Zo denkt men in DuüsSand. Ds Niemöller: Duitsland een gummibal. Geprolongeerd verzet. fiat lssstand is malen geschonden. 31.000 arbeiders stierven in de Amazone-oerwouden. Zal de daad zo beslist zijn als de toon De jongste schok voor Marianne. Een staatsgreep op J-cfag! De feugd van faftftig.{e llblwifaa*i<Ut> 22.000 wachten op de dood. Als slaven verkocht - als hoesten mishandeld. vni? Wanneer wij aan Duitsland denken dan komen er vaak diepe rimpels in onie voorhoofden, dan fronsen wij ernstig onze wenkbrauwen en zuchten diepzinnig: „Ach ja, Duitsland, 't is toch bar". Tijdens de bezetting had die laatste uitdrukking dan een verontwaardigde, en terecht veront waardigde, intonatie, terwijl het nu meer lijkt op een moedeloos, en ook ivel een beetje gemak zuchtig, klagen. Doch zowel voor als na de onvoorwaardelijke Duitse capitulatie was er één Duitse naam die deze rimpels althans voor egn ogenblik kon effenen en die ons even opgelucht doet en deed zeg gen: „Ah, ja, ds Niemöller". En het is tegenover deze'man, In de sterke uitbreiding van de Pfarrer dr. Martin Niemöller, dat R.K., kerk zag ds Niemöller niet ik thans zit. Een man met een een direct groot gevaar voor de vierkanten kin, doordringende donkore ogen. Ja, alles aan hem zou hard als graniet lijken, in dien ik niet die tere zachtheid Protestanten. In tijden vari nood en ontbinding is er altijd een nei ging bij de religieuze zoekers om zich te verschuilen onder de zeer gezien had, telkens wanneer hij wijde vleugels van de R.K. kerk, met zijn vrouw sprak, of het hui-die het zijn gelovigen immers zo selijk genoegen waarmee hij aan gemakkelijk maakt, omdat die zijn grote bruine pijp zuigt. niet zelfstandig behoeven te den- Ziedaar Martin Niemöller:ken. duikboot-kapitein en evangelie prediker. Boetprofeet en genade- boodschapper. „Je kunt er in knijpen". Hoe het in Duitsland is? Uit gesproken slecht. Duitsland, het Duitse volk is op het ogenblik een grote gummibal. Je kunt erin khijpen en hierbij mfiken de slanke bruine vingert een gebaar alsof zij werkelijk in de gummi bal Duitsland knijpen en dan ondervindt je niet de minste te genstand, maar zodra je de druk vermindert of wegneemt, her neemt de bal zijn oude vorm. Of, om het concreet te zeggen, als je vandaag de dag tot het Duitse volk komt met de bood schap van het Evangelie, dan ben je zeker dat de mensen wel willen doen alsof ze luisteren, en mis schien luisteren ze nog wel ook. Maar komt een half uur later ie mand met een precies tegenge stelde „boodschap", dan kan ook die rekenen op datzelfde gehoor. En ook hij heeft even weinig blijvend resultaat. Natuurlijk komt dit in eerste instantie vooyt uit het fert dat het lichamelijk lijden, en dat is er in Duitsland bij deze lage rant soenering, het geestelijk bevat tingsvermogen en ook de psychi sche weerstand aanmerkelijk doel afnemen. Daarbij komt nog de grote on zekerheid waarin Duitsland ver keert. Want het hele Duitse pro bleem, en tevens het Europese probleem, al zijn de verhoudingen daar minder scherp, draait om de vraag: „Zal er' een goede samen werking komen tussen Rusland en de overige geallieerden" Churchill's idee. Persoonlijk, aldus ds Niemöller voel ik veel voor het idee" van Churchill, dat overigens nu ook in het plan-Marshall is opgeno men, van een soort federalistisch Europa. Menselijkerwijs gesproken kan alleen dan nog iets terecht ko men van Europa. Wij zijn tot nu toe steeds object geweest, en dat is mis; wij moeten meer subject worden. Zelf de handen uit de mouw steken. Dit geldt voor Eu ropa, maar zeer zeker ook voor Duitsland. Niets is gevaarlijker voor een land of een werelddeel, dan dat er een vacuum heerst. Wat het communisme en de Sowjet-Unie betreft, ik geloof niet dat wij verder komen met het vertellen van terreurverhalen die kweken alleen maar angst. Wil men het communisme bestrij den? Accoord, ook ik hen er een fel tegenstander van, maar dan principieel strijden, precies 2oals wij dat met het Nazisme hebben gedaan. Persoonlijk meen ik, o.a. in de De broederhand- Van