, door de Republiek gedreven openbare nutsbedrijven en is begonnen met razzia op ver dachte personen te Batavia. Nader wordt geseind: tenant-geneaal Spoor, heeft in De Nederlandse strijdkrachten I dagorder ontkend, dat de iin gisteren 24 uur plaatselijke i Nedenanders de oorlog zijn be gonnen tegen het Indonesische volk. „Beginselen van rechtvaardig- Het bureau voor Birma te Lon den heeft bekend gemaakt, dat bij een moordaanslag op de Bir mase regering te Rangoon vijf ministers het slachtoffer zijn ge worden. Het Britse ministerie-van Ooi4 log heeft medegedeeld, dat de commerciële goederen, alsmede ®Titse rniiitaire autoriteiten in kleine -gWeedschappen. Staking havenarbeiders» te Antwerpen. Birma enkele voorzorgsmaatre gelen hebben genomen met hetN oog op de mogelijkheid van het uitbreken van een opstand in ver band met de moordaanslag op Birmase ministers. Naar verluidt zou een overeen- De staging, die Donderdag on- komst.tussen de anti-fascistische der de havenarbeiders van Arrt- j Volksvrijheidsbond en de Commu- werpen is uitgebroken, is thansnistische partij van Birma op vrijwel algemeen. De staking handen zijn. De Communistische wordt niet gesteund door de vak- partij werd in November 1946 uit bonden en in een manifest heeft de anti-fascistische bond gestoten de Belgische transportarbeiders-en heeft sindsdien geageerd tegen bond de arbeiders aangespoord deel te nemen aan een referen dum, dat moet beslissen over het al dan niet voortzetten der sta king. In het manifest wordt erop gewezen, dat de voornaamste eis der arbeiders n.i. vermindering der belastingen, niet door een plaatselijke staking kan worden ingewilligd, doch dat zulks dient te geschieden door tussenkomst van het parlement. De vakbond dringt er tenslotte bij de arbei ders op aan het werk te hervat ten. de politiek van San. In een woning te Perigeux. nabij Bordeau, heeft de Franse recherche een geheime wapen opslagplaats ontdekt, waar 2 ton munitie, automatische geweren, granaten, torpedo's ep een radio zender verborgen lagen. - In de buurt van Poggio Reale bij Napels zijn twee personen treinen in botsing zijn gisteren 24 uur plaatselijke tijd van alle bezette zones op Java uit begonnen met plaatse lijke militaire acties. Voor middernacht was te Ba tavia de bezetting van de repu blikeinse 'gebouwen voltooid. De ministers -Gani en Tamsi zijn te Batavia in hun ambts woning onder militaire bewa king gesteld. Waarnemers zijn van mening, dat het ten minste twee dagen in beslag zal nemen om mijnen en obstakels op te ruimen voor dat de Nederlanders in de rich ting van het binnenland kun nen optrekken. De mate, waarin de republi keinen weerstand zullen bieden blijft een vraagpunt Met ten minste twee divisies in Oost- Java, welke hun basis hebben in Malang, een divisie in Midden- Ja*a en twee in West-Java zul len de republikeinen, naar men verwacht, scherp tegenstand bie den, om vervolgens terug te trekken in het beboste berg land, waar zij een zeer lastige guerilla zouden kunnen voeren. Dagorder van Generaal Spoor. De opperberbevelhebber der Oógbehandeling van Prinses Marijke geslaagd. Na een verblijf van ca. vijf weken in, het Nederlandse Gasthuis voor Ooglijders te Utrecht, kan Prinses Marijke dezer dagen- het ziekenhuis v/rlatén. De operatieve behan deling van de aangeboren oog afwijking is met goede uitslag bekroond. Het Prinsesje heeft de be handeling zeer goed verdragen en mede dank zij het feit, dat H. K. H. de kleine nog steeds voedt, zich inmiddels ontwik keld tot een prachtige gezonde baby. Prinses Juliana en Prins Bernhard betuigen hun harte lijke dank voor de vele blijken van medeleven,- welke zij van zo vele zijden mochten ont vangen. beid en gerechtigheid en van plicht en verantwoordelijkheid tegenover de millioenen inwo ners van Indonesië en van Ne derland hébben onze regering -er toe doen besluiten de republiek te dwingen om uit te voeren wat* zij vrijwillig op zich heeft genomen. Onze vijanden zijn zij, die trachten de eerlijke uitvoering van de overeenkomst, welke ip aangegaan te saboteren." Verklaring van Britse regering. Tot bemiddeling bereid. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft in een officieel communique verklaard, dat de Britse regering aan de Nederlandse regering heeft doen weten, dat zij altijd bereid is haar goede diensten aan beide partijen aan te bieden. Dit aan bod is gisteren aan beide par tijen opnieuw gedaan. Het com muniqué deelt verder ntede, dat deze stap ondernomen is na vol ledig overleg metde regering Fraude bij Rijksbureaux. Omvang nog niet bekend. -* Op vragen van het Tweede Kamerlid Korthals in verband met onregelmatigheden, welke bij verschillende Rijksbureaux zouden hebben plaats gevonden heeft de minister van Economi sche Zaken mede namens zijn ambtgenoot van Justitie bericht, dat het onderzoek naar de on regelmatigheden bij de glas-, pe troleum- en hout-distributie nog 'gaande is. Zodra de resultaten hiervan bekend zijn, zal de be antwoording van de vragen zo spoedig mogelijk volgen. Aankomst „Volendasn" met afgeloste militairen. Het s.s. „Volendam" met 1481 repatriërenden, waaronder het eerste contingent afgeloste K.N.I.L.-militairen aan boord is gisteren te Rotterdam gearri veerd. De afgeloste militairen wer den onmiddellijk per auto naar hun huis o.a. in Zeeland ver voerd. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 22 Juli: 4.58 u. 2.31 m., 17.15 u. 2.13 m. Bevestiging en intrede. Voor de Geref. Kerk te Goes was het Zondag een zeer bijzon dere dag nu zij voor de eerste maal in Ds R. A. Flinterman een tweede predikant ontving. Ds Flinterman werd des mor gens bevestigd door Ds C. Stam, die tot tekst had Johannes 15 16a. Na de bevestiging werd hem toegezongen de zegenbede uit Ps. 134. 's Avonds deed Ds Flinterman zijn intrede met een predikatie Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beilen, F. Offe- ringa te Vlagtwedde; te Game ren, H. A. Leenmans te IJssel- muiden; te Oldebroek (2e pred.- pL), A. J. Wijnmaalen te Leer broek te Bloemendaal, B. v. Ginkel te Amsterdam-Sloten; te Eng wierum, L. de Vrijer, cand. te Rotterdam. (Aangenomen naar St. Laurens over Openbaring 3 20: „Zie ik (foez.), E. Keijzer, cand. te Zut- fen; naar Vledder, W. L. Speel man, res. veldpred.naar Pijn- acker, A. v. Roon te Oude en Nieuwe Wetering. Bedankt voor Kuinre, H. J. J. Keijzer, cand. te Zuffen; voor Emmer-Compascuurri, M. Hyl- kema te Kloosterhaar; Voor Wit- marsum, A. Gietema te Oud- kerk (Fr.). Geref. Kerken. Beroepen te Joure, J. W. Slin- genberg te Roodesehool. Aangenomen naar St. Laurens, C Boon te Duurswoude. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Ermelo, A. C. Noort, cand. te Apeldoorn en G. A. Zij- derveld te Zwijndrecht. Bedankt voor Midwolda-Old- ambt, B. van Smeden te Kam pen. sta aan de deur en ik klop: indien iemand mijne stem zal horen en de deur opendoen, ik 2al tot hem inkomen, en ik zal" mei hem avondmaal houden en hij met mij". Na de prediking sprak Ds Flin terman een persoonlijk woord tot de gemeente, de kerkeraad, zijn bevestiger en collega Ds Stam, de catechisanten, de afgevaardigden van de kerken in de classis en de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur. Hij werd namens de kerkeraad en de kerken in de classis toegesproken door Ds Stam, die ,liet toezingen Psalm 115 8a en 9b. De dienst was zeer druk be zocht. Behalve vertegenwoordi gers van kerken in de classis, wa ren ook aanwezig de burgemees ter, Mr ten Kate, de wethouders de Roo en van Melle en de heer Lodder, waarn. gem. secretaris. Nog steeds is niet door de re- nieuwe wegen worden ingesla- gering beslist, of de Mij „Zee- gen, ook zal blijven scheppen. land" naar Vlissingen zal terug keren. De voortekenen zijn zeer ongunstig en er bestaat reden tot grote ongerustheid, dat dit zo geheel met Vlissingen ver groeide en voor onze provincie zo belangrijke