De situatie in Indië zeer critiek. Frankrijk ongerust over opdracht aan Clay Uitgeweken leiders uit Oost-Europa protesteren. Ambtenarenstaking in Frankrijk gaat niet door. Negen deelnemers aan „Plan-Molotow". Nieuwe mogelijkheden voor de Ned. plastic-industrie. De Duitse herstelbetalingen. De controle -op de atoom-energie. Een Scandinavische staat? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wxit tut: Oorlogsdreiging nimmer zo accuut. Volledige breuk waarschijnlijk? Verwondering in Kei kringen. Europa's herstel ondergeschikt aan wederopbouw van Duitse industrie Deserteur was goed ondergedoken Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tél. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19,Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 696 Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 18 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag; Zon op 4.41 u.,,onder 20.50 u. Maan op 5.48 u., onder 22.18 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: 1 ACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen" en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 19 Juli: 2.26 u. 2.36 m., 14.48 u. 2.35 m. In het begin van de vorige week liet de regering ten opzich te vqji de republiek Indonesia 'n krachtige en besliste toon horen, die hoop gaf, dat nu eindelijk aan de onvruchtbare onderhandelin gen een einde zou komen. Geëist werd o.m, deonmid- dellijke staking van vijande lijkheden en vernielingen; de on middellijke verbreking van onregelmatige buitenlandse be trekkingen; de o n m i d d e 11 ij - k e opheffing van de voedselblok- kade. Wij zijn nu weer tien dagen verder. De vijandelijkheden zijn niet gestaakt. Integendeel, de ge- vechtsachtiviteit nam toe de laatste dagen. Aan de vernieling der onder* nemingen is geen einde geko men. Volgens ontvangen berich ten is er juist de laatste dagen voor millioenen vernietigd. De ten onrechte aangegane buitenlandse betrekkingen zijn niet verbroken. De voedselblokkade is niet opgeheven. En nu kwam gisteren het be richt, dat het republikeinse kabi net beslist g e w eigerd heeft een bevel tot staking der vijan delijkheden uit te vaardigen. Wat nu? Zal de regering nu eindelijk doen wat zij behoort te doen en met krachtige hand ingrijpen om orde en rust te herstellen en te waarborgen Of zal de republiek nog verder gelegenheid worden gegeven het spel van toegeven en weigeren en uitstellen voort te zetten? Het gisteren onder „laatste berichten" geplaat ste bericht dat de republiek de Nederlandse voor stellen zou hebben verworpen, bleek later niet geheel juist te zijn. Nader werd gemeld, dat er een misverstand in het spel was met betrekking tot Sjarifoeddin's radiorede. Niet alle Nederlandse voorstellen zijn verwor pen, maar alleen de Nederlandse eis, dat de repu blikeinse regering voor het gehele gebied der republiek een bevel tot staking der vijandelijkheden zou uitvaardigen. Setiadjit deelde Aneta mee, dat zodanige eis slechts ingewilligd zou kunnen wórden indien .tegelijkertijd een zelfde order door de Ne derlandse autoriteiten zou worden uitgevaardigd. Na zijn terugkeer uit Batavia republikeinse regering betreffen- zo werd verder gemeld ,de staking van vijandelijkheden Het vliegveld „Twente' Het vliegveld „Twente", dat oorspronkelijk 50 hectare groot was, werd in de oorlog door de Duitsers vergroot tot 1800 ha. Momenteel is hét vliegveld in gebruik als terrein voor de mi litaire vliegscholen. Naar wij vernemen zal van het uitgestrek te terrein 50 ha beschikbaar blij ven als vliegveld. De overige 1300 ha zullen wederom bebost of voor de landbouw geschikt gemaakt worden. Nieuw tarief voor interlocaal telefoneren. In een rede bij de opening van de automatische telefoon centrale in Arnhem heeft minis ter Neher meegedeeld, dat men bezig