De komend twee weken zijn beslissend voor Europa. De Benelux een factor van betekenis. De V. 8. wensen een federatief Duitsland. De Parijse conferentie tot een goed einde gekomen. Onverdeelde lof over haar samenwerking. De onderhandelingen in Indië. Nieuwe arrestaties in Roemenië. De V. 8. en het plan. Nieuwe Hongaarse Kieswet ondemocratisch? Zweeds diplomaat in Russische handen. Alle leden van nazi- organisaties worden gearresteerd. Gaan Duitsers en Japanners zelf voedsel halen? 0n%& taak in 9ndië. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Keerpunt bij Franse stakingen Verkiezingen in alle zones? Nieuwe opdrachten voor Clay. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- gtr. 70, Tet 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Er- is waarschijnlijk geen tijd perk in de geschiedenis aan te wijzen, waarin zoveel belangstel ling voor de" -Indische volken ppenbaar werd en waarin het Ne derlandse volk zich zo sterk van zijn verantwoordelijkheid tegen over die volken bewust was, als deze na-oorlogse tijd. Dit strekt ons niet tot eer, al stemt het daarnaast, zoals Dr J. A. C. Rullmann in „Horizon" opmerkt tot grote danoaarheid. „Al eeuwenlang, zo zegt hij verder, leeft Nederland onder de last van een grootse missie, een roeping Gods ten opzichte van de millioenenvolkeren daarginds. Oorlog en revolutie hebben deze missie onderbroken, maar wij zijn daarvan niet ontheven. Integen deel! Zij rust nog met meer klem dan. ooit op onze schouders". Wanneer wij omzien en ons af vragen, hoe Nederland in het ver leden zijn roeping heeft vervuld, „dan zullen wij met verbazing en beschaamdheid moeten vaststel len, dat Nederland in het alge meen en Christelijk Nederland in het bijzonder, wat het nu ook be weert, hoe het zfch ook aanklaagt om wat het naliet of prijst om wat het deed, in het verladen be angstigend weinig intéresse heeft getoond in degenen, die uitvoer ders waren van zijn roeping ten opzichte van de Indonesische vol keren". Er is wat groots verricht daar ginds, maar er is ook veel ver zuimd. Een klein groepje, enkele tien duizenden slechts waren het, op wier schouders de zware taak rusttte uitvoering te geven aan die gigantische opdracht. Heel gewone mensen waren het: amb tenaren, planters, militairen, handelaars, industriëlen. Hele maal geen keurcorps, al zijn er altijd velen geweest, die in het hart het levend besef droegen zaakgelastigde te zijn van Neder lands grootse missie. Zij stonden op de grens van die twee elkaar zo volkomen vreem de werelden en in hen voltrok Zich de gemeenschap, maar ook de verwijdering. Ieder oefende in vloed ten goede of ten kwade. Ieder sloeg bruggen of groef klo ven. Ieder bond samen of ver wijderde. „Zo ofnstreeks het begin van deze eeuw is een verblijdende kentering al duidelijker aan het licht getreden. Voor goed werd gebroken met de exploitatie-ge dachte. In steeds breder kring toonde Nederland Zich zijn zede lijke roeping bewust te zijn. Het ging het beste geven wat het had. Een groot werk werd begonnen: technisch, economisch, sociaal, cultureel. Een talrijke schare toe- gewijden uit alle lagen der bevol king van Nederland zette de schouderonder deze edele taak. Ook het Christelijke volksdeel ging nu niet alleen voor zending en missie, maar ook voor de bre dere taak zijn bijdrage leveren. Het had lang geduurd, maar nu ging het dan toch gebeuren". De vele belijdende Christenen, die zich in allerlei functie haar Indië begaven, toonden daar zich van hun Christelijke roeping be wust te zijn. Dat was een geweldige vooruit gang. Het kerkelijk leven bloeide op. Christelijke activiteit ontplooide zich op elk gebied. Er ontwikkel de zich een krachtige evangelisa tie-arbeid. Het Christelijk onder wijs ging met sprongen vóóruit. Jeugdwerk en sociale arbeid had den-veler