bedrijf de boten definitief van Hoek v. Holland uit zal doen afvaren. Nederlandse strijdkrachten lui- van de Verenigde Staten. Acties zullen wor den gelocaliseerd. Dr van Mook heeft op een persconferentie verklaard, dat de acties te middernacht plaatselij ke begonnen zijn. De acties zul len worden gelocaliseerd,,tenzij omstandigheden tot een andere koers dwingen. Er zullen geen maatregelen genomen worden tegen republikeinse functionaris sen en de republikeinse pers in dien zij zich rustig gedragen. Mogelijk zullen zij voor enige tijd beschermd worden doch niet worden gearresteerd. Een uit- Tot nog toe zijn 150 opvaren den van het stoomschip Ram- gekomen j dad, dat bij Bombay door de waardoor twee personen werdenstorm is gezonken, gexed. In gedood en meer dan 100 ge- totaal bevonden zich 740 perso- wond, o.w. 20 ernstig. nen aan boord. zondering zai slechts worden ge maakt vo.or hen, waarvan be kend is, dat zij iets van zins zijn, doch het betreft hier, zoals Dr van Mook toevoegde, slechts eni ge honderden, die mogelijk over enige dagen weer zullen wordgn vrijgelaten. De Sowjet-Unie en Hongarije hebben een handelsovereen komst gesloten betrekking heb bende op een goederenruil ter waarde van 30" millioen dollar voor het restant van dit jaar. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de toewij zing van 1.353.024.900-dollar voor 1947 aan het program voor fi- nanciële steun aan het buiten- leen voor Werklieden van 18 jaar „DE SCHELDE" GAAT .OVER WERKEN. Bij de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen is heden aangevangen met overwerk. Dit was' gewenst in verband met de noodzaak om het m.s. Willem Ruys in September de werf te doen verlaten en ook de beide mailschepen, die in repa ratie zijn, zo spoedig mogelijk gereed te maken voor de vracht vaart. De directie heeft zich in «dit verband bereid verklaard om als tegemoetkoming tegenover dit offer der werknemers in samen werking met de Rotterdamse Lloyö, een bedrag van f 100.000.- te storten in het reeds opgerichte doch nog niet in werking ge treden weduwenpensioenfonds der werklieden. I In dit verband kan er de aan dacht op worden gevestigd, dat het personeelstekort bij „De Schelde" niet opgeheven kan woréen zo lang er in Vlissingen niet voldoende woningen zijn om personeel van elders aan te kunnen trekken. Er is een grote achterstand in hst werk, die nog verergerd wordt omdat ook nog andere hulp moet worden ge boden. De overwerkregeling geldt al- land goedgekeurd. en ouder. Dat hét Vlissingse gemeente bestuur niet heeft stilgezeten, maar met grote energie voor de terugkeer der „Zeeland" vecht, blijkt duidelijk uit het uitvoeri ge antwoord, dat gegeven wordt op enige vragen, gesteld door de raadsleden M. J. v. Poelje en H. v. Rooijen. Wij laten de hoofdzaak van dit antwoord hieronder volgen. B. en W. kunnen zich voor stellen, dat na de bevrijding de vraag, die bij de directie ï'ees, of de belangen van de Mij uit commereieël oogpunt niet beter gediend zouden zijn met een ver plaatsing der afvaart naar elders bevestigend werd beantwoord voor de eerstkomende tijd. Toen aan het eind van de vo rige oorlog de „Zeeland" vier van haar zeven schepen verlo ren had, werd niettemin volge houden en een beroep op de rijksfinanciën gedaan. Maar nu, anno 1947, schijnt plotseling alles veranderd. Hoe wel de Maatschappij van de vijf schepen er vier behouden heeft en daaronder de beide nieuw ste en men van financiële moeilijkheden niets verneemt, wordt het oude standpunt, dat 70 jaar is verdedigd, prijs gegeven. De Zeeuwse vlag, die jarenlang door vorige directies is hoogge houden, heeft de tegenwoordige aan haar hand laten ontvallen. Zij dient weer opgeheven te worden, zij is reeds opgeheven en B. en W. doen een dringend beroep op -éen ieder, die in deze voor het belang van Vlissingen qp Zeeland wil opkomen, zich achter die vlag te scharen. Hij betuige adhaesie aan het ge meentebestuur en wijze