Een sportieve Paardendag te 's-Beerenhoek. Op tal van plaatsen kwam het tot hotsingen. Verhoogde republikeinse activiteit. LAATSTE BERICHTEN. De Oogstvoorziening 1947 Knappe staaltjes van dressuur. Vele Zeeuwse paardenliefheb-1 Patrouille springen: 1. De beis waren Zaterdag naar het j Paardebloem te Goes; 2. Juliana kleine 's-Heerenhoek getogen ruiters te Zaamslag (I)3. Noord om getuige te z(jn van het, door Beveland 1 te Wissekerke. de landelijke rijvereniging „De Individueel springen Klasse N: Polderruiters" georganiseerde 1. J. de Kraker met Frits (Zaam- concours-hippique. De meesten slag)2. C. Goense te 's-Heeren- van deze toeschouwers zullen er geen spijt van gehad hebben, want het paardenfestijn mag als geslaagd worden beschouwd. Wat te zien gegeven werd mocht er zijn, zowel de voorgeleiding van de aangespannen paarden als het springconcours en de dressuur. Vooral wat betreft de laatste rubriek kan geen der toeschouwers iets anders heb ben dan lof. Een prima staaltje van vrijheidsdressuur gaf b.v. M. de Feyter uit Axel met zijn „makker" Frits. Hier werd een bewijs gegeven van doorzettings vermogen en een op elkaar in-1 gesteld zijn van paard en be rijder. De Feyter kreeg dan ook terecht de eerste prijs. Het zou ondoenlijk zijn van elke rubriek iets bijzonders te zeggen. Daar voor ontbreekt ons jammer ge noeg de plaats. In de rubriek „Aangespannen tuigpaarden" (Gelders type) viel Durabel, (eig. L. Bonnen, Nieuw- en St. Joosland) op. Ook hier werd een bewijs gegeven van doorzettings vermogen. Een prachtig staaltje van oefening en paardensport toonde „De Paardebloem" uit Goes in het nummer „Patrouil hoek met Benno. Individueel springen Klasse B: 1. J. J. vogelaar, Noord-Beveland (Rapid); 2. J. de Feyter te Axel (Casta). De landelijke Rijvereniging „De Polderruiters" te 's-Heeren hoek heeft door het organiseren van dit concours-hippique aan vele paardenspbrtliefhebbers een zeer genoegelijke dag geschon ken en mag op een geslaagd paardenfestijn terugzien. Zeeuwse Federatie van Coöpera ties en Kolenbonden herleeft. Uit alle delen van Zeeland kwamen Zaterdagmiddag de af gevaardigden van de plaatselijke coöperaties en kolenverenigin- gen bijeen in een vergadering in de Prins van Oranje te Goes De heer J. Jobse te Aagtekerke sprak een inleidend woord, ter wijl de heer L. P. van Oorschot te Vlissingen een beschouwing gaf over de taak van een Fede ratie voor de oorlog en hoe die in de toekomst zal moeten zijn. De vergadering besloot met alge mene stemmen de Federatie weer te doen herleven, na een gedwongen stilstand als gevolg le springen". Het individueel i van de oorlog, springconcours viel een beetje i Aan het oude bestuur, bestaan- tegen. Voor de meeste paarden r'e heren J. Jobse te Aag waren de hindernissen kennelijk tekerke, L. P. van Oorschot te „een beetje te hoog". Laat voor j Vlissingen, C. Philipse te 's-Heer de beoefenaars dit een aanspo- Arendskerke, A. PBil te St. ring zijn om door te zetten en Annaland, P. de Kraker te^ Hoek alles wat mogelijk is te berei- T ken. We kregen de indruk, dat lang niet genoeg was geoefend onder deskundige leiding. De prijzen, door de burgemeester van 's-Heerenhoek, de heer C. F. A. M. van Horsingh uitge reid, werden als volgt verdeeld: _ssuur voor achttallen: 1. Oranjcruiter te Axel; 2. Noord Bcveland, Wissekerke; 3. Schelderuiters, Terneuzen. Dressuur voor viertallen Eerste Walcherse te Nw. en Joosland; 2. De Paardebloem te Goes; 3. Juliana Ruiters te Zaamslag. Individuele dressuur (rabriek III): 1. Mej. S. v. d. Peijl te Terneuzen (met Mascotte); 2. S. v. Hoeve te Zaamslag (met Jet); 3. S. v. Hoeve Pbz., Axel (met en L. van de Klooster te Burgh Haamstede werd opgedragen, voorbereidende maatregelen te treffen voor een eventuele actie en consolidering van de orga nisatie. Daarna hield de heer A. Stok van: de Groothandelsver eniging H.A.K.A. (Handelska mer) te Rotterdam een causerie over de Vestigingswet waarna De een geanimeerde discussie volg de. MIDDELBURG. Zangbijeenkomst. Zaterdagavond had op de Dam