teu IN 'T KORT. yHeck^zending^ ftraarleiyk buiten vervolging stelling Öhs Beljjdenis en Verklaring van een 25-tal politieke gevangenen. Dam-hauynnui. KNIPCURSUS Militairen helpen bij het aardappelrooien. Wij waren Vrijdag in de gele genheid kennis te nemen van het wertc van het Bureau Oogst- voorziening van het Dept. van Landbouw in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, burg. v. d. Waas van Westdorpe gaf een belangrijke uiteenzetting in het Raadhuis van zijn ge meente voor vertegenwoordigers van de pers. Hij begon met te wijzen op het grote belang van het op tijd binnen halen van de oogst, vooral van de pootaard- appelen, waar van de bintjes klasse A voor 16 Juli a.s. ge rooid moeten zijn. Er is een groot tekort aan ar beidskrachten in de landbouw en daarom is_ dringend behoefte aan aanvulling. Wij mogen het rooien van deze pootaardappelen zeker niet on derschatten, daar er 2300 H.A. van deze aardappelen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen staan. Iedere H.A. van deze pootaard appelen brengt bij een gemid delde opbrengst per H.A. on geveer f 2000 aan deviezen op. Er bestaat in het buitenland grote belangstelling voor dit ge was. Vooral België en Frankrijk nemen af. Er moet op tijd gerooid wor den vanwege de grote concur rentie'van Denemarken en Ier land. Het bleek dus zeer noodzake lijk te zijn, dat naast de land arbeiders daar werkzaam ook anderen werden ingezet. Het Dept. van Landbouw trof met het Dept. van Oorlog een voorziening, dat ook militairen zouden kunnen worden ingezet. Dit is thans gebeurd en een 600 man zijn nu aan het werk, 375 in Sas van Gent en 125 in Hulst. Maj. E. Wetzels heeft de lei ding van dat werk. Valse geruchten. Er zijn vele geruchten in om loop geweest over deze inzet, doch de Burg. sprak al deze ge ruchten ten stelligste tegen. Het is niet juist, dat deze mi litairen worden ingezet om an deren te vervangen, doch om het grote tekort aan te vullen. Dit is dan nu gebeurd. De boeren kunnen zich om arbeids- krachteii wenden tot. dp plaatse lijke commissies voor de Land bouw en deze voegt alles samen en wijst dan de arbeidskrachten toe. De verdiensten voor de arbei ders zijn gemiddeld f 8 per H.A. De militairen werken tegen hetzelfde tarief als andere ar beiders, terwijl ook een premie stelsel voor hen geld. Grote waardering werd overal ondervonden voor het werk van onze soldaten en grote mede werking is er allerwegen. De huisvesting die een groot probleem was, is door goede sa menwerking der bureaux onder ling binnen uitzonderlijk korte tijd opgelost. Wij waren na afloop van de bespreking in de gelegenheid eën kijkje te nemen in de ver blijven der militairen en in de percelen waar zij te werk zijn gesteld. Het blijkt, dat het voor de meeste dezer jongens niet meevalt, maar dat het door al len in een opgewekte stemming geschiedt. Uitgaande van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap zullen ook een flink aantal jongelui, leden van deze organisatie, medewer ken aan de oogstvoorziening. Opbrengst Roodc Kruis-eollecte. De opbrengst van de Roode Kruis-collecte in verschillende plaatsen op Zuid-Beveland is als volgt: Goes 1626,65; 's-Heer Arendskerke f 79,58; 's-H. Abts- kerke f28,52; Ellewoutsdijk f27,16; 's-Gravenpolder f66,75; Kloetinge f 114,85; Nieuwdorj» Lewedorp f92,70; Oudelande (Vervolg Kamer-debat 2e pag.). Spr. zegt te menen,dat dit een zaak van de Nederl. Indische re gering is en van de Nederlandse regering. Minister-president B e e 1 Wij benoemden geen ministers. De heer Schouten: Neen, maar het gaat om de inrichting van het bestuur. Dat zijn de woorden die hier gesproken zijn. De heer Schouten herinert er verder o.m. nog aan, dat de mi nister verklaarde dat de répu bliek zelf de krachten moet op brengen. Maar de vraag is of dit mogelijk is. Dat is toch een be langrijke zaak voor de regering. Het verschil tussen de regering en spr. is z.i. van grote betekenis voor ons land. voor het Konink rijk en .voor het leven- van alle volkeren in Indië. De heer Romme (K.V.P.) merk't op, dat de