Wordt de Duitse industrie ingeschakeld in Europa's herstel-plan Gespannen toestand in Indië Het woningvraagstuk. Ook Overzeese gebiedsdelen werken waarschijnlijk mee. Marshali's plan staat niet in Terband met de Duitse herstelbetalingen. Het Duitse probleem - Europees proheem. Verklaring van Bevii. Frankrijk voor mogelijk broodtekort. Scheepsramp in Arabische Zee. Nieuwe concentratie van guerilla's aan Griekse grens. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederland doet verstrekkende voorstellen. (fods wif&küd Ut Uel levensleed. Quifrerid freMand&cAetrditifren. J Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 697 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.rn. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 19 JULI 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.42 u., onder 20.49 u. Maan op 7.20 u., onder 22.41 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag- 20 Juli: 3.18 u. 2.47 m., 15.37 u. 2.37 m. Een der klemmendste vragen van deze tijd is het woningvraag stuk. Daar is op allerlei gebied een tekort. Maar nergens is dit tekort van zulk een diep ingrij pende aard dan bij de v^oningen. Dit geldt niet alleen, die plaat sen, welke tengevolge der oor logshandelingen meer of minder verwoest werden. Zeker daar is nood, daar is grote nood. Daar rijzen ook vele vragen op, wan neer wij zien onder welke on houdbare toestanden zovelen ver keren. Maar ook de plaatsen, die voor het oorlogsgeweld gespaard ble ven worst ':n met dezelfde vra^ gen,. Hoe krijgt een ieder een wo ning. En vooral onze jonge men sen, die het voornemen hebben een gezin te gaan vormen. Nu door nieuwbouw daarin tot heden niet of zo goed als niet kon worden voorzien, heeft men om gezien naar andere middelen. Men meent in onze dagen in de herverdeling der beschikbare woonruimte het middef gevonden te hebben. Nu lijkt dit in de theo rie heel eenvoudig maar in de praktijk heeft dit tot geweldige moeilijkheden aanleiding gege ven. Het grijpt diep in. Het tast toch min of meer liet beschik kingsrecht over eigen bezit aan. Het is een maatregel, die wij dooi de nood der tijden uit de oorlogs-, tijd hebben meegenomen en alzo overgenomen. Het is nodig, dat wij ons bezinnen op de gevolgen welke dit meebrengt. Een eigen woning is een koste lijk bezit. Wat is de mens zonder woning, waar hij beschutting- vindt tegen de geestelijke en stof felijke bezwaren en gevaren. In zijn woning kan hij zichzelf zijn. Daar binnen heersen eigen wet ten en gewoonten. Naar eigen smaak richt men ze in. Binnen de woning is ook de veiligheid van het gezin. Men kan immers uit eigen woning weren, al wat naar men meent het gezin be dreigt en .schadelijk is voor het geestelijk en zedelijk welzijn. Bin nen de woning heerst de intimi teit van het gezin. Daar leeft men voor, onder en met elkaar. Alzo is een woning een afgeslo ten geheel. Dit alles wordt nu verbroken, zodra anderen het medebeschik kingsrecht over de woning krij gen. De geslotenheid der woning is weg. Een woning is zonder meer n'ct te verdelen in afzon derlijke afgesloten ruimten. Een woning gr-r-' of klein is als een geheel gebouwd. De prakt iik heeft bewezen, welke gew®ldieê bezwaren en ge varen inwonen en samenwonen veroorzaakten. De rust en de in timiteit werd geschonden. Een der kostbar-ste goederen van het gezin werd zijn waarde ontno men. De regels en gewoonten werden doorbroken. Dit gaf oor zaak tot veel twist en gekijf. Maar ook de geslotenheid van het gezin binnen de veiligheid der woning as weg. Wij gaan hierover niet verder