veel belang achtte ds Nie möller het ook dat er weer per soonlijk contact komt tussen de Duitse gelovigen en de anderen. Hij heeft dan ook weer telkens weer tijdens zijn verblijf in Ame rika gezegd: „Een pond vet met een brief helpt meer voor de po sitieve opbouw van Dutisland dan een kilo vet zonder brief". Zeker, de schuld van het Duit se volk is groot: ds Niemöller zai de laatste zijn om dit te ontken nen, maar dat ontheft geen enke le Christen buiten Duitsland van de plicht om zijn Duitse broeders in Christus ook metterdaad de broederhand toe te steken. Tenslotte spraken wij nog over eventuele uitzending van Duitse kinderen. Ds Nièmöller ziet hier in weinig heil. De lichamelijke te rugslag acht hij, speciaal voor kinderen en jonge mensen, te groot en hij vreest dat die alleen maar verbittering en ontevreden heid zou wekken. Wel zou hij graag zien, dat een groot aantal buitenlandse studen ten de Duitse universiteiten kwam bezoeken. En ook ver wacht hij veel van een uitwisse ling tussen Duitse en b.v. Ameri kaanse en Nederlandse profes soren. Grüsz Gott. En zo is dan het uur gekomen dat ik weer afscheid moet nemen van de pastorie in het slot Isen- burg. Nog lang, misschien mijn leven lang, zal ik echter de herinnering bewaren aan die Duitse dominee, pfahrer dr Martin Niemöller, zo als hij stond in de schemerige zaal van het oude kasteel. Bruin en donker, vierkante schouders en dan zal ik steeds horen die Duitse groet, die in de mond van vele Duitsers profaan klinkt, maar die, wanneer ds Niemöller ze uitspreekt, weer haar eigen lijke innig warme klank krijgt: Grüsz Gött. R. K. H. (Eigen reportage. Nadr. Verb.). (Bijzonder correspondentie.) De afgelopen week zal de Franse premier stellig heugen als de somberste van het half.jaar, dat hij aan,het schokkende stuur rad van het Franse schip van staat heeft mogen staan. Van al de stakingsgolven weet menr Van al de buitenlandse narigheden met de communisten en de springvloed van het Gaullisme in de R.P.F. ook. Om van al de overzeese ellende Viet Nam, Madagascar, Abd el Krim en de broeierige Noord-Afrikaanse gewesten te zwijgen. Daarbij is nu de ontdekking gekomen van de staatsgreep, be raamd door de Zwarte Maquis. Velen lachen er om, maar Ra- madiers socialistische minister van Binnenlandse Zaken, Edou- ard Depreux, kon er helemaal niet om lachen, toen hij de jour nalisten bij elkaar riep, om ze er alles van te "vertellen. De Zwarte maquis. Maquis is struikgewas. Wie de grotjd te warm werd onder de voeten, vluchtte naar de begroeide bergen en hield zich schuil in het struikgewas. Dat was vroeger zo in Italië, Sardinië, Corsica en vandaar kropen be grip en daad naar het Zuiden van I Frankrijk. I Tijdens de tweede wereldoorlog I zochten de verzetslieden hun schuilhoeken, kampen, uitvals- plekken enz. in het maquis, en de naqm Maquisard werd een hebben geboekt. Aan menige na-oorlogse rege ring heeft het maquis zijn beste «nannen afgestaan. Om van Ma quisard loyaal mede-opbouvwer te houding ten opzichte van de Rus- w°rden zie, daar kon echter op een kasteeL in Lamballe woon de, maar ook de met onderschei dingen overladen hoofdofficier Loustaunau-Lacau, die evenals Guillaudot weet wat Gestapo en Mauthausen, betekenen. Deze mannen hebben een staat van verdienste die er wezen mag. Of dat van een andere leider van het complot, de wijnhandelaar Mare Jacquot ook gezegd kan worden weten wij niet. Daarnaast is generaal Larminat, van een in spectiereis in Kamerden naar Parijs ontboden, met ontheffing uit zijn functie van generaal der koloniale troepen -hij was se dert 1940 medewerker van te Gaulle terwijl in hechtenis is genomen generaal Mirson, voor malig militair attaché. Eveneens is gearresteerd de zoon van de secretaris-generaal van Buiten- erenaam. Als de Maquisards er|landse Zaj? Chauvel. niet geweest waren, zouden de in- In hun gevolg verschijnt een vasies in Normandie en nabij sQ^gfg drom oud-verzetslieden, Marseille lang met zo n succes oud-strijders, anti-communisten, De internationale arbeidsconfèrentie. Op