heer Logemann te kennen heeft gegeven, dat we aangekomen zijn op en voor Ne derland aanvaardbar resulta'at. Dit leek spr. niet ie slaan op de toes tg nd zoals die was bij de aan vang Van het debat. Spr. is niet van oordeel, dat we op het moment van een voor Ne derland aanvaardbaar resultaat zijn aangekomen. De heer Logemann Arb. verklaart in verhand met de- op merking van de heer Romme, dat spreker gesteld heeft, dat we nu voor een voor Nederland aan vaardbaar resultaat staan, dat dit is afgeleid uit de regerirtgs- 'verklaring zelf. De regering kan niet meer toe zeggen dan dat zij de Kamer ai dan niet pp reces zal inlichten wanneer zij meent dat daarvoor aanleiding is- De minister achtte het blijk baar niet nodig nog nader te antwoorden. De Kamer is nu op reces ~ge- gaan. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal voor Septem ber niet meer worden vergaderd. f 46.Hoedekenskerke f 38. Ovezande f33,18; Kwadendamme f33,34; Kapelle .97,65; 's-Heeren- hoek f45,91; Heinkenszand f 101; Nisse f 38,07%. Aanvaring. Het motormosselvaartuig Bru 41, schipper L. Hoek, is op weg naar de Waddenzee om mossel zaad te halen, nabij Aalsmeer aangevaren door een ander mo torschip. Dit schip was geladen met rollen kabels, waardoor het uitzicht enigszins werd belem merd. De Bru 41 bekwam een gat in de voorsteven waardoor de reis niet kon worden voortgezet. Voor de betrokkene een ernstige scha depost. Vrachtauto gekapseisd. Vrijdagmorgen geraakte op de pont Dordrecht, varende van Breskëns naar Vlissingen, een A.T.O.-vrachtauto geladen met verf en kazen, door de deining aan het schuiven en sloeg om. Vlak daarbij stond een huifkar met paard ervoor. De vrachtauto kwam op de kar terecht waar door deze vernield werd. Het paard kwam te vallen maar liep geen letsel, wel kreeg het een dosis verf binnen. De bestuurder van de vrachtauto kon zich door uit de cabine te kruipen in veilig heid stellen. Het bootverkeer on dervond aanmerkelijke vertra ging. SOUBURG. Ouderavond. Donderdagavond werd in de school voor C.V.O. een Ouder avond gehouden. Na enkele me dedelingen van de heer Dey, hoofd der school o.a. dat het werk der restauratie van de school in handen van een archi tect is gegeven, werd door hem gesproken over: „De onderwijs vernieuwing in de praktijk" waarbij hij de verschillende leervakken in een nieuw licht stelde. Uit de bespreking die volgde bleek wel dat de ouders zich ook bijzonder voor deze ver nieuwing interesseren. Een on derwerp van de heer Vreeke die ziek was, werd voorgelezen door de heer Maring. 't Was een leer zame avond. Vooraf was er gelegenheid tot het bezichtigen van het werk der leerlingen. Aanbesteding. Vrijdagmiddag had op het ge meentehuis de aanbesteding plaats voor het herstellen en verbeteren van de Openbare Lagere School op het Oranje- plein. Ingeschreven werd door Aannemersbedrijf Koot, Sou burg voor f 66.900; Heijkamp II, Souburg f 69.000; A. C. Haeck, Souburg f73.789; Meyer Sib ben, Souburg-Amsterdam f 75.850 A. Poelman Zonen, Ritthem f77.777; P. de Wolf, Souburg f 84.800; Aannemersbedrijf Hop man Zonen, Vlissingen f 90.000 Aannemersbedrijf Van Loon, Vlissingen f 93.607. ZIERIKZEE. 'Geitenkeuring. Maandag werd de jaarlijkse geitenkeuring gehouden op de terreinen aan de Balie. 22 die ren waren aangevoerd. Door de moeilijke voedselvoorziening was te merken, dat de geitensta pel zeer afgenomen is. Over 't algemeen was .het aangevoer de materiaal van goede kwali teit. Van de lammeren geboren in 1947 verkreeg het lam van Joh. Fondse de le prijs, 2e pr. A. Berrevoets, 3e pr. J. C. Bo lijn. Van de 1-jarige geiten kreeg die van J. Legemate de 1ste en tevens de 5de pr.2e W. ten Haaf; 3e M. Sprengelmeijer; 4e L. Krijger. Van de 2-jarige wa ren slechts 2 stuks aangevoerd, le pr. Nella van G. M. Bijde vaate; 2e pr.