De ieugd- va-vt IIoI&i&cohcUc ÏUUtH. nieu Zeeland leeft mee met de jongens overzee De C. B. T. B. vergaderde, te Delft. Werkgelegenheid in Amerika voor meer dan 6Q.QQQ.QQ0 personen. De „gruwelen" in Zuid-Celebes. Wordt de benzine» duurder? Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft: Er gaan geruchten, dat de benzine-prijs zal worden verhoogd. Wij zou den deze geruchten niet gaarne bevestigen. Zij vinden him oor sprong wellicht in andere ge ruchten, volgens welke het bij zonder invoerrecht op benzine zal worden verhoogd. Dit laatste zou natuurlijk een wettelijke maatregel moeten worden en in derdaad schijnt de indiening van een zodanig voorstel binnen kort te verwachten. Het is echter de vraag, in hoe ver deze verhoging, welke de regering om fiscale redenen no dig acht, zal doorwerken in de verkoopprijs. Evenals met de omzetbelasting is het immers zo, dat deze verhoging niet zonder meer in de prijs mag worden verrekend. Deze aangelegenheid maakt een punt van overleg uit en men kan dus aan het enkele feit, dat een verhoging van het bijzon dere invoerrecht waarschijnlijk voor de deur staat, geen ver dere conclusies verbinden. Volk" besloten een volksfeest te organiseren, dat geheel in het te ken van de Zeeuwse NIWIN zal staan. Uit het zeer uitgebreide programma, dat nog niet defini tief is vastgesteld, delen we nu reeds het volgende mede: aller eerst is er de traditionele ring- rijderij, nu op het Molenwater. Muziekcorpsen, zangverenigin gen, s pórtclubs en de buurtver enigingen zullen hun medewer king verlenen. Er worden kinder- Grote actie voor aankoop van muziekinstrumenten. 1 September N.I.W.I.N.-dag te Middelburg. Er bestaat over het werk van de N.I.W.I.N. nogal verschil van mening. Wanneer wij eeiTöngun- »tige mening weergeven, dan is het deze: alles goed en wel, maar ik geef mijn geld niet voor aller lei ontspanning voor onze jongens in Indië, die ik zelf niet kan goed keuren, zoals een cabaretvoor stelling. En dan komt er nog iets bij: wie brieven van de militairen overzee ontvangt, zal heel dik wijls de opmerking tegenkomen, dat de N.I.W.I.N. wei voorstellin gen geeft in de centra, maar de jongens, die hun moeilijke taak in de buitenposten vervullen, niet bereikt. En men moet direct toe geven: die hebben, levend onder wel zeer ongunstige omstandig heden, die het uiterste van hun uithoudingsvermogen en hun zelf beheersing vragen, ontspanning wel het hardst nodig. Wat kan b.v. op zo'n vèr vooruitgeschoven post al niet een eenvoudig mu ziekinstrument als een mondhar- monika betekenen Dat heeft het provinciaal co mité in Zeeland van de N.I.W.I.N. ingezien en toen het zijn werk zaamheden begon heeft het de voorwaarde gesteld, dat al het geld, dat in Zeeland bijeen zal worden gebracht, hier moest blij ven en aangewend zou worden voor de aankoop van muziekin strumenten. De voorwaarde is ge accepteerd en de Zeeuwen kun nen dus gerust zijn; iedere cent die hier aan de N.I.W.I.N. zal worden gegeven, komt dus op de goede plaats terecht! Dat er heel wat nodig is en dat wij allen een ereplicht hebben te vervullen tegenover onze Indi sche militairen behoeft eigenlijk niet eens speciaal te worden on derstreept. Die gedachte leeft ook in Zeeland gelukkig alge meen, getuige het feit, dat mo menteel reeds in 49 dorpen en ste den plaatselijke comité's zijn op gericht, samengesteld uit verte genwoordigers van alle geestes richtingen der bevolking. Er is nog iets, wat deze komen de actie zo aantrekkelijk maakt: de instrumenten zullen n.l. alle in Zeeland worden gekocht en iedere plaats blijft autonoom wat de uitgaven voor bepaalde instru menten betreft. En als er sport verenigingen zijn, die de militai ren in Indië speciaal met sport artikelen willen bedenken, dan kunnen zij dit ook doen onder auspiciën van de Zeeuwse N.I.W.I.N. Het Prov. Comité bestaat mo menteel nog alleen uit de Comm. der Koningin, die ere-voorzitter is en de burgemeesters van Mid delburg en Vlissingen, maar zo dra op alle plaatsen comité's zijn, die afgevaardigden in de di- strictscomité's hebben benoemd, zal het prov. comité worden uit gebreid met vertegenwoordigers uit de districtscomité's. Secretaris van dit prov. comité is de heer G. J. v. Holthuijsen te Middelburg. N.I.W.I.N.