JONGEREN OVER DE JEUGD. Troepenverplaatsingen in Sowjet-zftne Eerlijke uitingen betreffende de houding der jeugd. Oogstproblemen in de Wierimjermeer. De- faufyd van IC&tth&taMUc Hiise*u Voorstellen Vllssingse Gemeenteraad. Is ze slechter dan vroeger? (Eigen reportage). Er wordt vandaag- da-dag veel over de jeugd en haar jSroblemen geschreven en gesproken. Voor al de ouderen zijn er druk mee. De een na de ander meent een oplossing voor de problemen ge- t vordert te babben of wil op. z'n minst (te jeugd een weg wijzen. Er zijn er ook die de pretentie- voeren, dat ze de jeugd begrijpen, naast haar staan en haar kimnen helpen In z'n bekende roman „JJe weg terug', schreef M. Remarque: „Opvoeders, die met de jeugd denken mee te voelen zijn dwepers. De jeugd wenst helemaal niet te worden begrepen Wat bezielt de jeugd van vandaag? Is ze slechter dan de jeugd van vroeger? Heelt ze idealen? Wenst ze Gsd te-dienen? Wij hebben, door het gehele land vele jongeren gesproken en hen deze vragen gesteld: Enkelen van die veten willen we hier aan bet woord laten. De ouderen onder ons willen we- verzoeken te proberen hen te begrijpen. ontdekt. ïjet is veelal een chris tendom zonder Christus. Ze kan niet meer geloven, dat de „plat getreden? paden de enige juiste zijn. Er zijn zoveel „platgetreden" paden. Iedêre groep, iedere kerk gemeenschap! heeft z'n eigen pa den en noemt' deze „de enige juiste"! Maar is dat zo? Rilke heeft eens geschreven:. „Kan het zijn, dat de gehele we reldgeschiedenis verkeerd is be grepen? Kan het zijn, dat het verleden vals is, omdat men al tijd over zijn massa's heeft ge praat, inplaats van de ene te noemen, om vvien zij heen ston den, omdat hij een vreemde was en stervende? Ja, het kan zijn. Ik zou willen vragen (en vele jongeren met mij)„Kan het zijn, dat we altijd gemeend hebben God op de juiste wijze te dienen en dat we het toch altijd ver- keerd gedaan hebben Zeggen we niet heel vaak: „Christus" en be doelen onze eigen 'zaligheid? Ik hen het An heel veel dingen niet met Barth eens. Maar ik vind het een pracht kerel, omdat hij de moed heeft, te vragen, of we wel op de juiste weg zijn! Om- !dat bij probeert een andere weg te zoeken. De enige oplossing van het jeugdprobleem van deze tijd is, geloof ik, een gezamenlijk op recht zich neerbuigen voor God, ouderen en jongeren beide. Laat de jeugd zoeken. Wie zoekt, die vindt! Vervloek de jeugd niet als j ze eens een andere weg probeert. Mis^BRien ligt op die weg de op lossing! God weet het! Dit is de noodkreet van de jeugd: Toon ons de werkelijke Christus en niet een eigengemaakte! Een 21-jarig meisje in Zwolle, nat zich met hart en ziel aan het (jeugdwerk geeft en het düs weten Soit-, vroegen we: „Is de jeugd' slechter dan vroeger?" Ze- dacht een ogenblik na en antwoordde teen op een energieke toon: Nee! Ik geloof niet, dat de jeugd slechter is. En ze is ook niet anders. Zij, die dat menen, zijn zelf hooit echt „jong" ge weest. Of misschien zijn ze zo hun jeugd! ontgroeid, dat ze zich niets meer herinneren. Ik vind, (Sat de jeugd altijd dezelfde is. En ook de problemen van de jeugd zijn altijd, dezelfde. Tijds omstandigheden maken. geloof ik, het oplossen van de proble men moeilijker. Hoe moeilijker de tijd, des te meer moeite heeft de jeugd met het zoeken naar een oplossing. En dan kan het zijn, ctet velen in een vlaag van- moe deloosheid voor een tijd uit de rails lopen. Maar dat ze slechter zou zijn dan vroeger Neen, dat geloof ik absoluut niet. Dat wil er hij mij niet in! Natuurlijk zijn er slechten onder de jeugd. Maar die zijn er immers onder de oude ren ook!" Nog idealen? In Goes ontmoetten we een jongen, van omstreeks 18 jaar. Onze vraag aan hem was„Heeft de jeugd nog iedalen?" Zijn enigszins verwarde antwoord luidde ongeveer als volgt: „De jeugd geen idéalen? Wie dat zegt is gek! Natuurlijk heeft de jeugd idealen. Ze wil leven! Ze wil goed leven'. Maar ze durft niet voor haar idealen uit te ko men. Ze is bang, dat ze zich be lachelijk ma aki. Duizend jaar aebfler elkaar hebben de mensen voor der vrede gevochten. En toch kwam er steeds oorlog! We heb ben ook nu een vredasideaal. Maar we zijn haast te hang om er