is een nieuw tarief in te voeren voor interlocaal telefone ren. Het tegenwoordige tarief stelsel is niet meer aangepast aan de kostprijs der gesprekken. De nieuwe apparatuur is door haar ingewikkeldheid zeur kost baar. De grondgedachte van het nieuwe systeem is in hoofdzaak, dat de werkelijke duur van het gesprek iit rekening wordt ge bracht. I De berekening naar de afstand van plaats tot plaats, zal nu de afstand geen betekenis meer vormt, worden vervangen door een berekening, die de kosten afhankelijk stelt van de hoeveel heid technische apparatuur, be nodigd voor het gesprek. Hier zal wel gelden: alle ver andering is geen.... verlaging. Protesterende kruideniers. In het jaarbeursgebouw te Utrecht kwamen Maandag onge veer 1000 kruideniers bijeen, om te protesteren tegen de h.i. te lage winstmarge in het kruide- niersbedrijf. Het protest werd vastgelegd in een motie waarin wordt aange drongen op overleg bij de prijs vaststelling door de regering met de vakgroep detailhandel in kruidenierswaren en de officiële vertegenwoordiging van de groothandel in kruidenierswaren. Aardbeving in Columbia. Te Pasto bij Bogata in Colum bia heeft zich een aardbeving voorgedaan, die ernstige schade heeft-veroorzaakt aan huizen, de universiteit, het vliegveld en aan een kerk, waarvan het hoofdal taar, dat een waarde heeft van 1% millioen gulden, vernield werd. Naar verluidt, werden vier per sonen ernstig gewond. Britse en Indische troepen in Sinkiang. Het Sowjet-Russische nieuws bureau Tass heeft melding ge maakt van een bericht in het te Sjanghai verschijnende blad Sjenpao, volgens hetwelk Britse en Indische troepen zich zouden bevinden in de Chinese provincie Sinkiang, waar onlangs grensin cidenten met buiten-Mongoolse troepen hebben plaats gevonden. „Vliegende schotels"* Inwoners van Biarritz (lage Pyreneën) verzekeren twee „vliegende schotels" vrij hoog in de lucht boven de Oceaan te' hebben waargenomen. Twee bergbeklimmers ver klaren, dat een vliegende scho tel op Spaans gebied is neer gekomen en ontploffing en rook ontwikkeling zou gevolgd zijn. Ook boven Soerabaja zouden vliegende schotels zijn gesigna leerd. heeft Setiadjit een onderhoud met van Mook en Schermerhorn gehad, waarbij hij de Nederland se regering verzocht eveneens een bevel tot algemene staking der vijandelijkheden te geven. Hij deelde ook mede, dat het verzoek om 24 uur uitstel ge steund werd door de Britse en Franse consuls-generaal. Van Mook weigerde. Setiadjit heeft daarop met Djokja getelefoneerd en adviseer de het Nederlandse verlangei) in te willigen, doch Gani, die hem te woord stond, verklaarde, dat in zulk een kort tijdsbestek de or der onmogelijk uitvoerbaar was. Gani zeide toen eveneens, dat Sjarifoeddin via de radio de we- i rèld zou uitleggen, waarom een j eenzijdige verklaring aangaande j staking der vijandelijkheden niet kon worden gegeven. Verklaring van Sjarifoeddin. Aneta's speciale correspondent te Djokjakarta seinde gistermor gen vroeg: minister-president Amer Sjarifoeddin verliet afge lopen nacht te half twee de ka binetszitting voor het uitspreken van een radio-rede. waarin hij zeide, dat aan het bevel om het vuren volledigste staken niet vol daan kon worden. Hij verklaarde onder meer: ,jWij zien alles, wat hiervan het gevolg kan zijn, onder ogen, doch de republikeinse regering is van mening, dat het gelijk in deze kwestie bij de republiek ligt. Wij hebben de vrede lief, doch een rechtvaardige". Aneta vprnam verder uit krin gen van het Werkcomité, dat Ne derlandse'voorstellen met betrek king tot de instelling van een ge meenschappelijke gendarmerie de grenzen, welke de republiek heeft vastgesteld, overschreden. Volledige breuk waarschijnlijk Dr van Mook, zo werd gisteren uit Batavia gemeld, heeft nog een ontmoeting gehad met de vice- minister