-feest in Middelburg. Het plaatselijk comité te Mid delburg heeft grote plannen voor een grootscheepse actie op 1 Sep tember a.s., de nationale feest dag. Hoewel het oorspronkelijk niet de bedoeling was die dag iets bijzonders te doen, is in overleg met „Uit het Volk-Voor het Meer paardcvlecs op een bon. De rantsoenwaardering van paardevlees, welke op 6 Juni j.l. voorlopig gelijk gesteld werd aan die van rund- of varkens vlees, zal van 18 Juli af gesteld worden op 125 gram. Met ingang van deze datum zal men dus op een bon voor 100 gram vlees 125 gram paardevlees kunnen kopen. Per ongeluk doodgeschoten. Dinsdag ontstond op het werk- object te Eist bij Rhenen, waar ook politieke delinquenten uit het kamp Rhijnauwen zijn te werk gesteld, tussen enige van wedstrijden georganiseerd en er deze laatsten onenigheid. Een der komt een vliegerwedstrijd. Een j ',v t'rs greep m en loste een voetbalwedstrijd en een gecostu- waarschuwingsschot, dat echter meerde korfbalwedstrijd staanketste en de 44-jarige gedeti- eveneens op het programma. *leeF TT Lammers dodelijk De dag zal worden besloten lr°L "et slachtoffer was een met de vertoning van een open-1 vo°!i? gedurende de bezetting luchtfilm op de Markt. De medé- werking van „Handelsbelang" is gevraagd en er zal een zeer inté ressante slagzinwedstrijd worden georganiseerd. En bij dat alles zal een grote collecte worden ge houden voor de NIWIN. Men ziet: het zal die dag niet aan attracties ontbreken en men kan ervan overtuigd zijn, dat het op 1 September a.s. overvol zal zijn in de Zeeuwse hoofdstad. Er wordt ook een actie op touw ge zet voor de directe inzameling van muziek en instrumenten. Maar u kunt nu ook reeds iets doen: kijkt u uw boekenkast nog eens na naar een goede roman en kijkt u ook eens, of u mis schien tijdschriften te missen hebt. Ze worden gaarne in ont vangst genomen aan het adres: Lange Delft 123. te Utrecht zeer berucht N.S.B.er. Order voor 450.000 scheermesjes. Dezer dagen is door het mi nisterie van Overzeese gebieds delen, ten behoeve van de leger- aansehaffingsdienst in Batavia, bij een grote Nederlandse fa briek van scheermesjes te Apel doorn een order geplaatst op 450.000 mesjes. Deze order heeft in belapgrijke mate bijge dragen tot lierstel van de be- drijfsrust, die in deze fabriek was verstoord door alarmeren de berichten over de sombere vooruitzichten voor deze tak van ons binnenlands bedrijfs leven in verband met de even tuele plaatsing van orders voor scheermesjes in het buitenland. Volgens het Bureau voor de I toe en bereikte het totaal van Bevolkingsstatistiek bereikte het18.150.000. Dit^ is ongeveer totale aantal burgerpersonen, in-1900.000 meer dan in Juni vorig geschakeld in het arbeidsproces in Amerika in Juni het hoogte punt van alle tijden van 60055000 personen. In de voorafgaande maand be droeg het cijfer 58.330.000. De sterke toeneming wordt toege schreven aan de sterk verhoogde bedrijvigheid in de landbouw en de toevloed van studenten in het arbeidsproces gedurende de zo- mervacanties. Niettemin is de arbeidsbenutting dit jaar veel groter dan in de overeenkomstige période van verleden jaar, toen het cijfer 56.360.000 bedroeg. Het aantal personen werkzaam in de landbouw steeg van onge veer negen millioen tot 10.400.000. De andere industrieën gaven werk aan 49.700.000 personen of 300.000 meer dan in Mei. De. werkloosheid steeg ook met 600.000 en beliep in Juni bijna 2 Yz millioen personen. Evenals de toeneming van de arbeidsbenut ting, was de toeneming van de werkloosheid grotendeels een sei zoenkwestie en het gevolg van hetintreden in (je arbeidsmarkt van studenten die naar werk zochten. Het aantal vrouwen in het ar beidspotentieel nam tussen Mei en Juni met ongeveer 1 millioen Internationaal Jeugdverkeer. Sinds 1931 bestaat in ons land de Vereniging van Internatio naal Jeugdverkeer, die zich ten doel stelt het bevorderen van een vriendschappelijk