de vorige week uitgestelde Jeugdzangbijeenkomst plaats, uitgaande van de Herv. Jeugd raad. Er bestond flinke belang stelling. Uitgevoerd werden 2 koralen en een aantal Vader landse liederen. Tijdens de ;d i: 1. n St. I Jacky)4. Dr G. Wagenaar te pauze sprak Ds de Vries een G (met Hands). kort woord. De leiding en mu- -viduele dressuur (rubriek zikale verzorging was bij dhr IV1. Mej. E. Panny te Goes Caro en het Middelb. Muziek (Reckly); 2. C. Koster te Axel corps in goede handen. (Tommy); 3. D. A. v. Nieuwen-, »«<STNrrriw huizen te Nw. en St. Joosland: VLISSINGEN. (Max)4. H. de Feyter (Max). Spreekuur Burgemeester, Aangespannen tuigpaarden j De burgemeester van Vlissin- (Gelderse type)1. L. Boone te 1 gen is Woensdag a.s. verhinderd Nw. en St. Joosland (Durabiel); 2. S. v. Hoeve te Zaamslag (Jet); 3. A. C. Mosselman te Kruiningen (Adetta) en 4. Mej. v. d. Bosch (Irene). Vrijheidsdressuur: 1. M. de Feyter te Axel met. Frits; 2. S. v. Hoeve met Johnny te Zaam slag. Aangespannen trekpaarden (Belgisch type): 1. C. Verdonk te Nieuwdorp met Francina -en Corrie. Aangespannen tuigpaarden (Groninger type): 1. C. Reyn- houdt te Nw. en St. Joosland (Waldheer); 2. Mevr. Mosselman te Kruiningen met Corrie. bleek het dat een zekere B. be-1 nevoid door sterke drank, het plein had gebruikt als kleedka mer en vandaar zijn huis binnen gewandeld was om zijn bed te gaan opzoeken. Tijdens schietoefeningen van de handboogschutterij „Ja cobs van Beieren" kreeg de heer C. Bliek een neervallende pijl in het oog. Per auto is de man naar de oogarts gebracht, die een ern stige wonde constateerde. 's-HEER ARENDSKERKE. Gistermiddag geraakte ver moedelijk door hooibroei een hooischelf van M. D. v. Hekke in brand. Het hooi ging geheel in de vlammen op. Een y» de na bijheid staande schaapskooi bleef gespaard, dank zij het spoedig ingrijpen van de brandweer. ELLEWOUTSDIJK. Vrijdagmiddag had de aanbe steding van een openbare lagere school alhier plaats. De inschrij vers waren: Dallemans aanne mersbedrijf te Vlaardingen f32560.de Bruijne en van Riet te Goes f31200.—; Wed. Joh. Verheijke te Ellewoutsdijk f 28982.en Gebr. Verheijke te Ellewoutsdijk f 27280.—. KAFELLE. Op initiatief van burgemeester van Suylekom kwamen Vrijdag avond de voorzitters der ver schillende buurtverenigingen op het gemeentehuis_bijeen. De bedoeling van deze vergade ring was om aan alle ouden van dagen boven de 70 jaar een auto tochtje aan te bieden naar Wal cheren. Dit aardige idee vond direct bijval en besloten werd dit reisje op Donderdag 24 Juli te doen plaats hebben. Nadat onlangs een 45 kinderen van de O.L. School alhier te gast waren bij de Haagse kinderen in het teken van onderwijsver nieuwing, waren vanaf Donder dag tot Zaterdag ruim 60 kinde ren met hun onderwijzers naar Zeeland gekomen. De weersomstandigheden wa ren Donderdag niet gunstig, maar toch werd een bezóek aan een kersenboomgaard gebracht. Vrijdag brachten de kinderen een bezoek aan de geteisterde gebieden van Walcheren; dezelfde dag stak men ook nog over naar Breskens. Zaterdagmorgen werd nog een bezoek gebracht aan de oester percelen en mosselindustrie te Ierseke. Ieder kind kreeg een potje verse Zeeuwse mosselen mee naar huis. Zaterdag'zijn de kinderen per drein huiswaarts gekeerd. WEMELDINGE. Donderdagavond 8 uur geeft het Fanfarecorps „Oefening Kweekt Kunst" in samenwerking met de Harmonie -„Hosanna" uit Goes een concert. Militaire berichten uit Indië. De Nederlandse militaire Op Celebes werden verseheide- woordvoerder heeft het volgen- ne zuiveringsacties ondernomen de medegedeeldwaarbij schuilplaatsen van infil- In het gebied van Medan wer- trer wde eleménten werden ver den patrouilles en vliegtuigen niela en een hoeveelheid automa- verscheidene malen beschoten tische wapens en derg. werden zelfs binnen de demarcatielijn, gevonden. Onder de Jiier, zwer- In het onder Nederlandse be-vende bende kon een sterk ver- scherrr.ing staande gebied hiel- j loop worden geconstateerd, den de infiltraties aan activi-j Öp Borneo leverde de