De Benelux het goede voorbeeld voor Voortgezette besprekingen te Batavia. Geen overeenstemming bereikt. V. S.-congresleden wensen isolatie van Oost-Enropese landen. Europese samenwerking. Conferentie heeft een gunstig verloop. Nederland geeft volledige medewerking. de conferentie aanwezig. Geen Amerikaans graan naar Tsjecho-Slowaküe Doelmatige hulp der V. S. kan Europa voor communisme behoeden. Toestand van Griekenland verslechtert snel. Atoombommen moeten vernietigd worden. Tweespalt in de econonlsGlie oommissie. Trekken Amerikaanse troepen weldra terug PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG H JULI 1947 Stemming in Nederlandse kringen verre van optimistisch. Marshall: Parijs is een veelbelovende inzet. Roemenië wijst Brits protest af. I Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- gtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Kemtii deJt feyuiielen. Het is a 1 t 'j d nodig, maar inzonderheid in deze tijd nu al lerlei verwarrende leuzen wor den aangeheven, te letteh op de beginselen. Beginselen zijn toch maar niet dorre formuleringen of dode ab stracties, maar levende./krach ten, die, uit welke bron van energie ook gesproten, doorwer ken in de wereld van de geest en van daaruit hun invloed doen gelden in de wijdere kring van het leven. Overal wordt de weg van de mens bepaald door een begin sel, dat tevens beslist over het einddoel. Want een be gin is steeds een begin van een einde. En daarom van zo allesbeheersende betekenis. Dit wordt echter volstrekt niet altijd ingezien. Er zijn men sen die in de eerste plaats let ten op de dingen die zijn aan de oppervlakte en die daarom veel waardering, soms zelfs be wondering hebben voor wat mis schien een schonen schijn heeft, terwijl het in werkelijkheid voert en moet voeren naar het verderf. Dat is, als men hier van kracht mag spreken, de kracht geweest van het nationaal-sgcialisme. Er zijn velen geweest het blijkt slag op slag uit de versla gen van de zittingen der tribu nalen die zich door de s e h ij n, door oppervlakkige leu zen hebben laten leiden, zonder, ondanks de menigvuldige waar schuwingen, te letten, op de be ginselen waaruit het leefde en die tot een zo noodlottig einde hebben geleid. Beginselen werken door. Een beginsel is niet alleen idee, maar kracht Het is jammer dat dit maar al te veel uit het oog rfrordt ver loren. Daaruit is het te verkla ren, dat er nog altijd zoveel Christenen zijn, diehun heil zoeken b.v. bij de Partij van de Arbeid of die zich zeer op hun gemak gevoelen in ben z.g. neu trale of algemene organisatie op maatschappelijk gebied, terwijl zij aan een organisatie die zich wil laten leiden door de begin selen van Gods Woord geen be hoefte schijnen te hebben. Ter verdediging wordt dan vaak aangevoerd, dat men niet al te consequent behoeft te zijn. Maarde beginselen wer ken door. Wij zien dat niet al tijd, althans niet altijd onmid dellijk. Maar het gebeurt niette min. Zeker, er zullen er in derge lijke partijen en groepen altijd zijn, die met goede bedoelingen ten opzichte van godsdienst, kerk en school, vervuld zijn. Maar niet hun goede bedoe lingen zijn beslissend, maar de kracht van de beginselen, die onweerstaanbaar in een bepaal de richting drijven Noodzakelijk is daarom de be ginselen te kennen De eigen beginselen in de eerste plaats. Maar ook de be- gfhselen waaruit anderen leven. Alleen dan is een juiste be oordeling mogelijk. M yalatideeA De te Batavia veschijnende „Nieuwsgier" schreef gisteren, de huidige stand van zaken belichtend, „dat het vanzelf spreekt, dat het locaal militair optreden yan republikeinse zijde, waarvan de steeds toenemende berichten, vooral uit het Ban- doengse en Buitenzorgse, melding maken, niet op last van Djokja ondernomen wordt. Dit schandelijk bedrijf