- R. Pannekoek. Oudere geiten waren er 7. le pr. Jae. Indenbosch; 2e pr. Andr. Bil; 3e pr. Joh. Fondse; 4e pr. Andr. Deurloo. De'eerste prijzen bestonden uit medailles en ver der enige geldprijzen. THOLEN. De kerkvoogdij der Nod. Herv. Kerk heeft deze week éen twee klaviers pedaalorgel aangekocht ter vervanging van het oude or gel, dat thans in huurgebruik is en te zwak van toon is voor de begeleiding der kerkzang. Als straks het oorspronkelijk fraaie» kerkorgel, dat wegens de restau ratie der kerk is afgebroken en nu hersteld wordt, weer is ge plaatst, zal het nu aangeschafte orgel dienst doen in de consisto rie voor de verenigingen en Zon dagsschool. In verband met de verbete ring der sociale wetten en het ge ring ledental is de Werkmans vereniging, „Draagt Elkanders Lasten" alhier definitief ontbon den. BRUINISSE. Door de heren Siétema en van Engelen, werd een geitenkeuring gehouden. Ter keuring, waren aangevoerd 15.stuks. Eén geit van de heer M. L. M. van der Bijl kon in het stamboek wor den ingeschreven. Door de heren werd de goede kwaliteit van de aangevoerde dieren zeer gepre zen. De Geitenfokvereen. telt thans 31 leden. Het bestuur be staat uit de heren J. J. Stouten, voorzittër, M. v. d. Velde, secre taris, L. M. van der Bijl, pen ningmeester. De dragline die gebruikt zat worden tot het uitdiepen van de Spuiboezem „De Kraag" is heden gearriveerd en met de werkzaamheden is bereids be gonnen. Door de-Duitsers werd in de zomer vafi* 1043 geprobeerd een telefoonkabel te leggen van Schouwen Duivëland naar Goe- ree Overflakkee. Daartoe moest een geul worden gebaggerd, doch vliegtuigen van R.A.F. na men het baggermateriaal gere geld onder vuur nog voor het op de plaats van bestemming was aangekomen. Meerdere bag germolens werden toen tot zin ken gebracht of zwaar bescha digd. Deze -werden in de loop van de tijd opgeruimd, doch een modderbak lag nog steeds op dezelfde plaats in de Grevelin- gep, waar hij destijds was ge zonken. Thans wordt door een drijvende bok ook deze bak ge licht. De geul die gegraven moest worden is nooit klaar ge komen. De door de heer J. C. Kes- teloo vervaardigde' aardappel- lichter blijkt dermate te w>ldoen, dat de verwachtingen, cfle men koesterde nog worden overtrof fen. Door de heer Kesteloo is op zijn vinding octrooi aangevraagd. Op 83-jarigen leeftijd over leed Mej. N. L. Okkerse, van 1897 tot 1937 presidente van een naaikrans van jonge meisjes en vrouwen van alle gezindten (de Chr. Meisjesveren. „Thabita"). De heer B. de Klerk te Ka- pelle heeft zijn ontslag genomen als weger van de Weegbrug „Ons Belang". In zijn plaats is benoemd dhr Adr. Blok Ez. De te Hoedekenskerke gehou den collecte voor het Prins Bern- hardfonds heeft f 35,40 en die voor het Rode Kruis f 38 opge bracht. De collecte voor „Pro Rege" heeft te Souburg f 425 opge bracht. Te Bruinisse bracht de collecte voor het Prins Bernhardfonds f 120,50 op. De heer M. C. Jonker, dienst- gel. der Directe Belastingen te Bruinisse, die benoemd is als on derwijzer te Bergambacht is eveneens als zodanig benoemd te Oolgensplaat. Het Bestuur van het water schap Schouwen, heeft het ver vangen van een betonglooiing Sij- steem De Muralt, door een ba saltglooiing aan het Oost Haven hoofd te Zierikzee onderhands opgedragen aan Fa. M. van der Velde te Bruinisse - voor f16.700. Lutherse wereldconferentie. 30 Juni is in de universiteits stad Lund (Zuid-Zweden) een internationale conferentie van de Lutherse wereldbond ge opend. Dit is de grootste inter nationale kerkelijke conferentie in Zweden ginds de oecumeni sche bijeenkomst te Stockholm iïx 1925. Ongeveer 600 afgevaar digden uit 30 landen woonden de openingszitting bij in de Ro maanse Cathedraal, die twee jaar geleden 800 jaar oud was. In zijn toespraak tot de con ferentie wees de Zweedse aarts bisschop Erling Eidem, voorzit ter van de Lutherse wereldbond, er op, dat door de gehele we reld een algemeen verlangen wordt waargenomen om nieuwe banden te leggen en de geest van solidariteit tussen de Lu therse kerken te vergeten. Men besloot nieuwe statuten aan te nemen,die de Lutherse kerken tot een volledige een heid inzake gemeenschappelijke belangen samen zullen binden. Te Genève zal een secretariaat worden opgericht. De bekende Zweedse theoloog professor Anders Nygren werd als opvolger