bevol- teit van sluipschutters en de king op het Oostelijk deel van voedselblokkade duurden voort.het eiland vrijwillig grote hoe- In het gebied van Padang veelheden wapens in waaronder werden patrouilles en vliegtui- 187 geweren, 56 pistoolmitrail- V erkeersbeveiliging. Op c^e Marathonweg te Rotter dam zal worden overgegaan tot het plaatsen van een drietal waarschuwingsborden („Alge meen gevaar") met het onder schrift „Tegenliggers". Het be treft hier het gedeelte vanaf het stadion in de richting Dordrecht, dat nog slechts uit één rijbaan bestaat. Het ligt echter in de be doeling van het gemeentebe stuur nog deze zomer de tweede rijbaan, benevens rijwielpaden aan te leggen zijn wekelijks spreekuur te hoir den. Buurtvereniging vergaderde. Verleden week vergaderde de buurtvereniging Bellamypark, Spuistraat e.o. De voorzitter gaf een kort overzicht van het ver- lopen verenigingsjaar. Getracht zal worden de kin derfeesten nog meer aantrekke lijk te maken. Inplaats van dhr Snoodijk werd als voorzitter gekozen dhr C. v. d Linde, Bellamypark; in de daardoor ontstane vacature werd gekozen dhr J. Dekker. Verschillende leden stelden zich beschikbaar voor de collecte voor het monument 4e Comman do en de bootbouw. De vergadering sprak haar leedwezen uit over de rooiing der kastanjebomen op het Bel lamypark en besloot dit ter ken nis te brengen van de raad der gemeente. GOES. Eigenaardige vertoning. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd door de politie op het P. Jasperseplein een compleet stel boven en ondergoed gevon den. Toen later een persoon zich op het politiebureau vervoegde, FRANSE AMBTENAREN STELLEN STAKING UIT. Volgens officiële gegevens heb ben 9 van de 12 afdelingsfedera- ties in de Franse ambtenaren- j bond tegen onmiddellijke sta kingsactie gestemd. 2 federaties stemden tegen onder bepaald voorbehoud 1 federatie, die van de politic-beambten, stemde voor. De leiders van de bond zullen nu trachten verbeteringen te krijgen in de door de regering aangebo nden voorwaarde. A.F.P. meldt, dat het besluit om de onderhandelingen voort te zetten met 28 tegen 24 stemmen bij 8 onthoudingen is genomen. VERKLARING VAN MARSHALL. Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft op de conferentie van gou verneurs der afzonderlijke Ame rikaanse staten verklaard, dat Amerika zijn „onberekenbare in zet in Europa moet beschermen door meer economische hulp te bieden, daar het Europese conti nent zich anders van de democra tie zal afwenden. NU EERST DADEN! Sjarifoeddin is uit Djokja te1 Batavia aangekomen voor be- j sprekingen. Deze zullen zich niet 1 beperken tot het punt der ge combineerde gendarmerie, maar j zich uitstrekken tot de algehele situatie. Met name zal men van Nederlandse zijde ingaan op daden, welke men van de repu- bliek verwacht, alvorens tot vor ming van de interim-regering I wordt overgegaan. Vóór alles eist men een de fac to intreden van de vredestoe-1 stand, waarbij een einde moet worden gemaakt aan de voedsel blokkade van bijvoorbeeld Medan en aan de beschietingen. Van Indonesische zijde beseft men de noodzaak hiervan. Reeds bezocht Setiadjit, alvorens hij naar Batavia terugkeerde, Oost- Java. Andere republikeinse autoritei ten zullen uit Djokja vertrekken op weg naar onrustige gebieden in Midden- en West-Java. VERLAGING THEERANTSOEN IN ENGELAND. De Britse minister van Voed selvoorziening heeft in het Lager huis medegedeeld, dat het thee rantsoen voorlopig tot 8 ounces per maand zal worden verlaagd tengevolge van de stakingen, die te Calcutta en Colombo hebben plaats gevonden. Het rantsoen bedroeg gemid deld 10 ounces per maand. Nagek, Advertenties. Aanstaande autotochten met onze nieuwe touringcars. 16 Juli Rotterdam. 17 Juli prachtige dagtocht naar Valkenburg met bezoek aan Mar graten en Maastricht. 20 Juli Middagtocht rond Walcheren. 20 Juli Zeeuwseh-Vlaanderen. 