Kinderen in Spanje ter dood veroordeeld. Grootscheepss vernielingen in het Bandoengse. Het Europese federalisme groeit. De V. S. en Canada kunnen niet onbeperkt graan leveren. Laffe moord te AxeL ïfoPui£dhelijdenii en PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onmenselijke toestanden. Wie zal redding brengen? DE RUSSISCHE INVLOEDSSFEER T uiigave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. In verband met de schuldbelij denis en verklaring van een 25- ta! politieke gevangenen, die Zondag van verschillende kan sels is voorgelezen had het I K.O. een viertal predikanten afgevaardigd om in de Hars kamp, waar deze mensen zijn gedetineerd, nader met hen te spreken. Voor de Ned. Herv. Kerk wer den hiertoe aangewezen ds H. L.Ruitenberg en ds N. van Schouwenburg, beide te Den Haag, de Geref. Kerken werden vertegenwoordigend door dr N. J. Hommes te Hilligersberg en dr F. Prins te Groningen. Dr Prins schrijft hierover aan de „N. Pr. Gr. Crt.": Er zijn in het leven van enke lingen en van volkeren uren van buitengewone gevolgen, zowel ten goede als ten kwade. Dat was de indruk, die de heren hadden, die waren uitgenodigd om aanwezig te zijn bij een saamspreking met de „top" der N.S.B. In een der kampen in Nederland was een ontmoeting gearrangeerd tussen een deputatie uit de onderteke naren van het gisteren geplaat ste stuk. Op de 2e Juli hebben we een gesprek gevoerd, dat ik niet licht zal vergeten. Uit ervaring als geestelijk verzorger van po litieke delinquenten in mijn vo rige gemeente kende ik wel zo ongeveer de houding van vele N.S.B.-ers; en die houding was meermalen zo, dat ik me er aan ergeren moest of er me over be droeven of beide tegelijk. Velen deden niets anders dan de schuld overal zoeken behalve bij zich zelf. Anderen weer ver zamelden een lange lijst van deugden van zich zelf tijdens de bezettingsjaren om daardoor te overschaduwen hun kwaad aan het vaderland berokkend en zo zou ik voort kunnen gaan. Er waren slechts enkelen die royaal zeiden; „Ik heb gezondigd. God vergeve mij. Mijn straf is te recht". En nu zouden, we hier de kop stukken der N.S.B. ontmoeten! Hoe zou daar de houding zijn? Tot mijn schaamte moet ik zeggen, dat ik er niet zulke grote verwachtingen van kpes- terde. Schaamte, ja, want wan neer men bidt voor de gevange nen, ook dezen, dart moet men toch verwachten, dat God dit gebed hoort. Openhartig eerlijk grondig waren onze gesprekken. Ze be wogen zich allereerst rondom de belijdenis van schuld voor God en mensen uitgesproken,. met de dorst daarachter, dat er zo weer verzoening zou plaats hebben met het volk en inzonderheid met God. Is dat geen vrucht van de Heilige Geest, dat wij mensen onze schulden gaan inzien en belijden? Of dacht u dat men sen, die altijd in alles gelijk hebben en houden, meer blij ken van het werk des Geestes zouden vertonen? In de langdurige processen te Neurenberg hebben we dit juist zo smartelijk gemist: het schuld erkennen. God zij geloofd er was hier een andere geestelijke hou ding. Hier erkende elk met schaamte zijn schuld. En dat niet voor de rechter, misschien met de verstolen hoop zo een wat milder vonnis te ontvangen. Neen zonder enige officiële ach tergrond en dan voor Neder landers, die hen en vooral hun beginselen vroeger te vuur en te zwaard hadden bestreden. Het heeft 'ons bijzonder ver kwikt en verheugd, dat deze dingen hier gebeurden, en dat daarbij de behoefte bestond, dat dit door de kerken aan de chris tenen en aan alle volksgenoten zou worden voorgelegd. Lees zo de openbare schuldbelijdenis van de top der N.S.B. en bidt God, dat ook alle andere leden tot dit inzicht en tot deze belijdenis ko men. Dan kunnen we weer een •eenheid worden als christelijke gemeente en dan kunnen we ook als volk deije volksgenoten weer aanvaarden. Wie dat weigert loopt ernstig gevaar in de ont zettende zonde van farizeïsme te vallen! Dat