van aartsbisschop Eidem voor vijf jaar tot voor zitter van de wereldbond van Lutheranen gekozen. Kruisdragers. De predikanten van de protes tantse keijk in Indonesië dragen een groot zilveren kruis op hun kleding- en zijn daardoor ter stond herkenbaar. Op het eerste gezicht lijkt het vreemd, maar het dragen van dit herkennings teken is geen nieuwigheid; het heeft een voorgeschiedenis. Toen Indië door de Japanners bezet was, kregen alle dommees op een goede dag te horen, dat ze zich voortaan uitsluitend in toga op straat mochten begeven. De bezetters wilden de predi kanten even duidelijk van de „ge*one mensen" onderschei den als de rooms-katholieke geestelijken. Het bestuur van de proles- tanse kerk stelde de Japanners elhter voor, dat de deminees een zilveren kruis als onder scheidingsteken zouden dragen. De bezettende macht ging hier-, mede accoord. Na het vertrek n de Japanners is men het onderscheidingsteken als een ereteken blijven dragen en de predikanten, dié onlangs voor twee jaar naar Indië zijn gegaarf om de protestantse kerk te dienen, kregen van het bestuur dezer kerk bij hun aankomst in Indië een groot ïilveren kruis aangeboden. H. Schout, H. de Visser, J. D. de Vries, Wilma de Waardt, M. van Wallenburg ep Paulien Zwager man. Herexamen 1, afgewezen geen. Van 5 A naar 6 A: C. J. Broer se, Corrie van Dalsen, G. A. Odè, Ineke Tavenier en Joke Thie me. Afgewezen geen. Van 5 B naar 6 B: E. Batten. Hans Brevet, Ank van Epenhuij sen, Ria van Hove, Ineke Knie riem en Tannie Mosselman. Af gewezen geen. De Dr W. F. Stutterheimprijs is toegekend aan Tanny Mossel man. Geslaagd voor het 2tendings examen, afgeno*en door de Ge nerale Zendingsdeputaten der Geref. Kerken, Jopïe Kingmans, Annie de Kam en Gerard Nonne- kes, allen te Middelburg en Tjne van Donk te Goes. Aan de M.T.S. te Dordrecht slaagde voor het diploma Werk tuigbouwkunde de heer J. Ch, Hendriks te Middelburg. Oud-burgemeester krijgt 11 jaar R.WJ. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, zitting houdend te Utrecht, heeft de 49-jarige C. van Ravenswaay, die van 1942 tot 1945 burgemeester van Utrecht is geweest, tot 11 jaar R.W.I. met aftrek van voorlo pige hechtenis en ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven veroordeeld. Het recht van cassatie werd verleend. De eis luidde 15 jaar. Het aantal radioluisteraars. Op 1 Juli j.l. bedroeg het aan tal aangegeven radiotoestellen in Nederland 835.545 tegen 812.836 op 1 Juni. Het aantal aansluitingen op het rijksradio- distributienet bedroeg op 1 Juni 480.482 tégen 479.121 op 1 Mei j.l, Verliezen Nederlandse strijdkrachten, In de afgelopen week zijn de navolgende verliezen gerappor teerd Koninklijke Marine geen verliezen. Koninklijke LandmachtSoldaat W. P. de Leeuw, afkomstig uit Teterin- gen; Sergeant A. Rajh, afkom stig uit Waubach (Limburg). Joh. de Heer ernstig ziek. Dezer dagen is tijdens een evangelisatie-samenkomst te Nij megen de heer Johannes de Heer door een beroerte getrof fen. Hij werd naar zijn woning in-Driebergen vervoerd. Hoewel de toestand Van deze 80-jarig: aanvankelijk zeer ernstig was, is hij langzaam vooruitgaande, zo deelde men mede. Hij zal echter nog geruime tijd rust moeten, houden. Chr. Boeren- en T uinders-Bonds- vergadering te Delft, Op de Woensdag a.s. te Delft, in de Stadsdoelen, te houden algemene vergadering van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, zal minister Mans- holt spreken over het onderwerp „Perspectieven voor de Tuin bouw". Dit geschiedt na het ope ningswoord van voorzitter Chr. v. d. Heuvel, dat „De C.B.T.B. en de tijdgeest" getifeld is. Andere sprekers zijn: Het Tweede Kamerlid mr J J. R. Schnial, over het onderwerp: „Economische aspecten", en ds H. J. Groenewegen, Ned. Herv. predikant te Den Haag, die het slotwoord spreekt. Onderwijs, Gymnasium te Middelburg. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse; A. Bakker, Th. P. van Belzen, Ria den Boer, K. Collot d'Escury, Freddy Corver, C. van Espenhuijsen, Marijke Heijse, Hetty de Jonge, J. C. Meijer, J. Peeck, A. H. J. Peek en Cathrien Veldkamp. Afgewe zen 6 leerlingen. Van de 2de naar de 3de klas se: F. J. Burger, Loeki Brongers, G. F. T. van Dijkr J- Koolstra, M. J. v. d. Linde, A. M. van der Maas. F. A. Maljers, P. Melse, A. J. Peeck, L. Ross, Thea Smals, Nelleke Spijkerboer, C. C. Ver- hage, Tilly van Verre, J. Visbeek A. Vleugel en Elly van Werkrrm. Herexamen 2, afgewezen 5 leer lingen. Van de 3de naar 4de klasse: Geesje Booij, K. W. Brevet, A. L. Dameif, J. Dronkers, J. S. Hartjeg, Elsbeth van Ooijen, J. H. Scholing, M. J. Smals, Irehe Swanborn, J. Tëvel, H. van Woerden. Herexamen 1, afgewe zen 1 leerling. Van de 4de naar de 5de klas se: J. van Benthem Jutting, Th. Bloos, Ji E. Booij, A. A. Bos, D. A. Cazemier, J. Geldof, W. J. Koole, A. L. van Melle, J. G. De 25-jarige J. Oms uit Oud- land (N. Br.) werd Donderdag bij Steenbergen, toen hij door een plotselinge zwenking van de auto werd geslingerd, zo ernstig ge wond, dat hij aan de gevolgen is overleden. -■ De Franse Nationale Vergade ring heeft de algemene begroting, die 170.316.000.000 francs be draagt, aangenomen. De Franse ministerraad heeft het bedrag der militaire credie- tén voor de gewone begroting '47 op 89. milliard franc gesteld, het geen een verlaging betekent van ongeveer 30 milliard. Het Griekse ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat de guerillastrijders van 1 Mei tot 20 Juni 730 man rfan doden, gewon den en gevangenen hebben ver loren. Vrijdag is het tweede transport Duitsers, die verbleven in het tij delijk kamp te Nijmegen, ver trokken naar Duitsland, en naar de Engelse zóne overgebracht. Een bewaker van het interne ringskamp Duindorp te Scheve- ningen liet per ongeluk zijn revol ver vallen. Ongelukkigerwijs ging het schot af en trof een der ge vangenen. de 39-jarige R. van der Plas Uit Scbeveningen in de buik. Het slachtoffer overleed kort daarop. De Canadese minister voor Wederopbouw, heeft aan het Par lement meegedeeld, dat Canada nog vijfduizend verplaatste per sonen zat toelaten, waarmee het totaal op 18.000 is gebracht. Te Lahore, de hoofdstad van de Pendsjaab, zijn opnieuw ge vechten opgelaaid^tussen Sikhs, Hindoes en Mohammedanen. Ze ven personen kwamen om het le ven en 34 werden gewond. Twee Britse soldaten, die .als wachten dienst deden in een Jo denkamp op Cyprus, en een ille gale immigrant zijn aan typhus gestorven, terwijl 14 Britse sol daten en 10 kampbewoners in het ziekenhuis zijn opgenomen. De Franse commissie van on derzoek naar de gebeurtenissen tussen 1933 en 1945 heeft Petain een verhoor afgenomen, dat bijna twee uur duurde. Generaal Lucjan Zelïgowski, die in 1920 de stad Wilna, op Li- thauwen veroverde, is op 82-ja- rige leeftijd te Londen overleden. De vergadering, die belast is met. het opstellen van het nieuwe Hongaarse Kieswetsontwerp, err waarin alle partijen zijn verte genwoordigd, heeft besloten, dat de verkiezingen 60 dagen na af kondiging der wet zullen worden gehouden. Financieel nieuws. Scheldebsnk N.V. Naar wij yernemen zal aan de a.s. te houden Algemene Ver gadering van Aandeelhouders der SCHELDEBANK N.V., ge vestigd te Zierikzee, worden voorgesteld 6 pet. dividend uit te keren over het boekjaar 1946. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Ma rianne J. en Henk J„ d. en z. v. L. H. v. d. Veen en C. H. J. Kok; Addie A. D., z. v. A. de Bruijn en A. M. A. Roosa; Ursula M., d. v. J. van Wezel en J. de Vries; Ja kob P. J., z. v. J. Gideonse en L. Quist; Bastiaan, z. v. M. Hooge- steger en Th. C. Koole; Adriana J. d. v. M. C. de Visser en J. de Kok; Cornells, z. v. J. Dekker en J. H. Houmes; Maatje H., d. v. J. Tissink en C. J. Pattenier; Go- verina M,,' d. v. P. H. Ringersma en W. den Hoed; Pieternella J.