van Buitenlandse Zaken, Mr Tamzil, om een laatste poging te ondernemen een volledige breuk tussen de Nederlanders en de republikeinen te voorkomen. Onmiddellijk na het onderhoud vertrok Tamzil met een vliegtuig naar Djokja om aan het republi keinse kabinet verslag uit te brengén. De meeste politieke waarne mers in Batavia zij van oordeel, dat de oorlogsdreiging nog niet zo aceuut is geweest dan na de radio-rede van Sjarifoeddin, waarin hij de situatie als zeer critiek beschreef. Alle hoop op een vreedzame oplossing van het geschil hangt thans af van het succes van Tam- zils reis naar Djokja aldus meent men in deze kringen. „Sobsi" bereid zich op alles voor. Velgens het republikeinse pers bureau „Antara" heeft de Indo nesische centrale organisatie der vakverenigingen (Sobsi) een op roep gericht aan al haar leden, waarin deze worden opgewekt zich op alle eventualiteiten voor te bereiden en „zich te verenigen om de souvereiniteit en de onaf hankelijkheid van het land te ver dedigen tegen eventuele Neder landse aggressie". In afwachting. Sta- "int inzake gendarmerie gehr. dhaafd. Omtrent het standpunt van de en gemeenschappelijke gendar merie, verr~men correspondenten te Batavia, dat het oude stand punt gehandhaafd is met name voorzover men niet accoord gaat met de instelling van Nederland se politie-eenheden onder het fe derale apparaat, welke zouden worden ingepast in een hijzondere republikeinse politie. Het kabinet niet aehter Sjarifoeddin. Nederlandse kringen te Ba tavia zijn zeer verwonderd oVer de toon van de radio-rede van Sjarifoeddin. Gisteren immers had men de de indruk, dat met Sjarifoed din overeenstemming was be reikt in zoverre, dat deze ac coord ging met de Nederland se voorstellen. Men verklaart in deze krin gen de houding van Sjarifoed din dopr het feit, dat deze in conflict is gekomen met de op positie van de meerderheid van zijn kabinet. Van Indonesische zijde wordt toegegeven, dat Sjarifoeddin tot uiterste concessies bereid was en dat het bijgevolg in de lijn lag; dat hij als antwoord op de oppositie in de minister raad zou aftreden. Men meent echter in repu blikeinse kringen anderzijds, dat Sjarifoeddin vreest, dat zijn aftreden onmiddellijke mi litaire interventie van Neder landse zijde ten gevolge zal hebben. Krijgsgevangenen in België. Van de 35.000 Duitse krijgsge vangenen, die in de Belgische ko lenmijnen tewerk waren gesteld zjjn er tot heden 18.000 in vrij heid gesteld. Vier duizend Duitse krijgsgevangenen hebben besloten als vrije arbeiders in de mijnen werkzaam te blijven. Federatief stelsel in België? Woensdag is voor de eerste keer, onder voorzitterschap van Van Cauwelaert, voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, de bijzondere commissie bijeenge komen, die belast is met het in stellen van een onderzoek naar de grondwettigheid van het wets voorstel van Gregoire met be trekking tot een wijziging van de grondwet en het invoeren van een federatief stelsel in België. De commissie heeft besloten het advies in te winnen van en kele professoren in publiek recht der' Belgische autoriteiten. De heer Du Bus Warnaffe, een der leden der commissie, is ermede belast een volledige documenta tie aan te leggen. Het Jypisch hoofdstedelijk pierement, een geschenk van-de Amster damse burgerij aan de inwoners van het Amerikaanse plaatsje Holland in Michigan- ter gelegenheid van het lÓÖ-jarig bestaan der stad, gereed voor het transport. Aan prinses Elizabeth van Engeland is het ereburgerschap van Edinburgh aangeboden. Vier in ballingschap levende vooraanstaande figuren uit Oost- Europese landen, hebben een te legram gezonden aan de Britse en Franse ministers van buiten landse zaken luidende: „De eco nomische stelsels van het Oosten en Westen zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Het