aandacht. „Zeker, die. laatste bladzijde was de donkerste niet. Maar ook wanneer wij alles waarderen, wat aan goeds geschiedde dan moet ons toch van het hart en dat is de les die wij te leren hebben dat het verantwoorde lijkheidsbesef van Christelijk Ne derland zelfs toep ver Beneden peil was". Daarom, zo concludeert, Ds Rullmann, staan wij schuldig te genover deze volkeren en tegen over God, die ons riep en roept. Met deze erkenning, waartoe het verleden ons noopt, gullen wij -moeten beginnen, wanneer wij ons er rekenschap van gaan ge ven wat die roepihg van God, tfmdaag voor ons inhoudt. Nu onze belangstelling voor Indië zich momenteel in hoofd zaak richt op de politieke vraag •stukken, die daar aan de orde zijn, meenden wij goed te doen ook op deze kant van de zaak de aandacht te vestigen. ZEEUWSCH DAGBLAD 3c JAARGANG No. 695 Abonnementsprijs 8.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 17 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.40 u., onder 20.51 u. Maan op 4.21 u., onder 21.45 u. Nieuwe Maan 5.15 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds 3. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds M. VROEG IN DEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 18 Juli: 1.32 u. 2.19 m.,"13.55 u. 2.25 m. 3c opstellenwedstrijd rond Holland (Michigan) De zes eerste prijswinnaars van de opstellenwedstrijd, welke op de Amerikaanse middelbare schh- len en universiteiten is gehouden ter gelegenheid van het eeuw feest te Holland (Michigan, zul len als gasten der Nederlandse regering een bezoek van vier we ken aan ons land brengen. De gasten zullen de eerste twee dagen in Amsterdam vertoeven. De eerste officiële ontvangsten volgen dan op 21 Juli in Den Haag. Voorts zullen tochten worden gemaakt naar Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Lim burg (Margraten), Arnhem en dé Graafschap, het Westland, de Wieringermeér enz. Ook zal men deelnemen aan de tjalkentocht over het IJsselmeer en de Friese meren, welke in het kader van de zomercursus der Leidse universi teit wordt gehouden. Tenslotte zfln nog diverse bezoeken aan fa brieken, musea, concerten e.d. in het programma opgenomen. „De komende twee weken zullen beslissen of de economische conferentie voor Europa zal slagen of mislukken," zo verklaarde Dr H. M. Hirschfeld, plaatsvervangend leider van de Nederlandse dele gatie, tegenover Nederlandse verslaggevers. Het laatste zou voor Europa een ramp betekenen. Wil de conferentie slagen, dan moeten de ver tegenwoordigde landen bereid zijn hun nationale plannen te wijzigen, wanneer het plan voor geheel Europa zulks wenselijk maakt, aldus Dr Hirschfeld. Hij deelde mede, dat de deskundigen van de Bene- De Benelux <lie te Parys voor het eerst als een nanwverbonden groep is opgetreden; is .op de Parijse conferentie gebleken een factor van betekenis te zyn in Europese aangelegenheden. Dit werd algemeen verklaard na de sluiting van de vierdaagse organisatorische fase van de bespre- gingen. Op alle vergaderingen werd door een spreker uit naam der drie landen gesproken. lux ieder voor zich en allen tezamen het geheel zullen vertegenwoordigen. Zo kan b.v. een Neder landse afgevaardigde in een bepaalde commissie de hulp inroepen van Belgische of Luxemburgse ad viseurs. De huidige conferentie zal niet werken volgens het schema van de V. N., dat als te officieel en tijd rovend wordt beschouwd. Men zal op zakelijke wijze te werk gaan en alle pogingen in het werk stellen voor 1 September gereed te komen. Dinsdag was het de Belgische eerste-minister Spaak, die er op aandrong de nationale souvereini- teit niet te gebruiken in het be lang van een zelfzuchtige econo mische politiek. Dit geeft een aanwyzing voor de politiek van de Benelux bjj de verdere bespre kingen, die, naar verluidt, gericht zal zjjn