21 Juli Valkenburg enz. Voorziet U tijdig van kaarten bij Autobus- en Touringoarbedrjjf J. C. KRIJGER, Beestenmakt 18, Telefoon 2177, GOES. SOUBURG. Ontspanningsavond. Donderdagavond werd door de Chr. Jeugdcentrale een ontspan ningsavond georganiseerd, die onder leiding stond van dhr C. de Visser. Door de Amerikaanse Voorlichtingsdienst werden en kele films, o.a. een oorlogsfilm en culturele films vertoond. KLEVERSKERKE. Vrijdagmiddag werden de be woners opgeschrikt door een ge weldige knal. Het bleek, dat door de mijnenopruimingsdienst een mijn tot ontploffing was ge bracht. Daar dit dicht bij de kom van het dorp gebeurde, moesten vele ruiten het ont gelden, met gevolg, dat velen het met deze methode van wer ken niet eens zijn. ST. LAURENS. Er heeft zich een comité ge vormd, om met de ouden van dagen een rijtoer te houden. Deze rijtoef vindt plaats op Za terdag 19 Juli en gaat naar Zuid- Beveland. Een aantal particu liere autobezitteTs uit St. Lau rens zowel als uit Middelburg hebben voor de rendrit hun wa gen beschikbaar gesteld. OOSTKAPELLE. - Vrijdagavond j.l. hield de Herv. Kiesvereniging „Ons Be lang" haar jaarlijkse algemene vergadering onder leiding van de heer Z. Maljaars. Deze memoreerde het overlij den van enkele leden. De ontvangsten bedroegen f 127.65, uitgaven f 59.73, een goed slot van f 67.92. In verband met het voordelig saldo stelde het bestuur voor, om dit jaar geen contributie te heffen. Dit werd zonder h. st. aangenomen. Herkozen werd als bestuurs lid de heer K. Melis. In de vaca ture van de heer A. P. van Nieu- wenhuize, werd gekozen de heer K. Poppe Janz. Tot slot zette de voorzitter uiteen de aangenomen houding van de raadsleden, aangesloten bij de kiesvereniging, ten opzich te van de gevoerde gemeente- politiek. De wijze, waarop deze ge voerd is, werd door de vergade ring als enig juiste geacht. Vervolgens wekte hij de leden op, dat elk lid afzonderlijk, ac tief moet zijn, en zo mogelijk door woord en daad onfee gele deren versterken. VEERE. Gemeenteraad. In een bericht van de Planolo gische dienst te Middelburg yrerd medegedeeld, dat besloten was de verbinding met Gapinge iets westelijker te leggen, waardoor de afbraak van een aantal wo ningen te Zanddijk kan worden voorkomen, zo deelde de voor zitter mede op de raadsvergade ring van Vrijdag. Besloten werd de renteloze kasgeldlening, die de gemeente met de provincie heeft aange gaan, zo mogeiyk te verlengen en tevens een nieuwe kasgeld lening van ten hoogste 20.000 gulden af te sluiten met een bankinstelling. Voor verschillende functionna- rissen, in dienst der gemeente, werden de pensioengrondslagen vastgesteld, terwijl daarna het door het Staatsbosbeheer opge- gen verscheidene malen bescho ten. De republikeinen zetten de aanleg van versterkingen en wegversperringen voort. De wa terleiding van Emmahaven wel ke door de republikeinen was afgesneden is thans hersteld. In het gebied van Palembang patrouilleerden de Nederlandse troepen op de normale wijze. Een Nederlandse post werd enige malen beschoten. Overigens is de toestand over het algemeen rustig. In het gebied van Batavia kwam het in de westelijke sector driemaal tot gevechtsaanraking ten gevolge van verhoogde re publikeinse agressiviteit. Twee maal kwam het tot een actie in het gebied ten westen van Ser- pong, waarbij de demarcatielijn werd overschreden en het station Paroengpandjang werd beschoten In de oostelijke sector kwam het viermaal tot gevechtsaanraking ten Noord-Oosten van Bekassi, waarbij onze eigen troepen ten gevolge van de republikeinse agressie werden genoodzaakt eenmaal de demarcatielijn te overschrijden. In de stad Batavia werden enkele geïfiltreerde leden van de A.L.R.I. en de T.R.I. ge arresteerd. In het gebied van Buitenzorg was de toestand over het alge meen rustig. In het gebied van Tjianddjoer kwam het' in de zuidelijke sector eenmaal tot gevechtsaanraking. In het gebied van Bandoeng ontstond tengevolge van verhoog de republikeinse agressiviteit in de Zuidelijke sector achtmaal gevechtsaanraking binnen de de marcatielijn. De vluchtelingen stroom naar Nederlands gebied houdt onverminderd aan. Vernie lingen aan gene zijde van de de marcatielijn, in