verkeer tussen de Nederlandse en de buitenlandse jeugd. Dit doel wordt bereikt door onderlinge correspondentie en door uitwisseling, zodat inge schreven leden in een buiten landse familie als „kind in huis" worden opgenomen, waarna een jongen of meisje uit zulk een gezin naar hier komt. Verder worden ook goedkope groepsreizen naar Internationale vacantiekampen of jeugdtehui zen in binnen- en buitenland georganiseerd. Auto op een mijn. Op een voor badgasten nog niet veilig verklaard gedeelte van het strand tussen Egmond en Castricum is gisteren een vrachtauto van de mijnenoprui- mingsdienst terecht gekomen op een mijn, die onder het zand lag verborgen. De mijn ont plofte, waardoor 3 marine-sol daten, die in de auto zaten, ge wond werden. De chauffeur bleef ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. FEUILLETON door 4 NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 31) Dat nieuwe meisje is in elk geval een werkmeisje. Niet weer zo een als Grietje Dam was, die altijd probeerde boven haar uit te komen, en er mooier uit te zien dan zij. Verder dan werkmeisje zal dit kind het nooit brengen en aan trouwen heeft zo'n schaap ook nooit te denken. Een aarzeling gaat langs haar zelfverzekerd gezicht, ze ziet de grijze ogen van Jannigje voor zich. Ach, onzin, een jongen kijkt naar wat anders. Ze loopt naar de spiegel, die aan de bin nenkant van de hangkast is op gehangen, knikt tevreden naar het beeld dat ze ziet en duwt het krullend haar- wat omhoog, ze heeft ook wél alles mee! Ze doet de deur dicht en gaat zitten aan de tafel met een uit drukking van voldaanheid op haar knap weinig zeggend ge zicht. Is zij hier ook niet als werk meisje gekomen? Als eert van de twaalf kinderen uit het arme ge zin van De Korte? Is ze hier geen eerste meid geworden? Vereren ze haar thuis niet als een Koningin? Ze slaat de korte stevige be nen over elkaar en leunt met een elleboog op de tafel. Vroeger! Vroeger was het: Joukje, haal Jantje zijn broek es op. Joukje, breng Mientje naar school. Joukje knoop die veters es an mekaar. Maar dat is over. Ze lopen haar al tegemoet in de straat, ze kijken al vanuit de verte naar haar handen, of ze wat heeft meegebracht. Met z'n allen staan ze om haar heen als ze binnen is. Behalve moeder dan, nou ja.. Zevoelt zich gehinderd bij het denken aan de ogen van haar moeder, die haar lang en zwijgend kunnen aanzien, wan neer zij als een koningin haar gave uitdeelt. Het is haar nu, hier, in deze stille keuken of haar moeder naast haar staat, een grote dónkere vrouw met zwaarmoedige ogen en een wat schorre stem. Ze staat op, om jaar, en het hoogste peil sedert einde van 1945. Op het ogenblik is ingeveer 60 van de bevolking boven de 14 jaar in het arbeidsproces opgeno men, werkzoekend of in de ge wapende macht opgenomen. Volgens de jongste gegevens van het Bureau voor de Bevol kingsstatistiek bestaat de Ame rikaanse bevolking van alle leef tijdsgroepen uit meer dan 141.000.000 personen. Psalm 121. Ek hef my o-ë berg-waarts heen En staar die u-re öm, Tot my verlossing kom. My hulp is van die Heer alleen. Hy, oor my lot"be-wo-ë, Is eind'-loos in ver-mo-ë. Bedreig gevaar jou reispad ooit Hy is dit wat jou voet vir wankeling behoed. Hy, Isr'els wagter, sluimer nooit» Die Heer is jou ontfermer, jou skadu en beskermer. Die son wat bo jou trekpad staan sal jou niet steek by dag; die maan ook nie by nag. Die Heer sal met jou samengaan. Hy, Israels ontfermer, is altyd jou jou beskermer. Die Heer sal jou bly gadeslaan; in onheil en gevaar sal hy jou siel bewaar. Wanneer jij uit of in mag gaan Hy, Israels ontfermer, is altyd jou beskermer Mede in verband met het dezer dagen geplaatste artikel over kerk zang en psalmberijming geven wij hier de berijming van Psalm 121 door Totius (prof. dr. ~J. D. du Toit) ontleend aan de bundel, die sinds 1937 in gebruik is bij de drie Hollands-Afrikaanse Kerken in Zuid-Afrika: de Gefedereerd Nederduits Gereformeerde, de Ge reformeerde en de Nederduits Hervormde Kerk. Dc schooltandverzorging. Naar aanleiding van dezer da gen verschenen berichten over