op multilaterale handel en mogelijk op grotere interna tionalisering van het geld. Wij vernemen van leden van verscheidene delegaties, dat de Benelux een uitstekende indruk maakt, doordat zij blijk gaf van grote kundigheid bij economische vraagstukken en de conferentie tracht tot stand te .brengen. Een Deense afgevaardigde, sprekende namens de Scandina vische landen, die ook als een ge heel pptreden, zeide: „Dé Bene lux was schitterend. Zjj werkt in constructieve zin en werd door iedereen op de conferentie ge waardeerd". Ook van Britse en Franse zijde heeft men van zijn bewondering voor de 'Benelux doen blijken. Een Franse woordvoerder ver klaarde, dat Frankrijk geïnteres seerd is bij een uitbreiding van de samenwerking met de Bene lux. Een Nederlands woordvoerder heeft tegengesproken, dat een der Nederlandse afgevaardigden zich bij een verklaring aan de pers voorstander heeft verklaard van het betrekken van Duitsland bij het plan-Marshall, ofschoon Duitsland uiteraard een der kwesties vormt, die dienen te worden besproken. Enige persstemmen. In een commentaar op de zo juist afgelopen economische con ferentie te Parijs schrijft het Amerikaanse blad „New York Times", dat de eenstemmigheid op de conferentie een gevolg is van „het feit, 'dat de werkzaam heden niet door de obstructie van de Sowjet-Unie zijn gehinderd' hoewel het blad er tevens op wijst, dat de afwezigheid der Sowjet-Unie het bestaan van twee tegengestelde werelden heeft geaccentueerd. De „New York Herald Tribune" wijst op bet belang van Mars hall's waarschuwing. „Deze houdt geen oorlogsverklaring in", aldus het blad, „doch veeleer een open lijke aanvaarding van de politie ke en economische strijd, die de Sowjet-Unie op ondubbelzinnige wijze aan de democratisch-kapi- talistische mogendheden heeft opgedrongen". Charles Dumas schrijft in het Franse Socialistische blad „Le Populaire" over de gelukkige af loop der conferentie en in het bij- -zonder wijdt hij zijn aandacht aan Bevin's verklaring, dat het Britse Gemenebest bereid is zijn mede werking te* verlenen aan de we deropbouw van Europa. „Le Populaire" en „Le Combat" daarentegen tonen zich nog gere serveerd teft aanzien van de kwesties, die het Ruhrgebied en de steenkoolleveranties vormen, in welke opzichten zij ck; houding van Amerika vrezen. Duitsland en de conferentie. De plaatsvervangende militai re gouverneur van de Amerikaan se zone, generaal Major Keating, heeft verklaard, dat een delegatie van de Westelijke zones van Duitsland waarschijnlijk „op la tere tijd" de economische bespre kingen te Parijs zal bijwonen. De Amerikaanse autoriteiten hebben er van afgezien een dele gatie van de Amerikaanse zone naar Parijs af te vaardigen, daar zij van oordeel zijn, dat de voor bereidende besprekingen beter sgmder aanwezigheid van Ameri kaanse functionnarissen zouden' kunnen plaatshebben. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft beslo ten een onderzoek in te stel-" len naar de beschikbare Amerikaanse hulpbronnen voor de ten uitvoerlegging van het plan-Marshall. De leider van de Republikeinse fractie, Eaton, die tevens voorzitter is van de commis sie voor buitenlandse betrek kingen, heeft besloten een motie in te dienen, krachtens welke een speciale commissie van onderzoek, bestaande uit 19 leden, zal worden samen gesteld, voordat het congres op reces gaat. De slot-tekst van de nieuwe Hongaarse kieswet, die door het Hongaarse kabinet tijdens een bijzondere vergadering is goed gekeurd, sluit als candidaten in de komende verkiezingen uit, al degenen, die sinds 1936 afgevaar digden van regeringspartijen ge weest zijn. Toegelaten worden af gevaardigden van regeringspartij en, die afgevaardigden waren tij dens de regering vanGoemboes, Hongaars eerste minister van 19321936. Dit houdt in, dat Sulyok, leider