de internationale arbeids- conferentie is na een heftige dis cussie, een Australisch amende ment verworpen op grond van het feit, dat, het quorum niet aanwezig was. Het amendement hield in, dat geen arbeider na deel mag ondervinden van een omstandigheid, dat hij lid is van of werkzaam is ten behoeve van een vakvereniging. Van de aan wezige afgevaardigden hadden er 54 voor en 22 tegen gestemd. De afgevaardigden van de werkgevers stemden en bloc te gen het amendement alsook de regeringsafgevaardigden van En geland, Amerika en Denemar ken. Aparte Oost-Indonesische delegatie. Naar aanleiding van het be richt van Aneta over de benoe ming van minister-president Nadjamoeddin tot voorzitter van de Oost-Indonesische delegatie verneemt het A.N.P., dat voortaan een aparte delegatie van Oost-Indonesië zal deelne men aan de besprekingen tussen de Nederlandse autoriteiten en de republikeinse delegatie. Arrestaties in Grieken land duren voort. De Griekse politie doet nog steeds huiszoekingen te Alhene. Men zoekt nog ongeveer 4000 personen, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij het communistische complot tegen de staat. Generaal Zervas, minister van Openbare* Orde, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de regering door het centrale Communistische comité uitgege ven geschriften in beslag heeft genomen, die betrekking hebben Op de vorming van een commu nistisch revolutionair leger in Griekenland. Nogmaals: De vliegende schijvfen Het observatorium van Del Salto heeft medegedeeld, dat de aanwezigheid van een vreemd object, dat zich op 19 Mei lang zaam door de lucht boven Chili voortbewoog en bij tussenpozen een witte rook afscheidde, is waargenomen. Deze vreemde meteoor, aldus de mededeling van het observatorium, bleef enige tijd in de lucht hangen om vervolgens met een ontzaglijke snelheid, ongeveer als van de V-2, uit het gezichtsveld te ver dwijnen. Het observatorium raadt waarnemers van Arica (haven in Chili) tot Magelhaens aan, van 1123 en van 2830 -Juli op hun hoede te zijn. In deze perioden zou de aarde belang rijke meteoorsferen doorkrui sen. sische orthodoxe kerk, een ken tering ten goede in het Sowjet- bestuur te constateren. Of die hoop gerechtvaardigd is-, kan ik natuurlijk ook niet beoordelen, maar ik hoop en bid vurig dat dit wei het geval was. Want als er geen reële samenwerking met het machtige Rusland mogelijk is, dan zie ik de toekomst van Euro pa Duitsland zeer donker m. Het Koninkrijk zoeken. Ten aanzien van de verschillen de kerken zou ds Niemöller graag zien dat er meer toenadering kwam. Niet dat de verschillen, die er ongetwijfeld zijn en die menig verwoed verzetsman niet toe komen. Hem bleef het verzet- plegen in het bloed zitten en hij zocht naar een gelegenheid o,m de onvoldoende vrede en de trage wederopbouw dwars te zitten door gewelddadig optreden. Dit soort mensen pleegt feitelijk ver raad aan de grote verzetsstrijd uit de jaren van de oorlog: zij loochenen hun idealen van toen zij zijn de zwarte maquis van na 1945. Zij missen wijsheid en geduld. Wie en wat? Toen Edouard een overzicht gaf van de namen, de plaatsen en de plannen van de zwarte ma- stellig soms zeer groot zijn, ver-quisards die in dezé maand, Juli doezeid moeten worden. Integen-1947, een staatsgreep hadden wil- deei. Maar de liefde tot Christus len ten uitvoer brengen, viel me- moet ons ook hierin dringen om te zoeken naar dat wat ons bindt. En ook dat is stellig aanwezig. Alle machtspolitiek moet aan dit streven vreemd zijn: Zoekt eerst nig toehoorder van de ene ver bazing in de andere. Er waren hoogst-verdienstelij- ke oud-verzetsleiders bij gelijk de inspecteur-generaal der gendar- het Koninkrijk Gods en al het merie Guillaudot, en de 47-jarige andere zal u gegeven worden. I Bretonse graaf de Vulpian, die FEUILLETON door NEL VERSCHOOR—V. d. VLIS. oud-concentratiekampers, enkele monniken en zelfs enkele nonnen. Velen van hen was De Gaulle te fatsoenlijk, teveel binnen de perken blijvend; vele anderen Ra- madier te slap en het dreigend