„ d. v. I. v. d. Hoek en E. C. Huys- man; Dick en Hendrik, zonen v. N. I. Mesker en P. Blommers. Ondertrouwd: J. P. van der Hoek, 27 j. en E. Talaraski 20 j. Welzow (D.); D. Faase, 27 j. en A. Landman, 22 j.; A. Lampert, 25 j. en P. Dekker, 24 j.; J. van den Broek, 22 j. te Hoogland (U.) en J. Josiasse, 22 j. Getrouwd: A. F. de Jonge, 49 j. en A. Davidse 41 j.; J. H. van Loon, 20 j. en N. de Witte, 21 j.; A. Kunst, 22 j. en W. J. de Vos, 21 j.; J. Denies, 26 j. en M. L. J. Wisse, 20 j.; P. Meliefste, 25 j. en J. J. Bouman, 19 j. Overleden; J. Corveleijn, 51 j. geh. met M. H. de Ly; P. de Nooijer, 58 j. geh. met J. Bliek; G. van den Broeke, 70 j. wed. v. G. Dekker; C. P. L. van Steen- huijsen, 80 j. KAPELLE. GeborenJohan nes, z. v. J. Zuidweg en M. E. Schipper; Cornelis J., z. v. J. C. Bruggeman en G. de Kaat Adriana G., d. v. J. Markusse en M. Mol. OverledenA. van Liere, 85 j., echtg. van D. Lansen; J. van Iwaarden, 65 j., echtg. van R. G. le .Clercq te Kruiningen. Gehuwd: C. de Waard, 25 j. en J. M. van der Weele, 23 j. B. van Eenenaam, 25 j. en G. Wisse,. 24 j.P. Simpelaar, 28 j. te Middelburg en S. Korstanje, 25 j.; A. Th. Joosten, 34 j. te! Rotterdam en M. A. Klap, 31 j. j MELISKERKE. Geboren: Jan-1 na L., d. v. J. Boogaard en J. L. Matthijsse; Cornelis, z. v. J. Pop- pè en E. Louws. Getrouwd: A. T. O. Roelofs, 27 j. en E. Melse, 19 j. Overleden: Maria Maljaars, 87 j. wed. van J. Riemensn' POORTVLIET. Geboren; Jo hanna C., d. v. M. van Ast - en A. P. Feijtel; Johannes C., z. v. W. Vroegop en J. E. van dei- Maas; Cornelia M., d. v. J. D. Gebraad en A. J. Hage; Machiel A., z. v. C. K. Goudzwaard en M. A. Quist; Jacoba M., d. v. J. Wessels en A. C. van Nimwegen. Gehuwd: M. Sakko, 28 j. en M. C. Uijl, 21 j. OUD-VOSSEMEER. Geboren; Joseph, z. v. M. Ferrét, te Roes- selaere (B.)Hendrik I., z. v. A. van Daalen en C. C. Anthonisse. Overleden: E. E. Engelvaart, 79 j. Ondertrouwd: J. van Some ren, 32 j. te N.-Vosmeer en A. M. van Dorst, 39 j.A. C. de Greef, 27 j. te N.-Vosmeer en H. J. P. Douw, 22 j. SblIERPENISSE. Geboren: Jacob, z. v. J. Rijstenbil en L. Geuze; Jannetje, d. v. Joh. v. d. Jagt en W. Th. Keur Overleden: E. van Beveren, 72 j., wed. van J. Jansens; J. J. Coo- mans, 86 j., echtgen. van Jac. Feijtel. De officier-fiscaal voor Zeeland ressorterend onder het Bijz. Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, Heeft de volgende personen bui ten vervolging gesteld onder na te noemen voorwaarden; Adriana H. W. Zoutewelle, Vlissingen en C. J. Sonke, Am ^sterdam onder toezichtstelling en ontzetting rechten. J. Schout en L. Dingemanse, Middelburg, verplichting tot ar beiden en ontzetting rechten. M. C. Geüze St Philipsland, Maatje P. Verse, Amsterdam en Leontina F. Goethals, Capelle a. ■d. IJssel, allen ontzetting rech ten. A. Dijke Arnemuiden f75,- L. P. Olysfager, Middelburg f300,-; M. H. Rombout, Hulst f600,-; 'L. Dieleman, Oostburg, f759,-. D. Luteyn en M. Luteyn geb. Luteyn, beiden Zuidzande, resp. f 7000 en f 5000 betalen en ontzetting rechten. H. Vonk, Vlissingen afstand doen van zijn radio. Onvoorwaardelijk zijn buiten vervolging gesteld: H. Stroo, Vlissingen; Adriana C. Geill geb. Dekker, Veere; S. P. van Wijk, Goes; O. C. Batselaer, Sluis; Lucia N. Slom, geb. Zand, Breskens en H. J. L. Maas Utrecht, allen omdat de schuld van zodanige aard is, dat opleg- girig van straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. J. Colijn, Goes, omdat gerezen verdenkingen ongegrond zijn ge bleken. Maandag 14 Juli. De in dé volle grond uitge- plante tomaten moeten nu ge snoeid worden. Indien u behoor lijke planten wilt opkweken, waarvan goede vruchten geoogst kunnen worden, moeten ze op één stengel gekweekt worden. Alle zijscheuten die uit de grond komen, - of zich in de oksels van de bladeren ontwikkelen, dienen geheel weg genomen te worden. Alleen, de bloemtrossen moeten natuurlijk blijven zitten. Zodra de "plant een hoogte van ruim één meter heeft bereikt, wordt ook de kop uit de plant gehaald, de vruchttrossen die zich op die hoogte nog zouden ontwikkelen, hebben toch geen tijd meer om tot goede vruchten uit te groeien. Rechtszaken. KANTONGERECHT TE MIDDELBURG. Overtreding motor- en rijwiel- wet, J. P. G. te O.- en W.