van de Hongaarse Vrijheidspartij geen candidaat kan zijn. Leden van ontbonden fascistische organisaties en per sonen, die ten tijde van de ver kiezingen geïnterneerd zijn of zich in arrest bevinden, Jmnnen kiezen noch gekozen worden. Al le partijen, die bij de verkiezingen van 1945 mochten stemmen, mo gen aan de komende verkiezingen deelnemen. De partijen, die niet aan de verkiezingen van 1945 deelnamen en aan de komende willen deelnemen, moeten aanbe velingen tonen. Zestien Zweedse organisaties met een gezamenlijk ledental van een millioen hebben een verzoekschrift aan de Sowjet- Russische gezant te Stockholm gezonden, waarin zij aandringen op vrijlating van de Zweedse diplomaat Wallenberg, die, naar verluidt in 1945 te Boedapest door het Russische leger is ge vangen genomen. De Zweedse regering heeft reeds herhaalde malen naar Wallenberg, die voor liefdadig werk in Hongarije vertoefde, ge ïnformeerd, doch zonder resul taat. De Russische autoriteiten hebben slechts verklaard, dat voor Wallenberg en diens bezit tingen zou worden gezorgd. Een Oostenrijker heeft echter medegedeeld, dat tijdens zijn Russische gevangenschap Wal lenberg in de cel naast de zijne was opgesloten en "dat deze was gearresteerd, omdat de Russen hem wilden ondervragen over beweerde onderhandelingen ten behoeve van Engeland en Ame rika met betrekking tot de ca pitulatie van Hongarije. Campagne van Britse communisten. "De Britse communisten zijn een campagne begonnen tegen de „Marshall-politiek" van de Labourregering. Na artikelen in deze geest van de hand van de secretaris der partij, Harry Po- litt, en de economische deskun dige J. R. Campbel in de „Daily Worker" heeft het partijbestuur thans in een officiële verklaring de „Marshall-politiek" in ver band gebracht met de' Britse dollarcrisis. Het verzoekt vervanging van de ministers Bevin en Morrison, die de „archltectèn van de ramp" worden genoemd. Britse kranten krijgen minder papier. Met ingang van 21 Juli mogen de Britse dagbladen in niet gro tere omvang verschijnen dan vier pagina's, tenzij door inkrimping van de oplaag de nodige hoeveel heid papier wordt bezuinigd. Te vens zal de prijs van het papier worden verhoogd van 32 tot 37 pond 10 sh per ton, zulks voor de lichtste soort. Op deze wijze zal in de komen de zes maanden voor een bedrag van ruim een millioen .pond st. aan dollars worden bespaard. Generaal Glay, de Amerikaan se militaire opperbevelhebber in Duitsland, heeft bevolen, dat alle vroegere leden van te Neu renberg misdadig verklaarde Nazi-organisatie onmiddellijk worden gearresteerd en geïnter neerd, 'althans voor zover zij nog niet voor een zuiverings rechtbank zijn verschenen, al dus het Duitse persbureau Dena Volgens de nieuwe kieswet zul len een aantal nationale zetels, cBh het hele land vertegenwoordi gen, beschikbaar zijn. Indien de partijen, die de huidige regerings coalitie vormen, en bloc stemmen en 60 pet. van de stemmen in het gehele land verkrijgen, zullen zij automatisch 80 pet. van deze ze tels krijgen. Indien zij 65 pet. van de stemmen behalen, zullen alle nationale zetels" haar toevallen. Het nieuwe parlement, dat de huidige Nationale Vergadering vervangen zal, zal uit een enkele kamer bestaan. Vijftienduizend arbeiders van de Cifroën autofabrieken heb ben besloten weer aan het werk te gaan na drie weken lijdelijk verzet en drie weken staking. De' eerder genomen beslissing van de ambtenaren in staats dienst om de voorgenomen sta king uit te stellen wettigt het geloof, dat de georganiseerde ar beiders er hoe langer hoe min der voor gevoelen de reeks sta kingen voort te zetten, die de neiging hebben meer een poli tiek wapen te worden dan een middel ter verkrijging van eco nomische verbeteringen. Een aanwijzing voor het feit, dat de stakingen onpopulair wor