schooltandverzorging deelt het ministerie van Sociale Zaken aan het A.N.P. mede, dat de regering weliswaar, in overleg met de be trokken kringen, de schooltand verzorging in studie heeft, doch dat details als in deze berichten vermeld uit de lucht zijn gegre pen. Acht personen van Noorse na tionaliteit zijn door de kogel ter dood gebracht wegens het verra den van Noorse patriotten aan de Gestapo. dit beeld kwijt te- raken, loopt heen en weer in de keuken en reddert wat op het aanrecht. Maar het is alsof ze de stem van haar moeder hoort, die „dank je" zegt; laag en kort. Is moeder eigenlijk wel ooit dankbaar met wat ze voor haar meebrengt? Kom, wat loopt ze daar nou over te zeuren; je kan overal wel over tobben, als je dat nou Wil. Kan zij het helpen, dat ze 't heerlijk vindt, als anderen van haar afhankelijk zijn en op haar wenken vliegen? Iedereen heeft daar nu een maal de kans niet voor! Zo'n meisje als die Jannigje Kolen brander zeker niet, die bereikt hier in huis nooit meer dan werkmeisje. Als zij, Joukje, trouwt, en vandaag of morgen, pats daar heb je 't, dan zal er zeker een andere eerste meid moeten komen. Ze zal Een bescheiden tik op de deur breekt haar gedachten af. „Ja?" Jannigje komt de keuken in, een beetje onzeker. Joukje wijst naar een stoel: „Ga daar maar even zitten, dan zal ik je precies vertellen, wat je werk is vandaag." Als Joukje de keuken is uit gegaan naar de kamers van me vrouw, probeert Jannigje haar onzekerheid te overwinnen. Het lukt haar niet erg. Appelsorteermachine. Het ideaal nog niet bereikt Enige tijd geleden heeft de technische commissie van de Stichting voor de Landbouw een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een appel sorteermachine. Twintig ontwerpen werden in gezonden. De Nederl. Fruittelersorgani satie, die deze inzendingen be studeerde, was van oordeel, dat geen der ontwerpen voor een subsidie in aanmerking komt, aangezien van geen enkele der 'machines op grond van de inge zonden tekeningen en beschrij vingen een verbetering kan wor den verwacht. Besloten werd echter, dat aan de machines die binnen een jaar een verbetering blijken te zijn, ten opzichte van de bestaande sorteermachines, alsnog een prjjs zal worden toegekend. Rechtszaken. Zitting Bijzondere Politierechter van 15 Juli 1947. Mej. S. K. M. uit Poorvliet verkocht in 1946 en 1947 regel matig distributiebescheiden van haar en haar 5 kinderen en bo vendien verruilde zij verschillen de bonnen voor kleren. Uitspr. 1 m. gev. voorw. proeftijd 3 j. C. J. F., marktkoopman, ver kocht op de markt te Middel burg kaartjes ijzergaren voor f 0.50 per kaartje terwijl deze niet duurder dan f 0.15 verkocht mochten worden, f 40.of 20 d. Uitbetaling te hoge lonen: F. F. P. M. te Hulst f400.— b. of 2 m.; J. L. H. te Souburg, 2 m. h. voorw. en f 50.b. of 20 d. V. A. V. te Hoofdplaat f 150. of 30 d.; J. C. S. en F. S. aan nemers te Hulst, f 40.of 20 d.; A. J. R., landb. te Waarde f75.— of 25 d. Overtreding Arbeidswet: C. P. J. v. A. te Biervliet, f 25.of 10 d.; A. H. v. N. te Kruiningen, f25.— of 10 d.; L G.. J. P.; H. G. v. d. P., A. v. D„ J. v. P. en A. K. D. allen te Tholen, elk f 15 b. of 10 d. Overtreding Deviezenbesluit: H. P. V. A„ Rotterdam f 10 boete of 5 d. h. TRIBUNAAL TE TERNEUZEN. Het tribunaal te Terneuzen deed Maandag uitspraak in de zaak tegen de 30-jarige mare chaussee P. M. W e s s e 1 s te Axel, thans geïnterneerd. W. werd schuldig verklaard aan blijk gegeven te hebben van nat.-soc. gezindheid en hulpver lening aan de vijand. Hij had gesprekken aan zijn N.S.B.