uitweiden. Trouwens wie weet daar uit eigen beleving of omge ving helaas niet van mee te spre ken. En wie krachtens ambt en beroep meer dan iemand anders met de gezinnen -in aanraking komt, weet hoe diep dit ingreep in het leven. Huwelijken zijn er door ge schonden, gezinnen uit elkaar ge rukt en het geestelijk evenwicht van vele huisvrouwen werd ver broken. V Uit dit alles zal het duidelijk zijn, dat het bij het woningvraag stuk niet alleen gaat om stoffe lijke waarden, maar dat hier ook geestct' ke en zedelijke vragen in het bijzonder meespreken. Het is een verheugend verschijnsel dat dit steeds meer- en meer wordt ingezien. Aanvankelijk hield men daar maar al te weinig rekening mee. Daarbij kwam dat in navol ging van de staatsopvattingen uit de oorlogstijd het beschikkings recht in één hand gelegd werd en er geen wettelijk verweer tegen de aanslagen op eigen rechten be stond. Het is goed. dat men thans bezig is om wettelijke regelen vast te stellen tegen willekeur en onjuiste toepassing. Uiteraard is hiermee het tekort aan woonruimte niet weggeno men. Db eerste jaren zal er een beroep gedaan moeten worden op de naastenliefde. Waar enigszins mogelijk zal door vrijwillig sa menwonen een offer moeten wor den gebracht. En waar het niet anders kan daar zal in deze meer of minder dwang moeten, worden gebruikt. De werkelijkheid ge biedt dit. V Waar echter een open oog is voor de zedelijke en geeste'lijke bezwaren zal verstaan worden, dat met kracht gestaan moet worden naar het bouwen van nieuwe woningen. Wij willen hier njet weergeven de weerstanden, die dan met de meeste spoed uit de weg geruime^moeten worden. Ook bij de woningbouw voelt men de machteloosheid van -onze tijd om de problemen tot een spoedige en gewenste oplossing te brengen. Daar wordt veel geschreven en gesproken over wat er ypu moe ten gebeuren, maar er wordt nog te weinig gedaan. Wij staan hier voor grote moei lijkheden. Maar meer nog dan tot nu toe, moet toch de overtuiging veld winnen, dat het woningvraagstuk roept om een oplossing en dat alles wat mogelijk is, gedaan moet worden om de zeer ernstige gevaren die hier dreigen af te wenden en de bezwaren te ver minderen. w. V. De Nederlandse gedelegeerde, Dr Ilirschfeld, heeft in de com missie voor Europese ecopom\sche samenwerking een plan ingediend voor het oplossen der economische moeilijkheden, tevens drong hij erop aan om tot een maximum gebruik te maken van het Duitse productiepotentieel. Het plan omvat de volgende drie punten: le. Te begïnneivp^et vast te stellen, hoe men het bestaande Europese potentieelTkan gebruiken. 2e. liet maken van een raming der mogelijkheden om de import uit de overzeese gebiedsdelen te vergroten. 3e. Het handelsverkeer tussen de Europese landen ondeiling te doen toenemen. Toen Dr Hirschfeld te spreken kwam over het in aanmerking nemen van de Duitse productie capaciteit bij het opstellen van een algemeen Europees plan ant woordde de Franse gedelegeerde, Alphand, dat hij het eens kon zijn - met het beginsel om gebruik te ,i?ulpJ.e/leT+g -ff, Eur°£a' Aandrang spoedige behandeling van jdan-Marsljafl. De Amerikaanse senator Carl I Hatch (demoeraat) heeft iin de! Senaat aangedrongen op een spoedig herbijeenkomen van het Congres op vijftien October aan staande, na het zomerreces, voor behandeling van de wetsvoorstel len, welke nodig zullen zijn voor uitvoering van het plan-Marshall maken van de Duitse hulpbronnen als een bijdrage tot het herstel van Europa, doch bezwaar had tegen een wederopbouw vah de Duitse industrie. Alpliand