is het beslissende van dit uur in onze historie! Ik geloof voor mij, dat kritiek op deze schuldbelijdenis, die in wezen een -gebéd tot God is, misplaatst zou- zijn. Mede als zondaar (zij het misschien in an- de vormen en verhoudingen) voor God te buigen, dat is de houding, die ons past, wanneer we een mensenkind zien bukken voor de hoge God. Nu hebben de ondertekenaars gemeend ook nog een verkla ring te moeten afleggen. Daar over hebben we wel het zede lijke recht ons uit te spreken. Begrijpelijk is het, dat velen niet met de naam van landvbr- rader willen gebrandmerkt wor den, wanneer zij persoonlijk vol komen loyaal waren, maar dat de partij als zodanig door haar bestaan reeds een ondermijning en een verloochenen moest wor den van het specifiek Neder landse en vaderlandse, dat was elke beoordelaar reeds op een afstand duidelijk, hoezeer vele leden eerlijk meenden zo juist het vaderlandse te handhaven. Ik voor mij had die hele ver klaring liever gemistAl zeggen de ondertekenaars, dat zij hiermee zichzelf niet willen ont lasten en van hun schuldbelij denis niets af willen doen het lijkt er toch zo licht op. Maar boven alle dingen, laten wij nu als kerken en als volk ons ver blijden, dat dit aanvankelijk zien van schuld is gekomen en ZEEUWSCH DAGBLAD r Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.38 u., onder 20.53 u. Maan op 2.10 u., onder 19.55 u. 3e JAARGANG No. 693 Abonnementsprijs 13.30 per kwartaal Advertentieprijs 121 2 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. DINSDAG 15 JULI 1947 Hoofdredacteur'. R. ZU1DEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet De bekende Engelse journaliste Kay Boyle bezocht onlangs Spanje, op zoek naar een jong meisje, waarvan ze wist, dat het de gevangenis vertoefde, verdacht van „sabotage" tegen het Franco-regiem. Op haar reis deed Kay Boyle angstwekkende ontdekkingen, waarvan we enkele publiceren om een indruk te geven van de sfeer in het Spanje van Franco. Kay Boyle schrijft: Ook kinderen. Kinderen doodgeschoten. .Van San Sebastian is het nog veertien uren naar Madrid (en daar elke taxi langs het Noorder station de stad uitgaat, noteert de politie het adres, dat de passa giers hebben opgegeven). Binnen een uur had ik van Spaanse vrienden te horen gekregen, dat er ongeveer drie weken tevoren een nieuwe razzia was gehouden op kunstenaars en intellectuelen. Zoals te doen gebruikelijk, was het alles heel stilletjes in zijn werk gegaan, zonder dat een woord erover in de kranten kwam. Eriqué Diaz, leraar in het Frans aan het lyceum van Ma drid was in zijn huis gearresteerd en zijn aantekenboekjes, met de namen en adressen van zijn vrienden, had geleid tot aanhou ding van de anderen. Er waren nog anderen opge pakt, groepsgewijze in een café en zelfs de schoenpoetsers, die daar op dat ogenblik toevallig aan het schoenpoetsen waren, „als politieke misdadigers naar de gevangenis gebracht. Tot diege nen, die zo, zonder onderscheid te maken, waren gearresteerd, behoorden een arts, een guitaar- leraar en een professor in de phi- losophie. Een vorstelijke verloving. Kroonprinses Elizabeth van En geland gefotografeerd tezamen met haar verloofde, luitenant Philip Mountbatten, na de offi ciële bekendmaking van hun ver loving. De Prinses draagt de ring, welke haar door Philip is gegeven. Rubbervoorraden van Java en Sumatra". Naar uit welingelichte kringen aan Aneta wordt verklaard, ver wacht men niet, dat het vrijko men van het binnenland van Java en Sumatra een verdere daling van de rubberprijzen op de' wereldmarkt tengevolge zou hebben. Als redenen hiervoor worden aangevoerd, dat er geen grote rubbervoorraden zijn, ter wijl bovendien van de rubber ondernemingen op korte termijn geen grote productie kan wor den verwacht. Interview met Sjarifoeddin. Oppassen dat de paraat heid niet verslapt. De correspondent van „Mer- deka" te Djokja heeft een inter