wordt ondernomen "dwars tegen de na drukkelijke lastgeving van de verantwoordelijke republikeinse autoriteiten in. Het spreekt evenzeer vanzelf, dat dit de situatie niet meer ac ceptabel maakt. Het bewijst slechts, dat de republiek haar eigen mensen niet in de hand heeft, hetgeen liet juiste uit gangspunt vormt van een aantal Nederlandse verlangens voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid". Soekarno heeft de vorige week zijn telkens herhaald ik garan deer! laten horen. Maar het wordt nu wel duide lijk, wat trouwens niet onbekend was, dat hij niets te garanderen heeft. Hij wist wel de revolutionnaire hartstochten te prikkelen maar hij heeft niet de macht de door hem ongeroepen geesten te leiden. Moge onze regering eindelijk verstaan, wat in dezeh haar plicht is en aan terreur en bandi tisme met krachtige hand een einde- maken. De Hongaarse verkiezingen. Radio Moskou KBeft medege deeld, dat geen afgevaardigden of leden van de Hongaarse partij van „Nationale een'-eid" of van de partjj voor „Hongaars leven" candidaat gesteld zullen worden bij de verkiezingen in September aanstaande. De vier coalitie-partijen Kleine Boeren, Sociaal-democra ten, Communisten en Nationale Boerenpartij hebben besloten een verkiezings-unie te vormen en een gemeenschappelijk pro gram uit te werken. Volgens de nieuwe kieswet zullen alle bur gers, die de leeftijd van twintig jaren bereikt hebben, kunnen stemmen. 3e JAARGANG No. 694 Abonnementsprijs 3.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 6 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. E. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds K. SLOFSTHX te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang ran Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.39 u., on der 20.52 u. Maan op 3.06 vl, onder 21.00 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 17 Juli: 0.39 u. 1.99 m., 13.03 u. 2.09 m. Charles Ogan van de New York Times is van oordeel, dat de een heid van de lage landen t.a.v. het plan-Marshall de hoop doet groeien in het ontstaan van een groter blok. „Ondanks de nauwe samenwerking van België, Nederland en Luxemburg", aldus Ogan, „is hun houding op de conferentie van Parijs coöperatief en niet obstructief. Grotere mogendheden juichen de Benelux-comhinatie toe. Daar Noorwegen, Zweden en Denemar ken in de meeste kwesties dezelfde opvattingen huldigen, zouden de grote mogendheden graag zien, dat zij het voorbeeld van de Benelux volgden. Ofschoon het niét officieel verklaard wordt, is het bekend, dat zjj hopen, dat de Benelux en de Scandinavische landen zich tot een groej) van zcs landen zullen verenigen. Indien zulk een groep uit eindelijk tot stand zou komen, zou zjj de „harde buitenkorst" van landen aan de West-rand van Europa vormen. Andere landen zou den dan weldra de voordelen, die voortvloeien uit het economisch De Parijse conferentie ter bespreking van het Marshall-plan. Een samengaan met naburige landen inzien, zodat de korst zich snel ov/erzicht in de zaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken te verder op het Europese vasteland zou uitbreiden. Parijs, tijdens de openingszitting ter bespreking van de Europese ii i- i i economische coöpèratie. Afgevaardigden van 16 landen waren op Ten paleize Rijswijk zijn gis teren besprekingen gevoerd tus sen dr van Mook, de commissie- generaal en dr Koets en dr RBfc Idenburg enerzijds en de mi nisters Sjarifoeddin, Gani, Se- tyadjit en Leimena anderzijds. Deze besprekingen duurden ruim twee uur. Aneta verneemt, dat van Ne derlandse zijde hierbij nogmaals met nadruk gewezen is op de onbevredigende toestand rond.