voor te vechten! De wereld is. door en door rot. En ze zal het. wel blijven ook! Daarom léveni we vaak van de ene dag in dé an dere Maar, mijjiheer. dit verze ker ik u; we zoeken naar- goede idealen". Wenst ze God te dienen? Met een Apeldoorns meisje van ongeveer 24- jaar, dat veei van haar tijd aan- het „Youth. for Christ" werk opoffert, hadden we een gesprek over de vraag, of de jeugd God wenst te- dienen. Dit meisje had bemerkt, dat heel veei jonge, mensen God wel zou den willen, dienen, maar zich schamen om er voor uil te ko men. Ze willen niet voor vroom worden aangezien. „Bovendien", zo vertelde ze, „heeft een. heel groot deel der jeugd een voort durend gevecht te leveren, tegen de aantrekkelijkheden, van de we reld. Elk ogenblik en overal komt ze in aanraking, met dingen,, die niet van God zijn,. Door allerlei omstandigheden, vooral door de ongeregeldheden tijdens de oor log, is dé jeugd het huiselijke le ven ontgroeid. Ze is daarvoor te onrustig- geworden. Ze moet er uit, iets zien-, iets beleven. Mis schim ook wel, omdat "ze zich machteloos voelt" tegenover de moeilijkheden, die ze te overwin nen heeft. Daardoor komt ze- heel vaak in een sfeer terecht, die haar van God aftrekt. De beko ring van die sfeer is echter- erg sterk. Eit daarom- probeert ze een synthese te zoeken tusserr die sfeer en het leven met God'. Want God wil ze- niét loslaten. Maar Hem dienen op de juiste wijze en met een blij hart, ik ze- verleerd: Misschien ook wel, ermdht de meeste oudere christenen- om haar heen dht verleerd zijn. Daardoor is dé jeugd voortdu rend in conflict mept zichzelf en met God-; En heel vaak verliest ze het. Maar, ik geloof, dat diep- in hun harten bij veel jónge mensen de begeerte leeft om God te die nen. Wat bezielt haar Een zeer interessant gesprek hadden we met een „derdejaars" student uit Amsterdam. Zijn ant woord" op dé vraag: „Wat bezielt de jeugd!', zouden we graag ge heel publiceren, doch jammerge- noeg ontbreekt ons daarvoor de ruimte. Ons „slachtoffer" wast om het zo uit te drukken, goed van de tongriem gesneden en een gezellig causeur. "Tóen we hem de vraag gesteld hadden, ging hij wat dieper in z'n fauteuil zitten en trok een paar maal heftig aan z'n pijp. Hij zei o.a.: Het is een goed idee om ook eens de jonge ren te laten spreken. De kranten en tijdschriften staan vol over de jeugd, de gevaren, die de jeugd bedreigen en de problemen, die ze heeft. Maar meestal zijn het ou deren, die daarover schrijven. De jongeren zelf komen dikwijls niet aan 't woord. Veel van het ge schrijf over dé jeugd is „nonsens Zet u dat maar gerust in de 'krant. U mag er m!n naam bij zetten. Deze dominee heeft een oplossing "en die professor weet precies, wat de jeugd mankeert. Terug naar Christus! 'is meestal het devies. De jeugd moet weer leren buigen voor God. Ik ben het daar roerend mee eens. Heel de christelijke jeugd is het daarmee eens. Maar waar is de weg? Er moet toch een weg zijn? Er schijnen vele wegen te zijn. En iedere kerk, elke gemeenschap eist voor haar de juiste weg op. „Hier is de Christus!" „Alleen hier kun je God dienen, zoals hij het van ons vraagt!" Wil ik u eens wat zeggen? De christen heid is vastgelopen: Zij heeft zichzelf een weg naar God uitge stippeld. En de- jeugd heeft ze die weg ook gewezen. Maar we zijn met elkaar- op een dood punt te recht gekomen. En velen weten niéts anders meer te doen, dan steeds op hetzelfde aambeeld te hameren. De grote massa schaamt zich ervoor haar onge, loof te herkennen. Door alles heen wil ze blijven- vasthouden aan haar eigenzinnige godsdienst, die ze voor de juiste houdt. Eh ze is zelfs in staat medê-christe- nen, die een andere weg willen volgen te vervloeken. De na-oorlogse jeugd heeft het bankroet van het christendom Wij willen aan deze antwoor den geen commentaar toevoegen, doch ze voor zichzelf laten spre ken, juist of onjuist. Volgende- week hopen we de antwoorden te publiceren, die vier ouderen op deze vragen gaven. W. R. In de WierUigerm-eer liggen 2290 ha poataardappelen en 1530 ha vips te wachten, op nijvere handen, die de rijke opbrengst van de voor de tweede maal'kan de zee ontwoekerde landerijen kunnen oogsten. Daartoe heeft men berekend! 