communisme te gevaarlijk; 'weer anderen verkropten het niet, dat Pétain op het Isle d'Yeu gevan gen wordt gehouden en zo be hoeft het niet te verwonderen, dat ook neo-fascisten en zelfs Duitsgezinden zich bij de onte vredenen van de Zwarte Maquis hadden aangesloten, of „zich had den weten binnen te dringen". Uit West en Oost. Uit Bretagne wijde men optrek ken naar Parijs (het is opstande lingen tegenwoordig altijd om de hoofdstad te doen), maar ook van de Franse zone in Duitsland uit. In Parijs alle voornam^gebouwen bezetten en daarnaast politieke (Vichy-) gevangenen en Duitse oorlogsmisdadigers te Vannes en Fresnes bevrijden; en dat zijn er een paar duizend! Dan: een directoire instellen a la Vichy (dat riekt toch wel heel lelijk naarPétain, Laval en Co!) Gevangenneming van wie anti 27) c „Hasselt aan de Sluisweg' en bij Van Dorp in de Langstraat. En ja, dit adres: Van Overveen in „De Rozenhaag", dat is in Walwijk, een uur hier van daan. Zou dat geven? Nou, als je daar soms heen moeht gaan, zég dan maar, dat de' tante van Grietje Dam je gestuurd heeft. Grietje Dam is mijn nichtje, die heeft daar jaren gewerkt en gaat nou trouwen. Je kan het licht proberen, als die andere mensen soms al voorzien zijn, vind je ook niet?" Jannigje knikt en drinkt' haar thee uit, ze is erg dankbaar, maar ze wil toch liever weg, naar huis. Ze is bang voor een vraag, waarop ze geen antwoord zal willen geven. Maar vrouw Duivenbode doet zo'n vraag niet. Als Jannigje weggaat laat ze haar uit. Ze blijft staan aan de deur tot Jannigje «ra de hoek verdwe nen is. De avond daarop gaat Jan nigje de weg naar Waterwijk. Er is geen andere manier om daar te komen dan te lopen. Het is een uur gaans langs een hoge dijk. Het is er stil en donker; een enkele man zoekt, ineenge doken voor de kou, dè weg naar huis, verder loopt da'ar ni mand. Het is half Februari en het vriest hard. Onderaan de dijk liggen de zwarte weilanden, daarboven spant zich een lucht met koude sterren. Ze is bij Hasselt aan de Sluis weg geweest en bij van Dorp in de Langstraat,, maar beiden zijn al voorzien. Mevrouw van Overeen in „De Rozenhaag". Ze zucht bij het herhalen van die naam, het klinkt deftig en ze is bang van deftige mensen. Een kat schiet rakelings langs haar benen de dijk af het wei land in. Ze kijkt het'die gedach teloos na. In de verte wenken de lichten van het stadje, ze zal aan iemand de weg naar de Ha venlaan moeten vragen. In een van de straten houdt ze een vrouw staande; „Kunt u mij zeggen, waar de Kavenlaan is?" De vrouw neemt haar zwij gend op, ze laat de boodschap penmand wat scheef zakken on der haar rechterarm en strijkt met de hand langs haar neus. „Jawel, loop maar mee zover. Ze gaan nu naast elkaar door de koude straten, ze zijn beiden even lang. Waterwijk is klein genoeg om nieuwsgierig te zijn naar een vreemdeling. „Kom je je familie opzoeken? „Nee, dat niet. Is het ver?" „Dat legt d'r an, waar je we zen mot." „Nogal achteraan denk ik!.1 Ze lopen daarna zwijgend ver der, tot de vrouw stilstaat op een hoek. „Deze straat tfit, links om en dan recht door.'' Jannigje volgt de aangegeven weg en komt in de Havenlaan, een brede weg met zware iepen aan weerszijden. Aan de rech terkant glinstert het water van een haven onder het licht van een schaarse lantaren. Ze loopt onder de strakke bomen door. Nummer twee moet wel hele maal aan het eind aan, daar waar dat rode en groene licht brandt. Deze haven loopt blijk- (Vervolg Kamer-debat.) Voorzichtigheid met de I ook zo beslist zijn. Het moet nu 34-koppige tegenpartjj. De heer Tilanus (C. H.) VI Scifi t zich af wat er nu in de laatste 3 a 4 maanden is bereikt. Zijn we nu een stap verder ge komen? Wat is er van de moti vering van- destijds terechtge komen? Wat is er van de bespoediging en voltooiing van het bevrijden der geïnterneerdengekomen? Sinds 25 Maart is er z.i. niet veel gebeurd. Vervolgens geeft spr. te ken nen, dat z.i. de tijd daar is om éen einde te maken aan de werkzaamheid v3h de commissie generaal. Er is direct overleg tussen de. regering