view met Sjarifoeddin gehad, waarin deze zeide, dat hij het niet eens was met de opvattin gen in sommige kringen, dat de atmosfeer thans is opgeklaard. „Wij moeten erg oppassen, dat de paraatheid van het Volk niet verslapt". Sjarifoeddin zeide vervolgens, dat de Nederlanders alleen wen sen, dat de schermutselingen en schietpartijen bij de demarca tielijnen snel door de republiek zullen worden beëindigd. „Dit is niet eenvoudig". Wat dit be treft, zouden wij de Nederlan ders willen vragen of zij ook hun eigen mensen in toom wil hou den." De „Nieuwsgier" meent naar aanleiding van dit interview, dat deze verklaring duidelijk voor binnenlands gebruik is en ten doel heeft de stemming van ont moediging tegen te gaan. De verborgen schat in Japan, Volgens het blad Yomioeri zou er tengevolge van de onthulling van het liberale parlementslid Koitsji Seko, dat leden van de Japanse regering betrokken zijn bij het verbórgen houden van een schat ter waarde van twee en een half milliard, een politieke om wenteling kunnen gaan plaats grijpen. Toen ik navraag deed naar Isa- belita, dat het niet gemakkelijk zou zijn, haar te zien te krijgen, daar zij en de andere kinderen de laatste tijd incommunicado werden gehouden, en dat zelfs hun familieleden nu geen toegang tot hen hadden. Dat was op de 17e, en die mor gen om zes uur waren vier man nen in het Retamares Kamp door een vuurpeloton geëxecuteerd. Op de 18de vielen er twee gebeurte nissen voor, welke onderling in geen enkel verband stonden: er werden nog twee gevangenen ge- executeerd, ditmaal te Alcala de Henares. Isabèlita Torralba is vijftien of zestien jaar oud, en zij lijdt aan „verstandsverbijstering" ten ge volge van de slechte behandeling, welke zij heeft ondergaan tijdens haar verblijf in de Defección Ge neral Seguridad. Dit, althans, schijnt vast te staan. Het is ook bekend, dat Isabella deel uit maakt van een groep van negen kinderen (de drie oudsten zijn negentien jaar, de anderen vari eren van vijftien of zestien tot achttien jaar), die beschuldigd zijn van terrorisme en die thans zitten opgesloten in de Provinci ale Gevangenissen van Garbran- chel Alto y Ventes. De kinderen zijn niet ter dood veroordeeld, zo verzekerde een der Amerikaanse beambten mjj met grote nadruk; men verwacht dat de Openbare Aanklager slechts tegen vier der kinderen de doodstraf zal eisen en tegen de andere vjjf gevangenisstraffen van dertig jaren. Onmenselijke behandeling. Dezelfde Amerikaanse ambte naar vertelde mij nog meer van deze geschiedenis, en wat hij mij vertelde, kwam hierop neer: na hun arrestatie werden de kinde ren eerst opgesloten „in afzonde ring" in een afzondering zo streng en onmenselijk, dat een aantal van de kinderen in deze eenzame opsluiting ongeneeslijke ziekten hebben opgelopen. Tegen het einde van 1946 heeft een delegatie uit de andere poli tieke gevangenen in de Prision Central de Alcala de Henares een formeel protest ingfediend tegeh de behandeling, de kinderen aan gedaan. Daarop begonnen de ge vangenen een hongerstaking, van zeven en een halve dag, waarop dè kinderen tenslotte werden overgebracht naar een andere gaanderij waar de levensomstan digheden blijkbaar iets dragelij ker waren. En toen werd het, op Kerst avond, in de gevangenis bekend, dat de negen kinderen zouden worden gestraft en dat zij geen toestemming zouden krijgen om deel te nemen aan de bijzondere maaltijd, welke de volgende dag zou worden verstrekt. Daarom weigerde iedere gevangene in deze vleugel te eten van het Kerstmaal, wanneer de kinderen dit niet óók zouden"krijgen, maar ditmaal gaven de autoriteiten niet toe. En daarom, wegens een groepje kinderen, geheten: José Sanchez, Cano, German Sanz Esteban, Juan Arranz Lafont, Luis Berlinches Raso, Adolfo Gonzales Barona, Angel Goya Ar royo, José Yuste Garcia, Isabè lita Torralba en Luisa Gonzales Barona, at geen der gevangenen van dat