- om de demarcatielijnen en op de noodzakelijkheid, dat hierin on verwijld verandering wordt ge bracht. Aneta verneemt, dat de repu blikeinse ministers morgen per vliegtuig naar Djocja zullen ver- Naar Reuter meldt, zullen En geland en Frankrijk zeer waar schijnlijk elk in de verschillende commissies vertegenwoordigd zijn, waardoor §lëehts drie plaat sen voor de 14 andere landen overblijven. Evenals de Benelux-groëp, zul len, naar verwacht wordt, ook de drie Scandinavische landen één groep vormen en aldus gezamen lijk naar het lidmaatschap der commissies dingen. Een Oostenrijkse woordvoerder verklaarde, dat Oostenrijk erop aan zal dringen, dat de vier tech nische commissies elk uit ten minste zes leden zullen bestaan. Nederland zal volledig medewerken. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft tijdens een interview met de verslaggever van het A.N.P. verklaard, dat Nederland zijn volledige medewerking zal ver lenen, in de eerste plaats als lid van de Benelux en in de tweede plaats als deel van Europa, aan het zoeken van een oplossing voor de huidige economische si tuatie in Europa door middel van opbouwend werk. Men verwacht, dat de Benelux in de tweede en belangrijkere fase, welke ingaan, wanneer de samenstelling der commissies is aangenomen en deze mét haar werk beginnen, het initiatief zal nemen met het indienen van concrete voorstellen. Vijf commissies ingesteld. De werkcommissie van de Parijse conferentie heeft 5 commissies ingesteld. In twee van deze com missies heeft Nederland zitting. De ingestelde commissies zijn de volgende: Een uitvoerende commissie van samenwerking. Leden: Engeland, Frankrijk, Italië, Noorwegen en Nederland. Commissie voor voedsel en landbouw. Leden: Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Eire, IJsland, Italië, Nederland en En geland. Commissie voor ijzer en staal. Leden: Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Engeland en Turkije. Commissie voor vervoer. Le den: België, Frankrijk, Noorwe gen, Portugal, Engeland, Zwit serland en Turkije. Commissie voor brandstof en energie. Leden: Oostenrijk, Bel gië, Denemarken, Frankrijk, Griekenland; Italië, Engeland, Zweden en Zwitserland. Alle 16 landen hebben verte genwoordigers in de werkcom missie. Iedere commissie zal haar eigen leden kiezen. De voorzitter van de commissie van samenwer king zal tevens optreden als. voor zitter van de uitvoerende com missie van vijf. De commissie van samenwerking zal permanent verantwoordelijk zijn voor de conferentie als geheel. De voor stellen van Alphand ((Frankrijk) voor de benoeming van de boven vermelde landen in de verschil lende commissies werden in de werkcommissie zonder wijziging aangenomen, nadat gelegenheid was gegeven tot vrije discussie. Zij Waren de vrucht van drie da genlange intensieve besprekingen binnen en buiten de muren van het conferentie gebouw. Het aantal leden van de uit voerende commissie van samen werking heeft men tot vijf be perkt, opdat de coördinatie van het werk der technische commis sies met spoed en doelmatig kan geschieden. De leden zijn zo gekozen, dat risch tegengesproken, dat de zowel de Scandinavische- eiT de Russen officieel en officieus zou- Beneluxgroep als de grote mo gendheden zijn vertegenwoordigd. Italië, welks economische positie representatief is voor die landen, welke economisch gesproken naar Oost en West gekeerd zijn, ver tegenwoordigt de groep, waar ook Oostenrijk, Turkije en Grie kenland toe behoren. De samenstelling van de vier technische commissies berust in de eerste plaats op de overwe ging, welke landen het meeste be lang hebben bij de desbetreffende afdeling. De Benelux en het plan Marshall. In het Nederlands verschijnen de blad „Economische en Statis tische berichten", schrijft Mr K. P. van der Mandele met betrek king tot het Marshallplan o.a. het volgende: •„Nederland zal de leiding nemen van de „Rhine and Ruhr Valley Corporation" en zal