hier en de republiek. Hij is verder van oordeel dat het nieuwe republikeinse kabi net er toe dringt voorzichtigheid te betrachten bij de beoordeling van wat er uit de handen van deze 34-koppige wederpartij komt. Voorts wijst hij erop, dat de republiek Indonesia een over heersende plaats wil gaan in nemen. Spr komt op voor de rechten en vrijheden van alle volkeren met afwijzing van iedere hegemonie. Als het machtsmiddel moet gebruikt worden, als ingegrepen moet worden, dan zo humaan mogelijk, maar doortasten. Dit doortasten is geen oorlogvoering maar onze plicht om te zorgen voor de handhaving van gezag, orde en veiligheid, zoals een burgemeester ook moet doen als er onlusten in zijn gemeente zijn. Met klem dringt de heer Tilanus erop aan, dat als men zich stelt op de basis van Ling- gadjati, ook de artikelen 5 t.m. 10 niet over het hoofd mogen worden gezien. Op het opper gezag van' de Unie .wordt b.v. door de republikeinen niet eens gedoeld. De regering heeft Jobsgeduld gehad. Wanneer het zo doorgaat zal politioneel moeten worden opgetreden.' Spr. hoopt dat het dan kort maar krachtig zal zijn. Blijven de heren van de repu bliek traineren dan hebben zij Linggadjatie ter zijde gesteld en zijn wij vrij om te handelen, en dat zal tenslotte tot zegen zijn van ons land en van Indië. John Lewis heeft met de eige naren van antrachiet-mijnen een nieuw contract afgesloten, waar bij wordt bepaald, dat het dag loon van -de mijnwerkers met 1 dollar en 20 cents verhoogd wordt. zouden zijn. Fusillering van ieder die ver zet zou plegenvermoording van De Gaulle, om stemming te maken tegen de communisten.... Enfin: een ieder heeft fantasie genoeg om zich de wilde plannen van dergelijke staatsgreepplegers te kunnen indenken. Wapenen hadden de heren genoeg. En toch lijkt het, in weerwil van Edouard Depreux' ernstige onthullingen, dat al deze ex-Cagoulards, rechts militaire, rechts politieke en rechts kerkelijke extremisten verder dachten te kunnen sprin gen dan hun stok lang was. Het plan in een hemd. „Maar", zeide Depreux, „zij hadden keurig uitgewerkte plan nen; die lagen verstopt in een schouw op het kasteel van Vul pian te Lamballe, .verpakt in een blauw hemd. Het hele plan heette J. Eerste stoot op J-dag, de twee de stoot op J+3, derde stoot op J+6, van Rennes en Vannes uit". „Neemt het gehele kabinet het geval au serieux?" zoo werd ge vraagd. „Ach", zeide Depreux verdrie tig, „wij hebben al zoveel zorgen. En dan: vijf en twintig ministers, vijf en twintig hoofden, vijf en twintig zinnen!" „Dat ziet er dan gunstig uit voor de drieste warhoofden van het blauwe Plan J." „Neen", zei hij, „Frankrijk ngemt dit niet. Hun wacht de zwaarste straf, onverschillig of ik nog minister ben of niet meer' Dus het .ziet er zwart uit voor de Zwarte Marquis. Maaris niet alles „zwart" tegenwoordig? baar uit in een havenhoofd. Het buis dat ze zoekt staat inderdaad aan het eind van de laan en geen vijftig meter ver der is het havenhoofd: het ge klots van de golven dringt tot haar door. Voor het huis staat ze stil en kijkt omhoog langs de gevel. Het is' 'geelgepleisterd, hoog, mas sief, vierkant, met geen enkele sigr naar de buitenkant dan zijn strakke voornaamheid. Twee ramen weerszijden de deur, vijf ramen daarboven, on aandoenlijk gelijk. Een brede donkere deur met koperen bel daarnaast. Er komt een schuwe blik in haar ogen. Moet ze hier aan bellen? Kan het ooit wezen, dat hier, in dit huis, iemand haar nodig heeft? Ze loopt de voordeur voorbij naar het tuinhek. Naast het huis is een geweldig stuk grond, dat doorloopt tot aan de rivier. Nog eens kijkt ze naar de voordeur en schudt wat mis troostig het hoofd. Hier durft ze niet aanbellen, ze moet. maar te ruggaan. En dan? Bij Neel kan ze niet aankomen, nou Johannes baas is op de boerderij. Naar riet café terug soms? Er valt een smalle lichtstreep over het donker van de tuin. Ze komt plotseling op een gedach te, Ze zal het hek ingaan. De daad even beslist als de toon? De heer Schouten (A.R.) herinnert aan de debatten, voor en na de