Kerstmaal. laten wij de hand, die hier ge vraagd wordt niet weigeren. Dat zou wel een uiterst onchriste lijke houding zijn en dat zou aan beide zijden van de tot nu toe bestaande kloof een groot kwaad doen op dit beslissend uur! t-7y-r-3 tonden met minstens 10% YZ/ZiComm. parlementaire zetels. JJJ^gRuss. bezettingszones 111111 Landen waar de Comm. sterkste 11111 I partij in Parlement zijn. j 1111 Landen met overwegend 11 111 [Comm. regering. (5) Landen met minder dan 10% j Comm. parlementaire zetels. Landen welke uitgenodigd zijn voor Lurop. conferentie. Een ander deel van de geschie denis kreeg ik te hóren van R„ die sinds Februari voorwaardelijk uit de gevangenis is ontslagen, en die zulke kinderen, net als zij, heeft zien sterven. „In Spanje", zei R., „worden drie volksgroepen beschermd onder ,het huidige be wind. Dat zijn'de militairen, de geestelijkheid en «de Falangisten. Op geen van deze drie groepen kunnen de kinderen een beroep doen". Hij zei, dat hij kinderen van 10 jaar naar buiten had zien gaan om te worden doodgescho ten, twee aan twee over de bin nenplaats van de gevangenis, in het grauwe morgenlicht, als jon ge meisjes op weg naar school. „Wij konden ze uit onze cellen zien", zei hij, „soms liepen zij vlak j onder onze ramen langs. Wij kon- j den zien dat zij lippenstift en i mascara hadden gebruikt, als or dinaire meisjes. Maar zij waren geen ordinaire meisjes. Het was hun manier om te tonen, dat zij niet bang waren om te sterven". Eén alinea dient nog aan de ge schiedenis worden toegevoegd. Zij is vervat in een paar regels op de voorpagina van een Parijs avondblad. Nadat in een proces over drie van de negen kinderen het doodvonnis was uitgesproken, heeft Franco's minister van Bui tenlandse Zaken het nodig geacht een openlijke verklaring af te leggen, dat volgens de Spaanse wet de zestienjarige leeftijd „strafrechtelijke meerderjarig heid" betekent. Derhalve is een verdachte van die leeftijd, in de ogen der wet, volledig verant- Honderden hectaren deviezenbezit gaan verloren. Alle schone woorden van re-op deze wijze verloren. Verder publikeinse leiders ten spijt ko- vinden in de~ richting Tjiparay, men er, zo wordt nader gemeld, ten Zuid-Oosten van Bandoeng woordelijk voor zijn daden. „Kar- J ujt het Bandoengse berichten explosies en vernielingen nog dinaal Segura", zo zegt de stem van R. in het stralende zonlicht, „heeft het druk gehad met de verklaring, dat lieden, die zo on christelijk zijn, dat zij naar een dancing gaan, niet mogen worden toegelaten tot de Heilige Commu nie. Hij heeft nog geen tijd kun nen vinden om aan Franco gratie te vragen voor negen kinderen, die bijna een jaar ip de gevange nis hebben gezeten'". Een krijgsraad, zo besluit het nieuwsbericht, zal eerlang beslis sen, welk lot hun wacht. over grootscheepse vernielingen, die op republikeins gebied door gaan, vooral in bet bosreservaat bij Tandjongsari ten Noorden van de Bandoengse hoogvlakte. Grote complexen kina-aanplan- tingen en een geheel thee-areaal van de onderneming Djatinangor worden gerooid. In het Buiten- zorgse zijn 2400 man op een on derneming in republikeins gebied sedert weken bezig rubberbomen te vernielen (ringen). Honderden hectaren aan deviezenbezit gaan Slachtoffer met rieken gedood. Zaterdagavond ongeveer 6 uur zo lage manier beroofd te heb verliet de heer Okke, wonende Docterstraat, per fiets zijn wo ning en werd enige meters van zijn woning verwijderd aange vallen door de gebroeders den Engelsman (welke enige huizen verder wonen). Op beestachtige wijze werd de heer O. met rieken doorstoken, zodat hij bijna levensloos van zijn fiets viel. Na overbrenging naar het ziekenhuis te Sluiskil, is het slachtoffer Zondagmorgen overleden. De beide onverlaten zijn direct door de politie in hechtenis gesteld, in afwachting van hun straf, welke gemeten naar de mening van Axel's be volking van zodanige