het bijzonder van wegen werden "waargenomen. In de nacht van 8 op 9 Juli werden gedurende 10 uur achtereen zwa re ontploffingen gehoord ten Zuid-Oosten van Dajeuh Kolot op republikeins gebied. In de nacht van 10 op 11 Juli werden ten Zuiden van Batoedjadgar ont ploffingen gehoord op republi- leurs en drie vliegtuigmitrailleurs De toestand is rustig. Op Nieuw Guinea is de toe stand algemeen rustig. In totaal werden bij alle bovengenoemde incidenten aan Nederlandse zijde 3 man gedood en 15 man gewond. Over dit onderwerp sprak Vrij dagavond voor de radio, de heer J. K. Melse; hoofdinspecteur bu reau Oogstvoorziening. Uit wat de heer Melse mee deelde, is duidelijk gebleken, dat er een we zouden haast zeg gen angstwekkend tekort is aan andere beroepen en gevangenen, waardoor het mogelijk was vrij wel overal de oogst op tijd te ber gen. Daarna is op initiatief van de minister van Landbouw, overleg gepleegd met boeren- en arbei dersorganisaties met als gevolg, dat een regeling voor de perso neelsvoorziening voor de land- bouw-tot stand kwam. Deze regeling heeft dit voor deel, dat het door een goede or ganisatie nu mogelijk is het werk in de juiste volgordeen zonder kostbare tijdverspilling uit te voeren. Hiertegenover staan echter factoren die de moeilijkheden vergroten. Het aantal landarbeiders is in vele gevallen kleiner dan vorig jaar, terwijl de reserye aan wachtgelders uit de grote steden sterk is verminderd. Voorts is de teelt van aardappelen en bieten uitgebreid. Volgens schattingen bedraagt de toename in-Zeeland 20 Volgens thans bekende gege vens, kunnen voor de meeste provincies, de beschikbare reser ves voorlopig voldoende worden geacht. Tijdens de pootgoed cam pagne zullen in totaal 28.000 mi litairen beschikbaar worden ge steld. In Noord-Holland is de situatie uiterst moeilijk. In de Wieringer- meer-polder b.v. zijn voor 512 be drijven met in totaal 18.000 ha. nauwelijks 300 arbeiders behoren- arbeidskrachten. In het najaar 1946 beschiktede tot de vaste kern aanwezig, het ministerie van Landbouw Hier zal op grote schaal hulp ge- over rond 20.000 arbeiders uit I boden moeten worden. Tribunaal Middelburg Ex-burgemeester van Arnemuiden stond terecht. Niet erg ingenomen met zijn baantje! Maandagmorgen werd door het M'burgse Tribunaal de zaak behandeld tegen de ex-burge meester An tonius van Sp rundel van Arnemuiden. Hij was al N.S B.'er vóór 10 Mei '40 en trad te Yerseke als blok- leider en te Arnemuiden als groepsleider op. Begin 1944 was hij door toedoen van de Duitse instanties en de N.S.B. na enig aandringen tot burgemeester van Arnemuiden benoemd. Hem was door de N.S.B.-autoriteiten pre cies voorgeschreven, wat hij in zijn installatierede zeggen moest en eerlijk gezegd had hij dat toch wel wat vernederend ge vonden. Burgemeester was hij geweest van Febr tot Sept. '44 tegen een jaarsalaris van f 2700. Erg ingenomen met het baantje was hij niet, maar hij trachtte voor de mensen nog* wat te be reiken. Versland van gemeente zaken had hij niet, maar de strijd om Europa eiste aller in spanning, zo verklaarde hij in zijn installatierede. Daarin waar- 1% iÜïfii JfJJ schuwde hij speciaal de jeugd bende van 15 gewapende lieden Indonesiërs te ontvoeren uit een dessa ten Noord-Oosten van Pa- dalar. Door snel optreden van de dessapolitie werd deze opzet voorkomen: de slachtoffers wer den gebonden aangetroffen leiders, hoewel hij geen daarvan kende. Hij had ook de Land wacht medewerking verleend bij de huiszoeking bij de onderwij zer de Graaf, waarbij deze werd gearresteerd. Hij had dit niet kunnen voorkomen. Van Moor- isjssATns w 6 *»- lingbouw aan alle delen van de demarcatielijn werd voortgezet. Buiten de demarcatielijn werden vele onderlinge schietpartijen der republikeinen waargenomen. De infiltratie hield onverminderd aan. In het gebied van Soerabaja werden Ned. posten en patrouille tot zeventienmaal beschoten. Ver nielingen en ondermijningen op republikeins gebied werden voort gezet. De plagerijen jegens de bevolking duurden voort met na