3500 landarbeiders nodig te heb ben, maar de huidige arbeids markt is niet in staat dit aan tal te leveren. Vandaar dat dé hulp van. Nederlandse militairen ,is ingeroepen. Maandag kwamen in de loop u van de dag lOfflO manschappen van. 10 R.L, hoofdzakelijk uit Haarlem, Amsterdam, en Nijme gen afkomstig, in de Wieringer- meer aan, die ih. de komende weken in. de pootaard'appelen- en vlascampagne de behulpzame hand zullen- bieden. Deze mili tairen zijn ondergebracht in graanpakhuizen te Wïérmger- werf en Middenmeer, in juist ge reedgekomen. boerderijen en in het nieuwe werkkamp „Oude Zeug". Hun. eten wordt verzorgd door het bureau, huisvesting van de D.U.W. Maandagavond werdén de mannen toegesproken door maj. Groenewégen, die een opwek kend woord tot hen richtte en <ie verheugende mededeling deed dat de militairen voor hun vrij willige werkzaamheid' niet, zo als oorspronkelijk was aangekon digd, 25 cent per dag doch een rijksdaalder zullen, ontvangen. Het administratief en verplegend personeel ontvangt f 1.25 per dag. Ook een prestatieloon, dat nog nader bekend zal worden ge maakt, is iir het vooruitzicht ge- stöld. Dat de soldaten wel de handen uit de mouwen kunnen steken, is reeds gebleken in Zeeland, waar zij 70 pet. van de gemid delde arbeidsprestatie wisten te i bereiken. Behalve maj, Groene- I wegen voerden ook het woord FEDIJLLETON v, door NEL. VERSCHOOR—v. d. VLIS. 30), De volgende morgen stapelt ze haar weinige hezittingen op élkaar en pakt ze in het rieten, koffertje. Het is niét veel maar het is wel genoeg wat ze heeft. Beneden staat ze bij de wieg van het kind en kijkt achter het kanten gordijntje. Hét kind is gegroeid in deze maanden, moet ze daar wat van zeggen tegen vrouw Donkersloot? Ze richt zich weer op „JaNou, dan zal ik maar gaan." Ze lopen achter elkaar de winkel door. Ook deze morgen- .heeft ze de mannen nog wegge- holpen en hen ds straat zien uit- rijden. Even kijkt ze naar de boter- vaatjes en de glimmende kazen, dan doet ze de winkeldeur open en staat aarzelend op de drem pel. Vrouw- Donkersloot kijkt ter wijl langs haar heen naar- cfe bo- tervaatjes en de kazen. Dat ene vat moet nodig bijgevuld, ze moet ook die stapel netter leg gen. vóór er klanten komen. Ze zal het wel druk hebben als ze straks alleen is. Huilt het kind daar nou? „Dag vrouw Donkersloot." „Eh.... jadag Jannigje, het beste, hoor." Ze loopt het winkelraam voor bij de straat in, het dorp uit, de dijk op naar Waterwpk. Het rie ten- koffertje gaat van haar ene hand naar dé andere. Ze tuurt langs de dijk omlaag naar de zonnige weilanden. Na de vrieskou van de vorige maal is het weer onbegrijpelijk zacht en zomers. Ze nadert het stadje en loopt snel door de stra ten. De naam „De Rozenhaag" geeft haar nog steeds een huive ring van angst. Het stadje lijkt in het licht van de morgen anders dan de vorige maak Het water van de haven, ligt vlak en zonnig aan haar rech terhand. Een slordige schuit schuurt langs de schoeiïng. de heer H. R. Smit, voorzitter van de Stichting van de Land bouw in de Wieringermeer, die het arbeidsprobleem vroeger en de rentmeester der domeinen, thans belichtte 'en Ir A. Ovinge, die aan de hand van twee filmp jes over de geschiedenis, van de polder vertelde. Het arbeidsprobleem in de Wieringermeer is echter met de 1000 militairen alleen niet op gelost.. Daarom is eveneens de hulp ingeroepen, van 175i jongens uit d'e Ned. Jeugdgemeenschap; die ook Maandag arriveerden. Er zijn bovendien oogstcolonnes- gevormd van 150 D.U.W.-arbei ders en 250 vrije Srbeiders uit Eriesland. Naast de eigen kern van 200 landarbeiders uit de Wieringermeer, die voorheen 500; man sterk was, doch tengevolge- van de huisvestingsmoeiiijkhe- den is ingekrompen, worden nog 200 geïnterneerden uit fort Erf prins bij Den Helder en het kamp- Zuidiwijkermeer bij Bever wijk aan het werk gezet. Samen met een aantal arbei ders uit de randgemeenten heeft men zo een totaal van 2225 ar beiders voor de oogstcampagne bijeen weten te brengen. Gelijk Ir Ovinge nog uiteenzette, is aan het tijdig binnenhalen van deze oogst, die uitstekende vooruit zicht en biedt, groot belang Ver