-chefs overgebracht, deelgenomen aan een Gestapoverhoor en een raz zia en medewerking verleend bij de arrestatie op bevel van Rauter van een opperwacht meester der marechaussee. Het advies luidde 214 jaar interne ring tot 14 Januari 1950 en ont zetting uit de kiesrechten. (Van onze Indië-redaeteur.) Prof. dr J. H. A. Logeman (P. v. d. A.) heeft minister Jonkman de vraag gesteld, of deze kennis heeft genomen van de berichten omtrent de gruwelen, die door de Neder landse militairen zouden zijn bedreven in Zuid-Celebes in December van het vorig jaar, alsmede van de ernstige ver ontrustheid, die hierdoor in Nederland is ontstaan. (Krantenbericht.) Ditmaal slechts een klein krab beltje, omdat deze kwestie onge twijfeld extra belichting recht vaardigt. Wat het antwoord van minister Jonkman op deze vragen van prof. Logeman zal zijn, weten wij uit den aard der zaak niet. Wat wij wél weten, is, dat de comman dant van bedoelde Nederlandse militairen, kapitein R. Wester ling, die dus verantwoordelijk zou zijn „voor de gruwelen in Zuid- Celebes gepleegd", bij zijn terug keer naar Java een langdurige en warme ovatie van de Indone sische burgerbevolking in ont vangst kreeg te nemen, terwijl een schat van bloemen uiting moest geven aan de blijdschap van die bevolking, dat de rust en veiligheid in Zuid-Celebes was te ruggekeerd. Wat wij bovendien weten, is, dat de ontmoeting tussen de pre mier van Oost-Indonesië, Nadja- moeddin en kapitein Westerling, onlangs in Hotel des Indes te Ba tavia, allerhartelijkst was. Wat wij tenslotte weten, is, dat bij de viering van het eenjarig bestaan van het corps van kapi tein Westerling (het depot Spe- Zal deze Joukje, waarvan ze niet eens weet of ze haar juf frouw of Joukje moet noemen, wel tevreden zijn met haar? Ze heeft zo gekeken naar haar kof fertje en naar haar schort. Haar schort is toch schoon. (Toukje is de baas in dit huis, dat heeft ze wel begrepen, die mevrouw schijnt zich nooit te laten zien. Ze tilt een emmer in de goot steen, laat er een plensende wa terstraal in neerschuimen en draagt die nëar de betegelde plaats buiten. Het is allemaal mooi. Ze moet goed haar best doen op die plaats, straks komt Joukje natuurlijk kijken. Wer ken kan ze wei- Ze strekt een ogenblik haar rug en kijkt naar de bomen in de tuin, er is een belofte van blad en bloesem in de aarzelen de 'knoppen Dan strijkt ze de haren weg uit het gezicht, strijkt de handen langs haar schort en gaat be ginnen Tegen elven wordt ze in de keuken geroepen om een kopje koffie. „Ga maar even zitten, zegt Joukje. Als ze elk aan een kant van dc grote keukentafel zitten, houdt Joukje haar een trom meltje voor: „Neem er maar een, Jannigje:* Ze wordt hartelijk van de dale Troepen j generaal en me vrouw Spoor, generaal-majoor Engeles en mevrouw Van Mook de eersten waren, die genoemde commandant met dit feit kwa men gelukwensen. Bij die gele genheid werden de woorden uit gesproken: „Zonder U en Uw mannen, kapitein Westerling, zou er thans geen recht en veiligheid zijn in Zuid-Celebes" Het beste lijkt ons, dat oud minister Logeman niet meer af gaat op „berichten" maar eens zelf een kijkje gaat nemen in Zuid-Celebes om daar rustig met de Indonesische bevolking een praatje te gaan maken. Wellicht, kunnen dan in den vervolge der gelijke vragen aan minister Jonk man achterwege blijven! (Wij voegen hier aan toe, dat door minister Jonkman in de Ka merzitting van 11 Juli is meege deeld, dat reeds geruime tijd ge leden een commissie van onder zoek is ingesteld die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de oorzaken, de omvang en de verschijningsvormen van de ongeregeldheden, die zouden heb ben plaats gehad. Red.). Positie leraren bij het V.H. en M.O. Op een door de Raad van Le raren belegde persconferentie zijn harde noten gekraakt over de onvoldoende bezoldiging dezer grote groep van economisch ge vormde ambtenaren. Het gevolg is een groot aantal vacatures en (500) onbevoegde docenten. De Raad is van oordeel, dat de Overheid spoedig moet ingrij pen, wil zij voorkomen, dat het vroeger op zo hoog peil staande Nederlandse M.O. tot onherstel bare schade van het gehele Ne derlandse volk naar de kelder gaat. De leraren vragen thans rechtsherstel: tot 1923 toe kre gen zij een vaste bezoldiging als leraar. Sedertdien worden zij in tegenstelling tot alle andere ambtenaren naar het aantal lesuren gesalarieerd. Voorts vra gen zij een verhoging van het sa larispeil tot een stand, die met de betekenis van het leraarsambt in overeenstemming is en onmid- delijke voorziening in de niet verder te dragen noodtoestand. De salariëring