deze in de delta van de Rijn, in Rotterdam oprichten. De „Gazet van Antwerpen" laakt deze zinsnede en merkt hierbij op: Er kan slechts sprake zijn van eên Belgisch-Nederland se leiding en waar de zetel zal zijn kan later worden uitgemaakt. Wij willen echter vooral de ver keerde geest signaleren, die uit het geschrevene naar voren komt. Benelux is niet bedoeld als een instrument om van Den Plaag uit België te exploiteren. Het han- delsaccoord -ss voor België geen voordelige zaak en met een ho ger ideaal voor ogen is Neder land de helpende hand toegesto ken. Dit gebeurde ook reeds voordat het accoord tot stand was gekomen. Polen en de conferentie. Een woordvoerder van de Poolse Ambassade te Londen heeft verklaard, dat Polen moge^ lijk zijn houding ten aanzien van het plan-Marshall zal wijzi gen, indien de organisatie, die door de economische conferentie te Parijs zal worden gesticht, haar werkzaamheden in het ka der van de V.N. zal verrichten: Indien de V.S. bereid zouden zijn te helpen bij de wederop bouw van landen als Polen, al dus de - woordvoerder, „zullen wij maar al te graag onmiddel lijk willen onderhandelen en in lichtingen verstrekken". Oostenrijk en Parijs. De persdienst van de Oosten rijkse kanselarij heeft catego- den hebben te kennen gegeven, dat de Russische zone van Oos tenrijk niet dient te worden be trokken bij de economische con ferentie te Parijs af bij de jong ste steunovereenkomst met Ame rika. Ondanks dit officiële dementi meent men te weten, dat gene raal Koerasof, de Sowjetrussi- sche bevelhebber in Oostenrijk, bondskanselier Eigl er van in kennis heeft gestéld, dat de Sow- jej-Unie de jongste steun over eenkomst met de V.S. niet als wettig öf bindend voor de Sow- jetregering kan opvatten. Figl zou geantwoord hebben, dat de regering van Oostenrijk de situ atie binnenkort zal bespreken en haar beslissing zal bekend mar ken. „Humanite over de conferentië. Terwijl het merendeel van de Franse bladen zich gunstig uit laat over de spoed, waarmede de conferentie te Parijs over het plan-Marshall voortgang maakt, schrijft de communistische „Hu manite": „Wat is het resultaat van deze spoedbesprekingen Twee bedreigingen voor de veilig heid van Frankrijk. Ten eerste is de deur opengelaten voor Franco en ten tweede heeft Nederland gepleit voor invoeging van West- Duitsland in het plan-Marshall. Hoe kan dit zich verstaan met de schadevergoedingen? Hoe kun nen wij van een opleving van de Duitse zware industrie in het Ruhrbekken iets anders verwach ten dan een verschrikkelijke be dreiging voor onze veiligheid? Nader wordt uit Batavia geseind: De be spreking duurde anderhalf uur. Overeenstem ming werd niet bereikt, noch ten aanzien van de gezamenlijke gendarmerie, noch ten aan zien van het staken van de vijandelijkheden rondom de demarcatielijnen. Vliegtuigongeluk te Vichy. Een vliegtuig van de lijn Parijs Algiers is bij de "landing op het vliegveld van Vichy in brand ge raakt Een passagier kwam hier bij om het leven, terwijl 18 an deren zwaar werdengewond. De Amerikaanse minister van landbouw, Anderson, heeft met betrekking tot de tussen de Sow jet-Unie en Tsjecho-Slowakije ge tekende graan-overeenkomst ver klaard, dat Amerika thans nietJ-wórden, overweegt voedsel naar Tsjecho- Slowakije te zenden en niet van plan is graan te verschepen naar landen, die van andere zijde ruim worden bevoorraad. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de conferentie van gouverneurs der afzonderlijke Ameri kaanse staten verklaard, dat Amerika zijn „onberekenbare inzet" in Europa moet beschermen door meer economische hulp te bieden, daar het Europese continent zich anders van de democratie zal afwenden. „Er is geen vermaledijd feit, I moesten volbrengen of moesten dat er op wijst, dat dit land thans toezien, dat de regeringen van op een tweesprong staat in zijn betrekkingen tot zijn traditionele vrienden onder de volken van de oude wereld", aldus Marshall. Zonder de Sowjet-Unie met na me te noemen zeide Marshall, dat de V!S. hun taak, de Europese landen weer op de been te helpen In Griekse regeringskringen wordt verklaard, dat er thans in het Grieks-Albanese grensgebied om de stad Koritza twee veld slagen woedden. In allerijl worden over land en door de lacht troe pen uit Athene aangevoerd om het garnizoen van Koritza te ver sterken. In latere berichten, die te Athene binnenkomen worden eerdere meldingen, dat een „internationale brigade" in de gevechten is ge wikkeld, tegengesproken, doch men bevestigt, dat Albanezen aan de aanval deelnemen. Naar het officiële Griekse pers-1 heidsraad verzocht spoedig een bureau meldt, zijn de Griekse re- beslissing te nemen inzake de geringstroepen bij Koritza tot de aanval overgegaan en hebben zij thans het initiatief in handen. Ook, de plaatselijke comman dant ^te Koritza verklaarde, dat hij voldoende troepen heeft om de situatie in de hand te houden. Grieks beroep op Veiligheidsraad. Griekenland heeft de Veilig- De economische isolatie van de landen, die niet wensen deel te nemen aan het plan-Marshall tot herstel van Europa en niet op andere wijze met Amerika willen samenwerken is geëist door drie republikeinse congresleden in de V.S. Eèn afge vaardigde uit Ilinois drong aan op het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet- llnie en op isolatie van dat land tot het bereid is samen te werken. Een afgevaardigde uit dezelfde staat wenste alle landen, die niet aan de econo mische besprekingen te Parijs willen deelnemen, uit te sluiten van het Amerikaanse hulpprogram voor door de oorlog verwoeste landen. Het derde congreslid heeft Truman verzocht alle steun aan weigerachtige landen te staken. Balkankwestie, daar de toestand de laatste tijd snel is verslech terd. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad wijst de Griekse vertegenwoordiger, Den- dramis, er op, dat „leidende per soonlijkheden van de Griekse communistische partij zich in Al banië en Joego-Slavië bevinden met het doel een rebellenregermg te vormen. Roemeens antwoord op Brits protest. Volgens een bericht van het Sowjet-Russische persbureau uit, Boekarest heeft de Roemeense regering in antwoord op een Brits protest van 25 Juni tegen dé arrestatie van leden der oppo sitie en hun gevangenhouding on der jammerlijke omstandigheden verklaard, dat zij zich geen wet gevende en administratieve maat regelen door een vreemde staat kan laten opleggen. Verder "vermeldt het antwoord, dat het vredesverdrag, waar in de Britse nota naar wordt verwezen, andere staten niet het recht geeft van controle op en interventie in de aangelegenheden van Roeme nië, en anderzijds Roemenië de verplichting oplegt om maatrege len te nemen tegen' een organisa tie, welke aan de V.N. vijandige propaganda voert deze landen zich verwijderden van beginselen, die strookten met de mocratie. Het herstel-program, waarvan men vermoedelijk aan het eind van dit jaar de voorlegging aan het Congres in Januari zou voor stellen, zou „ten volle yerepig- baar zijn met onze nationale be langen en toeh eveneens reke ningen houden met de onbereken bare belangen, die dit land heeft b(j het behoud van de Europese beschaving". Velen beweerden, dat de vroe gere acties om de Europese lan den te helpen „halfslachtig en De subcommissie van de V.N. voor de atoomenergie, waarvan China, Australië, Engeland en de Sowjet-Unie deel uitmaken, heeft overeenstemming bereikt over hét feit, dat in een interna tionale conventie inzake atoom energie de bepaling moet'worden opgenomen, dat atoomwapens, al of niet afgewerkt, moeten worden vernietigd en