bonden, aangezien enerzijds de pootaardappelen voor de eport zijn bestemd en dus een belang rijke bijdrage tot onze deviezen- positie moeten léveren, terwijl anderzijds bet vlas voor de ver betering van de Nederlandse textielpositie wordt gebruikt. Sinds het afkondigen van de staat van beleg in Ferzië in dé loop van de vorige week, zijn zes nieuwsbladen die' te Teheran ver schenen. verboden, om de regering te besehermen tegen aanvallen .van de pers. Ze zal nu toch wel achterin mogen gaan? Als ze het tuinhek openduwt schiet de hond grom mend uit zijn hok. In het volle licht van de dag ziet ze wat een prachtig beest het is. Een bruine herder met fonkelende ogen en parate gespitste oren. Eén stem kalmeert vanuit de open keukendeur: „In je hok, Haras, goed volk." Jannigje loopt langs de hond die het haar overeind zet, maar zich. stil houdt. Joukje de Korte staat aan. de ingang van de 'keuken, ze staat daar ais de vorige maal, klein: kordaat en zelfverzekerd. In het onbarmhartig licht van de volle dag neemt ze Jannigje in zich op en- is. tevreden. Aan de blik die Jannigje naar haar op slaat weet ze, clat haar onrust onnodig is geweest. „Ben ik vroeg genoeg?" „Kam. maar binnen." Iu de keuken kijkt Jannigje bedremmeld om zich. heen. Het geglans van koperen schalen en gewichten, het warm geruit der gordij-nen, het witgemarmerd aanrecht en- de goedverzorgde vloer imponeren haar zo, dat ze met een zucht naar haar ver werkte handen kijkt j Ze slaat nóg eens schuw de ogen. naar Joukje, waarna deze volkomen verzekerd is van zich zelf en ten vtiHe haar houding De actie der kruideniers. De actie van de kruideniers, voor de betere winstmarge heeft een nieuw stadium bereikt Dins dag kwamen te Utrecht onder leiding van de heer P. Reokema, de eomité's van actie die in. het gehele land gevormd zijn in ver gadering bijeen. .Alle belangrijke kruideniersorganisaties uit het gehele land waren hier vertegen woordigd. Na een levendige be spreking besloot men met grote eenstemmigheid tot samenbunde len van de verschillende acties en werd een commissie benoemd: waarin zowel de groothandelaren als de* kleinhandelaren betrokken zijn. Aan. deze commissie is opge dragen zich voor alles bezig te houden met de te lage winst marge, de bestudering van de daarmee verband houdende vraagstukken en het nemen van maatregelen aan de hand van dé ontwikkeling der situatie. Voor zitter van de commissie is dé lieer P. Renkema 'te Appingedam. Goede kans op dollarlening, Dr M. W. Holtrop, president van de NedertarMse Bank, heeft in New York tegenover het Fran se persbureau A.F.R. verklaard, dat de onderhandelingen over een door de Wereldbank aan Neder land te verstrekken lening van 500 millioen dollar zeer bevredi gend verlopen. Het is zeker, zo zèide hij, dat Nederland binnen kort een gedeelte van de lening zal kunnen opnemen. Vermoede lijk doelde hij daarbij op het ge deelte van 100 millioen dollar waarover ook oud-minister Steen- berghe zich dezer dagen in zeer optimistische termen" uitliet. De president van de Neder landse Bank is inmiddels weer teruggekeerd in Nederland, waar hij echter bij aankomst verklaar de, geert nadere bijzonderheden te kunnen verstrekken, 'aangezien hij. nog gcm verslag had'uitge bracht aan de Nederlandse rege ring. Oudere formaties in de plaats van jonge ervaren lichtingen. sen de achttien en vijf en veertig jaar onder strenge bewaking zijn ondergebracht. Het aantal arbei ders en arbeidsters, dat voor dit doel is gemobiliseerd loopt al in de tienduizenden. De politieke richting heeft bij deze gedwongen tewerkstelling geen invloed, im mers ook leden van de S.E.D. ontkomen niet aan deze dienst plicht. De correspondent van de N. R. C. meldt uit de Oostelijke zone van Duitsland, dat de Russen al daar doende zijn met de uitvoe ring van bijzondere maatregelen. Zo is sedert enige tijd waarge nomen, dat in vele gevallen de Russische families die met het militaire bestuur naar Duitsland- zijn gekomen, de woningen, die zij hebben betrokken voor zo ver deze in het Westelijke deel van de zone zijn gelegen thans verlaten en, met medeneming van de Duitse boedels^ hetzij achter de Elbe nieuwe kwartieren be