verklaarde, dat hij de bijdrage, die Duitsland tot het herstel van Europa kan leveren, niet onderschatte en dat Frank rijk van mening is, dat de Duitse steenkool- en landbouwproductie tot een maximum moet worden verhoogd om zo mogelijk de on gunstige betalingsbalansen van de Duitse zones te verbeteren. Dr Hirschfeld betoogde hierop, dat hij slechts bedoelt, dat het Duitse economische probleem als een deel van het Europese moet worden behandeld en niet als een afzonderlijke Duitse kwestie. Vervolgens gaf Dr Hirschfeld de drie voornaamste redenen voor de bestaande tekorten in de Europese betalingsbalansen 1. Onvoldoende goederenhandel tussen de Europese landen. 2. Onvoldoende import uit overzeese gebiedsdelen. 3. Liquidatie van de. Europese particuliere investeringen in het buitenland, welke vroeger een bron van inkomsten voor de. Eu ropese landen betekenden. Als oplossing voor deze drie ëcwesties poneerde Dr Hirschfeld zijn bovengenoemd plan. Evenals hij op de persconferen tie had gedaan, legde Dr Hirsch feld er ook thans weer de nadruk op, dat het voor zekere landen nodig zou kunnen zijn hun natio nale economische plannen in te krimpen en offers te brengen voor het algemeen welzijn. Tevens beklemtoonde hij de noodzakelijkheid maatregelen te nemen om Europa aantrekkelijk te maken voor particuliere inves teringen. Op de jaarlijkse conferentie van de Britse transportarbei dersbond thans de grootste vakvereniging ter wereld heeft Bevin met nadruk ont kend, dat hij trachtte Europa of een ander deel van de we reld te verdelen. De wereld heeft te yeel van de oorlog ge zien-om een nieuwe te willen. De landen moeten met grote zorgvuldigheid en geduld stre ven naar overeenstemming, aldus Bevin. In zijn rede, dié hoofdzake lijk aan de Britse Binnenland se crisis was gewijd, zeide Bevin, dat de grondslagen van zijn politiek met politiek niets te maken hebben. Het heeft geen zin te trachten do landen van de wereld te verenigigen, wanneer mei in de eerste plaats aan politieke eenheid denkt, want de na-oorlogse verbittering heeft de moeilijk heden, tussen rassen en landen zeer vergroot. VOOR DE ZONDAG. Ten einde de regering te dwin gen een verhoging van de tarwe- prijs toe te staan, hebben de Franse- boeren gedreigd met stop zetting der t&rwe-leveranties ge durende acht of tien dagen. Hier door zou een acuut tekort aan brood ontstaan. In een vertrouwelijk rondschrij ven van de algemene Jandbouw- bond werd de boeren geadviseerd meer druk te oefenen op de re gering. - Hatch zeide, dat uitstel van be- i handeling voor het Congres niet alleen het gevaar voor economi sche ineenstorting van Europa zou vergroten, doch ook door de Sowjet-Unie uitgelegd zou kun nen worden als een teken, dat het Congres zijn steun aan de Ameri kaanse buitenlandse politiek ont nam. x De mogelijkheid bestaat dat het werkgebied van de Europese economische samenwerking wordt uitgebreid door een voorstel ook de aanvoer uit de overzeese gebieden te gebruiken bij het her stelplan. Nederlandse en Belgische gedelegeerden deelden de ver slaggever van het A.N.P. mede, dat hoewel het denkbeeld nog niet gedetailleerd besproken is, hun landen in beginsel bereid zijn de hulpbronnen van hun overzeese gebiedsdelen zoveel mogelijk te gebruiken voor het herstel van Europa- De Britse minister van Buiten- Het Franse Socialistische blad landse Zaken, Bevin, heeft j.l. Za- „Le Populaire" verklaarde dat, terdag reeds verklaard, dat men I als de deelnemende landen be- kon rekenen op de productie van reid zijn bijdragen te leveren