dat de grondstoffen slechts voor vredes doeleinden mogéft worden ge bruikt. Over de belangrijke kwestie wanneer de bommen moeten worden vernietigd, kon men het echter in het geheel niet eens De Sowjet-Unie was van mening, dat-zij- -dienden te worden vernietigd, zodrg de be- treffèndé conventie was gerati ficeerd, terwijl Engeland daar mede wilde wachten tot het con troleapparaat in een vergevor derd stadium was gekomen. Door dit meningsverschil kon geen resolutie worden opgesteld en moest de discussie worden verdaagd. Op de vergadering van de eco nomische commissie voor Euro pa heeft de afgevaardigde van de Sowjet-Unie, Zorin, zich uit gesproken tegen een resolutie om de secretaris van de commis sie te machtigen betrekkingen aan te knopen met de afzonder lijke besturen van de vier be zettingszones in Duitsland. Zorin voorzag, dat de resolu tie hoogst ongewenste politieke gevolgen voor de commissie zou meebrengen. Hij had er geen be zwaar tegen, dat alleen contact werd gezocht met de geallieerde bestuursraad voor'Duitsland. Zorin betoogde dat de resolu tie, wanneer zij zou worden aan genomen, „de verdere verdeling van Duitsland, door sommigen nagestreefd in strijd met de be palingen van Potsdam, zou be vorderen' zeker niet geheel afdoende" ge- j De afgevaardigden van Ame weest waren. Marshall vestigde voorts de aandacht op de pogingen van de 16 landen te Parijs om een econo misch plan te ontwerpen en zeide te" hopen, dat Amqrika zich bij het vellen van een oordeel over de voorstellen, die de conferentie zou maken, van „bevooroordeelde opinies zou kunnen onthouden. „Hij deed een beroep op zijn toe hoorders om levendige belang stelling te koesteren en begrip te tonen voor de pogingen, die thans in Europa werden gedaan om de oplossing van de gemeenschappe lijke economische problemen te benaderen, door mede te werken om de publieke opinie achter de buitenlandse politiek van de V.S. te scharen. De conferentie van Parijs was „veelbelovend ingezet". Het al ternatief voor de' Amerikaanse steun aan Europa zou kunnen zijn, dat de door oorlog geteister de naties in de armen van het Communisme geworpen werden. Marshall onthulde, dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zich reeds bezig hield met zijn plan. ,Wij zijn bezig met een nauw keurige bestudering van de con- sèquenties, die verschillende mo gelijke oplossingen, bezien uit het gezichtspunt der belangen van de V.S., kunnen hebben". rika en Engeland steunden de resolutie. \yaley zeide, dat de toekomst wel zou leren wie de eenwor ding van Duitsland in de weg stond. Het bestuurscomité van het verbond van Siciliaanse mijnwer kers heeft besloten een algemene staking te proclameren, tenein de de regering te dwingen, over te gaan tot nationalisatie van de mijnen en zwavelraffinaderijen. De Amerikaanse missie belast met de regeling van de hulpver lening aan Griekenland is te Athene aangekomen. Huis tl kuuc Een Engels woningbureau had in opdracht van een huis eigenaar een advertentie ge plaatst, waarin een huis te huur werd aangeboden. Dat het te huur aanbieden v>an een huis tegenwoordig liet zo'n eenvoudige zaak is, ondervond echter zijn secreta resse,, die, toen zij de volgende ichtend op kantoor kwam, een lange rij mensen voor de deur zag staan en zich slechts met veel moeite toegang tot het kantoos kon verschaffen, daal de deur was gebarriceerd door een berg brieven. De huiseigenaar heeft het if gelopen weekend 3000 brie ven moeten lezen, waarin men pleitte en smeekte, twee a drie maal de gevraagde huur bood en zelfs 500 pond sterling voor de sleutel. De eigenaar heeft echter yerklaard, dat hij elke brief op zijn merite zal beoordelen en het huis zal verhuren aafi een oud-militair, dia er het meest voor in aanmerking komt. trekken. Onze Indië-redacteur