me in de westelijke sectoren. Op Bali vonden op het weste lijk en oostelijk deel van het ei land' zuiveringsacties plaats waar bij verscheidene gevangenen wer den gemaakt terwijl kleding, wa pens, handgranaten enz. werden aangetroffen en in beslag geno men. gemeester geweest. Mr Roëlofs was verdediger. Uitspraak over 14 dagen. Een Rottenführer van het N.S.K.K. De 24-jarige Middelburgse kantoorbediende A n t o n i e Schoonackers, die Maan dag j.l. voor het Tribunaal te Middelburg terrechtstond, was begin 1941 lid der N.S.B. gewor den hij had Vova en de Zeeuw se Stroom verspreid en in de zo mer van 1941 nam hij deel aan de z.g. V-actie, bestaande uit het ophangen van spandoeken, het aanplakken van N.S.B.-propa- gandabiljetten e.d. Hij was lid van de W.A. en de N.V.D. ge weest en werkte te Middelburg bij de D. Dienstpost en daarna ten kantore van Münzer. maakte plan voor de beplanting van Veere in bespreking werd gegeven. De heer Kasse gaf op elk on derdeel van het plan een toe lichting. In het algemeen is bij het opmaken van het plan aan sluiting gezocht bij het karakter van de oude vestingwerken. Echter moest ook rekening wor den gehouden met de boomsoor ten, die in Veere zullen kunnen groeien in verband met de zilte wind. Geadviseerd werd daarom hpofdzakelijk populieren voor beplanting te bezigen. Verschillende leden opperden bezwaren tegen het beplanten van de dijken. Er werd toege zegd nader in overleg te zullen treden met de ontwerper om trent deze aangelegenheid. De heer Mesu vroeg of het ook in de bedoeling is van B. en W. de aanplanting van particu liere terreinen, ,die in het plan zijn opgenomen, verplicht te stellen. Het is niet de bedoe ling, enige dwang uit te oefenen. Wel is het gewenst, in het belang van een aansluitend geheel een bespreking met de verschillen de eigenaars te hebben. Met enkele afwijkende menin gen omtrent details werd het plan in zijn geheel met algemene stemmen aangenomen. Bij een in het vorige jaar ge nomen besluit zijn de tarieven voor de bezichtiging van de oud heidskamer en de raadzaal van het stadhuis verhoogd. Nu blijkt dat deze verhoging ongunstig werkt op het vreemdelingenbe- zoek. Besloten werd de veror dening zodanig te wijzigen, dat per bezoeker f 0.35 wordt gehe ven en voor gezelschappen f 2.50. Een voorstel van de heer Mesu om B. en W. te machtigen schoolkinderen vrije toegang te verlenen werd verworpen. De heer Luijk vroeg bij de rondvraag hoe het staat met de gasvoorziening, omdat daarin nog steeds geen verbetering is gekomen. De heer Bakker verzocht de voorzitter maatregelen te tref- ten met betrekking tot het toe zicht bij 'de muziekuitvoeringen, opdat wanordelijkheden worden voorkomen. BRUINISSE. De' mosselverzending. Dat het minder warme weer rriet enkel nadelen biedt, als is het voor de vacantiegangers min der prettig, bleek wel uit de mosselverzending, die in de af gelopen week vergeleken bij de vorige met 100 pet. omhoog ging en plm. 1100 tonnen bedroeg. Alles was bestemd voor België, rechtstreeks naar dit land gingen echter slechts plm. 140 tonnen, de rest ging via de bekende los plaatsen te Tholen en Yerseke. Vele mosselkwekers deden de vorige week slechts een reis naar de Waddenzee, waardoor de zaadaanvoer 12500 tonnen be droeg. Van zaad kan evenwel nauwelijks worden gesproken, daar het aangevoerde nog steeds zo groot is, dat het de benaming mosselen verdient. Het meeste was voor eigen uitzaai, de prijs van de verkochte vrachten was f 1tot f 1.30 per ton. KAMPERLAND. Zaterdagmiddag werd op het landgoed „Sorgwijk" een zen dingssamenkomst gehouden. Na opening door Ds Scholing teken de Dr Oussoren de grote nood der vele millioenen die lezen noch schrijven kunnen en wees op het onderw'ijsbevel in de be kende zendingsopdrachten van Christus. Spr. toonde aan het vele goede dat wij genieten en deed daarbij in 't bijzonder een beroep op de jeugd. Verschillende vragen werden door spr. beantwoord. Ds v. Aller van Geersdyk sprak een slotwoord. Het gemeenschap pelijk zingen werd door het Chr. Muziekcorps