uit de Britse koloniën. Men ziet algemeen in, dat de grondstoffen uit Indonesië en de Belgische,Congo, met de produc tie van de Britse, Franse en Por tugese gebieden, aanzienlijk zou den bijdragen tot het herstel van Europa, doch dat er wellicht moeilijkheden zuilen blijken te bestaan wanneer het er op aan komt dergelijke materialen wer kelijk toe te wijzen. Ploegt de ploeger de gehele dag om te zaaien? De wikken slaat men niet m et een staf en het komijn niet met een stok. Het broodkor en moet verbrijzeld worden, maar hij dorst het niet geduriglijk dorsende. Zulks komt ook voort van den Here der heirscliaren. Jes. 28 2Jf—29. Een landman ploegt en egt zijn land. Hij doet dat ernstig en overtuigd. Het moét, want zonder dat, zal hij op geen vruchten mogen rekenen. Toch ploegt en egt hij niet steeds door. Op een gegeven'*'ogenblik zegt hij: „het is genoeg". Dan wordt de ploeg aan kant gezet, en de eg weggeborgen. In de omgewerkte aarde werpt hij het graan. Elke graansoort weer op een an dere wijze. Is de oogst binnen, en kan die gedorst, dan gaat het al weer verschillend. Over het ééne gaat de dorswagenhet andere wordt met .de staf of de stok uitgeslagen. Ddf is de wijsheid van de landman, die deze wijsheid van God ontvangen heeft. Als de landman deze wijs heid van God ontvangen heeft, zou God dan zelf min der wijs zijn dan de land man? De Here kastijdt ons ook, zoals de aarde gekastijd wordt door de ploeg en de eg. Maar Hij kastijdt even min de'gehele dag. Hij zaait ook! Hij oogst ook! En als we „vruchten" de Here mogen voortbrengen, zo laat Hij ook dan de hand niet van ons af. Hetzij dat we dan door Hem geworden zijn: komijn óf wikke, of ttroodkoren, Hij laat, opdat de vruchten openbaar zullen komen, over ons gaan, óf de staf, óf de stok, of de dors wagen. Echter, Hij slaat als een wijze! De wikken en het komijn kunnen niet hebben, wat het koren kan verdragen; der halve gaat over deze de dors wagen niet, maar de stok en de staf. En het koren, hoewel de dorswagen kunnende dragen, wórdt door Hem niet gedu riglijk gedorst, het zou dan verbrijzeld worden. Lijdende, zulk een God is onze God. Hij legt niet meer op dan wij aragen kunnbn. Kruisdrager, de Here kent Uw krachten. Hij zal niet geduriglijk dorsen. Laten we tesamen ver troost wezen, de Here kas tijdt ons naardat van node is, en opdat we straks als „goed zaad" uitgestrooid zullen worden op de nieuwe akker der nieuwe wereld. VI. - R. S. Immigrantenschip opgebracht. Een Britse kruiser en vijf tor pedojagers escorteren het 4237 ton metende schip „President Warfield", dat met 4554 passa giers aan boord de kust van Pa lestina nadert. Naar verluidt is het transport georganiseerd door de Joodse illegale verzetsgroep Haganah, die haar naam heeft veranderd in „Exodus". Demonstratie te Parijs. Ongeveer 300.000 Parijse bouw vakarbeiders^ hebben het werk neergelegd als protest tegen de verlaging van de tijdelijke toe slagen op het loon. Zij verza melden zich op 28 plaatsen in de stad, vanwaar zij naar het par lementsgebouw wilden marche- j financiële toestand Chr. Nat. Vakverbond. De nieuwe voorzitter. Het bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft als opvolger van -de voorzitter de heer A. Stapelkamp 'benoemd de heer M. Ruppert, die deze benoeming aanvaard heeft. Eskadron vechtwagens opgericht. Ifi aanwezigheid Van verschil lende militaire autoriteiten is in de Willem I Kazerne te Apel doorn het le eskadron vechtwa gens opgericht. Dit uit do cavalerie voortge komen legeronderdeel is als zo danig het eerste hier