-Sou- burg f 6 subs. 3 d. h.; P. W. te 's-Heer Arendskerke, twee geldb. resp. f 2 en f 6 subs. 1 en 3 d. h. Ch. K. te Kloetinge, f4 b. subs. 2 d. h.; C. Th. V. te Terneuzen f4 b. subs. 2 d. h.; J. P. v. S. te Kwadendamme, f 15 b. Overtreding Jachtwet, L. I. v. d. L. te Kortgene, f5; Openb. dronkenschap, D. J. S. te Middel burg, f10 sbs. 5 d. h.; Betreden verboden terrein, P. V. te Oost- kapelle en C. L. te Vrouwepolder f5 subs. 3 d. h. Verkeersovertredingen: J. A. v. d. D. te Breskens f 2.50 b. s. .1 d. h.W. H. te Vlissingen f3 b. s. 2 d. h.; S. v. S. te Vlissingen f3 b. s. 2 d. h.; W. D. te Arnemuiden f 3 b.v s. 2 d. h. te 's-Heer Arends kerke 2 x f2.b. s. 2 x 1 d. h.; J. P. C. O. te Vlissingen f2 b. s. 1 d. h. Overtreding Algemene Politie- verordening van Middelburg; W. M. te Middelburg f6 b. s. 3 d. h. Zitting Tuchtrechter Tholen. Het was deze week een uitge breid program dat de Tuchtrech ter had te behandelen. No. 1 was de heer A. P. M. V. alhier, welke als verdachte voorkwam in verband met het te duur ver kopen van 4 stofzuigers. N. kreeg een boete van f 65. Wegens niet aanwezig hebben van prijsaanduiding in haar eta lage werd mej, J. D. te Stave- nisse veroordeeld tot f 15 boete. Voor een zelfde overtreding kreeg C. D. N. te St Maartens dijk een boete van f 15. Bedaeteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel CO a, Goes. Van verschillende kansels is Zondag een boodschap uitgaan de van het Interkerkelijk Over leg voorgelezen. De kerken achten, op grond van haar getuigenis in en na de oorlog zich geroepen thans ook gehoor te geven aan het verzoek van een 25-tal politieke gevan genen, die allen in de N.S.B. een vooraanstaande plaats heb ben ingenomen, om aan het Ne derlandse volk een erkenning van schuld en een verklaring over hun houding tijdens de oorlog over te brengen. De op stellers dragen voor beide uiter aard de volle verantwoordelijk heid. De Belijdenis. De 25 politieke gevangenen leggen slechts met uiterste schroom hun schulderkenning, vervat in een Belijdenis, in het midden van ons volk. Zij belij den in het aangezicht van de ontstellende feiten welke eerst in de loop der laatste twee ja ren in volle omvang te hunner kennis kwamen, dat zij dikwerf hebben gezwegen, waar spreken geboden was en een samenwer-1 king met de bezetter hebben ge handhaafd, waar deze verbroken had moeten worden. En wanneer zij dan, met diepe beschaming, denken aan de vervolgden, de weggevoerden, de gemartelden, de terechtgestelden, de vermoor dden, aan de demonische vernie tiging van Joodse mannen, vrou wen en kinderen, dan verstaan zij hoe ons volk hen iedere be- i tuiging van saamhorigheid jnet de bezetter heeft aangerekend. Een tragische verwarring van eigen gedaehtengang, en vreemde totalitaire ideologieën maakte hen blind voor de huivering^ wekkende consequenties, waar toe deze moesten leiden, hoezeer dringende en ondubbelzinnige stemmen waarschuwden, dat deze ideologieën fundamenteel in strijd waren met de begins.e-1 len van het Christendom. Dit heeft hen dwingend voor de schulvraag gesteld en hetwas hun een innerlijke behoefte het j antwoord op die. vraag in alle-, oprechtheid en in alle openhar- tigheid toe te vertrouwen aan de kerken, die in en na de bezet- j tingsjaren een zo vast middel punt vormden,waar een ontred- derd volk zijn troost en betrou- j wen vond. Zij hopen ernstig, dat j ons volk deze belijdenis zal, wil- len aanvaarden. De belijdenis eindigt met de j woordenBesef van onze schuld 1 bovenal jegens God de Aller- hoogste, voor Wiens oordeel wij -allen moeten buigen, doet ons biddend vragen dat Hij ons moge bewaren voor blijvende haat en ons en onze lotgenoten voor een verbittering die ons de weg naar verzoening zou versperren. De verklaring. Aan deze schulderkenning is door de opstellers nog een ver klaring toegevoegd waarin zij I uiteenzetten, dat zij voor de oor log nationaal-socialistisch wer den uit een diep geworteld ver- langen naar sociale gerechtig heid en nationale verheffing, en j.dit na Mei 1940 bleven omdat zij van de vernietiging van Duits land de ondergang vreesden ook van ons vaderland. Zij hoopten door htm inspanning de kansen op een Nederlands herstel na de oorlog te behouden. De namen der