over grote deel van onze volken ver oordeelt het standpunt der Sow- jet-Unie t.a.v. het plan-Marshall evenzeer als het feit, dat de Sowjet-Unie onze landen als aanhangsels van de internationa- 'i le communistische samenzwering behandelt". Het telegram werd ondertekend door Ferenc Nagy, voormalig Hongaars premier, Dr Vladko Machek, .voor de oorlog i leider van de Kroatische Boe- renpartijMilan Gavrilovic, voormalig minister van justitie in de uitgeweken Joegoslavsche I regering tijdens de oorlog en Georgi Dimitrow, voormalig lid van het Bulgaarse parlement en leider van de linkervleugel van de Agrarische partij. In Franse kringen heerst ongerustheid over de nieuwe instructies, welke door de Ameri kaanse regering aan generaal Lucius Clay, de militaire gouverneur in de Amerikaanse zone van Duitsland, zijn gegeven. Volgens een woordvoerder van de Franse delegatie te Parijs wil Frankrijk er over gerustgesteld worden dat de opdracht niet wijst op een besluit om het herstel van Europa ondergeschikt te maken aan de wederopbouw van de Duitse industrie. - De 24-jarige ongehuwde mej. E. Kool is Woensdagavond bij bet zwemmen in de rivier -dé Lek onder de gemeente Lex- mond verdronken. Truman heeft de akte onderte kend, onlangs door het congres aangenomen, volgens welke de controle van de Amerikaanse re gering op de export en import van schaarse producten tot Maart 1948 wordt verlengd. De Franse ambtenaren hebben besloten niet te staken. Het be treft een millioen tweehonderd duizend personen, die het werk dus op de gewone wijze zullen voortzetten. Wel heeft de bond van regeringsambtenaren een re solutie aangenomen, waarin een protest is 'vervat tegen de zo juist door de Assemble aangeno-4 men wet op de salarisverhogin gen voor de ambtenaren, die vol gens het oordeel der ambtenaren onvoldoende zijn. Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken heeft aan zijn kabinet meegedeeld, dat hij in particuliere gesprekken met zijn Engelse ambtgenoot Bevin uitdrukking heeft gegeven aan de bezorgdheid van de Fran se regering over de wijziging van de Amerikaanse politiek t.av. Duitsland. Ook vreest Frankrijk, dat de binnenkort te Washington te houden besprekingen tussen Engeland en de V.S. over het toekomstige niveau van de Duit se industrie zieh zouden uitstrek ken over een breder terrein en ook op de organisatie en het po litiek bestuur van het Ruhrg'e- bied betrekking zouden hebben. Bevin heeft Bidault enigszins ge rustgesteld dat de Franse rege ring van de resultaten der Was- hingtonse besprekingen op hoogte zal worden gehouden. Harriman ovet de nieuwe richtlijnen. De Amerikaanse minister van handel, Harriman, heeft te Parijs verklaard, dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van Duits land niet gewijzigd is door de nieuwe richtlijnen, welke gene raal Lucius Clay, ontvangen heeft. Harriman voegde er aan toe, dat er veel misverstand heerste in Frankrijk over de be doelingen van de V.S. en Groot- Brittannië in Duitsland. „De V.S. zijn niet van plan Duitsland voorrang te verlenen bij het economisch herstel. Zij willen alleen, dat Duitsland zijn aandeel zal bijdragen in het economisch herstel van Europa". Het Ruhrgebied. Marshall, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de re gering der V.S. zeer dringend vraagt om verhoging van de steenkoolproductie in het Ruhr gebied als grondslag voor de plannen voor het herstel van Europa, welke thans te Parijs worden uitgewerkt. Marshall zeide de Engels-Amerikaanse conferentie over dit onderwerp van groot belang te achten. Reu ter meldt nader dat een Britse delegatie voor deze conferentie de volgende week uit Berlijn naar Washington zal vertrekken. Deze delegatie zal onder leiding staan van Sir William Strang, politiek adviseur in de Britse zone. Op