seinde ons gistermorgen uit Batavia: Na de eerste hervatte bespre- king op het paleis Rijswijk tus sen Nederlandse en republikein- se autoriteiten is de stemming in Nederlandse kringen verre van optimistisch. Men betwijfelt stel lig of de republiek in staat zal zijn de vijandelijkheden te doen staken en .vernielingen te doen ophouden. Het is duidelijk, dat deze ver nielingen niet geschieden in op dracht van de republiek, doch Djocja heeft evenmin een ver bod uitgevaardigd, De algemene verwachting te Batavia is, dat nog voor het einde van deze week de defini tieve beslissing zal vallen, ten aanzien kernpunten. Fabrieken worden vernield; materialen gestolen. Volgens het Chinese blad „Bin Po" is in de buurt van Buiten zorg op republikeins gebied op 9 Juli een rijstpellerij vernield en het materiaal geroofd, zodat op 11 Juli slechts puinhopen over waren. Dezelfde dag nog zijn verschillende gebouwen en rubberfabrieken met de grond gelijk gemaakt. Dit alles had voorkomen kun nen worden, wanneer de rege ring, zoals haar plicht was, tijdig had ingegrepen en rust en orde hersteld. Republikeinse reactie op de rede van minister Jonkman. Voor zijn vertrek uit Djokja naar Batavia heeft de republi keinse ministerpresident Sjari foeddin, naar aanleiding van mnister Jonkmans rede in de Tweede Kamer, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de datum van 1 Febr. 1949 als richtdatum en niet als bindend dient te wor den beschouwd, verklaard, dat dit een schending betekent van Linggadjati. Volgens Sjarifoeddin zou "met ingang van die datum de inte rimregering moeten worden op geheven. Naar aanleiding van dezelfde rede van minister Jonk man verklaarde het republikein se blad „Soember", dat hierin drie punten de aandacht trek ken, n.l. 1. de interimregering is geen regering, maar een raad; 2. - de interpretatie dat de over gangstijd niet beperkt is tot 1 Januari 1949, doch eventueel verlangd kan worden; 3. Het is thans noodzakelijk het overleg voort te zetten. Het blad verklaart zich verder voorstander van eventuele Brit se hulp inzake de handhaving van de binnenlandse veiligheid, maar is tegen een Engels leger in het binnenland, indien zulks mocht worden bedoeld. Brand te Makassar. Zondag heeft een hevige brand gewoed in het kamp „Mariso" te Makassar, bestaan de uit 25 loodsen, waarin 2500 Javanen, die wachten op ver- voersgelegenheid naar Java, zijn ondergebracht. Acht loodsen zijn geheel verbrand waardoor 800 personen van have en goed beroofd zijn. Binnen 12 of 18 maanden zul len de Amerikaanse troepen waarschijnlijk uit Duitsland, Oos tenrijk, Japan en Korea worden teruggetrokken en vervangen door politietroepen. Dit plan verkeert echter nog in een beginstadium. Deze politie troepen zouden in de bezette ge bieden blijven, totdat de vredes verdragen zullen zijn opgesteld. Dé speciale lidmaatschapscom missie van de Veiligheidsraad heeft besloten de aanvragen voor het lidmaatschap van de V.N. van Albanië, Mongolië, Transjorda- nië, Eire en Portugal de volgen de week opnieuw in overweging te nemen; de aanvragen werden vorig jaar alle door de Veilig heidsraad afgewezen. Bespreking Oostenrijks verdrag op dode punt. Volgens een bericht van Dena uit Wenen is Sir Geroge Rendel, hoofd van de Britse delegatie bjj de commissie voor het vredesver drag met Oostenrijk, uit Wenen naar Londen vertrokken, „daar de besprekingen op het dode punt gekomen zjjn". Dit was, volgens het nieuws bureau, te wijten aan de obsti nate houding van de Sowjet-Unie, DE BILT ZEGT: Onweersdreiging. Tot Woensdagavond: Warm weer met wat meer bewolking, toenemende neiging tot onweer (vooral in het zuiden- en zuid westen van het land). Geleidelijk naar zuidelijke richtingen draai ende wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1