aard be hoort te zijn, dat ze hun gehele leven zullen kunnen nadenken over het feit, een medemens op ben van het leven. Naar we vernemen was de oor zaak der ruzie het eigendoms recht van een duif of duiven. Naar een verenigd Europa. Dr H. Brugmans, voorzitter van het executief bureau van het hoofdbestuur van de „Union Eu- ropeenne des Federalistes", die dezer dagen in teruggekeerd van een reis naar Italië, vertelde in een onderhoud met een redacteur van het A.N.P., dat zich in dit land op het ogenblik een sterke federalistische beweging bewe ging ontwikkelt. Dé beweging in Italië telt tien duizenden aanhangers en vindt haar verankering vooral in arbei derskringen, meer dan dit in an dere landen het geval is. Met medewerking van de vakbewe ging hebben zich in vele fabrie ken federalistische kernen ge vormd, die zich de eenwording van Europa ten doel gesteld heb ben. In Milaan, Rome en Turijn heeft Dr Brugmans in verschei dene openbare vergaderingen het woord gevoerd, terwijl hij voorts besprekingen gehad heeft met Italiaanse politici en federalisten. Zo had hij te Rome een onder houd met graaf Sforza, terwijl hij voorts een bezoek gebracht heeft aan het Vatieaan. Naar hij ons mededeelde, zal een sterke Italiaanse delegatie deelnemen aan het grote congres van de „Union Europeenne des Federalistes", dat van 2731 Augustus a.s. te Montreux ge houden zal worden. Gevraagd naar de verbreiding van de federalistische gedachte vertelde Dr Brugmans, dat reeds meer dan 40 organisaties uit 12 verschillende landen zich bij de „Union" hebben aangesloten. Een Sabotage-complot te Athene? Gisteren zijn te Athene des morgens vroeg meer dan vijfhon derd personen, waaronder des kundigen van de telefoon-, elec- triciteits- en waterleidingbedrij ven, gearresteerd onder verden king van plannen tot sabotage. Het aantal verrichte arresta ties van linksgeoriënteerde per sonen in Griekenland beloopt vol gens nadere berichten een drie duizend, waarvan 1100 te Athene en ongeveer duizend in elk van de voorsteden en de Pireaeus. steeds voortgang. Nieuwe besprekingen te Batavia. Het Engelse aanbod. Vice-premier Setiadjit is Zon dag in Batavia aangekomen. Hij verklaarde „bepaalde gedachten te hebben" over de gezamenlijke gendarmerie, waarover hij met de ministers Gani en Tamzil wenste te spreken. Zondagavond laat is in Batavia het bericht ontvangen dat Sjari foeddin voor besprekingen naar Batavia zou gaan, waarover offi cieel echter nog niets gezegd kon worden. Officieus heeft men ver nomen, dat de gezamenlijke gen darmerie het voornaamste punt van bespreking zal uitmaken. Voor zijn vertrek naar Batavia zeide Sjarifoeddin, in een inter- vieuw, dat de onlangs, gehouden redevoeringen van de ministers Beel en Jonkman en Dr van Mook schending van overeen komst van Linggadjati betreffen de de vorming van de verenigde staten van Indonesië impliceer den. In Nederlandse kringen ver klaarde men tegenover Aneta, dat de berichten over een Engels aanbod om behulpzaam te zijn bij de oprichting van een neutrale commissie voor de vestiging van de veiligheid in het binnenland vooralsnog te verward waren om daaruit gevolgtrekkingen te kun nen maken. kunnen uitbreiden. Reeds is met Finland toenadering gezocht, ter- wijl hij aan het eind van deze j maand een bezoek zal brengen aan Tsjecho-Slowakije en Polen, waar reeds enig contact met fe deralistische groepen bestaat. Hoewel er voor deze landen nog talloze moeilijkheden te overwin nen zijn, hoopt Dr Brugmans toch op een gunstig resultaat. De groei van de federalistische beweging in Nederland is, zo zei de hij, niet onbevredigend. Ge middeld neemt zij met 30 tot 35 leden per week toe, zonder dat op het ogenblik een bepaalde propa- ganda-actie gevoerd .wordt. In de komende herfst denkt men in Nederland met een dergelijke ac tie te beginnen, die ingeluid zal worden met een grote openbare vergadering