den, niet alleen bij het publiek, doch ook bü de rechtstreeks be trokkenen, is gelegen in de om standigheid dat de communis tische pers er bij het parlement op. heeft aangedrongen verdere concessies aan de - ambtenaren te doen, daar het gebruik van het stakingswapen in dat geval zou worden betreurd. Binnen de vakbeweging komt men meer en meer in yerzet tegen de politieke invloed. Een. deel van de postbeambten heeft reeds een onafhankelijke organi satie gesticht, die niet is aange sloten bij het algemeen vakver bond, waarin de communisten overheersende invloed hebben. 1600 arbeiders van de Delahaye motorfabrieken hebben even eens besloten het werk te her vatten. «4* Te Eaarn is Maandag het huwelijk voltrokken tussen zuster Anna Clara H'üidekoper, de verzorgster van onze prinsesjes tijdens 'de geboorte van prinses Marijke en de heer U. Cavius. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet fungeerden als bruidsmeisjes. Meer optimistische verwachtingen. Een correspondent van Aneta, die de reis van de republi keinse ministers van Batavia meemaakte, seinde uit Djokja, dat men de voorstellen betreffende de gemeenschappelijke gendarmerie en de staking der vijandelijkheden, welke Dr van Mook aan Sjarifoeddin overhandigde, als redelijk kwalificeerde en dat men optimistische verwachtingen had. Treinontsporing. Te Amsterdam is gistermorgen een ledig eiectrisch treinstel ont spoord, met het gevolg, dat ver schillende treinen „aanzienlijke vertraging hadden. Tegen de middag was de dienst weer nor maal. Reuter verneemt te Boekarest, dat gedurende de laatste 24 uur ongeveer 10 led.en van de oppo sitie in Boekarest en in de pro vincies zijn gearresteerd. Dr Ju lius Maniu, leider van de Natio nale Boerenpartij van Roemenië behoort ook tot de gearresteer den. Andere gearresteerde leiders van de boerenpartij zijn: Micha- lache (vice-voorzittëb)Nicho las Penasco (algemeen secreta ris) en echtgenote; Lazar en Calandino (beiden ex-ministers) en hun echtgenoten. De gebouwen van de Natio nale Boerenclub en van „drep- tatess", het blad van de Natio nale Boerenpartij, zijn door de politie bézet. De 74-jarige Maniu is zowel de stichter als de leider van de Roemeense boerenpartij. Van 1928—1930 en van 1932—1936 was hij minister-president; in 1944 plaatsvervangend minister- -president. Hij is de voornaam ste leicjer van de oppositie sinds in 1945 de communistische rege ring van Peter Groza werd in gesteld. Naar verluidt heeft Maniu Dinsdag gezegd: „De Roemeense regering, heeft, sinds zij tegen wil van het volk de macht in handen heeft genomen, niets an ders gedaan dan de gevoelens van de belangen van de bevol king kwetsen. De vrees is ge rechtigd, dat zij ook thans al leen met de door haar zelf "en haar beschermer? gestelde doel einden rekening zal houden". Arrestaties te Nathanja. Tijdens de nasporingen te Nar thanja naar de twee Britse ser geants, die Zaterdag ontvoerd zijn, is een vooraanstaand Joods verzetsman gearresteerd-. 10 an-" dere Joodse verzetslieden, die reds lang gezocht werden, en 68 verdachte verzetslieden zijn door de politie gedetineerd. Men heeft nog geen spoor van de ver miste militairen gevonden. De minister van Economische Zaken, Dr A. K. Gani, verklaar de tegenover Aneta, dat hij waarschijnlijk binnen enkele da gen de reis langs de demarca tielijnen van Sumatra zal aan vangen, terwijl de andere repu blikeinse autoriteiten de gebie den op Java voor hun rekening zullen nemen. Een republikeins woordvoer der verklaarde tegenover Aneta dat van het resultaat der kabi netszitting te Djogja in grote mate zal afhangen of de onder handelingen zullen worden voortgezet. Men hoopt, dat Sja rifoeddin zelf mede naar Batavia zal terugkeren.