ondertekening van het' accoord van Linggadjati. In verband met de rede van de heer Palar betoogt spr. dat deze blijk baar over het hoofd zag, dat on ze souvereinitéït verplichtingen oplegt, dat de verhoudingen in Indië zelf versterking der troe penmacht noodzakelijk maakten. Als de republiek zou overgaan tot gedeeltelijke demobilisatie, dan zouden de manschappen on middellijk bij de hand blijven. Gaat Nederland tot demobilisatie over, dan zijn die manschappen niet direct beschikbaar. Men moet bedenken, dat' vfer- mindering onzer troepensterkte met zich zou brengen een zich zelf overgeven aan onmacht om in bepaalde omstandigheden dat te doen wat onze souvereiniteit ais verplichting oplegt. In de huidige situatie is men gekomen door een reeks onrecht matige daden, door inzetting van wapengeweld tegen het gezag, tegen de regering zonder dat zulk een optreden ook maar enigermate kan worden gemoti veerd. Spr. betoogt dat de toestand op vrijwel- alle punten onbevre digend is. Het bestand is honderden en honderden malen geschonden door de republiek. Men weet niet wat dat van onze militairen ge vergd heeft, die zich steeds be dreigd wisten. Wat hij er per soonlijk van heeft gezien heeft diepe indrnk op hem gemaakt, dat er met zo grote ingehouden geestkracht is opgetreden. Als de republiek weigert, dan is dé regering geroepen die wijzi gingen aan te brengen, die nodig zijn, opdat zij haar verantwoor ding voor degenen, die daar ver blijven, kan -dragen. Het is spr. een raadsel hoe men de toestan den op het gebied van watervoor ziening, licht- en voedselvoorzie ning zo Ian® heeft kunnen tole reren. Dit wijst op onwil en on macht vdn de zijde der republiek om gemaakt?; afspraken na te ko men. Het nieuwe kabinet geeft geen aanleiding tot enige optimis tische verwachting, Wie kan de garantie geven, dat dit kabinet er over 14 dagen of over een maand nog is? Z.i. is de republiek onwillig en onmachtig om je doen wat zij op zich heeft genomen. Deze repu bliek staat in de weg aan wat moet geschieden en wat de bevol king van Indië terecht vraagt. Spr. wijst er op, dat er duizen den en duizenden in Indië zijn, die door de loop van zaken het gevoel hebben niet de bescher ming te genieten, waarop zij in eiken staat recht hebben. Komende tot de regeringsver klaring zelve betoogt spr. o.m., dat de nota der Commissie-Gene raal van 27 Mei verder gaat dan Linggadjati. Het spijt hem dat de regering daarin het interregnum heeft geïntroduceerd. Voor spr. is het een vraag of de gemeenschappelijke gendarme rie een gelukkige vondst is, Zoo lang de regering de souvereiniteit en de verantwoordelijkheid heeft, moeten haar de middelen ter be schikking staan om die souverei niteit en verantwoordelijkheid te dragen. De besliste toon in de rege- erMaring waardeert spr. uit zijn met verder onderhan delen. De volken van Indië hebben er recht op, dat de regering op de kortst mogelijke termijn zorgt voor orde, rust en veiligheid, wel ke het minimum zijn in een men selijke samenleving. De regering trekke daaruit de onontkoombare consequentie. Het gevaarlijk punt gepasseerd. De heer L o g e m a n n (P. v. d. A.) vindt het jammer dat de op lossing eigenlijk in een ultimatie ve vorm gesteld moest Worden. Hij brengt hulde en dank aan de betrokken bewindslieden voor hun standvastigheid; het gevaar voor 'gewapend ingrijpen is z.i. thans voorbij. De verantwoorde lijkheid blijft groot, niet slechts voor de levens, maar ook voor de duurzame samenwerking. Blij vende waakzaamheid is aan de zijde der regering geboden. Spr. meent, dat het de taak van Nederlanders en Indonesiërs is het nu verder te vinden. Een goed gebaar zou wezen verbete ring van transport naar de repu bliek, zending van geneesmidde len en een duidelijke uitspraak over de troepenzendingen. Het is een Nederlands belang het kabinet Sjarifoeddin mogelijk te maken zijn taak te vervullen. Een paar weken hebben we langs de afgrond gewandeld, nu is het gevaarlijke punt voorbij, wij heb ben er voor te zorgen, dat door onze kleinmoedigheid het gevaar