te Amsterdam. „l'Europe Une, dans un monde uni", aldus Dr Brugmans, is het doel waarnaar wij streven. Wij zullen ons verzetten tegen iedere blokvorming, in het belang van de vrede. Radio Moskou prijst T sjecho-Slowakije. Linetsky, commentator van radio Moskou, verklaart, dat Tsjecho-Slowakije, door weg te blijven van de conferentie van Parijs, „de weg der onafhanke lijkheid heeft ingeslagen". „In de eerste twee jaar na de oorlog heeft Tsjecho-Slowakije meer gepresteerd dan de meeste Europese landen, die hun econo- Vergoeding volgens vervangingswaarde? Materiële oorlogsschade. De landelijke federatie van stichtingen voor oorlogsge troffenen heeft naar aanlei ding van een in de dagbladen verschenen mededeling, dat op iet departement van Finan ciën aan een nieuw' ontwerp van wet op de materiële oor logsschade wordt gewerl waarbij wordt uitgegaan van het beginsel vervangingswaar de, zich met een brief tot de minister van Financiën ge wend. In deze brief spreekt de federatie haar voldoening er over uit, dat aan een dergelijk ontwerp gewerkt wordt. De minister wordt verzocht om, vooruitlopend op de definitieve regeling, verdere voorschotten te doen verstrekken. Hoogwater te Vlissingen, Woensdag 16 Juli: 12.10 u. 1.94 m., u. m. Macarthur over de bezetting van Japan. In een verklaring, die be schouwd wordt als de belangrijk ste die tot dusver over de bezet ting van Japan is afgelegd, heeft Mac Arthur gezegd, dat „het zon der twijfel duidelijk wordt dat wij hier in Japan de vrede zullen winnen. De beslissing van de commissie voor het Verre Oosten met betrekking tot het politieke en economische bestuur van Ja pan heeft alle acties .die Mac Arthur ondernam bekrachtigd. Zij gaf uiting aan de eenheid van doelstelling der elf betrokken landen. Mac Arthur zeide dat de verklaring van de commissie de vrees had weggevaagd dat de grote naties niet in staat zouden zijn haar afwijkende meningen over internationale vraagstukken te verzoenen en men had beide gevaren te strenge behande ling van de overwonnen vijand of het instandhouden van instellin gen die verantwoordelijk waren voor de oorlog vermeden. Twee fundamentele zaken ont wapening en demilitarisatie waren reeds voltooid. „Ook zon der controle van het buitenland zal Japan in een eeuw geen oor log meer kunnen voeren", aldus Mac Arthur. Ook al woningnood. Sommige Engelse bladen voor spelden, dat Prinses Elizabeth en haar verloofde, wanneer zij straks gaan trouwen, wel geen huis zullen kunnen vinden. Zij geven H.H. K.K. H.H. de raad om dan 'maar, juist als zo vele onderdanen van Z.M. de Koning, bij de ouders van de bruid te gaan inwonen. Papier voor de scholen uit Amerika. Gift van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis. Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis treft voorbereidingen om vijf millioen vel papier naar Nederland te verzenden. Dit pa pier zal worden gebruikt voor het herstel van het onderwijs in Nederland. De jeugdafdeling van het Nederlandse Rode Kruis zal in samenwerking met het mi nisterie van Onderwijs de ver deling onder de scholen verzor gen. f Het papier dat komt uit de surplus voorraden van het Ame rikaanse Nationale Rode Kruis zal worden verwerkt tot bloes van 1000 vel van 5'A" 7%" (on geveer 14 x 19 c.M.). Elk pakje van duizend vel zal iot opschrift hebben„Gift of the Schools of the United States of Americaii through the American junior Red Cross" (gift van de scholen van de Verenigde Staten van Noord-Amerika door tussen komst van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis). De kosten van voorbereiding er vervoer zullen bestreden wor den uit het nationale kinder fonds van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis. DC-3 verongelukt in Florida. Een DC 3 is in een moerassig gebied 8 kilometer ten westen van Melbourne in Florida neer gestort. Volgens de laatste berichten zijn 22 personen om