- In Djogja zal het werkcomité van het (voorlopig parlement), op de hoogte worden gesteld, terwijl tevens met de militaire leiders overleg zal worden ge pleegd over de Nederlandse voorstellen betreffende de geza menlijke gendarmerie. Nog geen beslissing genomen. Uit Djokjakarta wordt geseind, dat ten aanzien van de laatste voorstellen van Dr van Mook inzake een gemeenschappelijke gendarmerie en het staken der vijandelijkheden, nog geen be slissing is genomen. Vandaag zou Sjarifoeddin het te nemen besluit zelf naar Bata via overbrengen. Gistermorgen kwam het repu blikeinse kabinet in spoedverga dering samen met het werkco mité van het K.N.I.P. bijeen. De ze zitting werd te 12 uur ge schorst waarna de partijminis ters hun besturen omtrent het besprokene op de hoogte stel den. In de middag werd de ka binetszitting voortgezet, echter ditmaal zonder het werkcomité van het K.N.I.P. Uit zeer betrouwbare republi keinse brorf verneemt Aneta, dat hét kabinet-Sjarifoeddin zich niet zal kunnen handhaven, in dien de Nederlandse voorstellen zullen worden verworpen. Verklaring van Sjarifoeddin. Sjarifoeddin heeft in Djokja tegenover Antara verklaard, dat in eerste instantie de politieke zaken moesten worden beslecht, terwijl de gendarmerie en de Albanees dementi. Het Albanese tel. ag. heeft volgens radio Moskou ontkend, dat eén internationale brigade uit Albanië zij aan zij met Griek se guerilla-strijders vecht. De desbetreffende berichten worden „fantastische geruchten, van alle grond ontbloot" genoemd. Zoals reeds eerder gemeld is, heeft generaal Lucius Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse zone van Duitsland nieuwe instructies uit Washing ton ontvangen, welke te Berlijn gepublceerd zijn. Clay krijgt uit gebreide bevoegdheid om er naar te streven de economische een heid met de andere zones tot stand te brengen, zolang als men nog niet .besloten heeft tot prac- tische maatregelen om Duitsland als een economische en politieke eenheid te behandelen. Een goed georganiseerd en ge lukkig Europa, aldus luidt deze instructie, heeft een economische van een veilig en productief Duitsland evenzeer nodig als de noodzakelijke beperkingen, wel ke garanderen, dat Duitsland zijn vernietigd militarisme niet kan doen herleven. De taak van Clay bestaat daar om vooral in het helpen leggen van een economische en gaeda- gogische grondslag voor een ge zonde Duitse democratie. In het aanmoedigen van waarlijk de mocratisch streven en in het te gengaan van activiteit, wélke een gevaar zou betekenen van een waarlijk democratische ont wikkeling. De instructie bespreekt ook zelfbestuur van Duitsland, zui vering en godsdienstige en cul turele kwesties. De Amerikaan se regering is van mening, dat het oprichten van Federale Duit se staten in geheel Duitsland en de- vorming van een centrale Duitse regering met een welom schreven en beperkte bevoegd heid het beste past Hbfj een op bouwende ontwikkeling van het politieke leven. Zij wil niet historisch gegroei de vormen en haar eigen demo cratie en sociale orde naar Duits land overplanten noch andere buitenlandse vormen. Overmati ge centralisatie van de regering verwerpen de V.S. Tenslotte is de Amerikaanse regering er van overtuigd, dat in het kadre van bovengenoemde grondbeginselen de beslissing over de uiteindelij ke constitutionele vorm van het leven in Duitsland aan de Duit se bevolking kan worden over gelaten welke, in overeenstem ming met de democratische be ginselen vrijelijk zal beslissen. Clay heeft ook opdracht ge kregen aan te dringen op het houden van verkiezingen in ge heel Duitsland onder snpervisie van de vier mogendheden. Verder heeft Clay opdracht gekregen het programma van de vervolging van oorlogsmisdadi gers zo spoedig mogelijk af te werken, arrestaties tot de drin gendste gevallen te beperken en zijn veto op Duitse wetten al leen uit te spreken, wanneer de ze in tegenspraak