der Franse ambtenaren. De financiële commissie van de Franse nationale vergadering heeft een voorstel van de socia listische partij om de post der ambtenarensalarissen op de be groting tot 2740 millioen francs te verhogen met 22 tegen 20 st. verworpen. Een regeringsvoorstel om de post tot 2420 millioen frs te verhogen, werd aangenomen. Nader vernemen wij, dat op verzoek van Ramadier, de Socia listische fractie het voorstel heeft ingetrokken, waardoor de drei ging van een ministercrisis is ge weken. Het debat hierover is ge schorst. De „Indrapoera" met emigranten naar Zuid-Afrika. Het m.s. „Indrapoera" van de Rotterdamse Lloyd is met 550 Nederlandse emigranten aan boord, bestaande uit boeren, bouwvakarbeiders en andere am bachtslieden en personen, die zich in Zuid-Afrika bij hun familie gaan voegen, vertrokken naar Kaapsad. In Southampton neemt de „In drapoera" 350 Engelsen aan boord. Deze reis van de „Indrapoera" vindt plaats onder auspiciën van de Holland-Afrika Lijn. Technisch hoger onder wijs in het Zuiden. De Commissarissen der Konin gin van Limburg en Noord-Bra bant hebben, in overleg met de colleges van Gedeputeerde Sta ten en de Kamers van Koop handel in deze provincies, en met enige vooraanstaande per son enuit het bedrijfsleven, het initiatief genomen tot de oprich ting van een Stichting ter ber vorderng van het technisch ho ger onderwijs in de Zuidelijke provinciën. Te Genua werd door saboteurs een motorschip van 440 ton uit Panama tot zinken gebracht. Een onderzoek wees uit, dat de flank van het schip door een tijdbom van buitenaf vernield werd. Slechts twee zeelieden werden licht gewond. Maandag viel de 21-jarige mevr. A. Marieucet tijdens de luchtdoop plechtigheid van een vliegtuig boven Saint Michel, ten Oosten van Parijs, uit het toestel en werd gedood. Dienstauto's. Wij gaan bezuinigen. De heer S. Veldmeijer, die de gewichtige titel voert van „Rijks hoofdinspecteur van het verkeer voor overheidsdiensten" is ijverig in de weer om het aantal door ambtenaren gebruikte auto's te beperken. En niet zonder succes naar het schijnt. Van de 7786 personenauto's die op 1 Januari 1946 in dienst van het Rijk waren en waarvan de exploitatiekosten per auto vol gens officiële gegevens plm. f1890 per jaar bedragen is „nog slechts" de helft over. Naar het heet is thans het aan tal personenauto's die bij de amb tenaren in gebruik zijn tot het meest noodzakelijke beperkt, ter wijl voor incidentele reizen in verschillende centrales auto's ter beschikking staan. Verder wordt bezuinigd door in het rijksautopark de oude en wrakke auto's, die veel kosten met zich brachten, te vervangen door nieuwe, die meer presteren, terwijl de onderhoudskosten min der zijn. Wat het publiek, als het de glanzende dienstauto's ziet voor bijglijden soms beschouwt als ver kwisting, is dus in werkelijkheid 'bezuiniging. Wij wensen de heer Rijkshoofd inspecteur van het verkeer voor Overheidsdiensten bij zijn moei- zamen arbeid veel succes. Het zal dan niet meer voorko men, dat voor een boodschapje, dat ook per telefoon of briefkaart kon worden afgedaan, twee amb tenaren tweemaal een autotocht je van Den Haag naar Zeeland maken. Moeilijkheden in het bakkersbedrijf. Vergadering te Goes. Dinsdag hield de Bakkerij Commissie Zeeland te Goes een vergadering met de afdelingsbe sturen van de verschillende Bak kersorganisaties alsmede de co öperatieve bedrijven uit de pro vincie in verband met de drei gende broodprijsverlaging. In zijn openingswoord wees de voorzitter, dhr J. de Jonge te Ellewoutsdijk erop, dat de be slissing die de regering voorne mens is te nemen, de bestaans mogelijkheid van de bakkerij in ernstig gevaar brengt. Daarna werd het woord ge voerd door dhr D. v. Noppen te Amsterdam als vertegenwoordi ger van het bestuur der Ned Bakkerij Stichting. Deze wees er allereerst op, dat de Nederlandse Zorgelijke tijden voor agrarische bevolking. Toespraak van minister van Landbouw. (Van onze correspondent.) Dat de „Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland" ditmaal de prinsestad tot zetel voor zijn algemene vergadering had gekozen, bewijst hoezeer ook de tuinbouw in de bond zijn plaats heeft. Immers Delft, de poort van het Westland, ligt te midden van een tuindersbevol king. Overigens bleven de land bouwproblemen op deze verga dering niet achter. Dat bleek wel uit de openingsrede van de C.B.T.B.-voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel te Leiden. Met dankbaarheid constateerde de voorzitter, dat de wanverhouding der lonen van de landarbeiders tot de lonen der overige arbeidende bevol king, is weggenomen. Wel legde hij zijn auditorium de vraag voor of het mogelijk is in de al lerslechtste tijd welke wij tege moet gaan een complex van so ciale maatregelen die op zich zelf noodzakelijk zijn tot stand te brengen. Komende tot een uiteenzetting over „de C.B.T.B. en de tijd geest" keerdë de heer Van den Heuvel zich krachtig tegen de onjuist gebruikte tegenstelling „conservatief en progressief", tegen het eenzijdig vooropstel len van de gemeenschapsgedach te en tegen de staatsaanbidding van onze dagen. Daarnaast wekte dq voorzitter op tot handhaving van de band' aan het eeuwige Woord Gods. Hij dankbare blik waarmee Jan nigje haar aanziet. „Ik zal je nog een tweede kopje inschenken, Jannigje." Jpukje is volkomen gerust en tevreden, ze heeft door het keu kenraam al gezien, dat ze zich, ock wat het werk betreft, in dit meisje niet heeft vergist. Jannigje heeft nauwelijks haar tweede kopje koffie uit of ze staat alweer op 's Avonds zit ze aan de tafel en verstelt wat kleren. Jpukje heeft haar uitgaansavond en is cm acht uur weggegaan. Zij, Jannigje, hoeft geen enkele avond thuis te blijven, heeft Joukje gezegd, ze kan gaan waar ze wil. Waar moet ze heen? Ze weet niets anders te doen, dan hier maar te blijven in deze grote keuken, die met het lamplicht nog blinkerder en vreemder is dan overdag. Ze schrikt af en toe van een onbekend'en onver wacht geluid, in de gang of er gens in een van de kamers voor aan de straat, waar mevrouw Van Overveen wel zijn zal. Ze heeft haar de hele dag niet gezien en Joukje heeft gezegd dat ze haar kamer bijna nooit verlaat. Wat doet die mevrouw dan nou? Zit ze alleen zoals zij hier? Wat vreemd is dat om allebei alleen te zitten. Zal dat zo elke avond zqn? sprak de hoop uit, dat de 502 afdelingen van de C.B.T.B. evenzoveel centra zouden zjjn van christelijk agrarisch leven. Zorgelijke tijden. Minister Ir S. L. M a n s h o 1 t, die het op prijs stelde langs deze weg recht streeks contact te hebben met boeren en tuinders, pleitte voor een goed begrip van de rege ringsmaatregelen. Men beseffe toch hoe zorgelijk de tijden zijn. Op de dezer dagen in Parijs ge houden „graanconferentie" bleek, dat de importlanden 50 millioen ton tarwe behoeven. Er is slechts een aanbod van 32 millioen! In dezelfde mate geldt dit voor mais, gerst en voergraan. Voor 1947 en 1948 valt voor de boe ren- en tuinderswereld geen verbetering te wachten. Het is ontzaglijk moeilijk het midden te houden tussen een hon gersnood enerzijds en een dood arme agrarische bevolking an derzijds. De ontwikkeling van de bui- telandse im- en export is van belang. Het ziet er naar uit, dat de Verenigde Staten en Canada hun productie van granen en veevoeder gaan omzetten in zuivel en vlees en dat ook Enge land almeer zichzelf gaat be druipen. Daar staat gelukkig te genover, dat de vraag op de bin nenlandse markt aanmerkelijk is toegenomen door de aanwas der bevolking. En wat blijven er nog veel problemen op het gebied der technische vooruit gang van land- en tuinbouw en inzake de roep om werktuigen, om beter lager landbouwonder wijs, om verbetering van de zuivelinstituten enzovoort. Economische aspecten. Mr J. J. R. S c h m a 1 uit Voorburg refereerde over „Eco nomische aspecten". Hij stelde vast, dat economische problemen tenslotte draaien om de mens en niet om goederen, zoals men wel veronderstelt. Het gaat hier •te lande ongeveer om 10 millioen zielen. Hoe krijgen al deze men sen wat ze nodig hebben? Ne derland brertgt zijp eigen kost niet op. Dus of de bevolking moet verminderen door emigra tie, of de vraag van andere lan den naar onze producten dient toe te nemen. Hier komt het weer op de boeren en tuinders aan. De vergadering, welke beslo ten werd door een toespraak van ds H. J. G r o e n e w e g e n, Herv. pred. te 's-Gravenhage, werd o.m. bijgewoond door de. he ren J. Schouten, voorzitter van de A.R. Kamerclub; mr K. H. J. Beernink namens de C.