er op, welke algemene of meer bijzon dere belangen hier met voeten dreigen te worden getreden. Er zijn veie motieven aan te voeren, waarom de „Zeeland" in Vlissingen dient terug te ke ren. Is daar niet allereerst het geweldige offer, dat Zeeland en niet in het minst Vlissingen voor de bevrijding heeft ge bracht. Mag men niet verwach ten van een regering, dat het hierbij blijft en dat men niet wordt beroofd van welvaart brengende instellingen? Het kan vervolgens uit sociale overwegin gen de regering niet welkem zijn, dat er een steeds grotere samenballing van bevolking en ondernemingen plaats vindt in de toch reeds zo dicht bevolkte provincies als de Hollanden en Utrecht. Het "personeel der „Zeeland" bestond op 1 Januari 1947 uit 384 personen varend en buiten- personeel, waarvan er 271 in Vlissingen woonden en 69 perso nen kantoorpersoneel. Voor Vlis singen betekent dit, ruw ge schat, een bevolking van 1000 personen. Hierbij komen nog de indirecte voordelen "(leveranties voedingsmiddelen voor passa giers, aanwezigheid van expedi teursfirma's enz.). Ook mag niet vergeten worden het sterk de- viezenbrengende toeristenver keer, dat ze6r aantrekkelijk ge maakt kan worden door de reis in Vlissingen te beginnen en in H. v. Holland te eindigen. Voor de fruitteelt, de oestercultuur, de garnalenvisserij enz. is een da gelijkse verbinding vanuit Vlis singen van zeer groot belang. Om deze en nog andere reden wordt een beroep op de regering gedaan, 'dat zij ertoe zal bijdra gen een ontwikkeling te stui ten, die leidt tot de beroving van de meer excentrisch gelegen provincies van, die eigenaardige ondernemingen, waarvoor hun bijzondere ligging tot dusverre de levensvoorwaarden heeft ge schapen en, mits steeds weer Op voorstel van dhr v. Poelje in -de raadszitting van Vrijdag j.l. werd besloten een motie ter kennis te brengen van de Mi nisterraad, van de Minister van Verkeer en Waterstaat, van de beide Kamers der Staten-Gene- raal en van Gëd. Staten van Zee land, waarin de Raad als oor deel uitspreekt, dat de omstan digheden, die gedurende 70 jaar in het belang van land, gewest en stad voor behoud van de „Zeeland" voor Vlissingen heb ben gepleit, ook nog thans aan wezig zijn en dat het mogelijk moet zijn de lijndienst in Vlis singen te handhaven en op de duur tot bloei te brengen. -De wens. wordt uitgesproken, dat de regering weerstand zal bieden aan de op haar geoefende aan drang om in de gevreesde ver plaatsing toe te stemmen en het daarheen te leiden, dat de da gelijkse dienst op Vlissingen zo spoedig als redelijkerwijs ver wacht mag worden op de oude voet zal worden hervat. DE BILT ZEGT: Af en toe nog dreigend. In het Zuid-Westen van het land tot matige aansterkende wind tussen West en Zuid, af nemend buiig. In het overige gedeelte van het land enige ver spreide buien met zwakke ver anderlijke wind. Weinig veran dering in temperatuur en bewol king. Nagekomen Advertentie. Heden overleed plot seling, tengevolge van een zeer droevig "Am- geval, ons geliefd Zoontje en Broertje MARINUS JAN in de jeugdige leeftijd van 7 jaar en negen maanden. De diepbedroefde Ouders, Broers en Zusjes M. DE JAGER. M. DE JAGER— BUTIJN. ADRI. HENK. ALI. CORRIE, WILLIE. INEKE. Krabbendijke, 18 Juli 1947. Algemene kennisgeving. Heden werd nog plot seling van ons weggeno men onze lieve zorgzame Vader, Behuwd- Groot- en Overgrootvader, ADR! AAN HOOGESTEGER, in de gezegende ouder dom van 81 jaar en 7 maanden. Uit aller naam: A. HOOGESTEGER. Goes, 19 Juli 1947, Julianastraat 5. De begrafenis zal plaats hebben op Dins dag 22 Juli des namid dags om 1 uur op de Al gemene Begraafplaats te Goe% Heden overleed plotse ling te Veere, onze ge liefde Vader, Groot- en Overgrootvader, de heer MARCUS WONDERGEM, in de ouderdom van ruim 72 jaar. Üit aller naam: G. WONDERGEM. Vlissingen, 19 Juli '47, Croeuslaan 20. Enige en algemene kennisgeving.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1