zijn met de besluiten van het militair be stuur. Clay moet in de geallieerde be stuursraad aandringen op een zo spoedig mogelijke vrijlating van Duitse krijgsgevangenen en de Duitsers zoveel mogelijk toe staan naar een andere zone te verhuizen. Tenslotte moet het militair be stuur Duitsland bijstaan bij het vestigen van een gezonde handel met het buitenland. Duitse ex port en Duitse diensten ten bate van andere landen moeten met uitzondering van herstelgoedéren volledig worden betaald,, zodat de geqorloojde import bekostigd kan worden. De Amerikaanse regering is van mening, dat de bevolking van Duitsland nadat de industrie voor de herstelbetalingen is ont manteld, niet het recht moet worden ontzegd om haar econo mische potentie te ontwikkelen teneinde een hogere levensstand aard te verkrijgen, het een en ander in overeenstemming met de. te Potsdam opgestelde eisen tot demilitarisatie van Duitsland. staking van de vijandelijkheden van tweede importantie zijn en vanzelf geregeld kunnen worden als de politieke problemen op gelost zijn. Onderhandelingen met het buitenland". Nu met de president van de Philippijnen. De vorige wegk kondigde de republiek aan, dat zij ter inwil liging van de Nederlandse eisen haar minister Salim uit de Ara bische landen had teruggeroepen. Tegelijkertijd echter blijkt zij onderhandelingen met de Philip pijnen te voeren. Ass. Press seint uit Manilla, dat de president der Philippijnen Roxas een onderhoud heeft ge had met vertegenwoordigers van de republiek Indonesia. Hij ver klaarde", daat de Philippijnen be reid zijn, nauwe economische be trekkingen met de republiek te onderhouden, daar beide landen buren zijn en veel gemeen heb ben. Dr Soemitro, president van de Indonesische Bank- en Handel- Mij, maakt deel uit van deze de legatie, welke van de president en afschrift van de grondwet der Philippijnen met een autogram van Roxas ontving ter overhan diging aan Soékarno. De minister van Oorlog, Pat terson, heeft bij het congres een voorstel ingediend om machti ging te verlenen voor de beman ning en het in de vaart brengen van- opgelegde Amerikaanse Li- berty-schepen door Duitse en Japanse bemanningen met het oog op het ver voer, van voedsel naar deze landen. ëet plan is oorspronkelijk af komstig van oud-president Her- bert Hover, die het deed in zijn verslag aan Truman na zijn eco nomische missie na,ar Oostenrijk en Duitsland. Het departement van Oorlog raamt, dat het in de .vaart brengen van 75 Liberty- 'schepen door de Duitsers in het eerste jaar een besparing voor Amerika' zou kunnen opleveren van minstens 14.000.000 dollar. De import van textiel in Europa. De president van de Ameri kaanse Textile Export Organisa tion, die zojuist van een reis „oor Europa, welke 2 maanden heeft geduurd, in Amerika is terugge keerd, heeft medegedeeld, dat als gevolg van het tekort aan dollars in West-Europa in bijna elk land zeer weinig deviezen beschikbaar worden gesteld voor de import van katoenen goederen. Hij ver klaarde, dat de Belgische fabrie ken of9 een bevredigend peil wer ken, terwijl de Belgische indu striëlen reeds plannen makgn voor de toekomst. Hij deelde verder mede, dat de Nederlandse fabrieken in de om geving van de Duitse grens ern stig zijn beschadigd en. slechts in langzaam tempo worden hersteld. Maandag kwamen te Lubeck alle militaire gouverneurs van de Britse bezettingszone bijeen, ten einde een driedaagse conferentie te houden. DE BILT ZEGT: Kans op onweer in het Zuiden. Voor het Noorden van het land: Warm weer. Vrijwel nergens on weer. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Voor het Zuiden van het land: Vrij warm weer met meer be wolking en hier en daar onweer. Wind aanvankelijk uit Oostelijke richtingen .later veranderlijk;

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1