niet weerkeert. Spreker acht het niet reëel te zeggen dat het nu uit moet zijn met onderhandelen. Er zijn be paalde dingen, die langs de weg der onderhandeling moeten wor den opgelost. Avondvergadering. Des avonds herhaalde de mi nister van Overzeese Gebieds delen, de heer Jonkman, dat het accoord van Linggadjati niet alleen een overeenkomst is met de republiek, maar vooral een staatkundig beginselprogram. Onze beginselverklaring is door de wederpartij duidelijk aan vaard. De wezenlijke inhoud van de nota der C.G. van 27 Mei zijn slechts uitwerkingen, toepassin gen van de overeenkomst van Linggadjati. De heer Schouten geeft aan het ultimatief karak ter een andere verklaring dan de regering er aan heeft toegekend. Lankmoedigheid doet aan het karakter tekort. Van onze zijde kan er geen sprake zjjn van tekortschieten in de toepassing van Linggadjati. Ten aanzien van de marine blokkade merkt spr. op, dat deze geen kwestie van niet-nakomen van Linggadjati is. Het was een in- en uitvoerrege ling in het belag van Indonesië zel,f. De federale raad. Vervolgens komt spr. tot het voorstel tot instelling van de fe derale raad. Hij zet de bedoeling van deze raad nader uiteen, opmerkend, dat men met opzet niet spreekt van eep regering. Daarin zou de lt. gouverneur-generaal gaan sa menwerken met de vertegen woordigers der staten. Hier wordt voorgesteld de nadere uit werking van het tot standbren- gen van wat art 15 voorschrijft. Het moet de It. G.-G. mogelijk blijven zich te verantwoorden je gens de Kroon, maar hij trekt tot zich de vertegenwoordiging der republiek tot dat de wettelijke maatregelen der lagere orde en daarna de grondwetsherziening het samenstellen nadere vorm schenken» Het is juist, dat de gendarmerie niet zonder meer sacramenteel is. Uiteraard kan het nooit de be doeling zijn, dat geheel Indië zou moeten worden bezet met Neder landse krachten. De al of niet ge mengde gendarmerie zal moeten optreden waar de plaatselijke politie tekort schiet. Gevraagd is in overweging te nemen het bijeenroepen der Rijkseonferentte. Spr. verzekert, dat deze staat in het middelpunt van de belangstelling van de re gering. Het tijdstip is voor bijeen roeping thans niet geëigend. De rondetafelconferentie zal slechts suggesties hebben te doen hoe de zaak op te lossen, doch zou dit niet zelf hebben uit te maken. De noodzaak van de Rijksconfe rentie zal 'worden omgezet in da den, zodra de mist boven Indië is opgetrokken. De regering is ervan overtuigd, dat het gebruik, politioneel, van de militaire macht slechts als uiterste middel mag plaats heb ben. De bedoeling is nimmer de ver nietiging van de republiek. Het uiterst- middel zou de partner kunnen doen begrijpen, dat het de Nederlandse regering ernst is haar verantwoordelijkheid te wil len dragen. Allerlei zal nog moeten wach ten op' de instelling van de fede rale raad. De minister verklaart, dat er naar gestreefd wordt om voor 1 Jan. 1949 het nieuwe staatsbestel tot stand te bréngen. De Nederlandse regering blijft staan op de basis, dat de inrich ting van het bestuur der repu bliek een zaak is van de Indone sische republikeinen zelf. De Nederlandse regering is be reid de nieuwe regering der re publiek gelegenheid te geven te bewijzen dat zij Linggadjati wil nakomen. Het vraagstuk der geïnterneer den is nog niet volledig opgelost. Het heeft voortdurend de aan dacht der regering. Replieken. De heer Schouten (A.R.) merkt nog op, dat we in de tijd nood verkeren. Die tijdnood speelt in de gegeven omstandig heden een belangrijke rol en dat is weer een gevolg van de grote lankmoedigheid der regering. We staan nu voor de vraag in welke mate en welke zin de regering daarmede .r-kening houdt. Van de ernst op d'unt is spr. uit de rede van de minister niets gebleken. Hij heeft nog niet ver nomen welke tiid de regering nog 1 ai-r.