trekken, dan wel geheel naar Rus land terugkeren. Deze evacuatie betreft niet alleeq, families, maar voor een deel ook Russische ad ministratieve instanties, -ook te Berlijn, en de indruk bestaat dat de' grote opdrachten, die kisten fabrieken te Berlijn en in de Rus sische- zone van de Russen heb ben gekregen, in direct verband hiermede moeten- worden ge bracht. Ook zijn in verschillende plaatsen scholen, waar de Russi sche kinderen worden onderwe zen, gesloten en weer ter beschik king van de Duitsers gesteld. De beweging in Oostelijke rich ting wordt ook gevolgd door Rus sische militaire formaties. Uit een aantal steden wordt het wegtrekken van troepen- ge meld. Transporten van tanks en ander mdterieel worden dagelijks waargenomen. Aan de andere kantwordt echter ook melding gemaakt van verplaatsingen naar het Westen; doch. in dit geval be treft het voornamelijk, jonge troe pen met gevecht^ervaring (k<iL- baar door de vele decoraties) en vooral ook artillerie: In hot ka der van hergroepering is b.v. de autostrada Leigzig-Halle-Maag- denburg voor bet verkeer ge sloten. In tussen blijkt men. voort te gaan met recrutering van Duitse burger voor het Rode Leger en met de oproepen, voor dwangar beid in de vroegere zilvermijnen in het Ertsgebergte o.a. bij; Obetr- schiema (vlak bij de Tsjeeha- Slowaakse grens), waar uranium schijnt te zijn gevonden. Een ge bied,. met de genoemde radium- badplaats als centrum, is nu van, de buitenwereld1 geïsoleerd. Grote- kampen zijn er ingericht,, waar achter prikkeldraad de- gereeru- teerde mannen en vrouwen tus- Ex-che£ Vermogens- opsporing in arrest. Zaterdagavond is na aankomst van het vliegtuig uit Zwitserthnd op Schiphol gearresteerd de heer C. L. M„ destijds chef van de Centrale Vermogensopsporings dienst, secretaris van het Neder landse Clearingsinstituut en secretaris van het Deviezen insti tuut. EÈrji wordt ervan- verdacht, cor rupte handelingen te- hehben 'ge pleegd in eerstgenoemde- functie, Bij de arrestatie waren aanwezig dé Haagse officier van Justitie Mr Overbeek die belast is met de behandeling van alle corrup tiezaken- in Nederland en de districtscommandant van de Rijkspolitie. M. wordt op- het ogenblik ver hoord door de reehter-cqmmissa- ris: In 1945 was hij van het Devie- zeninStituut overgegaan naar de Centrale Vermogensopsporings- dienst te Amsterdam. Enkele maanden geleden volgde zijn ont slag, waarna hij weer in dienst trad van het Deviezen-instituut. Het schijnt hier te gaan om een bedrag van f 100.000. heeft gevonden „Zo, heet je geen Jannigje? Hang je mantel hier maar in de kast. Ja, Ijierïn. En ga dan maar es met me mee naar bo ven-, dan kun je je koffertje uit pakken' en jé goed ophangen.-' De schrik slaat Jannigje- om het hart bij deze woorden, ze heeft zo weinig oni op- te han gen en dat meisje kijkt zo min achtend naar hét kleine- kof fertje. Als ze maar niet te wei nig goed heeft voor zo'n- rijke dienst als hier. Ze loopt een beetje angstval lig achter haar aan de gang in naar dé trap en hoopt met alles wat in haar is, dat ze mevrouw Van Overveen niet tegen -zullen komen Ze kijkt naar dé smette loze witte rug van Jonkjé en naar de brede- gang, die ze door lopen. Die gang is licht, hoog. en warmgestoffeerd. Ze hoopt,, dat Joukje niéts vragen zal, ze durft hier niet. hardop antwoord geven. Ze gaan een trap op naar een. tweede gang, daarna nog eert "trap; tot ze naast elkander staan op een grote vierkante zolder. Er zijn twee deuren naast elkaar. Joukje slaat met een knokkel tegen de eerste-: „Dit is mijn kaï- mep;'* Ze opent de tweede: „En dit de jouwe. Berg je spullen maar jjiuï op en kom dan weer naar Met akkerbouwgewassen beteelde oppervlakte. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige uitkomsten van de inventarisa tie van land- en tuinbouw 1947 bekend gemaakt. De totale oppervlakte bouw land bedroeg in Mei 1947 1.064.787 H.A. Vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar (_l.i09-.674 H.A.) betekent dit een inkrimping van bijna 45.000 H.A. Het areaal bouwland is nu ruim 135.000 H.A. groter dan in Mei 1939 (929.391 H.A.). - Ruim de helft van het opper vlak is bebouwd met granen. Hét. graanareaal bedroeg in Mei ƒ.1: 505.223 H.A. Êen vergelijking met het areaal van Mei van het vorig jaar (593.873 H.A.) toont aan, dat de graanteelt met ca. 90.000' H.A. is ingekrompen. Deze inkrimping is hoofdzakelijk te' wijten aan de strenge winter, die het met wintergranen be bouwde oppervlak aanzienlijk deed verminderen. Ook de met peulvruchten be bouwde oppervlakte geeft een inkrimping te zien. De inkrim ping in deze sector bedraagt, vergeleken met het vorig jaar, ca. 15 pet (Mei 1947: 36.315 H.A.Mei 1946; 42.902 HA.). Vergeleken met Mei 1939 be draagt. de inkrimping zelfs ca. 40 pet. (Mei 1939: 60.198 H.A.). De aardappel- en suikerbieten teelt ondergingen daarentegen een belangrijke uitbreiding. De totale oppervlakte, beteeld met knol- en wortelgewassen, steeg van 305.325 H.A. in Mei 1946 tot 323.207 H.A. in Mei 1947. Hier van was 73.208 H.A. bebouwd met consumptie-aardappelen op kleigrond. 72.154 H.A. met con sumptie-aardappelen op zand of veen. 5.4.14 H.A. met fabrieks aardappelen en 50.262 H.A. met suikerbieten. Ook d'e oppervlakte bebouwd met graanvoedergewassen on derging een grote uitbreiding. Waren in. Mei 1946 slechts 96.634 H.A. met deze gewassen (kla ver, lucerne, lupine enz.) beteeld, in Mei 1947 bedroeg hét areaal 144-030 H.A., in Mei 1939 slechts 41.378 H.A. De totale teelt van handelsge wassen is dit- jaar afgenomen. Iri Mei 1946 bedroeg het met deze gewassen, beteelde opper- vlakvlak 48.7.83 H.A. In dezelfde maand van dit jaar 43.630 HA. Deze. vermindering heeft in hoofdzaak betrekking op, kool zaad en de land- en tuinbouw- zaden. Postduiven en een bruiloft. Ter gélgenheid van een huwe lijk, dët te Voorst bij Emmen Zaterdag werd voltrekken, zijn op initiatief van de postduiven vereniging „Steeds Verder" waarvan de bruidegom, lid is, op- het moment, dat het bruids paar het gemeentehuis verliet, ongeveer hónderd postduiven losgelaten. Zij moesten het nieuws van het voltrokken huwelijk heinde -en verre verspreiden. beneden." Als Jannigje alleen is kijkt ze ■beduusd de kamer rond en trekt huiverig 'de schouders samen. De kamer is hoog en kil en vier kant. Een roqdgeblobt zeil glanst nieuw op de grond. Een twee persoons ledikant staat Jegen de ene .wand, witgelakt en glan zend, alsof het zo uit de winkel hier naar binnengedragen is; Een tafel met twee stoelen, een kastje er naast. Allés-wit en nieuw en glanzend. Is dat daar een kastdeur? Ze trekt haar open. en ziet een. geweldige lege ruimte. Wat moet ze daarmee? Ze heeft een "werkjurk en. een zwarte jurk voor 's avonds. Wat moet ze allemaal ophan gen in die kast? Eh waar moet ze de planken van dat andere kastje mee vullen? AI» die me vrouw komt kijken,, zal ze zien dat ze bijna, niets heeft" Mis schien mag ze dan niet blijven. Zé gaat moedeloos zitten op een- van de witgelakte stoelen, maar staat dadelijk weer op. Gauw beneden komen, heeft dat meisje gezegd. Ze mag wel voort maken. Beneden in de keuken loopt Joukje de Korte nadenkend heen en weer. (Wordt vervolgd.) De prijs- van Kinderwagens. Voor geïmporteerde en. hier te lande vervaardigde kinderwagens en kinderwandelwagens zijn nieuwe prijsregelingen afgekon digd. Verwacht wordt, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van Economische Za ken mede, dat door deze regelin gen de wagens in goedkopere uit voering zullen worden ingevoerd en geproduceerd. Dpor de uitvoe ring zo eenvoudig mogelijk te houden en elke luxe te vermijden, zjdlen de prijzen lager kunnen worRn. Nieuwe bouwsteen uitgevonden. De heer J. J. van der Kerff, opzichter van weg en werken bij de N.S. te Zaandam, heeft Maan dag met de heren Moos en Bur gers voor de burgemeesters van Zaandam en Koog aan de Zaan, alsmede voor een aantal archi tecten en bouwkundigen, een de monstratie gegeven met een nieuw soort" bouwsteen. Deze steen, die samengesteld is uit Portlandcement en zand, heeft de vorm van een zwgjuwstaart. Voor het samenvoegen van de stenen is geen specie nodig, doch wordt een Iijmstof gebruikt. Op het ogenblik kan men. met de hand 60 stenen per persoon per wéék ma ken, maar zodra de machines ko men, zal de productie tot 1000 stuks per week worden opge voerd. De uitvinder heeft