het leven ge komen, terwijl 13 inzittenden werden gewond. Het vliegtuig was op weg van New York naar San Juan in Puerto Rico. Ambtenarenstaking in Frankrijk onvermijdelijk? Het Franse kabinet had Zater dag voorstellen voorbereid vooor nieuwe salarissen, waabij voor de tweede helft van dit jaar een bedrag van 21 milliard francs ge moeid zou zijn, terwijl dit voor de eerste helft van het volgend jaar 4 milliard zou bedragen. De vakbond der ambtenaren eiste echter een verhoging van 25 mil liard francs voor dit jaar en on geveer 22 milliard voor de eerste helft van 1948. Ramadier heeft geweigerd de ze eisen in te willigen, en een staking, die vandaag zou begin nen, l\jkt thans onvermijdelijk. De gedelegeerden op de inter nationale graanconferentie te Varijs hebben een resolutie aan genomen, waarbij een beroep wordt gedaan op Argentinië om de graanprijzen op een redelijk peil te houden. I De aangenomen resoluties had- I den betrekking op: 1) maximaal gebruikt van de binnenlandse voorraden; 2) onmiddellijke in voering van controlemaatrege- len in alle invoerlanden; 3. maatregelen der invoerende landen tot verzekering van uit sluitend levering der importen 1 aan officiële importbureaux; 4) i' uitroeiing van de zwarte markt; I 5) herziening van de regelingen 1 tot herstel van de veéestapel, j opdat voor menselijke consump- tie de grootst mogelijke hoeveel- I heid graan beschikbaar komen; 6) maatregelen tot controle op de handel in en rantsoenering van dierlijke producten, om te voorkomen dat prijsstijging aan legde in de plenaire zitting verklaringen af die overeen stemden met de verklaringen van Anderson. De Franse minister van voed selvoorziening, Pjerre Tanguy Prigent, vatte de besluiten van de conferentie als volgt samen: 1) strikte rantsoenering; 2) zo snel mogelijk transport; 3) be heersing van de prijzen; 4) be schikbaarstelling van zo groot mogelijke hoeveelheid granen voor menselijke consumptie; 5) beschikbaarstelling van 't nood zakelijke minimum secundaire granen voor de veeteelt, tenein de te voorkomen, dat tarwe als veevoer wordt gebruikt. Grootste auto-giro ter wereld in de V. S. De legeriuchtmacht der V.S. heeft de grootste helicoptere ter wereld ingeschakeld. Ze bezit leiding zal worden tot groter ge- twee mot8ren en kan buiten de misch herstel gebouwd hebben op aantal dat hij nog verwacht te de hoop op buitenlandse hulp". Radio Warsch&u meldt, dat een Pools schip met 6000 ton steen kool uit Polen op weg is naar Groot-Brittannië. Binnenkort zou nog een schip met 2000 ton steen kool vertrekken. -.-OOLWCtJ HJUlHim CU JtVdU DUHCU LtC bruik van graan als veevoeder; I |V.'ee piloten tien passagiers her- 7) verbod van verhoging van j bergen. Deze kan ze, terwijl ze de brood- of meelrantsoenen an- jn de lucht zweeft op een plaats, ders dan ter voorziening in de aan boord nemen. In geval van minimale menselijke behoeften; I nood kan dit vliegtuig duizend 8) zo groot mogelijke cqntrole]5ii0 belasting met een snelheid der respectieve regeringen op Van 160 km. per uur vervoeren, distributie en gebruik van graan. Andere resoluties hebben o.a. betrekking op uitmalingspercen- Naar verluidt, zou een Brits tages, industrieel gebruik controle op de voorraden. oorlogsschip zich in de buurt van de Fransè haven Sete aan de Middellandse Zee ophouden in De Amerikaanse minister van verband met het .vertrek van een landbouw, Clinton Anderson, heeft voor zijn vertrek naar Washington een boodschap aan de conferentie gericht, waarin hij waarschuwde tegen de on realistische gedachte, dat Ameri ka onbeperkte hoeveelheden graan zal kunnen leveren. De voorzitter van de Canadian schip met 4000 Joden, dat offi cieel koers zet naar Columbia. DE BILT ZEGT: Warmer. Droog met later op de dag al gemeen zonnig weer met weinig Wheatboard, George Mc Ivor, wind en stijging van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1