te lande. Tegen autobusdiensten op Zondag. De gemeenteraad van Ermelo heeft met 12 tegen 4 stemmen een voorstel van B. en W. ver worden, inhoudende de verkoop van 2150 m2 grond aan de Ve- luwse Autobusdienst. De V.A.D. had voor zijn uitbreiding van het autobusbedrijf op de Veluwe en voor de bouw van een autobus- sentrale te Ermelo deze grond willen kopenfc Tot voor kort was de V.A.D. de enige autobuson derneming in ons land die om principiële redenen geen Zon dagsdienst onderhield. Op last van de Rij ks verkeersinspectie werd een Zondagsdienst inge voerd. De gemeenteraad was hier tegen en verwierp het voorstel. Klachten van gepensionneerden. De Alg. Ned. Bond van gepen sionneerden d;e thans circa 28000 leden en 55 afdelingen telt, heeft dezer dagen te Utrecht zijn jaar vergadering gehouden. De bespreking van de huidige der gepen- hun overzeese gebieden, bijna tweederde van de grondstoffen der wereld beschikbaar kunnen komen. Staking der vij andelijkheden Sjarifoeddin heeft gisteren in een radiorede verklaard, dat de republiek onmiddellijk het bevel zal uitvaardigen tot staking der vijandelijkheden, tot het staken van iedere „onvriendelijke" hande ling en tot het terugtrekken van de Indonesische troepen van de demarcatielijnen, mits de Nederlanders zonder uitstel alle moge lijke stappen zullen ondernemen om het vertrouwen te herstellen binnen liet republikeinse gebied. Deze stappen zouden moeten inhouden de verklaring, dat „de phase der ultimata" voorbij is en dat de Nederlanders van nu af aan zullen trachten de gemeenschappelijke belangen door vriend schappelijke samenwerking le behartigen. „Er blijkt geen basis voor overleg meer te bestaan". Sjarifoeddin gezwicht voor de militaire leiders? De „Nieuwsgier" schreef gis- ochtenduren van Donderdag, is teren over de situatie„Zelfs denog een, laatste poging gedaan grootste optimist kan niet meer hopen, dat alsnog een weg ge vonden zou kunnen worden om de partijen tot elkaar te bren gen. Na de chaotische ontwikkelin gen in de nacht van Woensdag op Donderdag en in de vroege Generaal Lucius Clay heeft -ter persconferentie een aantal mede delingen gedaan. Hij sprak de be richten, volgens welke een Ame rikaanse lening van 300 millioen dollar toegestaan zou worden voor vergroting van de tseenkool- productie van het Ruhrgebied, te gen. Handelsverkeer met nabuur landen van Duitsland was een van de eerste doelstellingen van het militair bestuur. Het plan-Marshall stond vol gens Clay op geen enkele wijze in verband met de Duitse herstel betalingen. De nieuwe instructies, uit Was hington ontvangen, vergroten noch beknotten zijn persoonlijke autoriteit. De Amerikaanse zui- veringspolitiek werd er niet door aangetast. De zuivering zou bin nen twee jaar voltooid kunnen zijn. Ten aanzien van de Socialisti sche Eenheidspartij zeide hij, dat, zolang deze volhield een fusie van communisten en sociaal-democra ten te vertegenwoordigen, haar toelating slechts mogelijk zou zijn wanneer deze fusie door de leden van de sociaal-democratische partij zou zijn bevestigd. ren. Er zijn massabetogingen gé- sionneerden nam een groot deel houden, terwijl deputaties door j der bijeenkomst in beslag, de verschillende parlementsfrac- j Diep teleurgesteld door het zo ties in de wandelgangen van de lang uitblijven v&n het ontwerp Assemblee zijn ontvangen. Na j tot wijziging der Pensioenwet redevoeringen van vakvereni- 1922, werd met klem aangedron De arrestaties in Roemenië. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft bevestigd, dat de leider der Roemeense boerenpartij, Manioe, onder huis arrest gehouden wordt. Het is nog niet bekend welke stappen de Britse regering in zake de arrestaties zal dqen, doch de politieke ontwikkeling in Roemenië wordt door de re gering met bezorgde belangstel ling gevolgd. gingsleiders ging rüstig naar huis. men echter India en Pakistan. Naar verluidt zullen Maandag a.s. twee voorlopige dominion regeringen, namelijk van „India" en Pakistan worden ingesteld ter vervanging van de huidige interim-regering van Voor-Indië. De wet op de onafhankelijk heid van Voor-Indië is Woens dagavond uiteindelijk door het Hogerhuis aanvaard. gen op een zeer spoedige her ziening dier wet en op een ver hoging der pensioenen, die voor de meesten geen voldoende be staan meer .opleveren als gevolg van de zo belangrijk; gestegen kosten Van noodzakelijk levens onderhoud. Hevige ontploffing te Bordeaux. Door een ontploffing van 80.0QP liter vluchtige olie is gis termorgen in de Frans-kolonia le olieslagerij te Bordeaux brand uitgebroken. Veertig personen werden gewond, van wie 19 zeer ernstig. Wapen-standaardisatie. De commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Donderdag haar goedkeuring gehecht aan de wet betreffende standaardisering van wapenen en militaire sa menwerking tussen de landen van het westelijk halfrond. De wet voorziet in een program van volledige militaire samenwer king met de Zuid-Amerikaanse landen, met inbegrip van ver koop van wapenen, standaardi satie van wapens en opleiding voor leger en vloot. In de Ar.abische zee op de hoogte van Bombay is een stoomschip bij hevige, slagregens gezonken. Van de meer dan 700 opvarenden konden slechts 12 worden gered. Vliegtuigongeluk in Voor-Indië. Op het vliegveld Sjaibah bij Basra in Voor-Indië is een vlieg tuig dat op weg was van Lon den naar Calcutta neergestort. De bemanning kwam om het leven en, de 12 passagiers werden gewond. Twaalf Polen vermoord. Naar verluidt, zijn Rypin in de vroegere Duitse provincie Pommeren 12 leden van de Pool se politie en militairen door vo gelvrij verklaarde en in de bos sen levende personen vermoord. Fritz Wiedemann, de voor malige adjudant van Hitler, is gearresteerd op zijn landgoed bij Eggenfelden in Beieren. De- toestemming tot het doen herleven van de Duitse industrie, volgens de nieuwe richtlijnen uit Washington, noemde Clay: „de grootste kans" van de bezettings- politiek. Hij ontkende, dat de in structies een politiek van „vere niging tegen de Russen" beteken den. Het bericht over de terugtrek king van het Amerikaanse leger uit Duitsland binnen 18 maanden noemde Clay „zeer vaag". Het le ger, aldus zeide hij, was niet van plan terug te trekken, doch zou de omvang der bezettingstroepen blijven wijzigen naar gelang de omstandigheden in de zone. Noodmaatregelen Duitse voedselvoorziening. Grootste gedeelte van voor oorlogse visservloot zal worden teruggevoerd. Kolonel Hester, directeur van het bureau voor voedsel- en land- bouwaangelegenheden van het Amerikaanse militaire bestuur, heeft Donderdagavond voor de Amerikaanse radio te Berlijn af kondiging gédaan van noodmaat regelen voor de voedselvoorzie ning in de Britse en Amerikaan se zones van Duitsland.- Deze maatregelen zullen in de komen de maanden van kracht worden en zijn bedoeld ter waarborging van een zo groot mogelijke pro ductie. De vijf hoofdpunten zijn: 1. In het tijdvak 1947—1948 zullen de Britse en Amerikaanse eegeringen 50 millioen dollar uit geven voor invoer in Duitsland van meststoffen. 