reeds octrooi otj-zrin vinding verkregen. Gebrek aan straatklinkers. De K.N.A.C. meldt, dat niet alleen het gebrek aan fondsen de oorzaak is dat het wegennet niet stiel genoeg aan de verkeersbe- hoeften kan worden aangepast, maar ook de grote moeilijkheden bij het verkrijgen van materialen. Zo blijkt de straatklinkerpositie wel bijzonder moeilijk te zijn. Het is weinig waarschijnlijk, dat hier in op korte termijn verbetering komt. De verwachting bestaat, aldus de K.N.AC. dat- de gehele Rijkswaterstaatsbehoeftè voor 1947 slechts voor 1/a gedeelte kan worden gedekt. Raadselachtige en ingewikkelde zaak- Heiper van Onderduikers cir toehverrader. Een verwarde aaneenschake ling. van zekere en onzekere fei ten, doortrokken van een aantal tegenstrijdige verklaringen zowel van de getuigen als van de ver dachte; met deze woorden zou men in 't kort de zaak contra Feye Haadsma eertijds bemid delaar voor de N.O.-polder bij het Rijksarbeidsbureau te Kampen Vrijdag door het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem behandeld, kunnen definiëren. Acht uren lang heeft Haadsma zijn rechters bezig gehouden, ter wijl de uren zich aaneenrijgden, werd het aantal verwikkelingen eer groter dan kleiner. „Deze zaak bBjkens een verzuchting van de procurenr- fiscaal, Mr W. T.. de VValle, „een der meest raadselachtige en in gewikkelde in dé loopbaan van .het Hof geweest; een vooraan staande illegaal werker, de man, die 15000 onderduikers aan een plaats ln«de N.O;-Polder hielp voor het Bijzonder Gerechtshof Moeder en kind. We leven vaak oppervlakkig. Grote wóórden worden gemak kelijk gesproken. Als een of andere N.S.B.-land-* verrader of -moordenaar ter dood veroordeeld wordt, dan hebben we neiging instemmend te knik ken, omdat zo wordt voldaan aan de eis van. .het recht. Maar er is altijd een keerzijde. Maandag zat in de rechtszaal van de Raad van Cassatie te 's-Gravenhage een bejaarde vrouw in de grootste spanning te wachten op de uitspraak van. de Raad over haar zoon. Toen de president Prof. Verzijl; meedeelde dat hij in plaats vaa de doodstraf tot levenslang was veroordeeld: werd ze zo door emoties aangegrepen dat in eh: kaar zakte en de zaal moest worden uitgedragen. Een misdadiger die zoon, maar tóchhaar zoon. Wie zal zeggen hoeveel ver driet ze reeds van dat-kind heeft beleefd, hoeveel ellende hij over haar leven heeft gebracht, en tochhaar kind. En dan denken we aan- dat heerlijke woord uit Psalm 103; Barmhartig en genadig is de Heere, lankmoedig en groot van goedertierenheid; gelijk zich een vader ontfermt over de kinderen, ontfermt zich de Heere over de genen die Hem vrezen! Ned. Ind. kinine-uitvoer. Naar de handelsvertegenwoor* diger van de Ned.-Indische re gering te New-York, verneemt is de situatie in Ned.-Inddë wat de levering van kininezouten be treft dermate verbeterd, dat de hoeveelheden, die onlangs aan de V. S. zijn aangeboden, met ongeveer 50 pet. tot 3 a 3fi mil- lioen oz. konden worden ver meerderd. De aflevering'hiervan kan. binnen 9 maanden, plaats vinden. schuldig bevonden aan drievoudig verraad!" Wat dreef deze man, Wien duizenden Nederlanders dankbaar zijn, tot deze misda den? Was Feye Haadsma een ge wetenloos man of schuilt achter dit alles de .tragedie van een ont spoord mensenleven? Het eerste feit waarvoor H. te recht stond was, dat hij in Fe bruari '43, gegevens verstrekte waardoor enkele personen w.o. twee Joden werden ge'arresteerd. Verder werd hem ten lastege legd het verradén van de Jood C. J. Polak, die onder een schuil naam in de polder werkte en la ter in Auswitz is overleden. Ver der zouden mee door zijn. toedoen nog twee andere' personen zijn gearresteerd. H. zelf verklaarde, dat hij. door zo. te handelen zich veilig had willen, stellen en enkelen opge offerd om velen te redden. In zijn requisitoir betuigde Mr Dé Walle zijn bewondering voor het prachtige illegale werk, dat Haadsma tijdens de bezetting verrichtte. „Helaas", aldus de proc.-fiscaal, „had deze man niet de- morele moed dé consequenties van dit werk te aanvaarden: hij wilde ge dekt zijn, hetgeen tot betreurens waardige daden- geleid heeft. De oorzaak^'an de-eUendè die hij oyer anderen en- over zichzelf bracht, ligt besloten in het woord: „Angst". i De eis was 5 jaar gev. straf met aftrek voorarrest.. - De Raad der gemeente Vlis- singen zal Vrijdagmiddag a.s. 