ondertekenaars zijn B. J. Bierma, G. C. Blom, J. H. L. de Bruin, K. A. Enklaar, mr H. M. Fruin, dr F. P. Gué- pin, J. W. Baron van Haersolte van Iiaerst, ir C. J. Huygen, W. R. Jager, dr K. Keyzer, L P. Krantz, mevr. E. Kröller-Scha- fer, Ph. van der Land, Jb. Maar- singh, H. C. van Maasdijk, H. C. Nije, N. Oosterhaan, C. ter Poorten, C. L. Reisma, mr W. J. Schönhard, mr A. Semplonius, mr F. C. Stahie, P. Tammens, G. F. Vlekke, M. Zwiers. Het I. K. O. dat geen vrijheid vond haar tussenkomst te wei geren bij het doorgeven van deze gewetenskreet, vraagt in een toevoeging allen te luisteren naar deze schulderkenning met de bede, dat deze en andere po litieke gevangenen zich met ons gesteld mogen weten onder de oordelende en vergevende liefde van de Vader van onze Heere Jezus Christus. Onder heel ons volk moge deze schulderkenning dan oök meewerken tot geeste lijke vernieuwing, tot bewust wording van eigen schuld en de weg opeften tot een sémenleven met elkander naar de eis van het Woord Gods. Oplossing prijsvraag Juni. Probl. 1. Auteur N. Korstanje, Schiedam. .Zw. 11, 12, 13, IV18, 19, 23, 25. Wit 27, 28, 32, 35, 37, 39, 42. 27—21 (17 x 26) 37—31 (26 x 48) 39—34 (48X30) 33 x24 (19x30) 28 x 6 (18—22 of 23) 6—1 (22 of 23—28) 32 x 23 (38—34) 1—6 (3440) 23—18 (4045 6—50 (25—30) 18—12 30—34) 12—7 (34—39 50 x6 (45—50 7—1 (5045) 650 wint. No. 2. Auteur J. Scheijen, Kerkerade. Zw. 1, 5, 10. 12, 21, 22, 24, 26, 29, 34, 35. Wit 6, 25, 31. 33, 37, 38, 40, 42, 43 44 45. 31—27 (21-41) 42—37 (41x32) 38x7 (39 x 49 40X20 49x 40) of 1X12 45 x 34 of 6—1 (10—14) 1X10 .(5X14) 20x9 (26—31) 9—4 (31—37) 4—36 (35—40) 34 x 45 (37—42 36—47 42—48) 4540! wint mooi. Goede oplossingen ontvangen van: J. v. d. Meulen, Vlissingen No 1; C. P. Vogelaar, Krabben- dljke 1 en 2; L. Uijl, Poortvliet. No. 1; R. Riikse, Yerseke 1 en2, J. Strooiend, Middelburg, 1 en 2; F. Walhout, Nieuwdorp 1 en 2; J. de Smit, Kamperland 1; W. F. Traas, Gadzand 1; J. P. Geleijnse, Renesse 1 en 2; J. Bisschop, Goes 1 en 2; J. Holiebrandse. St. Lau rens 1; C. J. Kostense, Renesse ISA. Braamse, Nieuwdorp l_en 2; A. Verhage, Aagtekerke 1 en 2; J. Ganseman, Kapelle 1; J. J. A. Koster,-Vlissingen 1 en 2; J. A. v. Dixhoorn, IJmuiden 1 en 2. Na loting viel dë prijs ten deel aan J. A. Dixhoorn, IJmuiden. Juli-prijsvraag. Auteur J. H. Scheijen, Kerkerade. Voor de abonné's van dit blad wordj een schriftelijke cursus pa troontekenen, knippen en naaien geopend. Elke week ontvangt U een met talrijke voorbeelden rijk geïllustreerde les. Gécturende de cursus staan wij U met raad en daad bij. Binnen twee maanden tekent, U patronen en maakt U al leuke japonnen. Materiaal voor het gemakkelijk tekenen van patronen ontvangt U er gratis bij, Het lgsgeld bedraagt 75 cent per les. Inschrijving vóór 1 Augustus a.s. onder vermelding „Naaicursus ILMO" te vermeiden op de enveloppe, Bureau van dit blad te Goes. (Ingez. Med.) Zw. 3. 8, 11, 13. 15, 21, 22, 27, 29, 30, 34, 35. Wit 14, 19, 20, 23, 32, 36, 37, 38, 41, 44, 45, 49. Wit begint en wint. Oplossin gen binnen 14 dagen aan het Re dactie-adres. Wij stellen weer de gebruikelijke -prijs beschikbaar. Deze maand slechts één vraag stuk! LimburgZeeland. Wit v. DoornSinke. 1. 33—28 1822; 2. 31—27 ...X33; 3. ...X28 ...X23; 4. 44—39 10—14 5. 36—31 12—18; 6. 31—26 17—21; 7. ...X- ...X- v 8. ...X... 7—1.1; 9. 39—33 11. 11—17j 10. 34—30 6—11; 41—37 1—6; 12. 46-^1 14—19: 13. 41—36 5—10; 14. 37—31 2 15. 31—27 7—12; 16. 30—25 10—14; 17. 40—34 23—29; 18. 33X20x--; 19. ...X44 19—23; 20. 4'4—39 14—19; 21. -50—44 9—14; 22. 44—40 23—28; 23. ...XX-.. xx 1m 'M Stand na 24ste zet, wit gaat een schijf verliezen. 25. 38—33 17—21; 26. 26X- 12X-; 27. ...XX-.; 28. 47—41 16—21;-29. 40—34 13—18; 30. 34—29 11—16; 31. 39—34 6—11; 32. 45—40 8—13; 33. 29—23 ...X...; 34. ...X... U—17; 35. 40—34 17—22; 36. 23—19 ...X23!; 37. 42—37 22—28; 38. 34—29 ...x...; 39. 25—20 ...X--; 40. 43—38 ...X...; 41. ...X ...X..-; 42. 37—31 27—32; 43. 31—26 12—17. Wit geeft op! Tot de volgende week. S.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3