2. In de lente van het komend jaar zal voor een waarde van 25 tot 30 millioen dollar aan zaai granen, pootaardappelen en ande re zadên in Duitsland worden in gevoerd.. 3. Mogelijk -zullen surplusvoor- raden van het leger aan gereed schap en machinerieën uit de V. S. m "Duitsland worden ingevoerd voor gebruik in de landbouw. 4. Mogelijk zullen de boeren van meer consumptiegoederen voor zien worden. 5. Stappen zullen worden on dernomen voor het terugbrengen naar Duitsland van het grootste gedeelte van hetgeen over is van de vooroorlogse Duitse vissers vloot, ter vergroting van de vis vangst in de westelijke zones zo dra de boten vrijkomen van hun dienst als mijnenvegers. Voorts zijn voorzieningen getroffen voor het terugvoeren naar Duitsland van een groot aantal kotters en kleinere vaartuigen, eigendom van de voormalige Duitse vloot en thans toegewezen aan de V. S. Naar het A.F.P. bericht, heeft Scotland Yard een onderzoek in gesteld naar de plotselinge toe vloed van valse bankbiljetten van vijf en tien pond sterling, welke uit Nederland, België en Frankrijk zouden komen. Deze biljetten zouden door de Duitsers gedrukt zijn met het oog op een invasie in Engeland. om de situatie te redden. Tam- zil had een onderhoud met dr van Mook en vertrok daarna naar Djogja om het republi keinse antwoord te halen. Dit antwoord is in alle opzichten on bevredigend, niet slechts op het principiële punt, dat van de bijzondere politie voor de be scherming van de binnenlandse veiligheid, maar ook op het punt van onmiddellijk maatregelen treffen in zake de militaire si tuatie. Er blijkt geen basis voor over leg meer te bestadn sedert Sja rifoeddin naar Djogja vertrok met naar zijn uitgesproken me ning, „redelijke voorstellen van de Nederlanders". Hij is in Djogja blijkbaar gezwicht voor de druk der militaire leiders, lie den, die onverzoenlijk zijn en er belang bij hebben, dat de tegen woordige toestand gehandhaafd blijft. De machten te Djogja hebben niet slechts Sjahrir om hals ge bracht, zij hebben thans ook de politiek van Sjahrir,. die het richtsnoer van het nieuwe ka binet zou zijn, grondig getorpe deerd. Er is een eind aan elke mogelijkheid, waarin geduld, tact en redelijkheid aan ene zijde een probleem kan oplossen." Aandrang op republikein se regering. De ministers Gani en Tamzil verontrust door de ever,\uele consequenties van een weigering van de republikeinse regering om de Nederlandse voorstellen te aanvaarden hebben besloten een telegram naar de regering in Djokjakarta te sturen, waarin wordt aangedrongen op het on- Donderdag heeft in het pro gramma voor de Nederlandse strijdkrachten te Batavia een militaire woordvoerder een over- zich gegeven van het aantal be standschendingen in de laatste tijd. Het is algemeen bekend, aldus deze woordvoerder, dat er nog geen dag is geweest, dat geen bestaudschendingen door een van de republikeinse legercorp sen werd gepleegd. Na de afkondiging van het al gemeen bevel „glaakt het vuren" deed de republiek niets om deze schendingen te voorkomen Ingaande 16 Februari 1946 werd het aantal schendingen aanvankelijk iets minder doch de laatste tijd neemt het weer sterk tóe. Op de 4e. van deze maand werd het totaal voldoende geacht om opgetekend te worden, n.l. 879. Deze zijn als volgt verdeeld: Oost-Java 267, Semarang 215, Bandoeng 51, Tjiandjoer 69, Bui tenzorg 71, Palembang 8, Padang 36, Medan 162F Thans veertien dagen later heeft het aantal bestandschen dingen de duizend bereikt. Hieruit blijkt dus, dat zelfs in de allerlaatste tijd gemiddeld per week meer dan honderd ver dragsschendingen plaats