bovengenoemde perscon ferentie legde Marshall er de nadruk op, dat hij geen enkele handeling wilde verrichten, wel ke twijfel zon kunnen wekken, dat thans het initiatief van Eu ropa moet komen. Harriman over Benelux. Averil Harriman, de Ameri kaanse minister van handel, heeft op een presconferentie te Parijs de Benelux geprezen als een uiting van ontwikkeling, welke tot een uitgebreider ver keer tussen de staten leidt. „Wij zijn gesteld op ontwikke lingen, zoals- Benelux brengt, want wij begunstigen alles, wat leidt tot vrijer verkeer", aldus Harriman. Polen heeft geweigerd. Franse Assemblee aanvaardt wetsvoorstel aangaande ambtenaren- lonen. Met algemene stemmen heeft de Franse Nationale Vergade ring het wetsvoorstel aangaande de verhoging van de salarissen van ambtenaren aanvaardt. (600 stemmen voor, 0 tegen). Het to taalbedrag aan ambtenarenlonen voor de tweede helft van 1947 wordt hierdoor met ongeveer 24 milliard francs verhoogd. De wet geldt ook voor Algerië. Zoals bekend heeft de socialistische fractie op aandringen van Rama- dier een voorstel tot groter sa larisverhoging ingetrokken. Naar men te Londen aanneemt aldus meldt Ass. Press, zouden minstens negen Oost-Europese staten aan een „Plan-Molotow" deelnemen. Het doel daarvan zou zijn alle individuële herstelplan nen te coördineren. De betrok ken staten zouden zijn Rusland, Polen, Tsjecho-Slovrakije, Bulga rije, Roemenië, Hongarije, Fin land, Joegoslavië en Albanië. Ook de Russische zone van Duitsland zou men hierbij kun nen laten aansluiten. Te zamen vormen deze staten meer een vijfde deel van de opper vlakte der aarde. Men legde er te Londen de nadruk op, dat deze tendens in de economie van Oost Europa niet nadelig behoeft te zijn voor de omvang van de han del met de landen in het Westen. De Poolse ambassade te Lon den heeft de tekst gepubliceerd van een nota, die op 9 Juli is overhandigd aan de Amerikaan se, Engelse, Franse en Russische ambassadeur in Warschau. In de ze nota werd de EngelsFranse uitnodiging afgewezen, met als voornaamste motivering, dat het plan-Marshall doet vrezen, dat Duitsland opnieuw een domine rende rol en een bepaald over wicht in Europa zou kunnen krijgen. Het plan werd door de pers-attaché van de ambassade een „schijnbeweging" genoemd. In een commentaar op de Parijse conferentie heeft jde Pöolse ge volmachtigde minister Viktor Rosz verklaard, dat de Poolse regering er zeer door getroffen was te zien, dat de besprekingen over de wederopbouw van Euro pa gehouden worden, „zonder dat een van de landen, die het meest verwoest werden, er aan deelnemen". Klaarblijkelijk zou het te Parijs dus over Duitsland gaan. Naar aanleiding van het conflict in de Nederlandse plastic industrie, had een redacteur van het A.N.P, een onderhoud met de heren Ir L. C. Stoutjesdijk, directeur van het kunst stofinstituut "te Delft, een onderdeel der laboratoria voor toe gepast natuurwetenschappelijk onderzoek en H. A. Frank, chef van de industriële voorlichting van het kunststofinstituut. hierboven is uiteengezet een grotere oppervlaktehardheid, tér- wijl men verwacht, dat de licht- bestendigheid behouden blijft. De overschakeling voor de in dustrie op deze nieuwe verbin dingen zal naar men verwacht, geen bezwaren opleveren. Genoemde heren waren ten slotte van mening, dat hierdoor de Nederlandse industrie een grote dienst is bewezen en dat c :ze industrie momenteel althans op dit gebied kans krijgt, een kleine voorsprong te behalen. Zoals bekend, heeft het Engel se concern I.C.I. een schrijven gericht aan de Ned. fabrikanten van bepaalde kunstharsen, be kend onder de namen perspex- en plexi-glas, kunstbars dus op methyl- metacrylaatbasis, in welk schrijven genoemde fabri kanten worden gesommeerd, op grond van enige octrooien van dit concern, de productie stop te