van Colijns- plaat begeleid. IN 'T KORT. De te Tholen samengestelde commissie voor onderzoek Nood wet Ouderdomsvoorziening is als volgt samengesteld: Mr A. J. v. d. Hoeven, voorzitter; Zr. Viergever, H. Jansen, G. v. d. Linde, B. J. v. Westen en A. J. Rystenbil, secretaris. In de zomer van 1942 nam hij dienst bij het N.S.K.K. en was daarbij in de rang van Rotten führer in België, Frankrijk en D'land werkzaam. Besch. had niet geweten, dat de N.S.K.K. een Duits onderdeel was, maar hij dacht, dat het een neven organisatie van de N.S.D.A.P. was. Toen hij de eed op de D. vlag aflegde, wist hij niet, wat dit betekende. Mr Kuipers verzocht clemen tie. Leveranties van de republiek. Aan Nederland en „andere wederpartijen". De republikeinse minister van Economische Zaken, Dr A. K. Ga- ni, heeft officieel bekend ge maakt, dat de republikeinse rege ring overeenkomsten heeft afge sloten met de Nederl.-Indische re gering en „andere wederpartijen", waarbjj goederen zullen worden uitgewisseld. Door de republiek zal 7600 ton rijst van Java geleverd worden in ruil voor tweederde deel van de Nederlandse goederen, welke in Australische havens liggen opge slagen, zoals textiel en landbouw werktuigen. De leveranties zullen geschieden in de periode van Juli 1947 tot Juni 1948. De rijst zal verscheept worden in de havens van Banjoewangi en Probolinggo, die een capaciteit bezitten van duizend ton per week, Nederland zal meststoffen, varkens en vergifstoffen leveren vanuit Soerabaja in ruil voor mais en suiker uit de republiek. Voorts zullen de Nederlanders mijnwerktuigen leveren in ruil voor kolen uit de Tandjoeng mijn nabij Palembang op republi keins gebied. De republiek zal on dernemingsproducten uit het ge bied van Soekaboemi leveren in ruil voor medicamenten, textiel en zoute vis van Nederlandse zij de. De republiek levert vee uit Madoera en tabak uit Proboling go in ruil voor textiel. De tabak is bestemd voor de British-Ame rican Tobacco Co. te Soerabaja. Deze overeenkomst is volgens de verklaring van de republikeinse minister in de maanden Maart en April opgesteld. Uitspraken van 14 Juli 1947. Julia B. Bakke rv. H i 1 s t, zónder beroep te Mid delburg: 3 jaar intern., eindi gend 28 Juli 1948 en ontz. rech ten. Daniël V e r w e ij, bak ker te Middelburg: intern., te bepalen op tijd reeds in bewa ring doorgebracht en ontz. rech ten. Bartel Bassie, bloe mist te Middelburg: 2 jaar en 9 maanden intern., eindigend 17 Jan. 1948 en ontz. rechten. Cardinaal Griffin over kerkvervolging in Joego-Slavië. Kardinaal Griffin, de Rooms- Katholieke aartsbisschop van Westminster, heeft op een grote bijeenkomst van Katholieken te Londen een beroep gedaan op de V.N. ojn een onderzoek in te stel len naai* de „misdaden tegen de mensheid" in Joego-Slavië, waar de vervolging van de Kerk „in hardheid de ergste door de nazi's bedreven misdaden evenaart". Volgens kardinaal Griffin zijn zo veel priesters vermoord, gevan gen genomen of verbannen, dat in vele kerken het houden van de godsdienstoefening onmogelijk is geworden. 200 priesters, 3 vica rissen-generaal en de aartsbis schop Stepinac bevinden zich thans in de gevangenis. Stara Gradiska is het Dachau van Joe go-Slavië. Verder verklaarde de Kardi naal, dat er geen persvrijheid is in Joego-Slavië en dat alle Ka tholieke drukpersen niet alleen door de staat geconfisqueerd zijn, maar dat de regering de pers bo vendien gebruikt als een middel voor communistische propaganda. Handboogconcours. De uitslag van het te Wol- phaartsdijk gehouden handboog concours, uitgeschreven door „Doel naar Hoger" aldaar, luidt als volgt: OM jMinhae-Ufc. Dinsdag 15 Juli. Tradescantia's zijn alleraardig ste kamerp'- ten, u kent ze wel, de algem. voorkomende hangplan- ten. Men kan ze aanschaffen met rood-bruine, goud- of zilverbonte bladeren. Steeds zullen de plan ten neiging vertonen groene bla deren of scheuten te vormen, die men dan verwijderen moet. Het zijn heel gemakkelijke kamer planten die geen bijzondere eisen stellen. Ze zijn gemakkelijk te stekken, hetgeen nu gedaan kan worden. Men steekt een vijftal stekken in een gewone bloempot: SCHEEPVAARTBERICHTEN. 