hebben. En toch wordt er niets gedaan. Toch acht de regering nog steeds niet de tijd gekomen om cordaat op te treden. Toch zal waarschijnlijk weer met nieuwe toezeggingep genoe gen worden genomen en aan de republiek gelegenheid 'worden geboden het oude spelletje voort te zetten. gering om van de Nederlander# hervatting der onderhandelingen te verkrijgen Schending van het bestand. De correspondent van Aneta in Bandoeng meldt, dat in de nacht van 14 op 15 Juli een Chi nese textielfabriek bij Tjibeu- reum, 200 meter van de stads grens van Bandoeng, door een bomaanslag is vernield. Dit is de tweede maal, dat de fabriek ver nield is. De eerste keer was de vernieling veroorzaakt door ex tremistische activiteit. De fa briek was juist herbouwd. Bjj Tjibeber werd een houten brug, welke door de Nederlandse ge nie was aangelegd, door brand middellijk uitgeven van de or-geheel vernield, der tot staking van het vuren, op het terugtrekken van de troe pen achter de demarcatielijn en op hetbeëindigen van iedere vijandige of „onvriendelijke" handeling tegenover de Neder landers. In het telegram wordt er op gewezen, dat dit de enige ma nier is voor de republikeinse re- Botsing by Palembang. Volgens Nederlandse bronnen hebben botsingen plaats gehad tussen Nederlandse en Indonesi sche troepen nabij Palembang. Dit waren de eerste gewapende botsingen in deze zone sedert maanden. Aan Nederlandse zijde werden verliezen geleden. De Griekse regeringtroepen hebben 15 tot 1800 gueri' i- strijders omsingeld in het Pindus gebergte, 35 ten Noorden voj Jannina. Er zijn 312 gevangenen gemaakt. De eerste groep van 75 gevangenen bestond geheel uit Grieken, die slecht gekleed en totaal uitgeput waren. De Griekse generale staf heeft op een bijeenkomst van het ka binet, Donderdagavond verklaard dat er aan de noordelijke grens van Griekenland een nieuwe concentratie van guerillastrijders plaats vond. „Alle voorzorgs maatregelen", aldus werd na de kabinetszitting verklaard, „met het oog op deze nieuwe concen tratie zijn genomen". De plaats der concentratie zou zijn bij het mee? Prespa, bij het punt van Samenkomst van de Grieks-Al- banees-Joegoslavische grenzen. In Epirus, aldus werd het kabi net medegedeeld, gingen de in vallers van jongstleden weekein de hun vernietiging tegemoet. Markos opent een radio station. V N De leider der Griekse guerilla strijders, Markos, heeft het ra dio-station van het „Griekse de mocratische leger" in het hoofd kwartier aan de Noordelijke grens in gebruik gesteld. Markos, een voormalig arbeider uit de tabaksindustrie; afkomstig uit Kavala in Noordoost Grieken van Griekenland de oprichting van een voorlopige democrati sche regering, in door de ver zetslieden gecontroleerd gebied, eist". De voorlopige regering zou de macht moeten uitoefenen tot dat een nationale vergadering bijeengeroepen zou zijn; aldus voegde Markos er aan toe. Mén meent, dat het radiosta tion is gevestigd in een van de Slavische buurlanden. De Veiligheidsraad. De vorming van permanente commissie voor toezicht op de verzoeningpogingen op de Bal kan werd in de Veiligheidsraad besibeden door de Poose afge vaardigde. Een dergelijke com missie zou de Balkan in feite onder beheer van de V.N. bren gen. Hij critiseerde de conclu sies van de Balkancommissie die, heeft bevonden, dat Joego-Sla- vië, Bulgarije en Albanië de Griekse guerillastrijders hebben geholpen. Tengevolge van ontploffingen te Jeruzalem werden 10 personen land, verklaarde, dat „het belang gewond.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1