zetten. Het kunststofinstituut heeft thans, in samenwerking met de algemene technische afdeling T.N.O. en het organisch-che- misch laboratorium T.N.O. een nieuwe groep van stoffen ge vonden ,die tot nu toe in de literatuur niet beschreven zijn. Op deze stoffen, die op eenvou dige wijze te bereiden en goed hanteerbaar zijn en bovendien zeer aantrekkelijke eigenschap pen bezitten, is reeds octrooi aangevraagd. De polymerisatie verloopt vlot en kan in verschillende richtingen geleid worden. Hier door is het mogelijk kunststoffen met zeer uiteenlopende eigen schappen te verkrijgen. Tevens is mén in staat de eigenschap pen van die kunsstoffen aan te passen aan het doel, waaovoor men ze wenst te gebruiken. Het gewone vensterglas laat slechts 1 pet. door van de bio logisch werkende stralen, terwijl plexi-glas 70 pet. door laat. De nieuwe verbinding heeft, zoals Bij het onderzoek van de papieren van een reiziger uit Nederland, heeft de gendar merie van Feignis een Fr&nse deserteur van de oorlog 19141918 ontdekt. Het is een zekere Arthur Rohé die deel uitmaakt van een bataljon jagers. Als jong soldaat was hij gedeta cheerd bij de Franse ambas sade te Bern, doch hij weiger de aan het mobilisatiebevel te voldoen. Sedert dien verbleef hij in Nederland, waar hij een -handelszaak dreef. Het vredesverdrag met Japan. Naar aanleiding van de uitno diging van de Amerikaanse re gering aan Nederland om, aan vangende 19 Augustus een begin te maken met de besprekingen over het vredesverdrag voor Ja pan, heeft de Nederlandse rege ring aan de Amerikaanse rege ring doen weten, dat zij deze uit nodiging gaarne aanvaardt. Guerilla's teruggeslagen. De guerillastrijdkrachten in Noord-Griekenland zijn, volgens 'de laatste berichten uit hun ver band gerukt en trekken in kleine groepen terug op het Zagoria- gebergte ten Zuiden van Konitza, bij de Albanese grens. Vliegtuigongeval in Spanje. Een Engels particulier vliegtuig is in de Spaanse Pyreneeën ver ongelukt. Volgens A.F.P. zijn er drie doden te betreuren, Nader verneemt het A.N.P., dat twee te Londen woonachtige Nederlan ders bij het ongeluk om het le ven zijn gekomen. Joodse verzetsacties in Palestina. Officieel wordt medegedeeld, dat tengevolge van Joodse ver zetsactiviteit, „hoofdzakelijk ge richt tegen een Brits transport", een Britse soldaat is gedood, ter wijl er veertien gewond zijn. Oor zaak is ontploffing van mijnen. Eveneens ten gevolge van een explosie te Jeruzalem is een huis gedeeltelijk ingestort, waarbij acht Arabieren gewond werden, bnder wie twee ernslig. Uit welingelichte Joodse bron wordt vernomen, dat ongeveer 4000 Joodse immigranten zonder «certificaten binnenkort verwacht worden, ten einde de Britse blok kade te breken. In de loop van de 18 maanden, die per 30 Jun; j.l. eindigden, heeft de IARA, het geallieerde bureau voor de herstelbetalingen te Brussel, onder zijn leden 262 schepen met een tonnage van 750.995 bruto register ton ver deeld, een waarde vertegenwoor digend van 12.217.305 pond ster ling, alsmede industriële uitrus tingen ter waarde van 138.275.378 Rijksmark (waarde 1938). Tot deze industriële uitrusting be hoorden o.a. 31 fabrieken voor mechanische constructie, chemi sche fabrieken, 2 electrische cen trales en 1 mijninstallatie. Nederland ontving in totaal 26 schepen met een tonneninhoud van 53.262 bruto registerton, I fabriek voor mechanische con structie, 812 machinewerktuigen, 727 uitrustingsstukken voor de chemische industrie, 110 uitrus tingsstukken voor de zware en lichte industrie, alsmede 24215 kleinere uitrustingsstukken. België ontving in genoemde pe riode 10 schepen met een inhoud van 13.919 bruto register ton, 5 fabrieken voor mechanische con structie, 1 chemische fabriek, 641 verschillende machine werktui gen* 389 uitrustingseenheden voor de