-H. Unie; A. Stapelkamp, voorzitter van het C.N.V.,J. van Mas- trigt, voorzitter van de Chr. Landarbeidersbond en ir C. Staf, directeur-generaal van Landbouwherstel. [Bakkerij gedurende de moeilijk ste oorlogsomstandigheden steeds zijn plicht heeft gedaan, en dat het publiek altijd zijn, zij het schamele rantsoen, in ontvangst heeft kunnen nemen. Het is daarom wel te betreuren, dat de regering zo weinig waardering toont, door de bakkers prijzen op te leggen, die hun bestaans mogelijkheid bedreigen. Spr. ging dap nader in op de aanvechtbaarheid van het bij de regering ingediende accountants onderzoek door het Dir. Gen. v. d. Prijzen, en noemde o.m. de onkosten-calculatie een schril contrast 'met de werkelijkheid. Het principieële verschil in de ze materie is, dat de regering zich op het standpunt stelt, dat de broodprijs afhankelijk is van het rendement van het gehele bakkersbedrijf, terwijl de Stich ting vecht voor een redelijke winstmarge op het volksbrood. Immers, door het principe, dat de regering stelt, worden aller eerst die bedrijven getroffen, die naast volksbrood, weinig of geen luxe- en kleinbrood vervaardi gen, hetgeen zeer zeker in Zee land in het algemeen het geval is. De voorgestelde verlaging van 2 cent per brood in de grote steden en 1 cent in de provincie steden, gepaard gaande met een verlaging der bloemreductie, dus verhoging der bloemprljs, moet voor de bakkerij funest zijn, en daarom luidt thans allerwege de alarmklok. Hoe tenslotte de Bonden rea geren, wanneer de regering haar standpunt handhaaft, valt uiter aard niet te zeggen. Wel kan worden medegedeeld, dat noch de Stichting, noch de bakkers organisaties hun standpunt zul len loslaten, en dat met alle wet tige middelen gestreden zal wor den voor een behoorlijke be staansmogelijkheid. PASSAGIERSLIJST. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Tholen, Zierikzee en Terneuzen, ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Kota Baroe", dat 29 Juni uit Batavia vertrokken is en ver moedelijk 28 Juli te Rotterdam zal aankomen. VLISSINGEN. Foldertje wordt volgcspote* met zand. Nu binnenkort uit de Sardijngeul een hoeveelheid zand van 300.000 a 400.000M® door de Rijkswater staat moet worden weggezogen, zien B. en W. van Vlissingen cBt als een welkome gelegenheid over te gaan tot het opspuiten van de zeer laag gelegen gronden van hét poldertje ten Noorden van de Prins Hendrikweg, welke gron den voor industrieterrein bestemd zullen worden. Een gedeelte ia eigendom van het Rijk, maar de gemeente zal deze grond kunnen kopen; de Ned. Spoorwegen zul len over de voor hen nodrge grond de beschikking kunnen krijgen. Deze regeling levert voor de gemeente grote voordelen op. Voor het opsluiten van het pol dertje zal 540.000 M3. zand nodig zijn. Tevens willen B. en W. hier een zanddepót vestigen van 100.000 M3, welk zand gebruikt kan worden voor het bouwrijp maken van verschillende terrei nen in „plan Oost" enz. Verder ligt het in de bedoeling dat de gemeente ook nog een ter rein ten Oosten van de O.-Sou- burgse weg zal doen opspuiten, dat eigendom is van de Ned. Spoorwegen en de Rijkswater staat. De kosten hiervan komen uiteraard ten laste van deze lichamen. Veiligheidshalve is nu de hoeveelheid zand. die op ge noemde goedkope wijze kan1 woer den verkregen, gesteld op 280.000 M3. De kosten van opzuigen en op spuiten bedragen 280.000 M»t f0 60 f168.000.— en 360.000 M». a f 1.10 f 396.000.— totaal f564.000.te verhogen met c.a. f6000.voor ontwerp en toe zicht, samen dus f570.000.—. De kosten van het afdekken van het zand met grond worden begroot op f48.000.—. Er wordt aan de Raad thans een crediet gevraagd van f 618.000.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2