'om 2 uur bijeenkomen.. Het bestuur der Ver. voor Bijz. L.O. op Ger. Grondslag vezaekt om de nodige gelden tot het aan brengen van closets met sport inrichtingen in de school aan de Kasteelstraat, waarmede een bedrag van f 2070:90 is gemoeid. Omzetting' tijdelijke in vaste geldlening. Tot dekking van de ten laste der gemeente blijvende budge ts ire tekorten t.m, 1945 ten be drage van rond 1600.000.zijn tijdelijke geldleningen gesloten. L v. m- de daaraan verbonden- risico's achten B. en W- het ge wenst dit bedrag, in een vaste lening om te zetten. Strand en dura zijn vrij, maar Na het strand volgens de mili taire autoriteiten definitief is op geruimd en dit ook met de dui nen het geval is, zijn B, en W. van oordeel, dat de betreffende verordening tot verbod van het bétreden van duinen enz. kan worden ingetrokken. Be aan dacht wordt er echter op geves tigd, dat van militaire zijde geen volle 100 pet. veiligheid kan worden verzekerd. Bouwrijp maken gronden „plan Oost". Ei het '„plan Oost" moet ten spoedigste worden overgegaan tot biet bouwrijp maken van de benodigde grond voor de bouw van een drietal complexen van onderscheidenlijk 254,. 224 en 24 woningen. Ook voor de later ter hand te nemen bouw van meer gezinswoningen op blok 10 in dit plan moet de grond bouw rijp worden gemaakt. De plannen voor de bouw van 254 woningen zijn goedgekeurd, de plannen voor de bouw van 224 woningen zijn vrijwel gereed en het plan tot bouw der 24 woningen is ingezonden. De kosten van het hoawrïjp maken der bedoelde gronden worden geraamd op f756.000. voor welk bedrag een crediet wordt gevraagd. Waterl. bedrijf naar de Verk. Quakkelaarstraat. Een voöystel van B. en W. heeft betrekking op de over-1 dracht van 4 gem. woningen (2 panden) aan de Verk. Quakke laarstraat aan het Waterleiding bedrijf tegen de restantwaarde ad f 800Q.alsmede het terrein aan die straat met de restanten van de daar staande school, te gen de grondwaarde en voorts het-verlenen van een crediet van f 105.000.voor de verbouw van 4 gem. woningen (2 percelen) aan die straat, alles ten behoeve van kantoor- en werkplaatsruim- te voor hét Waterleidingbedrijf. Lid van „Nieuw Walcheren'',. B. en W. verzoeken de Raad toe te stemmen in de toetreding als lid der stichting „Nieuw Wal cheren" van de gemeente Vlis- singen tegen een jaarlijkse con tributie van f 100.Datzelfde tot de Ver. „Het Neder! Wegen- congres" tegen een jaarlijkse contributie van f 25: „Ambtenaar voor het V eemdélihgenverkeer" Uitgaande van de gedachte, dat ook het vreemdelingenver keer één van de voornaamste bronnen van welvaart voor Vlissingen is, stellen B. en W. voor de heer J. Lou-werse, mo menteel registrator ter gem. secr. als zodanig in de rang van com mies te benoemen. Tegelijk wordt voorgesteld, dhr Louwerge ook als conservator van het Mu seum te benoemen. Gem. personeel krijgt gratificatie. Aan het personeel, in dienst der gemeente Vlissingen, zat ra goedkeuring door de Raad, een gratificatie van 20 jwrt. der grondsalarissen, die gelden van af 1 Juli j.l. worden toegekend. Herstel „Oranjemolen". De „Oranjemolen", dé enige, molen in Vlissingen, die een sie raad voor de omgeving is en zo wel 'het beleg door du- Engelsen in 1809 als de landing der geal lieerden in 1944 overleefde, is uit die laatste strijd ernstig be schadigd. te voorschijn, gekomen: De herstelkosten worden ge raamd op f6.150.Het Coll. v. Alg. Comin. v. d. Wederopb. heeft f2250,v :r herstel toe gezegd, doch f j eigenaar Iran slechts f600.voor zijn reke ning nemen. Waarschijnlijk zal het Rijk een derde der' herstel- kosten of f2050.— voor jajn re kening nemen, terwijl wellicht de Ver. „De Hollandse Molen" en de A.N.W.B. resp. flüOi— én f 50.zullen bijdsngen-. B- en W. stellen de Raad voor vs-n ge meentewege f700.— voor bet herstel te vertenen. Er blijft dan nog f485:over, ter dekking waarvan men zich zal- wenden tot de provincie en tot de Stich ting „Het Zeeuwse Landschap".

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2