chemische industrie, 309 zwa re en lichte industriële uitrus tingsstukken, alsmede 353 kleine re uitrustingsstukken. Scheepslading zuivel naar Engeland. Vandaag zal vanuit Harlingen met het stoomschip „Fauvette" de eerste lading Nederlandse zui- verproducten naar Engeland wor den verscheept. Het transport wordt o.m. verzorgd door de Ge neral Steam Transport. De leve rantie van deze zuivelproducten geschiedt binnen het kader van de met Engeland gesloten han delsovereenkomst. Gromyko heeft verzocht het „geheel ongefundeerde denk beeld", dat de eigendom van atomische mijnen en ertsen bij een internationaal lichaam moet berusten, te laten varen. Gromyko verdedigde het quo ta-stelsel, dat de atomische ert sen voor alle landen beschikbaar zou stellen voor vredelievende doeleinden. Dit stelsel zou in een afzonderlijke conventie dienen te worden vastgelegd. Atoombomfabriek wordt permanent. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft mede gedeeld, dat de atoombomfabrielï te Los Alamos in Mexico op per manente basis zal worden ge bracht. In de stad zullen meer dan duizend nieuwe woningen worden gebouwd en voorts scho len en zakerigebouwen. Aankomst „Sibajak". Het motorschip „Sibajak" met 669 repatriërenden aan boord zal vandaag in de loop van de och tend te Rotterdam aankomen. De debarkatie zal aanvangen om één uur namiddag. Overeenkomst tussen Bulgarije en Roemenië. Aan het einde var. een bespre king van vier dagen tussen Roe menië en Bulgarije hebben de twee minister-presidenten, Gro- za en Dimitrof, medegedeeld, dat een overeenkomst tot uitbreiding van de handelsbetrekkingen tot stand was gekomen. De over eenkomst voorziet ook in cultu rele uitwisseling, het opstellen van een verdrag over de scheep vaart op de Donau en over een nieuwe brug over de Donau, welke de twee landen zal ver binden. Japans oorlogsmisdadiger terecht gesteld. dp de Chinese begraafplaats te Medan is de ter dood ver oordeelde Japanse oorlogsmisda diger Gyozo Nisjiura, wiens gra tieverzoek door de luit.-gouver- neur-generaal afgewezen werd, door een vuurpeleton geëxecu teerd Nisjiura was directeur van de gevangenis in Siantar van 1943 tot 1945 en' verantwoordelijk voor de dood van meer dan 250 gevangenen. Het Sowjet-persbureau Tass heeft in een telegram uit Stock holm bekend gemaakt, dat de V.S. een plan zouden gereed heb ben, strekkende tot de vereniging van Denemarken, Noorwegen ën Zweden, in één Scandinavische staat. Het zou volgens genoemd telegram de bedoeling zijn, dat deze staat een Noordelijk blok tegen de Sowjet-Unie vormt en in nauwe politieke en economi sche betrekking zou staan tot de V.S. Tengevolge van een aanval door een gewapende groep op een militaire trein in de buurt van Saigon zijn 40 personen, on der wie een Franse kapitein va.i het leger, gedood. Te Montreux is de Europese conferentie voor morele bewa pening geopend. Zeshondc. i deelnemers uit 20 landen nemen aan de conferentie deel. In de maand April van dit jaar wérden in België 6.126 jon gens en 6.024 meisjes geboren. Van deze geboorten waren er 379 onwettig. In dezelfde maand werden 8659 sterfgevallen gere gistreerd. Bij het baden in zee bij Hol- lum op Ameland, is de 24-jarige mej. Drewes uit Leeuwarden, verdronken.. Volgens de Beierse staatssec retaris voor vluchtelingenkwes- ties zijn sinds de maand Juni ongeveer 50.000 personen uit de Russische zone van Duitsland naar Beieren gevlucht. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Verwachting tot Vrijdagavond: In het Noord-Oosten van het land: warm weer met weinig be wolking. Vrijwel nergens onweer. Meest matige Oostelijke wind. Voor het overige gedeelte van het land: Vrij warm waer met wat meer bewolking. Hier en daar onweersbuien. Over het al gemeen weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1