12 Juli. Te Vlissingen aange komen m.s. Koolhaven van Antwerpen. Gepass. naar Ant werpen m.s. Zwaluw uit zee m.s. Majorie van Gefle; m.s. Frean van Esbjerg. Gepass. van Antwerpenm.s. Quo Vadis naar Shorehamm.s. Zeus naar Oslo s.s. Prins Willem IV naar Rot terdam; m.s. Borelli naar Lon den. Van Vlissingen vertrokken: m.s. Reiger naar Londenm.s. Browning naar Maryporïm.s. "Fortuna naar Newport. 13 Juli: Te Vlissingen aange komen m.s. Jacoba van Ips wich; m.s. Maria van Antwer- pen.Van Vlissingen vertrokken m.s. Koolhaven naar Newport; m.s. Maria naar Londen; m.s. Henriëtte naar Faversham. Gepass. naar Antwerpens.s. Muiderkerk van Amsterdams.s. Falisse van Amsterdamm.s. Albatros uit zee; m.s. Eban van Londen; s.s. Gaasterkerk .van Rotterdam; m.s. Twin van Got- ka; m.s. Crescendo van Rotter dam m.s. Leuvehaven van Rot terdam; m.s. Spinoza van Rot terdam m.s. Badzo van Gol- chester. Gepass. van Antwerpen: m.s. Progres naar Londen; m.s. Trianta naar Oslo; m.s. Doggers- bank naar''Oslo; s.s. Kongo- stroom naar Bordeaux. 14 JuliGepass. naar Antwer pen: m.s. Import van Helsinky; m.s. Fiducia van Huil. Het Deense s.s. Tronio, b.r.t. 5202, komende van Antwerpen met bestemming naar Rotterdam, is even na 11 uur Zondagmorgen aan de grond gevaren nabij de Nolledijk te Vlissingen. Door volle kracht achteruit te draaien kwam het schip na enige minu ten weer vlot en kon de reis vervolgen. NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Aalsdijk, 12/7 van Baltimore te Norfolk. Algorab, 13/7 van Santor te Rio de Janeiro.: Erasmus, 13/7 van Colombo te Madras. Gaasterkerk, Rotterdam-Austra lië, 13/7 te Antwerpen. Kota Gede, Rotterdam-Java, 12/7 om 18 uur van Marseiles. Kota Baroe, Java-Rotterdam, 12/7 om 1730 van Aden, pass. 13/7 om 2 uur Perim. Veendam, Rotterdam-Ne w- York, 12/7 15,15 uur van Sout hampton, Volendam, Java-Rotterdam, pass. 13/7 1 uur Malta. Weltevreden, Rotterdam-Java, 14/7 om 1 uur Gibraltar. Amsterdamse Effectenbeurs. Slotkoersen op 14 Juli 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. 3 Ned. 1937 3—3% Ned. '38 3—3% Ned. '47 2% Spaarcert. 3% Amsterdam 3% Den Haag 3% Rotterdam Amsterd. Bank Incasso-Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank Ned. Handel Mij. A.K.U. v. d. Bergh Jurgens Fokker Vliegtuigen v. Gelder Papier Leverbros Unilever 6 °/c pref. idem 4 pref. idem Nederl. Ford Philips Gloeilampen Dordtsche Olie pref. idem Kon. Olie Billiton He rubriek Amsterdam Rubber Deli-Batavia Rubb. Oost-Java Rubber Serbadjadi Rubber Ver. Ind. Cult. Ond. Holl. Amerika Lijn Java-China-Japanl. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Pakketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Stoomv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlande; Deli-Batavia Mij. Deli Maatschappij Senembah Tabak Muller Co. le Serie p. b. Bel. Ned. idem Binnenland idem Cerzee 3 Dollarlening Wilton Fyenoord V.K. L.K. 991/» 99% 100%) 100% 997>. 99"/» 101% 101% 100% 100% 101% 101% 100% 100% 143 y« 142% 144 142% 149% 148% 161% 161 137% 134 183% 183% 307 308% 234% 229 139% 139% 280 281 156% 157% 108% 357 377 371 397 407% 416 314% 342 345 148% 148% 110 109% 80% B 82 78% 78 83B 207 148 89 206 148 164% 166 174% 164% 181% 181% 186 185% 165% 164% 239% 238% 124% 126% 128 61% 129 63 131% 132 155 154 143% 143% 161% 161 553 553 238 177 237 178 100% 100% 197 198 Hoofdvogel: Jac. de Baar, „Willem Teil", Ovezande. le klepA. Geense, „Zorg vliet", Ellewoutsdijk. 2e klep: H. J. Driedijk, „Doel naar Hoger", Wolphaartsdijk, 3e klep: P. Boonman, „Jacoba van Beieren", Goes. le zij vogel: L. Boonman, „Spes Nostra", Ovezande. 2e zij vogel: C. Hoogesteger, „Willem Teil", Kapelle. le hoofdkalJ. Vermeule, „Se- bastiaan", Heinkenszand. 2e hoofdkal: C. Hoogesteger, „Willem Teil", Kapelle. le kleine kal: M. de Jonge, „Willem Teil", Ovezande. 2e kleine kalM. van Stee, „Jacoba van Beieren", Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3