öëdisheid zal betonen. Het nieuwe kabinet kan veel te lange tijd nodig hebben voor te bewij zen wat de minister wilde bewe- ''ebben. De minister heeft verklaard, dat de inrichting van het bestuur in de republiek een zaak van de Indonesische republikeinen is. (Zie vervolg voet pag. 3, le kot). Het Britse .blad „News Chronicle" bracht vorige week in grote opmaak een verslag van zijn^ bijzondere correspondent Peter Grieve, die, na een reis van meer dan 4500 km. door de oerwouden van het Amazonegebied, van een „wereldschok kend schandaal" mel'ding maakt. „Van de 53.000 personen, die door de geallieerden in dienst waren genomen om in de binnenlanden van Brazilië rubber te winnen, zijn 31.000 omgekomen, terwijl zich nog 22.000 van hen in de oerwouden bevinden, in de ellendigste omstandigheden,' zonder hoop op redding", aldus Grieve, die van een van hen het volgende verhaal kreeg te horen „Te Sao Paulo kwam mij eind spoten. Hen, die de volle laag 1942 een advertentie onder ogen, van het wajer kregen, wérd het waarin vrijwilligers werden ge. vr'aagd om rubber te winnen. In deze advertentie werd be loofd, dat men veel geld kon verdienen door voor de duur van de oorlog in 'de rubberwinhing te helpen, waarna men vrij ver voer naar huis zou genieten". In Rio de Janeiro nam ik dienst en met een transport van 1000 personen, onder wie vrou wen en kinderen, ging ik op weg De reis was verschrikkelijk. In wagens voor veevervoer, met to taal onvoldoende en vervuild voedsel werden wij dagen ach tereen voortgereden. Wij kregen andere kleding, zodat wij te on derscheiden waren van de be woners der plaasten, welke wij passeerden. Wij stonden onder strenge bewaking, die ons uit schold en mishandelde, zodat twee van ons stierven ten gevol ge van een afranseling. Wij werden onder gebracht in kampen, waar duizenden mensen opeen gepakt waren en waar gele koorts en andere besmet telijke ziekten Woedden, zonder dat hygiënische maatregelen er tegen werden genomen. Een van ons, die in een uit barsting van woede een bord met eten voor de voeten, van de vlees van de botten gescheurd. Onder degenen, die aan boord stierven waren 10 kinderen. Als slaven verkocht. ,Tien maanden na het vertrek kwamen we te Manaos aan, waar we verkocht werden aan de rub berhandelaren, die de koètprijs bij vporbaat van' ons loon af trokken. Protesten tegen de slechte behandeling werden be straft met eenzame opsluiting. „Daar werden de mannen in de moerassen te werk gesteld", zo gaat Grieve verder, „waar zij als vliegen, aan de koorts stier ven. 31.000 zijn daar gestorven en de 22.000 anderen bevinden zich thans nog in de Amazone oerwouden, zwaar in de schuld, zonder de geringste kans ooit weer vrij te komen". Degenen, die Grieve gesproken heeft, gaven een overzicht van hun toestand in de volgende woorden: „De gevangenen in de Duitse concentratiekampen wer den vastgehouden door prikkel draadversperringen, doch wjj worden vastgehouden door een versperring van ziekten, roofdie ren, moordzuchtige Indianen en schulden". Grieve ver Maart, dat deze rub- kampcommandant smeet, werd i berwinning geschn. t door de ter plaatse neergeschoten en hij l „Rubber Bank", die ..iet Amen- was niet de enige. Opstanden kaans kapitaal is gesticht en die onder" ons uitbraken, werden wordt gefinanciëera, en dat t>ra- 1 .-.••• 1 «i/iVi horl ffotlfi- met machinegeweervuur onder drukt en ten slotte werden wij op schepen gebracht, waaronder een" Amerikaanse kruiser, en de rivier Sao Francisco afgevoerd. lie was 8 dagen aan boord van het schip „Pedro Primero" en de toestand was er zo verschrik kelijk, dat opnieuw opstanden uitbraken, die werden onder drukt, doordat de schepelingen zilië de taak op zich had geno men de vrijwillige arbeiders van de kust naar het Amazonegebied te transporteren en hen van kle ding, voedsel eri medicamenten te voorzien. „Amerikaanse missionarissen en zendelingen bevestigen mijn relaas", zo verklaart Grieve, „en hooggeplaatste Brazilianen en buitenlandse zakenlui weten maar vraagt lijj zal de daad, ons met kokend zeewater be- LAL UAL, flUUttfdt LLC brandslangen aansloten op de van dit schandaal, want zy zijn. iels van de machmekamer en ooggetuigen geweest

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2